НОИ ще продължи да плаща за ранно пенсиониране на хората от първа и втора категория труд и следващата година. Това е записано в проектоспоразумение на социалните партньори и правителството за дългосрочна визия на пенсионната реформа. През това време обаче ще трябва категорично да се реши проблемът с тези работници. От 2011 г. те трябваше да получават временно пенсия от частни професионални фондове, в които за целта им се трупат лични партиди от допълнителни осигуровки. Тази пенсия осигурява старините им, докато се изпълнят условията за пенсиониране за останалите граждани. Както вече стана ясно, по личните партиди на хората няма достатъчно средства за нормална пенсия. Една от причините е, че работодателите масово не са превеждали вноски. В момента тези пенсии се плащат от НОИ, като фондовете покриват част от необходимата за това сума.
"Най-разумното предложение е да се удължи с 1 година гратисният период. Това са 18 млн. лв. допълнително разходи за бюджета на общественото осигуряване. А до този срок правителството, синдикатите, работодателите, частните пенсионни фондове трябва да намерят най-доброто решение за гарантиране на ранното пенсиониране на хората", обясни социалният министър Тотю Младенов. Ден по-рано финансовият министър Симеон Дянков обяви, че за същото ще трябват 36 млн. лв. повече, които няма откъде да се вземат. "Оказа се, че половината от тези пари професионалните фондове могат да осигурят. А останалите 18 млн. лв. не би трябвало да са проблем, защото винаги се предвиждат допълнителни средства около 20 млн. лв.", обясни Младенов.
КОНСЕНСУС
Вече има съгласие за увеличаването на социалните осигуровки с 1.8% от догодина. Дори днес в националния съвет за тристранно сътрудничество ще се гледа бюджетът на НОИ при по-висока вноска. Прието е и желанието на синдикатите стажът за всички да започне да расте от 2015 г. с по 4 месеца на година, потвърди министър Младенов. За тежките категории пък от 2017 г. трябва да започне да се увеличава възрастта с по 6 месеца на година. Така в първа категория жените ще се пенсионират на 52, а мъжете - на 55 г., а във втора съответно - на 55 и 57 г. От 2024 г. започва увеличение на възрастта и за работещите при масовата трета категория също с по 6 месеца на година. Крайната цел е жените да работят до 63, а мъжете - до 65 г.
Проектът предвижда още от 2016 г. да се вдигне с 2% вноската за втора пенсия, която се удържа на родените след 1959 г. От 2012 г. всички плащания на НОИ, несвързани с осигуровки, трябва да преминат към социалното подпомагане. От 2017 г. с 1% трябва да се увеличи вноската за ранно пенсиониране в тежките категории. От същата година тежестта на всяка година трудов стаж в определянето на пенсията трябва да се увеличи от 1.1 на 1.2%.
|
|