----------------------------------------
Трябва да ви кажа, че от момента, в който съм почнал да водя съзнателен живот, имам в себе си едно усещане за обреченост, лична обреченост... Е, разбира се, научен съм да губя. Смятам, че човешкият живот представлява много повече загуби, отколкото победи. А и, както казва Хемингуей, победителят нищо не печели... Най-добрата съдба е да понеса достойно ударите на съдбата, да съумея да запазя достойнство, защото човек никога не знае какво го чака...
Никола Филчев във "Всяка неделя", 22 февруари 1999 г., денят на встъпването му на поста главен прокурор
-----------------------------------------------
Когато един вътрешен министър обяви, че бивш главен прокурор е заподозрян в поръчка на две убийства, вероятно е наясно, че по този начин вече залага не само някой и друг процент от рейтинга си, а кариерата си.
"От разговор с министър Цветанов научих, че убийството на бившия прокурор Николай Колев е било поръчано от тогавашния главен прокурор Никола Филчев и че самото убийство е било извършено от баретите на Алексей Петров", разказа преди два дни пред "Дойче веле" журналистът Юрген Рот. Първоначално вътрешният министър каза, че няма да коментира твърденията. Но не се сдържа и ден по-късно обяви пред ТВ7, че Филчев е сред заподозрените за две убийства през 2000 и 2002 г. Моментално водещият Бареков формулира новината, че министър Цветанов е потвърдил, че Филчев е поръчител на убийствата на бившия прокурор Николай Колев и ямболската адвокатка Надежда Георгиева. МВР-шефът опита плахо да обясни, че не го е казал толкова директно, но Бареков скочи на крака и му стисна десницата за проявеното мъжество. От там нататък Цветанов предпочете да потвърждава формулировката на Бареков.
Всъщност за Цветанов беше някак по-важно да навърже около тези убийства Алексей Петров по понятни причини. Сега Цветанов залага бъдещето си -
да докаже твърденията си не толкова за Петров, колкото за Филчев
Всъщност Никола Филчев е фигурата на българския преход, която събира тежко негативни оценки и коментари с малки изключения. Той прекара 7 години на едно от най-ключовите места в държавата. Около Филчев вреше и кипеше - канонада от тежки закани, подслушвания и следене, преследване на противници, скандални слухове, интриги. Но не само това. Около тогавашния главен прокурор имаше много трупове.
Първият от тях бе на висшия прокурор Николай Джамбазов, самоубил се през пролетта на 2000 г. Всъщност той е един от малцината, които се обявяват публично срещу методите на работа на главния прокурор. Магистратът се прострелва със служебния си "Валтер" в кабинета си на бул. "Ал. Стамболийски" почти пред очите на съпругата си и своя колежка. Според публикации той остава предсмъртна бележка: "Ако има съвест, главният прокурор трябва да си подаде оставката." Тази бележка обаче по-късно е отхвърлена от прокуратурата и следователите по разследването за това дали има склоняване към самоубийство. Следва отказ да се образува дело. Според близките на Джамбов той е бил подлаган на систематичен натиск от висши прокурори да решава дела по определен начин, получавал е заплахи от тях, че ще бъде "командирован" в другия край на България, че за него ще бъдат разпространени компрометиращи факти.
Междувременно няколко месеца по-късно един от най-близките хора на Филчев, наричан дори негова "дясна ръка" и човек за всички негови поръчки - Николай Колев, е пенсиониран. Преди това и той като Джамбов е пратен от ВКП във ВАП. След пенсионирането си Колев изненадващо се обръща срещу своя шеф и решава да проговори. И твърди, че в прокуратурата има стройна организация, която се занимава с поръчкови дела срещу противници на Филчев. И че всичко се задълбочило след публикациите, че имало
дело за иманярство срещу брата на Филчев - Ангел, което
мистериозно изчезнало.
Накъде тук се разшумява около зверското убийство на 30-годишната ямболска адвокатка Надежда Георгиева, чието тяло е намерено на 28 февруари 2000 г. в апартамента й в столичния квартал "Стрелбище". Георгиева е убита със сатър. Тялото е увито в одеяло и сложено до включен калорифер.
За това убийство започва да се говори шумно няколко месеца по-късно. Изтича информация, че адвокатката е притежавала компрометираща информация срещу хора от върховете на прокуратурата и че е била в близкото обкръжение на Филчев. Че е работила и за Алексей Петров. По случая са задържани бившата секретарка на Николай Колев Димитрина Калайджиева и нейният съпруг Пламен. После Димитрина изчезва. По-късно е открита в Лондон, откъдето сега е искана от българското правосъдие. Междувременно в съда е внесен обвинителен акт срещу Калайджиев и винения бизнесмен от Ямбол Орлин Аврамов. В началото на тази година
делото фактически спря, защото Калайджиева обжалва екстрадицията си
Българският съд издава европейска заповед за арест и сега се чака да бъде изпълнена. През 2000 г. се лансират версии за интимни отношения между адвокатката и Филчев. Намеква се за съпричастност на самия главен прокурор към убийството й. Филчев обаче обявява и публично, и в съда, че не е имал интимни отношения с Георгиева. Той си спомня единствено, че Георгиева и сестра й му били студентки, докато той е бил асистент по право.
Има и алиби: по време на убийството бил в Либия заедно с двама министри и един служител на НСО. Идва 2002 г., в която Николай Колев атакува все по-яростно Филчев. Той на няколко пъти обявява, че се чувства застрашен, предупреждава, че ще бъде арестуван. И става така - образувано е дело, а той е задържан при шумна акция на баретите. Операцията е ръководена лично от висшите прокурори Цеко Йорданов и Петьо Петков по обвинение в притежаване на наркотици и оръжие. "Остава само да ме убият", казва по това време Колев.
И това се случва - застрелян е на 29 декември 2002 г.
вечерта близо до дома му.
Какво се случва след това, илюстрира решение на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, което приключи преди няколко седмици. Делото е образувано приживе от самия Николай Колев заради уволнението си и преследването от страна на държавата. След смъртта му е продължено от неговите наследници, като добавят и обвинението за ефективно разследване на смъртта му. Страсбург осъди българската държава да изплати 30 000 евро за неимуществени вреди на семейството на Колев и 5000 евро за адвокатски хонорар. Това е най-голямото обезщетение за неимуществени вреди, присъждано досега у нас. Съдът потвърди, че разследването на смъртта на Николай Колев не е било независимо и ефективно. Магистратите смятат, че то е било практически под контрола на тогавашния главен прокурор, а двамата са били в публичен конфликт. Българското правителство не съобщава да са предприети разследвания по нито едно от многобройните публични обвинения за
незаконни действия на тогавашния главен прокурор,
пише още в решението на Страсбург.
Всъщност роднините на Колев и най-вече неговата съпруга, която е прокурор във Върховна касационна прокуратура, от 2002 г. насам твърдят, че Филчев е в основата на убийството. Тя дори посочва името на физически убиец - бивша барета. Съпругата замесва и Алексей Петров. Нейната теза развива през годините и Едвин Сугарев.
Последният писа няколко отворени писма, в които изреди горните обвинения срещу Филчев. Усъмни се в психичното му здраве, обвини го, че е въвел авторитарен стил на работа, че в оглавяваната от него институция цари страх, парализирана е нормалната дейност на прокуратурата. В общи линии Филчев предпочиташе да мълчи. Появи се във "Всяка неделя" (неговите телевизионни изяви се изчерпват с три участия в това предаване и два пъти в друго на БНТ) и призова всички политици и държавници да минат на психотест и на медицински изследвания и че самият той е готов да го направи.
Филчев бе защитен чрез подписка от 24 преподаватели от Юридическия факултет, които твърдяха, че той е "безукорно честен и принципен, той е непримирим към политически внушения и поръчки".
Четири дни след убийството на Николай Колев е открит мъртъв Владимир Димов, зам.-шеф на сигурността в СИБанк. В миналото си е психолог на Специализирания отряд за борба с тероризма (СОБТ). Полицията лансира версията за самоубийство, която е официална и до момента. И тогава, и сега обаче в публичното пространство върви друга версия - Димов е убит, защото случайно става свидетел на разстрела на Николай Колев. Димов познал убийците, тъй като това били барети.
Но
и сегашната прокуратура, и сегашното МВР не се занимават с тези версии
Затова на този етап е необяснимо каква ключова информация е добило ръководството на МВР сега, та твърди, че е на път да разплете убийствата на Надежда Георгиева и Николай Колев. И какво е попречило на тогавашния главен секретар Бойко Борисов да разследва ефективно престъплението срещу Колев.
Сега премиерът и вътрешният министър играят опасна игра. Борисов каза преди два дни, че е работил много добре с Филчев, който му разрешавал всички операции. От думите му излезе, че ако не е бил Филчев, Борисов не би бил това, което е сега.
По същото време вътрешният министър започна атаката срещу Филчев. Ако е вярно, че Цветанов не прави нищо без санкцията на Борисов - сам вторият неведнъж е казвал как планират акции в дома му в Банкя, - очевидно министър-председателят играе двойна игра.
Трябва да припомним още нещо. През ония 7 години при управлението на Филчев американските посланици даваха ясно да се разбере, че не могат да работят с този главен прокурор. Той бе остро атакуван от посланик Джеймс Пардю и влиятелния във Вашингтон лобист Брус Джаксън. Прокуратурата посъветва: първият да си гледа собствената държава, а втория нарече "международен шмекер" и "мушморок".
Голяма част от посланиците на страни - членки на ЕС, проявяваха към Филчев подобно отношение. Въпреки че като главен прокурор той имаше силни защитници в Бавария, с чиято прокуратура работеше по съвместни проекти. Заявката на Цветанов е огромна и няма как да бъде отложена за далечното бъдеще истината за труповете.
КАРЕ
И още мистерии
Като главен прокурор Филчев живееше в загадъчност. За него се знае, че е от Варна, че е учил в химически техникум, после започва да учи в химико-технологичния институт, прехвърля се право, работи малко като съдия, после в Института по право към БАН, преподавател в СУ, върховен съдия, зам.-министър на правосъдието в кабинета на Иван Костов, боксьор, цигулар, сега преподавател в УНСС. Живееше отделно от съпругата си и сина си, които никога не са се появявали публично. Като главен прокурор имаше засилена охрана, возеха го в брониран мерцедес, следван от още един брониран мерцедес. Едва не срути държавата, когато заподозря, че подслушват апартамента му. После две служителки на МВР бяха дадени на военен съд по обвинение, че ровели в информационната система на министерството, търсейки нещо за Филчев. Двете бяха оправдани.
|
|