:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,875
Активни 698
Страници 749
За един ден 1,302,066

Храната за децата ще е скъпа, но без гаранция за качество

Мирослав Найденов вече работи единствено за новите стандарти, представяйки ги за прекрасни
Снимка: Борислав Николов
За качествените колбаси е важно не само да са от месо, а и къде и как са гледани животните, от които са направени. А що се отнася до българското мляко, само 20-30% от него отговаря на стандартите на ЕС.
"Ако някой смята, че ще си води детето за 20 лв. на детска градина и то ще яде качествено, нека да обясним на драгите родители, че това няма да стане. За да не расте болна нация, време е да извадим пари и да си платим данък за нашите деца". Загриженият за здравето на младите е аграрният министър Мирослав Найденов. Сега се захвана да прави стандарти и за качеството на детската храна. След като "оправи" млечните продукти и устремно въведе стандарт "Стара планина" за месните, вследствие на което цените на последните автоматично скочиха.



Всеки родител ще аплодира искрената загриженост на Найденов за децата



Колкото и кризата да е изяла доходите, за детето си българинът пари винаги ще намери. А и експертите, които ще мислят стандартите за детската храна, сигурно няма да разсъждават дълго. Просто вадят соята и палмовото масло и готово. Отделен е въпросът, че и този стандарт, както и "Стара планина", не са стандарти в нормативния смисъл на думата. Т.е. не са задължителни.

Но има и допълнителни въпроси, на които неизлизащият цяло лято от телевизионния екран земеделски министър нещо отбягва да отговори във връзка със стандартите - неговата голяма гордост. Например фактът, че каймата се състои от 60% телешко и 40% свинско месо, въобще не значи, че е качествена. Как човек да повярва, че по-скъпият колбас по стандарт "Стара планина" ще е по-здравословен за детето му, когато самите ветеринари признаха, че животните безконтролно се лекуват с антибиотици и се тъпчат с хормони.

И второ - покрай умопомрачителната акция "Дупетата" бяха открити 200 тона стара мръвка, и то в склада само на един вносител. А можем ли да забравим, че преди няколко години изядохме под формата на саздърма 20-годишно ирландско месо? При тази очевадна липса на контрол как държавата ще гарантира, че допълнителните пари, които родителите ще платят, наистина са за здравето на децата?! За сведение на министър Найденов отдавна няма детска градина по 20 лева на месец. Таксата сега е 60 лв., а ако храната поскъпне само с 1 лев на ден, ще стане 90 лв.



Но да не би сиренето, кашкавалът и млякото по БДС



да са по-здравословни за малчуганите? И производители, и самият министър премълчават факта, че ЕС държи плътно затворени вратите си за голяма част от млечните ни стоки. Количеството бактерии в тях е прекалено голямо за европейските критерии и затова не могат да стигнат до трапезата на англичани и французи. Е, защо тогава да са здравословни за децата? Мандраджиите и самият министър твърдят, че в новия стандарт изрично е записано, че млякото трябва да покрива изискванията на ЕС. Публична тайна е, че качественото мляко у нас е само 20-30%., т.е. крайно недостатъчно. Затова производителите на сирене и кашкавал ще продължат да изкупуват суровина от стотици селски обори и ще продължат да хитруват, смесвайки качествено и некачествено мляко. А след това ще лепнат на сиренето етикет "произведено по БДС" и хайде към пазара.

Т.е. таксата в детските градини ще поскъпне, а млякото няма да подобри качеството си. Освен ако някой не е будала да вярва, че качеството на храните почва от витрината на магазина и от телевизионните репортажи с министъра.

Иначе лесно се "въвеждат" стандарти и се правят декларации, че за здрава нация трябва да се плаща. Но трябва и да има гаранция за качество и контрол. Проблемът е, че никой не може да гарантира на родителите, че с допълнителните пари, които ще плащат, наистина ще се купуват качествени меса и млека.



Данък "дете" ще напълни джобовете на млечните и месарските фирми,



турили на стоките си логото на стандарта. Няма как да е иначе, след като държавата ще задължи училища и детски градини да купуват само тези продукти, които пък са по-скъпи. Ситуацията е толкова прозрачна, че повече няма накъде - с непрекъснатите си медийни изяви министърът просто осигурява пазар на "истинските" стоки. Една от известните фирми от хранителния бранш вече изкара на пазара "детски кренвирши", пълни с "витамини и калций".

Найденов наскоро образно описа как ял кебапче "Стара планина" и усетил как се връща вкусът от неговото детство. Но се сопна на репликата, че за разлика от него много хора не откриват никаква разлика: "Ето това е аномалията", отговори той. "Тези хора не усещат разликата, защото са отвикнали от вкуса на истинското, ядейки 20 години боклуци".

В цялата тази история липсва един важен човек - премиерът. Странно е, че в неспирната си рекламна кампания Найденов не успява да го впрегне на полза роду. А може да го пази за децата. На Борисов би му отивало да бъде български Попай, който ще убеждава децата да папкат най-здравословните храни от 20 години насам.

На 15 септември министър Найденов тръгва по кухните и хладилниците на училища и детски градини. Само да се натъкне някъде на недетски кренвирш! Твърдението "растителните мазнини предизвикват агресия у младите" вече бе използвано от предшественика му Валери Цветанов преди две години. Очевидно Найденов не е пионер, но компенсира с хиперактивност.
49
2998
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
13 Септември 2010 20:29
Май и тоя е препил и преял растителни мазнини...
---------------------------
Блогът на Генек

13 Септември 2010 20:36
Е, какво? Нищо да не прави, да си седи в кабинета и да събира подкупи?
Така или инак всичко става по-скъпо, поне да се опитаме да направим нещо по-качествено.
Глупава статия.

И аз по-често плюя правителството, но не трябва да подминаваме, нещата, които заслужават похвала а въвеждането на стандарти и тяхното спазване е едно от тях. Факт е, също така, че хората одобряват "Стара Планина" и купуват продуктите с това лого.
13 Септември 2010 20:38
Стандартът "Стара планина" на земеделския министър не е нищо повече от добре обмислена лобистка кампания, която създава претекст за съществено покачване на цените и гарантира по-големи печалби на големите млеко и месопреработватели. Ха познайте как те ще му се отблагодарят!
13 Септември 2010 20:54
Министърът се дуе пуешки, че въвел доброволно кебапчето на Тато.Нещо като доброволно спиране на червен светофар.Загубена е държава, решенията на която не са задължителни.
13 Септември 2010 21:17
Мирослав Найденов ще остане в историята с възстановяването на производството на колбаси и кашкавал след 40 годишно прекъсване.
Другото са жалки мрънкяници - да бил отучел крадливите готвачки...
13 Септември 2010 21:21
Мирослав Найденов ще остане в историята с възстановяването на производството на колбаси и кашкавал след 35 годишно прекъсване.
Другото са жалки мрънкяници - да бил отучел крадливите готвачки...
13 Септември 2010 22:18
Ще остане в историята Найденов, само да не беше една малка подробност - той е човекът, който лично вкарва в България канцерогенното говеждо, по онова време като висш кадър на ДПС.
Докладът на инспекторите установява, че основно действащо лице в дававерата с канцерогенното месо е главният секретар Мирослав Найденов. От неговия факс е изпратено разрешителното за внос на говеждото до "Бул импекс" и митническите служби. То е дадено 4 дни след като пратката от 47, 8 т е тръгнала към България.
13 Септември 2010 22:21
Този тулуп казва: "... и да си платим данък за нашите деца". Имало е такъв данък - по турско. Взимали са еничерчета ... Да не дава Господ. Какво доживяхме, ма******ка му да *****
13 Септември 2010 22:21
А пък по радиото един клиент вика, че кюфтетата от тази кайма стават големи като барабонки.
13 Септември 2010 22:31
И аз мисля, че е лобист на млекарите и месарите. Даже определи цените на новите продукти доста преди да се появят на пазара, т.е. без себестойност на производителя. Купих пресен колбас от новата марка и какво - по-едро смляно месо и сланина като русенското варено от едно време, като го затоплиш намалява наполовина. Такива добавки за храните се внасят сега от Запад и Изток, че неможе да се различат изкуствени и естествени. Изходът на този етап - купувай фризер и машинка за мелене и при първичния, животновъда, стига посредници от 1 кило месо= 3 кг готов продукт. (животновъда само с препоръка!)
13 Септември 2010 22:35
И аз мисля, че е лобист на млекарите и месарите. Даже определи цените на новите продукти доста преди да се появят на пазара, т.е. без себестойност на производителя. Купих пресен колбас от новата марка и какво - по-едро смляно месо и сланина като русенското варено от едно време, като го затоплиш намалява наполовина. Такива добавки за храните се внасят сега от Запад и Изток, че неможе да се различат изкуствени и естествени. Изходът на този етап - купувай фризер и машинка за мелене и при първичния, животновъда, стига посредници от 1 кило месо= 3 кг готов продукт. (животновъда само с препоръка!)
13 Септември 2010 22:36
В смисъл че стават малки като барабонки. Дано някой не вечеря в момента.
13 Септември 2010 23:53
Дето викаше моят мичман в казармата"Службата ще е тежка, но за сметка на това и продължителна".
Вкарвал/преди/канцерогенно месо..., ..., няма ли божия сила да слезе на земята и да избие вся осталная сволоч, бе..докога?
14 Септември 2010 00:23
При контрола на детските храни навсякъде в "белите" държави регулирането е много строго. Друг е въпросът, че в тях по правило производството им се субсидира, за да се облекчи бюджета на младите семйства. По-друго е с дрехите и обувките, цените там са си яко високи...


А дали господинът лобира и за кого, не е чак толкова трудно да се разбере (ако има желание за това, разбира се !).
14 Септември 2010 04:54
Да плащаме данък "деца", значи. А като плащаме данък "здраве", парите да не би да отиват за здравеопазване?
14 Септември 2010 06:17
Годината беше 1976. За детската градина на дъщеря ми плащах около 11лева на месец - 50 стотинки на ден, съботата и неделята бяха почивни дни! Спомням си - отидох да платя за изтеклия месец Февруари и бях много приятно изненадан, когато касиерката, проверявайки ведомостта, се усмихна и ми каза, че не дължа нищо, занапред също няма да плащам, защото семейството ми се е увеличило от 3 на 4 члена - януари се беше родила втората ми дъщеря. Как да ги помня с лошо комунистите, като аз, семейството ми, както и всичките ни приятели, обикновени труженици, сме видели само добро! И нито децата, нито ние се хранехме с боклуци - имаше БДС, "ментето" беше питие, имаше работа за всички, заплатите бяха достатъчни за нормален, не охолен живот, пенсиите на пенсионерите бяха добри, та даже помагаха на младите с някой лев за море или за нова кола! Решетки имаха единствено прозорците на затвора! "Вартбурга" тогава ми доставяше по-голямо удоволствие от "Лексуса" днес!...
14 Септември 2010 08:07
Имам случайно един Вартбург, да ги врътнем с Лексуса, а?Щом повече та кефи...
14 Септември 2010 08:13
Този ми е от любимците.
Детската градина ще е по-скъпа, но пък за сметка на това ще е задължителна. Каймата ще се произвежда гарантирано от месо, бъкано с хормони и антибиотици. Какво ще яде детето ти, няма да решаваш ти - ще решава властта, щото ще си длъжен да го пратиш на градина. Все пак производителите и те трябва да ядат! Нужен им е осигурен пазар, квотички, това-онова, както казваше един зам.-кмет в София, "леб ще има за сички".
Статията е много вярна и не е зле да проумеете простичкия факт: стандартите в този им вид няма да означават качество, защото това са стандарти само за крайния продукт, не и за суровините, с които се произвежда!
14 Септември 2010 08:17


Купих наденица на тандем марка Стара планина. След
леко затопляне на тиган пусна мазнина оцветена в розово.
Какви нови стандарти , какво ново? На кое да вярваме.
14 Септември 2010 09:09
Най-трудното в цялата ни работа е контрола. Това не ни се отдава в нито една сфера от живота ни. Заради липсата на контрол, за всяка работа можем да кажем- хубава работа ама българска.
Контрол в строителството и стриктно спазване на стандартите, каквито и да са- няма.
Контрол при харченето на всякакви пари, наши и европейски-няма
Контрол в здравеопазването- няма..
Храни и лекарства-хептем няма.
Контрол на пътя- няма.
Някой ако се сеща къде има да ни каже
14 Септември 2010 09:10
Този министър здраво лобира и работи в полза на милионерите, вместо в полза на данъкоплатците, които му плащат заплатата. Държавата отдавна е частна собственост, на тези които плащат изборите, а не организация на обществото.
14 Септември 2010 09:48
гъчи, гъчи, гъчи... прууст!
14 Септември 2010 09:53
Valenty,
наденицата на "Тандем", която си купил да не просто марка "Стара планина" без да е произведена по едноименния стандарт? Защото в събота ходих в халите и на щанда на "Тандем" продавачката точно това обясняваше на една клиентка, че наденицата е с марка "Стара планина" и се произвежда още от преди стандарта.
Възможно е да си покрива изискванията на стандарта.
А за министъра нищо няма да кажа. Все пак се старае.
14 Септември 2010 10:13
нещото което се прави е всъщност изкуствено завишаване на цените. стоките които до вчера бяха уж от месо днес не са, има нови двойно по-скъпи пак от месо...
14 Септември 2010 10:14

Джон Ленин--Контрольори има и то пре-дастатъчно, но истината е че те много бързо се ПРЕКВАЛИЦИРВАТ.... а това допринася още и за поскъпването на същия продукт. А моето мнение че продукти трябва да има с всякакво качество, иначе хората с ниски доходи трябва да умрат от глад--но от друга страна плюса им ще бъде че са здрави.
А какво пречи на всеки етикет да пише точно какво съдържа продукта и ако при проверка да се установи разлика--БАЛТИЯТА....
14 Септември 2010 10:34
А бе, как викаха германците на техния "Стара Планина" стандарт?
"Alte Wald", ли? Как беше ....?
Ааааа, те нЕмали такъв. От къде 200 годин, нЕмат!!!
Как оцеляват тези хора, бе???

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
14 Септември 2010 11:11
Миро Мазното е казал само едно вярно нещо-че хората са отвикнали да ядат нормални храни.Както отвикнаха и от кафето, и се научиха да пият кафе с много топлина. И дървени водки. И салами с боклуци.

Чакай сега. Искаш да кажеш, че няма в Бг един, който иска да продава качествени неща-нали за всеки влак си има пътници-как има Бургас69 и има наливна ракия.

Няма. Защото това не е ракия и си има срок за годност. Ми ще бухаме консерванти-бе бухаме, ама пак не е вечно.

И защото производителят не може да печели само от разликата в цената, на него му трябва оборот, бърза възвръщаемост, за да плаша надолу. Такава няма при скъпи продукти-има при масови. Които трябва да са...евтини.

И защото следствие на обедняването и ниската култура на масовия потребител, масовият вкус се е променил много в посока на налагане на рекламирани евтини и нискокачествени продукти. Както стана с кафето и алкохола. С други думи, по евтино и по печелившо е да дадеш пари за реклама на боклук, вместо да се мъчиш да печелиш с качество. Примерно, имаме два вида кренвирши на една магазинна цена-7 лв. В едните има себестойност и печалба на производителя за 6, в другите за 4 и 50, но в тях има и 1 и 50 реклама, естесвено, се купуват вторите. Така тези, които слагат по-голямо качество увисват, щото ако и той рекламира, ще станат на 9 лв.

Запомнете този пример, когато ще дойде реч за Стара планина.

Какво става всъщност.

Производителят купува мляко. За да е конкурентен, има огромна мрежа-камиони, закупчици, пунктове и пр. На практика купува три язовира с мляко, които всъщност са 2 мляко и един вода. Понеже всички се лъжат-селянина с кравичката най-много, те са станали цели алхимици, сетне всички по веригата, закупчик, шофьор, приемчик и т, н, в завода отива нещо, което е трудно определяемо. Там го разделят, примерно, на три групи, (всеки ден идва различно мляко).-силно мляко, средно и слабо. Няма значение за какво го е платил завода-за овче, биволско, козе, краве-резултатът е тези три групи. Съответно се правят различни продукти.

Кравето по едновремешната технология (БДС) се прави от силно мляко, което, по подразбиране, е най кът. И до ден днешен болшинството големи заводи си го правят и никога не са спирали-само, че се казва другояче, води се ...не краве...

Обикновеното сирене се прави от слабо мляко. То има марката на завода, който го е правил и не се прави от 5, 5 литра мляко, ами от 3, 5, НЕ зрее 60 дни на топло-а на студено. За разлика от сиренето, произведено по БДС, което колкото повече седи на топло(минимум45-60 дни) по- хубаво става, това, произведено не по БДС колкото повече седи, повече се разваля. И накрая се хвърля или претопява за топено сирене.

Резюме. Взема ли си и досега той парите за сирене по БДС-взема ги. Ако производителят произвежда само по БДС, какво ше стане с основното мляко, масовото, което е платил и не може да реализира бързо-ще фалира. Затова започва да бави плащанията на млекопроизводителите и те...стачкуват. Той пък започва да замества млякото с каквото намери.

***
Бел. на модератора: Моля, не помествайте толкова дълги постинги, които затрудняват зареждането на страниците и четенето от страна на другите потребители.

Редактирано от - sybil на 14/9/2010 г/ 11:34:28

14 Септември 2010 12:12
Никой не може да ме обвини в добро отношение към Найденов.
Но в случая не съм съгласна с повечето коментари - нямало контрол, стандартът се отнася само за крайния продукт, а не на суровините, следователно - по-добре нищо да не се прави. Напротив! Много добре е да има такъв стандарт и това да е просто първата стъпка. Да следват контрола и да следват стандартите за изходните суровини! Не може да отричаме първата стъпка само защото не сме стигнали до третата. Сигурно е възможно и паралелно въвеждане на стандартите, но твърдо смятам, че е по-добре да се ввъвеждат един по един, отколкото нищо да не се прави. Купих си и аз да опитам кюфтета Стара планина (сурови) - за първи път ядох с удоволствие купени кюфтета. От нас зависи да има натиск за самото месо - антибиотици, хормони и т.н. От нас зависят и сигнали за несъответствия на продуктите със стандарта. Стъпката е правилна, просто не трябва да е последна.
14 Септември 2010 12:21
Всеки родител ще аплодира искрената загриженост на Найденов за децата


А драгите родители ще поискат ли обяснение защо до момента, по всеобщо признание, са хранили безценните им отрочета с ла*на? Ще поискат ли поне и тези 20 лева на месец да им върнат, щом са тровили децата? Някой ще поиска ли обяснение защо в бг хората се хранят с ла*на? И ако някой ми каже, че понеже храната у бг е по-евтина като за бедняците на европа, да има да взема. България на три кюфтета.
14 Септември 2010 12:22
Die Hexe: ...От нас зависи да има натиск...

Смислен натиск можете да оказвате най-ефективно с кредитната си карта - не купувайте боклуци.
Другото е ала-бала.

Редактирано от - vetov на 14/9/2010 г/ 12:23:55

14 Септември 2010 12:30
Дъртия Козел:
А драгите родители ще поискат ли обяснение защо до момента, по всеобщо признание, са хранили безценните им отрочета с ла*на?


Ами, те на всички избори през последните 20 години го ИСКАТ (обяснението) с гласовете си в урните!!!

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
14 Септември 2010 12:39
от което следват само и единствено недоразумения като попипващото салама на снимката, в общи линии. или една хубава гъбена чорба.
14 Септември 2010 12:43
vetov, натискът, който предлагаш, работи само когато имаш ясен избор. Ей ти щанда с "млечните" продукти с растителни мазнини, ей ти го с киселото мляко. И мисля, че хората ясно показват какво предпочитат.
За месото - освен пилетата Дюк не знам къде може да имаш ЯСЕН избор. Фактът, обаче, че хората масово си мелят сами кайма в къщи, показва, че са готови да платят повече за по-качествена стока, стига да са сигурни в етикетчетата.
Обаче има толкова места, където има 2-3 магазина, които предлагат едно и също - изборът не е между качествено и некачествено, а между нещо за ядене и нищо за ядене. Ама тази ситуация за пазарните фундаменталисти също е пример на свободен пазар, на който можеш да влияеш като потребител. Липсата на избор означава липса на пазар и всички пазарни теории не работят.
14 Септември 2010 12:55
Hexe, в Карфур от две години има четири тави с кайма - 'натурална' за 8 и нещо лева, 'кайма за печене' за 4.50 и другите са между тия двете за допълване на асортимента.
Кюфтетата на 'Бай Течо' също отдавна ги има, сега вече са с надпис 'Стара планина', ама са същите и стават за ядене ...
Всъщност марката (щото това не е стандарт) не пречи никому, ако не почнат да рекетират производителите при издаването й.
14 Септември 2010 13:00
Ветов:
..в Карфур от две години има четири тави с кайма..


Що си мисля, че Карфур отвори преди 6 месеца???
14 Септември 2010 13:01
Извинявам се, за Кауфланд говоря.


И за София.
В Бургас Карфур отвори по-отдавна.

Редактирано от - vetov на 14/9/2010 г/ 13:06:37

14 Септември 2010 13:35
Напротив! Много добре е да има такъв стандарт ...
Съгласен!
Но може ли някой от тук присъстващите да обясни къде отиде БДСтандарта, които си беше и добър? Някой отмени ли го?
Защо този плондер, набеден за министър, трябва да създава нови стандарти?
14 Септември 2010 13:51
До колкото разбрах ОхуБоху,
някъде 91-92 са го отменили, а след това са го направили "пожелателен"..
Гадост, някаква!!! Ама защо ли не ми е чудно?? Като гледам какви "бизнесмени" се развихриха след това - кеф ти Гергов, кеф ти Арабаджиев, кеф ти Диневи... нЕмат изброяване тези "чудеса" на българския Ентърпрайз!!!

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
14 Септември 2010 14:02

Дали ще го има БДС, или ще има Стара планина, или някакъв стандарт с каквото и да е име, няма значение. Контрол трябва да има , но и контролът няма да даде гаранция за качество. Ние, потребителите можем да бъдем истинският контрол. Но как да стане това, като нашият потребител има изкривено мислене за всичко, което потребява. Ще ни продават това, което предпочитаме да купуваме, а то е евтиното. Не стига че е вредно, но и не засища. Хората около мен , приятели и колеги ( не близките ми) масово се хранят с готови кайми , евтини колбаси и сирена. И не го правят от липса на пари. Правят от начин на мислене изграден от предишните поколения. Единствено нещо, което може да застави търговците да не продават боклуци , е това, никой да не им купува некачествената стока. Тук на тази територия не ми се вярва да се получи.
14 Септември 2010 14:03
Добре де, направили са го "незадължителен" (каквото и да значи това за един стандарт). Защо сега просто не го направят "задължителен" и готово? Или стандарта за храна не е бил достатъчно "демократичен"?
14 Септември 2010 14:08
ОхуБоху,
уцели пирона точно по главата!!!
За българите всичко "задължително" е недемократично!!!
И резултата .... е пред очите ни!!!

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
14 Септември 2010 14:42
Министърът се дуе пуешки, че въвел доброволно кебапчето на Тато.Нещо като доброволно спиране на червен светофар.Загубена е държава, решенията на която не са задължителни.


Вила,
Чл. 5-ти на Закона за националната стандартизация, съгласно който стандартите в Република България се прилагат доброволно, бе приет през 2005 г. от миналия парламент с мнозинството на тройната коКалиция.

14 Септември 2010 14:44
Митев, а преди 2008 да не би да е било задължително?
14 Септември 2010 14:46
По мои спомени стандартите за храните престанаха да се прилагат към масовите продукти (сирена, салами и пр.) някъде през 1997-1998.
Много пъти тук във форума ми обясняват, как били отменени, а после направени незадължителни през 2008.
Някой може ли да каже просто и ясно каква е хронологията на нормите на БДС и начина на тяхното прилагане след 1989?
14 Септември 2010 14:50
Най-трудното в цялата ни работа е контрола. Това не ни се отдава в нито една сфера от живота ни. Заради липсата на контрол, за всяка работа можем да кажем- хубава работа ама българска.
Контрол в строителството и стриктно спазване на стандартите, каквито и да са- няма.
Контрол при харченето на всякакви пари, наши и европейски-няма
Контрол в здравеопазването- няма..
Храни и лекарства-хептем няма.
Контрол на пътя- няма.
Някой ако се сеща къде има да ни каже


Джон Ленин,
сещам се и ще ти припомня, какъв зверски контрол имаше по пътищата на България за налагането на новия стандарт на автомобилните табели, (включително и за завареното положение) от който за обществото нямаше абсолютно никаква полза. Но пък от населението за годините на смяната бяха иззети и гушнати от наши хора и партии едни 200 милиона лева. Така че не си прав, когато мафията реши да използва държавния апарат за контрол в своя полза, тя умее да го прави. Защото народът търпи.

ПП.
Даже и тук сега най-вероятно някои ще рипнат срещу мен, защото съм споменал автомобилните регистрационни табели.

Редактирано от - Mitev на 14/9/2010 г/ 14:57:11

14 Септември 2010 14:58
Чл. 5-ти на Закона за националната стандартизация, съгласно който стандартите в Република България се прилагат доброволно, бе приет през 2005 г. от миналия парламент с мнозинството на тройната коКалиция.
И какво пречи въпросния член да се промени? Или е по-лесно да се имитира дейност и да се надуват фанфари?
Нали едно време, не помня годината, премахнаха училищните лекари. После ги възтановиха с възгласите "Вижте какви добрини правим, закони променяме ....". Сега пак отиваме натам - ще преоткрием топлата вода от чешмата!
14 Септември 2010 15:25
Абе, днеска май го казах някъде - да го кажа и тук.
Тоя министър основно се е загрижил за пиенето и мезето, виното и мръвката.
Стига, разбира се, виното да е вино, а мръвката месо.
Което някак си май...
14 Септември 2010 15:42
Значи отрепката на снимката наричан още Миро Мършата след като въведе стандарта Стара планина сега се загрижи и за детското папкане? Колко трогателно, и типично за гербероидиот...
14 Септември 2010 19:48
Този довод, че децата не може да се хранят качествено за 20 лв. вече съм го чувал в Столична община! С този довод увеличиха таксата с 20 лв., които вместо общината започнаха да плащат родителите, а порциона остана същият!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД