:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,349
Активни 732
Страници 30,914
За един ден 1,302,066
Възпитание

Децата стават престъпници заради нехайните родители

Пропастта между поколенията и семейната среда са сред факторите за проблемите сред непълнолетните, смятат инспектори от Детска педагогическа стая в София
Снимки: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Валентина Цветкова (вдясно) и Елена Раймундова (в средата) смятат, че основната причина за детската престъпност е липсата на внимание от родителите.
Учебната година започна с жестоки побои на ученици. Във Варна 18-годишен възпитаник на техникума по сградостроене е между живота и смъртта, след като бе пребит от четирима мъже. Ден след началото на училището в Благоевград 16-годишен бе пребит от съученици.

Детската агресия все по-често попада във фокуса на общественото внимание - обикновено под формата на шокиращи видеоклипове, качени в интернет, или в криминалните хроники. От МВР предупреждават, че постоянно пада възрастовата граница, след която повечето малолетни имат престъпни прояви. Вътрешният министър Цветан Цветанов коментира неотдавна, че родителите са загубили връзката със своите деца, не споделят помежду си и това повишава рисковете, на които са подложени децата.

Според изследване на Научноизследователския институт по криминология и криминалистика значително са се увеличили хулиганските мотиви и отчуждаването от обществото сред подрастващите. На този фон единственият въпрос, който си задават много родители, е - коя е причината? А отговорът, според педагозите в МВР, се крие



в лошата семейна комуникация,



отчужденост и незаинтересованост.

Илияна Георгиева, Валентина Цветкова и Елена Раймундова имат над 10-годишен опит като инспектори от "Детска педагогическа стая" (ДПС) към столичното Пето РПУ. Смятат работата си не за професия, а за призвание и признават, че ежедневните им срещи с проблемни деца са ги направили по-бдителни в отношението им към техните собствени. Единственият им универсален съвет към всички родители е да се интересуват истински от ежедневието, интересите и притесненията на децата си. А не просто да им гледат оценките в училище и да им дават джобни пари сутрин.

"Стигнали сме до извода, че всичко тръгва от семейството. Скоро беше дошло едно момче за пореден път и каза следното нещо: "Аз тук като идвам, все едно съм си у нас." Той от толкова малък идва при нас, няма семейство, дори рождените си дни тук е празнувал. Това са децата на държавата".

В днешно време другата сериозна причина за престъпността сред децата е, че родителите са ангажирани предимно с печеленето на пари. Те обгрижват децата си материално, но им липсва комуникацията. Много често се случва деца от добри семейства да попаднат при нас. Обикновено обяснението им е: "Искам да ме забележат!", разказва Георгиева.

Колежките й също смятат, че в основата на доброто възпитание стои контактът между родителите и децата. Защото в съвременната среда на постоянни изблици на насилие, противопоставяне между отделни социални групи и дори открита ненавист, която е изградена в училището, единствено наличието на



ценностна система би могло да опази детето



от такива прояви. А тази система може да се създаде у него само в семейството му.

"Абсолютно необходима е комуникацията семейство-училище, защото понякога родителите са настроени срещу учителите, срещу всякакви видове институции, които се опитват да им помогнат. Приятелската среда като фактор също е много важна, но моето мнение е, че ако го има общуването, добрата връзка с родителите, детето пак може да залитне, но много по-лесно ще влезе отново в правия път, защото ще има ценностна система", казва Георгиева.

Според нея много родители не се замислят, че всяко дете с годините изгражда един фалшив образ за себе си вкъщи, който поддържа постоянно. И ако те не се опитват да "разчупят" тази негова маска със спокойни и искрени разговори, има опасност да изпаднат в трайна заблуда за навиците и поведението на детето си навън. А това води с времето до пълно отчуждение.

"Затова предпочитаме да разговаряме с децата насаме. Защото те си поддържат пред родителите дадена линия на поведение. Повечето имат желание да споделят с нас - да бъдат себе си. Не им тежи това, че пред мама и тате трябва да поддържат даден образ. Ние все пак се държим с тях като с равни, не от позицията на силата или на възрастта. Ние влизаме в техния тон и това ги освобождава", допълва и Валентина Цветкова. По думите й заради този "съвършен" образ доста родители не могат да повярват какво са направили децата им и се настройват срещу инспекторите от ДПС. А това води след себе си и други подобни проблеми.

"Има случаи на деца с по една проява, когато родителите проявяват разум и ни съдействат - всичко спира до тук. Много е важно родителят каква позиция ще заеме - дали ще каже на детето: "Ти си сбъркал и ще трябва да си промениш поведението!" Или ще го защити по някакъв начин и то изобщо няма да отчете грешката си", включва се и Елена Раймундова. Според нея тази родителска реакция изобщо не зависи от материалното състояние или образованието на възрастните: "Има добро семейство, има и привидно добро семейство. Родителите могат да имат добра работа, да имат своите постове и финансови възможности, но ако нямат тази комуникация с детето си, а единствено се интересуват от това то да ходи на училище и вечер дори не го питат как е, има ли проблеми или притеснения -



връзката между тях се къса."



Според педагозите е грешка родителите да поставят твърди правила вкъщи и да налагат строги наказания за всяко "нарушение", вместо да се интересуват къде и с кого ходят децата им навън. В повечето случаи, с които се занимават инспекторите, майките и бащите на доведените в полицията деца имат тотално погрешна представа за приятелския кръг и заниманията им. Без значение от социалния статус. "Има хора, които са с по-малки материални възможности, но имат много добра комуникация с децата си, а други, които са по-заможни и са ангажирани с други неща, а децата им са презадоволени", споделя още Георгиева.

Тя определя и личния пример като основен за развитието на едно дете, защото то много по-лесно би нарушило едно условие, което не се спазва от самите родители. Така се подкопава и изграждането на стабилната му ценностна система - то се научава, че всичко е относително и може да прави каквото си иска, стига да не го хванат. А това поведение е основният фактор за създаването на фалшив образ вкъщи, който впоследствие не може да бъде преодолян от родителите и се налага намесата на специалисти.

"Няма универсална техника затова как да спечелим доверието на едно дете - зависи от всеки конкретен случай. Обикновено започваме да работим две или три колежки с него. В разговора то само показва към кого има повече предпочитания. Тогава този човек се насочва към детето, защото целта е да му помогнем, да стигнем до него и до същността на неговия проблем - там е разковничето", продължава Георгиева.

Нейните колежки допълват, че благодарение на тези отношения с децата запазват контакта си с тях дълги години след първите им прояви, които вече се случва да започнат от 5, 6-годишна възраст. "С едно дете може да работиш 2 години, с друго - 5, с трето - 10. Всеки случай е различен", казва Раймундова. А Цветкова добавя: "И след това ни се обаждат. Даже, когато вече са големи и колегите са ги хванали за проституция примерно, те питат: "Еди кой си работи ли още тук? Може ли да го видя?" И ни ги водят, вече 20, 30-годишни."

Така често педагозите от Детска педагогическа стая се превръщат в единствените доверени хора за проблемните деца. Но въпреки това основна роля продължават да имат родителите, близките и приятелите. Затова и единствената гаранция, ако изобщо има такава, срещу агресивни престъпни прояви е добрата връзка в семейството. Тя не може да бъде заменена от нищо и липсата и оставя трайни и често необратими белези в детската психика.
 Илияна Георгиева и до днес поддържа контакт със "своите" проблемни деца, макар някои от тях вече да са създали собствени семейства.
19
4924
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
20 Септември 2010 20:12
За статията -
И пак ще започнат лелките да квичат: "На това ли ги учат в училище..."
-------------------------------------
Блогът на Генек


20 Септември 2010 21:01
Вярна статия: "Стигнали сме до извода, че всичко тръгва от семейството" -


Подчертавал съм го доста пъти тук и аз - "първите седем години", народът ни неслучайно го е казал ! Но когато обществото е в "гърч" (по думите на Ламбовски днес), това неизбежно се отразява на семейството, на училището, на приятелския кръг между първите две. В болно общество не може да не е така. Когато родителите, учителите и средата се "гърчат", се отрязява на младото поколение. Затова промяната трябва да почне от нас самите. Без това няма оправия и за бъдещето на нацията - нашите деца !



Редактирано от - Mars Attack на 20/9/2010 г/ 21:02:22

20 Септември 2010 22:25
В стятията има явно противоречие:
А - "в съвременната среда на постоянни изблици на насилие, п... и ...ненавист, която е изградена в училището, "
Б - "всичко тръгва от семейството. "

Днес разговарях с начална учителка. Зададох и прост въпрос: Защо е даден тест за входящо ниво, с дълги писмени условия на задачите (макар и след това да е избор а, б, в, г) след като в учебника, учебната тетрадка и другата тетрадка няма нито една такава задача (1-ви и 2-ри клас)? Тя не можа да ми отговори, но каза, че аз не познавам методиката (без дори да знае какво знам или не знам и съм учил).

Копирането на чужди материали вместо собствен тест е белег на ниска професионална култура, а препратката към авторитет (одобрено от МОМН) само потвърждава подозренията за проблем в квалификацията на учителя.

Какво да прави вечерта родителя?
Да поправя грешките на МОМН? Да изучи и анализира методиката, която липсва в учебника на детето му?
Абсурд!

Напразно МОМН се опитва да внуши, че родителите са виновни на първо място.

Училишето има своя вина, тя е конкретна и тя има имена. Едно само е например Коджабашиева. Не може министъра да тъврди, че е прочел едни безобразни учебници и да не уволни директора на дирекцията, отговоаряла за контрола на образованието - Коджабашиева. А той я направи първо зам. а после като и лъсна нивото почна да я оправдава...

А трите колежки горе на снимката са просто част от говорилнята, за съжаление....

20 Септември 2010 23:27
/:/ "Децата стават престъпници заради нехайните родители"
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
А родителите на тези деца по рождение ли са "нехайни" или Животъ ги е направил такива?!
Само пТам- НЕ пиПам!
21 Септември 2010 09:02
Обаче, като вкараме задължително вероучение в училищата на мястото на научния каманизъм, проблема одма ще бъде решен...?!
21 Септември 2010 09:15
Тези жени оправдават съществуването на професията си, но казаното от тях по принцип не е вярно. Вярното е, че средата оказва много силно влияние над децата, а средата не е само семейството, а и училището, квартала, може и още места. В учлището децата прекарват най-голямата част от времето си, обикновено там са и приятелите им, които обикновено са и приятели от квартала. Проблемът е, че училището винаги е прехвърляло цялата отговорност върху родителите, без да се осъзнава, че училището има не по-малка отговорност за възпитанието на децата. Статията какво ни казва? Децата нямали комуникация с родителите, а училището има ли?
21 Септември 2010 10:14
Един истински горд човек никога не може да се осъзнае като виновен. Вината винаги е у другите - политиците, партиите, управляващите, училището, полицията, кмета, съдебната система, прокуратурата, лошите другарчета, икономическата криза, суровата действителност, прехода и прочее. Както се казваше едно време българският народ е един малък, но горд народ.
За това и българския народ почти никога не е приемал християнството насериозно - то изисква дълбоко и вътрешно покаяние и смирение.
21 Септември 2010 10:14

И пак ще започнат лелките да квичат: "На това ли ги учат в училище..."


Няма. На лелките отдавна не им пука на какво ги учат децата в училище. Важното е да си седят там, ако може цял ден, а ако има начин и денонощно, още по-добре. Стига да не им се пречкат в краката.
Кой беше казал: "Няма деца, няма проблеми?". Натам вървим...
21 Септември 2010 11:00
Семейството и училището са функции на средата, значи тя е от решаващо значение. Промениха насила, злонамерено и зловрдено средата, промениха се в отвратителна посока семейството и училището.
21 Септември 2010 11:05
Васуки, кой промени средата, вогоните ли?
21 Септември 2010 11:17
Кой беше казал: "Няма деца, няма проблеми?".

Просветният министър. Независимо кой от тях.
21 Септември 2010 12:05
"Даже, когато вече са големи и колегите са ги хванали за проституция примерно, те питат: "Еди кой си работи ли още тук? Може ли да го видя?"

Хаха, поискали да се похвалят пък то се получило обратното.
Иначе статията е добра, ако семейството нехае за детето нещата няма как да се получат. Нито училището, нито улицата могат да го заместят.
21 Септември 2010 12:07
Във връзка със статията, но още повече заради мненията под нея, ще споделя истинска история, която ми се иска да се възприеме като метафора. Една година бях учител в малък град. Беше 1968 година. И тогава боят в училище беше забранен, като и сега, и тогава се изискваше уважение към ученика, като и сега. Но стана така, че един от моите ученици ме извади от равновесие и след многократни забележки /целеше в час с метални скоби и прашка краката на момичетата/ изтървах ръката си и го ударих. След двата шамара го пратих при директора, за да му каже, че съм го ударил, а нямам право на това, и с помощта на директора да направи жалба до министъра, че съм го набил, да се върне да я подпиша, че това е истина.
След края на часа той беше пред вратата и плачеше. Попитах го защо не е отишъл при директора. Отговорът ме беше: "Другарю, /такова беше обръщението тогава/ Вие ми ударихте само два шамара, но ако баща ми разбере какво съм направил, ще ме претрепе вкъщи." Извиних му се, разбрахме се. На следващия ден уведомих и баща му, като спестих защо съм го ударил, оставих той да си каже. После стана доцент, беше много кадърно момче. И днес, като се видим, срещите ни са като между приятели.
Вие ми кажете как биха реагирали родителите сега? Пак напомням, случката да се мисли като метафора, защото физическото упражняване на сила от учителя не одобрявам и знам, че като млад учител направих грешка. Жена ми е учител и знам, че за дребни забележки към учениците се правят оплаквания от родителите в инспектората, има обследвания, гласност на наказанията на учителите, а това придава чувство за безнаказаност у учениците.
21 Септември 2010 12:20
Гледам тук някои родители набързо си измиха ръцете и прехвърлиха отговорността върху училището. Не завиждам на децата им...
21 Септември 2010 15:47
Бе няма физическо възпитание като хората у училището - в повечето случаи агресията е следствие от неизразходвана енергия. Сега основната част от учениците, особено момичетата само кесят у дворо и пушат цигари, а на игрището и на лостовете само чичовци като мене. Не че не спортуват младите - спортуват и още как, но предимно блъскане на железа и блъскане на чували. И рупат хап...После що се мислели за безсмъртни и що минавали през стени...
21 Септември 2010 16:24
Средата драстично се промени поради смяната политическата парадигма на управлението, поради въздействието на мощни външни фактори и някои вътрешни процеси с третостепенно значение. Но всичко това не е достъпно за галфони.
21 Септември 2010 16:35
Натиснете тук
без коментар
21 Септември 2010 16:38
Работата на Училището и учителите е да ОБУЧАВАТ, а НЕ да възпитават! Възпитават възпитателите, а НЕ учителите! Дипломи се дават за завършена съответна степен на Обученост, а НЕ за съответна степен/?!/ на Възпитаност!
Възпитанието е работа на родителите- и родителите го правят според тяхното Възпитание, Морал и Мироглед, и в съответното количество и качество!
21 Септември 2010 18:37
Дебелака
Ще повторя споменатата по-горе приказка за "първите седем години". И не е оправдание кризата и въобще тежкият ни живот за това, че родителите не си гледат децата като хората. Нима народът ни не е преминавал през къде по-тежки изпитания - робство, войни и т.н. Причината, според мен, е бездуховността, насаждана отвсякъде. И май това е глобален процес, а при нас виждаме "еманацията" му. Този материализъм, прагматизъм, идеята за "успех" на всяка цена в кариера и прочие, пропагандирани ежесекундно от медии, институции и всичко около нас, няма как да не превърнат повечето хора в машини, гонещи на всяка цена "успеха", а всъщност в един момент се оказва, че са гонили "михаля"...Съществува едно явление в някои развити страни, downshifting, при което хората съзнателно се отказват от жестоката надпревара за успех в материалния смисъл, за да могат да обърнат внимание на истинските неща в живота - семейство, любими занимания и прочие. Ще кажете, дауншифтинг правят тези, които имат как да си позволят и по-нисък материален стандарт, защото слизат от високия. Пък ние сме бедни до немай и къде. Не бих се съгласила с подобен контрааргумент, защото кариерата е до време, материалното богатство може да загубиш, но ако доброволно загубиш истинското богатство - семейството, приятелите, мечтите си - то всичко си загубил. Може да звучи сантиментално, но си е точно така. Има една съвременна притча за професора и буркана в които слага разни неща, камъчета, пясък и топки за тенис, като обяснява на студентите си кое какво е. Камъчетата са кариера, работа и прочие. Пясъкът разни други материални неща. Топките за тенис - са семейството, любовта, приятелите. Ако сложиш първо камъните и пясъка, за топките за тенис няма да остане място. И последното, най-готиното от притчата, която преразказвам не съвсем добре и точно, бяха двете бири, които изсипва в пълния буркан. Винаги трябва да има място и за две бири.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД