Експозиция на проекти за жилищно строителство в град Циндао, източната провинция Шандун. Подобни експозиции се организират и в други градове, на тях купувачите могат да заявят желания от тях обект. |
Бизнесменът Гу Куей поглежда в задното огледало на своята кола. 55-годишният предприемач се мъчи да се изплъзне от синята кола, която с часове върви след него. Той е нервен, че го принуждават почти да се лепне до колата пред него. В един момент обаче забива спирачки и едновременно с това рязко завива наляво волана. След 180-градусов завой колата му се озовава в насрещното платно на магистралата.
Рискованият му ход на пътя
в западния град Чънду завършва без инцидент - нито наранявания, нито щети за колата. С опасната си маневра Ги успява да се отърве от хората, които го преследват - поне за днес. Шофьорът на следващата го кола с петте й пътници, които имат вид на гангстери, надушили жертвата си, няма никакъв избор и трябва да остане в потока на трафика.
Гу е свикнал на такива преследвания откакто е в конфликт с местните власти в Чънду, административен център на провинция Съчуан. Бивш собственик на магазин за коли втора употреба и за авточасти, Гу е част от нарастващата група недоволни китайски граждани. Те стават все по-смели в противопоставянето си срещу градоустройствените планове на местните комунистически власти, които се стремят да конфискуват собствеността на хората и да я препродадат на акулите на пазара за недвижими имоти, да се възползват от строителния бум на Китай.
Бившата собственост на Гу е била удобно разположена близо да автомагистрала. На парцел от около пет хектара, където някога той е продавал коли втора употреба и авточасти, сега строители и кранове усилено вдигат нови жилищни блокове. Червени плакати рекламират бъдещите апартаменти пред потенциалните купувачи. Навремето местната управа му е дала земята под аренда за срок от 30 години. В Китай цялата земя принадлежи на държавата, която обаче дава право за ползване при различни условия - до 70 години за жилищни цели и 50 години за бизнес дейност. Извън градовете обаче, както в случая с Гу, се прилагат други правила. Във всеки случай местните власти решават, че ще спечелят повече, ако прогонят Гу от предоставения му парцел и го предложат на строителни предприемачи.
Гу си спомня деня, в който бе унищожен неговият поминък. На мястото пристигнали стотици тежковъоръжени полицаи и цивилни агенти плюс три линейки - за всеки случай. "Трябваше да гледам как булдозери разрушават имота ми", спомня си той.
Докато Китай ускорява темповете на растеж и модернизация на икономиката си, хората се вкопчат в имуществото си и се надигат срещу своеволната практика на властите. През май в източния град Чжънчжоу 45-годишна жена загина, когато
багер я изхвърли от горния етаж
на ресторанта, където тя се бе барикадирала, за да защити имота си.
В момента Гу съди кметството на Чънду. Делото привлече вниманието и на централните власти в Пекин. Причината, заради която неговият случай прикова такова голямо внимание, е не само в обезщетението, за което Гу претендира. В петиция до парламента и правителството на Китай неговият адвокат Чжан Синкуей възразява срещу правото на местните власти да "прегряват" пазара на недвижими имоти чрез своеволна експроприация и препродажба на недвижима собственост.
Всъщност делото поставя под въпрос самата практика на държавния капитализъм в Китай. За местните власти и техните често корумпирани служители изкупуването и препродаването на недвижима собственост е доходен източник за увеличаване на фондовете. Много от тях, предупреждава Лю Цзяи, генералният одитор на страната, са изправени пред "натиска на големи дългове".
Но според адвоката Чжан със сделките на пазара за недвижимо имущество китайските общински власти
нарушават конституцията
Според основния закон те могат да изземат имот само ако това е в полза на обществения интерес. Въпреки че "обществен интерес" е еластично понятие в китайския комунизъм, Чжан твърди, че правителството чрез двойствената си роля на надзирател и пазарен играч ненужно засилва спекулацията и изостря социалната несправедливост.
През 2007 г. парламентът на страната прие закон, който защитава частната собственост - с изключение на земята. Но в процеса на ускорената урбанизация и насърчаване на икономическия растеж управляващите често обръщат малко внимание върху правата на установените вече жители и на бизнес собствениците. И в противоречие с директивите от Пекин много местни управници са склонни да насърчават строителството на луксозни жилищни комплекси на всяка цена, без много-много да мислят за други фактори.
Ян Юдъ е трето поколение фермер. Доскоро отглеждаше пъпеши и памук, както и риба в голям водоем край 9-милионния град Ухан. Днес обаче плевели са избуяли върху нивите му, а почти цялата риба е обречена на гладна смърт. Борбата му да защити собствеността си от конфискация на местните власти и от спекуланти поглъща почти цялото време на 56-годишния мъж. Фасадите на луксозните жилищни блокове доближават фермата на Ян - много от неговите съседи вече са капитулирали. Той твърди, че един отчаял се мъж и жена му се подпалили, а други се удавили във водоемите наоколо.
Имотът на Ян от тухлени постройки прилича на крепост. Той е построил нещо като наблюдателница над една барака - да има поглед върху околността. Разказва как през август 2009 г., след като е представил петиция срещу планираното изземване на имота му, дошли полицаи и го отвели в един от прословутите "черни затвори", където го държали 51 дни. "Завързаха ми ръце отзад и гасяха цигарите върху кожата ми", казва той. Вече смята да брани фермата си с последното нещо, което му е останало - живота си.