Три от петте вагона на "Чайка" излязоха от релсите само 14 дни след друг инцидент с влак. Специалисти коментираха, че проверките на мотрисите и вагоните се правят проформа. |
Вчера в 11.30 дерайлираха три от петте вагона на бързия влак "Чайка" от Бургас за София в района на гара Септември. За последните две седмици това е вторият инцидент след сблъсъка на международния влак от Сърбия със служебна мотриса на БДЖ в района на гара Драгоил. Преди седмица пък Софийският административен съд нареди на дружеството да спре 80% от вагоните, защото нямат изисквания по закон сертификат за безопасност.
От БДЖ съобщиха, че 172-та пътници от "Чайка" са били извозени с автобуси. Експертна група е започнала разследване на причините за произшествието на място. Пенчо Попов коментира, че става дума за повреда в локомотива. "Изпаднал е един капак, от който трети вагон дерайлира, а след него и другите", обясни шефът на железниците. И призна, че авариите напоследък са зачестили. Според Попов същият локомотив е минал на "сериозен преглед" и наскоро бил ремонтиран. Машината имала и сертификат за безопасност.
Експерти в дружеството обаче твърдят, че периодичните ремонти, които БДЖ прави на локомотивите и вагоните, наречени "ревизии", са проформа. Шефът на Националния институт за изследвания в транспорта (НИИТ) Стефан Костадинов обясни пред "Сега", че при последното за момента сертифициране на подвижния състав на БДЖ станало ясно - всеки пети вагон и локомотив е ремонтиран по документи, но не отговаря на нормите за безопасност. "По документи локомотивът е изряден, а после не можем да го мръднем. Смятам, че липсата на сертификати за безопасност създава предпоставка за нови катастрофи. Няма да се учудя и част от неизправните вагони и локомотиви, които никога не са минавали при нас на технически преглед, сега да се движат", коментира Костадинов.
-------СТАТУКВО-----
"Аз не мисля, че господин Попов ще си подаде оставката. А ако даваме всичките пари на железниците за ремонти на вагоните и локомотивите, няма да има с какво да плащаме заплати, няма да има и хора в БДЖ. И аз сам съм на мнение, че неизправните вагони и локомотиви трябва да се спрат от движение, но няма как да стане за една седмица." Това обяви пред "Сега" шефът на борда на директорите на БДЖ Владимир Владимиров. По думите му в БДЖ имало достатъчно други професионалисти, които да поемат оперативното ръководство, но пари нямало откъде да се появят.