:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,771,147
Активни 606
Страници 27,614
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

За слугите и селяните

Цар Фердинанд еди-кой си Сакс-Кобург-Гота има в спалнята си в имението "Святи Антон" до Банска Щявница нощно гърне, хитро маскирано като шкафче или табуретка. Гърнето стои до леглото; в него монархът в изгнание извършвал естествените си нужди, а на заранта слугата изнасял, измивал и връщал обратно. Слугата бил дискретен, движел се като сянка, възниквал при нужда, иначе се разтварял във въздуха. Монархът го виждал само когато искал. Слугите били желязно тренирани от поколения служба на пановете. Те и печките палели отвън, откъм коридора, за да не се мотаят из покоите. Оттам ги и чистели. Слугите били словаци. Самият дворец се намира на територията на днешна Словакия. Директорът на музея там днес, Мариан Чик, ни разказва, че хората от околните села помнят изгонения от България цар с добро. Правел им отвреме-навреме хаир. Осигурявал работа в имението за коняри, камериерки, градинари, готвачи, пазачи и т.н. Е, отвреме-навреме и палувал, съобщава ми писателят Антон Хикиш, автор на обемист роман за живота на Фердинанд. Питам в какъв смисъл. "Ами нали е бил бисексуален" - хлопци (момчета) наоколо, това-онова" - отвръща с едва доловима усмивка Хикиш. Хикиш (бивш посланик на Словакия в Канада и бивш председател на словашкия П.Е.Н. - клуб, познава живота на Фердинанд извънредно добре. Книгата му "Да си спомним царя" - (Spomen si na cara) е за Фердинанд. И за един негов служител. Прототип на служителя е съвсем конкретна фигура - чичото на Антон Хикиш. Чичото е бил с Фердинанд и в България. "Всъщност малкоизвестен факт е, че Фердинад, поел да управлява България,



е взел около 40 словашки слуги



със себе си" - разказва Хикиш. И извинително добавя: "Не се е доверявал много на българите, затова..."

Казва го с присъщия на словаците такт, сигурно се бои да не се обидя. Не се обиждам. Не го смятам за кой знае какъв негатив. Но и за позитив, уви, това също не става. Съчувствам и на Фердинанд, и на нас си. Как се управлява народ, на който нямаш доверие? А как такъв народ си докарва власт, която му няма доверие, както и той на нея?

Впрочем, свикнали сме. Тук иде реч за друго. Словаците са доминирани дълги векове от имперски настроени етноси. От тях са видели, разбира се, доста притеснения, но са взели и нещо добро. Доминиращите етноси са били такива, че имали висока култура на труда, респект към реда, някаква специфична средноевропейска методичност, що ли. Гледам селата, където живеят потомците на Фердинандовите слуги, и правя неизгодно за нас сравнение. Нашите села, в които вече не живеят потомците на онези, на които Фердинанд нямал доверие, днес са обезлюдени съсипни. Китните словашки селца са съставени от китни къщички с китни дворчета, в които се виждат често опрятни младежи с маркуч, косачка или велосипед...

Все пак, ако очаквате от мене етновайканици, ще разочаровам. Не ме е грижа защо българските селяни не станаха добри слуги, а защо не станаха добри граждани. Дали за да станеш добър гражданин, е необходимо първо да си бил добър слуга?

Този процес - как пейзанът се превръща в буржоа, из тези места и на запад от тях, е траял векове, десетина. У нас мина почти светкавично - за стотина години. Смятам това за главното историческо събитие в България през новата история - по-значимо от датите, партиите и войните. Щом само усети освобождаващия лъх на индустриализационните възможности, селската младеж се устреми към града и науката със стръвността на хайванче, подушило вода след цял ден оритба под изнурителен пек.

Лишената векове от икономически, културен и аристократичен елит България се състоеше от подобни на младия Захари Стоянов момци. Те вече имаха избор - или да гърбят денонощно на нивата с воловете, ралото и мотиката, или да хванат пътя към книжката и града. Който не познава добре първото, не знае каква революция е второто. В резултат на това нашите градове се напълниха със селяни, склонни към носталгия на по-късни години, но в нашите села не дойде естественият наследник на средновековния копач - фермерът. Дойде колхозникът,



къде с кандърма, къде насила



Неговите деца също бягаха от колхоза по всички възможни начини - колхозът означава малко пари, принуда, мухи, пек и мраз; а не чаршия, кафенета и павирани улици. После последва втори удар, пак къде с кандърма, къде насила. Колхозът (или нашенските му варианти - ТКЗС, АПК и т.н) беше ликвидиран, когато вече беше станал относително работеща и произвеждаща структури. Добра, лоша - но работеща. Този втори крах доуби връзката стопанин-земя. Тя може, разбира се, да се зачене и роди пак, но ще минат години, преди отчуждението да отстъпи. Отчуждението между човека и труда. То е и в града, защото, както вече казахме, той е пълен със селяни, изгубили нещо, без да намерят друго. Те не са били възпитани като добри слуги, но и истинска свобода не са видели.

В това има нещо трагично, но да не прекаляваме с черногледството. Трагизмът е присъща на човешкото битие особеност, ако се върнем към романа на Хикиш. Питам го каква е съдбата на чичо му. Обяснява спокойно, че чичо му един ден се разбунтувал. Служел дълго, а не могъл дори да се ожени. Между Фердинанд и него е имало връзка, нали разбирате? - пита Хикиш. Разбирам, разбирам.

Е, слугата се разбунтувал. А Фердинанд го пратил на фронта. Чичото паднал убит някъде в днешна Босна.
189
6460
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
189
 Видими 
23 Август 2010 20:46
"Правел им отвреме-навреме хаир. Осигурявал работа в имението за коняри, камериерки, градинари, готвачи, пазачи и т.н. Е, отвреме-навреме и палувал, съобщава ми писателят Антон Хикиш, автор на обемист роман за живота на Фердинанд. Питам в какъв смисъл. "Ами нали е бил бисексуален" - хлопци (момчета) наоколо, това-онова"
Ми то и унуката много обича "това-онова", па и слуги му се намериха в изобилие га цъфна в Българията, па и още ги има - зер, чрез слугинаж към богатство и престиж, нъл тъй ни възпитава авторът на статията!!!!
23 Август 2010 20:52
То е и в града, защото, както вече казахме, той е пълен със селяни, изгубили нещо, без да намерят друго.


Иначе казано "маргинали".
Проблемът е, че това са вътрешни емигранти - бягащи от нещо в надеждата да намерят друго нещо, които иска по-малко работа.
А такова нещо няма. И това ги озлобява и отчайва.
Това не са колонизатори, тръгнали за другаде за да наложат своята представа за ред, цивилизация и ценности. Още по-малко мисионери. Пазил ни господ - да блъскаш за тоя дето духа. У нас в такива отвлечениработи кой вярва.
Ние сме точно обратното нещо.

Поради това от българина колонизатор не става, а само по-леко или по-трудно приспособяващ се емигрант, материал за строеж на други империи и - да. Пак по тая причина, къде да отидем все сме изпонацепени, група срещу група, махла срещу махла и село срещу село.
Такива са и румънците, и сърбите и останалите от региона.
В някаква степен гърците са изключение, но нe фундаментално.
23 Август 2010 21:03
когато вече беше станал относително работеща и произвеждаща структури
В смисъл?
САМОЗАДОВОЛЯВАНЕ?
На мене "самозадоволяване" не ми изглежда като "работеща и произвеждаща структури". Особено "произвеждаща"!
Простете, но имам други представи за "работеща и произвеждаща структури".
***
P.S. Думата "САМОЗАДОВОЛЯВАНЕ" означава отглеждане на чушки на балкона и прасета пред блока, а не таквозито...
23 Август 2010 21:15
Да му имам внушенията и на тоя аФтор дето по примера на Захари Стоянов избрал книжката пред ралото. От цялата статийка май замирисва на поредния царски пиар - демек, ако не бяха фердинандовци да се заиграват с хлопците, днес словашките села щяха да са мъртвило, като нашите?!
***
Каквато публиката, такива и и списователите...
23 Август 2010 21:22
Tim

[/quote]
23 Август 2010 21:32
Българинът и през турско е имал свой дом, своя нива, своя крава и свои овце и кози. Той е живял бедно, но лично е плащал данъците си. Бил е самостоятелен и лично е носил отговорност за себе си и семейството си. Никога не е работил за графове, лордове и други такива. Затова той не става за слуга. Той не става за келнер, камериер, дори за хотелиер. Той е схванат в кръста и ако онзи се опитва да го унижава, просто му тегли една майна. Той намрази земеделието, но не заобича туризма - приоритетните отрасли на развитие на страната според директивата на Желю Желев.
Дали тези качества на българина са добри или лоши не се наемам да твърдя. Ако бяхме свободни хора - мисля, че е добре. Но когато опиянени допуснахме меки китки да ни дадат г...вете под наем - е кофти.
23 Август 2010 21:33
Взе да става все по-тъпо и по-простовато.Ами, в такива времена доживяваме ще каже някой, а друг ще добави, че по времето на Цар Фердинанд е имало поне национален идеал, а не "преход"...
23 Август 2010 21:55
А ти, Бойко, беше ли добър слуга? Баща ти и дядо ти били ли са добри слуги?
23 Август 2010 22:11
Затова той не става за слуга. Той не става за келнер, камериер, дори за хотелиер.

В един или друг смисъл всеки е слуга най-малкото на хората, които ще се възползват от неговия труд или изработеното от него. Едни ще ми "слугуват" на мене в хотела, ресторанта или ако щете в болницата, а аз ще "слугувам" на тях като си върша моята работа.
23 Август 2010 22:11
Zmeja
23 Август 2010 22:18
От роби и слуги граждани не получаются, потому что это невозможно - никогда!!!! Виж, разделението на труда е съвсем друго нещо, но то задължително трябва да става без господари!!!!
23 Август 2010 22:20
После последва втори удар, пак къде с кандърма, къде насила. Колхозът (или нашенските му варианти - ТКЗС, АПК и т.н) беше ликвидиран, когато вече беше станал относително работеща и произвеждаща структури. Добра, лоша - но работеща.

Това е новоградска (или новоселска, ако щете) легенда. ТКЗС-то (АПК-то) бе биологично свързано с тези които успя да закрепости. В момента в който те остаряха и започнаха да умират, то и ТКЗС-то (АПК-то) го закъса. Разчиташе на ученически бригади (робска експлоатация на детски труд) и на студентски бригади. Едно от най-големите престъпления на комунизма е че прекъсна хилядолетната връзка със земята.
-
Ако България не бе преживяла комунизма, то щеше да прилича на северна Гърция. Просто Северна Гърция и Южна България са като ФРГ и ГДР, като Южна и Северна Корея. Сравними.
23 Август 2010 22:26
Дааа...като Северна Гърция...с 300000000000 евро несъбираеми задължения - прав си Брайти с врачуването!
23 Август 2010 22:28
А селата в Северна Гърция са запазени и за несравними, като благоустрояване и инфраструктура с българските. Земята е разпокъсана и се обработва от един или няколко в семейството. Селяните сами работят земята си, но се кооперират за общо закупуване и ползване на скъпа техника, като комбайни и големи камиони, както и общо (като голям производител) се договарят за изкупуването на продукцията им. За да не ги цакат поединично.
23 Август 2010 22:32
ТихОмир,
не съм ти броил нулите, но действително имат кредити. Затова пък къщите им се съвременни, с канализация и вътрешни бани и тоалетни, а в селата има и лекари и училища и църкви и супермаркети и кафенета и дискотеки и дори фабрики за преработка на селскостопанска продукция. Несравнимо с българските села.
-
А до средата на 60-те години на 20 век българските села все още са били по-добри от гръцките.

Редактирано от - Brightman на 23/8/2010 г/ 22:46:23

23 Август 2010 22:33
Слуга не е длъжност. Слуга е чувство.
Селянин е природа.
23 Август 2010 22:47
Брайти, въобще, ама въобще не си убедителен - нашите села запустяха тотално след демокрацията, не че и преди си нямаха проблеми с недомислието АПК, но си позволявам да имам спомен от селата малко след Девети септември - ми то си беше трагедия - ти говориш за канализация - такова чудо нямаше и в градовете, виж, виждал съм села и в Австрия, дето не са за завиждане, па да не говорим за турските в Анадола. Мизерия беше и в югославските и в румънските, а и в полските, дето почти не бяха кооперирани. Не напразно и до ден днешен Евросъюзът дотира масово селскостопанските производители за да не фалират и това не е от наследство на комунизма, а от спецификата на бранша - там си трябва обилна държавна грижа и....това е!!! А гърчолята дължат седемстотин милиарда евро, е...не само селските стопани, разбира се.
23 Август 2010 23:02
ТихОмир,
ти май не четеш.
Канализацията е в гръцките села и то влед втората половина на 60-те, а не в българските и в 40-те.
-
През 80-те по българските села вече бяха останали само старци на доизживяване, които чоплеха с мотиките в ТКЗС.то (АПК-то), а селското стопанство разчиташе единствено на принудителен робски труд, включително робска експлоатация на детски труд - ученическите и студентските бригади.
-
В момента в който робската експлоатация вече бе невъзможна и ТКЗС-тата станаха невъзможни. Там където останаха не бяха нищо повече от арендаторски частни фирми, ползващи законови предимства дадени на кооперациите и лъгондещи собствениците на земята.
23 Август 2010 23:27
Па то благодарение на ТКЗС тата социализама не банкрутира в Бг като единствен печеливш бизнес.Скапани доматчета за Москва. Краставици увити в целофан за Бон.Дори и аз мислех да се пробутам за краставица в самолета за Бон но нямаше толкова голям капут да надена.
23 Август 2010 23:33
Служeл дълго, а не могъл дори да се ожени.
- предлагам "Служил дълго, а не могъл дори да се ожени."





23 Август 2010 23:54
Аз пък предлагам хлапци, вмесо хлопци:
"Ештье винко невикисло, хлапци, пиме хо, аж до рана биелехо...."
Аме верно ли Фердо бил лев педал?
24 Август 2010 00:10
Дрън-дрън , та пляс - струва ми се че и тая статия е като доматчетата на хъшо . Нечем да кажем право куме у очи що па че ме изтрия
24 Август 2010 00:16
Почти навсякъде при прибиране на реколтата, с изключение на житните култури и някои други където е възможна пълна механизация, се използва допълнителна работна ръка. Нашенците не ходят ли по гръцко и по испанско да берат портокали, не ходят ли по английско да берат ягоди. Даже в САЩ ходят на бригади. Вярно, че преди не се плащаше на бригадирите, но това е само на пръв поглед.
Всеки български гражданин от въвеждането на ДДС като си купи един хляб връща на държавата 1/5 от стойността. Това означава, че всеки български гражданин, включително пенсионерите и инвалидите, работи на държавата по два месеца и половина ангария. Дали милионите от ДДС ще ги даваш на бригадирите или ще ги вземеш от незаплатения труд при покупка на стоките - се тая. Но има едно голямо НО. Кога при соца бригадите са били по два месеца и половина, колкото в момента работи ангария годишно всеки БГ?
24 Август 2010 06:48
"Ако България не бе преживяла комунизма, то щеше да прилича на северна Гърция."
***
Brightman-e, ти май без да искаш похвали комунизма.
***
"Па то благодарение на ТКЗС тата социализама не банкрутира в Бг като единствен печеливш бизнес.Скапани доматчета за Москва. Краставици увити в целофан за Бон.Дори и аз мислех да се пробутам за краставица в самолета за Бон но нямаше толкова голям капут да надена."
***
starija hush, за думатиту не стйе праф, за пипйера и краставицити хиптйен. Нямам намерение да те обиждам, защото не си лош човек, но да беше захапал едно лайно, че да се маскираш на гъз, да те бяха извозили на аванта.
24 Август 2010 08:02
Служeл дълго, а не могъл дори да се ожени.

Сигур е искал да се ожени за лисицата Фердо, ама нали не е имал синя кръв.
24 Август 2010 08:25
Прав е Брайтмана, че обезлюдяването почна много преди 1989г. Нали тогава беше измислена дивотията "Странджа-Сакар"?
24 Август 2010 08:37
С две думи форумът е единодушен, че към 1989 АПК са били
"работеща и произвеждаща структури".
НО след като измрели работливите дядовци и баби с 50 ст. надница и
останали само крадливи куманизи
работата се закучила.
24 Август 2010 08:47
Сега вече наистина станахме слуги/ 60 на сто и кусур се "трудят" в обслужващата сфера/, е не всички, ама повечето и докато станем добри граждани доста ще ни "обучават"...Ренесанс що ли?!?
24 Август 2010 09:01

интересно как е могъл Фердинанд да прати слугата си на война, той крепостен ли е бил. след 1918 Словакия е част от Република Чехословакия. а в свІ са мобилизирали по заповед на император франц йосиф предполагам. надявам се да мога да прочета книгата.

две великолепни изречения в статията. нещо ми напомнят.

"Монархът го виждал само когато искал."

"Дали за да станеш добър гражданин, е необходимо първо да си бил добър слуга?"

24 Август 2010 09:22
наистина сме селска нация. само по себе си това нямаше да е страшно ако имаше респект към малките ядки на градска култура. но не би, селянията се гордее с невежеството си и смята гражданина, интелектуалеца, човека с някакъв идеал в най-добрия случай за симпатично откачен ексцентрик, който със сигурност нещо лъже и скришно яде бахур и сланина.
24 Август 2010 09:38
През 80-те по българските села вече бяха останали само старци на доизживяване, които чоплеха с мотиките в ТКЗС.то (АПК-то), а селското стопанство разчиташе единствено на принудителен робски труд, включително робска експлоатация на детски труд - ученическите и студентските бригади.

Не е вярно. През 80-те в множество по-големи села бяха построени промишлени предприятия - за селскостопанска преработка или изнесени цехове на други производства. И младите хора бяха работници на заплата, но през останалото време се бъхтеха на собствените си градини.
Колкото до "робския труд" - какво да се прави, прехвалените западни демокрации имат поне три предимства, които на нас ни липсват: 1) колонии, от които да си внасяме негърчета 2) гастарбайтери 3) евросубсидии.

И за мотиките - през 80-те бяха доста по-малко застъпени на село. Имаше машини. Сега машините са по-малко.
24 Август 2010 09:52
Калки,
Брайтмена сигурно е живял в друга държава... Виж го, че даже бърка ТКЗС с АПК и им слага знак за равенство. Тук плъзгането му по повърхността на темата и робуването на клишета е осезателно. Това, впрочем, не е характерно за него, но тук се е поизложил.
Змей,

Брайтмен, а за студентските бригади що не кажеш нещо, а?
"Да не остане слива неодрусана!"
Айде стига сме си сипвали историческа пепел по главите! Толкоз много стана, че ни влиза в очите и не виждаме настоящето!
24 Август 2010 09:58
Пишурко -
Има огромна разлика между слуга и обслужващ. Всички сме обслужващи - дори ББ /на теория!/. Но не са много слугите. Слугинството е манталитет.
Най-злобни революционери са бившите слуги. Особено доверените и верните.
Между тия, които са се посветили на лакейство, също има парии и патриции, роби и хищници. Хищниците също са разбрали, че богатството и независимостта могат да дойдатсамо чрез изтънчено, особено самоунижение. Той мрази клиента - сериозно го мрази, а целият е усмивка, уважение, нежност, дозирана интимност...
Тукашната индустрия на лакейското унижение е учудваща - продължи Воронцов - Тя предлага осем часа робство и шестнадесет часа тайна, могъща свобода. Лакеите скоро ще започнат да създават свои клубове, повярвай ми...
Помниш ли корнета Ратомски? Умря от глад в Шанхай, а имаше вакантно място за лакей в английския клуб. Не отиде. Винаги съм смятал, че прадедите му не са чистокръвни аристократи; той беше прекалено горд..."

"Брилянти за диктатурата на пролетариата", Юл. Семьонов
24 Август 2010 10:24
Ей, остро заразна болест е това политикантстването. Изглежда и неличима.
Съчетана с простотия се получава - мале, мале...
Ми бедна страна сме си били, останахме си, че и дръпнахме май само в таз посока, много ръчен труд в сс. Старци, бригади, нам си кво, ама си ядяхме доматите и сиренето произведени от същото сс и без "стара планина". Салама беше от месо, месото-също.
Банани - не растяха, Господ тъй разпоредил и сега тоз факт се използва от пишманите за "доказване" на кво ли не.
Не съм сигурен, ако на две съседни сергии се сложат хранителни стоки - едната с "демократично" производство или внос и другата "произведено в ТКЗС", та къде ще бъде опашката, това също комуноизобретение дали няма да се върне в демократовариант.
Всъщност сигурен съм.
Дори и на оназ ТКЗС-арска сергия асортимента да е три пъти по-беден, както си беше и тогава.
Е убуу, ама и желязо трябваше да се прави - за панелки, да се живее някъде, и пътища да се строят, че да пърпорят "Москвичите" по тях, язовирчета, че да се поливат комунистическите домати пък и ток да има, че Свободна Европа да се слуша, енергетика демек, стругчета, части барем да произвеждат за тракторчета, комбайнчета - това онова, е кой и с какво да я прави тази работа, че сте заръфали ...АПК-то.
Я, с ръка на сърцето - въпрос към тези които го помнят, не е за тез дето си мислят, че суджука се произвежда в хладилника- на коя сергия ще се наредите да ...
"гласувате"?
24 Август 2010 10:32
През 80-те по българските села вече бяха останали само старци на доизживяване, които чоплеха с мотиките в ТКЗС.

А защо не пробваш да го докажеш това със статистически данни?
24 Август 2010 10:42
Ах-х-х-х!

- Най-много ми хареса оня пасаж, дето Пейзаните станали "Елит"!...

...За какво ли се подсещам?!
24 Август 2010 10:53
Защо трябва да се работи на полето, като може да се виси пред компютъра и да се дават коментари по земеделски проблеми? Ама вече започна обратния процес-кореняци граждани да се изнасят от градските клоаки към селата, но все още плахо..
24 Август 2010 10:55
Ьм - дай и аз да си кажа. Значи незнам какьв спомен от робския труд имате по бригадите но аз роби дето да тьрсят по дебела сянка за да се скатаят не сьм чул да има. Незнам дали приноса ми в прибирането на реколтата = на захвьрлената мотика + бензина на чавдара + разходи за ядене и спане. Според мен от мен като роб са били само на загуба.
Иначе че селското стопанство беше разбито от СДС и дружина спор няма.
Колкото за грьцките села - това което виждате е наистина резултат от субсидийте през последните 30 години. Преди картината беше сьщата - масово обезлюдяване - половината от хубавите кьщи са построени от гастарбайтери с дойче марки. Сега като им спрат субсидийте след някоя и друга година мисля че ще започнат да се движат пак в посока на сьвременното бьлгарско село.
24 Август 2010 10:57
А защо не пробваш да го докажеш това със статистически данни?

Ами най-малкото защото си спомням как се правеше статистиката тогава и "преизпълнението" на плановете.
-
Не знам колко и на какви цени са изнасяли, но в страната (София бе изключение) от как се помня (70-80-те години) имаше дефицит на храна.
Агнешко опитах за пръв път някъде в гимназията. И съответно никак не ми хареса. Може би защото бяха забравили как се приготвя.
-
В магазините в провинцията имаше единствено краве сирене, айран наричан кисело мляко и от време на време свинско месо. През 80-те години любим номер беше халите да са в перманентен ремонт. Просто щото нямаха с какво да ги пълнят.
-
Виж по официалните отчети, може и магазините да са пращели. Реално бяха празни. Лукановата зима просто докара положението съществувало с десетилетия в страната и в София. Е малко по-остро, но не кой знае колко по-различно от реалният социализъм.
24 Август 2010 10:59
Онзи период има три достижения - образование, здравеопазване, пенсии. И един голям провал - неспособността да осигури елементарни стоки от първа необходимост, без което цялата промишленост е самоцелна.
24 Август 2010 11:00
"Как се управлява народ, на който нямаш доверие?"

"На когото", г-н Ламбовски, не "на който".

Иначе много ми хареса статията.

24 Август 2010 11:00
Слуга не е длъжност. Слуга е чувство.
Селянин е природа.


-Слуга не е длъжност, а професия...като всяка друга , при това много трудна професия... като тази на проститутката...добрият слуга струва товар злато.
-Слуга е чувство!Не е вярно!Шлосер или счетоводител чувство ли е ? Слугинажът е чувство
-Селянин по природа!?!Какво е тогава гражданин по природа и къде в България се въди туй рядко животно?Пишурко , откъде си придобил гражданската природа ? От Вакарел или Бусманци? Или от Бъркачево?
Инак авторът е прав , това е положението... не ще да работи българинът... виждал съм млади момчета оскотели от пиене в селските кръчми , които имат по стотина декара земи , но не ги поглеждат ... щото някой му казал , че държавата трябвало да му даде...какво да ти даде , бе ? Ми пари за трактор... е как да ти ги даде като ти ще ги изпиеш одма...За съжаление не съм чувал друг народ да твърди , че от работка се става гърбав , а не се забогатява...
Ламбовски, каква е таз изкелеферчена дума , драги? "ОРИТБА"!?!? Даже аз дето съм инженер знам , че се казва "ОРАН". Или казваш като има КОСИТБА, БЕРИТБА, ВЪРШИТБА, що да няма и ОРИТБА, а? Е , ми няма и ти би трябвало да знаеш , а не да оригиналничиш за сто кинта...
24 Август 2010 11:03
А защо трябва да лъжат за населението?
24 Август 2010 11:07
Спомням си следният любопитен случай от 80-те.
-
Хасково. Тодор Живков отива на посещение. Каца в Узунджово. Пътят до Хасково се преасфалтира, а предната нощ магазините се зареждат и заключват до идването му на следващият ден. Пазаруването е невъзможно. Минава Живков и сигурно е похвалил местният партиен секретар за поредните "успехи" на социализъма. Тръгва си Живков. Магазините се разграбват. След един час отново са почти напълно празни.
24 Август 2010 11:10
Brightman, санким сал комунистите са открили показухата...не мой , че ще се разплача... чувал ли си за Патьомкинските села?
24 Август 2010 11:10
А защо трябва да лъжат за населението?

За селата ли ?
Ами там не са лъгали, само дето при наличието на жителство, то да се водиш че живееш на село, а всъщност да не живееш не бе изключение. Така че и там статистиката не дава вярна картина.
24 Август 2010 11:30
които вече напълно се затваряше цикъла от производство на селскостопанска продукция и нейната преработка до завършен краен продукт с висока добавена стойност.

Captain Buddy хубаво обяснява процеси на икономическа синергетика и ефективност в етапите на производство, но кой ли да го слуша.
В този форум повечето кратуни са скачали по площадите с рев и крясък за демокрация. Всички разбират икономиката като футбола.

Редактирано от - softwind на 24/8/2010 г/ 11:31:09

24 Август 2010 11:31
Ако не беше Ялта, нямаше да има и Малта! В историята обаче няма "ако". А случилото се със сел. стопанство на България за по- малко от 50 години ме кара да мисля, че у нас, българите, е заложено атвистично начало към самоунищожение след толкова векове оцеляване. След насилственото прогонване на селяните към града след колективизацията, последва още по-малоумното възстановяване в "реални граници", което окнчателно съсипа сектора и намали неколкократно обработваемите площи, поливните полета, количествата на продукцията. Затова сега ядем домати от Турция, ябълки от Македония и картофи от Полша. Трансформирането на собствеността можеше да се извърши далеч по-умно, ама откъде акъл у български политик!
24 Август 2010 11:37
т.н. самозадоволяване

Помня постановлението от 1980 г.. Що повод за бъзици бе.
-
А иначе то бе откровено признание за провала на ТКЗС-АПК-ПАК и на комунизма в изхранването на населението.
Вероятно, след като Партията великодушно е разрешила на селяните да си произвеждат храна, то са си решили някак проблема с калориите. Само дето тези дето не бяха на село и от село и нямаха кой да им гледа чушки, домати и прасета, а разчитаха на магазините трябваше да понасят прелестите на празните магазини на комунизма.
-
Друго признание за провала на комунизма, бе специалните магазини за комунистическата и комсомолска номенклатура. След като не можеха да осигурят храна и стоки от първа необходимост за народа, то ги осигуряваха само за себе си. При това на преференциални цени.
-
Същите хора, които бяха некадърни да построят социализъм тръгнаха да строят капитализъм. Помним им социализма, виждаме им капитализма. Все селска комунистическа некадърна работа.
24 Август 2010 11:40
Captain Buddy хубаво обяснява процеси на икономическа синергетика и ефективност в етапите на производство,

Обяснява ги, като идея, която нямаше нищо обща с практиката. А за практиката се съди по резултата. А резултата бе празни магазини.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД