:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,544
Активни 755
Страници 22,109
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Последните острови комунизъм

... Всекиму според потребностите" - нали това беше дефиницията на комунистическата разпределителна система. Отдавна не бях рецитирал тази утопия, макар че все по-често гледам, слушам и чета как се опитват да защитават поувехналото, но здраво вкоренено в главите ни верую. Има хора, които се готвят да зимуват на палатки пред праговете на властта, други ще стачкуват "до дупка", за да бранят правото си да бъркат колкото им е потребно в общата каса. Помня как се зарадвах, когато преди време неколцина високо ценени от мен социолози обявиха, че Преходът бил свършил. За жалост не е.



Преходът няма да свърши,



докато запазваме няколко острова (или може би е по-редно да ги наричаме "дупки") комунизъм. Това са просветната, пенсионната и - най-страшното за всички - здравната ни система. Тези дупки пазарът никога няма да запълни, докато е жив принципът за финансиране "според потребностите". Потребностите винаги са безкрайни (особено в деликатна насока като здравето), но възможностите са ограничени. Ако на входа на която и да е система на потребление имаме ограничен ресурс, а на изхода - безкрайни потребности,



резултатът е винаги дефицит,



независимо с колко големи ресурси се захранва тази потребяваща система. Ето още един от белезите на общото потребление (комуна): комунизмът винаги поражда дефицит. Проверете сами колко пъти се е увеличил ресурсът, отреден за здравната, просветната и пенсионната система през годините. Смятайте в евро, да ограничите инфлацията. Само бюджетните разходи са нараснали над 10 пъти за 10 години. Не се връзвайте на сравненията с проценти от брутния продукт, отделени за всяка от системите за комунистическо потребление. Естествено е в интензивно развиваща се, но изначално декапитализирана икономика да расте и нормата на спестяване, и делът на инвестираната част от брутния продукт, т.е. да намалява частта, отделяна за потребление изобщо. Яко растат сумите в бюджета за здравеопазване, за просвета и за пенсии. А дефицитът си остава. Освен парите, давани от бюджета, ние плащаме все повече от собствения си джоб, за да покрием дефицита - най-вече на качество - като ползваме платени услуги или доплащаме за услуги. Все повече пари от бюджета на домакинствата (а не от държавната хазна) нацията харчи за учение и лечение в странство. Добавете и тях в сметката за дефицита. Накрая вижте, че колкото и пари да поглъща,



потребителският комунизъм трупа дългове



всяка година. Дългът е естествен продукт на комунизма. Щом потреблението е неограничено, а потребността е безкрайна, колкото и да е голям захранващият ресурс, той все няма да стигне и ако на потребителската система е позволено да трупа дълг, тя ще натрупа толкова дълг, колкото кредиторите посмеят да й отпуснат. Сигурен съм, че ако изведнъж се удвоят разходите за просвета и здраве (при пенсиите е друго: потреблението е ограничено и на касата всекиму плащат точно фиксирана сума), в края на годината пак има неплатени задължения. Не помагат нито клинични пътеки, нито делегирани бюджети, ако училищата и болниците могат да "изписват" дейност и да трупат дълг. Казват, че в момента натрупаният дълг на болниците бил над 400 млн. лева, но никой не знаел колко е, защото били отделни търговски дружества, всяко си имало отделни дългове. Търговски - бошлаф. Търговците фалират, но черните дупки на комунистическо разпределение - никога.



В частния интерес е спасението



от остатъците комунизъм. Една-единствена промяна трябва да се осмелим да направим и комунизмът ще изчезне безследно и от здравеопазването, и в образованието (при пенсиите пак е друго, защото капитал се трупа с мъка и не се създава със закон). За нужната промяна практически не трябват пари и може да се прокара точно за един месец. Трябва само да се промени схемата на плащане, та всеки разход да товари и личния джоб на потребителя, за да има той интерес да го ограничава. Да направим така: От утре (или от догодина - без значение) всички здравни услуги и всяко обучение стават изцяло платени и всеки сам си плаща. На всеки срещу платената фактура се връща не повече от 80% от даденото, но до пределната цена по сегашните клинични пътеки и разходни нормативи. (Разбира се, данък "здраве" пада с 20%, целта не е да увеличим облагането, а само да сложим ред в плащането). Това ще е



краят на комунизма в потреблението



Заради своите 20 стотинки потребителят ще скъпи всеки похарчен лев. За да си вземе онези 80%, които държавата му осребрява, всеки ще иска и ще си стиска фактурите от доктора и даскала. И не се плашете, че потребителят няма да може да издържи, ако трябва да плати операция, която струва 100 хил. лв. примерно. Всеки застраховател ще е готов да поеме тези 20% от цената на услугата, които тежат върху потребителя, срещу разумна застрахователна премия. А за престарелите и социално слабите държавата ще се грижи както досега - доколкото може. Заради отклонението не отхвърляйте принципа. Знам, че не случайно съществуват островите комунизъм. Много смелост се иска, за да се наложи единствено възможната система на финансиране, която прекарва цялото потребление през личния джоб. Но всяка друга реформа ще е временна, нетрайна, непълна и ще струва повече.
147
7526
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
147
 Видими 
26 Септември 2010 20:23
Ндаа, хората отдавна са измислили лекарство срещу подобни нахални "пророци" - катран, пера, може и няколко тояги на голо за загряване.
26 Септември 2010 20:51
Този да смени крилото на пребиване. И да не се оставя врата отворена.
26 Септември 2010 20:55
Виждам че се ядосвате - аз отдавна съм спрял да го чета. Преглеждам само коментарите отдолу. Да четеш статиите на г-на е чиста загуба на време. Както да отговаряш на някои форумци.
26 Септември 2010 20:56
Статията е направо фундаментална, защото изплюва почти в прав текст възгледите на определен тип хора.
-
Само че, като изключим егоизма и откровената човеконенавист, то основата на формулиране на тези възгледи издиша.
ограничен ресурс - безкрайни потребности

Това се приема за фундаментално твърдение в икономикса, но, като всяка абстракция е произволна и невярна.
-
Ресурсът е нещо много гъвкаво и не зависещо от количество. Една обувка можеш да я направиш един или друг модел, по една или друга технология, но няма как да обосновеш смислено с потребен ресурс разликата между 60 и 2000 лв..
-
А потребностите са ограничени. Ограничени от физиката на потребяващият и от времето за потребление. Колко пържоли може един човек да изяде ? Колко уиски да изпие ? В колко легла може да спи и в колко коли да се вози ? В колко жилища да живее ? Колко чифта дрехи да облече ? И т.н. и т.н..
-
Дори да вземем човечеството, като цяло, то и то е ограничено. Така, че ако вземем броя на хората, максимумът на физиологичните им потребности и жизнено време, то пак получаваме крайно число.
26 Септември 2010 21:01
Алооу, горните! Той Хърсев че не е цвете за мирисане, ама пък и това, дето е написал, дали пък не е верно, а?
26 Септември 2010 21:01
Супер идея направо върха и ако може тоя умник да ми обясни как ако си счупя ръката на 20 число от месеца и трябва да ме съберат в Пирогов в рамките на два дена иначе осакатявам за цял живот и трябва даплатя 1100 лева , това е клиничната пътека за операция на горен крайник БЕЗ стойността на имплантите, а взимам заплата на 1 число от 800 лева, как точно ще се яви застраховател в този момент за да ми покрие разходите.Може би трябва да потичам из офисите преди да легна на операционната или най -добре да се разпределят болниците по застрахователните компании като изнесени офиси. Още по-интересно става като отчетем факта че ще съм нетрудоспособен поне 3 месеца, тоя малоумник какво си мисли че работодателя ще те чака да се моташ с разни рехабилитации които също струват много ама много пари. ПРАВИЛНОТО решение е очевидно Борисов е един некъдърник който закопава държавата бавно и безвъзвратно. Нямало пари гледах тази вечер по БТВ след новините за контрабандата на цигари, нещо да изкоментира Дянков или Борисов по въпроса. Там изчезват парите. По криминално и обвързано правителство с престъпността в България не е имало никога.
26 Септември 2010 21:03
Само бюджетните разходи са нараснали над 10 пъти за 10 години.

Това е илюстрация за провала на пазарният подход в социалните системи - образование, здравеопазване. А провалът в тези системи не е защото са "комунистически" гнезда, а точно обратното - защото пазарът бе вкаран там.
-
И това, като го съчетаем с мафиотската действителност създадена по сценария на "прехода" нещата си идват по местата.
26 Септември 2010 21:05
Ха, ха, ха!
26 Септември 2010 21:08
А идеята за заплащане и реимбурсиране на 80% е направо уникална и говори, че г-н Хърсев или не е наясно с латиноамериканската социална структура на България, където огромното мнозинство от хората едва успяват да си купят хляба за цял месец, или просто деликатно казва "Бедните ДГД, че много закъсняхме с изпълнението на геноцида по плана Ран-Ът и българите са още твърде многобройни".
26 Септември 2010 21:08
Хърсев би трябвало да знае, че термина не е комунизъм, а солидарност. А солидарността стои в основата дори на най-примитивното племе. Гледах едно предаване за първите хора /мисля, че някъде от преди 70 000 години/. Там бяха изследвали скелета на един човек и бяха доказали, че той е имал инфекция в устната кухина, която не му е позволявала да яде сам. Въпреки всичко той не умира, защото от племето сдъвкват храната и му я дават. В противен случай той би умрял от глад. Та такива работи Хърсев.
26 Септември 2010 21:33
Това ще да е бил първият пенсионер - с инвалидна пенсия...
26 Септември 2010 21:38
"А потребностите са ограничени. Ограничени от физиката на потребяващият и от времето за потребление."
Брайти, абе едни хора ти бяха казали да не говориш, понеже губиш избиратели (то не че ги имаш, де).
Потреблението на ограничен брой хора може да расте неограничено. Това, за което говориш ти, са елементарните потребности. Но има и други потребности, които могат да растат неограничено: примерно, всяка жена може да иска да има едно палто от норки. После две палта от норки, после 10 къщи, 100 коли и т.н. Като има това, може да поиска частен самолет, после два и т.н.
Ти явно не си излизал в странство, и мислите ти са ограничени от БГ манталитета. Аз лично съм виждал как американски ученици си купуват Хамбургер, отхапват една хапка и го хвърлят. Мои приятели се хванаха на бас кой по-бързо може да прекоси с кола Мексико (от Баха Калифорния до Мерида) - около 2000 км. И го направиха с джиповете си, дето горят бензин като лами. За кеф. Други искат да си пият уискито в Канкун - вземат самолета, пият си уискито и се връщат. За кеф. И т.н.
Преди да критикувате Хърсев, помислете дали не е прав.
26 Септември 2010 21:43
Хърсев иска да ви каже нещо много просто: "Безплатен обяд няма". Някой трябва да плати. Ако БГ населението изработва за 1 година примерно 1000 лева, не може да изхарчи 10, 000 - някой трябва да плати останалите 9, 000. Затова в една бедна страна, като БГ, и Господ да дойде да ви бъде премиер с най-добри намерения, не може да ви оправи. Изходът е ясен: Терминал 1 или Терминал 2.
26 Септември 2010 21:47
Това нещо като капитацията ли е, или като fee for service, или като врачанска лютика?
26 Септември 2010 21:49
..Изходът е ясен: Терминал..

Цъ, не може. Простаците налазиха даже и Мехико.
26 Септември 2010 21:57
После две палта от норки, после 10 къщи, 100 коли и т.н.

babavijaga,
"неограничени" потребности се получават, когато се опитваш да заместиш едно нещо, от което имаш нужда (често нематериално) с друго. И понеже са от различни "писти", то колкото и да трупаш от едното никога няма да задоволиш другото.
-
Но дори и да вземеш хамбургер, да отхапеш и да го хвърлиш, то пак потреблението ти на хамбургери е ограничено от скоростта с която го правиш и времето ти на живот. Така, че пак е крайно число.
-
А в икономиксът има и друга базова, макар и не винаги вярна, постановка - за рационалността на икономическият избор.
26 Септември 2010 21:59
Брайти пак запя неговата си мантра. "Семашко", държавен монопол, член първи, да живей др. Брайтман! Абе, не виждате ли че в сферите, дето държавата е ключов играч, са в абсолютен батак, а тези, където командва пазарът, са си добре? Ще прогледнете ли най-после?
26 Септември 2010 22:00
Я, Хърсев написал нещо свестно. И камунизете ревът ли ревът
26 Септември 2010 22:02
Планът за разорение на България

Проектът "Ран-Ът"

Натиснете тук
26 Септември 2010 22:02
Да направим така: От утре (или от догодина - без значение) всички здравни услуги и всяко обучение стават изцяло платени и всеки сам си плаща.

И тъй-като досега образованието е било безплатно, явно ще си имаме налице Доктори с невалидни дипломи.
26 Септември 2010 22:05
Имената на българските икономисти, участвали в Проекта "Ран - Ът"

1. Професор Иван Ангелов - старши икономически съветник на министър-председателя Венцислав Антонов (ВИИ "Карл Маркс"

2. Румен Аврамов - Икономически институт, БАН

3. Валери Борисов - юридически съветник в Министерството на икономиката и планирането

4. Д-р Венцислав Димитров - Икономически институт, БАН

5. Д-р Генчо Димов - старши икономист в Министерство на външноикономическите връзки

6. Стою Дулев - заместник-министър на икономиката и планирането

7. Д-р Никола Гълабов - Икономически институт, БАН

8. Професор Илия Георгиев - Икономически институт, БАН

9. Д-р Румен Георгиев - генерален директор, Минералбанк

10. Димитър Костов - заместник-министър на финансите

11. Д-р Иван Костов - ВМЕИ "Ленин"

12. Емил Хърсев - ВИИ "Карл Маркс"

13. Татяна Хубенова - Икономически институт, БАН

14. Д-р Димитър Иванов - Икономически институт, БАН

15. Професор Лилия Каракашева - главен директор, Министерство на външноикономическите връзки

16. Д-р Найден Найденов - заместник-министър на икономиката и планирането

17. Д-р Невяна Кръстева - научен сътрудник, Министерство на външноикономическите връзки

18. Георги Панков - заместник-министър на икономическата реформа

19. Професор Огнян Панов - директор, Институт по държавно и стопанско управление
20. Атанас Папаризов - генерален директор, Министерство на външноикономическите връзки

21. Д-р Огнян Пишев - старши икономически съветник на президента

22. Д-р Иван Пушкаров - Икономически институт, БАН

23. Професор Димитър Шопов - заместник-председател, Комитет по труда и социалното осигуряване

24. Боян Славенков - Икономически институт, БАН

25. Професор Стефан Стоилов - министър на икономическата реформа

26. Професор Милчо Стоименов - ВИИ "Карл Маркс"

27. Професор Тодор Вълчев - Икономически институт, БАН

28. Христина Вучева - Научно-изследователски институт, Министерство на финансите

29. Венцислав Антонов - ВИИ "Карл Маркс"
Натиснете тук
26 Септември 2010 22:09
Похвално е вестик Сега като уважаван вестник да дава трибуна на различни мнения, отразяващи различните обществени прослойки.
На мен обаче не ми е ясно Хърсев чие мнение отразява и ще помоля форумците да ме светнат.

____________________________________
НИЕ СМЕ СУВЕРЕНЪТ, а не държавата. Държавата е набор от институции, предназначени да служат на суверена. ПРАВЕТЕ РАЗЛИКА, МОЛЯ!
26 Септември 2010 22:16
26 Септември 2010 22:17
Мнението на крадливите катерички.
26 Септември 2010 22:23
ba_ra_ba,
толкова ли е трудно да се разбере, че в различни сфери работят различни подходи ? Толкова ли е трудно да се разбере, че в йерархията на ценностите, човекът и човешката общност е по-базова от икономиката, от определени механизми ?
-
Грешката и на "левите" и на "десните" е че хващат едно нещо дето работи добре в една сфера и го разпростират върху всичко. И естествено половината неща не работят или вредите при работата им са повече от ползите. Някъде трябват черни котки, някъде бели, някъде сиви за да се ловят всички мишки.
-
Както конкурентните пазари трябва да са изцяло оставени на частната инициатива и държавата да не се намесва никак, освен за да гарантира свободата на конкуренцията и антикриминалната сигурност, така пък естествените монополи трябва да са държавна собственост и да се управляват по комунистически - планомерно и пряко от държавата.
-
А специално здравеопазването и образованието са социални дейности, които по природа са непазарни. Те са част от социалната инфраструктура на обществото.
26 Септември 2010 22:26
Май пак имаме безмислици за запълване на понеделнишката колонка.
Само един въпрос: откога принципите на застраховането, са комунистически остров или дупка, както е написал Хърсев? Значи ли това, че в САЩ например е пълно с такива острови/дупки/, пак според Хърсев?
26 Септември 2010 22:49
МАНИПУЛАЦИЯЯЯЯЯЯЯЯЯ!!!
Комунизъм в България/ а и по Света!/ НЕ е имало- сиреч, НЕ е имало и "всекиму според потребностите!" !!! А Хърсев говори, като за нещо, което е било и е!!! АМАН, бе!
В България имаше Социализъм! А при Социализма "формулата" е:
"От всекиго, според възможностите му! Всекиму, според ТРУДА му!" (а НЕ "според потребностите му"-както ЩЯЛО да бъде при КомунизЪма!) !
АМАН от "хърсевИЗМИ"!
26 Септември 2010 23:04
Напълно, окончателно и безвъзвратно е избръмчал. Що ли го четете?
26 Септември 2010 23:07
Теорията, защитавана от Хърсев, че не може много хора да бъркат в общата каса, а само единици да се облажават източвайки сържавата, я знаем. Двадесет години преход само това гледаме.
Познати ни са и разбиранията му, че просветната, пенсионната и здравната система не трябва да се финансират от бюджета, за да може да останат повече пари за точене за мафиоти и чуждестранни дружества. Просветата, здравето и пенсиите са комунизъм, докато легналите на държавна нянка мафиотски дружества са си чист и здравословен капитализъм. Това четем и на това се учим от словото и делото хърсево.
Бисерът, че комунизмът винаги пораждал дефицит ме препраща към комунистически китай и към израелските комуни. А и към САЩ, Италия и други държави, които никой не може да обяви за комунистически. Дори в САЩ бюджетният дефицит се дължи главно на войните, на спасяване на мултинационалните корпорации и най-вече банките, и на покриване щетите, нанесени от частния бизнес върху икономиката.
И като стигнах до другия бизер, че в частната система е спасението и разбрах, че статията е поръчкова или поне ибрикчийска. В Америка частният интерес доведе нещата до колапс и се наложи реформа на здравеопазването, защото нямо по-голямо грабителство и по-нечовешка система от безконтролната частна система за здравеопазване. Няма по-голям идиот от частника, когато е монополист и когато не подлежи на контрол. Частникът убива цели народи, извършва геноциди, продава отрови, храни хората с лайна, няма никаква граница на неговата алчност и никаква морална задръжка. В България, а и навсякъде другаде, вече е невъзможно частничество в условията на благотворна конкуренция. Вече има само монополи и мафиотски схеми. В най-добрия случай картели. Градивна конкуренция вече няма в смисъл, всички частни дружества да се надпреварват кой ще предложи по-добри услуги и ще привлече повече клиенти и средства в здравеопазването, например. Още преди да са създадени, пазарът вече е разпределен между силните на деня и започва пладнешкия грабеж и изнудването на хората.
Не зная вие как се чувствате, но аз лично от тази рубрика съм погнусен. Все си казвам- не може да има толкова безчовечие!
26 Септември 2010 23:10
И к'во да четем водопроводчик?
За червените бастуни, за туй че младите няма да се пенсионират, или за носталгията на О.Герджиков..
Тука поне е весело - "Икономиката като наука" и пр. умнотии.
26 Септември 2010 23:21
Верни неща пише авторът. Огромни разхищения в болниците-от какво ли не-милиони лампи светят денонощно, чешми текат неспирно, крадат се консумативи, прибират се пари под масата, вместо да минат през касата. Краде се от храната на болните, приемат се хора за ден-за да си направят изледване/ия, извършват се излишни манипулации, даже операции... Никаква реформа няма да го спре това. И не говорете за заплати, а за доходи. Не само в болниците е това. Лични лекари са прибрали касовите апарати/ако изобщо ги имат/, никой не знае колко пари от издаване на медицински удостоверения прибират безотчетно, а една кофа боя не купуват, за да си боядисат коридора или вратата. И вноските да се увеличат, пак няма да се покрият безконтролните харчове. И съпротивата ще продължава-заради манталитета отглеждан толкова години!
26 Септември 2010 23:21
Апропо, пример за реален "Комунизъм" е всяко нормално Семейство- където от всеки, според Възможностите му, а всекиму, според Потребностите му!!! ТОЛКОЗ!
Друг е въпросът дали това е възможно, или НЕ, да стане на национално(държавно) ниво?!
26 Септември 2010 23:40
Брайти, дай един пример на добре работещ държавен монопол, по света и/или у нас.
26 Септември 2010 23:41
И на частен, и на частен..
Иначе няма гласуваме за Либертас!
26 Септември 2010 23:45
Гозамбич, щом си толкова отвратен от гадните частници, Натиснете тук и при др. Ким сигурно трябва да ти хареса.
26 Септември 2010 23:47
ЕТО ви нещо по-интересно за четене от разните му "хърсевизми" за "КомунизЪма":
Мартин Шлаф откупил медсестрите от Кадафи?
Понеделник, 27 Септември 2010г.
Мрежата на еврейския аферист обвързва в едно президента Първанов, експремиера Иван Костов, братята Георги и Милен Велчеви...- Натиснете тук

26 Септември 2010 23:53
И не се плашете, че потребителят няма да може да издържи, ако трябва да плати операция, която струва 100 хил. лв. примерно. Всеки застраховател ще е готов да поеме тези 20% от цената на услугата, които тежат върху потребителя, срещу разумна застрахователна премия. А за престарелите и социално слабите държавата ще се грижи както досега
Днес д-р Хърсев е "велик"! Макар че не става ясно потребителят на операцията ли няма да издържи, на разхода за операцията или на потреблението на застрахователя. Под "разумна" да разбираме разумна за потребителя или да? Потребителят винаги има право! Иначе за държавата знаем - въвела е вече небостъргачно, опс подземностъргачно погребване, зер земята е капитал и требе да се "усвоява", а траурнитеагенции за пореднагодина бележат ръст в печалбитевъпреки кризата.
А за това е два пъти по-велик:
Ако на входа на която и да е система на потребление имаме ограничен ресурс, а на изхода - безкрайни потребности, резултатът е винаги дефицит,
независимо с колко големи ресурси се захранва тази потребяваща система
Хайде да го видим този извод при банките - минимум 100% провизиране на кредитите и лихви не по-високи от "законната" - тая, дето държавата налага например за забавено внасяне на данък печалба на банкерите. При ограничен ресурс на кредитополучателя не се насмогва на безкрайните банкерски потребности. Резултатът е винаги задлъжнялост.
всяко обучение стават изцяло платени и всеки сам си плаща
Китайски фондации плащат за обучение на китайски, руски - на руски, а тарикати-"национално отговорни бизнесмени" кат Хърсев наемат "конкурентен" образователен продукт кат "волните номади". Само да не стане грешка с военните команди на руски или китайски и да се бастиса някоя друга американска военна база бадева. Вече изтръгнати кабели има - оптични, припознати от конкуретно-образованите за медни.
Няма да е лошо някой тарикат - икономист да разясни тоя пазарен продукт "образование" на коя борса се котира, та да ходя да напазарувам някой друг фючърс с гарантирана печалба от едно 16% или скромно кат банкер само 18%.
27 Септември 2010 00:00
Прогресивните сили строени с чирпаците край общата бака гледат строго към лошите изедници дето нещат да я пълнят.
27 Септември 2010 00:09
VOCI, за банкерите ли говориш или за застрахователите?
27 Септември 2010 00:10
Пара, мерси за линка. Ако не друго, пълни окото! Дамата верно е май без бельо! Айде и за теб един линк! Натиснете тук Обърни внимание на текста, за софиянките най-вече...
27 Септември 2010 00:29
Браво на Хърсев, доста смислена статия!
Голям вой са надали цоциалистите във форума
27 Септември 2010 00:31
Apolitichen, банкерите и застрахователите не ги мисли - те са си опекли работата. При тях " Няма не искам - няма недей" ; )
27 Септември 2010 01:08
Как да не ги мисля, зер останат с празни черпаци и "прогресивността" им яко дим се изпари, какво ще праим без прогрес!? Това печатането на пари или облигации (държавен дълг) требе да нараства прогресивно или поне геометрично. Добре че, в икономическите университети не учат за експоненти и хиперболи, че тогава си е еб.... мамата.
27 Септември 2010 02:29
агитация и пропаганда в полза на правителството
27 Септември 2010 02:51
Добре де колко процента покрива застаховката в БГ?В САЩ покрива 80% а другите 20% ги плащам от джоба.Преди неколко месеца трябваше да платя на болницата $1, 100 за един ден престой.Регулираха ми ритама на съцето с електрик за 10 минути с опойката.Иначе процеса беше само една минута.Мога да си взема и допълнителна застраховка която да покрива тези 20% и така да не плащам нищо но много по скъпа застраховка.
27 Септември 2010 03:05
Ех , Емиле, Емиле какво пишеш за неща , за които само си чувал , че ще се случват(комунизма). По добре пиши за скорошното заселване на зелмяните на друга планета , което е в по обозримо бъдеше , отколкото времето когато ще се разпределя *Всекиму според потребностите*. Не бъркай онзи преход (социализма) в който и ние се опитвахме да живеем *Всекиму според способностите , всекиму според труда *. Ако си слагаш титлата доктор , то бъди по прецизен , а не като всеки нормален българин сам си създавам проблем(т.е. в случая пишеш за нещо което не е било) и после търсиш път за преодоляването им(мъчиш клавиатурата , за да ни разнообразиш ежедневието). Къде го видя този комунизъм бе човек. Посочи човека(освен от вица) , който е виждал или живял в комунизма. Колкото до здравеопазване само ще ти кажа , че и след 150 години няма та стигнем нивото му като потребители , което оставихме в миналия преход(социализма).
Ако смениш от заглавието и надолу комунизъм със социализъм може би щеше да ми бъде интересно да дочета статията.
27 Септември 2010 04:31
Хъше, няма здравна застраховка в България, в смисъла който ти влагаш.Всеки плаща на здравната каса определена месечна сума от около 10 лв.(ако бъркам моля поправете ме) след което при нужда посещава личният си лекар без да плаща нищо.Ето това е...И ревът та се късат...

Редактирано от - ivo kunchev на 27/9/2010 г/ 04:33:25

27 Септември 2010 05:42
Хм, хм... форумът отново се раздели на два враждуващи лагера - окрадените кандидат смъртници и окралите ги усмъртяващи ги! Едните пищят, че няма с какво да плащат за лечение и трябва да мрат, а другите напинят преди ония да са напълно умрели и докато са още топли да задоволят докрай низките си пазарни страсти! И надежда отнийде взорът не види, да му се невиди!
Хърсев, не ни я пробутвай тая боза - вкиснала е!...
27 Септември 2010 05:51
"Простаците налазиха даже и Мехико." А умниците стоят на празна ясла в БГ.
27 Септември 2010 05:53
За заплакалите юнаци по-горе ще предложа едно съвсем просто решение.Плачите за безплатното образование и безплатното здравеопазване от годините на напрежалимия "социализъм"? Добре. Каква е средната месечна заплата в момента в България? 800лв, 900лв? А може би повече?Както и да е. Значи създава се организационен комитет, който започва да събира подписи на граждани под Петиция до президента и правителството с едно основно искане - връщане на средната месечна заплата от 1972г. Тоест 150.00лв. Разликата до нивото на сегашната(2010г.) месечна заплата се усвоява от държавата, която пък се задължава да осигури безплатно медицинско обслужване и безплатно образование.Също така да осигури и платени годишни отпуски, както и евтини почивни станции.Нивото на платените годишни отпуски не може да надвишава 80% от месечната заплата, а нивото на интериора и екстериора на станциите не може да надвишава този на същите от 1972г. Основните хранителни продукти също трябва да приемат цените от лелееното социално време. За основни хранителни продукти се приемат следните: Хляб(без специално обозначение, както си беше едно време), сухари, пилешка разфасофка(каквото и да означава това), свинска кайма БДС стандарт(?), свински обрезки, кремвирши, сирене "смес"(сместа не е определена), палмово масло(широко разпространено в момента) и някои други разновидности.По отношение на облеклото, както работното така и модерното, цените и стандартът трябва да бъдат приравнени към нивото на 1972г.Основното работно облеко е комплект от син(черен) панталон и синя(черна) куртка.Цената му е 6.50лв. Бельото и чорапите не влизат в графата "основно облекло" и съответно цената е свободна и пазарна.Модерното облекло се състои от черен панталон и бяла риза, а цената не се разминава с тази на работното.Обувките са тип "Пионерки" в две разновидности - ниски и високи в зависимост от сезона.Зимният аксесоар на основното облекло включва също така балтон(тъмно сив) и шушляково яке(сиво, тъмно сиво, мръсно сиво, мръсно синьо и жълто-зелено).Комплекта струва само 12.78лв и е напълно достъпен за обществото. Останалите стоки остават с цените си в реалното време и са достъпни за всички, които могат да си ги позволят.Това изключва възможноста за някакви разлики в обществения живот на 1972-ра и сегашното битие, ако естествено Петицията се приеме. Това е то. Другото е конформизъм.Или както казва една позната: Не може и оная работа вътре и душата в рая...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД