Вътрешният министър Цветан Цветанов демонстрира явно раздразнение от въпросите около имотното му състояние. В интервюта за Нова телевизия и bTV в неделя и понеделник Цветанов обясни, че около купените от него 2 апартамента и 2 гаража през 2008 г. няма нищо притеснително и доходите, с които те са придобивани, са декларирани. Останалите 5 имота са наследствени.
Част от фактите около купените през 2008 г. имоти обаче се разминават с документите по случая. "Единият от апартаментите е изплатен с кредит от 59 000 евро, който семейство Цветанови ще връща в продължение на 30 години при месечна вноска от 900 лв. Вторият апартамент е платен с банков превод и няма един лев, който да е платен кеш", обясни министърът. Според нотариалния акт за сделката обаче вторият апартамент е купен за 75 095.67 евро, "която сума продавачът е получил от купувача изцяло и в брой при подписване на настоящия нотариален акт".
"Парите за закупуване на втория апартамент са от спестявания, направени основно след 1995 г., аз имам 26-годишен стаж", обясни още Цветанов. От думите му и подаваните декларации излиза, че за тези години Цветанов и съпругата му Десислава са успели да спестят поне 200 000 лв., докато работят основно в МВР. В декларацията си за встъпване в длъжност от 18 август 2009 г. министърът е обявил, че има на влогове 102 950 лв. Към тази дата той вече е придобил всички апартаменти. През май 2010 г. той посочва и 34 931 лв. доходи от трудови отношения извън тези за заеманата длъжност, заработени през 2009 г., както и 14 250 лева от друга стопанска дейност. Не е ясно дали новите суми са част от декларираните предната година спестявания, но са получени за 7 месеца - преди Цветанов да стане министър.
Пред bTV Цветанов обясни, че е взел около 30 000 лв. от консултантска дейност - съветвал е чужденци по българското законодателство и инвеститори за криминогенната обстановка. Министърът обаче твърди, че сумите са били придобити за 2-3 години, т.е. за по-дълъг период от посоченото в декларацията му.
Вчера от пресцентъра на ГЕРБ не можаха да отговорят дали Цветанов е взимал заплата като лидер на партия ГЕРБ, която да е помогнала за спестяванията му. Счетоводителката и вътрешният министър се оказаха неоткриваеми. Административният секретар Цветомир Паунов препоръча на "Сега" да се обърне към НОИ по този въпрос. Осигурителният институт обаче няма право да предоставя подобна информация, тъй като е поверителна. ГЕРБ бе учредена през декември 2006 г. и оттогава до изборите през 2009 г. Цветанов не е заемал друг пост освен партийния.
Цветанов даде противоречиви обяснения и по другото обвинение, отправено от РЗС - че купените от него апартаменти в "Изток" са на съмнително ниска цена от около 600 евро на кв. м. Вчера вътрешният министър обясни, че цената е била ниска, защото е договаряна още през 2003 г. После пък каза, че сделката е сключена след получаване на акт 14, защото знаел за много строителни пирамиди и се опасявал да не попадне на такава. В същото време Цветанов обясни по-ниските цени с това, че са дългогодишни семейни приятели със собственика Тодор Бояджиев, продал имотите. Дори е бил кум на дъщеря му и кръстник на сина й.
Проверка на "Сега" показа, че строителната площадка на кооперацията, в която са апартаментите на министъра, е открита през 2006 г., а от януари 2006 г. е и разрешителното за строеж. Излиза, че цената е договаряна веднага след придобиването на терена, 3 години преди започването на строителството.
МИСТЕРИЯ
Цветанов коментира и обвиненията, отправени от Алексей Петров, че "Лев корпорация" е осигурила 1 млн. евро, за да може столичното метро да получи дарение от белгийска фирма. Вчера Цветанов призна, че гаранцията е била платена от "Лев корпорация", но отрече общината да е участвала в отношенията между фирмата и предполагаемия дарител - белгийската "Прайм Вижън". Така и не става ясно защо сумата е преведена от "Лев корпорация", след като е следвало да служи за гаранция по приемане на дарението, а до дарение в крайна сметка не се е стигнало. И какво се е случило с нея. Алексей Петров твърди, че Цветанов е изтеглил парите. Вътрешният министър категорично отрича.
ПОРЪЧКИ
Фирма "Ти Ви Би" на приятеля на министъра Тодор Бояджиев за последните 5 години е спечелила 17 обществени поръчки за 8 795 170. 67 лева, обяви след проверка в агенцията за обществени поръчки mediapool. Регистрираната в Димитровград фирма е печелила няколко поръчки на "Топлофикация София", като най-голямата е от т.г. за подмяна на топлоизолация на топлопроводи за 2.025 млн. лв. Фирмата е сменяла апаратура в "ТЕЦ - Земляне", печелила е поръчки на ТЕЦ "Марица-изток" 2 и 3, изграждала е канализация в Сърница и др. По предмет на дейност фирмата се занимава с производство, изкупуване и пласмент на промишлени стоки, международни и вътрешни превози, хотелиерска дейност, покупка, строеж и обзавеждане на недвижими имоти, туризъм.