:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,634
Активни 543
Страници 11,537
За един ден 1,302,066
Цели

Икономиката иска да си поръчва кадрите

Фирмите настояват за данъчни стимули, ако инвестират в обучение на студенти, и за по-активно участие в политиката на университетите
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Висшистите все не си се представят в производството - половината се виждат като икономисти и администратори.
Фирмите търсят инженери, студентите искат да са финансисти, а накрая всеки трети е продавач или сервитьор. Първата рейтингова система на висшите училища в България малко неочаквано показа, че противно на масовото убеждение университетите у нас не са фабрика за безработни и ниско платени кадри. Безработицата сред висшистите, завършили в последните 3 години, е 3.3%, а средният осигурителен доход 1033 лв. при средна работна заплата за страната от 606 лв.

И все пак новините не са само добри. Системата правдиво показва изкривявания, при това драстични - само 18% от завършилите висше образование работят по специалността си. Освен това половината студенти са струпани едва в 6 от 52 професионални направления, предлагани от българските университети - "Икономика", "Администрация и управление","Право", "Комуникационна и компютърна техника", "Педагогика", "Туризъм". Сериозни диспропорции отчитат и поредица от изследвания, направени от Българската стопанска камара по проект, финансиран от оперативните програми на ЕС.

"Нито един критерий за учебните планове, за определяне броя на студентите не е свързан с нуждите на бизнеса", казва Людмила Векова, която е част от екипа на БСК за разработване на референтна мрежа за оценка на компетенциите на работното място. Резултатът: всеки трети млад висшист работи в сферата на услугите. Всеки пети е неквалифициран за това, което прави, а още толкова хора пък са прекалено квалифицирани за работата си. "Второто също е вредно за работодателя, защото служителят не може да се мотивира да си върши добре работата", казват експертите на БСК.

Къде е мястото на бизнеса във висшето образование? "Има вариант още преди да се започне обучението, да се заяви определен брой кадри, които ще са необходими на бизнеса по сектори и икономически дейности. Но преди това самите предприятия



трябва да знаят каква технология ще внедрят,



как ще се развива производството и от тази база те да заявят своите потребности от кадри. И заявките да са на ниво регион, бранш. А засега бизнесът не може да направи такава прогноза", категорична е Людмила Векова.

Според Векова празнината донякъде би могла да се запълни от националната референтна мрежа, която БСК разработва. В нея ще се отразяват на браншово и на регионално равнище потребностите на отделните икономически дейности от работна сила и изискванията на нейните компетенции. От камарата се надяват и след 3 години да създадат система в интернет, в която всеки да може да провери доколко отговаря на изискванията за компетентност на дадена длъжност или специалност. Критериите ще бъдат определени от бизнеса. "Компетенциите не са само знания в дадена сфера или знаене на езици. Те включват възможност за комуникиране, лидерски умения, работа в екип. Възможност да се справят със задълженията на няколко позиции, свързани помежду си, с новите технологии. Затова много отлични студенти с интелект, със знания, като дойдат в производството, бързо се отказват, защото не се справят", обяснява Томчо Томев, председател на Асоциацията за развитие на човешкия потенциал в индустрията.

До 1990 г. имаше система, по която работодателят, като прецени, че негов работник има потенциал, можеше да го прати да се учи задочно и да му осигури стипендия. Разпространена практика в развитите страни е след I-II курс или след учебен стаж работодател да оцени потенциала на някой студент и срещу стипендия до края на обучението му да го върже с договор за работа при него след това.

У нас също не би трябвало да е проблем конкретни работодатели да работят с дадени университети, които обучават кадри по техни специалности и да инвестират в бъдещите висшисти. Оказва се обаче, че е проблем, тъй като подобни



инвестиции за обучение не се признават за разход



"Идва данъчният и казва: "Вие не сте училище, това не са присъщи за дейността ви разходи и ги облагат с данък", обяснява председателят на Асоциацията за развитие на човешкия потенциал в индустрията Томчо Томев.

Затова бизнесът настоява инвестициите в обучение на кадри да се признават нормативно за разход. Тогава вероятно положението с влагането на средства за квалификация няма да е толкова трагично. Според проучването на БСК над 55% от предприятията отделят по-малко от 1% от разходите си за квалификация на персонала. И голяма част от тях са в производството, което също е причина за неконкурентоспособността на нашите фирми. Всъщност вложените средства са само за задължителни по закон обучения - за безопасност на труда, за някой нормативно изискан сартификат и т.н. Освен че не се признават разходите за обучение, фирмите нямат и изградена система, по която да оценят как то се отразява върху производството и увеличението на добавената стойност на продукцията им. А защо да вкарват пари в нещо, от което не могат да оценят ефекта?



Все пак 29% от предприятията влагат над 20% от инвестициите си в обучение



Но те са най-много в услугите и търговията. Оказва се, че длъжностите в сектор "Услуги" са и с най-високите изисквания към степента на притежавана квалификация. Според експертите на БСК това е резултат от многото чуждестранни инвестиции в сектора, които идват и със своите по-високи изисквания за компетентност на персонала и го обучават според тях. През последните години много чужди компании разкриват търговски вериги у нас. В този сектор около 45% от длъжностите са абсолютно нови и са се появили в последните 3 години заедно с чуждия капитал. Според вицепрезидента на КНСБ Иван Кокалов причината чуждите инвеститори да се насочват към услугите и търговията, а не към производството, е бързата възвръщаемост на вложените средства.

Друг вариант за свързване на образование и бизнес е създаването на система учениците в техникумите, както и студентите, да имат



действителни стажове в реалната икономика



Това и сега го има, но в повечето случаи е проформа. Старите работници не искат да им се мотаят младоци без опит, дават каквито трябва бележки и се спасяват от тях още през първия ден. Ако обаче се измисли система за финансиране на такива базови предприятия, които да получат съответните акредитации от типа на обучителните центрове и срещу това да им се полага съответно финансиране, вероятно младежите ще получат много повече полезни знания. Все пак е нормално предприятията да искат някаква компенсация за ресурса от наставници, който ще отделят, смятат експертите на БСК. А по време на стажовете могат и да си набележат кадърни младежи, които на по-късен етап да привлекат на работа.

Надеждите на БСК са, че след като завършат референтната мрежа за оценка на компетенциите на работното място, чрез нея и висшите училища ще могат да се ориентират какво обучение очаква от тях бизнесът. Тя ще стартира с изискванията в 6 пилотни сектора - информационни технологии, компютърна оптична техника, производство на метали, заради туризма са включени ресторантьорство, хотелиерство, производство на хранителни продукти, които бизнес анализ е определил като най-перспективни. След това в нея ще се добавят и изискванията за работните места по региони в още 14 сектора и икономически дейности. А идеята е в даден момент в системата различни работодатели да могат да заявят изискванията си за конкретно работно място. "Защото за една и съща длъжност според инвестициите и технологиите в едно предприятие може да има едни изисквания, а в друго предприятие от същия бранш - други", обясняват от БСК.

Експертите и на синдикатите, и на работодателите единодушно приемат новата рейтингова система на висшите училища у нас като първата крачка към обучение, съобразено с нуждите на пазара на труда. Дано не си остане и последната.
Снимка: Юлиян Савчев
Най-много инвестиции в обучение на кадрите влагат фирмите от сектора на услугите и търговията. В този сектор са и най-високите изисквания за степента на квалификация. Това е резултат от многото чуждестранни инвестиции в сектора, които идват и със своите по-високи изисквания за компетентност на персонала и го обучават. В този сектор около 45% от длъжностите са абсолютно нови и са се появили в последните 3 години.
40
3566
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
24 Ноември 2010 19:40
И аз искам много неща. Но накрая винаги ме питат - а кой ще плаща?
Макар и по повод желанията да се определя бъдещето на учениците, мисля, че тази статия е близка по принцип - "И защо на детето да му пука за интересите на бизнеса?" /третата надолу/ - Натиснете тук
-----------------------------------
Блогът на Генек
24 Ноември 2010 21:00
Ще му пука на детето ти , че и хоро ще играе . Стига да е реален наследник . Да му мислят , "бизнесмените" от ООД ...
24 Ноември 2010 22:03
Икономиката иска да си поръчва кадрите

След като назначените "бизнесмени" се самообявиха за "бизнесът", сега май се самообявяват за "икономиката". Цирк.
-
А рейтинговата система на университетите за нищо не става, тъй като е ползвала данни от НОИ. А на всеки, който е имал досег с реалностите, е ясно, че от както бяха въведени регистрацията на трудовите договори и осигурителните прагове, то подаваната информация в НОИ няма нищо общо с реалността. Пълно фалшименто е.
24 Ноември 2010 22:07

да ви таковам и бизнеса...

24 Ноември 2010 22:16
Мдам.
Цели 20 години им трябаха, за да стигнат до "Супер-дупер-Прозрението":
Фирмите настояват за данъчни стимули, ако инвестират в обучение на студенти, и за по-активно участие в политиката на университетите

Колко ли още години ще им трябат, за да си подбират и издържат за собств.сметка, "печеливши" студенти от последните курсове...един Господ знае!
Тъпанари!
24 Ноември 2010 22:32
БГ е чудна страна! Ако бизнесът иска да финансира обучението на поне част от младежта - това е лошо (виж статията която сочи генек). Ако бизнесът не иска да финансира никакво образование - пак е лошо.
А в статията от блога на генек има бисери:
"Значи – демократичната образователна система е длъжна да служи на данъкоплатеца и детето му. Тоест, да дава това образование, което детето иска. Ако иска – да се обучава за фризьор, ако иска – за компютърен спец, ако иска – да се подготвя за учител, юрист, биолог"
В МХ от много време (1968) има такава система. Резултатът: МХ май има повече психолози, Юристи и прочее уманитари на глава от населението, отколкото всяка друга страна. Липсват инженери, физици, математици, но въпреки това университетите бълват тълпи от безработни психолози и т.н. За всеки такъв психолог и Юрист са се давали грешни пари за обучение. Само за сравнение: в нашия Уни випускът от физици е около 20 на година, а излизат около 500 новоизпечени адвокати. До такава степен, че даже момчето което дойде да ми заварява една тръба на бойлера - водопроводчик, демек, беШе завършил право. Сега това момче гледа в една голяма ферма животните на тъста си - голям производител на телешко месо. Вероятно адвокатстката му диплома стои на гвоздей във фермата.
24 Ноември 2010 22:59
Аз пък без да съм изхарчил и една стинка за "проучвания"твърдя следното.
Голям брой момиченца искат да станат чалга-певици.Пък момченцата-мутри.
24 Ноември 2010 23:14
Оставяме пазара да оправи нещата, все пак сме пазарна икономика. Нека търсенето срещне предлагането. Имало нужда от инжинери, но ги нямало, значи търсенето на инжинери ще вдигне заплатите и младите хора би трябвало да се насочат към такова образование. Разбира се това ще стане с известно закъснение от десетина години, но да са му мислили тези дето искат инжинери и да са си обучили хора, т.е. да са платили за тяхното образование.
24 Ноември 2010 23:23
Abaddon-e, няма да стане така. Сега просто има стари инженери, дето още удържат фронта, а им е късно за емиграция. Отсега нататък всеки, хванал дипломата на инженер, можеш да го търсиш по Терминалите: в Европа също има нужда от инженери, и там плащат .
24 Ноември 2010 23:35
Значи, ако излизали хуманитари - лошо. Ако пък излизали инженери - хващали Терминала. Лукчо, вземи си изчисти тезата.
-
А от статията се разбира, че "бизнесът" не иска да обучава, а просто иска още една вратичка за намаляване на данъците.
-
Има една особеност в България - шуробаджанащината. Ръководните длъжности са запазени за родата, независимо какви дипломи или интелект има, а пък ако се намерят и кадърни да ги насят на гърба си за без пари - мечтата на "бизнесът", т.е. на назначените "бизнесмени".
24 Ноември 2010 23:39
А за даневци съм измислил най-гадното им - истински свободен пазар със свободна и честна конкуренция. Ще окапят на третият месец. Щото са привикнали да крадат държавата и да източват бюджета. Без източване на държавата и мафиотски тип икономика са за никъде. Просто друго не могат.
24 Ноември 2010 23:53
Брайтаме, престани да приказваш, все едно разбираш. Тия приказки за шуробаджанащината са клишета и нещата се променят постоянно за последните 10 години. Да не искаш да ми кажеш, че 3-те хиляди служители на Eurobank EFG (Пощенска Банка) са роднини на Антъни Хасиотис или 2-те хиляди на Булбанк са роднини на Левон Хампарцумян? Шуробаджанащина има по налките и семейните фирми в провинцията най-вече, но отдавна има достатъчно "нормални" работодатели. Айде стига глупости, молим.
А за статията, то че няма връзка между университетите и бизнеса, си е известно отдавна. Неслучайно Дянков нарече БГ академиците феодални старци - те си живеят в собствена вселена, където те са звездите, а студентите трябва да са благодарни, че се обливат от сияйното им излъчване...
25 Ноември 2010 00:07
Учи, за за деребействаш!
Т.е. да си шеф, а не за да работиш ефективно!

Това е мотивът на повечето "студенти".
25 Ноември 2010 00:28
"Значи, ако излизали хуманитари - лошо. Ако пък излизали инженери - хващали Терминала. Лукчо, вземи си изчисти тезата."
Говорим за БГ: тезата ми е безкрайно чиста. Бг е в цугцванг: няма полезен ход.
От Уманитари полза за икономиката нЕма. От Енжилери - също, понеже се изнасят. "Родният" бизнес не е свикнал, пък и не може, да плаща като на Запад. Както казват немците: капут.
И не само инженерите, ами и лекарите нещо май си тръгват, и мед. сестрите, заварчиците, арматуристите, физиците, химиците и т.н.
25 Ноември 2010 00:30
Но надеждата умира последна: след има-няма 50 - 100 години, ако все още съществува държавата България, може би има вероятност от 1% нещата да се оправят.
25 Ноември 2010 01:01
Да не искаш да ми кажеш, че 3-те хиляди служители на Eurobank EFG (Пощенска Банка) са роднини на Антъни Хасиотис

Не. Искам да кажа и казвам за този случай, че са роднини и роднини на роднини на този, но когото Антъни Хасиотис е поверил да му набира персонал.
-
Аз се движа с градският транспорт и ставам неволен свидетел на любопитни разговори. Един такъв разговор, бе точно за начина по който да "подберат" родата, така, че чужденеца да си мисли, че му се изпълняват изискванията.
25 Ноември 2010 01:05
след има-няма 50 - 100 години, ако все още съществува държавата България, може би има вероятност от 1% нещата да се оправят

Нещата ще се оправят на 100% и то много скоро, но не от само себе си.
25 Ноември 2010 01:53
Брайти, няма да ги оправиш, понеже от твоята партия Либертас на края след изборите ще остане само един "тас".
25 Ноември 2010 02:02
Абе то и в Америка има фирми, дето наши хора заемат ръководни постове.
25 Ноември 2010 03:43
В крайна сметка, всеки получава това, за което си е платил. В най-добрия случай..
25 Ноември 2010 07:36
референтната мрежа за оценка на компетенциите на работното място


Това изглежда, че е една от поредните глупости на БСК, с основна цел усвояване на парите на Социалния фонд.
25 Ноември 2010 07:49
/:/Икономиката иска да си поръчва кадрите
......................................... ......................................... .....................................
Ми, да си ги поръчва- но и да плаща за обучението им(заради бъдещите Печалби, които те ще носят на частните собственици на Икономиката ни!)!
Да дават стипендии частните собственици на Икономиката ни- пък после може и да не търсят парите си, дадени за стипендии, ако завършилите стипендианти, изучили се за сметка на частните стипендии, тръгнат по Европата или в САЩ с еднопосочен билет! Имал пари частникът, искал да даде за стипендии-дал! К`во толкоз?! Или това важи само за държавните( на всички Данъкоплатци!) пари , но не и за частните?! А?!
25 Ноември 2010 07:56

Имал пари частникът, искал да даде за стипендии-дал! К`во толкоз?! Или това важи само за държавните( на всички Данъкоплатци!) пари , но не и за частните?!

Едно време, по соц време, тоз въпрос се решаваше със задължителните разпределения. Днес обаче има друг инструмент - нарича се кредит. Искаш да учиш - вземаш кредит. После връщаш с лихвите. Всяко време си има своите методи...


____________________________
Кредитът - модерното робство
25 Ноември 2010 08:25
Каквато "икономиката" такива и потребностите от кадри...Еми той си го пише автора, най-перспективни са ресторантьори, търговци, общо казано слугинаж, чуждите фирми открили в България търговски вериги за бързо възвръщане на вложените инвестиции и ...изнасянето им от страната... и кви кадри ще търсят там...?! Кво произвеждаме?!, коли, самолети, електровози, космически или морски кораби, компютри?!, даже нямаме и монтажни заводи за тях...За 20 години станахме не бананова, а откровено колониална едностранчива икономика...даже и леката и хранителната ни индустрия е смешна работа..., а селското стопанство, на нивото от времето на Елин Пелин и Йовков...Що ли?! щото няма държава да определи приоритетите в икономиката, само приказки и лобиране за едни или други държави и чужди фирми...Само един пример, толкова разправии за южен поток да го има ли да го няма ли, атомната централа Белене, да я има ли да я няма ли...Така е с всички важни и перспективни производства и дейности...Слугуване на чужди геополитически и икономически интереси...Обаче и в статията и в цялото ни дърдорене в политическите партии за тези неща не се споменава...Нейсе.
25 Ноември 2010 08:38
NO-CREDIT,
/:/ "Едно време, по соц време, тоз въпрос се решаваше със задължителните разпределения. Днес обаче има друг инструмент - нарича се кредит. Искаш да учиш - вземаш кредит. После връщаш с лихвите. Всяко време си има своите методи...
......................................... ......................................... .....................................
И по еще един начин се решаваше този проблем преди Демокрацията(при "КомунизЪма"- плащаш обратно на държавата колкото тя е платила за безплатното ти полувисше или висше образование! И тръгваш да си търсиш изгората и семейното Щастие по Света( в този форум има-знам със сигурност!-поне един форумец, който е минал точно по този път безпроблемно!)!
Не виждам никакви пречки това да се прилага и сега, при Демокрацията- за тези, които са завършили обучение по "държавна поръчка" и за сметка на държавата(на Данъкплатците, де!)! Плащаш- и бегаш!
25 Ноември 2010 08:40
Лукчо,
не чети като Дявол Евангелието.
Тезата ми е ясна - правата на личността стоят над мераците на "бизнеса" за безплатни работници!
Какво оизначава "бизнес"? А "икономика"? Кои се крият зад нарицателните?
Беше партията с голямо П, сега бизнесът?
Като искат кадри - да си плащат. Обучение, преквалификация...
Що се отнася до твоя пример - ами че реалността си отсява зърното. Искал адвокат, не станал /качества?/, сега е техник. Нормално!
Ако не успее като техник - ще стане шофьор. Това означава ли, че не трябва да се обучават прависти?
Правата на личността! Не алчността на мутрите!
----------------------------------------- ----------------
Блогът на Генек

25 Ноември 2010 09:57
Може ли някой да ме светне, що е то бизнес в България и от какви висшисти има нужда, щото аз се сещам само за мутри, чалга, прекупвачи и обслужващ персонал. А фалшивият "професор" Игнатов от фалшивия НБУ май повече се чувства "бизнесмен" отколкото преподавател.


Редактирано от - HiFly на 25/11/2010 г/ 21:35:30

25 Ноември 2010 10:15
правата на личността стоят над мераците на "бизнеса" за безплатни работници

Само при условие, че същата тази личност след това не си въобразява, че има право да изисква от държавата - т.е. от мен, данъкоплатеца - да й осигуря работа и 'адекватно' (разбирай - високо) заплащане.

Освен това винаги има едно съмнение, че личността има право да иска от мен, данъкоплатеца, да й платя образованието, а тя после да емигрира.
25 Ноември 2010 10:16
"Аз се движа с градският транспорт и ставам неволен свидетел на любопитни разговори."
Нека позная.Някоя достолепна госпожа с плетена шапка в трамвая ти прошепна и програмата на "Либертас"?
25 Ноември 2010 10:50
Нашият бизнес в преобладаващата си част предпочита да си краде кадрите един от друг, а не да се свързва с университети и сам да участва в създаването им.
Щом стане дума за връзка между нуждите на бизнеса и подготвяните специалисти в образованието и се напълваме с откриватели на топлата вода и велосипеда...
Напъни, напъни... А е нужно да се погледне как стават тия неща в САЩ, Англия, Германия.
25 Ноември 2010 11:08
Като гледам кака Цецка Стругарката се чудя какво ще излезе от тези поръчки...стругаро-юрист или юристо-стругар. А ако поръчките ги правят пожарникари и физкултурници...нЕам думи каква ни чака.
25 Ноември 2010 11:28
в този форум има-знам със сигурност!-поне един форумец, който е минал точно по този път безпроблемно!

Тоя не само във форума е уникат въпросният, ами и в цялото НеРеБе май нямаше платил освен него. Всеки си се уреди по шуробажданашки. По нашенски демек.
25 Ноември 2010 11:46
Нашата мутренска икономика все повече ще закъсва за кадри. Няма как един човек вложил толкова много време и средства в обучението си, да се съгласи да работи за това заплащене, което предлагат мутрите. Естественият път е да бяга някъде извън България, където ще му се плаща според труда, а не както в България - независимо какво работиш, колко работиш и как работиш, се плаща все еднакво малко. Такава уравниловка в заплащането каквато има в България от 21 години при демокрацията и пазарната икономика нямаше даже и преди 1989-та година. Не много по-различно стои положението и с неквалифицираните кадри, те също имат възможността да получат адекватно заплащане за труда си, но само извън България.
25 Ноември 2010 11:57
Да не мислите, че някои не го правят и сега ? Брат ми (собственик на фирма за обучение водачи на МПС) 4 години изплащаше стипендия (на честна дума, без договор) на едно момче учещо в Сливен за инструктор. Момчето завърши и сега е при него. Това го направи защото трудно се намиратобучени кадри и затова инвестира в бъдещ кадър.
25 Ноември 2010 12:08
При мутренският манталитет на нашите бизнесмени има само един стремеж - към печлаба, но веднага, а не в някаква перспектива. затова и те искат някой друг да им обучи кадрите, за които нищо да не плащат, а после мрънкат, че кадрите нги нямало.
25 Ноември 2010 12:28
Брайти,
Това за шуробаджанащината е вярно, но също така е вярно, че има хора без никакви връзки, които хем са си намерили добра работа, хем и се издигат в йерархията. Има ги и нагласените конкурси, но ако човек се яви на 10-15 интервюта, изкара си тестовете (специален, езици, компютър и т.н.), има реален шанс да започне работа.
25 Ноември 2010 13:17
Бизнеса да не се прави на ошмулен, щото и сега има доста добра възможност за "изграждане на кадри" по смисъла на чл 230-233 от КТ, които спокойно се връзват с трудово правоотношение.
Проблемът е, че масово се плащат стотинки за квалифиран персонал, а после почва един вой "що ни забикалят кадрите"
Има един красив израз за "If You Pay Peanuts, You Get Monkeys".
В този смисъл, проблемът на България, не е че "мияч на задници в гърция взима 600 ойро, а в Бг 300 лева" (визирам любимото сравнение на кайла), а че реално погледнато с нарастване на квалификацията пропорционалното изоставане от нивата на заплащане "на вън" нараства.
Това между другото си е наследство от време едно - с негово величество пролетариата и работника, а квалификацията - майната и. В момента гербаджиите дрънкат на тази струна - враговете на народа (иронично) са все някакви "чантаджии" - доктори, съдии, а отскоро и хора с доходи "над 2000".
25 Ноември 2010 16:04
Според собствените ми наблюдения, явлението "щуробаджанащина" е най-разпространено при учрежденията, които са на издръжка от държавният бюджет. В по-малка степен се наблюдава в големите предприятия (с повече от 100 служители).
При малките предприятия има ясна видимост кой колко струва и там "щуробаджанащина" може да се види изключително рядко.
25 Ноември 2010 18:52
Напротив, най-малките фирми (10-15 служители), най-вече в провинцията, обикновенно са собственост и се управляват от роднини - мъж и жена, братя, баща и син и т.н. - и съответно служителите са техния кръг на приближени - приятели, съученици, гаджета, братовчеди, кумове, зетьове и прочие роднини.
В държавните учреждения също - нормална гледка е майка и дъщеря да седят бюро до бюро и да попълват заедно Судоку над пластмасова чашка кафе (визирам общини, ТД на НАП, агенции, институти и прочие).
29 Ноември 2010 08:43
как да седя във БГ като ми дават 500-700 лв (че дори и 1000лв да са)

а само като прескоча БГ фирмата и изведнъж заплатата ми скача на 4000 - 5000 евро (със овъртайм и до 6500 евро мога да стигна)


за съжеление този отрасъл го удари кризата и сега съм на друго място със заплата от 6000$

така че когато БГ "бизнеса" почне да плаща поне 1/3 че и защо не 1/2 от средното европейско заплащане тогава може и да ме имат за работник - защото все пак ми е добре да съм до семейството ми
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД