:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,049
Активни 573
Страници 30,614
За един ден 1,302,066
Пазари

Шейховете купуват Великобритания

В последните две години цените на петрола скочиха двойно и богатството на арабските фамилии и държави стана баснословно, а в същото време недвижимата собственост поевтиня
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Емблематичният лондонски магазин "Хародс" вече е собственост на Катар, който се сдоби с него през пролетта срещу сумата от 1.5 млрд. британски лири.
Благодаря, че ми напомнихте за "Кристис", каза емирът на Катар, който е един от най-богатите монарси в света, преди да пристигне на държавна визита във Великобритания, състояла се в края на октомври.
Лесно е да се забрави нещо толкова обикновено като покупката на една от най-големите аукционни къщи в света, когато инвестиционното портфолио, което притежаваш, е толкова голямо като това на шейх Хамад бин Халифа ал-Тани. Емирът на Катар, който притежава една трета от резервите на природен газ в света, е пет пъти по-богат от кралица Елизабет Втора. Наскоро той използва значителна част от богатството си, за да се сдобие с имоти-трофеи в Лондон. "Кристис" - ако той реши да я купи - ще бъде прибавена към магазина "Хародс", към сградата на американското посолство на площад "Гросвенър" и към най-скъпия жилищен комплекс в британската столица - One Hyde Park в Найтсбридж. Емирът се сдоби с "Челси баракс" (бившите казарми край Темза) за рекордно висока цена, а освен това той притежава големи недвижими имоти в Бърклис, Сейнсбъри и в бизнес комплекса Сanary Wharf.
Но ако шейх Хамад е най-агресивен и авантюристичен купувач на недвижима собственост във Великобритания, той съвсем не е единствен. Арабите, особено тези от страните от Персийския залив, са утроили дела на инвестициите си в търговска недвижима собственост в последните пет години. Миналата година те са похарчили 1.48 млрд. британски лири - които представляват 16% от всички чуждестранни инвестиции в този сектор.
Най-богатите купувачи от Персийския залив са:
-Принц Алуалид бин Талал от Саудитската кралска фамилия, който притежава хотел "Савой". Той отвори врати в средата на октомври след три годишен ремонт, погълнал 220 млн. британски лири;
-Кралската фамилия на Абу Даби, пряко или косвено, сега притежава Berkeley Square и изложбения център ExCel в Royal Docks, а наскоро е похарчила 640 млн. лири за три блока в Найтсбридж;
-Шейх Мансур бин Зайед ал-Нахян от компанията "Юнайтед Груп" от Абу Даби миналата година купи футболния отбор "Манчестър Сити" за 210 млн. лири. Новата му инвестиция в клуба възлиза на 570 млн. лири. Той може да си позволи това. В същото време, докато купуваше клуба, се сдоби и с банката "Бърклиз" за 2.2 млрд. лири и похарчи също 1.7 млрд. лири, за да придобие 9.1% от акциите в "Даймлер".
Инвеститорите от Персийския залив са сред най-богатите купувачи в последните години. Британски символи като "Мадам Тюсо", "Астън Мартин" и хотелската верига Travelodge сега са в техните ръце. Толкова много милиарди са похарчени, че всеки път, когато някой британски символ се обявява за продажба - или дори когато само тръгнат слухове, както с футболните отбори, на хоризонта се появяват шейхове.
Смята се, че емирът на Катар и неговият суверенен фонд, който има 54 млрд. лири, стоят зад предложението за придобиване на футболния отбор "Евъртън" миналата година. Друга кралска особа, но от Саудитска Арабия, принц Фейсал бин Абдула, бе свързан с "Ливърпул". Твърди се, че различни кралски семейства от Персийския залив и суверенни фондове от Дубай, Абу Даби и Кувейт са направили оферта по-рано тази година за "Манчестър Юнайтед"." Дубай Интернешънъл Кепитъл" се е опитал да купи "Ливърпул" и "Нюкасъл Юнайтед".

Зад тази активност се крият три фактора

В изминалите две години цените на петрола скочиха двойно, като увеличиха баснословното богатство на арабските фамилии и държави. В същото време, в резултат на глобалната икономическа криза, се наблюдава рязък спад в цената на недвижимата собственост и компаниите във Великобритания. Страната изглежда добро място за инвестиции заради ниските данъци, опитът във финансовите услуги и удобната часова зона, между Близкия изток и САЩ.
Третият фактор е, че петролните инвеститори са се поучили от грешките, които са правили в миналото. Тогава те не са диверсифицирали достатъчно националните и семейните инвестиционни портфейли, което ги бе оставило на милостта на големите колебания в цените на петрола.

Дори и Катар почти бе обявил банкрут

Петролните инвеститори обаче не са фокусирали вниманието си само към Великобритания. Емирът на Катар миналата година вложи 6.3 млрд. лири във "Фолксваген" и "Порше". Преди дни отвори грандхотел Le Royal Monceau, който е символ на Париж. Сдоби се с историческия хотел Raffles в Сингапур, известен със своето колониално великолепие и коктейла Singapore Sling. Емирът казва, че различните инвестиционни фондове инвестират "навсякъде" - 3.2 млрд. лири в недвижима собственост за развиване на енергетиката в Малайзия, джойнт венчър с Индонезия на стойност 632 млн. лири и инвестиция от 7.1 млрд. лири в бразилския клон на банката "Сантандер". "Инвестираме в голяма сделка с Китай, с Индия, Тайван и Япония", заяви наскоро той. "Всъщност ние отиваме навсякъде, където някой има добри проекти и се обърне към нас... Опитваме се да създадем катарски стандарт: вие печелите, ние печелим и отиваме за дълго време".

Лондон е особено привлекателен за арабски инвеститори

заради спада на лирата спрямо долара. Така той се превърна в основна цел за инвестиции, тъй като петролните шейхове знаят, че децата им ще трябва да поддържат начина си на живот, когато петролът свърши след десетилетия.
"Недвижимите имоти в Лондон може да се разболеят, но няма да умрат", казва емирът. Един от управителите на неговите фондове, Стивън Бартър, изпълнителен директор на британското представителство на Qatari Diar, казва: "Възможности не липсват. Целта е да се направят умни инвестиции. Великобритания е атрактивна и вероятно е преминал най-лошият период от кризата".
Лондон се противопоставя на тенденцията за намаляващите преки чуждестранни инвестиции навсякъде в Европа, заедно със САЩ, Китай и Индия, които също инвестират в британската столица. Това обаче не важи за много други британски градове. Рецесията задълбочава пропастта между столицата и градове като Белфаст, Ливърпул и Шефийлд, които в момента са сред най-малко предпочитаните места в Европа за инвестиции в недвижимо имущество, въпреки че градове като Манчестър се борят да оцелеят и не само заради това, че шейх Мансур купи втория по големина футболен отбор в града.
Дори и британското правителство е доволно от това развитие на нещата. Да се разширят британските бизнес отношения и политическите връзки с Персийския залив бе един от приоритетите, определени от коалиционното правителство. Катар инвестира 2 млрд. лири във Великобритания миналата година и министрите се надяват да убедят арабите да купят още неща тук, за да помогнат за възстановяването на експорта. Те също така се надяват, че визитата на шейха на Катар ще направи по-сигурни енергийните оставки за Обединеното кралство.
Министрите също така приемат малката персийска държава като стратегическа за постигането на мир в Близкия изток. 58-годишният емир, който е учил в Санхърст, си е изградил репутацията на хитър държавник, който успява да поддържа добри отношения със САЩ, които имат бази в Катар, и с Израел - но също така със Сирия и Иран. Той дори се ползва с доверието на палестинската групировка "Хамас" и на ливанската "Хизбула". Като посредник той вече изигра ключова роля за възстановяването на мира в Ливан, който бе на ръба на гражданска война.
Преди десетилетие емирът създаде тв канал "Ал Джазира", от която звучи много по-свободна реч в арабския свят, но също така дразни американците.
-------------------------------------------
Състоянието на емира на Катар:

50 млрд. лири - Стойността на суверенния фонд
1.5 млрд. лири - Личното състояние на емира
37.4 млрд. лири - Стойността на имението, което той притежава на Park Lane в Лондон
133 метра - Дължината на неговата супер яхта, наречена "Ал Миркаб"
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Емирът шейх Хамад бин Халифа ал-Тани, който е британски възпитаник и е начело на Катар от 1995 г., заедно със съпругата си шейха Моза. Той си е изградил имидж на изключително хитър държавник.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Британският премиер Дейвид Камерън посрещна на "Даунинг стрийт" 10 емира на Катар, който е сред най-големите инвеститори в недвижимости на Острова.
29
7433
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
16 Ноември 2010 20:09
Алчността прикрита за псевдодемокрация ще изяде главите на някои...
16 Ноември 2010 20:12
37.4 млрд. лири - Стойността на имението, което той притежава на Park Lane в Лондон

Великобритания е неизчерпаема като атома.... Арабите ще я изкупят на кукуво лято при тези цени...[/b]
16 Ноември 2010 21:09
Но шейха Моза е великолепна! Британската кралица пасти да яде.
16 Ноември 2010 22:02
А язе ще метна друга теория, а именно, хич на се прости британците. Продават камънье и тухли на будали арабели. Купеното не може да се занесе у пустинята, а се наливат свежи антикризисни парички в UK. А когато му дойде времето, Горната камара набързо ще гласува национализация.
16 Ноември 2010 22:04
Малиииии, физиономията на емира от първата снимка направо вледенява. В сравнение с него булдогската мутра на Чърчил е направо като на Сънчо в нощничка...
16 Ноември 2010 22:53
Не беше ли скоро дошло по нашите земи едно шейхче от Абу Даби? Ние защо му духнахме под опашката сукманчето, а не го гушнахме, както е сторил британският премиер Дейвид Камерън пред гостоприемно отворените порти на "Даунинг стрийд" 10? Или нашият премиер мисли за по-прост британския премиер?
Алоооу, Боче, оди се поразтъпчи у Лондон и се отъркай о дуварето на Даунинг стрийда, белки прифанеш от британското гостоприемство и верско-етническа търпимост. Ей тъй се пазят у Лондон от бомбите на ислямския фундаментализъм - с целивки и прегръдки.

Редактирано от - Райко на 16/11/2010 г/ 22:54:16

17 Ноември 2010 00:16
Дааа, значи, отдолу (народните маси) ни заливат на талази муслимите и ни борят с пишки (по 10-15 "ноу-плийсчета" средно на полигамен чалмалия), а по върховете продаваме богатството на богатите им сатрапи... Не е много радостна картинката за ристиенското племе, май ?
17 Ноември 2010 00:36
Шейховете купуват Великобритания

К'ът ти дават пари взимай
17 Ноември 2010 00:49
Ей тъй се пазят у Лондон от бомбите на ислямския фундаментализъм - с целивки и прегръдки.

На Албионците им е най-лесно, нали са островна държава и не граничат с мюслимите що да не флиртуват и да не се цАлИват и прегръщат с тях. ; )
17 Ноември 2010 01:17
Таман щях да имигрирам в Англия и тази статия ме възспря! Мангали бол и тук!........ Жалко, жалко все пак за добрата, стара Англия!
17 Ноември 2010 01:17
Шейховете купуват Великобритания, а ислямистите я усвояват демографски!

Интересно ми е в кой момент британците ще се усетят, че някой охка, изненадан изотзад, и като се поогледат да видят че охкат самите те.
17 Ноември 2010 01:30
Лондон беше купен от арабите и индийците в края на 70-те, началото на 80-те години директно или чрез поставени лица. От тогава тече само вторичен пазар и пак между араби и индийци. Собствениците на тези недвижимости не се виждат, по голямата част от тях не живеят в Лондон. Чаршафите, които с движат по улиците
нямат нищо общо с тази недвижимост и те са опасните за Лондон.
17 Ноември 2010 01:48
Шейха Моза хем красива, хем еманципирана и с открито лице.

Редактирано от - потребител,07 на 17/11/2010 г/ 02:07:05

17 Ноември 2010 05:32
"....37.4 млрд. лири - Стойността на имението, което той притежава на Park Lane в Лондон...."

Поправете си грешката! Става въпрос очевидно за 37, 4 млн., а не за 37, 4 млрд.

17 Ноември 2010 05:43
Ега си! Какви жени харесвали някои! Сичко си има шейхката, само дето не е женствена, а прилича на преоблечен полицай...
..................
Що се изказват хора без сексуален опит, бе?
17 Ноември 2010 08:14
Поредното преселение на народите от полу и целите пустини - към цивилизования свят.
Очаква се нов Гибън!
--------------------------
Блогът на Генек
17 Ноември 2010 08:22
Шейх с костюм? А иначе каката си я бива
17 Ноември 2010 09:42
друго не ме интересува от статията, ама шейха Моза направо ме ... наметали!!!
17 Ноември 2010 10:04
Странен микс от транскрибирани, транслитерирани и изобщо непреведени имена. Но все пак Grosvenor се произнася "Гроувнър".
17 Ноември 2010 10:05
По бързо да идват водородните и електрически автомобили, а петрола да си остане под пустинята.
17 Ноември 2010 11:05
Шейхкинята прилича на травестит.
17 Ноември 2010 12:29
Незнам такъв случай, някой до сега да е продавал или купувал от евреи, както е в момента с недвижимите имоти във Великобритания и евреите да са били прекарани ; ) , както се опитват да ни обяснят някой съфорумци!
И да не забравя, поинтересувайте се при покупка на недвижимо имущество например къща във Великобритания земята под жилището ви, дали е ваша собственост или е на кралицата ; )
17 Ноември 2010 12:57
Е, и какво като купуват? Интересно ми е какво ще стане с това, което купуват, как ще се развива по-нататък, означава ли това нещо за инвеститора и неговата страна или тя ще си е все такава, каквато е сега. Арабските инвестиции в Европа изглеждат много по-различни в сравнение с китайските.
17 Ноември 2010 13:04
Не е покупка, а начин на употреба на шумата с лика на бабата. Която иначе за друго не става.
17 Ноември 2010 13:08
има още свободни над 300 000 чисто нови къщички в Ирландия, та помогнете с някой петродолар, де, щото ирландците съвсем я окъсаха... Натиснете тук
17 Ноември 2010 13:55
В Лондон си гледат интереса.
Вярно е, че има много индийци, араби, китайци...
Но има такава политика, че трябва да поживееш доста време, да опознаеш нравите им, които са много по-различни от нравите по света и тогава те приемат.
За времето, в което опознаваш тукашните правила искаш или не искаш започваш да мислиш по един определен начин, т.е. по правилния за англичаните начин. Ставаш една точка от това общество и вече не си "опасен" за тази държава, нация...
Казвали са ми, че се поощряват връзките между хора от различни националности. Тук всеки гледа в собствената си паничка, а не зяпа в чуждата - това, което е присъщо за нашенеца.
Не мога да опиша с думи това, което усещам на всяка една крачка - трябва да се види, усети... Ако можеше нашите управници да поживеят известно време тук за да могат после да приложат у нас част от тукашните нрави, които са приложими за нашето общесто - може би ще останем на картата на света.
Пожелавам на всеки възможността да дойде и види Лондон, заслужава си.
17 Ноември 2010 15:30
Мери,
Толкова ме трогна този коментар, че се букнах за Лондон! Утре, в 8:30 кацам на Лутън! Ще разчитам на твоето присъствие за приятно пребиваване в Лондон.
17 Ноември 2010 15:33
mary1001, виждали сме го. Не, благодаря!
17 Ноември 2010 16:09
Шейхкинята бива. При положение, че е родила седем потомци на шейха, вкл. престолонаследника на Катар. Свалила е хиджаба от лицето си, а например в "светска" Турция премиершата навсякъде ходи със забрадка. И освен това има принос за освобождението на бг. медицински сестри, шейхкинята(1959г.) е oke за годините си.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД