:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,934
Активни 546
Страници 2,401
За един ден 1,302,066

Вероучение или не? Пътят към Изтока излиза по-скъпо...

В повечето европейски държави обучението по религия е задължително
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
След като свещеници кръщават децата ни, какво лошо има те да им разказват за църквата.
"Защо точно православие?", пита от сайта си известен блогър, провокиран от новата стара дискусия да учат ли децата вероучение (религия) или не? След което признава, че всъщност не познава добре православието, в момента изучава исляма, но смята, че всяка религия би могла да бъде път към духовното...(http://lydblog.wordpress.com).

Дилемата пред българското общество дали децата да учат задължително този духовен предмет е на път да се изроди в дребнави спорове относно името му. Така радетелите на каузата да бъде по-застъпено такъв вид обучение в българското училище на практика ще изгубят. Спорът за наименованието на предмета е вторичен.



Първият е да го бъде или не?



Защото и в момента има достатъчно балансирано разработена и одобрена програма по религия с акцент върху православието, което е и традиционната религия в страната. (Впрочем има одобрена програма за българското училище и по ислям.) Има и учебници. На практика това са програмите, по които се преподава т.нар. СИП или "свободно избираем предмет" там, където директорът реши, че може и да го предостави като възможност на учениците си и където общината му предостави средства за тази цел. Това обаче се случва безкрайно рядко и на практика децата, които изучават религия по одобрените програми и помагала, клонят почти към нула на фона на общия брой ученици (под 1%).

Причината за този нисък процент не е защото има толкова малко семейства, които биха искали децата им да са по-образовани в сферата на духовното, а защото въпросът пред тях е поставен така: ако искате детето ви да учи религия, има такава възможност, но като СИП. Т.е. има теоретична възможност, но ние не сме длъжни да ви създадем непременно условия за това.

При добро желание от страна на държавата този въпрос би могъл да бъде поставен също толкова толерантно и далеч по-честно. А именно тъкмо обратното: децата ви имат възможност да изучават религия като част от задължителната образователна програма и ние предоставяме часове по религия за тях. Това обаче не е задължително за вашето дете! Ако вие имате съображения против, детето ви ще посещава вместо това час по етика, по музика, по рисуване и т.н. Това е и подходът в повечето европейски страни (виж справката за европейския образователен модел по религия).

В момента няма никаква пречка това да се случи, тъй като по закон религията все още е в задължителните образователни области, които се покриват от учебните програми. Разбира се, има нужда от подготовка на преподаватели, защото не са много тези, които завършват теология, например. Но какво пречи един свещеник да преподава този предмет, ако има педагогическа квалификация, пък макар и цивилен? Би трябвало да може, иначе ще има дискриминация. Нали отмина времето, когато ни учеха, че като видиш свещеник, си плюеш в пазвата или си заключваш пръстите? И защо можем да му поверим детето си, за да го кръсти, а не можем да му го поверим за 40 минути разговор?





Преди няколко години този въпрос отново беше повдигнат остро,



имаше събрани и стотици хиляди подписи на поддръжници за въвеждането на обучение по религия. Тогава едно социологическо проучване, направено за целта, зададе манипулативния въпрос: "От кой предмет бихте се отказали, за да учи детето ви религия?" Естествено, отговорът беше "от никой". Въпреки това заявилите желание за такъв вид обучение бяха значителен процент, но върху него не беше акцентирано...Този въпрос трябваше да внуши, че в програмата на българското училище няма никаква, ама абсолютно никаква възможност за въвеждане на нов предмет. Което пък съвсем не е вярно. Защото освен така наречените часове по ЗП ("задължителна подготовка") програмите на децата са наблъскани с допълнителни часове, наречени ЗИП, или "задължително избираема подготовка". Те обаче не се избират от децата, както би трябвало да бъде, а от директорите и учителите и по право се падат на най-силните лобита сред тях, а именно - българисти и математици. От което, както всички знаем, грамотните деца някак си не се увеличават.

Дали пък прехваленият сър Кен Робъртсън не е прав? Не знам дали има доказателства този човек да е възродил британското образование, което по сведения на очевидци също си има кусури, но затова пък в интернет се намира прекрасна негова лекция на тази тема (http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html), в която твърди, че училището убива съзиданието. Сър Кен не говори за религията, но определено говори за духовността, ако приемем, че творческото е и духовно. И за това, че тя не трябва да се котира по-ниско от езиковата грамотност или математическите умения, например.

А що се отнася до грамотността,



духовната сфера също има своята задължителна грамотност



Може би не е лошо децата да знаят какво все пак представлява кръщението или че Цветница не е празник на цветята, както и защо палят свещ и защо някои хора ходят на църква? И какво всъщност е църквата? Може би не е лошо да знаят, че на този свят освен физически все пак има и духовни закони и че хората биха могли да живеят по-добре, ако се съобразяват с тях...И защо всъщност си мислим, че децата нямат нужда от такова знание, при положение че маса народ се е юрнал да се успокоява, усъвършенства и да търси пътя към щастието по чудодейни и не толкова чудодейни начини чрез йога, медитация, поклонничество и всякакъв вид теории за пълно щастие?

Една нашумяла напоследък книга дава хубав пример за това къде трябва да търсим духовното знание. Втората част от бестселъра на Елизабет Гилбърт "Яж, моли се и обичай" е посветена на престоя й в ашрам. Забележително е колко далеч наистина са склонни да отидат хората, за да намерят покой, за да научат и прилагат практики, които упражнява и религията им там, откъдето са дошли. С тази разлика, че тук биха разбирали по-добре това, за което се молят, което пеят или произнасят. Но това, разбира се, е въпрос на избор. В тази част на книгата обаче е разказана и една хубава история, подходяща за край на това, което бих искала да кажа.

Велик индийски йога, почитан като светец, прекарал огромна част от живота си да скита из цяла Индия и да си търси учител. Накрая се оказало, че трябва да се върне, откъдето е тръгнал. В смисъл, че човекът го чакал там.

-------

*Авторката изразява лично мнение. Тя е бивш зам.-министър на образованието.





Каре: ЕВРОПЕЙСКИЯТ МОДЕЛ



Европейският образователен модел не е еднороден и различията в образователните структури в отделните страни са повече от приликите. В същото време не може да не се отбележи, че в повечето от европейските държави обучението по религия спада към задължителните предмети - една традиция, съществувала и в България до 9 септември 1944 г.

Така например в Гърция задължителното изучаване на религия започва от трети клас и включва по два часа седмично; в Австрия началото е още по-рано. Там то е задължително от първи клас и също включва два часа занимания седмично. В Германия религиозното обучение също е в кръга на задължителните предмети и са му отделени два часа седмично в рамките на основното образование. В Италия са задължителни 33 часа годишно преподаване на религия, което се равнява на 1 час седмично. В Испания предметът "Религия" е задължителен по програма, но учениците могат при изрично желание да се откажат от изучаването му. В Ирландия религия се изучава два часа седмично в часове по 30 минути. В Лихтенщайн изучаването е по един час седмично в първи клас и по два часа в следващите класове. В Дания задължително се изучава вероучение. Във Финландия учениците избират между предметите "Религия" и "Етика", като ги изучават задължително от първи до девети клас. В Норвегия задължително изучаваният предмет се нарича "Християнство, религии и етика" и се изучава от първи до 10 клас, като общият брой часове за 10 години е 779. В Швеция държавата задава рамката на задължителните предмети, а всяко училище разпределя по свое усмотрение точния брой на часовете. Така в рамките на средното образование образователният закон регламентира 885 часа, които да бъдат отделени на обществените науки, сред които задължително "География", "История", "Религия" и "Общество". В Шотландия сред задължителните образователни области още в началния етап е "Религия и морално образование". Според Закона за задължителното образование на Исландия учебните занимания по "Религия" и "Общество" трябва да заемат минимум 10% от учебния план.

Образованието по религия е задължително и в редица от новите страни членки. В Словакия учениците избират между "Религия" и "Етика" и ги изучават задължително по 1 час седмично в основния етап от образованието. В Полша децата от първи до шести клас учат 6 часа седмично по избор "Религия" или "Етика". В Литва изборът на учениците е същият - между "Религия" и "Етика", които се изучават задължително по 1 час седмично още в началния етап. В Малта от първи до шести клас религия се изучава 5 часа по 30 минути седмично, а в по-горните класове - по 2 часа седмично. В Румъния има задължително обучение по религия по 1 час седмично в целия етап на основното образование. Накрая трябва да отбележим, че и в съседна Турция, която стартира преговори за присъединяване към ЕС, обучението по религиозна култура и етика е задължително и му се отделят по два часа седмично от четвърти до осми клас включително. (Данните са от информационната мрежа за образование в Европа - EURODICE.)
Снимка: Архив "Сега"
Духовници от Пловдив изнасят открит урок по вероучение.
Снимка: Борислав Николов
Има готови учебници и за изучаване на ислям в училище. А това е за предпочитане пред заниманията по религия към джамиите, където държавата не знае какво точно се преподава.
 Екатерина Виткова
455
7573
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
455
 Видими 
23 Септември 2010 20:20
*Авторката изразява лично мнение. Тя е бивш зам.-министър на образованието.

Е и!!Да задръстваш мозъка на едно 7–8 годишно дете с религия, си е пълна глупост. И то задължително! Аиде де!
23 Септември 2010 20:26
И тази "се случи" двайсе-трийсе пъти. Как ги избират, се чудя? Да не би да има някакъв специален тест по малограмотност?
23 Септември 2010 20:53
Аман от празни приказки!
Кой ще преподава? По какви учебници? Какви програми? Какво ще се оценява - познания или поведение?
Все пак, религията е система от канони - кой вариант на тая система ще се избере?
Трябва ли дете на атеисти да учи? Да спасяват душата му насила може ли?
А имат ли представа какъв безбожник се става след сериозен прочит на Светите книги?
Изобщо - повече въпроси, отколкото ползи.
И най-важното - народът го е казал: НАСИЛА ХУБОСТ НЕ СТАВА!
------------------------------------
Блогът на Генек
23 Септември 2010 20:58
Мине се не мине време и поповете се опитват да си уредят бизнеса, като искат с принудата на държавата да им бъде осигурен крехък матрял за индоктринация.
-
Най-показателното е, че те не искат да информират за догмите на религиите си вече мислещи хора, като младежите в 10-12 клас. Те искат такива за които вълшебните приказки, независимо от комиксите или от свещените писания са безкритично приемани за истина.
-
Това е педофилия.
23 Септември 2010 21:03
Май в България всеки може да стане зам.-министър на образованието.
23 Септември 2010 21:23
Не разбирам защо критикувате авторката. Жената не е написала нищо лошо и нищо глупаво. Напротив, поне научаваме за практиката в други страни.
23 Септември 2010 21:24
Ако ми посочат 10 съвременни самоубийци атентатори АТЕИСТИ , ще намеря полза от такава дискусия.Ама не са съобщавали поне за един такъв.Все верни чада на някоя права религия.
23 Септември 2010 21:30
Не искам да коментирам автора, но въпроса, който поставя е важен.
Макар, че не го поставя по правилния начин.
.
А той е, че обучение в духовност ТРЯБВА* да е задължително за да имаме грамотност.
КАквото и да е разбиране на историята, езикознанието, литературата, човешките отношения, морала, философията - е немислимо без духовно познание.
Защото цялата значима история на човешкото познание е протекла в атмосфера определена от духовно познание.
Прочее, допускането, че може да има друго познание, освен духовно, ми идва твърде екзотично.

Редактирано от - дъртреалист на 23/9/2010 г/ 21:40:31

23 Септември 2010 21:41
Тази тема сме я дискутирали с години, разбира се, както винаги, без резултат. И както винаги се пропускат някои дребни детайли:
1. Да се учи религия или ЗА религията? Може някъде по света децата учат какво е кръщение и Цветница, но ако пуснем нашите попове в училище, очакваме да говорят както и в църквата - че ако не си кръстен, не постиш и не си поръчваш молитви, ще гориш в ада.
2. Защо да е задължително в училищата? БПЦ не си е организирала неделни училища, в които желаещите деца да изучават религия, пък се пъне да се натресе в обществените училища.
3. Църквата е отделена от държавата, а образованието е светско по закон. Как се вързва това с вероучение в обществените училища?
4. Личността на авторката. Забранено е да я коментираме, тогава защо ни съобщават, че е била заместник-министър? Като го съобщават, защо не казват в кое правителство? Като ни информират за един пост, защо не ни информират, че след това работи за издателски къщи, които може би издават учебници по вероучение?

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
23 Септември 2010 21:46
обучение в духовност ТРЯБВА* да е задължително за да имаме грамотност.
И що да е задължително? И какво е грамотност? Аз пък си мисля, че обучение по английски език и TCP/IP протоколи е много по-важно за грамотността на 21 век, отколкото някакви забравени уманитарни празнословия от 19.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
23 Септември 2010 21:47
Вероучение ли?
Защо не!
23 Септември 2010 21:50
поне научаваме за практиката в други страни

А, не научаваме за най-важните примери по въпроса на изучаването на религия - Иран, Пакистан, Саудитска Арабия и други водещи в тази област страни.
23 Септември 2010 21:53
марксистите отново цепят мрака ..религията не е вяра в свръхестествени неща.Това е система от морални и нравствени норми, основа на съвременната европейска цивилизация. Може да се поинтересувате как руският патриарх Кирил събужда един народ, 70 години тънал в догмите на марксизъм ленинизъм. Дано нашите митрополити вземат пример .
23 Септември 2010 21:56
Защо да е задължително в училищата? БПЦ не си е организирала неделни училища, в които желаещите деца да изучават религия, пък се пъне да се натресе в обществените училища.

Ами защото желаещите да изучават религия са под 1%. Затова и искат държавата задължително да ги накара.
-
А въпросът не е за изучаването на религия в училищата. И сега религия се изучава в училищата. Въпросът е да стане задължително и дори и тези, които не искат да я изучават, да ги накарат.
23 Септември 2010 22:00
Е и!!Да задръстваш мозъка на едно 7–8 годишно дете с религия, си е пълна глупост.

все пак е по добре 7-8 годишните деца да си говорят за религия, отколкото за секс.
23 Септември 2010 22:01
Манрико
Така е! Религията трябвало да се приема със сърцето, а не с органа за мислене между ушите.
23 Септември 2010 22:02
Хайде да подчертая, това, което коментарите до тук пропускат:
-
Не искат изучаване на религиите, като познания за феномена и ученията, а искат индоктринация. Ако искаха изучаване на религиите, то щяха да се целят във възрастовата група, която може да разбира сложните постановки. Щяха да се целят в гимнациалният курс. Те обаче се целят в началния. В малките деца. В тези, които вярват безкритично на това, което им казват госпожите в училище.
-
С други думи - искат да отнемат светският статут на българското училище и да го върнат в средновековието.
23 Септември 2010 22:04
все пак е по добре 7-8 годишните деца да си говорят за религия, отколкото за секс

И как стигна до този извод ? Сексът нещо нередно ли е ? Срамно ?
23 Септември 2010 22:10
Добре.
Долу православието!
А какво ще правите с исляма, драги приятели?
23 Септември 2010 22:10
Това, че децата ще си говорят за религия, не изключва да си говорят и за секс. Защо едното да изключва другото?
23 Септември 2010 22:16
Те обаче се целят в началния. В малките деца. В тези, които вярват безкритично на това, което им казват госпожите в училище.

Доѝ дохме си на думата. Аз съм кръщаван, считам се за православен, но никога не бих задължил сина си да учи религия. Когато стане на 15–16 години, ако го интересува, може да изучава. Пак се повтарям, но да си кажа приказката. Синът ми тази година тръгна на училище. Значи в класа са 15 човека и наѝ –малко са от 4 религии. И каква религия да изучават?
23 Септември 2010 22:19
Бездуховното и атеистично образование възпита поколенията които построиха това, което е днес България.
23 Септември 2010 22:21
Нищо лошо няма децата да знаят за православието. И за другите религии също така.
Обаче едно е да ги учат за световните религии, а другичко е, някак, да ги учат да бъдат православни, респективно мюсюлмани-сунити.
Дали ще вярваш или не, това си е твой личен избор и никакво училище, и никакви попове в училището не могат да ти се месят в този избор.
23 Септември 2010 22:22
Avram Bakalina,
поколението на прехода е учило религия - комунистическата. И то от малки.
23 Септември 2010 22:23
Брайтмане,
23 Септември 2010 22:28
брайтмане, сексът така, както се третира в религията, си е бая безсрамно нещо. светите книги са пълни с чресла, содомия и педерастия, геронтофилия, проститутки и обикновени дизайнери. ти ако искаш детето ти да учи как некой 120-годишен пръч качил на чреслото си 105-годишен бабиерник и родил еди-кой си, твоя си работа
23 Септември 2010 22:28
А история и философия на религията трябва да бъде учебен предмет в 12 клас и да включва както психология на религията (защото религията е психологически феномен плод на неверието на човека в собствените му сили), употреба на религията (религията е и идеология), така и глобална история на религиите и сравнителен анализ на техните учения.
-
Това ще бъде познание за религията. Другото е индоктринация в една или друга религия.
23 Септември 2010 22:28
Бездуховното и атеистично образование възпита поколенията които построиха това, което е днес България.

Е, харесва ли ти днешна България?
23 Септември 2010 22:31
"И как стигна до този извод ? Сексът нещо нередно ли е ? Срамно ?"
да, нередно и срамно е за деца. и въобще докато не се ожениш е срамно, нередно и дори опасно поради наличието на спин.
23 Септември 2010 22:31
Да си спомним Неделното училище на Том и Хък...
23 Септември 2010 22:34
Да си спомним и неделното училище на Фичо и Нели.
23 Септември 2010 22:34
Защо духовността се свързва с религията? какво ще придобиват децата и внуците ни в училище - знания или вяра? Знания за какво? Вяра в какво?
23 Септември 2010 22:34

От линка на авторката:
....
Първият път малко се притесних да не би да ми направят забележка за неугледното облекло и за това, че използвам двора за улица и замислих някакъв отговор ала Исус, който да хвърли предполагаемата заядлива лелка в размисъл … или по-скоро да й затвори устата, ако трябва да бъда реалист. Днес вече нямах никакви задръжки да прекося двора по анцуг и джапанки.
На вратата видях съобщение за литийно шествие, което да настоява за въвеждането на вероучение-православие.

„Защо точно православие?”, питах се аз, намираща се от две седмици в суфистки период и четяща от вчера книга за исляма. Православието е религията, която познавам най-малко и която досега не ме е заинтригувала достатъчно – нищо, че поне два пъти съм писала неща, свързани с нея
23 Септември 2010 22:35
обучение по английски език и TCP/IP протоколи е много по-важно за грамотността на 21 век, отколкото някакви забравени уманитарни празнословия от 19.

Това е, може би, една от най фунадменталните глупости които съм чувал.
И не, не е въпросът "православие", философия или морал.
Но като гледам Мтел-ския набор и нагоре, ми настръхва косата.
А като се комбинира с бесната селяния в стил "я говорим ингилизки, за ко ми е друго", нещата стават просто.... слънце.
23 Септември 2010 22:36
а защо да не бъде задължително образованието по етика и морал, а ако наистина не искат родителите, да има възможност да учат религия, примерно??!! няма ли така да е по-честно поставен въпросът!
23 Септември 2010 22:37
А тия от днешна България редовно ги дават по телевизията при всеки подходящ повод как се кръстят, целуват ръка на еди кои си и палят свещи в църква /без да знаят къде да я поставят/...
23 Септември 2010 22:37
Сократ-май
[Златен]
"Бездуховното и атеистично образование възпита поколенията които построиха това, което е днес България."

Е, харесва ли ти днешна България?

Сократ-май,

23 Септември 2010 22:39
За духовното израстване на децата трябва да се помисли, форумци-материалисти!
23 Септември 2010 22:40
Нещо не разбрах от статията.
Някой ще ми разясни ли разликата между СИП и ЗИП?
23 Септември 2010 22:41
и въобще докато не се ожениш е срамно, нередно

А да ходиш без бурка срамно ли е ?
23 Септември 2010 22:43
СИП и ЗИП

Свободно избираема подготовка и Задължително избираема подготовка.
23 Септември 2010 22:43
Е, тогава да въведем и изучаване на креационизма наред със другите науки.
23 Септември 2010 22:44
сексът извън брака е грях
23 Септември 2010 22:45
А сексът в брака секс ли е?
23 Септември 2010 22:46
Най атеистичното поколение не е това родено по време на комунизма, а това родено между двете световни войни. Тогава в началното училище се е изучавало вероучение, което е имало точно обратният ефект. Превръщало е религията в нещо задължително, а следователно нежелано.
23 Септември 2010 22:46

СИП и ЗИП

Свободно избираема подготовка и Задължително избираема подготовка.

Това е ясно, но не ми се връзва с пасажа
"децата ви имат възможност да изучават религия като част от задължителната образователна програма и ние предоставяме часове по религия за тях. Това обаче не е задължително за вашето дете!"

Тоест задължително или незадължително?
23 Септември 2010 22:49
Ало, кви са ития троцкистки атаки срещу вероучението?
Училището е за учение, нали така?
Учение е науката - физика, химия, биология и пр.
Учение са изкуствата - музика, драма, рисуване и пр.
Учение е философията - метафизика, етика и пр.
Учение е и религията.
Защо да има дискриминация срещу последното?
23 Септември 2010 22:50
Някой беше казал: Най-много ме е страх като чуя "няма страшно".
И тъй.
Няма страшно някой ден насреща да се изправят със знаме, на което пише "В името на Аллах". Макар и да няма страшно, все пак ще попитам: Имате ли удобен текст за другото знаме?
Няма страшно детето ви да попадне в някоя от безбройните секти, нахлули през последните 20 години в България. И да се заплете в мрежите й по една проста причина: че за пръв път чува що е религия.
Както щете...
23 Септември 2010 22:52
Е за какво е учение религията?
23 Септември 2010 22:52
сексът извън брака е грях

И ти искаш такива глупости да ги набиваш в главите на децата ни ?
А задавал ли си си въпроса защо точно най-естествените неща са прогласени за грях ? Ами за да си грешен. Виновен изначално. За да ти набиват чувство за вина. Перверзия.
-
Светът ще бъде много по добър, ако върху естествените неща се гледа спокойно. И този спокоен поглед да е още от възрастта, когато сексът е само любопитство. Тогава много психични отклонения избиващи в заместители, като алчност, жестокост, свещени каузи за саможертва и т.н. ще са несъизмеримо по-малко.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД