"Ако някой смята, че ще си води детето за 20 лв. на детска градина и то ще яде качествено, нека да обясним на драгите родители, че това няма да стане. За да не расте болна нация, време е да извадим пари и да си платим данък за нашите деца". Загриженият за здравето на младите е аграрният министър Мирослав Найденов. Сега се захвана да прави стандарти и за качеството на детската храна. След като "оправи" млечните продукти и устремно въведе стандарт "Стара планина" за месните, вследствие на което цените на последните автоматично скочиха.
Всеки родител ще аплодира искрената загриженост на Найденов за децата
Колкото и кризата да е изяла доходите, за детето си българинът пари винаги ще намери. А и експертите, които ще мислят стандартите за детската храна, сигурно няма да разсъждават дълго. Просто вадят соята и палмовото масло и готово. Отделен е въпросът, че и този стандарт, както и "Стара планина", не са стандарти в нормативния смисъл на думата. Т.е. не са задължителни.
Но има и допълнителни въпроси, на които неизлизащият цяло лято от телевизионния екран земеделски министър нещо отбягва да отговори във връзка със стандартите - неговата голяма гордост. Например фактът, че каймата се състои от 60% телешко и 40% свинско месо, въобще не значи, че е качествена. Как човек да повярва, че по-скъпият колбас по стандарт "Стара планина" ще е по-здравословен за детето му, когато самите ветеринари признаха, че животните безконтролно се лекуват с антибиотици и се тъпчат с хормони.
И второ - покрай умопомрачителната акция "Дупетата" бяха открити 200 тона стара мръвка, и то в склада само на един вносител. А можем ли да забравим, че преди няколко години изядохме под формата на саздърма 20-годишно ирландско месо? При тази очевадна липса на контрол как държавата ще гарантира, че допълнителните пари, които родителите ще платят, наистина са за здравето на децата?! За сведение на министър Найденов отдавна няма детска градина по 20 лева на месец. Таксата сега е 60 лв., а ако храната поскъпне само с 1 лев на ден, ще стане 90 лв.
Но да не би сиренето, кашкавалът и млякото по БДС
да са по-здравословни за малчуганите? И производители, и самият министър премълчават факта, че ЕС държи плътно затворени вратите си за голяма част от млечните ни стоки. Количеството бактерии в тях е прекалено голямо за европейските критерии и затова не могат да стигнат до трапезата на англичани и французи. Е, защо тогава да са здравословни за децата? Мандраджиите и самият министър твърдят, че в новия стандарт изрично е записано, че млякото трябва да покрива изискванията на ЕС. Публична тайна е, че качественото мляко у нас е само 20-30%., т.е. крайно недостатъчно. Затова производителите на сирене и кашкавал ще продължат да изкупуват суровина от стотици селски обори и ще продължат да хитруват, смесвайки качествено и некачествено мляко. А след това ще лепнат на сиренето етикет "произведено по БДС" и хайде към пазара.
Т.е. таксата в детските градини ще поскъпне, а млякото няма да подобри качеството си. Освен ако някой не е будала да вярва, че качеството на храните почва от витрината на магазина и от телевизионните репортажи с министъра.
Иначе лесно се "въвеждат" стандарти и се правят декларации, че за здрава нация трябва да се плаща. Но трябва и да има гаранция за качество и контрол. Проблемът е, че никой не може да гарантира на родителите, че с допълнителните пари, които ще плащат, наистина ще се купуват качествени меса и млека.
Данък "дете" ще напълни джобовете на млечните и месарските фирми,
турили на стоките си логото на стандарта. Няма как да е иначе, след като държавата ще задължи училища и детски градини да купуват само тези продукти, които пък са по-скъпи. Ситуацията е толкова прозрачна, че повече няма накъде - с непрекъснатите си медийни изяви министърът просто осигурява пазар на "истинските" стоки. Една от известните фирми от хранителния бранш вече изкара на пазара "детски кренвирши", пълни с "витамини и калций".
Найденов наскоро образно описа как ял кебапче "Стара планина" и усетил как се връща вкусът от неговото детство. Но се сопна на репликата, че за разлика от него много хора не откриват никаква разлика: "Ето това е аномалията", отговори той. "Тези хора не усещат разликата, защото са отвикнали от вкуса на истинското, ядейки 20 години боклуци".
В цялата тази история липсва един важен човек - премиерът. Странно е, че в неспирната си рекламна кампания Найденов не успява да го впрегне на полза роду. А може да го пази за децата. На Борисов би му отивало да бъде български Попай, който ще убеждава децата да папкат най-здравословните храни от 20 години насам.
На 15 септември министър Найденов тръгва по кухните и хладилниците на училища и детски градини. Само да се натъкне някъде на недетски кренвирш! Твърдението "растителните мазнини предизвикват агресия у младите" вече бе използвано от предшественика му Валери Цветанов преди две години. Очевидно Найденов не е пионер, но компенсира с хиперактивност.