:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,804
Активни 799
Страници 30,369
За един ден 1,302,066
Пазар и здраве

В САЩ се съмняват, че електронните цигари са напълно безвредни

Според Агенцията по храните и лекарствата няма безспорни доказателства. Някои щати вече ги забраниха
Американската Агенция по храните и лекарствата иска доказателства, че електронните цигари са безвредни.
Американката от щата Илинойс Виктория Васконсейос внася електронни цигари от китайска компания и ги продава чрез уебсайта си Cignot.com. 48-годишната жена е сред доставчици на т.нар. е-цигари, чийто брой в САЩ се увеличава непрекъснато. Те се противопоставят на американската Агенцията по храните и лекарствата (FDA), която твърди, че този нов продукт трябва да получи одобрение, преди да бъде пуснат на пазара. Ведомството изразява опасения, че те могат да представляват риск за здравето. Преди две години FDA дори започна да спира доставките на подобни цигари от Китай.

Е-цигарите представляват захранвана от батерия тръбичка, която превръща течност с никотиново съдържание в дим. Продавачите твърдят, че те са по-безвредни от традиционните цигари, тъй като не съдържат токсините, които се образуват при изгарянето на тютюна. Увеличаващият се брой хора, които ги използват обаче, смятат, че е-цигарите са ефективен начин да спрат пушенето. Бъдещето на тази нова индустрия, чиито продажби годишно се оценяват на 100 млн. долара и нарастват, може да зависят от изхода на дело, по което предстои да се произнесат магистрати в столицата Вашингтон. FDA се бори да контролира eлектронните цигари, както и всички продукти, заместващи никотина. Ако това се случи, то е-цигарите ще трябва да преминат през дългите и скъпоструващи процедури, за се докаже, че са безопасни и ефективни. Много компании, производителки на електронни цигари, казват, че продуктите им са направени с цел да бъдат развлекателна алтернатива на цигарите, а не устройства, които да накарат хората да спрат да пушат. Те твърдят, че не могат да си позволят високите разходи на клинични изпитания, както и че ако това се случи, много от тях ще бъдат принудени да излязат от този бизнес или пък индустрията ще мине извън закона.



Нерешеният статут на е-цигарите поставя доста въпроси



в американското общество, след като около 40 000 американци всяка година умират от заболявания, свързани с тютюнопушенето. Много от защитниците на общественото здраве, сред които и FDA, смятат, че електронните цигари не са доказани като средство за спиране на тютюнопушенето и могат да подтикнат непушачите да придобият никотиновия навик. Според Американската асоциация на обществените лекари обаче общоприетите начини за отказване на цигарите са се провалили и насърчаването на пушачите да преминат на е-цигари може рязко да намали заболяванията, свързани с употребата на тютюн в САЩ. Д-р Джоел Ницкин от асоциацията смята, че тези устройства може да се докажат като най-обещаващия продукт за спиране на пушенето, който в момента съществува на пазара. Според него те все пак трябва да бъдат контролирани, за да е сигурно, че отговарят на производствените стандарти. Всъщност FDA може да контролира е-цигарите според закон от 2009 г., който дава на ведомството право да регулира тютюневите продукти. Според тези правила от производителите на подобни цигари не се изисква да преминават през дълги и скъпи процедури за одобряване на продуктите, преди да ги пуснат на пазара, поне в голяма част от случаите. Но FDA твърди, че е-цигарите не са тютюневи изделия в класическия им вид и затова са необходими тестове.

Докато федералният казус все още не е решен, продавачи на е-цигари и никотиновата течност за тях продължават да се появяват онлайн и в моловете. Потребителите обикновено плащат от 40 долара до 120 долара за начален комплект, а след това плащат по-малко за пълнители с течността. Електронните цигари съдържат разтвор на пропилен гликол - химикал, който се използва, за да се направи изкуствен пушек при постановки в театъра и включва вода, никотин и ароматизатори. Количеството никотин е различно, за да отговаря на изискванията на различните потребители, като някои електронни цигари изобщо не съдържат никотин. Част от учените са притеснени, че дългото вдишване на изпаренията на пропилен гликол може да причини увреждания.

В доклад от миналата година FDA съобщи, че е провела предварително изследване на няколко вида електронни цигари и е



установила нисък контрол на качеството



Пълнители, в които се твърди, че няма никотин, всъщност има, а един от 18 пълнители има следи от диетанол гликол - химическо вещество, използвано в антифриза, което е токсично за хората. От FDA казват, че количеството на никотин е различно и не е стандартизирано, което също създава повод за притеснения. Електронните цигари са представени за първи път в Китай в средата на 2000 г. и стигат на американския пазар през 2007 г. Някои държави като Канада и Австралия въведоха забрана за продажбата им, тъй като смятат, че все още не са направени пълни изследвания за тяхната безопасност и ефективност. Американските щати Ню Джърси, Сафълк и Ню Йорк забраниха използването на продукта, където не е разрешено да се палят и традиционните цигари на обществени места. Най-малко 1 млн. души в САЩ използват е-цигари, а броят на американските компании за електронни цигари се е увеличил до около 300 от едва дузина преди две години.

Бивши пушачи казват, че са успели бързо да се откажат от навика си, след като са преминали на електронни цигари. "Дишането ми е по-добро, сънят ми е по-добър", казва Грег Хестър (42 г. ), експерт по информационни технологии от Атланта и човек, който е бил пушач в продължение на повече от 20 години. Продавачката на е-цигари от щата Илинойс Виктория Васконсейос казва, че е започнала да пуши на 14 г. и пушела по две кутии дневно. Неуспешно се опитвала да спре чрез никотинови дъвки и други подобни продукти. В началото на 2009 г. опитала електронна цигара и оттогава непрекъснато ги използва. Васконсейос основала онлайн магазин за е-цигари, "които така промениха живота ми, че трябваше да позволя и на други хора да разберат за тях". Тя създава Cignot inc. миналата година и казва, че е спечелила 1.5 млн. долара от продажби. Уебсайтът на компанията й не съдържа специфични предупреждения за здравето, но определя е-цигарите като "чудесна алтернатива на традиционните цигари".

Кристиян Бърки, който е бивш служител на компютърния гигант Apple и основател на Johnson Creek Enterprises, казва, че би предпочел тази нова индустрия да е контролирана като производител на тютюн, за да се създадат стандарти за качество. Компанията му продава никотинов сок за е-цигарите на blu Cigs, един от най-големите в бранша. Джейсън Хийли, който е президент на blu Cigs, казва, че продажбите на компанията тази година ще достигнат 30 млн. долара. Няколко защитници на идеята за контрол на тютюна са на мнение, че трябва да се направят по-задълбочени анализи на електронните цигари. Те се опасяват, че тези продукти могат да привлекат непушачите, особено младите, и да ги насърчат да пушат традиционните цигари. Според някои от тях е притеснително, че електронните цигари се продават само онлайн, където е трудно да се установи дали купувачите са поне на 18 години.(със съкращения)
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Най-малко 1 млн. души в САЩ използват е-цигари, а печалбите на производителите и продавачите непрекъснато нарастват.
 С помощта на електронните цигари отказването от тютюна било по-лесно, твърдят бивши пушачи.
11
4860
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
26 Септември 2010 21:53
"Според Агенцията по храните и лекарствата няма безспорни доказателства (за безвредността на е-цигарите)."
То и за вредата от истинските цигари няма безспорни доказателства.
26 Септември 2010 23:02
Да, де, за нормалните цигари е ДОКАЗАНО, че са вредни за здравето, но НЕ са спрени от продажби!
За е-цигарите НЕ било все още доказано, че са БЕЗопасни за здравето, но искат да ги спират от продажби?!?
26 Септември 2010 23:51
Така е, Параграфе, но на всички ни е ясно къде е заровено кучето. Става дума за едни пари. Мноооого пари. И мерак за контрол. Останалото са фишеци и опити да се намери телето под вола. И като нищо ще успеят...
27 Септември 2010 05:52
Вредни са, наистина.Най вече за джобо.
27 Септември 2010 08:56
Нещо подобно четох преди десетина месеца, когато си купих първата е.цигара.Не помага за отказване на аналоговите.Сега дърпам, и двата вида.
27 Септември 2010 09:27
дългата ръка на Филип Морис и останалите... мноооого кинти губят
27 Септември 2010 11:23
"Американските щати Ню Джърси, Сафълк и Ню Йорк забраниха използването на продукта..."
Някой би ли припомнил къде точно се намира щатът Сафълк?
27 Септември 2010 12:01
Де да ги произвеждаше Монсанто... FDA щеше само да стои мирно и да козирува...
27 Септември 2010 12:12
Зорът тук е от две страни - заклетите врагове от фармацевтичната и тютюневата индустрии са се обединили.
Как тъй ем няма да пушат тутун, ем няма да гълтат хапове и да си лепят "никотинови" лепенки?
27 Септември 2010 12:22
Пробвах електронните цигари и поне тези, които се продават в България са много некачествени. Батериите им падат бързо и не се зареждат добре. Накрая си купих електронна пура, която е с кръгли батерии като за дистанционно, но 3, 5 волта. Тези трябва човек да е локотив, за да ги изхаби. Успях да спра цигарите без никакъв проблем с пурата. След 2 месеца дърпане на пурата спрях и нея да ползвам. :-) Вече от почти година не съм пушил и нямам и желание, а преди под кутийка не падах, понякога две, т.е. си бях дърт пушач. Сега същите пари ги давам за фитнес. :-) :-)
29 Септември 2010 03:32
Сафълк.И аз като колегата по-долу много бих искал да зная къде се намира този щат, кога се е появил или образувал и кога се е присъединил към уса.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД