:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,655,148
Активни 283
Страници 9,311
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

500 000 души получават по-високи пенсии от реалните си вноски

По никакъв начин дефицитът в НОИ няма да бъде стопен със сегашните мерки, смята бившият социален министър Иван Нейков
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Иван Нейков е роден през 1955 г. в Хасково. По образование е юрист. Беше социален министър в правителството на Стефан Софиянски и Иван Костов. По негово време беше направена първата пенсионна реформа. Сега е общински съветник от СДС и председател на Балканския институт по труда и социалната политика.
- Г-н Нейков, реформа ли прави правителството, или само подобие на реформа, както твърдят много експерти?

- Според мен началото е сложено. Поне са посочени стъпки, сроковете, в които трябва да бъдат реализирани, направени са разчети до какво водят тези стъпки. Но още сме някъде по средата на пътя, защото има много стъпки, които трябва да бъдат предприети следващата година и по-следващата. Стъпки, които днес не виждаме още. Затова ще продължим да си пием горчивата чаша.

- Смятате ли, че тези стъпки ще стопят дефицита във фонд "Пенсии" до 2017 г., както предвиждат авторите на промените?

- Отново сме на път да приемем, че сме намерили няколко решения и всичко цъфва и връзва. Напротив, по никакъв начин дефицитът не може да бъде стопен само с тези мерки. Има принцип в социалното осигуряване - колкото време потъваш, поне толкова време трябва и да изплуваш. Затова категорично не може да се постигне ефектът за 6 години да ликвидираме дефицита. Може този срок да бъде спазен само при още поне два пъти по толкова стъпки, които трябва да бъдат извървени.

- Кои трябва да са те?

- Тревожно е мълчанието за бъдещето на размера на осигуровките. Ако някой смята, че с това танго напред-назад, с намаляване и увеличаване на осигуровките ще излъжем осигурителната система, дълбоко се заблуждава. Първо трябва да увеличаваме осигуровките. Можем да минем без значително увеличаване на осигуровките само ако имаме значително увеличаване на доходите. При положение че замразяваме доходите, не може да очакваме да имаме по-високи постъпления при ниски осигурителни вноски. Явно някой смята, че от 2013 г. до 2016 г. ще натрупаме толкова вноски, че да изчистим дефицита. Това просто не е възможно - да го трупаш 10 години и да го изчистиш за 4.

Не виждам и мерки за ограничаване на ранните пенсии, а там трябва да концентрираме много усилия. Сега хората се пенсионират доста по-рано от възрастта, посочена от законодателството. Сега ще вдигнем тази възраст, но ако не бъде коригиран моделът на придобиване на ранни пенсии, няма да има този ефект, който се очаква. Остава да стои и големият проблем с точното определяне на вноската на работещите в отбраната, МВР и в структурите на съдебната власт с право на ранно пенсиониране. Рано или късно ще стигнем и до решението от фонд "Пенсии" да се плащат само пенсии за трудова дейност, и то в действителния им размер.

- Имате предвид съществуването на минимална пенсия?

- Да. Става дума за това, че близо 500 000 души всъщност получават повече, защото вноските им не могат да изпълнят заложената минимална пенсия. Приемам, че тук има много сериозен проблем, потенциал за конфликт. Тук въпросът е: безкрайна ли е солидарността? Можем ли през цялото време да натискаме за увеличаване на минималните пенсии, което означава, че ще увеличаваме всъщност размера на неосигурените пенсии. Защото с тяхното увеличаване увеличаваме сумата, която се преразпределя между хората - от тези, които са правили повече вноски, към тези, които са правили по-малко вноски. Въпросът е деликатен, но не трябва да бъде подминаван. "Да" на солидарността, но нещата трябва да имат разумни граници.

- А трябва ли държавните служители да започнат да плащат лични вноски?

- При държавните служители важи по-скоро принципът "Я не сакам аз да съм добре, сакам Вуте да е зле". Защото истерията да си плащат те вноските нищо не означава. Не си ги плащат те, плаща ги отново бюджетът. Средствата и за заплатите, и за вноските им идват единствено от бюджета, т.е. от данъците. От тази гледна точка за данъкоплатеца няма да има никаква промяна дали служителят взема 500 лв. заплата и 200 лв. му плаща държавата за осигуровки, или ще взима 700 лв., от които 200 лв. ще ги дава като осигуровки. Проблемът е в това, че всъщност глобално за бюджетния сектор държавата не покрива всички вноски, които се дължат, а покрива всички разходи, които трябва да бъдат направени за пенсии на хората от бюджетния сектор.

- Това означава ли, че голяма част от парите, които сега се броят като дефицит на НОИ, всъщност са задължения на държавата, които тя не е платила под формата на вноски?

- Не мога да кажа, че е голяма част, защото нямам цифрите, но можем да кажем, че една част от дефицита е от това некоректно поведение на държавата като осигурител.

- У нас предстои да се пенсионира следвоенното поколение, когато е бумът на раждаемостта. Ще издържи ли пенсионната система, отчетено ли е това в различните разчети?

- В следващите 15 г. демографската картина рязко се влошава, поради което не можем да избегнем непопулярни мерки. Все повече хора ще излизат от пазара на труда и все по-малко хора ще влизат в него. Затова има много голямо значение увеличаването на осигурителния стаж и на възрастта. Това е най-големият резерв на българския пазар на труда.

- А няма ли опасност с все по-голямото затягане на достъпа до пенсия и при влошения здравен статус на нацията ни голяма част от младите да си кажат: "Защо да се осигурявам, като няма да доживея до пенсия?"...

- Ако тази теза беше вярна, тогава откъде дойдоха 2.5 млн. пенсионери? Доживява се. Тази гледна точка - тежко ни е, затова трябва да се пенсионираме рано, не трябва да бъде водещата при реформите. Напротив, тежко ни е, защото се пенсионирахме рано. Това е сърцевината на проблема. Не може система, която до 2000 г. даваше право на човек да се пенсионира на 38 г., да издържи.

- През 2000 г. обаче вие също правихте разчети и сега трябваше НОИ не просто да няма дефицит, ами да има резерв за две месечни плащания. А говорим за 2 млрд. лв. недостиг. Каква е гаранцията, че следващите няма да кажат "Кризата мина, да намалим вноските, да вдигнем пенсиите?".

- Това е най-опасната среда за всяка реформа в България, да стигнеш в ситуация, в която да кажеш "Стига толкова, вече сме добре!". Липсата на устойчивост в осигурителната система в момента е нещо като раково образувание. И появи ли се, или е нужна хирургическа намеса, или просто ще се сбогуваме със системата.

- И все пак за какво са разчетите?

- Единственото, което не калкулират в себе си актюерските разчети, са кризите. Само те не могат да бъдат калкулирани. Всичко останало влиза в тези разчети. И демографските проблеми, и промените на пазара на труда, и политиките по доходи, и нивата на бедност. И може наистина да им се вярва. Те са много консервативни и съдържат в себе си буфери да посрещнат някакви неочаквани промени, но не и такива от типа на кризата.

- Но политиката по доходите също не може да се предвиди, защото тя реално зависи от състоянието на пазара...

- Не е точно така. Всяка държава има механизми, с които може да се формира и да се прогнозира цената на труда. Цената на труда е свързана с квалификацията. Ние похарчихме в последните 2-3 години стотици милиони за квалификация на хората. Но успехът ще бъде пълен, когато повишената квалификация се появи като увеличаване на доходите на хората. Така че има механизми за влияние върху политиката на доходите. Но те трябва да бъдат направени и след това спазвани.

- А коя е най-черната прогноза при демографската картина? В момента 100 работещи изхранват 78 пенсионери. Разчетите показваха, че без промени през 2020 - 2030 г. пенсионерите ще са повече от работещите - 115 към 100.

- През най-тежката картина минахме. Между 1997 г. и 2000 г. ги бяхме докарали горе-долу 100 на 100. Един работещ изхранваше един пенсионер. Това беше най-тежкият период. Сега сме малко по-добре от тогава и се надявам, че този показател ще продължава да се подобрява.

- Т.е. да не очакваме, че един работещ ще изхранва двама пенсионери?

- Няма такава опасност.

- Как тогава при такова тежко съотношение 1 към 1 вие наследихте дефицит само от 89 млн. лв., а сега вече минава 2 млрд. лв.?

- Цената на малкия дефицит бяха изключително ниските пенсии.

- Защо заложихте в закона този батак с тежките професии?

- Професионалният фонд е инструмент само за по-ранно излизане в пенсия. На хората, които работят при I и II категория труд, би трябвало да им се плащат всички осигуровки, както и на хората при III категория. И тези средства на тях им осигуряват онази пенсия, която се осигурява и на хората при III категория. За периода, за който те по-рано излизат в пенсия, се предвижда и една допълнителна осигуровка, една надбавка, от която да бъдат осигурени средства за тези периоди. Истината е, че този модел работи при по-високи заплати, при редовно плащане на осигуровките и при по-малък период за по-ранно излизане в пенсия.

- А защо не вдигнахте възрастта през 2000 г., за да намалите периода?

- Този въпрос е за синдикатите.

- Той може да се реши и политически с повече воля.

- Да, но никой не иска да бъде лошият докрай. Това беше един от компромисите, за да се направят другите стъпки от реформата.
74
6141
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
74
 Видими 
03 Ноември 2010 20:24
Др. Нейков не знае ли, че минималната пенсия не само няма да намалява, но ще се увеличава? В момента тя е под границата на бедност от 211 лева и ЕК ни предупреди вече, че това е недопустимо. Решението на ЕС до 2020 да изкорени бедността в Съюза е далеч по-важно от бакалските сметки.
03 Ноември 2010 20:28
Отказвам да присъствам, където е нейков!
03 Ноември 2010 20:58
Само заглавието...Много, ама много се съмнявам в истинността на твърдението. Ако се броят вноските СЛЕД 1990 година - може. Но - къде са вноските ПРЕДИ 1990 година?
----------------------------------------
Блогът на Генек

03 Ноември 2010 20:58
Солидарността няма граници , Иван Нейков мили . Има ли ги , значи сме в гражданска война . Впрочем , ние сме ...
03 Ноември 2010 21:01
А защо др. Нейков говори с половин уста за най-важния проблем - липсата на трудов пазар у нас? "500 000 души получават по-високи пенсии от реалните си вноски" и "Не може система, която до 2000 позволяваше човек да се пенсионира на 38 г." са верни неща сами по себе си, но не казват главното. А то е, че източникът на пенсиите е пазарът на труда и е абсолютно недопустимо той да продължава да тъне в хаос и разруха. Лъжа е, че трудовите отношения са само отношения между работодател(и) и работници. Те са една от най-важните и най-присъщи задачи на държавата и следва да бъдат управлявани от нея с всички средства, преди всичко с пряко администриране и административна принуда. Минималните цели са: 5-6% обща безработица, нормално е във всеки момент 1/20 от населението да си сменя работата или просто да си даде малък отдих; 0-1% трайна безработица и 20-25 години трудов стаж, натрупан от всеки, който доживее до пенсия. И аман от либералски и нео-либералски суеверия. Щом Сталин и Хитлер са могли да ликвидират безработицата, значи и ние можем.
03 Ноември 2010 21:24
От тази гледна точка за данъкоплатеца няма да има никаква промяна дали служителят взема 500 лв. заплата и 200 лв. му плаща държавата за осигуровки, или ще взима 700 лв., от които 200 лв. ще ги дава като осигуровки
Не че е най-големият проблем на пенсионната система, ама когато се правят калпави сметки в детайлите, се получава и калпава система.
Не че г-н Нейков ще разбере, що е издухан отвсякъде, но тия които го четат биха направили разлика, че 200 лв. на 500 лв. се явява 40% осигуровка, а 200 лв. на 700 лв. заплата са 28.5%. Така че, 40% осигуровка не е равно на 28.5% осигуровка.
Не е все едно на каква сума се изчисляват обезщетенията (майчинство, болнични, безработни) едно е 500 лв. съвсем друго е 700 лв.
Също не е все едно с каква заплата ще се оформи кредитно досие, ако се налага (вярно е, че банките се опитват да редуцират като броят чистия нетен доход. Ама разни министри оправдават имотни придобивки с брутния, а не с нетния доход )
С това некъдърно смятане в едно с мантрата, че работодателят плащал осигуровката е основен тарикатски приюм на синдикатите (какъвто е в същност Нейков) да лъжат, че защитавали нечий интерес като принудили работодателите да плащат по-високи осигуровки. Фонд работна заплата, който е включен в цената на стоката, е един. Ако е 700 лв., при 28.5% осигуровка, разпределена 60:40 в утежнение на работодателя, се договаря заплата 598 лв., работодателят плаща 102 лв., работникът плаща 68 лв., отделно ДОД 53лв. и му остават 477 лв. Та данъчната тежест е (700-477)/477=46.8% Ако работодателят плаща 10%, заплатата е 681 лв., осигуровките 194 лв.(19.4 лв. + 174.7 лв), ДОО -50.6 лв., разполагаем доход -456 лв, данъчно бреме 53.5%; При 100% плащане от работодателя (случаят на държавните служители, полицаи и магистрати), заплата е 545 лв, осигуровки 155 лв., ДОО 54.5, нетно - 490.5 лв, данъчно бреме -42.7%.
Тъй де, разлики от 5-10% какво са за един пишман адвокат?
03 Ноември 2010 21:30
За Генек и въпроса му :" Къде са вноските преди 1990 ?" Лесният отговор е - откраднаха ги . Кой ? Лошите . Лошите са в зависимост от предпочитанията . Аз ти предлагам друг отговор на въпроса . Преди 1990 имаше друго държавно устройство . Друга конституция и тя забраняваше да има осигурителни системи . В това число и пенсионна система . Щом няма система , няма специален данък , няма фондове за събиране на такива пари . Всичко беше собственост на държавата . 100% от БВП . И тя го преразпределя на 100% както сметне за нейна изгода , защото си е собственик все пак . Има ред за изчисляване на пенсии от консолидирания бюджет , но система за събиране на специален данък няма . По тази причина можем да си търсим парите в Кремиковци , Радомир , Перник , АЕЦ и в борбата с империализЪма , както казваше великият БАЙ . Затова сега солидарната система е не просто фалирала , а и несправедлива . И по нея бившите се пенсионират не просто по-рано , но и с най-големи пенсии . А имаха партийното и професионално задължение да се борят да не дойде днешният строй . Пък то какво ? Те пак задръстват всички системи . И ги фалират . Както фалираха и предишната си държава . Ще фалират и тази . Те вече са я фалирали .
03 Ноември 2010 21:44
Иван Нейков е един от главните виновници за днешния хал на пенсионната система - бащата на системата, така да се каже! Много е умен(демек) и много го бива да обяснява - навремето напоително ни обясняваше как ще разцъфтим в условията на наложената И от него пенсионна система, днес изкава вещи съображения защо това не е станало! Такъв човек Е ЗА ЗАТВОРА - там да споделя славата си С КОСТОВ!...

Редактирано от - Т_Живков на 03/11/2010 г/ 21:47:25

03 Ноември 2010 22:19
Та данъчната тежест е (700-477)/477=46.8%

Ясно че е шега, но ефективната данъчно осигурителна тежест в този пример е (102 +68 + 53)/(700+102)=27.8%.
Всякакви други смятания под и над черта са счетоводни гимнастики. Схоластика е и дали работник или работодател ги плаща. Абсолютно все едно е дали ще се представи като 46.8% от 477 лв или 27.8% от 802 лв. Просто във вторият случай работникът няма оправдание ако крие осигуровки и ще се сърди само на себе си ако го прави. А профсъюзите ще си търсят да свършат нещо полезно вместо занимания със схоластика.
03 Ноември 2010 22:59
За Генек и въпроса му: "Къде са вноските преди 1990?" Лесният отговор е - откраднаха ги

В България не се натрупват вноски от 1945 година. Нито преди 1990, нито сега, ако не броим шепата трици в професионалните фондове.
03 Ноември 2010 23:14
Alesis: Всичко беше собственост на държавата . 100% от БВП . И тя го преразпределя на 100% както сметне за нейна изгода , защото си е собственик все пак . Има ред за изчисляване на пенсии от консолидирания бюджет , но система за събиране на специален данък няма .
Искам само да припомня на пишещите тук, че и преди 1989 г. се събираше Данък Обществено Осигуряване (ДОО) и той беше 36%. Друг е въпросът, че тогава не се разделяше на вноски от работник и работодател, а се начисляваше от брутното възнаграждение - ако имаш стаж, имаш клас и допълнително възнаграждение и от бутното ти приспадат ДОО. Но тогава с бюджета се определяха пенсиите, които бяха 55% от получаваното брутно възнаграждение за последните 3 години преди пенсионирането. А по новата формула, измислена от същия този Нейков, пенсията е 35-40%, т.е. 1% за година трудов стаж.
04 Ноември 2010 00:40
/:/"...Става дума за това, че близо 500 000 души всъщност получават повече, защото вноските им не могат да изпълнят заложената минимална пенсия."
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
ЗАВИСИ, Иване, колко години пенсионерът получава пенсия- сиреч, колко години до смъртта му той е пенсионер!
А и, като се ВДИГА пенсионният Стаж, се ПЕСТЯТ толкова НЕдадени пари за НЕдадени пенсии, колкото е броят на ОТЛОЖЕНИТЕ пенсионери, умножен по отложените им години до пенсионирането им! Същото се отнася и при вдигане на пенсионната Възраст! Очевидно, това (ще) са много СПЕСТЕНИ пари!!!
04 Ноември 2010 01:10
Иван Нейков нищо ново не е научил и нищо старо не е забравил. Видно от интервюто му, дори не осъзнава, че проблемът не е в гимнастики, а в пенсионната система, която той измисли и наложи.
-
Безсмислено би било да му се обяснява, защото в закостенелите му мозъчни схеми няма как да проникне, че пенсионна система базирана на облагане само на труда, при спадане на относителният дял на този фактор за производство в продукта и при влошена демография, която обаче е само добавъчна, няма как да просъществува в бъдеще.
-
Пенсионната система на 21 век, може да бъде базирана само на облагане и на четирите фактора на производство, посредством облагане на продукта, като цяло и през данъчната система. Такива са просто новите реалности.
-
И след като г-н Нейков е на 55 години, то явно това е трябвало да бъде и възрастта за пенсиониране. Защото видно му е време да се пенсионира.
04 Ноември 2010 01:13
пич, на нейков му беше време да се пенционира още 92-ра, кога като главен юрист на канесебето въртеше търговия с обувки за умрели, внос от сирия. задръсти ми офиса с обувки с картонени подметки за 6 месеца по това време. даже се опита да подари на жена ми два-три чифта. имах големи проблеми
04 Ноември 2010 01:49
АТАКА иска да спре незаконното изплащане на пенсии в Турция
Четвъртък, 4 Ноември 2010г.- Натиснете тук
04 Ноември 2010 04:05
Паро, не става ясно кое му е незаконното ?
04 Ноември 2010 06:29
важното е да се постват линкове към тъпи статии от официоза Му , препоръчително с болд коментари. Нал тъй, пара?
абе пара, то малко неудобно, ма ти подготви ли данъчната декларация? Описа ли с колко си дигнал инфлацията с онези транжове от Сеатъл? ДДС-то плати ли го?
04 Ноември 2010 07:01

Brightman, извинявай ама ти сигурен ли си, че новата ти система е добре обмислена?? Щото какво значи, че труда е само един от факторите на производството - другите (капитала примерно) не са ли пак резултат от труд (само че минал)? Да не би да падат от небето или марсианци ги докарват от Марс (безплатно)? Или ще кажеш, че това е марксизъм и като така също е остаряло. Ами да знаеш, може и да НЕ е остаряло - хич недей да подценяваш дедо Маркс. Той може и да е объркал някои подробности, но като цяло добре е виждал картинката. Мдааа...

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

04 Ноември 2010 08:14

Докато не се въведат лични партиди за пенсионно осигуряване, ще има проблеми. Всеки да си внася колкото иска и да се пенсионира когато поиска. Искаш висока пенсия - внасяш повече пари.Искаш рано да се пенсионираш- също.
А пък ако на г-н Нейков му се виждат молко годините за пенсия- нека вземе една кирка и в забоя - да копа до 68 години, та да го питам много ли са, малко ли са годините за пенсия. Да са въртиш на стол и да плещиш глупости (стига да има кой да та слуша) може и до 100 години .
04 Ноември 2010 08:37
Аз не мога да разбера защо всички тихомълком подминават въпроса с осигурителния доход. Та там са голяма част от парите за пенсионния фонд. Може ли някой да ми посочи в Б-ия заварчик със заплата 300 лв., шивачка - с 240 лв., изпратенкомандировка в чужбина - с300 лв., и др. Дай да видим през лудите години 2005 -2008 има ли строител с реална заплата помалко от 1000 лв. и то за общ работник. А на колко е осигуряван. Ама това пряко засяга така наречените бизнесмени = депутати(държавни служители, министри) =мутри.
04 Ноември 2010 09:30
Да предположим , че полицай взема заплата колкото лекар. Този полицай се осигурява два пъти по -кратко време до излизане в пенсия от лекаря и я ползва около два пъти по-дълго. При такива паразити в системата лекаря ще трябва да работи до 80г. за да е жус като цяло. Вярно , че полицията е приоритет на държавата, ама чак толкова.
04 Ноември 2010 09:39
Ами да знаеш, може и да НЕ е остаряло - хич недей да подценяваш дедо Маркс.

Може и баба ми да ми беше дядо, ама не бе.
04 Ноември 2010 09:55
До malinas

Двете ви тези се изключват взаимно. Ако спестяванията са лични и всеки си внася колкото иска , както е най-справедлив мога да с ебасирам че точно миньорите с ниски заплати ще трабва да работят поне до 120 за прилична пенсия която сега всички ние им осигуряваме.
04 Ноември 2010 09:57
Brightman, извинявай ама ти сигурен ли си, че новата ти система е добре обмислена??

Пенке,
да ти обясня промяната и по друг начин.
Ти ли даваше примера с iPhone където на работника плащали само долар и нещо на брой, пък го продавали за няколкостотин долара ? Та от кое искаш да вземеш процент за плащане на пенсии - от заплатата на работника получена за направата един iPhone или от цената на продажбата на iPhone-а ?
-
Ако го превърнем в натура, кога на пенсионера можеш да му осигуриш iPhone ?
-
А на работника ще му плащат все по-малко на брой iPhone, защото роботизираните поточни линии не получават заплати, а и най-високите еднократни заплати на създателите им или редовни на обслужващите ги сумарно са с пъти по малки. Отделно, че и най-високата заплата, при сегашната система в България вземаш вноски само до 2000 лв.. Над тази сума заплатите са необлагаеми за пенсии.
-
Когато пенсионерите потребяват продукти, то за за им осигуриш адекватното количество продукти, вземаш процент от продуктите, а не от надницата на аргатина. Защото той работи с трактор и комбаин и произвежда продукти, колкото за всичките пенсионери, но му плащат, колкото той да се наяде.
04 Ноември 2010 10:03
Нейков като се пише толкова навътре в нещата, защо не направи поне малко по-читава реформа, докато беше министър, в вместо това направи една напълно неработеща пенсионна система?
Второ, не е едно и също дали за държавния служител ще се плаща на 100% осигуровките от държавата или служителя ще плаща 40%, а държавата 60% както е при останалите от 2008-ма година. При сегашното положение бюджета се товари по-малко, а като цяло държавния служител е прецакания, както сега, така и като се пенсионира. В този смисъл от гледна точка на държавния служител е по-добре той сам да си плаща 40-те процента от осигуровките, но от гледна точка на бюджета и на останалите работещи, е по-добре държавните служители да са с по-ниски заплати както е сега.
04 Ноември 2010 10:12
- Професионалният фонд е ... хората, които работят при I и II категория труд.... За периода, за който те по-рано излизат в пенсия, се предвижда и една допълнителна осигуровка, една надбавка, от която да бъдат осигурени средства за тези периоди.
Това са поне две лъжи. Тези професионални пенсионни фондове /ППФ/ никога няма да наберат достатъчно средства. За да плащат тези пенсии до навършването на пенсионната възраст за III категория пак ще има източване на средства от пенсиите на III категория към пенсиите на I и II категория труд. Втората лъжа е, че I и II категория труд са си внесли поне вноските за пенсии след годините за пенсионииране за III категория и НОИ може да им ги плаща. Е, как при жените с 26 години трудов стаж за I категория, ще е както при тези от III категория с 37 години стаж. За да е така, трябва вноската при I категория да е 37/26-ти пъти по-голяма от вноската при III категория, а то не е. Пак източване на средства от нормалните пенсионери към раннопенсиониращите се.
04 Ноември 2010 10:19
Четец -
Именно това исках да намекна.
Защото държавата България си е била и ще е държавата България. Смяната на закони не отменя задълженията й към тези, чиито пари е събирала, а сетне обяви за изчезнали.
А Нейков е добре платен и доста глуповат мошеник. Лустро - Гиньо Ганев на "социалните грижи". Дрънкало и некадърник.
--------------------------------
Блогът на Генек

04 Ноември 2010 10:56
Абе защо уж интелигентни хора не могат да вдянат същността на разходопокривната (поточна) система. А тя е елементарна - паричен поток в реално време. Във всеки момент. Нито в миналото, нито в бъдещето. Във всеки сегашен момент.
-
Не е имало в миналото и няма набиране на средства (освен във "втория" и "третия стълб" сега). Набират се едни пари и веднага се изразходват за плащане на пенсии. Набират се от текущата икономика и се дават на текущите пенсионери. Във всеки момент.
-
Пенсиите във всеки момент зависят от текущото състояние на икономиката в този момент и от това, каква част от БВП се дава за пенсии. Дори и при капиталовите фондови е така, макар и не толкова очевидно.
-
Останалото са пунт и пластика.
04 Ноември 2010 11:05
Пенсионната система "Костов-Нейков" явно претърпя провал!
Тотален!
.
Гледам че ТУК на почти всички им е ясно, но специално за тез, на които все още им е мъгляво, ще си позволя отново да цитирам колегата Stern от завчера:
Това и аз си го спомням - когато се приемаше новият КСО и се стартира сегашната Пенсионна система от 1.1.2000 г., тогава Системата стартира с около 25-28% недостиг, който трябваше да се дофинансира от Бюджета.
Разчетите бяха, това дофинансиране да намалява с годините, и през 2007 г. да бъде 0 - т.е. НОИ само да плаща пенсии и соц. разходи.
И после да почне дори да трупа резерв.
.
А през тази година дофинансирането от бюджета е над 40%.

И с'я к'во?
Пак се връщаме към стария изпитан лозунг: - "Уважаеми другарки и другари, дайте Сега да дадете, пък после ше видиме..все някак си ша са опрайм"!
04 Ноември 2010 11:27
gogin е на прав път. Проблема не е, размера на вноската или годините осигурителен стаж, а:
1. Застаряването на нацията т.е. по-малко работещи издържат повече пенсионери.
2. Масовото осигуряване на работещите на мин. раб. заплата.
Това са проблемите, върху които трябва да се съсредоточат управляващите... ама къде по-лесно е да вдигаме вноската и стажа.
Да се стимулира създаването на нови работни места, да се контролира изкъсо бизнеса за работници без договори и такива с мин. заплати....и всичко ще си дойде на мястото.
04 Ноември 2010 11:35
Пенке, много смело търсиш смисъл в наукообразните глупости на Брайти. Фактори на производството
Не знам къде е прочел за тях и в каква връзка, но сигурно е единственият, който се опитва да ги "зашие" за пенсионната проблематика. Всъщност иска да каже, че пенсии следва да се плащат и от други данъци, освен осигуровките. Как мислиш, дали ще го разочаровам много, ако му кажа, че това се прави от години и 2-3 милярдните дефицити на НОИ /30-40% от изплащаните пенсии/ се "покриват" именно по този начин
04 Ноември 2010 11:43
Четец
[Златен][203] -Съгласен съм с Вас, но да добавя какво прави всяка нова власт. Когато тоя Нейков въведе системата аз плашах 29% за пенсия, 3%-за безработица и 6% медицински като самоосигуряващ, събирам 100 точки = 40 г.трудов стаж + 60 г. и с К=1.2 и при ср.заплата 250 лв, пенсията е 120 лв. Само след 4г. започнаха да променят системата и вече не вземам 48% от средната заплата защото за 2008 вместо 278 лв. получавам 220 лв т.е. до тук вече са откраднали по 58 лв /месечно.
04 Ноември 2010 11:49
-
През 2000 г. обаче вие също правихте разчети и сега трябваше НОИ не просто да няма дефицит, ами да има резерв за две месечни плащания. А говорим за 2 млрд. лв. недостиг.


Пък се измъква от отговора като мокра връв.
04 Ноември 2010 12:17
Фактори на производството. Не знам къде е прочел

Ами видно по "компетентните" ти изказвания е че няма как да знаеш.
-
А вече няколко пъти пускам финансови разчети за промяната на пенсионната система, отчитащи, че над-половината от парите с които се плащат пенсиите сега идват от общите данъци.
-
И не казвам пенсии да се плащат "и от други данъци, освен осигуровките", а да се премахнат изцяло осигуровките и пенсиите да се финансират САМО от косвени данъци.
04 Ноември 2010 12:19
И ето го разчета:
-
В Бюджета на НОИ за 2010 г. е предвидено изплащане на пенсии на обща сума 7 135 011 400 лв. , от които от осигурителни вноски се набират 3 523 783 000, а останалите 3 611 228 400 лв. и сега се набират от други данъци, а значи, че са включени в тях.
-
Данък оборот трябва да компенсира изчезналата пенсионна вноска от 16 % или сума 3 523 783 000 лв. или това прави при модела ДДС 10 %, а при данък оборот между 2 и 5 % (в зависимост от изкуственото намаляване на оборотите).
-
Значи 8% здравна осигуровка + 16 % пенсионна осигуровка или общо 24 % пряк данък се компенсира от 15 % ДДС. Или при промяна на системата към финансиране изцяло от ДДС, автоматично се получава понижаване с 9% на персоналната данъчна тежест на тези, които сега плащат пенсионни и здравни осигуровки.
-
Но понеже ДДС е ограничено до 25%, а Данък оборот е невъзстановим, то практическата схема на финансиране предполага:
-
1. Премахване на 8-те % здравна осигуровка и заманата им с увеличение на ДДС с 5 %.
-
2. Премахване на 16 % пенсионни осигуровки и замяната им с 3 % Данък оборот.
-
Или персоналната данъчна тежест на плащащите сега осигуровки (8% здравна+16% пенсионна = 24%) ще бъде понижена с 16% (5% ДДС+3% ДО=8%) .

Редактирано от - Brightman на 04/11/2010 г/ 12:20:01

04 Ноември 2010 12:46
Брайти, защо не пробваш с обещания за строеж на мост? Икономически сметки не ти се удават. В сегашният бюджет при ставка по ДДС от 20% се предвиждат приходи от 5, 86 млрд лв. с 25% ставка и същата събираемост ( ) се събират 7 млрд. Ще трябва с данък оборот (тоест преименуван ДДС) да се съберат до 15 млрд. Ставката на този данък пък излиза 44% и (пак при същата събираемост) така добутваме до 15 млрд. А защо 15? Защото по твоята "програма" пенсията която осигурява съществуването на хората е 300 лв месечно. След повишаване на цените от новите данъци с малко над 30% еквивалентът е 400 лв при новите цени. 2.5 млн пенсионери 12 пенсии годишно дават 12 млрд. Парите за здравеопазване остават номинално същите (3 млрд) с отчитане на повишените цени реално средствата за това перо намаляват с 1/3 и броят на потребителите се качва (сумарно само 60-70% влошаване спрямо сегашното блестящо състояние). Моралната страна на това пеленачетата и инвалидите да покриват разходите ти за твоите здравни и пенсионни вноски които не искаш да внасящ я оставяме настрана.
04 Ноември 2010 12:48
Абсолютно все едно е дали ще се представи като 46.8% от 477 лв или 27.8% от 802 лв.
Базата си е все 700 лв. (598 лв. заплата +102 лв. осигуровка от работодателя). От де ги взе тия 802 лв. ? Иначе под знамето за еднаква осигуровка от 28.5% за вземащият процентите са 24.3% =(102+68)/700 (при разпределение 60:40) и 22.1%= 155/700 (при разпределени 100:0), а за даващият 46.8% и 42.7%, съответно.
За да разбереш, че не е стохастика, погледни броя на болничните как са разпределени между работещите в частния сектор и в държавната администрация. Ха, познай защо държавните служители (и полицаи, и магистрати) имат четири пъти повече болнични.
За да не съм голословен, ей ти и справедливото решение при ФРЗ от 700 лв., 28.5% осигуровки и 10% ДОО, данъчната основа е 505.42 лв. (700/(1+0.28+0.10)), осигуровката е 144.04 лв., ДОД 50.54 и като ги събереш получаваш 700=(505.42+144.04+50.54). Или това е твърде трудно за данъчната мисъл!?
04 Ноември 2010 12:57
Хайде малко основни понятия. Най-просто, осигурителният приход е равен на
ОсПр = Брой трудоспособни х К-т на заетост х Среден осигур. доход х Ср. ставка
Др. Нейков е прав да казва, че не следва да очакваме кой знае какви катаклизми в броя трудосопособни и съотношението им към останалите. 20-65 годишните в момента са 4 788 943 /63.61% от населението/, очаква се през 2050 да са 3 056 544 /51.86%/. Нормално, демографските промени се компенсират с промени в четвъртия множител - осигурителните ставки. Произведението от първия и четвъртия множители прави един отделен агрегат, условно-постоянен в средно- и дългосрочна перспектива. Казано простичко, при други равни условия, след като делът на трудоспособните ще намалее на 81% от сегашния, средната ставка следва да се повиши на 125% от сегашната и да стане към 22% от дохода.
04 Ноември 2010 12:59
Големите проблеми и истинските резерви са в другия, условно-променливия агрегат. Вторият множител, коефициентът на заетост в момента е 62%. Кои са останалите 38%? Множествено уязвими /едновремененно бедни и хронично болни или нетрудоспособни/ са 2.45% от българите до 65 години, 6% от турците и 8.3% от циганите. Право на по-ранно пенсиониране имат 350 хиляди работещи или 7.3%. С тези категории нещата са ясни, но коя е тази държава, която може да осигурява освен тях 10% безработни и 17% здрави, прави, с добри доходи и неплащащи осигуровки? Ще кажа за десети път - над една четвърт от трудоспособните българи са оставени извън пазара на труда и административната принуда е единственият начин да бъдат върнати обратно в него. Тя е и единственото средство за изкарване "на светло" на укриваните части от третия множител - осигурителния доход. Администриране, съд и затвор за най-злостните и повечко кютек, иначе нищо добро нема да стане.
04 Ноември 2010 13:04
Heat,
а ти що не пробваш да си гледаш топлинното счетоводство и се отдадеш на мечтанието си за голяма пенсия, благодарение на високата топлофикационна заплата, вместо да се опитваш да манипулираш на дребно ? Не ти се отдава.
-
Това с актуализираният бюджет вече сме го играли с теб по повод на здравеопазването. Ако още от утре ще сменяме пенсионната система, то ще го сметна не само с тези корекции, но и със спада за догодина.
-
Тези разчети са ориентировъчни и дори съдържат в себе си огромен резерв. И веднага казвам от къде - всички други дейности на НОИ, които сега са включени в тези числа, отпадат и отиват на свободен застрахователен режим.
04 Ноември 2010 13:09
От де ги взе тия 802 лв.

Ами сбъркал съм. Ставаше въпрос за 700 лв заплата в началото а след това за 700 лв разходи за заплата. Процентите трябва да се изменят леко за да е коректно, но идеята остава същата. За едно и също говорим, при разходи за труд 700 лв и при удръжки от тях 200 лв, дали ще вземеш база 700 за смятане на % или база 500 пак за смятане на друг %, същността е една и съща - 700 лв разходи за труд и 200 лв удръжки от тях.
П.С. Естествено избор на една или друга база води до нужда от корекции (козметични чрез %) в базата за изчисление на различни социални плащания. Пак при запазване на същите суми естествено. Не се появяват чудодейно отнякъде повече пари, единствено популизмът намалява.
04 Ноември 2010 13:11
Ставката на този данък пък излиза 44%

Heat,
ако не те познавах лично, щях да си помисля, че си Данков, ама и той може по-добре да смята.
-
А "Данък оборот", понеже е невъзстановим може са компенсира 16% осигуровки само със ставка от 2%. Но понеже е нормално да се получи ответна реакция и броя на оборотите формално счетоводна да се намалят, то може да стигне и 5%.
Затова и го формулирам между 2 и 5%.
04 Ноември 2010 13:13
Тези 500 000 ги има.Едни са били жертви на грабежа , други маши , трети са , , бедни” милионери с имоти по чашките на язовирите и , делтите на реките и райските кътчета.Значителни прослойки , криминално забогатели , не се интересуват от пенсии.Затова мераците са за социални пенсии , дажби от порции боб и тояга.
Няма да стане.Днес ги има публикувани данните за демографският срив.Досиетата на прехода се отварят много по бързо от очакваното .Кризата няма как да не постави в решетки безочието.
А и ще стават много повече.Европа въвежда стандарти за бедност, минимални заплати и пенсии , и дори не пита , колко и как са краднали дебеловратите.Само ги иска в раирани дрешки , на цивилизованите места измислени от цивилизацията за нецивилизованите.Ще стане , мърдане няма.
04 Ноември 2010 13:15
погледни броя на болничните как са разпределени между работещите в частния сектор и в държавната администрация

Това за което намекваш, безспорно е част от истината. Има обаче и други парченца истина. Например колко от болничните са свързани с деца и какво би се получило при същото сравнение ако тези болнични се извадят от сметката?
04 Ноември 2010 13:24
Хайде сега дай основни понятия за осигурителния разход така, че да се обяснят перманентните дефицити и по фонд "Пенсии", и по фонд "майчинство и болнични", от тая година и по фонд "Безработни", и по бюджета на НЗОК.
Очаквам и основни понятия и по статистика и "укриване" на 1 млн. души с нарушени осигурителни права. Като как липсващите априори 13% (отнесени към трудоспособните са вече 25%) се отразяват на средностатистическите величини и какви са тия държавни регистри (ЕСГРАОН, данъчен, търговски и социален), че дават грешка от 13%? И тук ли става дума за "едно кабелче" за връзка между регистрите или има други мераци като напр. да бъдат задоволени едни голи синдикални притенЗии?
Множествено уязвими /едновремененно бедни и хронично болни или нетрудоспособни/ са 2.45% от българите до 65 години, 6% от турците и 8.3% от циганите
Това как се връзва с 800 хил. инвалиди или 10.7% и най-вече с тяхното (не)лечение?
04 Ноември 2010 13:25
В.Лянча,
използването на мръсни думички от второ отделение, като "множител" и "агрегат" не могат да прикрият липсата на макроикономически познания (защото въпросът с пенсиите е преди всичко макроикономически, а не аритметически) и от там и на сериозна мисъл.
-
И винаги съм искал да те питам - защо парите с които вземате от застрахованите ги наричате "премия", а не по-точното в този случай "глоба".
04 Ноември 2010 13:42
Естествено избор на една или друга база води до нужда от корекции (козметични чрез %)
Да де, ама когато се вземат 20 брутни заплати (полицаи, магистрати при пенсиониране или фиктивно съкращение) не е все едно дали базата е 1500 лв. или 2100 лв., що разликата от 12 хил. лв си е една годишна средностатистическа заплата.
А делът на майчинските (186 хил. души за 2009 г. при родени 80 хил. деца) и на болничните ( 2 млн. души с 36 млн. болнични) се изравни с въвеждането на 410 дни изплащане на средното брутно възнаграждение, изчислено от последните 6 месеца, за отпуск по бременност и майчинство. За да се избегнат спекулациите с високи фиктивни заплати, се въведе изчислението да е от последните 12 месеца, а предложението от 01.01.2011 да е 18 месеченосигурителен предхождащ период. Мога да ти подскажа, че при една добра спекулация с "ин-витро" процедура, могат да смукнат 15 бона за девет месеца... и да се кандидаствува за следващата ин-витро процедура.
04 Ноември 2010 13:43
Значи...Нейков е прав за едно - аман от солидарност. И понеже хората имат различни виждания, нека им се даде правото - който иска солидарност - да ходи в НОИ. Който не - да си ходи в частни фондове, инвеститори, банки /по негов избор/.
Ха да видим, кой ще храни всички уравнилки и солидарни пенсионери. Аз си искам лична сметка, която да е наследствена и избор кога, на колко години и с каква пенсия да се пенсионирам.
Всичко останало са соц-тъпотий и рано или късно ще съборят системата - просто всеки ще откаже да плаща. Няма стимул, освен принудата /а тя в БГ не е стимул/.
04 Ноември 2010 13:45
да се обяснят перманентните дефицити

Нямам нито амбиции нито възможности да обясня всичко. В социалните системи няма само един или два фактора които да влияят (и то независимо) така че да се вземе някакво просто решение което им въздейства и да решим всички проблеми от раз (което пък е любимо на политици, синдикалисти и пр.). Това което е сравнително очевидно е адекватността на сумите които се отделят, злоупотребите, лошата работа на определени звена от държавната машина. Опростяването на % и премахването на изкуственото деление от работодател-работник въздейства и то съвсем минимално само на последното. Има шанс да въздейства по-сериозно само на личната мотивация и морал.
04 Ноември 2010 13:48
Козметика е, защото 20 брутни заплати по 1500 или ~14.3 по 2100 дават пак 30 000. Сигурно ще има мрънкащи за 20 по 2100, но хленченето няма да е особено силно при яснота че сумата е една и съща и при двата начина на смятане.
P.S. Абсолютно същото е и със социалните плащания. Ако като майчински се вземат 1000 лв все едно е дали ще са 100% от 1000 лв или 80% от 1250 лв

Редактирано от - Heat на 04/11/2010 г/ 13:55:24

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД