:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,936
Активни 825
Страници 31,501
За един ден 1,302,066
Малоумия

С осигурителните прагове се помага на послъгващите работници

Държавата определя на око минимума, без дори да знае колко хора се осигуряват върху него
Петър Ганев
Минималните осигурителни прагове бяха приети заедно с бюджета на държавното обществено осигуряване за 2003 г., като основната им цел бе да се "повиши събираемостта на осигурителните вноски" и да се бори сивият сектор. Вече осем години няма анализ за това какъв е бил ефектът от тяхното въвеждане, дали е имало някакво изсветляване на доходите или просто е бил натоварен бизнесът с поредната административна мярка. Въпреки това през 2011 г. минималните прагове отново ще бъдат повишени, което, поне според мотивите на проектозакона за ДОО, се очаква да доведе до допълнителни 110 млн. лв. приходи в НОИ. Само този факт е достатъчен, за да си дадем сметка за ролята на този тип административна мярка на пазара на труда. Едно малко повишение на праговете, от порядъка на 5%, носи допълнителна тежест от над 100 млн. лв. върху труда, и то на най-ниско платения труд - този, който бива възнаграждаван около минимума за съответния вид работа.

Липсата на някакъв анализ за ефектите от минималните прагове на пазара на труда е странен факт, който сериозно компрометира тяхното покачване година след година. Всъщност основният въпрос е



колко хора се осигуряват на минимума?



Точно този въпрос зададохме чрез заявление за достъп до обществена информация на НАП в началото на 2009 г. Техният отговор е повече от "ясен": "Не може да се предостави информация, тъй като НАП не разполага с исканата информация". С други думи държавата дори не знае колко са тези, които се осигуряват на минималните прагове. Но това не й пречи да търси повече приходи в НОИ чрез повишаването им.

Допускания за броя на хората, осигурени на минимума, има много, в т.ч. и на базата на социологическо проучване по поръчка на ИПИ в началото на 2009 г. Към момента всяко число би било донякъде спекулативно, но все пак ориентировъчно може да приемем, че поне половин милион заети в България се осигуряват на минимума. Съвсем трудно става, когато трябва да се направи разделение - каква част от хората наистина заработват такава заплата и каква - просто се осигуряват на минимума, а всичко друго се плаща на ръка? Подобно разделение с конкретни числа, дори на базата на някакви допускания, към момента не може да се направи. Казано по друг начин, минималните прагове указват директно влияние както на тези, които са ниско платени, така и на тези, които послъгват в заплатата. Когато държавата покачва минималните прагове, тя го прави на сляпо - не знае дали е по посока на нископлатените или на послъгващите.

Нека сега се фокусираме само върху "осветения" пазар на труда, тоест да оставим послъгващите настрана. Погледнато така, минималните прагове се отнасят изцяло за нископлатените работници. Нормално, ако някой получава висока заплата и я декларира съвестно, минималният праг няма да го засегне по никакъв начин. Утежняването на нископлатения труд с подобна административна мярка обаче



има доста спорни ефекти.



От гледна точка на бизнеса очевидно говорим за повече разходи, но как стоят нещата от гледна точка на работника? За някои това би било добре - ще бъдат осигурявани на повече, отколкото заработват. За други обаче нещата биха били доста различни - ще останат извън пазара на труда заради административно завишените разходи за техния труд. Тук не може да се спори - административно завишените разходи за нископлатения труд водят до по-малко заетост. Тези, които останат заети, ще бъдат облагодетелствани, за сметка на тези, които останат без работа. Ефектът е като на минималната заплата. Колкото по-висока е минималната заплата или минималният осигурителен доход за даден вид труд, толкова по-малко заетост ще има.

Този въпрос е още по-важен сега, когато трудностите пред заетостта в България са очевидни. Данните за безработицата на Агенцията по заетостта, цитирани нееднократно от министъра на труда, са едно, но съвсем друго е броят на заетите според НСИ. Заетите през септември тази година са с 300 хил. души по-малко спрямо септември 2008 г.



Това е ефектът на кризата - рязко свиване на заетостта.



След края на лятото заетостта очаквано отново тръгна надолу и най-вероятно няма да се раздвижи сериозно поне до края на годината. В тази обстановка гъвкавостта на пазара на труда и административните мерки по отношение на възнагражденията играят ключова роля. В случая тежат на труда и дърпат заетостта надолу. Основната цел на политиката на пазара на труда не трябва да е да се покачват изкуствено доходите на нископлатените, а просто да има повече заети. Все пак нископлатеният труд има своите социални измерения, но липсата на труд може да има катастрофални последствия както за икономиката, така и в личен план.

Нека сега се върнем на послъгващите - в крайна сметка основно заради тях се администрират подобни минимални прагове. Масово хората не декларират съвестно доходите си, получават пари на ръка и се осигуряват на минимума. Именно затова статичната логика на управниците ни е, че като се вдига минимумът, хората ще плащат повече - няма да станат съвестни платци, но поне ще послъгват по-малко. Това донякъде може и да е вярно, но със сигурност има и други динамични ефекти, които дърпат в противоположната посока. Често тези, които послъгват, донякъде са стимулирани от наличието на минимални прагове. Тези хора не искат да лъжат тотално, иначе биха работили неофициално, без да се интересуват от каквито и да е било минимални прагове. Те искат да работят официално, но просто да послъгват за размера на дохода си.



С колко могат да послъжат?



Отговорът на този въпрос не ги тормози много, тъй като минималният праг им дава чудесна възможност да намерят отговора - един вид държавата вече е заявила, че приема подобно заплащане за нормално за този тип работа. Напрежение върху послъгващите няма, те знаят точно колко е търпимостта на държавата по отношение укриването на доходите.

Минималните осигурителни прагове са в тежест на заетостта и дават спорни резултати по отношение на укриването на доходи. Самата идея да се фокусираме върху укриването на доходи и с подобни административни мерки да утежняваме труда е сбъркана. Фокусът не може да се поставя върху тези, които послъгват, за сметка на всички останали - работещи и търсещи работа. Фокусът трябва да е върху заетостта, а там място за административни мерки няма.
СНИМКА: ИМПАКТ ПРЕС ГРУП
Преди всеки се осигуряваше върху минималната заплата, а сега праговете варират от чистачка до президент на държавата.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Осигурителните прагове се определят между синдикати и работодатели, а държавата се намесва там, където няма съгласие по размера им.
32
3757
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
16 Ноември 2010 20:03
Вместо минимални прагове, трябва да има ограничаване на плащането в брой. И това правителство имаше такава идея.... но отиде в трета глуха - що ли? А това е най-ефективното средство срещу сивата икономика, че и срещу черната икономика. Че и срещу корупцията..
16 Ноември 2010 20:18
Едно малко повишение на праговете, от порядъка на 5%, носи допълнителна тежест от над 100 млн. лв. върху труда, и то на най-ниско платения труд - този, който бива възнаграждаван около минимума за съответния вид работа.

Тотално сбъркано съждение... Ганев отиди да си доучиш.. нямам нерви да спори с дърво.
16 Ноември 2010 20:28
Прав си, но са възможни злоупотреби. Представи си някой служител си е докарал нещо странично, засичат го че не му отговарят разходите на приходите. И той казва - работодателя ми ги даде. А иди докажи, че нямаш сестра? Една нова система трябва да е имунизирана от грешки. Най-малкото трябва да с епостави на обществено обсъждане. Възможните пробиви ще се видят бързо.
16 Ноември 2010 20:33
Самото съществуване на прагове противоречи на конституцията.

Чл. 60.
(1) Гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно техните доходи и имущество.


Налагането на такъв праг, несъобразен с реалния доход противоречи на горния член.

В случая изпълнителната власт слага каруцата пред коня -- вместо да се измисли начин хората да бъдат накарани (дали с добро, дали с лошо) да декларират реалния си доход, се въвежда подобна уравниловка, която, както винаги ощетява бедните, за сметка на "послъгващите" богати.

Но основният проблем на осигуровките са, че плащането им не носи пропорционална полза на плащащия ги. Иначе казано -- те са по-скоро данък, т.к. получените ползи не са пропорционални на внесените средства.
16 Ноември 2010 21:11
гошо


16.11.2010 г. 20:33:02 Самото съществуване на прагове противоречи на конституцията.
Чл. 60.
(1) Гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно техните доходи и имущество.


Налагането на такъв праг, несъобразен с реалния доход противоречи на горния член.

Адаш, осигуровките не са нито данъци, нито такси - там е разликата.
А автора е сбъркал щото обвинява работниците, че не желаят да внасят реалните осигурителни вноски. Мигар автора не знае, че вноските се внасят от работодателя, като отнема и една част от доходите на работника? Че кой е съгласен да му отнемат повече в името на едно въображаемо, далечно пенсионерско бъдеще?
16 Ноември 2010 21:13
гошо мили ,
На коя Конституция се позоваваш ? На всякак погазената ли ? Почти изцяло , поселението ни се състои от "послъгващи" . Само Несебър виж и ще сетиш ...

Редактирано от - beagle на 16/11/2010 г/ 21:15:27

16 Ноември 2010 21:25
В тоя ИПИ, освен че всички явно по правило се казват Ганев, има ли някой с барем един ден истински трудов стаж в реалната икономика извън нАучно-изследователската сфера?
Ако съдим по писанията им - не.
16 Ноември 2010 21:50
Научно-изследователска дейност е неточно казано. Като гледам публикуват само в собствените си сборници и разни регионални книжлета. По-скоро са специалисти по дудненето по медиите и цоцането на грешни парици.
17 Ноември 2010 00:19
За съжаление, това, което е вярно в статията е банално, а това, което не е банално не е вярно. И най-важното - когато поставяш въпроси е редно да даваш и отговорите. Защото се предполага, че това е стилистичен похват, а не проява на любопитство в питане до някого.
17 Ноември 2010 00:23
Вече осем години няма анализ за това какъв е бил ефектът от тяхното въвеждане

Ами иди и питай всеки реален бизнесмен. Ефектът е, че статистиката стана тотално невярна. Програмист се води портиер, готвач - хигенист и т.н.. Пълна нереалност на статистическата информация, особено пък на данните от НОИ. А вие на базата на тези данни система за оценка на университетите и специалностите правихте. Ясно колко и тя е вярна.
17 Ноември 2010 00:38
В България е нужно премахване на всякакви задължителни осигуровки и финансиране на здравеопазването и пенсиите от косвени данъци успоредно шоково вдигане на минималната работна заплата. Например 500 евро месечно.
-
Какъв ще е ефекта ?
Освобождаване на пазара на труда от влиянието на разходите за здравеопазване и пенсии.
Вдигането на минималната работна заплата, първоначално ще доведе до рязко увеличаване на безработицата, но след кратко ще последва технологично обновяване и създаване на повече и по-квалифицирани работни места. Икономиката ще стане по-технологична, а трудът по-квалифициран и ефективен. Стандартът в България ще се повиши и ще доближи западноевропейския.
-
Политиката на ниски доходи в България е пагубна, защото освен мизерия и малък свит пазар, убива стимулите към технологии.
17 Ноември 2010 04:20
Минималният праг, на първо време трябва да бъде 500 лв.защото един ден осигуряваните, ще получат един среден пръст вместо пенсия.
17 Ноември 2010 07:09
Много глупости се пишат, ама тая статия изби рибата!
Тук имам един анализ на въвеждането на осигурителните прагове през 2003г.
Който го интересува, да погледне на 171-ва страница.


Натиснете тук
17 Ноември 2010 08:18
Никцв,
и на 5 000 да осигуряваш - вървим към средния пръст всякак.
Просто не е въпросът само до закони и правила.
Няма икономика.
----------------------
Блогът на Генек
17 Ноември 2010 09:28
Отново манипулативно и фундаментално сбъркано мнение, каквито са всичките, произлизащи от ФОНДАЦИИТЕ "ОО" и "ИПИ".
Просто не ми се коментира факта, че НАП "Не може да се предостави информация, тъй като НАП не разполага с исканата информация". Става дума за осигурителните прагове. НАП може много лесно да извлече от базата си данни всякаква информация. Със сигурност такава справка няма в справочните менюта на СУП, но и посредствен програмист може да я направи. Има данните от декларация обр.1, които след малка обработка могат да се "срещнат" с минималните прагове. Но, както питали, така им отговорили.
Голямата манипулация е изразеното твърдение, че съществуват случаи при които реално получаваната заплата е по-малка от минималния осигурителен праг. Манипулацията на автора е видна от обстоятелството, че не посочва нито един такъв пример от практиката, именно защото той не я познава. Това е типично за "икономистите" от ФОНДАЦИИ "ОО" и "ИПИ". При въвеждането на минималните прагове, НОИ е правил доста сериозни проучвания на реалните работни заплати, и описаното от автора е по скоро изключение, отколкото правило.
Решението е едно, вече съм го написал в броя от 23.7.2010 г. на вестник "СЕГА", който не знам защо въведе платен архив. Сигурно защото Сашо Дончев е намалил субсидията ?
17 Ноември 2010 09:54
Енчо, на 178 стр., не 171. Ти добре си писал, но някой трябва и да чете. Тия от ФОНДАЦИИТЕ "ОО" и "ИПИ" не четат друго, освен написаното от самите тях и най много задължителната неолиберана литература от списък, спуснат от Сорос. Но и за последното се съмнявам.
17 Ноември 2010 10:05
В НАП има информационни масиви от които може да се направи пълен анализ. има регистъд декл. 1 и регистър трудови договори. Ако се съпоставят тези регистри ще се открият много нарушения. Според мен анализ не се прави.
17 Ноември 2010 10:25
Тук не може да се спори - административно завишените разходи за нископлатения труд водят до по-малко заетост. Тези, които останат заети, ще бъдат облагодетелствани, за сметка на тези, които останат без работа. Ефектът е като на минималната заплата. Колкото по-висока е минималната заплата или минималният осигурителен доход за даден вид труд, толкова по-малко заетост ще има.

От половин век сериозните икономисти спорят по въпроса за минималната работна заплата и влиянието й върху заетостта. Но за ИПИ спор няма, защото така пише в учебника по икономикс за първи курс, който те са избрали да прочетат.
17 Ноември 2010 10:31
Никцв,
и на 5 000 да осигуряваш - вървим към средния пръст всякак.
Просто не е въпросът само до закони и правила.
Няма икономика


Да, икономика няма защото седесарите се постараха да сринат пазарите, и да приватизират и затрият всичко читаво което работеше.
Колкото до осигуровките, не съм съгласен да работиш за 500-600 лв, а тарикатите да те осигуряват на 240.Точно тука се губят парите за здравеопазване, и пенсии.
17 Ноември 2010 10:53
или просто е бил натоварен бизнесът с поредната административна мярка.

Бизнесът си удържа каквото му трябва от осигуряваните работници, така че не се товари по никакъв начин.
Brightman
... Ефектът е, че статистиката стана тотално невярна. Програмист се води портиер, готвач - хигенист и т.н.. Пълна нереалност на статистическата информация, особено пък на данните от НОИ...

Мога само да добавя, че статистиката се изкривява не само изискванията за МОП, но и от други административни недомислия.
17 Ноември 2010 12:08
Смятам за нормално и логично нежеланието за осигуряване от страна на хора, на които е ясно, че няма да доживеят пенсия. Въпроса тук по-скоро е, къде отидоха парите и активите които заработиха сегашните пенсионери по време на комунизма? Къде са? Защо виновниците за 'ичезването' им още не са в пандиза?
17 Ноември 2010 13:24
Адаш, осигуровките не са нито данъци, нито такси - там е разликата.


Този въпрос е спорен. Това, че са ги нарекли нещо различно от "данъци", не значи, че наистина са различни от данъци.

Например здравната "осигуровка" -- ако беше осигуровка, би следвало при по-висока стойност на осигуровката да получаваш повече и по-качествено обслужване. Да, ама не. Същото важи и за останалите т.нар "осигуровки.
17 Ноември 2010 13:55
Увеличаването на праговете помагало на послъгващите...
Е, как ще им помага като ги принуждава да се осигуряват върху по-висока сума. Тя пак ще е по-ниска от реално получаваната заплата, но ще е по-висока от сумата, върху която са се осигурявали досега.
17 Ноември 2010 14:13
Прав си, гледна точка. Те пак послъгват, ама по-малко.
Това го признава и самият автор.
17 Ноември 2010 14:30
Голямата манипулация е изразеното твърдение, че съществуват случаи при които реално получаваната заплата е по-малка от минималния осигурителен праг.

БирникЪ,
Ами съществуват и то доста. Като започнеш от значителна част на самоосигуряващите се и свършиш с много работници.
-
Самият аз съм плащал заплати под праговете, а пък отделно, че реално извършваната работа е нямала нищо общо с формалната длъжност.
Съкращавал съм и работници при увеличение на минималната работна заплата. Защото иначе сметките не излизат. А в микроикономиката, (за разлика от макроикономиката), ако нямаш приходи, няма от къде да направиш и разходи. Колкото и да ти се иска или някой чиновник да е погледнал тавана, наплюнчил калема и да ги изисква.
17 Ноември 2010 14:38
гошо,
осигуровките са фактически пряк данък върху труда, който обаче формално-юридически не се води данък.
-
И докато в производството на стоките и услугите участват и четирите фактора за производство (труд, капитал, предприемачество, земя), а за целите на здравеопазването и пенсиите се облага само труда, (и то при положение, че с развитието на технологиите относителният му дял във всяка стока става все по-малък), системите на здравеопазване и пенсии ще стават все по недофинансирани и все по мизерни.
17 Ноември 2010 15:00
И според теб, и земята ли да се облага с осигуровки?
17 Ноември 2010 15:24
Енчо,
аз казвам едно - косвени данъци върху продукта. Облагане на продукта, като цяло, а чрез това и пропорционално на участието им в създаването му на всички фактори за производство.
-
Защото, когато ядеш пържолата не се замисляш дали зърното за фуража е жънато с комбайн или със сърп, дали свинарника е бил автоматизиран или циганите с лопатите са ринали торта. Ядеш пържолата и трябва да отделиш, част от нея и за лекарите и за пенсионерите.
17 Ноември 2010 17:34
Тия които са си взели пенсията много им е хубаво да остроумничат, и дават безмислени съвети, и идеи.
17 Ноември 2010 18:33
Енчо,
аз казвам едно - косвени данъци върху продукта. Облагане на продукта, като цяло, а чрез това и пропорционално на участието им в създаването му на всички фактори за производство.


И как ще се разбере кой колко е внасял, че да му се определи размерът на пенсията?
17 Ноември 2010 18:44
Ами няма как да се разбере, затова пенсията осигурявана от държавата и финансирана от косвени данъци ще е еднаква за всички граждани. Натиснете тук
17 Ноември 2010 18:46
Цвъцко,
ако визираш мен, то нещо много си се объркааал, мойто момче.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД