:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,971
Активни 686
Страници 22,536
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Вразумяването неизбежно

Всяка есен настъпва брожение. Започва делбата на общата пита, държавния бюджет. Иде време всеки да се пребори за парче и да се погрижи то да е по-големичко. Хранените хора на държавата щъкат из крепостите на властта с дебели папки, крещят и пищят пред който им попадне. Доказват колко важна мисия има тяхната служба, колко нищожни са отделените държавни пари за великото дело. Всяка тирада се издига до апокалиптични вещания - тежка катастрофа ще настъпи, ако не се даде исканата сума, и то веднага. Счита се за по-сигурно да поискаш двойно и тройно повече, та като подстрижат бюджетния проект в кабинета и парламента, да вземеш поне колкото наистина трябва. Ако сумираме всички



неразумни претенции към бюджета,



ще излезе, че цяла година нищо не трябва да ядем, отгоре и заем от чужбина да вземем, та да се изпълнят амбициозните планове, скроени във ведомствата. Дългогодишен заместник-министър на финансите припомни наскоро една шега на фискалното ведомство. Поискали от другите министерства сметка колко пари трябват за всички разработени програми и проекти, оказало се, че бюджетът трябва да е поне 120% от брутния вътрешен продукт, за да стигне за всички. Ако сумираме другите, по-рафинирани претенции, заявени не в брутни суми, а като част от брутния продукт, ще излезе, че бюджетът трябва да изземе поне 60-65% от брутния продукт. А всички до един твърдят, че заявеното е "минималното, което страните в Европа отделят от брутния си продукт" за съответната цел. Повечето не лъжат, само пропускат да пояснят, че през бюджета на цитираните страни преминава средно до половината от тези разходи. Останалото нацията плаща като корпоративни и домакински разходи. У нас обаче властва феноменът



презумирана централизация,



представата, че всички социални разходи задължително трябва да се стоварят върху бюджета и чрез него - върху обществото и икономиката. Което не идва от бюджета - не се брои. Тази неизкоренима презумпция доминира цялото ни законодателство. То е скроено така, че одържавява всички ключови социални дейности и колективно потребявани услуги. Пазарните отношения в национализираните сфери се ограничава, забранява или маргинализира. Например образованието. Държавата поддържа всичко от яслите до академията. Държавните училища хем се финансират на ръба на мизерията, хем са принудени да предлагат услугите си безплатно или срещу символични такси. Насила се налага



непазарно, комунистическо потребление,



защото - макар да са разрешени, - частни предприятия в тази среда не могат да съществуват. Кой ще плати 10 хил. лева на година, за да учи в частно училище, ако може да получи "същото" безплатно в държавното? Малцина са готови. Е, нито "същото" е същото, нито безплатното - безплатно, но частният бизнес в национализираните системи за потребление става икономически невъзможен, освен ако се включи в системата на общодостъпно комунистическо потребление. Частното училище почва борба за "държавен прием", частната клиника тича по "клиничните пътеки" на публичната здравна каса. И двете са принудени да свият разходите и да ограничат качеството до позволеното от системата на комунистическо рациониране. Малцината, които желаят и могат да платят за качество, трябва да го търсят в чужбина. Българските студенти в Европа станали вече 25 хиляди. 8 хил. от тях само в Англия.



Четворна клопка:



убиваме българския бизнес в национализираните сфери; товарим бюджета с разходи, които можем да му спестим; обричаме мнозинството българи на мизерно и некачествено потребление; насила изнасяме национален доход и човешки капитал в странство. Когато говорим за "реформи", става дума нуждата да променим тези остатъчни комунистически системи на разпределение. Те непрекъснато генерират мизерия, разхищават средства, пречат да възникне някаква конкуренция и помпат доход към чужбина. Промяната идва,



щем или не щем,



защото икономиката не може да понесе бюджет, по-лаком от проекта за 2011 година, а бюджетът не може да издържи на безграничните щения за харчене на пари. Непрестанният рекет на дежурните протестанти върху правителството и цялата нация може да измъква всяка година пари от бюджета, но никога няма да гарантира траен баланс и с това - устойчиво развитие на образованието, здравеопазването, на пенсии, култура, наука, отбрана, полиция. Мизерията ще ни съпътства, ако не направим решителните крачки: пазарна организация на всички споменати системи, които днес тежат на бюджета; свиване и ограничаване до поносим размер на онези дейности, които само държавата може да организира (отбрана, съд, полиция). Ако сами не се вразумим, бюджетът един ден няма да издържи товара, ще натрупаме непосилен дефицит, ще станем поредната фалирала от безразсъдство държава. И тогава пак ще ни вразумяват други, но сметката ще си платим накрая ние, само ще е доста по-солена.
165
7207
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
165
 Видими 
10 Октомври 2010 19:44
всички социални разходи задължително трябва да се стоварят върху бюджета и чрез него - върху обществото и икономиката


Естествено е социалните разходи да за от бюджета. От кой иначе да са? Хърсев предлага който няма пари да не учи, май... То и затова студените в ЕС са толкова много -- щото хората дават стипендии, демек социални разходи.
10 Октомври 2010 19:51
Стана ли ви вече пределно ясно в какво са се прицелили паразитите, или Хърсев ще трябва да цвъка статийки в още по-прав текст? Да, в България не остана друго за ограбване - останахте вие.
10 Октомври 2010 20:05
Когато Хърсев не прави прогнози, казва много разумни неща Явно талантът му е на аналитик, не на прогностик.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
10 Октомври 2010 20:24
Слизат към основата на хранителната пирамида...
-----------------------------
Блогът на Генек

10 Октомври 2010 20:28
Прищяла му се на Хърсев приватизация на висшето образование.
Хуу де... Ама колко са студентите, на които мама и тати могат да извадят по няколко хилядарки на семестър за такси? И от това ли трябва да зависи кой ще има достъп до образование и кой не?
Плюс това, ако висшето образование в България започне да струва колкото в Англия или Холандия, примерно (да не се цепим чак с американските такси) кой изобщо би избрал да остане да учи тук?
10 Октомври 2010 20:29
Caravaggio,
Нали знаеш, че някои хора обичат да ги ограбват? Щом е по политически коректен начин и им се говорят сладки приказки за пазара, нямат нищо против да им бъркат в джоба
10 Октомври 2010 20:41
Така е , точно така е и така ще бъде , докато приходите , заплатите , имуществата са анонимни.
Когато получаващите 200 лв. заплати имат дворци за милиони , а получаващите 400 лв се чудят как да купят хляб на децата си , ще бъде така , до пълното срутване на държавата.
Но надежда има , хеликоптерите летят и те показват как са нещата ?
Да се надяваме , че това няма да е поредният фарс , тогава ще стане ясно –кое как е и как трябва да бъде?
А дори и да не стане , вразумяването пак е неизбежно , защото няма начин тази държава да не се срути?
10 Октомври 2010 20:47
Хърсев е прав.
Подобна образователна система натежа на Германия, а за нас е пагубна. Съвсем няма да се увеличат заминаващите, даже може да намалеят ако им се предложи добър продукт тук. Оздравителният ефект ще е, че тези, които отиват да 'учат', просто защото не им се бачка, а мама и тати могат да си позволят да ги дондуркат още 5 години ще изчезнат.
10 Октомври 2010 21:18
Mert,
И сега една голяма част от студентите в България работят на пълен работен ден по време на следването си; или ако не на пълен, то по начин, който определено силно пречи на обучението им. "Ами аз не мога да ви идвам в часа, щото съм на работа" - това го е чувал всеки преподавател десетки пъти.
Ако таксите им са пет до десет пъти по-високи, сещай се на какво ще заприлича картинката.
Пък и тука се насажда някакво мислене, че, видиш ли, ако университетите изведнъж проимат пари, то внезапно качеството на образованието ще стане много високо. Да се пукнеш от смех. Че Варненският свободен има пари колкото си ще. И?
10 Октомври 2010 21:29
Този пазарник пак се е разпищовил да ни обяснява как чистият пазар ще ни докара светлото капиталистическо бъдеще. Я каква мисла е изръсил:
Кой ще плати 10 хил. лева на година, за да учи в частно училище, ако може да получи "същото" безплатно в държавното?
То няма да извади, защото повечето българи въобще не могат да извадят толкова пари. Да вземе да обясни защото светлото капиталистическо бъдеще не се състоя и защо българите получават малки заплати, че не могат да платят 10 000 лв. Защо въобще няма пари ни за образование, ни за здравеопазване, ни за наука.
10 Октомври 2010 21:31
Руританец - изведнъж, не, но постепенно - да. Трябва просто да се върне старата система, на държавната поръчка - който се класира, получава безплатно образование, който не - си плаща. И естествено, държавната поръчка трябва да е ограничена. Който иска безплатно образование, ще си наляга парцалите и ще учи. А да, може и да се задължат няколко години завършилите държавна поръчка да работят в България.

П.П. Говоря за висшето образование. При средното може да има частни училища, но те не трябва получават пари от държавата, щото иначе бързо ще станат състезатели по прибиране на държавни пари. Може би само там където държавата не може да осигури държавно училище за всички тогава за тези артисалите би трябвало държавата да плати и да ги прати в частно, ако има такова.

Редактирано от - alabala12 на 10/10/2010 г/ 21:37:08

10 Октомври 2010 21:37
"Непрестанният рекет на дежурните протестанти върху правителството и цялата нация ..."
Това го казва Хърсев, пък аз си мислех, че протестантите са си едни религиозни хора, пак като нас християни, но молко по други пък тооо ... били рекетьори, бъркали и краднели от бюджета и изобщо лоши хора
Абе някой да знае, дали икономистите са учили български в училище или не, защото не си личи много
10 Октомври 2010 21:44
"Ами аз не мога да ви идвам в часа, щото съм на работа"

Това заслужава двойката веднага. Има начини. Преподавателят трябва да съжалява ли или да оценява?
В България има прекалено много университети, а всеки, който иска става студент. Това не е нормално. Аз мисля, че държавата трябва да поема по-малка част, а не както е сега 90%. По-скъпото образование може да се яви и стимул да се учи по-сериозно, а не да се убива време. Не говоря за свободния. Те просто продават дипломи.
10 Октомври 2010 21:45

Все още пазарният фундаментализъм не е достигнал гротескните си форми, като например при Каролев, който твърди, че са ни били необходими не повече от 4 - 5 жп линии.
Но Хърсев упорито налива вода в мелницата, която накрая ще изплюе латиноамериканския модел на латифундистка държава - с гетата на наследствена бедност и безпросветност.

Дали да викна - Хора, бдете?
Или е вече късно?

Редактирано от - Don на 10/10/2010 г/ 21:58:00

10 Октомври 2010 21:55
Хърсев за образованието е ясен - дава рамо на частника, скандално курдисан за
министър. Само че никой не е правил сериозно проучване каква част от тези 25 хиляди студенти в чужбина (и още повече завършили вече там) са заминали с мотива за по-добро образование. Близо е до ума, че много от тях по-скоро заминават с цел по-лесна и уредена емиграция, т.е. бягат от катастрофалното дередже и безперспективата у дома. И ако наистина, както е тръгнало, нашите "десни" напълно приватизират и образованието, просто ще затворят пътя към него и за малкото, които по една или друга причина все още не са тръгнали да бягат, т.е. ще задълбочат катастрофата и с тази си поредна "реформа". Всъщност, с въвеждането на бакалаври и магистри, българското висше образование си е вече платено - бройката на безплатните магистратури отпускана от държавата е съвсем нищожна, а таксите за семестър са около 400 евро, че и отгоре, т.е., гонят средноевропейските. Как да се реформират цялостно образованието и науката, така че поне резултатът да не е по-лош от сегашното състояние, би трябвало да се повери на екип доказани професионалисти и с международен опит, излъчени от водещите 3-4 университета и институтите на БАН, както и изявени учители - и колкото по-малко хуманитари, толкова по-добре... Върти ми се из главата някой от рода на Сендов, ама не днешния...
10 Октомври 2010 21:56
Дали да викна - Хора, бдете?
Или е вече късно?
Викни! Хора, които още не са разбрали, че лозето не ще молитва, а мотика, много

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
10 Октомври 2010 21:57
Това, дето образованието платено, някакси ще го преживея, ама това за лечението малко нанагорно ще ми доди.
10 Октомври 2010 22:31
Абе не знам. В Царска България висшето образование не е ли било безплатно? Или греша?
Така или иначе не се рашава фундаменталният въпрос: откъде студентите ще намерят пари, за да си платят образованието.
Ще кажете, ами да не учат тогава.
Хубаво. Нека стават сервитьори.
Ама ако всички станат сервитьори, кой ще ходи на ресторант?
10 Октомври 2010 23:33
Mert мислил...ами хубаво, полезно е да се мисли. Ама и фактите да се гледат не е зле. Дори Португалия в момента има повече студенти на глава от населението, отколкото България.

alabala, от години го издирвам този гений, този провидец, този роден Ностадамус най-подир, който може да ми каже след 4 години колко точно детски учителки, маркшайдери, авиационни инженери или пък ветеринарни доктори ще й трябват на държавата. Щото от този тайнствен ум зависи и държавната поръчка в университетите.

И, много моля, не ми обяснявайте как в "частните" се продавали дипломите, а в държавните се давали по заслуги. Има една данна, която може да ви покаже къде как става. Погледнете статистиката какъв процент от приетите студенти завършват висшето си образование с випуска си или изобщо.
Тази информация по принцип е публична и трябва да присъства във всеки годишен ректорски доклад.

А на Хърсев не му се връзвайте, приемете го като кофти клонинг на манрико.
10 Октомври 2010 23:37
Загнездва се у мен едно такова гнусно предчувствие, че неизбежното вразумяване ще се извърти в неожидана за г-на Хърсева посока. И болезнена, мейби. ja ja
10 Октомври 2010 23:45
Господинът е подготвен за всякакви превратности. Можеш да бъдеш сигурен, че има готова песничка, с която да посрещне бодро и тази вероятност.
10 Октомври 2010 23:59
Образованието инвестиция ли е или е стока.
Европа е приела обазованието и здравеопазването за инвестиции. Затова и в новата програма "Европа 2020" се говори за инвестиции.
То след като се появиха за сефте в историята лекари - еднолични търговци, по нанадолнището скоро и хората ще превърнат в стока и ще ги се купуват и продават като роби.
*****************************

____________________________________
ИСКАМЕ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

Редактирано от - kaily на 11/10/2010 г/ 00:01:06

11 Октомври 2010 00:01
Абе има си някакви граници на приватизирането на публичните услуги. Тя и Тачър навремето беше опитала да приватизира всичко, вкл. някои ж.п. направления, ама тия дето и се вързаха фалираха /за ж.п. става дума/ и държавата се наложи пак да си ги прибере. Така, че си има чисто пазарни критерии въз основа на които може да се определи кое трябва да е държавно и кое частно. Държавно е онова, което е обществено необходимо и заедно с това непривлекателно за частния бизнес, защото не носи печалба.
Ама Хърсев нали е доцент в УНСС, какви ги е наговорил само...майко мила...
11 Октомври 2010 00:06
Волен Сидеров: НЗОК е паразит, който смуче държавна пара
Понеделник, 11 Октомври 2010г.
Подкрепяме Бюджет'2011 с искане: държавата да се върне в печеливши сектори като енергетиката и комуникациите- Натиснете тук
11 Октомври 2010 00:17
Господинът е подготвен за всякакви превратности.

"Ваше политическое кредо?
-- Всегда!"
11 Октомври 2010 00:30
да ви пикам на въздесъщия пазар
11 Октомври 2010 00:41
А такса за пикането ще платиш ли?
11 Октомври 2010 00:57
Перки, ами то няма много избор:
Или пазара, или копанката колко ти сипят.
Само че то в копанката остана една бистра водица, братчед.
Дайте да го видим тоя пазар най-сетне да преценим кое е по-добре.
Знам, знам - дега щ ескочи Маркса с двата плюса да ми обясни как като издържим на постната водица след две поколения ще хванем дедо Боже за Шлиферо. Не му се връзваме.
Обаче проблема, че май отидохме от трън та на глог.
Сега другите пък викат - давай тука такса въздух, топло и светло и да не пърдиш щото землята се затопляла и след сто и не нам си колко години не нам си кво щяло да стане.
Те знаели, изсислили всичко мот-а-мот, суха пара заложили, кредит взели и сега немало как требели да плащаме.
Щурави работи, направо ти казвам - щурави хора.
11 Октомври 2010 02:05
Гусинът що не се замисли как да увеличи събираемостта на данъците, например, или да посочи колко развити страни, със образование, здравеопазване и социални програми имат плосък данък 10%, както БГ, пък тогава да представя приватизацията като единствено решение. Държавата не произвежда, тя преразпределя, гусине, главно заради споменатите по - горе социални функции, а ти от девет кладенеца вода ще донесеш , за да проповядваш преразпределение в полза на богатите.
Верно е ( не аз съм го измислил) я че ако трябва да сме равни, не смв свободни, ако сме свободни, не сме равни. Няма какво да се пънеш - равенство може да има само във възможностите, не във реализацията. Затова - именно по европеиски, а не по американски, образованието трябва да е безплатно.
11 Октомври 2010 02:18
/:/ "...Затова - именно по европеиски, а не по американски, образованието трябва да е безплатно."
......................................... ......................................... .....................................
Както БЕШЕ(+ БЕЗплатно Здравеопазване!) в Народна Република България- т.е., преди Демокрацията-ДемоОГРАБВАцията-ДемоИЗМАМВА цията- ДеимоОСРАцията!!!
11 Октомври 2010 04:56
Абе, кой ви каза, че образованието в САЩ е платено? И че няма безплатно начално, основно и средно.А също и така нареченото‌ "висше"??? Чули-не дочули пишат ли пишат...
11 Октомври 2010 04:58
Извинявам се! Допълвам :"изключително платено"
11 Октомври 2010 05:14
Няма да коментирам абсурдните тези. Просто щото са крайно несериозни. Само ще кажа - Българското висше образование и сега е платено. И то таксите не са никак малки. За разлика от България, образованието в редица страни на Европейският съюз е напълно безплатно и българските граждани, като европейски граждани ползват тази безплатност.
-
Ако по някакъв начин българското образование стане още по платено, то това ще означава да бъде закрито. Тези, които ще могат да платят таксите ще учат в много по престижните университети в чужбина, а тези, които не могат да платят таксите пак ще ходят в чужбина за да учат безплатно там и пак ще остават там.
---
Колко поразии трябва да станат за да разберат някой хора, че идеите им са единствено разрушителни и не постигат нищо друго, освен регрес и мизерия. Не им ли стига примера на резултата от българската приватизация ? Или целта действително е разрушаване и обезлюдяване на България ? Разчистване на територия за други народи ?
11 Октомври 2010 05:19
Само да добавя, че университетите в Дания, където образованието е напълно безплатно (няма никакви такси), включително за българи са с над 500 места по-напред в световните класации пред най-добрия български университет - Софийския.
11 Октомври 2010 05:24
Основният проблем е, защо бюджетът е толкова малък, че не стига за никого. Защо приходите са толкова малко? И за това ли ум се иска?.. Досадно.
11 Октомври 2010 05:39
Защо Борисов и Дянков трябва да кажат, че има сгради, които се ползват, а не се плаща Данък сгради и смет? Какви са тия кметове и общински съветници? Какви са тия министри? И икономисти?Не го ли знаят, не го ли виждат?... Това е само един пример..
11 Октомври 2010 05:45
suhar,
не можеш да имаш приходи при положение, че нямаш производство и продажби, а не можеш да имаш производство и продажби, при положение, че от една страна ръцете и краката ти са вързани от безбройни ограничения, пазещи пазарите за "наши хора", а от друга пазарите са бедни и неплатежоспособни, защото парите са концентрирани в "нашите хора". Порочен кръг, който с призиви - спрете парите за образование и здравеопазване и ни ги дайте да ги откраднем не се разкъсва, а само се затваря още повече.
11 Октомври 2010 05:56
а
не можеш да имаш производство и продажби, при положение, че от една страна ръцете и краката ти са вързани от безбройни ограничения, пазещи пазарите за "наши хора", а от друга пазарите са бедни и неплатежоспособни,
защото...
Brithy, това май е положението в БГ. И ти какво предлагаш?Уравниловка? Или пак накакъв там равен старт.За кой ли път....
11 Октомври 2010 06:28
ivo kunchev,
едно от нещата, които предлагам, (но не само, а в съчетание с още много други за които е ставало и ще става дума) свобода за инициативата на всички граждани, максимално използване на съзидателните способности на всеки. Защото не може всячески да спъваш инициативата на обикновените хора, да поставяш административни, финансови и корупционни бариери пред тях, а да се чудиш след това защо нямало производство, хората били бедни и бюджетът се дънел.
11 Октомври 2010 06:46
Защото не може всячески да спъваш инициативата на обикновените хора, да поставяш административни, финансови и корупционни бариери пред тях, а да се чудиш след това защо нямало производство,

Административни и финансови бариери(платени такси и т.н.) трябва да се налагат.Задължително!! Виж за корупционните - по избор...
11 Октомври 2010 07:10
ivo kunchev,
платените данъци (такси на англ.) след като си извършил дейността, не са финансови бариери. Финансова бариера е за да отвориш например кафене с оборот 100 лв. да ти искат документация и губи време за 10 000 лв. или пък за да те допуснат до участие в някакъв търг да ти искат предходен оборот.
-
Би трябвало пътят да е обратният - всеки, който има някаква идея и обективна възможност да я реализира, да започва да го прави веднага без никакви предварителни условия, само с данъчна регистрация. Законите да са максимално либерални, без самоцелност в изисквания, а силата на доказване на отговаряне на изискване да се обърне - ако някой счита, че някой не отговаря на някое изискване, то той да го доказва.

Редактирано от - Brightman на 11/10/2010 г/ 07:12:31

11 Октомври 2010 07:35
Аз бих въвел платено СРЕДНО образование, освен висшето.
Който иска да ходи на училище - да плаща.
Повтарям - да ходи!
Който има успех над определена черта - освобождава се от такса. А за отличен успех - стипендия, поне равна на минималната заплата.
Така и във висшето. Учиш - имаш, използваш ВУЗ-а или школото з агардероб - плащай!
------------------------------
Блогът на Генек

11 Октомври 2010 07:42
Който има успех над определена черта - освобождава се от такса.

Генек,
и кой ще пише оценките ? Външна оценителна агенция или учителят ? Щото и в двата случая се отваря такъв "бизнес", че можем да питаме, както във вица за новоназначеният митничар "Ама те и заплата ли ще ми дават".
11 Октомври 2010 07:49
А бе много са ви се набили в главите тези пазарни идеи Само, че бедна не произвеждаща държава и ПАЗАР е КОШМАР. Гледайте Африка и най-бедните части на Азия. Ние сме натам, следствие на мъдрите съвети на разни Хърсевци, Каролевци и др, такива. Образованието, здравето, ще станат само за отбрана пасмина от населението. А големият процент дето получава по-малко от 10 000 на година ще духа супата. Това е следствие на акъла на такива мунчовци (виж по-горе мненията).
Нашите либерални икономисти не са отговорили на един въпрос - защо аджеба при нелибералната икономика преди1 1989г. се произвеждаше много повече отколкото сега при леберлната. Там е заровено кучето, а не в техните постни съвети, които като ги разчепкаш се вижда, че нищо не излиза от тях.
11 Октомври 2010 07:50
генек,
а и не се притеснявай. Като въведеш такса за средното образование, то Саудитска арабия ще инвестира в частна образователна мрежа в България и не само, че няма да им взема такси, ами и стипендии ще им дава. Да борят несправедливостта, която ще е станала факт.
11 Октомври 2010 07:56
Brightman Генек си фантазира. Не знаете какво се прави само за да се прикоткат и задържат студентите, защото към тях вървят и парите. Същото важи и за учениците. А почнат ли и да си плащат цялото следване, тогава ставаме съвсем зависими от тях. Това може да важи за гражданите на Саудитска Арабия, но не и за бедният ни народ. Къде тогава отива идеята за равен старт на децата и от там каква демокрация ще е това, която зависи от парите.
11 Октомври 2010 07:58
Mrx++,
Първо - не бъркай неолиберализма с либерализма. Неолиберализмът е крайно дясна консервативна икономическа школа обслужваща интересите на транснационалните финансови корпорации, докато либерализмът е центристко политическо течение, защитаващо интересите на широките народни слоеве.
-
Второто - спомни си какво се произвеждаше, доколкото го имаше по магазините. Защо "Корекомите" партийните секретари ги считаха за "вражеска идеологическа диверсия".
11 Октомври 2010 08:03
свобода за инициативата на всички граждани, максимално използване на съзидателните способности на всеки. Защото не може всячески да спъваш инициативата на обикновените хора, да поставяш административни, финансови и корупционни бариери пред тях, а да се чудиш след това защо нямало производство, хората били бедни и бюджетът се дънел.
Brightman това всяко правителство, което идва на власт го говори, ама реалността се оказва съвсем друга. И твоята партия, ако дойде на власт (в което изключително много се съмнявам, защото е известна със своята неизвестност) ще затъне в същото блато. Но има нещо по-страшно, че и при най-добри условия бизнесът у нас не може да процъфти, заради огромната конкуренция на китайски, западни и какви ли не стоки и заради липсата на начален капитал.
11 Октомври 2010 08:04
Къде тогава отива идеята за равен старт на децата и от там каква демокрация ще е това, която зависи от парите.

Ами няма я. И то май съвсем умишлено. Как може примерно един дебеловрат, който с бухалката е забогатял и сега се възприема за богат, а следователно умен, да осигури на генетично обремененото си поколение интелектуално превъзходство ? Ами като преобразува паричното си превъзходство в спирачка за умните деца, чиито родители не са размахвали бухалки или разтоварвали царевица.
-
Национално развитие, национална икономика, национална перспектива ? Това са толкова отвлечени понятия за бухалкаджията, че ако го интересуваха нямаше да разруши България с бухалката.
11 Октомври 2010 08:07
Mrx++,
няма да затъне в същото блато, а китайците са мощна икономическа сила, но за всеки има място под слънцето.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД