В Китай скандалите и нередностите често излизат на бял свят по твърде заобиколен път - чрез форуми в интернет. Гонитбата на истината и виновните често се превръща в драматична война, в която се стреля "на живо". Юзър поства видео на нещо скандално - например изневяра, сексуална принуда или "непатриотично поведение". Малко по-късно останалите форумци разкриват името, адреса и компютърното място на "извършителя" и го засипват не само с ругатни, заплахи, но и с реално насилие. Така наречената "гонитба" е довела и до
разкрития за корумпирани кадри на комунистическата партия
Лин Джайсин до неотдавна е бил високопоставен държавен служител в пристанищната администрация на южнокитайския град Шенжен. Една пиянска вечер в ресторант обаче слага край на кариерата му. На път към тоалетната силно алкохолизираният мъж сграбчва едно 11-годишно момиченце, опитвайки се да го вкара в мъжката тоалетна и да го изнасили. Детето успява все пак да се отскубне, а баща му вика полицията. Тя обаче бързо пуска Лин на свобода, защото бил прекалено пиян да си спомни нещо.
Оказва се обаче, че случката е заснета от една от охранителните камери на ресторанта. Видеото попада в интернет и предизвиква буря от възмущение. Един юзър поства следния призив: "Хайде да започваме гонитбата на месо"! Не след дълго юзърите разкриват името, адреса, телефонния номер и работодателя на Лин Джайсин. Пристанищните власти в Шенжен са принудени да го уволнят от всичките му постове, а полицията започва разследване.
Този китайски феномен в интернет си е спечелил прозвището "гонитба на човешко месо".
Хиляди юзъри се включват в нея като детективи
и започват да издирват личните данни на определен човек в интернет, но и в реалния свят. Информациите се обменят чрез форумите. Даниел Женг, компютърен експерт от университета в Аризона, пояснява мотивите: "Младите хора имат силно развито чувство за справедливост. Те ползват интернет, за да разкрият истината за определени неща. Този мотив превърна "гонитбата на човешко месо" в истински феномен през последните години."
Благодарение на него бяха разкрити не един и двама корумпирани функционери на комунистическата партия. Излязоха на бял свят и редица скандали, които партията всъщност искаше да потули. За цензурираните медии остава второстепенната роля да предъвкват онова, което интернетаджиите вече са разкрили.
Има обаче и журналисти, които ползват услугите на "ловците на човешко месо", за да разкриват определени скандални факти, например, когато се оказа, че в паста за зъби или в прясното мляко са били влагани отровни химикали. Животът на хората, които са станали обект на преследване, се превръща в ад, който трудно се поддава на контрол.
Макар правителството да се страхува от народния гняв, засега няма законодателни забрани за "гонитбата на човешко месо". Народният съд в Пекин обаче предупреди за опасни нарушения на личната сфера и неоправдано насилие. С драстични методи в Китай се опитват да лекуват млади хора от пристрастеността им към интернет. Според китайските лекари електрошоковата терапия е ефикасен метод за лечение. В една болница в Китай пристрастени към интернет
млади хора биват подлагани на електрошокова терапия
Лекарите прикрепват електроди на двете слепоочия и по пръстите на пациентите. След това се предприема опит за "лечение" чрез електрически шокове. Сега обаче този радикален метод, прилаган в "Народна болница №4" в провинция Шандонг, се натъква на критика. "Кой гарантира, че електрошоковете няма да предизвикат у децата трайни увреждания?" Този въпрос отправя един китайски вестник.
В Китай нараства броят на децата и юношите, които не се откъсват от компютъра. Според преценките от триста милиона юзъри в страната
до 20 милиона проявяват симптоми на зависимост
Явно против волята им много пациенти биват интернирани в болница и чрез електрошокове довеждани до състояние на недееспособност. Това пише репортерът Гю Жанлонг, чиято статия първоначално стана жертва на цензурата, сега обаче може да се прочете в интернет. Журналистът съобщава за 17-годишния Тенг Феи. В желанието да помогнат на сина си под някакъв приемлив претекст родителите му го подмамили да отиде в болницата. Тийнейджърът бил отведен за "контролен преглед" в стая номер 13. Там той бил обработван с електрошокове дотогава, докато се съгласил "доброволно" да остане в болницата. Откакто медиите нададоха предупредителен вой за опасността от новата модна болест, с нейната терапия могат да се изкарват много пари. Докато една-единствена от така наречените "интернетни" клиники печели годишно стотици хиляди евро, след терапията децата остават с хронични страхове и с психическа травма. Но не само електрошокове. При "лечението" на интернет маниаците в Китай се използват и други брутални методи. Така например в една от казармите си край Пекин Китайската народноосвободителна армия поддържа един т.нар. "тренировъчен лагер", където неколкостотин пациенти се учат на военна дисциплина.
|
|