Бойко Борисов дава хубаво време, а строителите на "Люлин" трябва да се постараят движението да се пусне тази Коледа. |
Онзи ден премиерът Бойко Борисов надмина самия себе си - реши, че магистрала "Люлин" може да се пусне за движение половин година по-рано и да бъде нещо като подарък от него за Коледа. "Договорил съм ви времето 'убаво. 25 градуса. До 20 декември трябва всичко да е разплатено, на 22-ри затварят кепенците във финансовото министерство и дотам", заяви премиерът, без изобщо да се смущава, че пътуването на коли зимно време по недовършен път може да е и опасно. При това по път, който минава през три планински тунела, единият от които няма как да бъде довършен, изолиран и с готова електрическа инсталация до Коледа. Т.е. при първия сериозен дъжд и сняг отвътре ще тече като из ведро. Но това не смущава премиерът. Не заслужава вниманието му и фактът, че на магистрала "Люлин" досега станаха 5 сериозни инцидента с работници с 4 жертви.
Неприкритата любов към първите копки и рязането на ленти очевидно вече плаши и държавната Агенция "Пътна инфраструктура". Няколко часа след апломба, с който премиерът пришпори строителите на "Люлин", в свое съобщение агенцията заяви, че като възложител на обекта "е скептично настроена относно обещанията за предсрочно приключване на обекта". И няма как да е иначе, особено след горчивия опит от преждевременното пускане на част от същата магистрала. Южната дъга на пътен възел "Даскалово" също бе пусната предсрочно за движение и асфалтът по нея веднага се напука.
Първо да го направим, после ще го оправяме
Самият регионален министър Росен Плевнелиев се изрази наскоро така по бТВ, попитан защо се бърза: "За мен важно е първо да си направим магистралите, после винаги може да ги оправяме." Тази формула бе приложена по отношение на пътен възел "Даскалово". След като участъкът бе открит, две седмици по-късно стана ясно, че по асфалта са се появили пукнатини. От Агенция "Пътна инфраструктура" веднага реагираха с "логично" обяснение. Според тях в пропукването на настилката няма нищо притеснително, то е резултат от "големия трафик и незавършеното строителство".
Движението бе пуснато заради желанието да се облекчи трафикът в района. За прибързването стана ясно пак от думите на премиера Бойко Борисов по време на откриване на участъка: "Понеже вчера имаше проблеми между МВР и пътното - не искаха да съгласуват това движение, затова им дадох график до днес сутринта и се радвам, че са направили необходимото, за да могат автомобилите да минават", каза тогава министър-председателят. С което заличи усилието на пътната агенция от предишната седмица да изследва дали естакадата ще издържи. Те се бяха приготвили да пуснат подвижна лаборатория, която да изследва дали съоръжението ще издържи, но премиерът просто ги изпревари.
Стана ясно, че там, където са се появили пукнатините, е било предвидено да се поставят дилатационни метални фуги. Чрез тях се компенсира сезонното топлинно разширяване и свиване на мостовете. По график обаче фугите трябва да бъдат монтирани през ноември, а ако падне сняг - чак в началото на 2011 г.
Според експерти е абсурдно да се пуска движението по мост или естакада, преди да са поставени въпросните фуги. "Не може да се пуска движение по път без дилатационни фуги", коментира Румен Йовчев от Браншова камара "Пътища". Според него това ще доведе до образуване на дупки по платното, а при дъждовно време и сняг водата ще се стича по съоръжението и ще продължи да го поврежда. Тъй като става въпрос за висок мост, това може и да е опасно, защото след време корозията и разрушенията могат да обхванат и подпорите. В момента движението по отсечката е много интензивно, защото оттам минава целият трафик от София за Кулата и Гърция и за Радомир, Кюстендил и Перник.
Министър Плевнелиев по всичко личи няма подобни притеснения, защото чистосърдечно призна, че мостът над река Янтра край Бяла също е пуснат за движение, без да са поставени въпросните фуги. Съоръжението беше открито, без да е напълно завършено, през октомври миналата година.
"Давам ви пример и с моста край Бяла, където фугите също не са сложени година след като е пуснат в експлоатация. Съвсем съзнателно не ги сложихме, имаме временно решение и няма никакъв проблем в зоната на фугите да има пукнатини. Това е нещо, което очаквахме, и нямаме притеснения.", коментира Плевнелиев.
А тройната коалиция беше лоша
Съвсем доскоро Плевнелиев се възмущаваше, че предшествениците му са пускали движение по пътища без издаден акт 16. Да се прехвърли вината върху предшествениците е, разбира се, най-лесно.
Например в началото на август стана ясно, че може да се наложи мащабен ремонт за най-новия участък от магистрала "Тракия" - между Стара Загора и Чирпан (пуснат през 2007 г.). "Проблемите са много. Насипите на всички надлези по трасето не са укрепени и заради ерозията устоите им са подронени. Освен това са се появили коловози от двете страни на трасето, а има и голяма вероятност пътят в последните километри преди Стара Загора да започне да потъва", алармира инж. Румен Йовчев. Той обясни още, че сериозен ремонт би глътнал до 12 млн. евро.
Изпълнителите обаче не са виновни - причината за дефектите е зле подготвеният проект, чрез който се е целяло да се спестят пари. По приумица на бившия шеф на пътния фонд Веселин Георгиев е отменено озеленяването на трасето. "Той казваше: "Дядо Господ си знае работата, той ще озелени. Но докато това стане, ерозията си свърши работата", казва още Йовчев.
Експертизата, назначена от сегашното ръководство на пътната агенция, потвърди тези предположения. Само че там решиха да почнат да решават проблема отзад напред. Изпратиха писмо до сдружението "Рънуей-БГ" (с водеща компания "Трейс"), с което нареждат незабавно да започнат работите по отстраняване на дефектите. От пътната агенция твърдят, че ремонтът ще е за сметка на изпълнителя, но все още не е ясно кога ще започне.
По същия начин стои и проблемът за разпадащия се участък между Даскалово и Долна Диканя от магистрала "Струма". Стръмните скални участъци в близост до пътя на това място са започнали да се свличат. Камъните са подкопали каналите за отводняване и те могат да пропаднат. Ако не се вземат мерки, следващият етап от разрушаването ще обхване и самото пътно платно, което бе пуснато за движение преди около 3 години.
Предисторията на този провал е абсолютно същата като при потъващия участък от "Тракия". За да спестят пари, от пътния фонд са изключили от проекта дейностите по озеленяване и биологично укрепване. Тъй като участъкът минава през планински район, точно този пропуск е станал причина за свличане на скалните маси. А този малък участък от "Струма" има доста "красива" история - към договора са подписани 8 анекса, проектът се е оскъпил 3 пъти и е завършен с 4-годишно закъснение. Оскъпяването е от 32 млн. лв. на 97 млн. лв. На всичкото отгоре никой не се наема да обясни дали се предвижда ремонт на шосето, колко средства ще са необходими за това и откъде ще дойдат те.
Както и никой не може да обясни защо сега се допускат същите грешки. И защо Бойко Борисов се подиграва на Меглена Плугчиева, че открила 5 километра от магистрала "Люлин", които свършвали в полето. Те поне още не са се напукали.