Държавата може да издържи с 4 млрд. лв. по-малко догодина, отколкото е планирано в бюджет 2011. И ако в момента е предвидено догодина тя да харчи 881.75 лв. на секунда, сметките й ще излязат и ако харчи само 742.35 лв. в секунда. Това обяви вчера шефът на Института за пазарна икономика (ИПИ) Красен Станчев, представяйки традиционно изготвяния от института алтернативен бюджет.
Харчовете на правителството и другите власти могат да бъдат намалени от 27.8 млрд. лв., колкото са заложени в бюджет 2011, на 23.4 млрд. лв., твърдят от ИПИ. Първо, трябва да се съкратят парите на администрацията с 20%. Второ, трябва да се премахнат субсидиите, включително за БДЖ, националните доплащания за земеделието и т. н. "Субсидиите за фермерите са неефективни, защото 81% от евросредствата отиват при най-големите 5000 земеделски производители, а 19% - при 66 000 малки производители", заяви Петър Ганев от ИПИ. От фондацията предлагат също здравеопазването да излезе от бюджета и да мине предимно в частния сектор, т. е. осигуровките да се внасят в частни фондове, а не в НЗОК. Хазната ще спести пари и ако държавните служители, военните и полицаите сами си поемат осигуровките.
Според ИПИ, ако се реформират пенсионната и здравната система, осигуровките могат да паднат с още 5%, при това още от 2011 г. Това ще стане, ако от догодина се въведат лични пенсионни сметки и хората започнат да се осигуряват предимно в частните фондове. Доходите на пенсионерите в заварено положение пък ще се осигурят от данъци и от приходите от приватизация.
Освен това според ИПИ инвалидните пенсии трябва да се преразгледат. "Ако това се направи, над 50% от хората, които сега взимат инвалидни пенсии, ще загубят правата си, защото в момента се опитват да надхитрят системата", коментира Светла Костадинова, изпълнителен директор на ИПИ.
Икономистите настояват още данък дивидент, който сега е 5%, да се премахне, а налогът върху едноличните търговци да падне от 15% на 10%.
"Субсидиите за фермерите са неефективни, защото 81% от евросредствата отиват при най-големите 5000 земеделски производители, а 19% - при 66 000 малки производители",
Най-големите 5000 земеделски производители обработват над 80% от земята.