:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,778,143
Активни 585
Страници 5,017
За един ден 1,302,066

Проблемът с ранното пенсиониране се отлага с година

НОИ ще продължи да плаща за ранно пенсиониране на хората от първа и втора категория труд и следващата година. Това е записано в проектоспоразумение на социалните партньори и правителството за дългосрочна визия на пенсионната реформа. През това време обаче ще трябва категорично да се реши проблемът с тези работници. От 2011 г. те трябваше да получават временно пенсия от частни професионални фондове, в които за целта им се трупат лични партиди от допълнителни осигуровки. Тази пенсия осигурява старините им, докато се изпълнят условията за пенсиониране за останалите граждани. Както вече стана ясно, по личните партиди на хората няма достатъчно средства за нормална пенсия. Една от причините е, че работодателите масово не са превеждали вноски. В момента тези пенсии се плащат от НОИ, като фондовете покриват част от необходимата за това сума.

"Най-разумното предложение е да се удължи с 1 година гратисният период. Това са 18 млн. лв. допълнително разходи за бюджета на общественото осигуряване. А до този срок правителството, синдикатите, работодателите, частните пенсионни фондове трябва да намерят най-доброто решение за гарантиране на ранното пенсиониране на хората", обясни социалният министър Тотю Младенов. Ден по-рано финансовият министър Симеон Дянков обяви, че за същото ще трябват 36 млн. лв. повече, които няма откъде да се вземат. "Оказа се, че половината от тези пари професионалните фондове могат да осигурят. А останалите 18 млн. лв. не би трябвало да са проблем, защото винаги се предвиждат допълнителни средства около 20 млн. лв.", обясни Младенов.

КОНСЕНСУС

Вече има съгласие за увеличаването на социалните осигуровки с 1.8% от догодина. Дори днес в националния съвет за тристранно сътрудничество ще се гледа бюджетът на НОИ при по-висока вноска. Прието е и желанието на синдикатите стажът за всички да започне да расте от 2015 г. с по 4 месеца на година, потвърди министър Младенов. За тежките категории пък от 2017 г. трябва да започне да се увеличава възрастта с по 6 месеца на година. Така в първа категория жените ще се пенсионират на 52, а мъжете - на 55 г., а във втора съответно - на 55 и 57 г. От 2024 г. започва увеличение на възрастта и за работещите при масовата трета категория също с по 6 месеца на година. Крайната цел е жените да работят до 63, а мъжете - до 65 г.

Проектът предвижда още от 2016 г. да се вдигне с 2% вноската за втора пенсия, която се удържа на родените след 1959 г. От 2012 г. всички плащания на НОИ, несвързани с осигуровки, трябва да преминат към социалното подпомагане. От 2017 г. с 1% трябва да се увеличи вноската за ранно пенсиониране в тежките категории. От същата година тежестта на всяка година трудов стаж в определянето на пенсията трябва да се увеличи от 1.1 на 1.2%.
16
1544
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
18 Октомври 2010 20:27
Все ми се струва, че освен пробойните в некадърния бюджет, за което ББ и Пицко врънкат и се оплакват непрестанно, въпросът с възрастта за пенсиониране има чисто хигиенно-медицинска и физиологична страна - до каква възраст в съответната професия човек може да бъде ефективен и от каква нататък - става неефективен, че дори и опасен в определени професии. Нещо не чувам ни синдикати, ни бизнес, ни правителство, ни Тотю, ни здравен министър (вече не се старая да им помня имената) зъб да са обелили по този въпрос. А той все пак, нали, е съществен. На работещите се гледа и откровено се говори за тях като на брашнена торба за изтупване на липсващи милиони. И толкоз.
18 Октомври 2010 21:33
Нещо не чувам ни синдикати, ни бизнес, ни правителство, ни Тотю, ни здравен министър зъб да са обелили по този въпрос
А-а, "обелен" е въпросът, от Владислав Горанов - нарича се преквалификация. Като не може да прави шпагат или да уцели топката, ще обучава на танци децата или ще "цели" показанията на струга.
Пробойните не са в бюджета, а в самата пенсионна система. Не може с 32 години среден трудов стаж да се получава 28 години пенсия (инвалиди по общо заболяване и подкуп в ТЕЛК)! Точната сметка, с толкова стаж и 20% осигуряване, парите стигат за 8 години пенсия, а не 20 години, както е сега. Те затова пенсиите са ниски - пенсията едва замества 40-45% от дохода, на който са се осигурявали.
Ама взели-невзели решение, демографската криза с пълна сила ще удари пазара на труда след 2014 (трудоспособна възраст навършват родените в годините на най-ниска раждаемост -62-63 хил. годишно, а сега и дотогава ще продължат да излизат в пенсия по 100 хил. годишно) и пенсионната система окончателно ще се срине през 2030, когато пък ще се пенсионирва "бейби-бума" от началото на 70-те години (140-150 хил. годишно). Ако дотогава синдикатите не последват пътя на Желязко Христов, (Бог да го прости!), няма да бъдат простени, ама никак. Добре е, че няма да съм жив, освен ако от инат и злоба не устискам за да видя Иван Нейков, Тренчев, "кошницата" Масларова и вся политическая сволоч с пенсия от по 100 евро да се ровят из кофите за боклук.
18 Октомври 2010 22:15
Аполитичен, думата ми е за "крайната цел" жените - до 63, мъжете - 65. Има физически и психически предел, отвъд който човек трудно може да бъде наистина ефективен. Особено българинът, живял мизерно, стресиран, болен и амортизиран от безкрайни преходи. За българката, родила и отгледала 1-2 деца, освен всичко друго, да не говорим. А пропо, в други европейски страни има масови протести срещу границата над 60. И не са живели като нас. И "32 години среден трудов стаж плюс 28 години пенсия" означават живот до 80. Колко души наоколо на средна възраст ще ги доживеят, според теб?
18 Октомври 2010 22:18
А даващият номера в КАТ ще продължава да се пенсионира на 45 и да получава 700 кинта пенсия още 30 г.
Не виждам да се споменава повишаване на стаж или възраст за МВР.
18 Октомври 2010 22:37
Няма и да видите, уважаеми Stern. Затова пък бюджетът им не само не е орязан (за разлика от образование, здравеопазване и пр.), а е увеличен за следващата година. И щатът е непомерно раздут. А престъпността си е все същата. Но за сметка на това те протестират. В държавите с модел "полицейска демокрация" е така. От как се помня.
18 Октомври 2010 22:38
Но най-вдъхновяващото в тази полицейска оперета е, че ние им плащаме осигуровките.
18 Октомври 2010 23:10
Споменава се, споменава се за повишаване на стаж или възраст за МВР, ама за след 2017 г. - "тежките категории".
Колко души наоколо на средна възраст ще доживеят 80 г.?
Е, не е казано, че всеки. Само тия, дето раждат на 62 години.
Точното "свинско със зеле" е 32 г. трудов стаж, 20 г. пенсионен стаж, средна възраст на пенсионерите 67 г. за 2008 година. Получава се с много млади пенсионери, добре запазени в "тежката категория", които да издържат до дълбока старост. А запазването се нарича ТЕЛК.
19 Октомври 2010 01:25
SvSophia защо се заблуждаваш, дори полицаите и всички държавни служители да започнат да си плащат осигуровките сумите идват от държавния бюджет, тоест Ти самата отново ще ги платиш чрез своите данъци.
19 Октомври 2010 01:32
От 2011 г. те трябваше да получават временно пенсия от частни професионални фондове, в които за целта им се трупат лични партиди от допълнителни осигуровки.
Най-разумното предложение е да се удължи с 1 година гратисният период. Това са 18 млн. лв. допълнително разходи за бюджета на общественото осигуряване.
Е за това е целия цирк - Частните пенсионни фондове не искат да плащат.
За да се успокоят всички, очаквайте следващата серия на сериала, той ще се казва Частните здравно осигурително фондове няма да плащат.
19 Октомври 2010 03:34
Не може с 32 години среден трудов стаж да се получава 28 години пенсия

Apolitichen
32+28=60
73, 3 г. средна продължителност на живота в България - 60 г. = 13, 3 г.
-
Значи според тези числа българинът започва трудовият си стаж средно на 13 годишна възраст. Пък после някой твърдят, че нямало експлоатация на детски труд, а тя масова и официална.

Редактирано от - Brightman на 19/10/2010 г/ 03:36:02

19 Октомври 2010 03:42
Е за това е целия цирк - Частните пенсионни фондове не искат да плащат.

bate Ici, точно
Затова искат да се вдига стажа и възрастта за пенсия докато се изравни и надмине средната продължителност на живота, за да не плащат съвсем.
19 Октомври 2010 10:47
Brightman, сметките ти не са много коректни. Средната възраст е като онова свинско със зеле.
Голяма част от смъртността на по-ниска възраст е сред ранно пенсиониралите се работници, работили тежка работа в мините и други такива. Тези същите, дето са внасяли високи суми за осигуровки.
На другия полюс са чиновниците, особено тези, които се водят че са вършили някаква работа. Голяма част от тях доживяват до над 80. Осигурителните им вноски ги знаем.
Да не говорим за МВР и военните, които се пенсионират на 42-45 години с доста добри пенсии (за нашите си стандарти) и масово започват да търсят работа след пенсионирането си. Те пък май никакви осигуровки не са внесли...
Сред всички неудачи на българина да добавим и чистия ни въздух, безстресовия начин на живот, уредената ни държава и преработката на една цистерна спирт от черния дроб на всеки от нас. За това не можем да работим колкото европейците.
19 Октомври 2010 10:47
Частните пенсионни фондове нямали пари горките да плащат, събирали, събирали, ама на - нямали пари сега. Що да не им дадем една година още гратис и да им поемем задълженията, и безтуй има бол пари, данъкоплатците ще платят, няма страшно.
Апът малоумните, продажни мекерета наречени синдикати, колко ли паре са гушнали, за тоя цирк с пенсионната реформа, великите хуманисти-защитници на работещия човек
Сигур тоя цирк с пенсиите ще го гледаме до края на мандата под формата на "преговори" между тристранката, накрая Боко ще сдаде властта с гръмнала пенсионна система и оправдания как не бил виновен.
19 Октомври 2010 11:11
Тук нещата са повече от ясни, но няма политическа воля, за да се приложи разумно решение.
Щом на някой си една година труд му се брои за две при пенсиониране, значи и осигуровките му трябва да са два пъти по-голями, т.е. ако върху моята заплата се плащат 18% пенсионни осигуровки, то за него трябва да се плащат 36%. Същото е и с здравното осигуряване.
Втората част на решението е, че трябва да се даде възможност на всеки осигуряван да може да пренасочи известен процент от осигуровките си в частни осигурителни фондове, примерно до 20%. Този процент след време би могъл да нарастне, но засега и 20% е много.
Третото е увеличаването на изискванията за стаж и възраст, но плавно, а не скокообразно, както беше досега и както го предвиждат сегашните. Примерно увеличени с по един месец за година е разумно.
19 Октомври 2010 12:31
НЕ САМО пенсионната реформа се отлага с година, всички реформи, които са крайно належащи се отлагат във времето. Това е тактиката на ГЕРБ - да я добутат някак до изборите, местни и президентски, без социални сътресения - да яхнат отново властта, а Бойко - Президентството, пък после ще се разпищолят както те си знаят.
19 Октомври 2010 14:21
ЗАЮ БАЮ СРЕДНОГОРСКИ,
какво разбираш под понятието реформа,
примерно реформа в пенсионната система?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД