Коледа подрани в България и Румъния - но само за лошите момчета. Техният Дядо Коледа тази година е френският президент Никола Саркози, който ги зарадва, че ще им даде дълга отсрочка за поевропейчване, като блокира за неопределено време приемането на двете държави в Шенгенското пространство без вътрешни граници. Намеците и подмятанията, които зачестиха от лятото поради ромските неволи на Франция, преминаха в ясно "Не!" Точно когато България и Румъния излязоха на финалната права и се готвеха за последната си шенгенска проверка през декември, Саркози им каза, че няма смисъл да се потят, защото
сменя правилата на играта
Вече не е достатъчно да се изпълнят шенгенските критерии. Френският президент се възползва от срещата на НАТО в Лисабон, за да заяви на 20 ноември, че поставя ново условие: да приключи наблюдението на Еврокомисията над двете държави по правосъдие и вътрешен ред, която следи доколко Румъния се бори с корупцията на високо равнище, а България - доколко се бори не само с корупцията, но и с организираната престъпност. "Нека изчакаме тази процедура да завърши и тогава ще определим дата, на която Румъния и България ще влязат в Шенген", каза той. Така оценката за шенгенската готовност става зависима от оценката за съдебната реформа. Никога досега двата механизма за наблюдение не са били свързани, въпреки че и по-рано са правени такива опити. "Европейската комисия винаги е казвала, че това са два много важни процеса. Присъединяването към Шенгенската зона е едно нещо и то е свързано със съществуващите строги и прозрачни критерии. Механизмът за сътрудничество и проверка (по правосъдие и вътрешен ред) също е много важен процес, там също има стриктни изисквания, които трябва да се изпълнят. Там обаче действат собствени механизми и доклади за постигнатото", реагира два дни по-късно еврокомисарката по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом (Швеция), цитирана от БНР.
Очевидно има принципно разминаване между Еврокомисията и една от най-влиятелните държави в ЕС, чието мнение се споделя открито от Холандия и по-завоалирано от Германия, Дания и Финландия. Не е важно кой е крив и кой - прав. Потърпевши ще бъдат България и Румъния. Тъй като механизмът по правосъдие и вътрешен ред е безсрочен, приемането им в Шенгенската зона се превръща в пожелание за неопределено време. Колкото и да се стараят да изпълнят шенгенските критерии, няма да са готови за членство, докато Еврокомисията не заяви, че са се преборили с корупцията на високо равнище и организираната престъпност и не прекрати наблюдението си над тях. С други думи: ще влязат в Шенген, когато разобличат и вкарат в затвора управляващите си касти, които са генераторите на "високата" корупция и покровителстват организираната престъпност, за да ползват услугите й. На България и Румъния се предлага
да изиграят небивал спектакъл:
мафиотските им структури сами да се заключат зад решетките и да глътнат демонстративно ключовете. Познайте дали ще им хареса и колко ще бъдат мотивирани от шенгенската перспектива.
Българските управници са слисани и мълчат. Румънският президент Траян Бъсеску се опита да разговаря още в Лисабон с президента Саркози, но бе заснет как се щура объркано. На видеозаписа от церемонията за "семейната снимка" няма звук, но се вижда как Саркози го отпраща с жест, който на български би означавал "Чупката!" След това Бъсеску се доближава до италианския премиер Силвио Берлускони, но той върти показалец, опрян о слепоочието, което може да означава "Да не си изперкал?"* Не бива да се забравя, че през лятото само Берлускони се съюзи със Саркози в кампанията му срещу румънските и българските роми. Двамата смятат, че не всички български и румънски граждани трябва да имат право на свободен достъп до техните държави. В този смисъл те предпочитат запазване на граничния контрол, който би служил за филтриране на пътуващите.
Както е известно обаче, границите не са пречка за организираната престъпност и корупцията. Нагледно доказателство са точно България и Румъния, които не членуват в Шенгенската зона, но образуват уникален тандем, наблюдаван заради престъпност и корупция. Приемането им в ЕС, което стана под условие, накара властите в двете страни да започнат поне привидна борба за върховенство на закона. Най-важният резултат досега е признаването на проблема, което не е малко.
Публичното назоваване на злото
се дължи преди всичко на външния натиск, а не на вътрешни оздравителни процеси. Ако България и Румъния не бяха влезли в ЕС, щяха още да са на равнището, когато за мафиотските босове се говореше като за "добре облечени бизнесмени". Това беше пределът на разобличението, който си позволяваше допреди седем-осем години бившият шеф на полицията и настоящ премиер Бойко Борисов. Днес той има кураж да арестува "октоподи" и други обитатели на подземния свят. Вярно е, че съдът ги пуска, но под засилващото се европейско осветяване някой ден можем да видим и осъдени. Няма съмнение, че мафиотските структури не са големите печеливши от членството на двете държави в ЕС, защото достъпът им до европейските фондове бе пресечен своевременно, а освен това Брюксел започна да ограничава достъпа им и до националните фондове чрез транспониране на европейското законодателство във вътрешното. Повече Европа (в смисъл на европейски правила и контрол) за тях означава по-малко възможности. Българите и румънците са евроентусиасти въпреки разочарованията си от първите години на членството именно защото вярват, че недосегаемите им касти си намират майстора в лицето на европейските институции.
Ако има групи, които предпочитат България и Румъния да останат в периферията на ЕС като някаква сива зона, това са точно мафиотските върхушки. Саркози им дава чудесен стимул да работят срещу засилената интеграция на двете държави, защото поставя въпроса за шенгенското им членство в зависимост от тяхната добра воля. Колкото са по-жизнени мафиотите, толкова по-малки ще бъдат шансовете на България и Румъния да се отърват от механизма за наблюдение по правосъдие и вътрешен ред и съответно да влязат в общото пространство без граници, където биха били обект на по-висока взискателност. С изолацията на двете държави корупцията по границите им ни най-малко няма да намалее, защото ще си остане на тъмно. Корупцията мрази светлината, а превръщането на националните граници в европейски би ги поставило под общите прожектори на всички държави, включително и на Франция. Дядо Коледа може да е измислен, но все пак се вярва, че е носител на здрав разум.
____________
*http://www.lematin.ch/actu/monde/sommet-schengen-vif-echange-sarkozy-basescu-351786
Интересна гледна точка...Но много, много логична!
-----------------------------------------
Блогът на Генек