:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,705
Активни 539
Страници 11,608
За един ден 1,302,066
Истинската история

Средновековният Търнов е град-модел за Югоизточна Европа

Българските строители прилагат съвършено принципите на средновековното градостроителство и създават българска школа в църковната архитектура
Илюстрация: автора
Модел на църква, варовик, от църква № 6 в средновековния град Червен, ХIV в., Регионален исторически музей-Русе. Майсторите-строители използват изглежда такива модели, за да създадат предварителна представа за бъдещата сграда. Находката и до днес остава единствена. В средата и вдясно - църквата "Св. Иван Предтеча" (1262 г.) на о. Свети Иван, западна и южна фасада (по-плътно са представени запазените части от зидовете), графична възстановка на арх. М. Соколовски.
(Продължение от 18 ноември)

Строителството на която и да е сграда във всички епохи започва с идеята за нея. В средните векове майсторът строител предлага архитектурния проект, извършва и предварителните изчисления по сградата. Една находка от средновековния град Червен остава и до днес единствена. В църква №6 се попада на модел на църковна сграда, изработен от мек варовик (разкопки на С. Георгиева и В. Димова). Въпреки че често е трудно обясняването на археологически находки, които нямат успоредици, на практика съществува единодушие в интерпретирането на паметника. Изглежда, че майсторът строител се е наложило да представи предварително идеята си за сградата и за да е по-убедителен, изработил модел от две части. Това, което е запазено до днес, е долната част, а горната - барабана и купола на сградата, се е изгубила. Двете части са били съединени вероятно с оловен или варовиков щифт.

Изработването на модели на бъдещата сграда преди започването на строителството й може би не е задължително, но както и днес няма как да се е минавало без изработването на чертежи. Намираните понякога при археологически разкопки пергели трябва да са използвани именно за това. Не бива дори през ум да ни минава, че каквато и да е строителна дейност през която и да е историческа епоха е започвана без предварителни подробни изчисления.

Един обширен и важен, но малко известен разказ за издигането на цариградската църква "Св. София" по времето на император Юстиниан (527-565) описва подробно етапите на строителството. За нашата част от света това описание със сигурност е валидно за цялото Средновековие. Отчуждаването на имотите, които са разположени на предвидената за ново строителство площ, оразмеряването, доставянето и изработването на необходимите строителни материали и т. н. Както, разбира се, и намирането на пари, при това винаги много.



Няколкото начални строителни етапа вървят едновременно



Събирането на строителните материали е изключително тежка и скъпа задача за цялата епоха. Основен градежен материал е камъкът - обработен, ломен или речен. През 1998 г. трябваше да направя с помощта на няколко работници неголямо надзиждане на руините на Джерджевденската църква до Якоруда, за да бъдат те съхранени след разкопаването им. Удивително е какви чудовищни количества камък и спойка погълна един малък надзид с дебелина едва 0.6 м, сякаш нямаше насита. А крепостните стени на Царевец са с дебелина от 2.4 до 3.6 м ...

Използването на тухли в българските средновековни градежи е сравнително ограничено поради високата им цена. През Второто българско царство дори в смесения градеж (редуване на каменни и тухлени редове) тухлите остават като пластификатор на зида само в най-луксозните сгради, като масово тухлените редове се заменят изцяло или частично от дървени скари. Скъпите тухли и още по-скъпата керамопластична украса на българските църкви след ХII в. (четирилистници, чашки и панички, покрити обикновено с разноцветна глеч) са сред отличителните белези на българската школа в църковната архитектура. Тухли, понякога покрити с глеч, се използват и за направа на подовите покрития. Само в най-луксозните средновековни сгради се откриват керамични плочи от подови мозайки - далечен отглас от имперското великолепие на сградите, украсени с рисувана керамика във Велики Преслав. Керемидите въпреки цената си са задължителни за по-уредените средновековни сгради особено в градовете. Пак там всички прозорци са остъклени, археологическите разкопки ясно показват това. Въпреки отсъствието на преки сведения организирането на строителите в дружини не подлежи на съмнение дори само поради особеностите на техния занаят.

За изграждането на изключително сложната укрепителна система на средновековна България, съдържаща стотици укрепени елементи - градове, замъци, крепости, даже по-големи обители,



са били необходими колосални количества строителни материали,



предимно камък. Добиването и пренасянето му е дейност, която изглежда се регулира от държавата чрез задължителна и на практика ненормирана всеобща трудова повинност, наричана в изворите от втората половина на ХIV в. "градозидане". В дарствените грамоти на велбъждските владетели деспот Иван Драгаш и брат му Костадин например. От "градозидане", както и всякакви други данъци и тегоби се освобождават само подвластните на християнските църкви и обители, които пак извършват същата дейност, но в полза на своите си господари.

Един надпис от с. Калугерица, Шуменско, ни известява, че някъде през ХIV в. "Аз, Звено, ковач, писах през месец април. Този път бе затрупан, но с железен клин и желязна длъбна [чук] разбих". Както изглежда, дори квалифицирани занаятчии като Звено не са освобождавани от работа на строежите и по пътищата, поне в особени случаи като затрупан път.

Руският летописен свод "Повесть временных лет", съставен през ХI в. с използване и на старобългарски източници, наброява само по Долния Дунав ни повече, ни по-малко, а точно 80 града. Археологическите проучвания показаха вече, че данните никак не са преувеличени.

Строителството на укрепителните съоръжения, на градовете, на обществените сгради, аристократичните жилища, на частните домове е изисквало участието на огромен брой работници. Известна представа за необходимите



висококвалифицирани строителни работници



можем да получим от летописеца Теофан Изповедник. Той точно преброил работещите по възстановяването на Валентиниановия водопровод през 767 г., разрушен впрочем при славяно-аварските нападения над града. "Той [император Константин V Копроним (741-775)] събрал майстори от различни места, довел от Азия и Понта 1000 зидари, 200 мазачи, от Елада и островите - 500 тухлари, от самата Тракия - 5000 майстори строители и 200 майстори на керемиди." Необходимо е уточнението, че това са само майсторите. Разказът за построяването на "Св. София" уточнява, че всеки майстор води до 100 души дружина.

Ясно е, че само многолюдна държава е можела да се справи с огромното строителство в средновековна България, пред което бледнеят всякакви китайски стени. Сигурно ще се окажат напълно верни изчисленията, според които населението на Търновското царство по времето на цар Иван Александър е приблизително 2.5 млн. души. Ако прибавим и населението от днешната област Македония, от Югоизточна Тракия, от Тесалия, ще установим, че вероятно в същото това време, след средата на ХIV в., българите сме наброявали около 4 млн., т.е. точно толкова, колкото е населението на Англия по същото време ( Й. Андреев, 1992). Само при тези изчисления ще можем да си обясним данните от един доклад на францискански монаси от 60-те години на ХIV в., в който се обсъжда "много населената България". Само при такава численост на населението на България биха били възможни безбройните средновековни строежи.



От Плиска започва традицията



българските столици да смайват с мащабите и великолепието си. И ако там се залага на внушителните градежи с големи правилни каменни блокове, със скъпата тухлена стена, ограждаща владетелската резиденция, то Велики Преслав е проектиран и изпълнен като истинска имперска столица, която трябва да смае чужденеца. За да видим града именно през погледа на съвременниците му, ще трябва да се изтъкне непременно, че изграждането на Велики Преслав съвпада с времето на значителни промени във византийските градове, които губят внушителния си късноантичен архитектурен вид. Времето, когато император Зенон (474-475, 476-491) задължава префекта на Цариград Адамантий работилниците и магазините в портиците да облицоват фасадите си с мрамор "за да придават красота на града и да доставят удоволствие на минувачите" (Юстинианов законник, гл. 10, чл. 1), е безвъзвратно отминало. Византийските градове от IХ-Х в. са с преобладаващо малки често едностайни жилищни сгради, с криви и тесни улици, в които понякога градските квартали започват да функционират като отделни селища, а обществени сгради в провинциалните градове изобщо не се строят.

Превръщането на Търнов в град-модел за цяла Югоизточна Европа започва веднага след падането на Цариград под ударите на кръстоносците през 1204 г. През първата половина на ХIV в. укрепителната му система, цялостният му архитектурен изглед, градоустройството му вече се копират масово. Макар още да не са напълно ясни границите на града, вече е ясно, че обитателите на Търновград вероятно наближават 25 000. В същото време морските Цариград и Солун имат между 30 и 40 хил. жители (М. Шнайдер, 1949; О. Тафрали, 1913). В пълния си блясък "Царствуващият град Търнов" е смайвал пътешествениците също толкова, колкото и великолепният имперски Велики Преслав. Превземането и унищожаването на Търновград през 1393 г. спира развитието на града, когато той вече е световен град, равен на Цариград - по население, по значение, по архитектурен изглед.

________

В памет на арх. Михаил Соколовски
48
20039
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
24 Ноември 2010 20:32
Макар още да не са напълно ясни границите на града, вече е ясно, че обитателите на Търновград вероятно наближават 25 000.



Как по-точно е ясно, защото на мен не ми е много ясно?


Начи Царевц+Трапезица+Света Гора + всичките му "технитарски", фрушки, мрушки, еврейски и асеневски махали по три да ги умножим и в пет етажни сгради да са живеели по едно котило на стая, пак няма как да се получи и половината от тази цифра.


Импозантната, величествена и имперска архитектура на първото царство (империя) е недостижима за второто. По ред причини.
Къде са в Търново църквите на Преслав, Плиска, Охрид и св.Ахил?
24 Ноември 2010 20:54
Еее, Blackie,
немой сега вака - би трябвало отдавна да ти е "ясно", че сред основните източници на информация и заключения на Петрински са думите "вероятно" и "изглежда" + синоними
А инак, за начало можем да попитаме и дали сравнително кратичкият спрямо цялата статия последен абзац въобще оправдава гръмкото заглавие, ама нейсе...
24 Ноември 2010 21:11
Както почва дебатЯ , скоро ще се очертае , да четем право на отговор и на НП Постоянният Представител на РТурция в ООН . След като и все още , тук трева не никне , мисля да има защо ...

Редактирано от - beagle на 24/11/2010 г/ 21:18:55

24 Ноември 2010 21:32
A aз си мислех, че един от двамата Петрински ще реагира на "въпроса" на турския посланник от вчера!
24 Ноември 2010 21:47
"Ясно е, че само многолюдна държава е можела да се справи с огромното строителство в средновековна България, пред което бледнеят всякакви китайски стени."



Спирам да чета каквото и да било от този автор. Липсва му елементарно чувство за мярка.
24 Ноември 2010 22:02
Удоволствие е да виждаш, как тоя интересно пишещ автор, с всяка своя публикация извиква изприщване у целата ***] форумна компания.

Редактирано от - sybil на 24/11/2010 г/ 23:33:25

24 Ноември 2010 22:02
Ламбене, спирай да четеш Петрински, вземай Паисий... "О, неразумни и юроде..." нали се сещаш!
24 Ноември 2010 22:04
Мето, евала за оценката!
24 Ноември 2010 22:10
Макар още да не са напълно ясни границите на града, вече е ясно, че обитателите на Търновград вероятно наближават 25 000. В същото време морските Цариград и Солун имат между 30 и 40 хил. жители (М. Шнайдер, 1949; О. Тафрали, 1913). В пълния си блясък "Царствуващият град Търнов" е смайвал пътешествениците също толкова, колкото и великолепният имперски Велики Преслав. Превземането и унищожаването на Търновград през 1393 г. спира развитието на града, когато той вече е световен град, равен на Цариград - по население, по значение, по архитектурен изглед.


Ако "същото време" означава периода на Латинската империя - това е възможно.
В края на 13ти век Константинопол, обаче, населението на Константинопол се движи между 70 и 80 хиляди, вследствие на енергичните мерки на Палеолозите, които привличат преселници от други части на империята (вкл. Пелопонес - това за Фичо), както и миграцията на население от Мала Азия. Няма да коментирам как Китайската стена бледнеела пред Търново, но през 14 век балканските градове отдавна вече не са "световни градове". Само един поглед към демографската история на Париж по времето на "Стогодишната война" и "Черната смърт" сочи население между 200 и 250 000 души.
24 Ноември 2010 22:16
Блеки,
Сигурно е имало и големи квартали от дървени къщи със сламени покриви, от които не е останала следа.

И друг път съм призовавал д-р Петрински да публикува списък на градовете и крепостите, чиито имена са известни. Тези имена да станат популярни у нас. например да има карти на България с тях, разлепени по спирките на градския транспорт, по гарите и училищата. По шосетата ще има кафяви табели с картинки като на запад, "Средновековен град Хоталич", "Средновековна крепост Венчан". И в градовете ще има табели - "Средновековна крепост Кастрици, Средновековна крепост Галата, Средновековна крепост Мъглиж (Мюхлюз)".

Надписът на ковача Звено много ме изкефи (може да е Дзвено, Sвено?). "Длъбна" - чук. За съжаление никъде на нета няма такива надписи, няма дори графитите от Равна. Тия средновековни надписи със светско съдържание са голямо национално богатство.

Наскоро колегите от Уикимапия нанесоха ('полигонираха') много от крепостите, описани на сайта Bulgarian Castles. Много от тях са от 12-14 в. В някои части на България, например Провадийско и Шуменско (Стохълмието), крепостите често са буквално по на 2-3 км една от друга. А и двата големи укрепени града в района, Овеч и този на Шуменското плато, наглед не отстъпват много на Търновград по величие.

По разбираеми краеведски причини се опитвам да намеря всички крепости по пътя Варна - Търновград, и западният участък, от Мисионис (на прохода Боаза/Гърлото в Преславска пл. югозападно от Търговище) до Търновград, още ми се губи, освен една-две крепости в Сланика/Тузлука.
24 Ноември 2010 22:21
Бонго,
Да, от 12 в. западът взе надмощие над изтока, което се вижда и от превземането на Цариград от венецианците, а не на Равена от ромеите, както при Юстиниан Велики. Градовете, готическите катедрали, провансалската трубадурска поезия, университетите в Болоня и другаде. Изтокът вече не е водещ, но при повече късмет можеше да остане просто догонващ, както и сега, а не да се сгромоляса хептен.
24 Ноември 2010 22:33
Китайската стена - това, което сега се показва сега на туристите, е бутафория. Пирамидите на маите в Чичен-Ица са построени в 20 в. от една безформена купчина камъни.

От друга страна, на съвр. бълг. държава страшно й липсва елементарно чувство за урбанизъм, да не говорим - амбиция за архитектурно величие.

Софиоцентризмът явно е една от причините. Невзрачен, безформен градец, в 1878 г. с 40% от населението на Свищов - къде да се мери с Търновград.
24 Ноември 2010 22:49
Поредната Тема за нищонеказване..
24 Ноември 2010 23:16
Интересно, колко ли от писалите тук преди мен, са живяли барем половин година в Търновград
25 Ноември 2010 01:40
Търновград през 1393 г. .... вече е световен град, равен на Цариград - по население, по значение, по архитектурен изглед.

Да допълня чичо.
Интересно ще е, когато към следващата статия за средновековния Търновград има повече приложени линкове, исторически карти или повече илюстрации.
Иначе темата за Търновград ми допада.

Редактирано от - потребител,07 на 25/11/2010 г/ 01:49:56

25 Ноември 2010 01:52
Добре, само дето тия последните изречения намирисват малко на един излишен национализъм.....Някак си не мога да ги преглътна! На гол тумбак чифте пищови!
25 Ноември 2010 07:10
Ха , началото на 12 -дванадесети век в Камбоджа е построен Ангкор Ват !!
Вижте го !! Ако имате представа няма да имате самочувствие !!
Наздраве !! България в Велика - ама със друго !!
25 Ноември 2010 07:54
Само Сф може да бъде световен град.
25 Ноември 2010 08:55
Скоро четох в интернет от български автор статия за най-често намираните като брой артефакти от Българското средновековие, и по-точно от Х век, и ми е много гневно, че не запомних къде го четох. Та в нея авторът, журналист или археолог, нямам понятие, съобщаваше, че тези артефакти са надписи на...тоалетни. НАДПИСИ на ТОАЛЕТНИ в Х век!!! Тази информация ми даде възможност за поне 2 важни извода: 1 Че по това време е съществувала висока култура на битовото живеене в България, докато в Европа е било различно и честите чумни епидемии там са ярко следствие на това различие.
2. Че щом има надписи, значи има кой да ги ЧЕТЕ! Доколкото си спомням самият автор отбелазваше, че по това време грамотността на населението /можещо да чете, вероятно не и да пише?/ е била към 70%.!!!
Нека пак припомня - става дума за Х век!
Ако някой може да ми посочи къде да намеря статията, ще му бъда благодарна. Много.
25 Ноември 2010 09:05
Софиоцентризмът явно е една от причините. Невзрачен, безформен градец, в 1878 г. с 40% от населението на Свищов - къде да се мери с Търновград.
Фичо, Търновград не е могъл да бъде столица на една модерна държава, заради тесните улички и баирите, особено за 19 век. Той е можел да бъде столица само на 2-рото царство точно поради същата причина, заради укрепленията. И сега, като окръжен град той има огромни проблеми с паркиране, улично движение. То София е на поле, че вече се задръсти. София-центризмът се разрастна през последните 20 години. Университетите в Благоевград, Пловдив, Шумен, Плевен и Варна, Стара Загора бяха открити именно поради тази причина, да не става скупчване на млади хора в София, които намираха начин да останат там. При сегашната политика да има елитни университети, които ще са софийските, наново се развихря софио-центризмът. Инак за североизточна България съществува Варно-центризъм. Сега център става този град, в който има работа. Навремето навсякъде имаше работа и стремежът беше към столицата или големите градове поради построяването на големи предприятия около тях. Обаче това е световна тенденция.
25 Ноември 2010 09:19
chopova е права донякъде. За Търновград, обаче се пише за 12-14 век. При Иван Александър, а и по-рано Търново е претендирало да бъде 3-тия Рим, тъй като Константинопол е западнал следствие на ударите на латинците. До 10 век, центърът на света (тогава Европа) са били Балканите - столицата на Империята Константинопол и разбира се Преслав и Търново са му съперничели в това. Германската империя е била измислена от папата и франкските, а по-късно германските монарси. Едва след 12-ти век Западът започва да се съвзема и възражда.
25 Ноември 2010 10:31
"До 10 век, центърът на света (тогава Европа) са били Балканите"
- ха - ха, иди го кажи на някой от императорите на поднебесната империя по това време.
25 Ноември 2010 10:35
Да не забравяме и за възхода на арабите и скандинавските народи по това време.
25 Ноември 2010 10:41
"Изработването на модели на бъдещата сграда преди започването на строителството й може би не е задължително, но както и днес няма как да се е минавало без изработването на чертежи."

Ето това нещо Натиснете тук е изградено без абсолютно никакви планове и чертежи.
А, и най-високата камбанария на полуострова.
25 Ноември 2010 11:04
авторът е пропуснал да спомене средновековния космодрум до с. Поликраище, и сградата на РВД-то на Трапезица
25 Ноември 2010 11:05
Michael_P "До 10 век, центърът на света (тогава Европа) са били Балканите"
- ха - ха, иди го кажи на някой от императорите на поднебесната империя по това време.

На Карл Велики ли, който не е можел нито да чете, нито да пише? Поне така донася до днес историята. И ако "това време" отдавна е минало, днес е друго време, в което поправките в историята не са невъзможни. А има какво да се коригира не само през ІХ -Х век, а и за началото на Европейския ренесанс. Но това е друга тема.
25 Ноември 2010 11:24
Поднебесната империя е Китай, а не държавата на Карл Велики.
За този исторически период не може да се твърди, че Европа (която и да е нейна част са център на света)
25 Ноември 2010 11:34
От друга страна, ако си спомняте - на цифрите (0, 1, 2, 3.....) им се казва "арабски", макар че ако трябва да бъдем точни те са индийски. И като стана дума за четени и писане: исторически цифрите и смятането са преди буквите. Никъде в статията не става ясно как са си правели сметките занаятчиите в Търново.
25 Ноември 2010 11:50
Бе в заглавието си пише: град - модел за Югоизточна Европа.
Не е казано, че сме имали чак вселенска столица.
25 Ноември 2010 12:04
На Карл Велики ли, който не е можел нито да чете, нито да пише? Поне така донася до днес историята.

Мила госпожо Натиснете тук. Повече от википедия надали си струва да Ви се подава....
25 Ноември 2010 12:09
Бе в заглавието си пише: град - модел за Югоизточна Европа.
Не е казано, че сме имали чак вселенска столица.

Пише, че " е световен град, равен на Цариград - по население, по значение, по архитектурен изглед". А що се отнася до "град - модел за Югоизточна европа", ще бъда много благодарен, ако ми посочите кои балкански градове са правени по "Търновския модел". Благодаря предварително!
25 Ноември 2010 12:15
Търново е претендирало да бъде 3-тия Рим, тъй като Константинопол е западнал следствие на ударите на латинците.

Това не е вярно. Теорията за "Третия Рим" идва с Лионската уния между Византия и папството, в която Константинополският патриарх приема върховенството на папата. За Търново теорията за "Третия Рим" има преди всичко религиозно православно значение, за разлика от по-късната московска доктрина.
До 10 век, центърът на света (тогава Европа) са били Балканите - столицата на Империята Константинопол и разбира се Преслав и Търново са му съперничели в това.

Нито през 10ти век Преслав (а още по-малко Търново) съперничи на Константинопол, нито тогава "светът" се ограничава с Европа, а пък самият Константинопол е отстъпвал по размер и блясък на Багдат още от 8ми век.

Редактирано от - бонго-бонго на 25/11/2010 г/ 12:32:28

25 Ноември 2010 12:27
Излишен, твърде излишен национализъм! Просто нямаме нужда от подобно възвеличаване на Търново, нито на други градове. Разбирам, ако това намираше някакво външно признание, защото в края на краищата това се цели, но такова няма, никога не е имало и никога няма да има! И няма нужда ! Ако авторът цели малко отклоняване на вниманието от предните теми, засягащи Турция по на юг, така го разбирам, като северна почивка!.... Но иначе - глупости, които имат сигурно само някаква научна стойност.
25 Ноември 2010 13:09
Доста преувеличено, пък и да не се бърка сегашната ни представа за съотношението между изток и запад през Средновековието, но както и да е. Въпреки наложителната промяна някога, от стратегическа гледна точка, София да е столица, аз все си мисля, че това днес е огромна грешка.
25 Ноември 2010 15:26
Сигурно ще се окажат напълно верни изчисленията, според които населението на Търновското царство по времето на цар Иван Александър е приблизително 2.5 млн. души. Ако прибавим и населението от днешната област Македония, от Югоизточна Тракия, от Тесалия, ще установим, че вероятно в същото това време, след средата на ХIV в., българите сме наброявали около 4 млн., т.е. точно толкова, колкото е населението на Англия по същото време ( Й. Андреев, 1992).

Ако оставим настрана твърдението за китайската стена, сравнението с Англия днес звучи впечатляващо, но до края на ХІV век Англия е една съвсем провинциална и в културен смисъл страна, докато Константинопол въпреки ужасния грабеж на рицарите - кръстоносци, все още е един от най-внушителните градове в християнския свят. А той е най-силният притегателен център за всеки по-силен балкански владетел.
Бонго е прав, че концепцията за Третия Рим - Търново е една политическа концепция, понеже православната партия, опонираща ожесточено на униатската политика на Михаил VІІІ Палеолог, намира много привърженици в Търново - и тогава сме искали да се направим на по-православни от ромеите - нищо ново под слънцето.
25 Ноември 2010 15:36
Търново наистина е уникално красив град с богата история и огромен потенциал за развитие на туризъм, акцентирайки върху средновековното наследство и романтизма около български владетели, духовници и книжовници, латински рицари, ромеи, татари - и какво ли още не. А Царевец може да продължи да се развива като исторически парк и възстановяването на крепостта да продължи (така както най-големите замъци в Европа са достроявани като забележителности - сега се сещам за Шато Винсен в Париж, а и този в Лондон).
25 Ноември 2010 16:05
.
25 Ноември 2010 17:17
Марксе,
Варненският университет беше открит от варненци в 1921 г., той е третият бълг. ун-т, първият частен и първият извън София. Софиянци не го откриха (за разлика от ПУ, ВТУ, ЮЗУ), а го закриха в 1954 г. (тогава наречен ВУ‌ Кирил Славянобългарски) и баща ми бил принуден да се премести посред учебната година да продължи да учи строително инженерство в ИСИ в София. След 10 ноември варненци пак сами си създадоха частен ун-т, ВСУ.

По отношение развитието на Варна София играе по традиция възпираща роля, но особено в последните година и нещо. Дори прехваленият Р. Плевнелиев - в момента например министерството му некомпетентно и дурацки спъва приемането на варненския ОУП.

От друга страна, в последните десетилетия позитивното развитие примерно на бълг. историческа наука става главно в извънстоличните центрове, особено ВТУ и ШУ. Хора като Рашо Рашев, Казимир Попконстантинов, Анчо Калоянов, сега Павел Георгиев, Стефан Йорданов и др. А колко ли по-добре щяха да стоят нещата, ако имаше и един вече солиден ВУ, равен на СУ по възможности, с автономно развитие от 1954 до 1989 г.
25 Ноември 2010 18:19
вече е ясно, че обитателите на Търновград вероятно наближават 25 000. В същото време морските Цариград и Солун имат между 30 и 40 хил. жители (М. Шнайдер, 1949; О. Тафрали, 1913). В пълния си блясък "Царствуващият град Търнов" е смайвал пътешествениците също толкова, колкото и великолепният имперски Велики Преслав. Превземането и унищожаването на Търновград през 1393 г. спира развитието на града, когато той вече е световен град, равен на Цариград - по население, по значение, по архитектурен изглед.

"Ясно е, че само многолюдна държава е можела да се справи с огромното строителство в средновековна България, пред което бледнеят всякакви китайски стени."[/quote
На г-н Петрински му липсва не само мярка, но явно и доста елементарни познания по история и архитектура
25 Ноември 2010 20:45
бонго-бонго, а каква е гаранцията, че това е абсолютната истина? Прякорът му е Велики, а това е една от предпоставките за легендаризиране на личността му. В този смисъл подлагам посоченото под съмнение. Да, чела съм, че можел да чете, но тази информация е толкова малко в сравнение с обратната теза. Още повече, когато определени данни идват от близко до франкската империя време.
29 Ноември 2010 00:26
бонго-бонго, а каква е гаранцията, че това е абсолютната истина?

Кое - че е имало "Каролингски ренесанс"? Ми гаранция са десетките ръкописи от 9ти век. Всъщност, имаме данни за много пъти повече училища и скрипториуми за Франкската империя от 9ти век, отколкото за средновековна България в периода 865 - 1018 г.
29 Ноември 2010 04:49
Каролингское возрождение — было ли оно?


Для возрождения у него отсутствуют те количественные показатели, которые предполагаются самим этим понятием. Да, повысился уровень культуры детей аристократов, учеников дворцовой школы, тех из клириков, кто обучался в немногих крупнейших монастырских и епископальных центрах. Но одновременно Каролингское возрождение практически положило конец остаткам начального образования, которое меровингские монастыри распространяли среди детей из окрестных деревень. Во время великой реформы бенедиктинского ордена 817 г., на которую императора Людовика Благочестивого вдохновил св. Бенедикт Анианский и которая заключалась в замыкании на себе самом первоначального бенедиктинского монашества, «внешние» школы монастырей были закрыты. Ренессанс для замкнутой элиты — крайне малочисленной — должен был послужить клерикальной Каролингской монархии небольшим питомником, выращивающим чиновников и политиков. Республиканские учебники французской истории заблуждаются в своих восхвалениях Карла Великого (кстати, неграмотного), делая из него покровителя школ и предшественника Жюля Ферри.
Ж. Ле Гофф, Интеллектуалы в средние века[/b]

Редактирано от - Chreston на 29/11/2010 г/ 04:51:41

29 Ноември 2010 17:09
бонго този път го затапиха
29 Ноември 2010 23:21

Търновград през 1393 г. .... вече е световен град, равен на Цариград - по население, по значение, по архитектурен изглед.


Да де, и ако продължат да строят "Търново от 1393" със същите темпове, скоро ще
надмине Лос Анжелис и ще прелее в Румъния.

Тоя Петрински определено не си пие редовно хапчетата. Аман от комплексарщина.

Познайте, коя е общата черта между всички най-велики нации в историята?
Шумери, вавилонци, египтяни, римляни, древни елини, византийци - всичките са изчезнали. След бляскав разцвет неизбежно идва залез. Не искам България да е велика като тях.
29 Ноември 2010 23:44
Хммм... струва ми се, че използвах думата "ренесанс" в кавички.
Колкото и да уважавам Льо Гофф, все пак статистиката показва, че за първите 800 години от Християнството в Западна Европа имаме около 1700 ръкописа фрагменти от западни ръкописи. От друга страна, имаме на 7000 ръкописа и франгменти от ръкописи от 9ти век. Дори да припишем на обстоятелства загубата на по-стари документи, разликата е впечатляваща. Несъмнено по-доброто качество на ръкописите, по-добрия латински, по-добрата четивност поради Новото минускулно писмо - са част от тези обстоятелства.
Огромната заслуга на Карл Велики и Каролингите е, че те гарантират на Църквата достатъчно ресурси и и вменяват в основна роля да се грижи за образованието и за писмовността. Това се отразява в качеството на съхранените ръкописи. Доколко образованието е било достижение единствено на елита, не зная. Един чест цитат в учебниците по история е този:
"И така всеки манастир и абатство нека да има (свое) училище , където момчета да бъдат обучавани на Псалмите, на музикалните ноти, на пеене, на аритметика и граматика". Adminitio Generalis (капитуларий на Карл Велики) от 789 , глава 72.
Еволюцията в приложението на образованието се вижда 70 години по-късно (859 г.), когато Съборът от Savonniè res пък се произнася за "полезното учение, за божественото и за човешкото, чрез което плодовете на Божията Църква да се множат". Разбира се, френските Анали-сти, (барабар с Льо Гофф) няма как да подминат тази еволюция.
Що се отнася до неграмотността на самия Карл Велики, прекалено много се спекулира с нея. Ето думите на неговия летописец Айнхард (от когото знаем за тази неграмотност):
"Charles....While at table, he listened to reading or music. The subjects of the readings were the stories and deeds of olden time: he was fond, too, of St. Augustine's books, and especially of the one entitled "The City of God."
"Charles had the gift of ready and fluent speech, and could express whatever he had to say with the utmost clearness. He was not satisfied with command of his native language merely, but gave attention to the study of foreign ones, and in particular was such a master of Latin that he could speak it as well as his native tongue; but he could understand Greek better than he could speak it. He was so eloquent, indeed, that he might have passed for a teacher of eloquence. He most zealously cultivated the liberal arts, held those who taught them in great esteem, and conferred great honors upon them. He took lessons in grammar of the deacon Peter of Pisa, at that time an aged man. Another deacon, Albin of Britain, surnamed Alcuin, a man of Saxon extraction, who was the greatest scholar of the day, was his teacher in other branches of learning. The King spent much time and labour with him studying rhetoric, dialectics, and especially astronomy; he learned to reckon, and used to investigate the motions of the heavenly bodies most curiously, with an intelligent scrutiny. He also tried to write, and used to keep tablets and blanks in bed under his pillow, that at leisure hours he might accustom his hand to form the letters; however, as he did not begin his efforts in due season, but late in life, they met with ill success."


30 Ноември 2010 01:18
ламбен

30 Ноември 2010 01:38
Хубаво, ама Симеон сам е книжовник, инициатор на създаването на нова азбука, въпреки авторитета на св. Кирил и учениците му. Днес на тази азбука пишат над 200 милиона.
30 Ноември 2010 15:11
Тук не става дума за сравнение на учеността на двамата владетели, Фичо. Иде реч за подем на писмовността и образованието в цяла Европа през 9ти век - както на Балканите, така и в Западна Европа. Споменах за "Каролингския ренесанс" по повод доста непредпазливото изказване за
"Карл Велики ..., който не е можел нито да чете, нито да пише? Поне така донася до днес историята. "
. Подобни изказвания в стил, "когато Карл Пети е говорил на немски само с конете, в България Кирил и Методий ..." са просто неверни, глупави и безсмислени.
И както вече споменах, с целия си подем на културата и образованието през 9ти век, барабар с Каролингския и Македонския "ренесанси", Европа по образованост, култура, бласък и богатство не може да се сравнява с Абасидския халифат, както нито Цариград и Рим, а още по -малко Преслав и Аахен могат да се сравняват с Багдат по това време. Льо Гофф с немалко основание критикува прилагането на термина "ренесанс" към 9ти век, за да подчертае качествените разлики с "ренесанса" на 12ти век, хела па с класическия Ренесанс, но същата критика важи и за нашия "Златен век". По същество става дума за подем на СРЕДНОВЕКОВНА култура.
А това, че кирилицата била "нова азбука" е твърде спорно, а още по-спорно е, че Симеон е инициатор за нейното създаване. Не ми изброявай историци, които го твърдят - те не могат да го докажат. Всъщност, както и да го гледаме, кирилицата е културен компромис и своего рода културна капитулация на България пред Византия.

Редактирано от - бонго-бонго на 30/11/2010 г/ 15:49:18

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД