:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,778,433
Активни 573
Страници 5,307
За един ден 1,302,066

Всеки трети младеж с диплома става продавач

Катастрофално намалява приемът за медицински сестри и аграрни науки
снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Студентите у нас най-масово записват стопански науки и администрация, докато бизнесът търси главно кадри с диплома в технически специалности.
Образованието и нуждите на икономиката се разминават все по-сериозно, показва анализ на Българската стопанска камара за образователната и квалификационната структура на заетите и работната сила. Между 27 и 32% от завършилите средно и висше образование през 2008 и 2009 г. са започнали работа в търговията. На втора позиция за реализация на младите хора е ресторантьорството. В същото време този сектор е чак на десето място по брой заети през 2009 г., което е показателно за сериозното разминаване между подготовката на учениците и студентите и реалните потребности на бизнеса, коментират от камарата.

Повечето българи са заети в професии, които са с ниска квалификация, показва още анализът. Към края на миналата година 23% от заетите са продавачи и снабдители и това са най-разпространените професии. 11% работят като шофьори, като също толкова са и сервитьорите и барманите. 10% от българите работят като охранители и пазачи, като счетоводители - 9%, а като учители - 8%.

В същото време най-много младежи избират да учат стопански науки и администрация - над 42% от професионалните бакалаври (които се обучават в бившите колежи) и близо 25% от бакалаврите и магистрите за учебната 2009/2010 г. Нуждите на бизнеса са съвсем други - предимно от кадри в техническите специалности. Според работодателската организация сега висшето образование се развива самоцелно, заради самото обучение, при което приемът няма практическа връзка с потребностите на бизнеса.

Особено сериозен е проблемът с медицинските сестри - там студентите професионални бакалаври са намалели наполовина. От над 13% те са спаднали до малко над 6%, което е реална опасност за нормалното функциониране на системата на здравеопазването и трудно може да бъде компенсирано в близко бъдеще, алармират още от БСК. Другата проблемна област са аграрните науки. Тук ниският процент на новоприетите студенти може да се окаже сериозна причина отрасълът да не се развива с необходимите темпове, отбелязват работодателите.

Въпреки непрекъснато увеличаващия се прием във висшите училища камарата смята, че България е още далеч от стандартите в Европа. У нас в периода 2004-2007 г. по-малко от половината завършващи средно образование продължават в степените на висшето образование и с това сме на едно от последните места на континента.

ПРЕПОРЪКИ

Деформациите във висшето образование трябва да се преодолеят на базата на сериозен анализ на реализацията на завършващите, препоръчва БСК. Оттам искат и стимули за продължаване на образованието в степен "доктор", тъй като сериозният спад на обучаващите се в нея ще доведе до сериозна редукция на заетите в сферата на науката.
33
2695
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
18 Октомври 2010 20:11
Този Проблем е Системен . Той поставя тежкият Въпрос , за смисъла на житейския ни цикъл в Обществото . Тежък въпрос , който чака своят отговор от нас , а не от други . В структурен и функционален план , "преходът" върна нашето Общество във вида му между двете световни войни . Календарно , то е пред края на първото десетилетие на 21-я век . Ние не сме във времето ни ...

Редактирано от - beagle на 18/10/2010 г/ 23:52:39

18 Октомври 2010 20:37
Не заложиха ли точно това в началото на 90-те Ъп и Ран или ме лъже паметта? Отдавна беше. Тъкмо колкото да се позабрави.
18 Октомври 2010 20:45
23% - продавачи и снабдители;
11% - шофьори;
11% - сервитьорите и барманите;
10% - пъдари;
9% - счетоводители;
8% - учители;
5% - държавни служители (125 хил. души);
5% - "шапкари" (63 хил. полицаи и 45 хил. военни);
10% - управители на фирми (300 хил. пререгистрирани фирми);
Дотук 92% работят в сферата на услугите и генерират 66% от БВП.
Останалите 8% вероятно включват всички енергетици, ж.п.-ейци, моряци, абе изобщо цялата икономика.
Или това не е анализ, или стопанската камара не е камара, а сборище от профани.
18 Октомври 2010 20:51
Българският бизнес имал нужда от хора с техническо образование Кой е тоя български бизнес? Кръчмите ли имат нужда от инженери?
Пък и какво роптае българският бизнес, нали толкова години плаща на политици и анализатори да обясняват, че образованието трябва да бъде на пазарен принцип? Ами ето го, на пазарен принцип е: бройките се определят според интереса на студентите.
Искаш да следваш стопански науки, следваш ги, ставаш продавач в кварталното магазинче. Напълно логично ми се струва и би трябвало всички да са щастливи. Сигур и форумните комсомолци на пазарния фундаментализъм ще потвърдят.
18 Октомври 2010 21:41
Нуждите на бизнеса са съвсем други - ....

Като има нужда бизнесът, да си създаде кадри, ако не може , значи не е бизнес, а шайка от проскубани вече бивши комсомолски секретари плюс закърнели във всяко отношение борчета.
Като работникът има нужда от работа, си търси работа, като има нужда от доходи, заминава в чужбина, от каквото има нужда , си го набавя.
Какво излиза - че работникът е по-предприемач от бизнесменинът, защото като има нужда от нещо, си го създава.
А т.н. "бизнесменин" клечи и размахва пръстче на общество и държава.
Егати държавата щом тия са и бизнесмените.

____________________________________
ИСКАМЕ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
18 Октомври 2010 21:42
Аполитичен,
Много добре си прозрял, какво е стопанската камара.
Що се отнася до структурното несъответствие между "производството" на кадри и "нуждите" на т.нар. българска икономика - то щеше да е чудо като след няколко десетилетия на липса на национална кадрова политика да има някакво съответствие.
Чисто методологично, да се говори през 2010 г. за българско висше образоване и българска икономика е най-малкото безпредметно - България е световно икономическо джудже - 0, 14% от световния брутен продукт. Младите хора, които се дипломират в средните училища намират път към други икономики, и това че не се доверяват на български университети съвсем не означава, че остават без висше образование.
Както и фактът, че добре образовалите се висши специалисти също предпочитат да работят извън България - естествено в България да останат годните само нискоквалифицирани дейности (независимо от формалното си образование).
18 Октомври 2010 23:46
Кво значи "нуждите на бизнеса" ? Нуждите на назначените "бизнесмени" или нуждите на стопанската дейност, като такава ?
-
Ако е първото, то техните нужди вече са отминали с възрастта, ако е второто, то наличието на образовани хора от всички специалности, би трябвало само да създава нови дейности и развитие.
-
Да, де, ама второто няма как да стане, докато пазарите се назначават и гарантират корупционно.
19 Октомври 2010 01:07
Това показва, че поне 1/3 от студентите изобщо не са за студенти, а истината е, че качествени са не повече от 10-15% от записаните за студетни.
Съответно рязкото съкращаване и реорганизиране на ВУЗ-овете до около 1/7 от сегашния патологичен брой от около 50 е повече от належащо. Т.е. да останат максимум 10 (ако не 7) ВУЗА, върху които според качеството на преподавателите и учебния процес да се разпределят сегашните и тъй и тъй мизерни пари, като се вдигнат рязко заплатите и се изравнят по покупателна способност читавите преподаватели у нас с читавите в чужбина.
Това ще повиши нивото на ВУЗ-овете и ще задържи голям брой от най-читавите, които отиват да следват в чужбина, щото тук не им се гледат пишман университети, които печатат дипломи на пишман студенти, коит после ще се броят за автентична българдка интеигенция.

19 Октомври 2010 04:54
Всеки трети младеж с диплома става продавач
За нещо повече - бегом след Слънцето.
Като начало пак ще са продавачи. Ама по-добре платени.
После животът ще отсее кой за какъв става. Ама НЕ и в България.
19 Октомври 2010 06:12
***Образованието трябва да развива мощна фундаментална култура, мощен интелект и закономерно следващата от това способност за бързо усвояване на нови знания, а не да "произвежда кадри за бизнеса". Бизнесът трябва да осигурява парите и да си знае мястото. Това би трябвало да е ясно на всеки нормален човек. И все пак:
1. Какво точно прави бизнесът за образованието, та изобщо да има претенции? Само не ми разправяйте пак глупостта за данъците. Това и най-големият малоумник вече не го взима насериозно.
2. Четири години средно СПЕЦИАЛНО (КАТО НА ТРИЗНАЧКИТЕ) образование, четири - бакалавърска, година - година и половина - магистратура (някъде са и две). Десет години след ВРЕМЕТО, когато детето са го наориентирвали тъпите му родители (тъпото младо поколение обикновено е достоен наследник на още по-тъпо старо поколение; дъртите въртигъзници си отглеждат достойни млади наследници). В началото на тези десет години сичкото криещ данъците си бизнес е ревал, че образованието не му доставя подходящите кадри, и затова заплатите, които дава, са едни такива никакви... Когато младото изчадие е завършвало, бизнесът вече е бил съвсем друг, и то пак се е оказало неподходящ кадър...
3.Идеята, че институцията, която трябва да прави децата на хората ХОРА - с високоразвит интелект и мощна универсална култура, позволяваща бързо усвояване на надстрояващите се над нея специализирани знания, трябва да произвежда нещо, което на бизнеса СЕГА му трябва, е достойна за класиката на идиотизма.
4. Специализирани "знания" без стояща зад тях фундаментална култура, т.е., умения, т.е., това, което се придобива в практиката И Е РАБОТА НА ПРАКТИКАТА - свръхзадача за образованието - процес, продължаващ в институционализираната си форма някъде около седемнадесет години!?!? Специализираните знания, освен ако не са нещо елементарно, усвоявано в движение, остаряват по-бързо и от статистиките. И за нови в главата на нещастника няма място, ако не са усвоени способните да ги поемат ФУНДАМЕНТАЛНИ ПОНЯТИЯ.
5.Човек цял живот се сили да прави това, което е учил. Произвеждайте само икономисти и се чудете, защо икономика, която изисква инженери, нещо не се развива в България. Заложете още от сега производство (самата дума в този контекст е идиотска) само на инженери, и се чудете, защо цяло поколение технически гении мизерстват. Ударете по хуманитаристиката (защото на един пазарен идиот НЯМА КАК да му е ясно за какво точно тя служи) и се чудете после, защо родният им език не е български, а пиджин-енглиш...
........................

Навремето (беше доснта отдавна) Тиойнби обясняваше, че имащата гръцки произход дума "ИДИОТ" означава човек, който може да прави само едно нещо, и че идиотите на нашето време са тия, които определят като "хомо економикус"...

Редактирано от - sybil на 19/10/2010 г/ 12:34:56

19 Октомври 2010 06:18
Така се ядосах от тоталното изглупяване ПО ТЕМАТА на колегите от форума, които много уважам, че вместо ТОЙНБИ съм написал нещо друго. Извинения...
19 Октомври 2010 06:21
А, и още... Проблемът дори на бизнеса не е в това, че не са специално учени на това, което на него ТОЧНО СЕГА му трябва, а в това, че във всяко отношение, включително и за това, на което са СПЕЦИАЛНО УЧЕНИ, са полуграмотни... Но и при родителите им е било същото, иначе не биха припявали...
19 Октомври 2010 06:40
Бизнеса не е техническо училище.Бизнеса търси готови професионалисти като електротехници, водопроводчици заварчици и други професи от които има нужда даже и чистачи.
19 Октомври 2010 06:59
Хъш, коя от тези професии, освен практика, изисква повече от шестмесечен курс? И това ли трябва да учат СЕДЕМНАДЕСЕТ ГОДИНИ? И ако това му трябва на бизнеса, какво му пречи да ОРГАНИЗИРА И ПЛАТИ тези курсове? И до това ли се свежда развитието на един човек? И какво значение има, какво му трябва на бизнеса? Да бракуваме самата идея за образование, и да им връчваме метлата от шесгодишни ли? Айде стига малоумие в името на бизнеса!
19 Октомври 2010 08:18
Там където му трябва - бизнесът си организира курсове. Поне в Америка е така. За България не знам.
Затуй повтарям : Който иска да издрапа от блатото - бегом след залеза.
За който светът почва с кръчмите и свършва с курвите може и да не се напъва . България е идеалното място в туй отношение.
19 Октомври 2010 08:45
Кое от следните три неща е най-важно за развитието на една икономика:
1. Възпроизводството на пари?
2. Възпроизводството на хора?
3. Възпроизводството на енергия?

Погледнeте в CIAFactbook, направете сравнителен анализ и установете кой е най-добър и в трите.

19 Октомври 2010 08:50
А до сега защо не съм попадала на информация, че Сашо Дончев реве, че образованието не произвеждало необходимите на бизнеса му кадри? Неговите КАДРИ да не би на Марс да се обучават и да му ги изпращат инопланетяните?
ПП Ако някой възприема горното като четка ... негова си работа, но все пак ... не е зле да се поразрови онлайн и да види какво прави СД за образованието и професионалната подготовката.
19 Октомври 2010 09:43
След написаното от Дъртанян няма какво да добавя. Освен едно - хората работят за пари. Отиват там, където се усещат най-добре. Когато бизнеса осигури адекватно на изскванията си заплащане, добре подготвените кадри сами ще дойдат.
19 Октомври 2010 10:19
Темата дава повод да сетим , че надценяваме това , което наричаме бизнес , а подценяваме "политическото" ни , като универсален /външен и вътрешен/ негов субект . Доколко и практически , ние събираме в единството им различните ни "системни определения" , в случая , политическото и икономическото ? За "Белене" и тръбите , ще ни трябват в различно време поне до 5 000 заварчици , две трети от които от най-висок клас . Имаме ли ги и как ще ползваме тези хора в рамките на трудовият им И житейски цикъл ? Дано сте сетили , какво искам да ви споделя , а въпросът ми е , за чий чеп са ни морски гимназии , след като имаме морето ни само като "туристическа дестинация" , а не , като Висока морска практика ?...

Редактирано от - beagle на 19/10/2010 г/ 10:38:31

19 Октомври 2010 10:53
Според работодателската организация сега висшето образование се развива самоцелно, заради самото обучение, при което приемът няма практическа връзка с потребностите на бизнеса.
А тия работодатери какво правят? Вземат ли студенти на стаж? Ходят ли в университетите да търсят кадри? Или като им потрябва специалист просто си крадат от друга фирма?
19 Октомври 2010 10:56
Еми къде да започнат бре? в корабостроенето дет го нема, в електрониката дет я нема, в машиностроенето дет го нема...затуй в моловете: продавачи, бармани и пазачи...Това сега е "индустридевелопмънт" на България...
19 Октомври 2010 11:11
Ако е с диплома, няма де е продавач, ами ще отговаря за Direct Sales. Разбирате ли разликата?
19 Октомври 2010 11:16
Особено сериозен е проблемът с медицинските сестри - там студентите професионални бакалаври са намалели наполовина. От над 13% те са спаднали до малко над 6%, което е реална опасност за нормалното функциониране на системата на здравеопазването и трудно може да бъде компенсирано в близко бъдеще,
Каква е заплатата на една медицинска сестра? Дали е по-висока от официалната минимална заплата в България?
19 Октомври 2010 11:23
Основата на българския бизнес е якото лапане сега без инвестиции за по-голямо лапане в бъдеще. Нормалния бизнес инвестира в бъдещето, за да печели повече, но в България имаме дебеловрат бизнес, на който и стила му е същия като начина му за натрупване на първоначален капитал - вземай/кради/, без да даваш! Какво са направили тези дебеловрати бизнесмени за образованите, за да имат каквито и да е претенции? Какво правят и за развитието на собствения си бизнес, за да има нужда от грамотни хора, а не от нископроизводителен ръчен труд? Отговора е ясен - нищо. Те затова сме най-зле в Европа и с най-ниски заплати.
19 Октомври 2010 11:42
Е затова пък всеки с фалшива диплома, но с връзки в Пожарната става Шеф на ДФЗ!!!
19 Октомври 2010 12:19
Значи на 16 можеш да се жениш, трябва и да работиш, но да гласуваш и да бъдеш избиран можеш след 18
Тогава защо се възмущаваме лицемерно от експлоатацията на детския труд, от ранните раждания при циганките, пък и не само при тях... от проституиращите 15-16- годишни, че и по-малки момичета и момчета... нали ако се узакони проституцията, 16-годишните ще могат легално да проституират..., пардон да работят.

Превърнахме се в отвратително общество, лансират се отвратителни тези, при това за пример ни дават ЕС....

Тодор Живков, цитирам те: "двгнч и в демократите
19 Октомври 2010 13:30
Проблемът е , че за 20 години ние не научихме разликата между Бизнес и Крадене , а ни искат и прогнози за поотделното им бъдеще да правим . Баф , изискванията ...
19 Октомври 2010 13:34
Впрочем има едни европийски пари за обучение на безработни, нещо от рода на - ако на работодателя му трябва 1 човек, правят курсове за 5 човека с европейските пари и той си подбира един от тия пет.
И да не е точна схемата, подобна беше. Интересна работа, обаче заявки от работодатели в бюрата по труда йок.
Е като ти требва нещо, дават ти пари да ти го създадат и ти не си го искаш, това не говори ли за личното ти малоумие?

____________________________________
ИСКАМЕ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
19 Октомври 2010 13:47
Нуждите на бизнеса са съвсем други - предимно от кадри в техническите специалности.

Нема се пУашите, Пернишката политехника щи ви задоволи потребностите
19 Октомври 2010 14:11
Що за "бизнесмени" са тия дето рИвът за кадри?
Нали уж сме в Пазарна икономика? Щом нещо се търси - цената му скача. Как беше със строителството преди има-няма две години - общ работник носач на кофи бетон със заплата хилядарка и хоп, хиляди маса народ носачи на кофи бетон.
Мислите ли, неуважаеми "бизнесмени", че един дипломиран инженер няма да зареже търговията, ако му платите достатъчно?
19 Октомври 2010 14:17
Нуждите на бизнеса са съвсем други - предимно от кадри в техническите специалности.
Това са пълни глупости. След 1989-та година маса народ с технически специалности остана на улицата, може би повече от 2/3 от тях. Съответно хората се пренасочиха към това, което се търсеше, т.е. малко бяха вече кандидатите за инженери. Това е логично от гледна точка на малкото, което остана от икономиката ни. Сега, за да се търсели "кадри в техническите специалности" може да означава няколко неща:
- някой много лъже
- тези дето търсят, не са си направили труда да търсят където трябва и както трябва, т.е. "където трябва": сред кадрите които след 1989-та се преквалифицираха като таксиджии и продавачи на сергии например и "както трябва" - не предлагат по-високи доходи от тези на продавач на сергия
- икономиката ни бележи бурен подем и съответно има недостиг на кадри
19 Октомври 2010 15:01
В България има предостатъчно инженерни кадри.
ТУ-тата не съм чул да свиват специалности.


Ноо тъй като има глад за бачкатори в целия свят, инженерите има избор. и те не ходят при плачещите тука "бизнесмени".
Разбира се за да взимаш добрите пари, трябва да си поне едно ниво над инженерния персонал, което води до логичното много повече кандидат манагери отколкото кандидат бачкатори.
19 Октомври 2010 18:33
Планът е преизпълнен - като един услужлив народ ние ще развиваме пазара на ниско платените услуги. Ледът се пука господа съдебни заседатели. Децата бягат надалече да учат и живеят в странство. Некадърността е на почит- колкото повече-толкоз по нависоко в йерархията на държавния октопод. а ние тук си мрънкаме по форуми...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД