:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,447
Активни 664
Страници 23,012
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Затъване или потапяне

Шефовете на фирми и Националният статистически институт питали потребителите колко е сивата икономика в България спрямо отчетения брутен вътрешен продукт. Потребителите казали, че скритото производство е над половината (58%) от официалния оборот, мениджърите признали за 42%, а НСИ открил 10%. Очевидно най-недостоверен отговор е дала официалната статистика, макар колегите статистици най-добре (сигурно единствени от другите групи респонденти) знаят какво значи сива икономика. Надъхани от постоянно одумване на проблема в медиите, потребителите по-скоро го преувеличават. Повече вярвам на мениджърите, които познават собствените си магии, и добре знаят каква част от оборотите се "изпускат" от счетоводните сметки. У нас



единственото смислено изследване



на сивата икономика, което ми е попадало, е едно проучване на университетите Корнел и Харвард, съвместно с нашите Агенция за икономически анализи и прогнози и Институт за пазарна икономика, публикувано 2001 г. Изводите им бяха, че в периода 1989-1998 г. сивата икономика била между 25% и 37%, като се увеличавала рязко в годините на кризи (1990, 1996). Фирмите укривали 34%-35% от заплатите и 35.5% от данъците. По-голямата част от продажбите и плащанията бизнесът отчитал като "платени в брой". Който внимателно прочете несъмнено ценния труд на колегите, ще забележи, че те са проучвали само една част от икономиката в сянка - сивия бизнес. И практически



нито дума не са казали за домашното стопанство,



а то е сив сегмент особено важен в криза: обира "излишните" работници - безработни, неплатени отпускари, скрито съкратени, хора, записали се за "земеделски производители", и пр. самонаети. Какъв е делът от БВП, зает от бурканите с компоти и туршии, никъде неотчетените добиви в селски дворове, лични лозя, ракията от селския казан, ремонтите, извършени от "майстори" и пътуващи дюлгерски "бригади", неведомите нощувки в частни квартири, скритите наеми ... чет нямат проявите на икономиката в сянка. Има дори и високотехнологични. Познавам компютърен гений, който пише софтуер вкъщи, доставя го в чужбина направо по електронната поща, а доходите си събира "навън" в сметка, която си открил, докато бил на студентска бригада. Нито лев данък не дава. Та сивият бизнес и домашното стопанство заедно спокойно могат да надхвърлят половината брутен продукт, особено при криза и в депресия.



Защо е важна икономиката в сянка



и защо изобщо се занимаваме с нея, когато на дневен ред са поредният държавен бюджет и придружаващите го данъчни поправки, с които правителството ще се опита да прибере повечко пари от джобовете ни, хем да спази обещанието да не вдига данъците. Тъкмо затова. Ако данъците останат (относително) неизменни, фискът отправя надеждите си за по-сочен бюджет тъкмо към укритите обороти и доходи. Кроят се нови ограничения, уж да "извадят на светло" скритата икономика. Но това няма да стане. Наивно е да мислиш, че откриеш ли укритото, ще можеш да го обложиш. Не става. "Изваждането" на сивата икономика може да я убие, но не и да я обложи. Повечето укритите дейности са възможни само ако избягат от облагането. Трябва да се разбере, че



потапянето е защитен рефлекс,



укриването е начин за оцеляване за сметка на "спестените" данъци. Ако данъчната система е стабилна, а държавата -скромна, икономиката по-бързо ще изплува от дълбините. Особено ако правилата са строги и бирниците са активни, та да е ясно, че когото хванат в грях, си плаща всички дяволъци или остава гол като пушка. Точно обратно действие ще имат опитите на държавата да вдига налози, да втвърдява ограниченията за бизнеса и да подгони "сивите фирми". Впрочем представата, че едни фирми са чисти, а други - сиви (лоши), е стара милиционерска фантазия. Всъщност



няма сиви и бели фирми,



а едни и същи фирми имат донякъде (от 0% до 100%) явни, оттам нататък - невидими обороти. Една и съща фирма е хем сива, хем бяла. Като оня паркинг, дето отчитал хиляда лева приходи, но като застанали данъчните на бариерата хванали 20 хиляди. Той е бил 1/20 част в белия и 19/20 части в сивия сектор. Още повече: една и съща сделка може да е сиво-бяла (продавам за 100 лева, ама фактурирам 70 лв. и вземем 30 "на ръка"). Умната фискална политика не разчита да излови скритите обороти, а ги кара сами да изплуват над повърхността. Важно е да се разбере, че в криза и депресия потапянето на бизнеса по-дълбоко в сивия сектор е особено опасно. От затъването (рецесия) фискът губи като всички, а



потапянето поражда фискални свръхзагуби.



Ето как: с разходи за 50 лв. (10 лв. ДДС кредит) фирма произвежда продукт за 100 лв. (20 лв. ДДС, от тях 10 лв. прихваща и 10 лв. внася в хазната + 4 лв. данък печалба). Но ако фирмата се потопи само 10% в сиво, вместо за 100 лв. продава за 90 и скрива 10 лв. под масата. Статистиката брои 10% затъване (фиктивна рецесия), но фискът понася двойна загуба на приходи, защото на 90 лв. продажба ДДС е 18 лв., от тях 10 лв. ДДС кредит, в бюджета влизат 8 лв. ДДС и 3.20 лв. данък печалба. От (фиктивно) намаления приход фирмата вади все същия разход. Вместо 14 лв. фискът има едва 11.20 лв. приходи, точно 20% по-малко. Реалността е по-сложна, фискалният ефект от потапянето на практика е по-малък, но принципът е същият.
74
6023
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
74
 Видими 
12 Септември 2010 19:59
"ако правилата са строги и бирниците са активни, та да е ясно, че когото хванат в грях, си плаща всички дяволъци или остава гол като пушка"


Авторе, в такива моменти (четейки подобни сентенции) неизбежно си спомням един разказ на Г. П. Стаматов, който учихме по литература в гимназията, "Нарзанови" (не намирам текста в мрежата), и там един от героите казва (цитирам го приблизително):‌ "Законът е като паяжина - в него попадат дребните мушици и насекоми, а едрите, като бръмбари и др., просто минават през него". Та, това по-горе би било чудесно, ако важи за всички икономически субекти у нас, което обаче си е просто една утопия. Дребните риби го отнасят, а едрите акули просто са над подобните мерки, хайки и т.н. Тъжно, но - факт !


P.S.: Благодарение главно на акулите икономиката ни първо затъна, после се потопи и сега е на дъното !

Редактирано от - Mars Attack на 12/9/2010 г/ 20:01:04

12 Септември 2010 21:40
Имам един въпрос към доктора:
имам ножичка, с която си режа ноктите на ръцете и краката, вместо да ходя на педюкерист, който да плаща данъци. Това скрита икономика ли е от моя страна и трябва ли да плащам данък?
12 Септември 2010 21:57
suhar, !

Скритата икономика на бурканите и туршиите Въпрос -- може ли данъците да ги даваме в натура? Правим 10 компота и даваме 1 за данък печалба!

А suhar, след като си изреже ноктите на 10-те пръста, може да изреже и един пръст на някой бирник, а може и на д-р ик.н.
12 Септември 2010 22:01
В духа на зададения от suhar въпрос, и аз да запитам: ако вместо да отиде на публичен дом, един мъж си свърши сам работата с една от двете ръце, следва ли да му се събира ДДС, или може да мине метър ?
12 Септември 2010 22:05
Откак се появи Интернет що данък изпущи държавата по таз линия.
12 Септември 2010 22:40
... потапяйте се, братчета, потапяйте се .... нема друго спасение ...
12 Септември 2010 22:48
Каква е тая вътрешнопротиворечива сборка ? От кога домашното производство участва при измерването на БВП за да може въобще да участва с сивото ? Може ли въобще една непазарна дейност да бъде наречена "сива". Тук май имаме, творческо доразвитие на понятието "сиво", което значи, че всеки, който не вечеря в ресторант, а в къщи е "сив". Абсурд.
-
И защо от верни неща
"Изваждането" на сивата икономика може да я убие, но не и да я обложи. Повечето укритите дейности са възможни само ако избягат от облагането.

се правят неверни изводи нямащи нищо общо с тях.
-
Дори не е вярно, че сивият сектор не формира бюджетни приходи. Точно обратното - благодарение на сивият сектор, дейности и продукт, който иначе не би бил създаден, бива създаден и на по късен етап обложен. Например при покупката на стоки и услуги, обложени с косвени данъци, при плащането на лихви по кредити, формирането и и облагането на печалбите на банките и т.н. и т.н.. Унищожаването на "сивият" сектор няма да увеличи нито продажбите на "белия", нито данъчните постъпление. Точно обратното - ще направи всички по-бедни, а натискът за социални разходи на бюджета по-големи.
12 Септември 2010 22:58
А пък нивото на данъците макроикономически няма нищо общо със сивотата или белотата. То има общо със социалната диференциация и нуждата от компенсирането й за нормализация на пазара по неинфлационен начин. С други думи - ако искаш да поддържаш макроикономическият баланс, но не искаш инфлация, то ти трябват такива данъци (такова ниво на преразпределение), каквото е нивото на социалната ти диференциация. В относително хомогенни социално общества с голяма средна класа, то можеш да имаш и ниски данъци (ниско ниво на преразпределение), в латиноамерикански тип общество, обаче, ако не облагаш с високи данъци, или нямаш кредитна експанзия, или пък съответно компенсиращо ниво на инфлация, то много бързо икономиката го закъсва. Щото се изтеглят парите от обращение.
-
И тъй като и трите начина (данъци, кредитиране, инфлация) имат и нееднозначно и отрицателно влияние върху поведението на субектите, то успешната политика е в успешният баланс между тях.
12 Септември 2010 23:19
А избелването на сивият сектор може да стане, не чрез силови опити за контрол, а чрез промяна на законодателството в посока на свобода за икономическата инициатива на всеки и данъчната система в две направления - залагане на косвените данъци и фокусирано облагане и контрол на ключовите точки на паричните потоци, за сметка на освобождаване на периферните.
-
Т.е. не е нужно да облагаш и следиш облагането на майстора плочкаджия или дори кварталният магазин, а облагането на глината за плочките и суровините за саламите. Не е нужно да облагаш транспорта, а горивата и т.н. и т.н..
Тогава ще имаш евтина и работеща данъчна система, която реално ще можеш да контролираш, ще ликвидираш корупцията в тази система и няма да затормозваш инициативата.
12 Септември 2010 23:42
Брайти , както си се засилил - ще вземеш хляба на Д-р Хърсев.
13 Септември 2010 01:05
След като наши не разследваха Милен Велчев, поемат го чужди
Събота, 11 Септември 2010г.Автор: в. Атака
Бившият финансов министър Милен Велчев може да си е мислил, че като повече от мандат не е във фокуса на вниманието, може на му се е разминало и обществото да е забравило колосалната далавера със замяна да държавните брейди облигации. Да, ама не. След като наши експерти си прехвърляха отговорността един на друг да установят ефекта от извършения чейндж, с това се заемат независими външни такива, а резултатите трябва да са готови до края на годината, след което данните ще влязат в НС.
Нека си припомним каква врътка направи Милен Велчев - през пролетта на 2002 г. замени брейди облигации на стойност 1.327 млрд. долара с деноминирани в евро глобални облигации за 835 млн. евро с падеж през 2013 г. и деноминирани в долари глобални облигации за 511 млн. долара с матуритет 2015 г. Втора замяна последва през есента на същата година, когато бяха издадени още глобални облигации за 759 млн. долара с падеж през 2015 г. Думичките са сложни, операциите - разбираеми само за специалисти, но за всички е ясна загубата от 2 млрд. лв., с които беше ощетена България. Но водени от принципа "за милиони няма закони", у нас това деяние на Велчев не се води престъпление. Защото Миленчо се скри зад решение на колективен орган. Сякаш няма членове в НК за организирани престъпни групи. Така че е много просто - след експертизите да приберат на топло всички депутати и министри, подкрепили сделката. Мотивът: за членуване в организирана престъпна група, ощетила държавата с 2 млрд.
13 Септември 2010 01:39
Емил Хърсев е пробутал от страниците на вестника тонове неолиберални клишета за ненамесата на държавата в бизнеса, а днес се е затюфкал как държавата не може да прибере данък дори върху произведеното грозде от домашната асма, от домашно приготвените буркани с компот и от туршиите.
С какво право държавата ще претендира да събира данъци от домашното стопанство, след като държавата не е направила нищо за него? С какво право държавата ще събира данъци от който и да е бизнес, след като държавата не си е мръднала пръста да му помогне, да го създаде, да го постави в привилигеровано положение спрямо чуждестранните бизнеси или просто да го опази от тяхната агресия и стремежа им да го унищожат? Държавата няма морално право да облага с данъци домашното, натурално стопанство, защото данъците са с пари, а натуралното стопанство не работи за пари, а само с натури. Данъците от натуралното стопанство могат да са само в натури- вот тебя две щайги грозде, една свинска плешка, два сахана туршия!
Държавата няма морално право да събира данъци и от пазарен бизнес, който тя не подкрепя, за който не е направила нищо. След като държавата е в подкрепа единствено на мултинационалния бизнес, то нека си събира данъците от него!
Някои веднага ще кажат, че след като държавата не може да събира данъци, то тя не може да си изпълнява функциите, или, че тя няма да може да помага на хората. Първо, в днешно време държавата доброволно се е отказала от функциите си на национална държава и затова не й трябват пари. Второ, държавата няма проекти и национални програми за развитие на националния бизнес и затова също не й трябват пари. Трето, неплащайки данъци хората също си помагат на себе си и затова няма нужда от това " на ти!- дай ми!". Четвърто, държавата е дотолкова корумпирана, че колкото и пари да събере от данъци, всичките ще бъдат източени от мултинационалния бизнес, от политиците и от приближените на политиците и политическите партии фирми. Т.е. връгката с данъците е- колкото повече данъци съберем, толкова повече наши хора ще се облажат и нищо за народа, за нацията, за развитието и просперитета на държавата. Държавата има морално право да събира данъци само и единствено, ако събраните пари се използват за развитие и просперитет. Неплащането на данъци и начин хората да оцеляват. Събирането на данъци и начин хората да се лишат от възможности за оцеляване.
Това, което казвам не е валидно на 100 процента. Трябва да има някакъв процент събираемост, но този процент и в момента е прекалено висок. Когато държавата го закъса за пари дотолкова, че да няма възможност вече нито една приближена фирма да бъде държана на държавна нянка, то това ще е нормалният праг на събираемост, който заслужава подобна държава.
Хубаво и обстойно Емил Хърсев е описал от какви домашни производства държавата може да одере кожите на пенсионерите и безработните, но никъде в статията не прочетох нещо за сивата икономика на мафиотите, за нелегалните им производства, нелегалния вност, неплащането на мита и акцизи. Това е сигурно, защото мафиотите са приятели на г-н Хърсев, който ходи да плаче по погребенията им.
13 Септември 2010 01:58
Държа да уточня, някой веднага ще каже, че изказаното от мене мнение води до унищожаване на държавата. Това не е вярно. Води само до унищожаване на този модел държава, а не на държавата изобщо. На мястото на днешната държава ще дойде друга моментално. В днешния държавен модел е заложена несъбираемостта на данъците. С подобна корумпирана, продажна на външни сили държава, нехаеща за собствения народ, за националния бизнес, просто няма как да се вдигне събираемостта на данъците повече от това. Трябва да се знае, че положението със събирането на данъците не е причина за състоянието на държавата, а обратното, държавният модел който ни бе наложен отвън предполага подобна мафиотщина, подобна данъчна политика и събираемост.
С пълно право данъкоплатецът трябва да пита и той пита държавате- как ще използвате нашите пари? И след като не получава удовлетворителен отговор, няма за какво да съдейства на държавните мошеници да си пълнят джобовете. Тази анкета на практика се извършва непрекъснато.
13 Септември 2010 03:07
Я , дочаках Гозамбо да напише нещо смислено!
13 Септември 2010 06:31
Воцко,
не го приемам като комплимент като имам предвид умствения ти капацитет.
Задръстил си всички статии със спам.
13 Септември 2010 07:39
Когато варенето на ракия, майсторите, които правят ремонти по домовете и частните квартири достигнат до 50% от БВП, проблемът в качеството и производителността на „бялата икономика”.
13 Септември 2010 08:32
Да си призная и аз грях от посивяване. Вчера пекох пържоли в къщи и не обявих дейността пред данъчните. Колко ли такива скрити дейности се вършат ежедневно, колко ли БВП се крие по този начин, както за пореден път Д-р Хърсев отлично отбелязва в поредната си Правилна Статия!
13 Септември 2010 08:59
Няма да коментирам другите Гонзови писания, а само това:
След като държавата е в подкрепа единствено на мултинационалния бизнес, то нека си събира данъците от него!

Първо, участието на мултинационалните компании в икономиката на България, за съжаление, е крайно недостатъчно. Причината е, че икономиката е парцелирана и поделена между групировките.
Второ, в интерес на държавата е компании като Сименс, АЕГ, Нокия и др. да открият заводи за производство на високотехнологична продукция. Това означава добре платени работни места.
Трето, който иска да получава в България прилична заплата един от начините е да си намери работа в мултинационална компания. По правило тези компании внасят абсолютно всички данъци и осигуровки за работещите.
Вярно, Гонзо си пише нещата малко наизуст, ама да си поговори с негови познати в България, наети от чужди мултинационални компании и от български работодател и тогава може да схване разликата. А тя е не само в заплащането, но и в корпоративната култура и начините на израстване във фирмата.
13 Септември 2010 09:08
Докторе нали знаеш че:
1. Всеки е в пълното си право да урежда своите финансови дела така, че да плаща колкото се може по-малки данъци.
2. Никой не е длъжен да планира печалбите и загубите си по най-изгодния за Министерството на финансите начин.
3. Плащането на по-високи данъци не е въпрос на патриотичен дълг.
13 Септември 2010 09:41
Значи и аз съм сив. Пикая си в тоалетната в къщи и не ходя в обществената.
Отивам в данъчното да си купя кочанче с билетчета и да късам на фамилията за всяко посещение на бялата стаичка.
***

Редактирано от - sybil на 13/9/2010 г/ 11:50:13

13 Септември 2010 09:42
Би ми било интересно да се запозня с механизма, който позволява на познатия на Хърсев компютърен /естествено/ гений да не дава нито лев данък в тази "чужбина". Кое е това "навън", в което поръчителя няма нужда от разходооправдателен документ, няма интерес да го отчита или "правилата явно не са толкова строги и бирниците не са никак активни, та да е ясно, че когото хванат в грях, се плащат всички дяволъци или се остава гол като пушка"?

13 Септември 2010 10:16
BOLGAR, имаш ли линк към съответното решение на съда?
13 Септември 2010 10:44
Бурканите с компоти и туршиите в личното стопанство не са сива икономика. Набъркването им в нея разводнява иначе сериозния проблем. Когато получаваш доходи от пазарна дейност /пазарната дейност е дейност за други/, и тези доходи не се обявяват и облагат само тогава има смисъл да говорим за сива икономика. Иначе битовите дейности по самобслужването на човек може да са полезни, но не са сива икономика.
13 Септември 2010 11:14
Колкото и да е богат българинът пак ще краде!
Примери до безкрайност.
13 Септември 2010 11:21
Това й е хубавото на математиката
13 Септември 2010 11:28
Аз пак ще попитам: Икономиката точна наука ли е и доколко има място математиката в нея?
13 Септември 2010 11:43
От икономическа гледна точка е добре казано, объркани са малко цветовете. Сивата икономика я наричаме сива, защото е между черното и бялото. Ако е 100% нелегална, е черна, ако е 100% легална, е бяла, ако е между тези две крайности, е сива. Така че сделката с фактурирани 70лв и 30лв на ръка си е сива - 70% бяло и 30% черно.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
13 Септември 2010 11:51
Ацетон, ето така например: Работиш по граждански договор с чужда софтуерна фирма. Пращаш си продукта по мрежата. Имаш сметка в чужда банка, напр. в страната на регистрация на фирмата и тя ти превежда парите там. По силата на гражданския договор фирмата не се интересува осигуряваш ли се и плащаш ли данъци, това си е твоя отговорност. Тъй като не живееш там, ти не си данъчно задължено лице за тамошната държава. Правиш си интернет банкиране и отвреме-навреме превеждаш пари от външната сметка към няколко банкови сметки тук, като внимаваш сумата на отделния превод да е малка, да речем, под 1000 лв. Такива преводи практически не се наблюдават, освен ако МВР, ДАНС или прокуратурата нямат нещо против теб. Така единствените ти разходи са таксите за банкови преводи, които чрез подбиране на банките и вида сметки може да се минимизират до под 5%. След което си ги харчиш!
13 Септември 2010 12:09
Абе да турят по един лайномер у всяка тоалетна и да облагат по неговите показания. Честно и справедливо!
13 Септември 2010 12:09
Нъл тй!?
13 Септември 2010 12:29
Да оставим настрана стремежа на доктора да изкара наяве бурканите с компоти, лютеница и прасето Гошо на Коледа. Форумът дотук е безпощаден.
Ама да попитам по принцип: бидейки човек средна класа или направо беден в държава като нашата по-харно ли е да плащаш данъци за "общото благо".
Щото аз горе долу го разбирам така: ако не платим 10% плосък данък+5% дивиденти (или 32% осигуровки)+20%ДДС с тия спестени около 40% от парите ще си купим пържолки, нова ризка, ще си направим ремонт и АКО остане некой лев некое по евтинко возило. Тия пари като цяло ще се завъртят в родната икономика, ще платя и 20% ДДС.
Така... ако обаче се платим всички данъци и парите отидат в бюджета, те ще бъдат похарчени за покупки на ВНОСНИ хеликоптери+10-20% за рушвет, за държавни поръчки с 3 пъти завишени цени и т.н. като по този начин парите ще отидат в джобовете на некой чичко-паричко който ще си купи Бентли, ще отиде на почивка на Карибите (не на Слънчев Бряг) демек парите(моите) ще бъдат източени навън.
Аз понеже не съм доктор по икономика не знам кое е по-добре за народа, ама явно има хора дето са учили та знаят.
13 Септември 2010 13:15
Brightman, Gozambo,
------------------------------------
Cruella de Vil,
Някои от чуждите предприятия дават и по-големи заплати - примерно 1000 Е - да, за тук много добре, но на такъв специалист в собствените си страни плащат 5 пъти повече - та справедливо ли е това?...
На практика тези предприятия печелят и стават още по-богати за сметка на евтиния труд у нас, а това не е повод за гордост, а още по-малко е полезен съвет...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…


Редактирано от - редник на 13/9/2010 г/ 13:17:43

13 Септември 2010 13:36
Откровение Варухово -


За това народът ни е казал: "Каквото повикало, такова се обадило !", и е много прав, да знаеш !
13 Септември 2010 13:39
Да, Откровение Варухово е описал точно положението...
Да приемем, че с дребен бизнес човек с труд си докарва около 1 000 лв...
Ако плати всичко дължимо, остават му около 500-600 лв, но има и разходи - гориво, телефон, поддръжка на техника - около 200 лв - остават му 300-400 лв, но за съжаление, ги дължи на банката за ипотека...
Та, за да оцелее и да храни семейство, изборът е да стане "сив" - спестява от осигуровки и данъци и живее от "спестеното"...
Интересното е, че държавата не губи - тя ще му прибере на тези 1 000 лв 200 за ДДС, каквото и да купи, допълнително ще му вземе от акцизи за горива, алкохол, цигари и какво ли още не, банката ще си получи нейното и това може да продължава години...
Другата възможност е да се откаже от бизнеса си и да се пише безработен - тогава държавата му плаща помощи, банката почва да се чуди какво да го прави - дала му е голям кредит за панелката, ама цените паднаха и т.н...
Е, има и трета възможност - държавата да стане нормална и да поощрява дребния бизнес с прилични данъци и осигуровки, но това е в сферата на мечтите...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
13 Септември 2010 13:40
Дали пък матриялчето не е писано в жегите
13 Септември 2010 13:41
Мерси, Бараба! И ти като мен подозираш, че човека не се осигурява и не си плаща данъци, само че по силата на закона и конвенциите тук /intraCE/ все пак трябва да го прави... Друг е въпроса, че /пак тук/ фирмата е задължена да ги внася, но това са подробности от местен характер. Да не говорим за данъците при източника, които направо още в банката си ги прибират и не ги интересува изобщо какво е мнението ти по въпроса.
13 Септември 2010 13:45
От статията следва един извод - и той е за бога братя капиталисти - не плащайте и не осигурявайте на реални доходи. Държавата - това е нещо лошо, от което може само да се смуче, но не и да се дава.
13 Септември 2010 13:56
"държавният модел който ни бе наложен отвън предполага подобна мафиотщина, подобна данъчна политика и събираемост".


Gozambo,


Позволи ми да не се съглася с теб. Пак излиза, че все някой отвън ни е виновен за това, че ние си унищожихме прекрасната страна и си организирахме една скапана държава. Демек, пак - "кой ми с*а в гащите !?!". Злите външни сили създадоха номенкатурата, сменила политическата власт (чл. 1) с икономическа (бандитска), мутрите, чалгата, циганизирането, и т.н. Айде стига бе ! Погледни как други бивши соц. страни се развиват горе-долу нормално, и да престанем да търсим вината навън. Ако ни е такава държавата, вината е на тия, дето така я моделирха, че да могат да крадат като за последно. И наша, че на всеки 4 г. им вярваме и с гласовете си им даваме ключа от кошарата...
13 Септември 2010 14:13
Нали казваха , че внесените отвън модели са несъвместими с нашата среда и трябва да ги побългарим! Е те това е резултата от ползването на тел и пирони!

Редактирано от - ЗИТО на 13/9/2010 г/ 14:15:48

13 Септември 2010 14:20
Сива икономика винаги е имало, НО по време на криза и неспособност или нежелание за контрол, кризата е храна за сивата икономика. И тя започва бързо да нараства, както раковите клетки и тумори и да обхваща целия организъм. Преди бяха дрехите, черната и бяла техника. Генерираните оттам доходи се влагаха отново и отново, докато превзеха изцяло секторите и аналогичните производства фалираха. Постепенно доходите започнаха да се насочват към организиране на сиви производства. В най-големия бум на строителството, по-голямата част от вложените строителни материали, бои, мазилки, мебели, оборудване и др. са плод на сивата икономика. Т.е. налице е създаване на ПАРАЛЕЛЕН СИВ ЖИВОТ, който си генерира доходи, продукти и т.н. ЕДИНИЯТ Е ОБРЕЧЕН! Кой ли е той?
13 Септември 2010 14:22
айде и аз да си направя майтап с Хърсев
Днес пиках в тоалетната в къщи, а не отидох до тази която е платена.
Хърсев , Хърсев, кажи ми колко и къде да си платя данъка за това.
Ей амам от икономисти, "само Вселената и човешката глупост са безкрайни, като за първото не съм убеден." А.Айнщайн
13 Септември 2010 14:41
Виждам неразбиране или изопачаване действието на основни обществени закони. "Сивата" икономика и размерът й не са проблем само на фиска и дори са най-малко негов проблем. Преди всичко, представляват тежко, съставомерно престъпление срещу основното право на равнопоставеност на субектите. Не само икономическите, но на ВСИЧКИ граждани. Защото, ако фискът не събира дължимото от една група задължени лица, ще обложи допълнително останалите. Ще облагодетелства престъпниците в ущърб на спазващите закона, системно ще руши основите на човешкото общежитие. А в чисто икономически план, "сивите" практики убиват светая светих на съвременния начин за производство - конкуренцията. Това са елементарни неща и не мога да си представя, че не се разбират от грамотни и пълнолетни хора
13 Септември 2010 14:42
Облагането на "сивите" сектори нямало да ги обложи, а щяло да ги убие? Ами нали това е целта на всяка мярка срещу противообществените практики. Защо прекопавате градината си и използвате хербициди? За да превърнете плевелите в полезни треви, или за да ги унищожите и дадете шанс на културните растения? Също така, най-учтиво моля да не се лансира другото дежурно "оправдание" за данъчните престъпления - че изкореняването им щяло да доведе до повишаване на цените. Точно обратното е. Икономическите престъпления са една от главните причини за поддържането у нас на цени, сред най високите в ЕС. Покачиха ли се цените след навлизането на големите вериги магазини със 100% "бяла" търговия? Напротив, понижиха се. "Белите" практики защитават всички по веригата, а сигурността, предвидимостта и спазването на правилата са сред най-мощните дефлатори.
13 Септември 2010 14:52
Преди всичко, представляват тежко, съставомерно престъпление срещу основното право на равнопоставеност на субектите. Не само икономическите, но на ВСИЧКИ граждани.

Та като говорим за равнопоставеност, то къде е например в изискването за предни големи обороти или разни други врътки при участие в някъкъв елементарен търг ? В класирането на инвеститорите в някакви категории, според размера на инвестицията и безплатното им предоставяне на държавни ресурси и бюджетни пари ?
-
Така, че айде по-леко с полираните клишета.
13 Септември 2010 14:58
Облагането на "сивите" сектори нямало да ги обложи, а щяло да ги убие? Ами нали това е целта на всяка мярка срещу противообществените практики.

В.Лянча,
имаш учудващата способност да предизвикваш реакция на повръщане.
Ами унижожи в газовите камери и тези хора, които не могат да печелят много, щото бизнессредата е мафиотска, пазари се назначават, а корупцията повсеместна.
-
Но по-важното, което не осъзнаваш - направо унищожи икономиката и я сведи до няколко "бели" мегавериги, които да си продават една на друга. Щото няма да остане кой да им купува, друг.
13 Септември 2010 15:13
Лянча по принцип е прав, за условията на една нормална икономика, но принципите му (или поне не всички) не са работещи в специфичната ни национална среда (за съжаление). А една от причините за това е, че у нас държавата е мащеха за едни, а закрилница за други... и знаем, кои са двете групи "деца"...
13 Септември 2010 15:21
Равнопоставеност?????
Къде виждате някаква равнопоставеност?
Работя в бюджетно предприятие и съм длъжен да си купувам тоалетната хартия и химикалките от софийска фирма, която ми ги доставя с куриер?!!
Същите неща мога да ги купя на същата цена от голяма верига магизини с магазин в съседния блок на същата /а ако съм редовен клиент на по-ниска цена/. Е, къде е равнопоставеността? Къде е икономическата ефективност?
Аз си плащам за лекарства - циганина НЕ. Аз не получавам социални помощи - циганина - ДА. Къде е равнопоставеността?
Пикая ви на извратената икономика
13 Септември 2010 15:27
*** Ако ще застъпваш тезата за ползите от "сивата икономика" отиди в Латинска Америка или лобирай за зона за свободна търговия като Дубай. Там всеки развива частна инициатива без да плаща данъци. Ама, само другия път като отидеш в болницата за операция и те посрещнат за добър ден с 10 000 лв. за операция, недей да плюеш, че нямало държава и здравна система. Иначе, ако желаеш да живееш в Европа, трябва да се придържаш към законите, а те повеляват да се плащат данъци и здравни осигуровки, както и всички други одръжки, които следват от бизнеса, който развиваш. Ако не ти изнася, отивай в Дубай да те видим докъде ще стигнеш.

Редактирано от - sybil на 13/9/2010 г/ 16:02:36

13 Септември 2010 15:30
Всъщност какво ново и смислено се казва в статията?
Примерно това, че една фирма е хем в бялата, хем в сивата икономика е известно на всички.
13 Септември 2010 15:35
"Пикая ви на извратената икономика"


Ей сега ще дотърчат инспекторите да си платиш данъка и за това !
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД