МВР спря показните отвличания и поръчкови разстрели, но все още трудно се справя с престъпността, която най-много тормози обикновените хора. Разкриваемостта на обирите продължава да е ниска, а честотата им - завидна. Анализът на прокуратурата показа, че над 58% от престъпленията, които са извършени в страната през първата половина на годината, са кражби и грабежи. Срещу близо 40 хил. посегателства срещу собствеността обаче има едва 7257 внесени обвинения в съда.
"Голямо предизвикателство за МВР е борбата с конвенционалната престъпност, особено в малките населени места", обяви вътрешният министър Цветан Цветанов в едно от многобройните си интервюта, посветени на първата година управление на ГЕРБ. В друга изява бе по-прям и директно призна, че разследващите "донякъде" са длъжници за конвенционалната престъпност.
Горчивата истина е, че грабежите и
обирите вече стават посред бял ден на оживени места
в големите градове. Дали разследващите бяха твърде заети с икономическата и организираната престъпност не е ясно, но е факт, че МВР не успя да реагира адекватно и бързо на това явление, натрапчиво напомнящо за 90-те години. Обясненията, че бумът е очакван заради финансовата криза, не носят успокоение на гражданите.
Показателни за този ръст са случките от нощта на 13 срещу 14 декември м. г. Тогава само за няколко часа въоръжени бандити и крадци успяха да задигнат над 2.1 млн. лв. от турски гражданин на магистрала "Тракия", магазин "Фантастико" в София и банков клон в кметството в Св. Влас.
9 месеца след тази "паметна" нощ равносметката, меко казано, не е задоволителна.
Имаме един заподозрян за грабежа на "Тракия", който обаче така и не бе обвинен за това, а само за фалшив печат в паспорта си. Налице е и един заподозрян за обира във "Фантастико" - любопитното в случая е, че единият от апашите оставил ДНК материал по фенерче, намерено до разбитата каса. Въпросният Любомир Крумов живеел в столичния кв. "Люлин" и от години бил познат на полицията с подобни прояви. Дори в медиите бе подхвърлена информация, че случаят е бил разплетен с помощта на агент под прикритие в подземния свят. Но защо на МВР му трябваха 9 месеца, за да изследва слюнката по фенерчето и да задържи крадеца, не е ясно. Още по-неясно е защо при многократно декларираното и от Цветанов, и от обвинител №1 Борис Велчев прекрасно сътрудничество между полиция и прокуратура - в този случай то за малко да оплеска нещата. Оказа се, че въпреки сигурните според МВР доказателства прокурор от СГП пуснал Крумов срещу гаранция от 5000 лв., без дори да се допита до съда. Грешката все пак бе поправена от апелативната прокуратура и Крумов бе вкаран зад решетките. Сега е само въпрос на време да видим дали разследващите ще открият и останалите му съучастници, тъй като по неофициални версии в обира били замесени четирима души.
Този успех обаче съвсем не е достатъчен,
за да убеди някого, че МВР успешно противодейства на този вид престъпления. Най-малкото, през 2009 г. бяха отчетени десетина доста показни обира на банкови клонове, обществени трезори и фирмени каси, които и до ден днешен остават неразкрити. Като добавим и още няколко подобни случая през т. г. плюс все по-зачестяващите грабежи на бензиностанции и обменни бюра, картината става съвсем нелицеприятна за МВР.
Емблематичен пример в тази посока стана неизвестният апаш, успял да обере 12 търговски обекта в Златоград само за една нощ в средата на март. В началото на лятото пък самото силово ведомство предупреди гражданите, докато планират отпуската си, да имат предвид, че на всеки два часа става взлом в някое жилище. Като по сценарий, предупреждението бе последвано от обира на 20 картини на класически български художници от частен дом в София.
През юли апашите продължиха да подкопават имиджа на МВР, като на два пъти бяха извършени
показни удари след тематични акции на полицията
Първо в Пловдив бяха задигнати близо 10 кг злато от ателие часове след обявяването на успешната акция "Златарите". Няколко дни по-късно от склада на митниците, отново в Пловдив, изчезнаха над 700 мастербокса, конфискувани от властите по време на шумната акция "Цигарите".
В отговор - през най-отпускарския месец август МВР успя да разкрие 7 случая на обири и въоръжени грабежи от магазини, златарско ателие и няколко жилища. Прави впечатление, че от задържаните 15 души в тези случаи десет са на възраст между 16 и 24 години. Или с други думи - полицията отбелязва най-сериозна успеваемост, когато в дадено престъпление са замесени неопитни обирджии, които обикновено се дънят още докато бягат. Такъв беше и един от последните случаи в Петрич, когато преди няколко дни българин и грък нахлуха добре въоръжени в обменно бюро, откриха стрелба и прибраха оборота. На излизане обаче българинът бе заловен от полицейски патрул, докато се опитвал да избяга пеша, а съучастникът му неуспешно се опитал да се спаси с мотопед, след което бе блъснат с джип от собственика на обрания обект.
Полицията успя бързо да разкрие и обир на банка в Плевен през април, когато залови местна учителка по литература. Оказа се, че тя е била с детски пистолет и няма как да бъде обвинена за въоръжен грабеж. Сега се чака изходът от съдебното дело.
МВР отбеляза успех и в разследването на друг скорошен обир - на 50 000 лв. от варненска бензиностанция. Преди дни маскиран мъж се промъкна през прозорец в задната част на обекта и необезпокоявано задигна оборота посред бял ден. Само 24 часа по-късно се оказа, че това е поредният аматьорски опит за бързо забогатяване, в който участие взел и служител на бензиностанцията.
Така че определено се затвърждава тенденцията да се разкриват главно аматьорски случаи на обири. Причините могат да бъдат най-разнообразни - като се започне от приоритетите на ръководството на МВР, които са насочени към тежката престъпност, и се свърши с ниското заплащане, слабата квалификация и мизерна материална база на повечето разследващи. Резултатът обаче е повече от притеснителен за обществото - отвличанията на свръхбогати бизнесмени и убийствата на мафиоти спряха, но се увеличиха взломовете в частни жилища, търговски обекти и трезори. На този фон високият рейтинг на вътрешния министър е загадка.
|
|