:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,710
Активни 568
Страници 584
За един ден 1,302,066

Кога ще имаме по-малко, но по-ефективни чиновници?

Кабинетът обещава догодина рязко подобряване на административното обслужване, без да отчита проблемите около закриването на структури и децентрализацията
Снимка: Борислав Николов
Кабинетът прие амбициозен план за подобряване на административното обслужване и рязко намаление на държавните чиновници.
Планът за изпълнение на мерките за оптимизацията на държавната администрация е любопитно четиво. От него разбираме например, че навременното закупуване на самолетни билети е един от начините да се оптимизират функциите, изпълнявани от външно министерство, защото навременните действия излизат по-евтино. В социалното министерство занапред ще спрат да третират като услуга обобщаването на данните от получени от "Бюрата по труда" справки, защото според закона за администрацията това не е никаква услуга, а най-регулярна дейност. Спортното министерство ще подобри ефективността си, като отрази предложени промени в устройствения си правилник в подготвяния за догодина програмен бюджет. И др., и др.

Неспособността на част от администрацията да попълни табличка с три графи и да осмисли думи като ефективност и оптимизация сама по себе си е показателна. Планът се разпилява в дребнотемие и изобилие от дейности, обещавайки нереалистични срокове и подценявайки ключови проблеми в работата на администрацията като прекомерна политическа намеса, липса на стабилност на издаваните нормативни актове, формално консултиране на засегнатите от тях. Няма гаранции, че ще се облекчи и административното обслужване. Вместо това, в идните месеци министерствата ще се занимават с купища вътрешни размествания и поредните промени в устройствените правилници, а догодина идва ред на новия модел на заплащане в администрацията. Така интересът на обществото отново може да се окаже подменен и да отстъпи на формални структурни промени, които винаги пораждат съмнения за кадрови кадрил.

На фона на начина, по който работи парламентът до момента,



сроковете за реализирането на обещаните промени са съмнителни.



Само създаването на Агенцията за безопасност на храните изисква промени в 23 закона, което по графика на кабинета трябва да се случи до края на тази година.

Решимостта на правителството да закрива ненужни структури е похвална, но без добра организация всичко това може да се проточи във времето, а работата с нарочените за закриване институции през този период ще е много неефективна.

Не е ясно защо при този сериозен обем от работа кабинетът се хвърля към друга тежка реформа - децентрализацията, която също ще ни застигне догодина. Тук воденият от финансовия министър Симеон Дянков Съвет по административна реформа здраво е нагазил в територията на друг съвет, воден от регионалния министър Росен Плевнелиев - по децентрализация. Съветът на Дянков бодро обещава прехвърлянето на цели дейности и структури към общините, както и цялостна реформа в дейността на областните управители още догодина. Към общините трябва да минат професионалните училища, категоризирането на местата за хранене, част от недвижимите археологически ценности като резервати, останки от крепостни стени и др., управлението на общински язовири. Не е ясно как всичко това се съотнася към общата концепция за децентрализация и тази за регионално развитие, нито с какви ресурси ще се подсигурят промените.

Наред с всичко това министерствата трябва



да намерят време и за облекчаване на административните процедури.



10 години след началото на XXI век министерствата продължават да говорят за евентуален прием на документи през интернет и размяна на бумаги между институциите по служебен път. Почти всички институции обещават да ползват на служебни начала налична информация в Агенцията по вписвания и НАП, да получат достъп до служебните регистри на други институции и да спрат да ядат от отпуските на гражданите за уреждането и на най-дребния административен въпрос. Тук лошо впечатление прави липсата на ентусиазъм в някои министерства по преразглеждане на събираните от граждани и фирми такси и премахването на различни разрешителни режими. Твърд ангажимент да анализират дали таксите наистина покриват разходите, както изисква законът, поемат само правосъдното и икономическото министерство.

Ще се случи ли това от началото на 2011 г., както обещава кабинетът, предстои да видим, но бездействието тук е непростимо. Властта отдавна е длъжник на обществото, а отпадането на административните безумия е абсолютно задължително, ако институциите искат да върнат доверието в администрацията. Неслучайно това е единствената реформа, подкрепяна от обществото, но липсата на доверие в администрацията на една държава не би следвало да радва никого.

Притеснителна е и липсата на мерки, които да подобрят процеса на взимане на решения в изпълнителната власт. В документа със заглавие "Цели на административната реформа" се твърди, че във всички администрации ще бъдат приложени минимални стандарти за провеждане на обществени консултации по готвените нормативни документи. Стандартите целят да гарантират, че консултирането на едно или друго решение няма да се прави пасивно и формално, както е в момента, но как и кога ще се случи това от плана на кабинета не става ясно. Не е ясно и кога ще се въведе оценка за въздействието на постоянно променяните нормативни документи, тоест до какво води едно или друго недомислено решение. По адрес на политическата намеса в работата на чиновниците, които неслучайно имат статут на независими държавни служители, от кабинета са лаконични - "необоснованата политическа намеса в дейността на администрациите ще се избягва". Дано. Защото ако кабинетът възнамерява да преобръща в последния момент и с неясни аргументи взети след сериозни усилия от страна на администрацията решения, смисълът от реформа няма да е голям.
 -------------------
11
2943
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
23 Август 2010 20:52
Според мен никога няма да има у нас качествена администрация, докато сме колониална страна без следи от суверенитет. Колониалната администрация задължително е сервилна към чуждите си господари, некадърна, крадлива, мразена от населението и мразеща го десеторно повече.
23 Август 2010 22:56
Кога ще имаме по-малко, но по-ефективни чиновници?


Вече имаме!Никито го няма да плаща за фалосни конструкции.
Свежарков,
23 Август 2010 23:02
Интересна тема. Моят отговор е, че никога няма да имаме читава администрация. Ако живееш в малко населено място и искаш да имаш някакви легални доходи трябва да си служител (в общината, пощата или полицията) или пенсионер. По тази причина всички гледат да са добре с кмета или кварталния.
По тази тема преди седмица изпратих до редакцията на Сега и до други "отговорни" институции следната извадка от закона за МВР
"Глава петнадесета.
СЛУЖИТЕЛИ НА МВР
Раздел I.
Статут на служителите на МВР
Чл. 169. (1) Служители на МВР са:
1. държавните служители;
2. лицата, работещи по трудово правоотношение.
... "
Този текст, преди да се появи на страницата на МВР, е писан, четен, редактиран, съгласуван, гласуван и т.н., но от неграмотни люде.
Ако не ставаше дума за въпиюща неграмотност, излиза, че в нашата държава всички работещи, с изключение на пенсионерите, самоосигуряващите се, малолетните и безработните, са служители на МВР. Явно комисията "Андреев" ще я има работа во веки-веков. А какво ли бистанало с бюджета на МВР ако всички служители, които не знаят, че са, си поискат например полагащите им се пари за облекло, та макар и за скъсани обувки.
O santa simplocitas.
23 Август 2010 23:22
Обърках се , моля ви се!
Лани един от страниците на газетата ни призоваваше да си обичаме държавата ИМЕННО в лицето на нейните доблестни чиновници.
Сега тука пледират за по-малко И , О УЖАС ! - по-ефективни чиновници.
Ами някой може да си помисли че водени от любоф към държавата до сега сме обичали неква пасмина некадърници.
Недейте така , моля ви се, в таз жега . Я да друсна една бира за избистряне на ситуацията. Наздрае!
24 Август 2010 00:06
Авторката /уважаема Таня/, изчетох с интерес статията няколко пъти, защото съм вътре в нещата, та се замаях дали да я почна абзац по абзац и ред по ред анализа, но то няма край, няма...А и накрая не се знае резултата...
Като начало на някой бъдеш анализ само ще кажа - самолетните билети не са беда на Външно, а на всички министерства. Знайно е, че колкото по-късно се заплатят билетите, толкова по-скъпо /и то пъти по-скъпо/ струват. Не знаете обаче капризите на ръководствата до последния момент - и така се изтича капка по капка- не язовир, ами океан. Другите поанти по дневния ред на административните реформи и структурните промени по принцип "иди си ти да седна аз" ще ги опиша документално някой друг път, че сега е късно вече.
24 Август 2010 07:34
Мръсни некадърни канцеларски плъхове!
Това са чиновниците! Държавни и общински.
Мръсни некадърни канцеларски плъхове!
И мижитурки!
Много проблеми създават на бизнеса!
Пречат!
Спират!
Не разрешават!
Ако няма бакшиш за началниците.

24 Август 2010 08:25
По тази тема преди седмица изпратих до редакцията на Сега и до други "отговорни" институции следната извадка от закона за МВР

прОчети го тоа закон целия, да му се невидело, щото при тоя пек и таз натрапчива идея, дет те е налегнАла мое да запрашиш към детелината, преди летището. Закона се чете със студена бира и на сянка, внимателно и бавно. Гледай да нема откъснати страници.
Ха със здраве и УСПЕХ!
24 Август 2010 09:19
Никога няма да имаме. Проблемът е най-вече в манталитета ни.
24 Август 2010 13:31
По тази тема има една анкета + дискусия във в. Капитал от края на Април ( щракни тук).

Какво се прави и се е правило до момента за преборването на един негативен феномен в администрацията? В най-добрия случай се е усилвал контрола, т.е. добавяли са се нови контроли. Веднага след нововъведенията се наблюдават подобрения, но не след дълго и въпросните "нови" контроли се скапват. Решението?... Допълнителни контроли, които да се скапат след време и... С времето бюрократичната машина се е разраствала до сегашните си мастодонтски размери.

Къде е изходът? - Изходът според мен се казва територялно рачленяване на държавата, т.е. в трансформирането на България във ФЕДЕРАЦИЯ България. Само така администрацията/бюрокрацията ще се приземи до нивото на хората и ще може да бъде контролирана ефективно.
24 Август 2010 17:08
Някой сещат Администратвната реформа , в проста реформа/реорганизация по институциите и прилежащите учреждения , но и през ум не им минава , че тя покрива "обемно" , целокупната Система на общия ни живот и следователно , следва да бъде схващана в пряк израз на собствената , публична битност на Политическата реформа . В мрежата на Реформацията , Административната реформа има своето място , подобно на това , което заема Началникът на почетния караул за Госта - крачка зад и леко в страни , спрямо собствено подразбираната , Политическа реформа . Иначе , за Реформация ще е по-добре да не си приказваме ...

Редактирано от - beagle на 24/8/2010 г/ 18:12:33

24 Август 2010 17:40
Най после имаме подходящ премиер ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД