:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,903
Активни 217
Страници 27,370
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Дудук

Като малко дете, още преди да ме е засмукало школото, пребивавах в недоброволно, но полезно за житейския опит заточение - на село. Баба и дядо по цял ден работеха; като казвам по цял ден, спестявам, защото днес си давам сметка, че работеха повече от това. Как го правеха, не ми е ясно и не ми е сега тема да обяснявам.

Веднъж дядо сложи на дърводелския си тезгях (имаше и такова нещо) дълго дръвце и след упорито размерване, свределосване, рязане, шлайфане и т.н. се получи свирка.

- Дудук - рече той, като видя как захласнато гледам. И показа как се свири. Свирнята не ме впечатли особено. Не проявих страст към музиката на дудука, нито сам, нито към чуждите изпълнения.

Но той и не беше произвел дудука за някого. Беше за него си. Новата придобивка ползваше пестеливо, нарядко. Никога не устройваше концерти - нито за овцете, нито за роднините, нито за евентуалните гости. В избрани мигове, може би по веднъж на месец-два, вадеше дудука от бюфета, където го държеше, и посвирваше петнайсет-двайсет минути. Не ламтеше за слушатели, дори напротив - май предпочиташе да е сам в такива моменти. Не мисля, че беше виртуоз, но май свиреше прилично, смятам днес. Знаеше няколко мелодии и ги докарваше добре - вярвам в това, защото звучаха почти по един и същ начин, когато ги изпълняваше, а аз никога не постигнах скромния му майсторлък.

Но не за майсторлъка е думата. Думата е за музиката



и злоупотребата ни с нея,



както и за други злоупотреби с цивилизацията - по-нататък.

Сега, когато в тоалетната на мола ме връхлети блъвналата и от уличните шахти Лейди Гага, в автобуса завилнее в ушите ми някоя Деси, някоя Слава или някоя не знам коя друга кючеколюба звезда на тийнейджърския копнеж по абсолюта, когато от надутите до дупка колони на беемвето до кафенето дъни рапът на поредния Ванко-Станко и непрекъснато гледам опаковани в i-pod-и и уокмени отвъдни глави на себеподобни в градската тълпа, се сещам за дудука на дядо - с умиление.

Той никога и никому не досаждаше със звуци, дори на себе си. Ние, зинали за опаковани удоволствия като гарджета към родителска човка, нямаме нито един кеф, който да не опитваме да превърнем в ниагара. И да го излеем върху себе си в неприлични, чудовищни обеми. Белким това ни накара да се чувстваме по малко самотни, в крак с мравуняка... Само че то по-скоро прилича на наводненията в Пакистан, на давене прилича.

"Хората всъщност не обичат музика - твърди Иън Свенониъс в сп. Vice. - Хората само са възпитавани да смятат, че трябва непременно да слушат музика. Но схващането, че музиката е от ключово значение за личния живот и представлява необходим елемент във всеки социален контакт, се възцари сред масите едва през последните 50 години..."

С интерес узнах, че има и болести, които точно тази злоупотреба предизвиква. Те са тинитус, хиперакузис, развива се така наречената мелофобия. Всъщност повечето музиканти развиват различни видове глухота и фобии. Една прекрасна изпълнителка и диригентка на малък хор - Веселина Драголова-Данаилова, ми довери, че физически не може да издържи и минута на рок концерт. Аз пък й обяснявах защо съм фен - то е нещо като парна баня за главата; след концерт на някоя траш банда се чувствам все едно съм участвал в бой с възглавници около три часа, като съм бил главно бит. После не ми идват никакви мисли, вкл. неприятни. Което си е по-скоро плюс.

"Повечето хора обичат да слушат Brown Eyed Girl или което там парче им е плакнало мозъците през последните шест месеца. Това обаче не е признак на латентна страст към музиката, а просто копнеж по познатото", убеден е Свенониъс. Той смята, че тази наложена обсесия разхищава времето и човешката енергия и е противоестествена. Едно от основанията за това според него е, че тя не харесва и на животните. "Наистина ли очакваме птиците, бозайниците, насекомите и микроорганизмите да слушат с удоволствие отново и отново Гари Пъкет и Young girl, get out of my mind? - пита той, за да си отговори - "Най-малкото, което можем да направим за тези същества, с които делим планетата,



е да намалим звука"



От мъдреците най-безмилостен към празната възхита от безцелното звукоизвличане е бил Платон. Платон смятал музиката за "плебейска форма на развлечение".* В диалога "Протагор" той заявява ни повече, ни по-малко:

"Простите и ограничените хора, които не умеят да се забавляват по време на пир с помощта на собствените си гласове поради своята необразованост, постоянно вдигат цената на жените музиканти, като им плащат щедро за допълнителния глас - този на пищялката, и намират развлечение в нейните трели. Но там, където пиещите са хора с достойнство и култура, няма да видите танцуващи жени или такива, свирещи на пищялка или на арфа. Тези мъже умеят да се наслаждават на компанията без помощта на лекомислени занимания..."

Разбира се - интересно съждение за музиката, особено противопоставена на цивилизационното удоволствие пиене, усмихвам се аз.

Но дудукът на дядо заслужава малък паметник, мисля. Поне в личния ми пантеон.

-----

*Антъни Бериман - "За Бог музиката е лайна".
108
6513
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
108
 Видими 
13 Септември 2010 20:33
Г-н Ламбовски ще продължаваш да слушаш чалга и чуждестранна музика без някой да се съобразява с теб. Това е днешния живот, между другото чалгата с какво я свързваш с кючека ли или с национализма ти. Всеки слуша това което му харесва, аз смятам че и ти слушаш чалга щом знаеш кой пее в автобуса.
13 Септември 2010 20:38
Приятна статия, авторе !


И аз се върнах към детството и работата на баба ми "на къра", от сутрин до залез, за 20 ст. "трудоден"... Но пък затова хлябът бе с друг вкус, истински... Такива бяха времената.


Но може и да не се съгласим с Платон за музиката, все пак ...
13 Септември 2010 20:41
Българинът не само свири, той и пее. Не се смейте - на веселба или в тъга пее. Но - някогашният българин. Може би и ние. Младите не могат да пеят - те не създават музика за себе си, те са консуматори.
Накой им е устроил веселбата, някой е подбрал музиката, някой им я повтаря натрапчиво.
Аз също имам някакво устройство - нейде 100 евро. 8 кубика музика. Сам я подбирам и подреждам, за да мога да я слушам на едно ухо по време на движение. Пък колко интересно е съвещание със сола на директор и "Любе"...
Та никакви Гаги! В този запис /защото сменям музиката/ са "Любе", хората на Дико Илиев, Челентано, твърд рок, леко диско, филмова музика.
А тия дни намерих 4 кубика /гигабайта, де/ музика от 1960 - 2 000 година. Още не съм направил подборката, но отсега се кефя - хем два пъти ще я слушам.
Иначе - музикален инвалид. С глас на препил боен слон. Но пък в компания пеем. Каквото знаем /а то е доста!/, както можем, когато трябва /спазваме наредбата на общината/.
Между другото, дали пък усамотяването със слушалки на главата не е просто техническо продължение на усамотяването на дядото с дудук?
--------------------------------
Блогът на Генек

13 Септември 2010 21:08
Платон май не е смятал точно това или даже смятал обратното на това.
Musical training is a more potent instrument than any other, because rhythm and harmony find their way into the inward places of the soul, on which they mightily fasten, imparting grace, and making the soul of him who is rightly educated graceful, or of him who is ill-educated ungraceful." He also understood the significance of training while still in the time of youth. ". . . now in the days of his youth, even before he is able to know the reason why" (The Republic of Plato, translated by Benjamin Jowett. Oxford Clarendon Press, 1888, page 88)
13 Септември 2010 21:15
Музиката е универсално изкуство и обединява хората, колкото и да са различни понякога ! Даниел Барембойм е обединил в оркестъра си евреи и палестинци и когато свирят заедно, са едно цяло - истински символ на "мирното съвместно съществуване" ... което в релния живот засега си е бая трудно нещо !


Усещането за общност е неописуемо, когато 100 000 заедно припяват любимите си хитове, неподвластни на времето (както бе, напр., на концерта на Pink Floyd през 1994, последният им тур)... Преживяванията остават за цял живот.


Не знам, какво би казал Платон за музиката на Моцарт, Бетовен, Шопен... Но докато го има този свят, тя ще пребъде.
13 Септември 2010 21:22
Ето ви малко прогресив метъл Натиснете тук
13 Септември 2010 21:35
Аз мисля, че който вчера е имал нещастието да гледа и слуша видео мюзик ауорд е разбрал, че разлика между пошлото и "оригиналното" в американската поп музика няма. Не мога да опиша цялата цигания, но Шер бе своеобразен връх излизайки облечена като харлемска шафрантия за да изплюе две-три реднешки остроумия. Та какво да кажем за нашенските идоли!
***
За д ане бъда обвинен в черногледство ще добавя, че единствено Линкин Парк показаха музика.
13 Септември 2010 21:39
Баба и дядо по цял ден работеха; като казвам по цял ден, спестявам, защото днес си давам сметка, че работеха повече от това.


Поклон пред баба ти и дядо ти. Точно такива трудови хора са героите на всички времена и чрез техните ценности трябва да възпитават младите, да се стремят да бъдат като бабите и дядовците ни. А героите на днешното време са разни чалгаджийки, педерунгели и много от не здравата а от оная гнилата интелигенция дето харесва чешкия кенеф. Тях въртят медииите постоянно.
А онова което прави каквато и да е общност и държава, силни - ТРУДЪТ и работливите хора дето създават матер. блага, те са натикани в последна глуха. За тях никой ни говори ни песни пее.
13 Септември 2010 21:39
Натиснете тук


13 Септември 2010 21:47
Шломо З, като ще е руско, по-модерно да е. Натиснете тук
13 Септември 2010 21:54
Навярно дядо му и баба му са му казвали - "Учи сине да не работиш като нас".
Така, че стига с тези "дитирамби" за трудовите хора - наслушали сме се.
13 Септември 2010 21:57
Добър вечер Генек,
Решх, че тази вечер ще е по спокойно във форума да изкажа собственото си мнение по повод написаното то теб в собствения ти блог, по повод :
/Впечатления от дискусия, израждана в скандал/
Най напред ще направя едно признание : Ние - старците сме си малко заядливи, или поне аз, та ще те захапя лекичко за "израждана". Ми не е много точно казано, защото синоним на "израждане" според мен е "акушране", а сигурно не си имал в предвид това в подзаглавието си. Според мен по подходящо би било "изродена" т.е. "превърнала се" - в скандал, за което гласувам с две раце, че си прав.
По същество :
Напълно съм съгласен с теб, че не трябва да се приемат по никакви въпроси "официалните" версии за абсолютни верни и да не се задават никакви въпроси ( дори и на ум ) Един умен човек някога беше казал "Съмнявам се - значи съществувам" Та по-повод 11.09.2001 официалната версия ни предлага, много въпроси за които 9 години по късно, няма точни и приемливи отговори.
В (както е модерно за се казва) СМИ има толкова различни версии и обяснения по въпросите, че може да се напишат не една книга било то фентази, било то журналистическо разследване или анализ. И пак истината няма да излезе наяве.
Най малко от всичко съм склонен да приема лично, весиите за "световната конспирация", която много се рекламира от някои любители във форума.
И на края, какво не приема от твоя анализ на дискусията - това за заблудените изучавали (в СУ) и пропагандирали и сега пропагандиращи "комунистическата" идеология под формата на философия и политология, че всички те са "гадни, мръсни, кални комунисти". Аз познавам и други, които са си много свестни, мислещи и задаващи въпроси, като теб и , позволявам си, като мен. Накога , когато какторазбарх о блога ти си имал проблеми с химията от един такъв, чух за първи път израза "червена буржоазия", който тогава беше готов за приза "златната решетка с железния ключ"
Лека нощ , вече, че много се разприказвах
13 Септември 2010 21:59
Мислех си, че "дудук" си е само горда форумна титла, а то се оказа, че думата си имала история и произход. Начи не се е пръкнала спонтанно като лейди Гага, която си обичам да слушам и гледам, като захласнат простак, както Мадона, когато бех по-млад.
[/list][/left]
13 Септември 2010 22:13
sbur70,
благодаря!
В блога има място за коментари. Аз коментари не трия - спокойно можеш да пишеш там всичко, което мислиш. В рамките на бон тона, разбира се.
А за другарите от Философския тук се знае кого /кои/ имам предвид.
13 Септември 2010 22:14
Мето ти ме разочарова! Не очаквах да бъдеш гагин фен.
13 Септември 2010 22:20
Начи...така както дудукът е доставял емоционална наслада на дядото на Бойко, така и сипенето на порои от думи (напомнящо свиренето на дудук - оттук идва метафората) носи емоционална наслада на форумните дудуци!
Даже насладата при форумните е още по-всеобхватна, защото не е само естетическа, а и идеологическа - те грррроооомят противника, който се е осмелил да изкаже противоположното на тяхното мнение, опиват се от усещането, че са силни, умни (хъх), че могат да залепят на другия какви ли не етикети ....и така да утвърдят самочувствийцето си, и т.н.
Та форумното дудукариатство има дълбоки корени!
Пък и цъфти и разцъфтява все по-успешно!
ДОБЪР ЗНАК!
13 Септември 2010 22:24
Епа я мислим че оно сичко зависи от това кога , къде и т.н. Кога ме фане носталгията слушам "Питат ли ме де зората" и "България моя страна" на Емил Димитров , когато съм тъжен предпочитам Шопен а кога къркам чалгата ич не ми пречи .
13 Септември 2010 22:29
Статията е подвеждаща. Цитирани са мнения не на авторитети, а на раритети и се иска читателят да дискутира тъпизмите им.
13 Септември 2010 22:35
Ама той, дудукът, бил страхотен, бе. Натиснете тук
13 Септември 2010 22:41
А, извинявай за разочароованието, но на мен ми харесва. Харесват ми всички, за които си мисля, че имат талант. Както Мадона преди двайсет години и Мейси Грей преди десет.
Но дудук - това звучи гордо. Независимо от етимологията, никой не може да отнеме форумното значение на думата и принадлежността на някои към тоя великолепен дудушки оркестър.
13 Септември 2010 23:17
Партитурите на Бетовен

Copying Beethoven

Натиснете тук

Гледайте и изслушайте този откъс от забележителния филм на Агнешка Холанд за последната симфония на Бетовен, казват, може би най-великата симфония и изобщо музика, писана някога от човек. Всички познават мъничко от нея, но тук е по-дългичко, имайте търпение, няма да съжалявате.

Бетовен /в ролята моя любим Ед Харис/ е вече напълно глух, самотен и отчаян, но трябва за първи път пред публика да дирижира симфонията, която звучи в главата му, а се нуждае от помощ и младата студентка от консерваторията Ана /в ролята Даян Кругер, хубавата Елена от Троя/ му помага, диржирайки седнала срещу него в оркестъра.

Потърсете този филм, непременно го намерете. Дали са били точно такива последните дни на Бетовен не знам и дали е казал точно това, което там казва - че музиката е гласът Божи, с който Той говори и се разкрива на малцината си избраници, давайки им възможност като негови проводници да споделят тази тайна и с останалите - сигурно го е казал. Защото е точно така. Господ говори на човеците по свой образ и подобие чрез музиката / е, не коя да е/, а на животните.....дали? Но едва ли....

Редактирано от - Сибила на 13/9/2010 г/ 23:21:22

13 Септември 2010 23:45
Поредната простотия, породена от фактора "а едно време к'ви пе.раси имаше, факири". Статия за на дедо му дудука, а всъщност се получило на баба му хвърчилото.
13 Септември 2010 23:54
A отдоле естествено има припяващи дедовци - ех, едно време ние как ги таковахме девойките с тия 20 сантовите, сега няма кой да ги такова, пусто да остане. Абе идилия.
14 Септември 2010 00:03
rossenf,


Знаем, че е кофти като свърши отпуската, но не си го изкарвай на автора, че и на форума ... Малко статии пускат, които не ни рънкят за да се кюскаме, та хайде да не ги оплюваме, все пак ? Което не значи всички те да ни харесват, спор няма. И без това в тоя шибан и побъркан свят лириката е доста кът напоследък. Кафа от "Бойко, Станишев, Първанов, и обратното" !
14 Септември 2010 00:03
Браво за статията! Много обичам неща, които преобръщат стереотипите ни и ни карат да се замислим. Иначе някои, като кажат музика, все едно казват петмез...Мога диабет да хвана
14 Септември 2010 00:07
Добро нещо си е петмезът, festia, особено ако е домашен и без сурогати. Е, пак не трябва да се прекалява, но от хубавите неща човек не се изморява така лесно. Пък щом е за душата, няма страшно !
14 Септември 2010 00:18
14 Септември 2010 00:26
Затова пък съм убеден, че нашият Сократ-май е голям почитател на хубавата музика !
14 Септември 2010 00:46
.
14 Септември 2010 00:49
Но затова пък не го е отровила жена му, да остане вдовица и му гепи всичките мангизи !
14 Септември 2010 00:55
и филма на германски език го имам, и няколко дирижирания на деветата:дано от слушането на тая музика сме по-малко простаци(за вас, себила, го отнасям).панчо владигеров тази 9-та не я харесвал.поне един път в месеца се наслушвам на орган и знаете ли, сибила, какво натрапчиво всеки път ми идва на акъла в катедралата, хамалския, разбира се, че българете сме били умни до там само да измислим тая свирка.така, а сега един личен спомен:отсреща на блока, в дворчето, една компания се събираше всяка събота и се веселеше; бабичките се възмущаваха, проплакаха горките, как ли не ги молеха да намалят сръпската музика(това беше по татовото време).един ден поставих(на бг език му викате инсталирам) грамофона на балкона и надух до последно 9-та-та.(малко е да ви кажа, че селяндурщината откачи:нервите им не издържаха, сягаш ги стържех тия епидемалници съ бръснарско ножче:развикаха се, ракрещяха се, разпсуваха се, заканваха се, извкаха милицията)
14 Септември 2010 01:04
Не хамалин, а направо demolition man, но вместо чук, 9-та на Бетовен - страхотно !
14 Септември 2010 02:49
Извода от статията е, че първите години от живота определят отношението ни към музиката. Не е чудно , че Ламбовски е написал такава статия , след като отношението му към музиката, се е формирало на село от дудука на дядо му. Ако майка му беше оперна певица и лятото беше прекарвал сред декорите на операта, отношението му към музиката щеше да е доста по различно.
14 Септември 2010 04:09
Има една стара балканска поговорка, по памет:
-Ако минаваш през Босна , недей да пееш!
-Ако минаваш през Сърбия, недей да играеш!-"разбирай хоро"
-Ако минаваш през България , недей да свириш!
-А ако някога минеш през Македония , недей да правиш и трите -защото ще станеш за смях !!
Иначе Хендел не е лош за слушане има една Месия - мнооого добра !!
Също Рижият Абат , Вагнер и някой други така , като дядото на автора -без никой да види !!
14 Септември 2010 04:30

Месия...
14 Септември 2010 04:50
Месия, да. Handel’s Messiah presents an interpretation of the Christian view of the Messiah, or "the anointed one" as Jesus the Christ. Divided into three parts, the libretto covers the prophecies concerning the Christ, the birth, miracles, crucifixion, resurrection and ascension of Jesus, and finally the End Times with the Christ's final victory over death and sin.
ти какво си мислеше, че е?
14 Септември 2010 04:53
Меркюри, страхотни парчета, и трите.
14 Септември 2010 04:59
Мето, Гагата има глас, но как го използува е друг въпрос. Може да ти прозвучи не съвсем така, но какъв е меседжа на тая хитра пуйка? Какъв е меседжа на сума ти и рапър дето вчера ме доведе до тих бяс? Тоталния кич стигна дотам да показват Кание Уест с песен наречена да вдигнем тост за думбасовците, асхолите и душнековците на фона на три класически балерини дето по едно време опитаха нещо си като брейк денс. Челси се прави на отворена леля на шоуто, като барабар с неприкритите цинизми първо седна в скута на един 300 кг тъмнозелен, който се дотътри с инвалиден скутер, а след това на сцената влезе във вана с две двойки и излезе бременна от там под овациите на всякакви парвенюта.
***
Тотален кич и гнусотия...
14 Септември 2010 06:14
Това казаното от Сократ и записано от Платон, звучи доста педераско.Нежели пиеш вино с приятели и изведнъж някакви полуголи момичета започват да танцуват току пред теб!! що за простащина!Марш навън, кучки! Ние с бобитата пием кафе...
14 Септември 2010 06:18
Drug, не се аби друже! На тогова какъвто му интернета, токов му е и интелекта...

Редактирано от - ivo kunchev на 14/9/2010 г/ 06:19:19

14 Септември 2010 07:15
ivo kunchev, Мето е мъж на място. Затова съм разочарован, но както казват едни "на вкус и цвет...". Това да му е кусура.
14 Септември 2010 08:22
Аз пък й обяснявах защо съм фен - то е нещо като парна баня за главата

Това съвсем точно обяснява, че музиката въздейства, а особено в твоя случай, ако има и малко трева, тъй както на един от концертите щях да колабирам от миризмата И и от ритъм секцията, от която може да спре сърдечната дейност на нетрениран.
Музиката въздейства, защото с класическа гонят графити любителите.
Най-прекрасно е да си посвириш и попееш сам без светлините на рампата.
14 Септември 2010 09:19
мрънмрънмрън
Едно време какво беше, а сега как са се разпищолили тея младите... некаква лейди гарга ке ми слушат... а тези дето гледали и се дразнели на изпълнителите в сандъка с глупостите (ТВ), абе хора, толкова ли не ви хрумна да си пуснете нещо дето ви харесва на вас?
14 Септември 2010 09:21
Хората всъщност не обичат музика - твърди Иън Свенониъс в сп. Vice. - Хората само са възпитавани да смятат, че трябва непременно да слушат музика. Но схващането, че музиката е от ключово значение за личния живот и представлява необходим елемент във всеки социален контакт, се възцари сред масите едва през последните 50 години..."
Първото изречение не е вярно, а второто може би е вярно. Сега чета автобиографията на Дарвин. Той казва, че на младини е бил страстен почитател на музиката, но с възрастта е охладнял (не цитирам дословно). Аз наблюдавам нещо подобно в мен. Проблемът е, че аз познавам почти всички значими произведения на класиката и още със започването аз вече мога да кажа кой е следващия пасаж. На младини аз ги откривах и това ме правеше страстен почитател на музиката. Навремето Холивуд, както и италианците правеха чудесни филми за живота на велики музиканти. Не знам защо не ги пускат по телевизиите и сега. Огромно впечатление ми направи филмът "Любовна песен" за любовта на Роберт Шуман и Клара Вик. Той започваше с бравурното изпълнение на 1-вият концерт за пиано на Лист (историческо невярно защото този концерт е завършен около 1856г., годината на смърта на Шуман, а и Клара Вик не е обичала музиката на композиторите от течението "Нова музика" -Берлиоз, Лист, Вагнер). Но и досега този концерт е един от най-любимите ми. Появата на Брамс в живота на семейство Шуман беше илюстрирана с неговата Рапсодия в сол миньор, в последствие вложих много усилия за да я свиря. Първата симфония на Брамс тогава не я разбирах. Сега е една от най-любините ми. Послееното откритие, което преживях беше 4-тият концерт за пиано на Камий Сент Санс - много интересна творба.
Снощи слушах по Мецо концертът на Брамс за цигулка. Интересното е, че през 19-ти и началото на 20-ти век се е считало, че Брамс е демоде - новата музика на Вагнер и Рихард Щраус е на мода. Сега, обаче, Брамс е един от най-изпълняваните композитори.
Имаше и други музикални филми, като Casta Diva за Белини, филми за Верди и Пучини. Провалът на Холивуд беше мюзикалът за Григ. Норвежците бяха обидени и Холивуд спря да прави музикални филми.
Модерните филми за композитори, обаче, според мен не са успешни. Филмът на Форман "Амадеус" за Моцарт и тези за Бетховен (последния скоро беше даден по един от нашите канали) са силно изкривени. Там се прокарват някакви авторови идеи, и малко допринасят за популяризирането на музиката на тези композитори.
14 Септември 2010 09:47
Авторе, нищо в този свят не е застинало! Всичко се движи!
И самият свят - и той!
Сега не са времената на дядо ти! И тогава пък не са били сегашните времена!
Всяко време и всеки момент си имат и плюсове и минуси!
И си имат и времето и мястото!
Човек дори сутрин като стане е един (форма, дух, настроение, емоции), вечер е друг!
Поради туй, всяка музика си има своето място, публика и достойнства!
По-горе Вуте Граовски го е казал и по-кратко! Като си почиваш - слушаш Шопен, като пиеш и се веселиш може и чалга да чуеш.
Нито Шопен ще е намясто и уместен в кръчмата, нито чалгата - за релакс!
Така че - по-спокойно! Няма страшно!
14 Септември 2010 09:50
Много НЕГРАМОТНА статия!!!
А темата е актуална. Отчуждението което донесоха преносимите възпроизвеждащи устроиства промени и същността на младото поколение. Да викаш по ДжиЕсЕм-а си в трамвая е нещо толкова нормално, колкото да пиеш бира от двулитрова бутилка в двора на училището в което учиш, през междучасието!!

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
14 Септември 2010 09:51
Information Is Not Knowledge...
Knowledge Is Not Wisdom...
Wisdom Is Not Truth...
Truth Is Not Beauty...
Beauty Is Not Love...
Love Is Not Music...
Music Is THE BEST...


Frank Zappa
1940-1993
14 Септември 2010 09:52
Гледайте и изслушайте този откъс от забележителния филм на Агнешка Холанд за последната симфония на Бетовен, казват, може би най-великата симфония и изобщо музика, писана някога от човек. Всички познават мъничко от нея, но тук е по-дългичко, имайте търпение, няма да съжалявате.
Деветата симфония я познавам отлично. Като ученик бях спечелил плочите и от радио София за познване на мизикални творби. Верди се изказва, че харесва само първите теми на последната част, другата част не харесва. Последната част -хоралът е загатнат в една предишна творба на Бетховен - Фантазията опус 80 за пиано оркестър и хорал. Тук писано частта Натиснете тука тук хоралъ - не ви ли напомня 9-тата симфония Натиснете тук, . Аз лично много харесвам 7-мата симфония. Натиснете тук с Караян За нея, обаче, Вебер се е изказал, че композиторът трябва да бъде затворен в лудница. Е Вебер и Бетховен не са се обичали.
14 Септември 2010 10:02
Но дудукът на дядо заслужава малък паметник, мисля.
А дядо Зигмунд би се перифразирал - Понякога един дудук е само дудук, Лебовски!
14 Септември 2010 10:15
"Подава дядо пък на мен
дудук – модерен инструмент.
И скача баба ми Деница –
на шейка казват ръченица!
Та трима – дядо, баба, аз –
си правехме чудесен джаз!"
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД