Първата тристранна среща на високо равнище Франция-Германия-Русия се състоя в края на миналия месец във френския курорт Довил. Никола Саркози, Ангела Меркел и Дмитрий Медведев обсъждаха европейската и глобалната сигурност, както и развитието на сътрудничеството между Европа и Русия. Един от важните резултати бе одобрената инициатива за създаването на Съвета ЕС-Русия. Срещата бе приета на нож в някои страни и среди в Европа и САЩ, защото напомня за стария съюз между бившия френски президент Жак Ширак, канцлера Герхард Шрьодер и Владимир Путин, когато беше държавен глава на Русия.
"Берлинската стена падна преди вече повече от 20 години. Днес всички ние трябва да мислим за нов модел на икономически растеж", пише във в. "Фигаро" банкерът Жан-Пиер Тома, изпълнителният директор на банката Lazard и бивш депутат от партията Съюз за френска демокрация. "Затънал във вътрешни организационни проблеми, ЕС загуби скорост и енергия. В своето късогледство той пренебрегна ролята и приноса на съседна Русия. На състоялия се през септември в Иркутск Байкалски икономически форум присъстваха огромен брой представители от Китай, Япония и Корея, които искат да участват в строителството на икономиката на XXI век. В същото време европейците на форума не бяха много. На мястото на Берлинската стена започва да се формира невидима за мнозинството икономическа и културна пропаст. За разлика от конкурентните отношения, които свързват ЕС със САЩ, Япония и Китай, връзката на ЕС с Русия може наистина да се базира на разбирането за партньорство.
Освен това не бива да се забравя, че
на Франция са й жизненонеобходими капитали
Това е особено важно, ако се отчете, че сегашният държавен дефицит изяжда немалка част от спестяванията на хората. Руските фондове, които вече наброяват няколко стотина милиарда долара и се превръщат в ключов елемент от развитието на страната, биха могли да играят и ролята на катализатор за икономическия растеж на целия континент. Нашите съдби са свързани както в близко, така и в по-далечно бъдеще. Ето защо ние сме прави да помагаме на Москва да се превърне в голям финансов център, който идеално би се вписал в пространството между Хонконг, Шанхай, Лондон и Париж. В перспектива този континентален възел може да се превърне в противовес на борсите на Ню Йорк и развиващите се страни. Срещата в Довил трябва да постави началото на изграждането на истински икономически алианс между Европа и Русия, който ще засили търговския и икономическия обмен, а също и на трансфера на капитали. Това ще ознаменува началото на нова ера в Стария свят", заключава Жан-Пиел Тома.
"Между френския президент Никола Саркози и германската канцлерка Ангела Меркел съществуват разногласия, но в едно те са съгласни - ако Европа иска да съхрани значимостта си в света и да осигури мир в тила си, на нея й трябва Русия", писа на свой ред в."Ню Йорк таймс". По повод срещата в Довил дипломати и наблюдатели заговориха, че сега са се появили условия за по-тесен, макар и неформален стратегически диалог между Европа и Русия. И Франция, и Германия се постараха да успокоят Вашингтон, че в Довил няма никакъв антиамерикански подтекст. Меркел заяви, че целта на срещата е развитието на сътрудничеството между НАТО и Русия, "доколкото Студената война е приключила завинаги". Тя подчерта също, че новата "архитектура на сигурността" не трябва да създава пречки за сътрудничеството между САЩ и Европа в рамките на НАТО. Макар да не доведе до появата на официален механизъм, срещата може да положи основите за провеждането на нов, неформален форум по проблемите на сигурността", заявиха официални представители.
САЩ се боят, че губят влияние
В американския печат подновената ос Париж-Берлин-Москва се възприема като истинска заплаха за САЩ, твърди френският политолог Марк Русе. Той цитира неоконсерватора Джон Халсман, който казва следното в списанието на "Херитидж фаундейшън": "Ако отчетем всички фактори, Франция, Германия и Русия потенциално притежават всички атрибути на велика сила, способна да се превърне в противовес на САЩ на глобално равнище. Франция може да предложи политически и идеологически инициативи, Германия икономическа мощ, а Русия военни възможности." Халсман смята, че Вашингтон трябва да отвърне на удара и да използва всякакви средства, за да раздели този антиамерикански алианс.
Срещата в Довил бе посрещната враждебно и от консерваторите в Полша. Според в. "Наш дженник" тримата "са решавали как да изтикат" американското влияние от Европа, а самите те да заемат освободеното място. Вече повече от 10 години е видимо как оста Берлин-Париж и нейното продължение Берлин-Москва се превръщат в триъгълник, който възнамерява да подчини Европа. "Стратегическото сътрудничество между немците, французите и руснаците трябва да предизвиква най-сериозни опасения", пише изданието и продължава: "Париж смята, че въпреки мнението на посткомунистическите държави Русия вече не представлява заплаха за света и Европа, съответно е невъзможно да се осигури европейска безопасност без подкрепата на Русия. Няма съмнение, че германците, французите и руснаците отдавна и тайно се договарят помежду си по най-важните европейски въпроси. Русия не членува нито в НАТО, нито в ЕС, но натискът й е достатъчно силен, за да играе стратегическа роля в тези съюзи. Германия и особено Франция отдавна провеждат антиамериканска политика - дори без да крия това. За пореден път те охотно въвличат в това Русия. Това е свързано с опасност за Полша. Тя е застрашена от изолация на европейската международна сцена, където Москва се стреми да намали нашето значение, използвайки различни влияния. Това може да стане особено видимо след няколко месеца, по време на нашето председателство на ЕС. Другите страни от Евросъюза ще бъдат заплашвани от Москва по-късно, в съответния момент", заключава "Наш дженник".