:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,507
Активни 299
Страници 381
За един ден 1,302,066
Развитие

Китайският бум има и тъмна страна

Заради строителния бум властите изземват имоти, без да спазват права и закони, а непокорните плащат с живота си или пък са хвърляни в „черни затвори”
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Експозиция на проекти за жилищно строителство в град Циндао, източната провинция Шандун. Подобни експозиции се организират и в други градове, на тях купувачите могат да заявят желания от тях обект.
В стремежа си да печелят от строителния бум местните власти в Китай използват брутални начини да конфискуват недвижимата собственост от обикновените хора. Някои отчаяни китайци се самоубиват, други се обричат да защитават имотите си с цената на живота си.

Бизнесменът Гу Куей поглежда в задното огледало на своята кола. 55-годишният предприемач се мъчи да се изплъзне от синята кола, която с часове върви след него. Той е нервен, че го принуждават почти да се лепне до колата пред него. В един момент обаче забива спирачки и едновременно с това рязко завива наляво волана. След 180-градусов завой колата му се озовава в насрещното платно на магистралата.



Рискованият му ход на пътя



в западния град Чънду завършва без инцидент - нито наранявания, нито щети за колата. С опасната си маневра Ги успява да се отърве от хората, които го преследват - поне за днес. Шофьорът на следващата го кола с петте й пътници, които имат вид на гангстери, надушили жертвата си, няма никакъв избор и трябва да остане в потока на трафика.

Гу е свикнал на такива преследвания откакто е в конфликт с местните власти в Чънду, административен център на провинция Съчуан. Бивш собственик на магазин за коли втора употреба и за авточасти, Гу е част от нарастващата група недоволни китайски граждани. Те стават все по-смели в противопоставянето си срещу градоустройствените планове на местните комунистически власти, които се стремят да конфискуват собствеността на хората и да я препродадат на акулите на пазара за недвижими имоти, да се възползват от строителния бум на Китай.

Бившата собственост на Гу е била удобно разположена близо да автомагистрала. На парцел от около пет хектара, където някога той е продавал коли втора употреба и авточасти, сега строители и кранове усилено вдигат нови жилищни блокове. Червени плакати рекламират бъдещите апартаменти пред потенциалните купувачи. Навремето местната управа му е дала земята под аренда за срок от 30 години. В Китай цялата земя принадлежи на държавата, която обаче дава право за ползване при различни условия - до 70 години за жилищни цели и 50 години за бизнес дейност. Извън градовете обаче, както в случая с Гу, се прилагат други правила. Във всеки случай местните власти решават, че ще спечелят повече, ако прогонят Гу от предоставения му парцел и го предложат на строителни предприемачи.

Гу си спомня деня, в който бе унищожен неговият поминък. На мястото пристигнали стотици тежковъоръжени полицаи и цивилни агенти плюс три линейки - за всеки случай. "Трябваше да гледам как булдозери разрушават имота ми", спомня си той.

Докато Китай ускорява темповете на растеж и модернизация на икономиката си, хората се вкопчат в имуществото си и се надигат срещу своеволната практика на властите. През май в източния град Чжънчжоу 45-годишна жена загина, когато



багер я изхвърли от горния етаж



на ресторанта, където тя се бе барикадирала, за да защити имота си.

В момента Гу съди кметството на Чънду. Делото привлече вниманието и на централните власти в Пекин. Причината, заради която неговият случай прикова такова голямо внимание, е не само в обезщетението, за което Гу претендира. В петиция до парламента и правителството на Китай неговият адвокат Чжан Синкуей възразява срещу правото на местните власти да "прегряват" пазара на недвижими имоти чрез своеволна експроприация и препродажба на недвижима собственост.

Всъщност делото поставя под въпрос самата практика на държавния капитализъм в Китай. За местните власти и техните често корумпирани служители изкупуването и препродаването на недвижима собственост е доходен източник за увеличаване на фондовете. Много от тях, предупреждава Лю Цзяи, генералният одитор на страната, са изправени пред "натиска на големи дългове".

Но според адвоката Чжан със сделките на пазара за недвижимо имущество китайските общински власти



нарушават конституцията



Според основния закон те могат да изземат имот само ако това е в полза на обществения интерес. Въпреки че "обществен интерес" е еластично понятие в китайския комунизъм, Чжан твърди, че правителството чрез двойствената си роля на надзирател и пазарен играч ненужно засилва спекулацията и изостря социалната несправедливост.

През 2007 г. парламентът на страната прие закон, който защитава частната собственост - с изключение на земята. Но в процеса на ускорената урбанизация и насърчаване на икономическия растеж управляващите често обръщат малко внимание върху правата на установените вече жители и на бизнес собствениците. И в противоречие с директивите от Пекин много местни управници са склонни да насърчават строителството на луксозни жилищни комплекси на всяка цена, без много-много да мислят за други фактори.

Ян Юдъ е трето поколение фермер. Доскоро отглеждаше пъпеши и памук, както и риба в голям водоем край 9-милионния град Ухан. Днес обаче плевели са избуяли върху нивите му, а почти цялата риба е обречена на гладна смърт. Борбата му да защити собствеността си от конфискация на местните власти и от спекуланти поглъща почти цялото време на 56-годишния мъж. Фасадите на луксозните жилищни блокове доближават фермата на Ян - много от неговите съседи вече са капитулирали. Той твърди, че един отчаял се мъж и жена му се подпалили, а други се удавили във водоемите наоколо.

Имотът на Ян от тухлени постройки прилича на крепост. Той е построил нещо като наблюдателница над една барака - да има поглед върху околността. Разказва как през август 2009 г., след като е представил петиция срещу планираното изземване на имота му, дошли полицаи и го отвели в един от прословутите "черни затвори", където го държали 51 дни. "Завързаха ми ръце отзад и гасяха цигарите върху кожата ми", казва той. Вече смята да брани фермата си с последното нещо, което му е останало - живота си.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Китайки протестират в Пекин, задето не са били компенсирани заради принудителното изгонване от домовете им, на чието място бе изграден Световен търговски център в китайската столица. Жените твърдят, че на практика са били бездомни последните 7-8 години.
СНИМКА: сп. "Шпигел"
Бизнесменът Гу Куей, който съди управата на град Чънду за незаконно конфискувания му поминък.
63
3813
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
63
 Видими 
13 Септември 2010 20:27
Яяяя, не всичко дето блести било злато, ЗИП-е ! Що така бе ?
13 Септември 2010 20:55
Я, колко е лошо в Китай! С тягостно чувство изчетох статията! Със същото тягостно чувство, с което навремето четях как пияни американски войници безчинстват след препиване с кока-кола! Мръсотия!...
13 Септември 2010 21:02
Статията е невярна, а снимките са от Чайна Таун в някой от американските градове. Авторът сигурно е американец, който живее в Германия и който умира от яд, че Америка вече не е в топ 10 на световните икономики, изместена от Индия, Турция и Бразилия.
13 Септември 2010 21:30
"Я, колко е лошо в Китай!"


Не бе, Тодоре,


Само за тия, дето им взимат (отчуждават на безценица) домовете. Иначе всичко си е просто фентъзи !
13 Септември 2010 21:42
Някой може ли да спомене поне една качествена китайска стока! Пък бисера как турската икономика изместила американската наистина изби рибоците у Панчарево.
13 Септември 2010 22:03
Хората на снимките явно се борят за по-големи обезщетения и се надяват публичността чрез Шпигел да им докара някое ренимби в повече.
13 Септември 2010 22:05
Drug, вярвам че в БГ е доста трудно да се намери качествена китайска стока, но в самия Китай има доста стоки, които са с високо качество и наистина задоволяват изискванията и на претенциозни консуматори.
Свидетел съм как за няколко месеца един квартал просто изчезна и на негово място започнаха да строят претенциозни блокове. Убеден съм, че не всички обитатели са били напълно удовлетворени от предложените им условия преди да се срутят домовете им - доста далеч от понятието дом едноетажни залепени едно до друго в дълга редица жилища с по 2 стаички и междина от 2 метра, колкото да се разминат двама души. В малкото дворче всички животни накуп... Такива жилища у нас никога не е имало и няма как да има. Панелките са като райска градина спрямо тях.
Това, че месната власт злоупотребява не е ново и не е само в Китай. У нас да не е по-добре? С тази разлика, че мутрите ти ги праща не зам. кмета, а някой на който е потребно нещо твое.


на ново Велико Народно Събрание, на нова Конституция и на Програма "Европейски Съюз, България"!
13 Септември 2010 23:00
За местните власти и техните често корумпирани служители изкупуването и препродаването на недвижима собственост е доходен източник за увеличаване на фондовете.

"Често корумпираните служители" надали са забравили, че тоя спорт по ония ширини се наказва с разстрел. Ама куражлии бе. Да им се ненадяваш.
13 Септември 2010 23:25
Нормални "colateral effects" при първоначалното натрупване на капитала в китайски вариант ...
14 Септември 2010 00:12
И що делать?
Лес рублят-четки летят!!!
14 Септември 2010 00:12
Така е, има и тъмна страна, в буквални и в преносния смисъл. В китайските градове масово се строят "панелки". Те са доста по-добра перспектива от мизерните къщурки, обаче цените са непосилни за повечето хора. Като гледах първата вечер от хотелския прозорец, не можах да разбера защо е толкова тъмно извън централната улица (2.5 милиона град), която беше осветена като Бродуей. Виждат се големи панелни комплекси, пък тъмно, тук-там някой прозорец свети. Отговорът който получих на другия ден беше, че наистина има празни апартаменти, защото хората не могат да ги купуват. Освен това тези дето са си купили апартаменти пестят от електричеството, защото заплатите са им ниски и имат жестока ипотека. Няколко пъти излизахме на бар и ресторант с нашите китайски колеги. Даже и инженерите не могат да си позволят да ходят по такива места. Най-добре платеният ни инженер няма кола, купил си апартамент, който го заробва с жестока ипотека. Даже няма и телевизор, само интернет.
*
Такива работи. Да продължавам ли за китайските стегнати дупенца?

Редактирано от - A Bulgarian in the USA на 14/9/2010 г/ 00:15:45

14 Септември 2010 00:29
тоя пък Bulgarian in the USA се влюбил в китайската масажистка и мине не мине време почва да циври по нея
а 2.5 милионен град по китайските мерки е не голямо населено място в провинцията, където хората си лягат рано.
14 Септември 2010 00:31
"Лес рублят..."


vance,


Ако грешката ти е неволна (рублят - > рубят), получил се е много верен нов глагол, да знаеш ! От сеченето колко рубли могат да се изкарат, я да питат наш цар Симо, да им (раз)каже !
14 Септември 2010 00:34
Привет, softwind !


Почему не спишь, ведь поздно у вас, почти два часа ночи ?
14 Септември 2010 00:34
тоя пък Bulgarian in the USA се влюбил в китайската масажистка и мине не мине време почва да циври по нея
*
То да беше само една? И освен това "масажистката" беше от Пекин.
*
А иначе историята с 2.5 млн град е една и съща почти навсякъде.
14 Септември 2010 01:43
Само нещо не ми е ясно защо все Комунизма обвиняват в тази статия пък то си е баш жива проба капитализъм!
14 Септември 2010 04:42
Само да припомня:
Натиснете тук
14 Септември 2010 04:46
Някой може ли да спомене поне една качествена китайска стока!

Да. Бирата Чингдао.
14 Септември 2010 05:11
Foton Gyuro - преди има една две години отказах една височайша покана на едно китайско министерство. Явно съм с предразсъдъци, но не можеш ме закара в град с още 15 милиона и не знам колко си небостъргача. Тя дивотията се вижда и без да се качваш на небосъргач. На мен американските китайци са ми достатъчни. Не лоши хора, ама да не им се изпречиш на пътя. Та думата ми е за Хамериката - за 17 години аз качествена китайска стока не съм видял. То друга и не остана, може да е и заради това.
14 Септември 2010 05:40
Технологията за производство на качествена бира е на повече от 100 години... С нова инсталация няма как да стане некачествена.

Онзи ден съзрях и американски дънки... Не се бъзикам!
14 Септември 2010 07:31
Бе те и монголците правеха една бира, ама само дето не се пени...
14 Септември 2010 07:38
Китайски работници се самоубиват за пари
Поредицата от самоубийства в китайския завод на Foxconn има своите икономически обосновани мотиви. Оказва се, че компанията изплаща сериозни компенсации на семействата на самоубилите се, разкри пред TechNews.bg бизнесмен с дългогодишни контакти в китайската ИТ индустрия.
Няколко души вече сложиха край на живота си, скачайки от покрива на завода или по друг начин. Официалните власти и ръководството на фабриката лансираха версии, които обясняват самоубийствата с любовни разочарования, депресии и други причини.
Независимите източници обаче извадиха на светло нелицеприятни подробности за условията на работа във Foxconn. Журналист, внедрен под прикритие като работник в завода, разкри, че всички новопостъпващи са подписвали документ, че са съгласни да работят извънредно, както и редица други нарушения на трудовото законодателство.
Всеобщото мнение е, че работниците в китайския завод са нечовешки експлоатирани и именно това е причината някои от тях да се самоубиват. По официална информация от Foxconn месечната заплата преди да се разрази скандалът е била 128 долара.
Компанията обяви увеличения на заплащането, част от които влязоха в сила веднага, а други са планирани за по-късно тази година. Предприети бяха и други мерки, като например колективна отговорност и следене на служителите едни други. Самоубийствата обаче продължиха.
Постепенно на повърхността изплува истинската причина, поради която някои работници посягат на живота си. „Foxconn плаща големи компенсации на семействата на самоубилите се”, заяви източникът, пожелал анонимност. „Нямате си напредстава каква експлоатация е там и при какви условия живеят работниците в общежитията”.
Foxconn произвежда ИТ продукти по поръчка на водещите компании в индустрията, вкл. Apple. След като обяви увеличение на заплатите обаче, акциите на компанията паднаха и дори от ръководството намекнаха, че Foxconn може да се изтегли от Китай.

Натиснете тук

Редактирано от - E6 на 14/9/2010 г/ 07:43:52

14 Септември 2010 07:38
A Bulgarian in the USA
...А иначе историята с 2.5 млн град е една и съща почти навсякъде...

Бългериън, ти понеже ме светна за крайната капия, сега и аз да те открехна за нещо. Отдавна, преди 4-5 години, си приказвахме с една китайка, колежка на жена ми. Стана на въпрос, че жена ми е от Варна, китайката не знаеше къде е града, но като разбра, че е на морето, каза че и тя живеела близко до морето. Питах я: Колко близко? 5 минути път пеша, половин час пеша? На около 180 километра вика. Та мисълта ми е, че колкото и да не обичам да съм "контра", хич не е ясно, дали 2, 5млн. за китайците е голям град. Вярно, бройката е една и съща по цял свят, ма на китаеца му е друг аршина.
14 Септември 2010 07:53
Някой може ли да спомене поне една качествена китайска стока!


iPhone!
14 Септември 2010 09:15
Дребнотемие, навсякъде е било така. В Китай има безпрецедентен 30-годишен растеж, на всеки 7 години икономиката се удвоява. Съвсем нормално е малки дребни съпъстващи производства и еднолични търговци да страдат. Какви риби, какви пъпеши, какви автоморги, какви пет лева. Туй да не е България.
Китай се променя с космическа скорост. Всеки ден израстват нови небостъргачи, откриват се огромни заводи, електроцентрали и какво ли още не. Просто това е живата икономика. Акулите поглъщат всичко, трябва да си гъвкав, да можеш да се нагаждаш към бързо изменящата се обстановка.
Китай вече официлано е втора икономика в света, а реално като производство е първа.
14 Септември 2010 09:16
И Луната има обратна страна, и монетата, и палачинката също. Ако някой не ги вижда, то съвсем не значи че са тъмни. Естествено, виждането на на живо обратната страна на Луната струва бая средства и ресурси и не всеки може да си го позволи. Монетата (ако имаш такава) само трябва да я обърнеш за да видиш аверса и стойността й, докато палачинката (особено политическата) ако не я обърнеш навреме - ще изгори, а ти ще останеш гладен.
14 Септември 2010 10:10
Я до видим как е в демократична България( за разлика от НЕдемократичната комунистическа Народна Република Китай, де!):
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 17. (1) Правото на собственост и на наследяване се гарантира и защитава от закона.
(2) Собствеността е частна и публична.
(3) Частната собственост е неприкосновена.
(4) Режимът на обектите на държавната и общинската собственост се определя със закон.
(5) Принудително отчуждаване на собственост за държавни и общински нужди може да става само въз основа на закон, при условие че тези нужди не могат да бъдат задоволени по друг начин и след предварително и равностойно обезщетение.

А и да напомня, че, според написаното в материала тук "цялата земя в Китай е ДЪРЖАВНА Собственост"- сиреч, на Гу държавата или общината НЕ му "конфискува"/?!/ земята, защото той НЕ е нейн Собственик, а му ОТЧУЖДАВА( и го Обезщетява за това!) построеното от Гу(за временно Ползване!) върху държавната или общинската земя!
АМАН от "антикомунистически" "демократични" Манипулации!



14 Септември 2010 10:20
Всеки ден излиза поне една положителна информация за Китай. Но на страниците на Сега място намират само отрицателните. Ето последната положителна:
Китай е най-добрата страна за търсене на работа
14 Септември 2010 | 09:09
Списание"Форбс"публикува списък с най-добрите и най-лошите страни от гледна точка на търсещите на работа. Рейтингът е на базата на допитване от най-голямата агенция за човешки ресурси"Менпауър"до 62 000 работодатели и е съставен с оглед намеренията им да съкращават или създават работни места през периода октомври - декември. Най-лошо място се оказва Гърция, където индексът на заетостта е -10%. Най-добри по отношение на разкриване на работни места се явяват Китай (+51%), Индия (+42%), Тайван (+40%), Бразилия (+37%). В Европа Германия се оказва добро място от тази гледна точка с (+7%). САЩ имат от своя страна положителен индекс (+4%).
14 Септември 2010 10:22
А пък аз се чудех какво правят толкова много китайци у нас, през последните години??? Учели се на занаят!!!
По повод вчерашната статия за "мюсулманите и неверниците". Познайте как 2/3 от населението на Земята (Китай и Индия - все неверници) ще приеме Исляма до 2-3 години???
14 Септември 2010 10:31
Значи какво се разбра, че бутат автокъщи и пречат на селянина да си съди памук и пъпеши, а вместо това правят жилищни комплекси и заводи. Е много лошави хора са комунистите. Прецакват дребния частник, а това, че доходите на 1, 3 милярда души се увеличиха 7 пъти за 20 години явно е частен случай.
Относно качеството - 60% от цялата високо технологична продукция се произвежда в Китай, а в 99% от нея влизат части или суровини произведени в Китай, включително цялата компютърна, автомобилна, авиационна, космическа и военна промишленост. Китай произвежа 99% от рудите на диспросий и тербий без които нито една от тези индустрии на би могла да съществува.
Или може би не говорим за тези индустрии, а за качеството на пъпешите?
14 Септември 2010 10:38
Салине,
Най-сладкия пъпеш, китайския пъпеш!
Долу мръсни капиталистически ръце от братския китайски пъпеш (и автокъща втора употреба). В тая връзка, у нас ще се открива завод за производство на китайски автомобили (първа употреба - Great Wall).
14 Септември 2010 10:46
Ето още една положителна новина. Без Китай светът няма да излезе скоро от рецесията!
Ръстът в Китай се отрази позитивно на еврото
14 Септември 2010 | 10:24
Еврото се покачи спрямо щатският долар до 1.2892 след позитивните новини за Китай в неделя. Според анализаторите на френската банка BNP Paribas, най-силен ефект върху EUR/USD са оказали данните за индустриалното производство, продажбите на дребно и потребителската инфлация в Китай, които на фона на негативните очаквания регистрираха значителен ръст. Над 22 % от износа на Германия е предназначен за Китай.
14 Септември 2010 10:51
"Чайна Дейли": Китай се е състредоточил върху увеличаване на чуждестранните инвестиции в страната
08 септември 2010 | 22:54 | Агенция "Фокус"
инвестиционната политика на китайското правителство ще окаже в голяма степен положително отражение върху световното икономическо възстановяване. През първите седем месеца от годината директните чуждестранни инвестиции в Китай отбелязаха растеж от 20, 7 % спрямо миналогодишната стойност от 58, 35 милиарда долара. Китай в момента е втората по големина дестинация за чуждестранни инвестиции в света след САЩ.
14 Септември 2010 10:52
„Пежо-Ситроен” строи трети свой завод в Китай
04 септември 2010 | 22:59 | Агенция "Фокус"
Пекин. Френската автомобилна компания „Пежо-Ситроен” е започнала строежа на третия си завод в Китай и планира да започне да изнася продукция от азиатската страна през 2011 година. Целта на компанията е да увеличи дела си от китайския автомобилен пазар от настоящите 3, 3% на 8%.
14 Септември 2010 10:54
Китай измества Испания като трета в света туристическа дестинация
26 август 2010 | 10:39 | Агенция "Фокус"
Москва. Китай може да излезе на третo място по посещаемост от туристи през 2010 г., измествайки Испания, смятат експертите на Световният съвет за пътуване и туризъм (WTTC). По данни на организацията, за първото полугодие Китай е бил посетен от 54.6 млн. туристи, а Испания от 52.7 млн. души. Според представените прогнози, в края на годината Испания ще падне на четвърто място, пропускайки напред КНР. Лидерите в класацията остават Франция, с 70.9 млн. чужди туристи, и САЩ - с 55.5 млн. туристи.
14 Септември 2010 10:56
Китай отчита 29% ръст на преките чуждестранни инвестиции през юли
17.08.2010
Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в Китай през юли възлизат на 6, 92 млрд. Долара. Данните обаче показват, че ПЧИ са близо двойно по-малко спрямо предходния месец, когато в страната са влезли 12, 5 млрд. долара. Общо за първите седем месеца на годината преките чуждестранни инвестиции в Китай са на стойност 58, 3 млрд. долара. Това представлява ръст от цели 39, 6 на сто на годишна база
14 Септември 2010 11:04
Газетата е крайно време да престане с препечат от всякакви немски медии.
В немските медии всичко е скопено, стерилно, и се движи най-строго по коловоза на политкоректните глупости.
14 Септември 2010 11:04
Само Дусята може да се изкаже конпетентно по въпроса.
Другото е само излишен prepechat.
14 Септември 2010 13:49
Drug:"Та думата ми е за Хамериката - за 17 години аз качествена китайска стока не съм видял."


С чисто сърце, Друже, мога да кажа - това е лъжа! Нагличка, при това! Ще докажа, че е така не за теб - ти си го знаеш, а за останалите форумци, някои от които може и да ти повярват! В САЩ системата на търговия изключва продажбата на некачествени стоки, включително и китайски, поради простата причина, че след покупката имаш минимум 30 дни(в някои магазини те са 90), за да върнеш покупкта, ако не я харесаш и одобриш качеството И, БЕЗ ДА ТИ ЗАДАВАТ ВЪПРОСИ! Е, ако стоките са боклук, както ти твърдиш, стоките ще се връщат, магазините ще са пълни с върнати стоки и просто ще спрат да зареждат с нови стоки от Китай, защото хората ги връщат! ТАЗИ СИТЕМА НА ТЪРГОВИЯ, драги, е гаранция за доброто качество на стоките! Между другото, за 8 години в САЩ съм купил(ОТ МАГАЗИНА) 6 компютера и 4 телевизора(всички те работят прекрасно до днес) - всички са китайско производство, това, че са китайски съм разбирал след като ги раопаковам у дома! За китайските кецове, които бяха лукс преди 45 години и китайските хилки за тенис, също оттогава, да не споменавам!...

Редактирано от - Т_Живков на 14/9/2010 г/ 17:42:35

14 Септември 2010 14:08
..ТАЗИ СИТЕМА НА ТЪРГОВИЯ, драги, е гаранция за доброто качество на стоките!..

Това е единствената възможна система за преситени примати.
14 Септември 2010 14:42
Ха-ха-ха.....
Китай е най-добрата страна за търсене на работа

За 128 долара на месец... Работа колкото искаш.
Ако кажеш, че искаш не 128, а 28 долара на месец - като брат ще те прегръщат и всеки ден обяд ще ти дават....
А пък от работа няма да се отървеш

14 Септември 2010 14:43
В тая статия се говори за пазара на недвижими имоти в Китай - що ли форумът не се интересува от това дребнотемие. "Прегрява" ли пазара и това как се отразява на развитието.
А пък да вярваш, че понеже в Китай екзекутират за корупция, там никой не е корумпиран - в страна, където има стотици милиони на пазара на труда - това е не само наивност, но и чисто политическа пристрастност.
14 Септември 2010 14:45
А пък към "Чайна Дейли" като източник на информация имам.... хм ами да кажем "леки резерви"...

14 Септември 2010 14:57
Неудачно заглавия!
Чий друг бум няма тъмна страна?
14 Септември 2010 14:59
..А пък към "Чайна Дейли" като източник на информация имам.... хм ами да кажем "леки резерви"...

Като се имат предвид преференциите ти към препечата, който дежурно ни сервираш, това звучи като комплимент към "Чайна Дейли".
14 Септември 2010 15:04
Caravaggio,


Я погледни и ни кажи, чие производство е твоя компютер, на който сега пишеш във форума ?‌ Ама честно ! Току-виж се оказал Made in China, и тогава се получава кофти (ако е вярно това за приматите ...)
14 Септември 2010 15:12
Е6 минималната заплата в Китай е 140$. Какви 128, какви 28?

Ако сложим твоето сравнение някой ще изкара, че американците се счупват от бач за 800 евро на месец, а при второто сравнение за 200. Събуди се и влез в час.
14 Септември 2010 15:15
не разбрах само на кой и какво са конфискували? тука пише само за некви гяволета, взели държавна земя на аренда и после изритани от нея, а сега искат обезщетения като наште мутри по околомръсното... и неква кръчмарица се била барикадирала на втория етаж, та я бутнал булдозера. каква трагедия
14 Септември 2010 15:22
Е6 минималната заплата в Китай е 140$. Какви 128, какви 28?

Ами те данъци не плащат ли в Китай??
14 Септември 2010 15:24
Тодор Живков - По тази логика ВСИЧКИ китайски стоки в Америка са качествени ли??
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД