:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,318
Активни 767
Страници 21,883
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Кой ще спасява европейците?

Когато гръмна гръцкият финансов балон, стара Европа имаше два пътя за реакция: да обвини съседите балканци във всички земни грехове или да търси много по-дълбоко корена на провала. Верни на инстинкта си на шоуполитици, лидерите на съюза заеха познатата мисионерска поза и решиха да се изявят като обвинители, а не като мислители. На повърхността лесно се прокарва демаркационна линия, видима за домашните избиратели: онези, лошите балканци, са лъгали, крали, лапали; но ние тук, добрите, честните, нямаме техните проблеми.

Исландския фалит Европа просто прозяпа. Банките на ледената държавица буквално се стопиха, а с тях и парите на цял милион европейски спестители. Само чудният банков продукт Icesave ("ледено спестовно") завлече към 400 хил. британци с 5 млрд. евро и 125 хил. холандци с 1.7 млрд. евро. Общата загуба на европейските спестители надхвърля 10 млрд. евро, изпарили се предимно от джоба на частни лица - избиратели. Те до един са бесни на своите собствени политици, които трябвало да бдят над парите им.

Затова още преди да се взриви келтската финансова мечта и всеки да разбере, че ирландското чудо си е било от доста време едно инвестиционно казино, силните в Европа поеха пак лесния път. Ирландският кабинет бе изнуден да приеме



насилственото евроспасение



Срещу 85 млрд. евро назаем еврогрупата спазари ирландска правителствена гаранция за вложенията в ирландските банки, т.е. че избирателят от стара Европа няма да плаща келтския банкрут. Ще плащат следващите десетилетия ирландските данъкоплатци. Те сега вилнеят из Дъблин и винят г-н Кауън и правителството му, че били предатели. Е, някой трябва да плати сметката, а финансовите чудеса и икономическите заблуди са скъпи. Но не бързайте с евроскептичните изводи:



стратегията на еврогрупата е прагматично вярна,



изолирането и капсулирането на провала в границите на отделна страна и в рамките на отделни банки е безспорният начин за ограничаване и потушаване на пожара. По същата логика САЩ, Англия и Германия лани национализираха банки и изсипваха трилиони евро държавни пари, за да стабилизират застрашените гиганти на финансовия пазар. Това е бързо и в крайна сметка по-евтино решение. Стига да можеш да го платиш. Алтернативата е фалитът на няколко да повлече в несъстоятелност останалите банки, брокери и застрахователи, а след тях вълната да завлече индустрията. Звучи ни познато, защото това бе сценарият, приложен за финансовата стабилизация в България. В лексиката на международните финансови бюрокрации това решение носи елегантното название haircut ("подстригване"). Смисълът е, че спестители и инвеститори плащат сметката веднага и докрай. Не е полезно да се "подстригват" големи и свободни нации, защото процесът е болезнен и може да експлоадира.



"Спасяването" е алтернатива на "подстригването"



Ефектът е същият, но размит във времето. Разликата е като между предплатена покупка и лизинг. Финансовата техника "спасяване" (bailout; терминът е взет на заем от полицията, така се нарича освобождаването от арест под гаранция) се разиграва в три хода: При надвиснала опасност от фалит (на фирма, банка или държава) "спасителят" отпуска кредити и гаранции, за да възстанови платежоспособността. На втория етап спасеният връща помощта с лихвите и таксите. Третият етап настъпва, ако вторият е неуспешен, т.е. ако спасеният не успее да си плати оцеляването. Тогава кротко и бавно се разпродава каквото имущество е останало, за да си върне спасителят колкото успее. Тук е проблемът на еврозоната:



в "спасяването" на държави липсва ликвидацията,



защото няма закон и власт да гарантират на спасителя, че ще може да ошушка спасената държава. Пък и отдавна вече няма пазар да се осребри основният актив на една държава - нейните данъкоплатци. Затова не може да се набира частен капитал за "спасяване" на държави, а страните в еврозоната трябва да се оправят само с парите от държавната хазна. А бюджетите им са на минус. Та стигаме до основния въпрос:



ще стигнат ли парите на Европа



да "спаси" всички нуждаещи се в еврозоната. От обещания (и още несъбран) "спасителен" фонд от 750 млрд. евро вече отделиха 110 млрд. за "спасяване" на Гърция, за Ирландия ще отидат 85 млрд. "Спасяването" на Португалия се оценява на 70 млрд. евро, но истинско изпитание ще е да се "спаси" и Испания (по оценка: 330 млрд. евро). Брюксел май надушва, че Португалия няма да е последната страна в нужда, защото вече поиска страните от еврозоната да удвоят "спасителния" фонд. Но обичайните плащачи се дърпат. Те за годишния бюджет на съюза още не могат да се разберат. Може да не вадят пари, ако страните, крепящи еврото, взаимно гарантират дълговете си. Не е сигурно, че такова взаимно спасяване ще успее, но ако не успее, е сигурно, че всички в евросъюза ще фалираме заедно. Кой ли ще ни спасява?
45
6056
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
28 Ноември 2010 19:13
Този път
С "малката" добавка, че дребните данъкоплатци не са единственият актив на държавата-длъжник. И, съответно, не са единственият резерв за погасяването на дълговете й.
А иначе, дали "подстригване" или "бейлаут", все са си капитулации
28 Ноември 2010 19:14
Като стигнах до може да експлоадира престанах да му чета статията на тоя уважаван от всички господин.
28 Ноември 2010 19:51
Финалът ще е Германия да даде няколко трилиона на себе си, за да се спаси, че е спасявала и да си стисне ръката в края на проточила се среднощна среща.
28 Ноември 2010 19:58
Е, как кой, ще спасява? Хеликоптерът разбира се... Хеликоптерът в ЕЦБ
28 Ноември 2010 20:05
Спасяване не на европейците, a на капитализма и глобалните финансови пазари в частност. Ирландия отначало отказа пари. Но хищниците на пазарите за държавни облигации надушиха кръв и пуснаха машината в действие. Цените на застраховка срещу фалит (и то държавен фалит) скочиха петкратно за два-три дни. Оркестрирана паника.
И така, келтскиот тигър, требва да приеме 85 милиарда, дето не ги иска. Пади ше го дуфа. Пади порастна с бум на услуги и със строителство на жилища, дето вече никой не ще. Пади, пословично тъп, ентусиазирано прегръщаше "идеите" на пазарните гурута. Пади порастна, стана тигър. Сега и на маче не мяза.
Урок за всички пазарни фундаменталисти. И у нас те са пословично тъпи.

28 Ноември 2010 20:19
Кой ще спасява европейците?

как кой бе - Хърсиф и Ко! Барабар с шефа на ЕЦБ Жан-Клод Трише, ФЕД и разбира се Джордж Сорос!

Редактирано от - Tool Боксер на 28/11/2010 г/ 20:20:48

28 Ноември 2010 21:20
Ами да викнат комунистически Китай да им помага.

Нали му харизаха технологии срещу хартийки, идиотите.
Сега да им ги върне.
28 Ноември 2010 22:13
TIM,
Изпреварил си ме!
Щото, нали, "световна финансова и икономическа криза", уж, а Китай, че и Русия, Индия, Виетнам и Бразилия, май, си порят напред с 7-10% нарастване на БВП и никва банкова или икономическа криза там!
28 Ноември 2010 22:14
И на г-н Хърсев този път
28 Ноември 2010 22:16
Кой ще спасява европейците?

какво да им се спасява? Европа като цяло живее най-благополучно в сравнение с всички останали контитенти.
28 Ноември 2010 22:51
Поздравления, но: докога Германия ще издържи да е спасител? Или по-точно -кога германицте ще излязат на улицата? Едва ли ще искат да са постоянните спасители!
28 Ноември 2010 23:08
Тук е проблемът на еврозоната:

в "спасяването" на държави липсва ликвидацията,

защото няма закон и власт да гарантират на спасителя, че ще може да ошушка спасената държава.

???????????????
За останалото сама се поправям
***************************************** ***

____________________________________
Къде е създадена работеща икономика и проспериращо общество без намеса на държавата?
29 Ноември 2010 01:12
Финалът ще е Германия да даде няколко трилиона на себе си, за да се спаси, че е спасявала и да си стисне ръката в края

E ...
Мириканците вече нали го играха сценария...
"Ту Биг Ту Фейл", а конкуренцията и "законите на пазара майата им".
Та нали и затова е големия спор - кога, как и дали, да бъде сменян печатаря.
Ресурсът на Европа е много голям,
но няма да стане с полвинчати мерки.
29 Ноември 2010 01:21
Понякога се чудя защо Хърсев се плъзга по повърхността. Вярвам, че може да задълбае. Със сигурност има знанията за това, а и не противоречи на консултантските му бизнесинтереси.
-
Ще го маркирам само. Големият проблем е, че не може да имаш обща валута за държави с отделни бюджети, където паричната маса по естествен път се изтегля от държавите с отрицателен към тези с положителен търговски баланс. Отделно изтеглянето на парична маса, чрез печалбите от собствеността на чужди инвеститори.
-
Или отделните държави трябва да имат собствени валути, или държавите с една валута трябва да имат общ държавен (федерален) бюджет, чрез който и посредством субсидиране да се преразпределя паричната маса.
-
Видя се, че не може х..я на егоизма до края и еврото, като в рая.
29 Ноември 2010 07:29
Ще го маркирам само. Големият проблем е, че не може да имаш обща валута за държави с отделни бюджети, където паричната маса по естествен път се изтегля от държавите с отрицателен към тези с положителен търговски баланс. Отделно изтеглянето на парична маса, чрез печалбите от собствеността на чужди инвеститори.


Хм, да си призная, не знаех, че примерно Щат "Калифорния" или "Арканзас" нямат свой бюджет или имат отделна валута .
Колкото до приказките за тигри и т.н., по-скоро е едно "легално източване" на държавици, щото по не могат да се "стригат" ; -)
29 Ноември 2010 08:01
Никак не съм фен на Хърсев, но това за инвестиционното казино много ми хареса.
"ирландското чудо си е било от доста време едно инвестиционно казино"
29 Ноември 2010 08:05
Федор Венедиктович Езерский,
то и всяка община и село има свой бюджет, ама не виси във въздуха и да разчита само на собствените приходи или такова по проекти. Има и преразпределение, чрез субсидии.
-
Когато едните само продават, а другите само купуват и нямат какво да продават, то в един момент им свършват хартиите и няма с какво да купуват. Или се печат собствени хартийки и балансират, чрез валутният курс или задлъжняват и става, това, което виждаме.
29 Ноември 2010 08:15
Белите Европейци и християни след 20г., ако не и преди това ще се спасяват в Сибир. Белите мериканци тоже.
29 Ноември 2010 08:35
Нещата са кристално ясни. Проблемите са два: 1) кога Германия ще прежали 500 млрд. (може вече и 1000 да са) евро и ще излезе от еврозоната и 2) кога Китай ще престане на трупа американски ДЦК, дето са виртуални и даже за тоалетна хартия не стават. След което следва световна хиперинфлация и зануляване на броячите (всички финансови неща се умножават по нула). В момента кукловодите го бавят този процес, защото не са сигурни какво ще стане в деня след това (the day after). Или по-точно, съвсем сигурни са, но не им харесва. А и няма как - стълбове все още има достатъчно.
А иначе, когато необходимостта от фюрер стане належаща, такъв непременно ще се намери. Даже се сещам и от кой етнос ще бъде. То и в Европа само един език става за издаване на ясни и безпрекословни команди (май и руският става), да не дава Господ. Ама този път ще даде, при това яко.
Бъдете здрави!
29 Ноември 2010 08:54

То ако таз работа със световната хиперинфлация е кристално ясна, то няма какво да се чудим повече, а трябва да вземаме колкото се може повече заеми. Заеми, които след това просто няма да връщаме. Все пак, на мен ми се струва, че хиперинфлацията може да не е световна, а само доларова. То долара верно (все още) е световната резервна валута и в такъв смисъл и хиперинфлацията може да се нарече световна, но нищо не пречи и мисля има големи шансове, еврото да се запази със сравнително малка обезценка. Германия драпа доста сериозно в тази посока и току виж е успяла. Значи заемите, които трябва да вземаме трябва да са предимно в долари. А настоящите трябва да превалутираме. Поне наполовина - елементарното правило за диверсификацията го изисква това. Накратко (това и друг път съм го казвала), държавните мъже трябва да сформират една група за стратегически анализ и да решат ще има ли хиперинфлация или не. И ако да - да вземаме заеми. Съдейки по поведението на САЩ (не по думите им!) - хиперинфлация (доларова) наистина е много и по-вероятно да има. Ето, Русия вече от няколко месеца чисти доларови активи и минава на еврови такива... Абе при всички случаи, държавата задължително трябва да направи един задълбочен стратегически анализ на ситуацията.

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

29 Ноември 2010 08:59
да решат ще има ли хиперинфлация или не

10% годишно е повече от достатъчно
29 Ноември 2010 09:05
кога Германия ще прежали 500 млрд. (може вече и 1000 да са) евро и ще излезе от еврозоната

Да, но ще трябва да прежали и дълговете на европейците към Германия. Откъде са дошли парите, които Ирландските банки са вложили в строителното казино?

Редактирано от - galia2 на 29/11/2010 г/ 09:08:56

29 Ноември 2010 09:25

Мисля си също така, че по-безболезнено за света ще бъде ако хиперинфлацията засегне само част от него. Примерно само доларовата част. Така пак ще има загуби (сериозни), но не всичко ще се срути и ще остане "твърда земя", на която да се стъпи. Иначе има риск от пълна разруха и последиците ще са далеч, далеч по-страшни и ужасни.

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

29 Ноември 2010 09:43

Разбира се, има го и другия момент - ако всички решат като нас, то ще се получи обратен ефект, а именно, че сегашните длъжници ще прехвърлят дълговете си на нови такива. И тогава ще си платим за опитите за гяволък. С лихвите. И не само.

Значи въпросът на въпросите е доколко (хипер)инфлацията е необратим и неизбежен процес. За което трябва сериозен анализ с използване на всички възможни средства и източници!

П.П.
Тук за съжаление, моите "гадателски" способности не помагат. Това е всичко, което ми се дава да знам.

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

29 Ноември 2010 10:04

И последно (да довърша геостратегическите анализи за днес ) - някой да не си помисли, че изчезването или стопяването на долара е антиамериканизъм! Нищо подобно и тъкмо напротив - САЩ са тези, които ще спечелят най-много защото техните дългове са най-големи, а така тези дългове ще бъдат обезценени. Най-много ще загубят доларовите кредитори като Китай, Япония и др. Е, в дългосрочен план и САЩ ще загубят от отпадането на долара като световна валута, но то и без това в дългосрочен план долара е пътник и няма да може да задържи сегашните позиции та излиза, че така или иначе, най-доброто, което САЩ може да направи (за себе си!) е да обезцени максимално долара. Та така...

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

29 Ноември 2010 10:05
Кой ще спасява европейците?

... как кой? Сибирските дивизии!
29 Ноември 2010 10:37
Малък Пицко ще спасява европейците?
Първоначално ще спаси една отделно взета страна и после целия съюз.
29 Ноември 2010 11:37
Абе, ще стане една " ти ле ме бутна, или аз сам
паднах".
Сигурно, след Португалия е Испания. Ами след тях
е Италия.
Как ще издържат джерманите, един госпот знае.
Ще ядем яка хурка от всякъде.
29 Ноември 2010 11:43
Само чудният банков продукт Icesave ("ледено спестовно" завлече към 400 хил. британци с 5 млрд. евро и 125 хил. холандци с 1.7 млрд. евро. Общата загуба на европейските спестители надхвърля 10 млрд. евро, изпарили се предимно от джоба на частни лица - избиратели.


Сега Алфа банк у нас дава страхотни предложения за депозити...
29 Ноември 2010 12:12
А бе то било много лесно Вземаш заеми кой колкото може и накрая те спасяват като ти подаряват 85 милиарда евро. Само ние се стараем да пазим деобра фискална политика, на гърба на народонаселението разбира се.
29 Ноември 2010 13:40

Оказва се, че Световната Банка е нахвърляла един анализ за държавните дългове. Числата са зашеметяващи и ако този анализ е верен (което е хммм...!), то изобщо не трябва да има колебание дали да вземаме заеми или не - вземаме на килограм не, а на тон и с влакови композиции. Изглежда в последните десетилетия светът се е превърнал в една огромна финансова пирамида, никой няма да може да изплати тези планини от дългове и единственото решение ще е хиперинфлация. Все пак, ако беше така, никой нямаше да иска да дава повече заеми на никого, а то не е така - заеми (все още) се дават. Значи какво излиза - лъже ли СБ с този "анализ" или не? Дали пък някой не иска да се мисли точно по този начин за да се натоварят с дългове и тези, които сега нямат толкова много?!

Кои са най-задлъжнелите страни в света?

Натиснете тук


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

29 Ноември 2010 14:07
Аз си мисля, че който има реално производство ще му намери колая. Трябва да се озаптят алчните банкери, че проблемите идват главно от тях. Те довеждат до надуване на паричната маса и до периодична, а по-нататък постоянна инфлация. Лихвените проценти трябва да паднат драстично и държавата да остави банките да си оправят сами батаците. Нали вземат голяма лихва за рискови заеми. Банка, която не може да си направи сметката няма място на пазара.

Редактирано от - dabedabe на 29/11/2010 г/ 14:26:39

29 Ноември 2010 14:51
Специално за кака Пенка да кажа, че от опит знам, че когато долара пада печели САЩ, а когато се вдига печели пак САЩ.
29 Ноември 2010 15:12
След като американците напечатаха долари и Европа "спаси" Ирландия нещата малко ще кротнат. След което ще последва новият удар върху капитала.
29 Ноември 2010 15:36

Заради дълговите проблеми, след национализирането на унгарските пенсии ( Натиснете тук ) дойде ред и на ирландските. Ирландия се е съгласила да вложи в спасителния план 12, 5 милиарда долара от националния резервен фонд за пенсии. "Малкото национално прасенце е изпразнено", пише в. "Айриш дейли мейл" в уводна статия - Натиснете тук .

_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

29 Ноември 2010 17:26
то и всяка община и село има свой бюджет, ама не виси във въздуха и да разчита само на собствените приходи или такова по проекти. Има и преразпределение, чрез субсидии
От всичкото това писане, ако оставаше малко време и за четене, можеше и да знаеш че и отделните щати не "висят" - преразпределние и субсидии да искаш от федералните власти.
29 Ноември 2010 19:09

Гърция ще плаща заема си от ЕС до 2021 г.

Изплащането на заема, което трябваше да се осъществи до 2015 г., сега ще бъде извършено до 2021 г. В замяна Гърция ще трябва да плаща по-висока лихва – 5.8%, вместо договорените през май 5.5%, посочва още Папаконстантину.

Натиснете тук


Май не личи ЕС да се притеснява от хиперинфлация в близките 10 години.

_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

29 Ноември 2010 19:37
...Кой ще спасява европейците?...
Кой, та кой? Ми нъл за туй ни приеха? Ний ще ги спасим...Както спасихме турците, германците, руснаците...Чи ний сме печени бре...дялан камък, дорде не речеш...Ъхъ...


***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
29 Ноември 2010 21:34
Емил Хърсев: процесът е болезнен и може да експлоадира.

Правописецо, къде си, бе, душо граматическа?
Защо оставяш все на мен черната, неблагодарна работа?
ЕксплоАдира значи нещо, което се експлоатира, когато експлОдира.

Редактирано от - Даскал Цеко на 29/11/2010 г/ 21:36:49

30 Ноември 2010 02:01
Много хубав въпрос на Хърсев! Кой ще спаси Европа oт този капан, подготвен от други? Ами ..... Фед кой !? Някой сеща ли се някакъв друг вариант!? И ето ни в Новия свят, светъл, сигурен, подреден..... Котката не знае колко е права за Сибир!.... А за Фюрера - и това е вярно, англоговорящ ще е! Мисля - англичанин! Но това ще бъде нещо много специално! Нещо средно между Хелуин и Коледа!.... Айде
30 Ноември 2010 13:00
Браво на Хърсев, както винаги се плъзга по острието на бръснача и завоалирано се казват много неща от "Зад завесата".
А кой, както го разбира
30 Ноември 2010 13:25
ДоброЗорлем-ното спасяване на Ирландия, обаче не свали натиска върху останалите проблемни държави в Еврозоната. Явно е, че наливането на финансови средства няма да може да спаси явно закъсалите банки, ако не се проведе тоталното им преструктуиране. Зад завесата е основната цел на МВФ, да се осигури на международните банки да си получат парите от Ирландия, като изплащането в дългосрочен период ще е от самите данъкоплатци там.
НО... сега политическата стабилност на управляващите там е сериозно разклатена и е вероятно те да бъдат свалени още в началото на идващата година. Това ще означава да не се изпълни оздравителния план, предвиждащ драстични бюджетни икономии, които до 2014 г. да достигнат 15 млрд. евро, което пък драстично удря по джоба всички слоеве в Ирландия. А това са и избирателите
Въпрос с много неизвестни, водещ и до питането, кой ще е следващия. Знаците са ясни - Португалия, Испания, Италия и.....
Като само за Испания ще са нужни около300 млрд. юро
30 Ноември 2010 13:56
И нещо от вчера за Dobrudjan коментирайки Пенка:
Lowec
29.11.2010 г. 15:16:43 За "преборване" с фин. криза в много страни се направиха различни фискални стимули, но ефекта вече е почти нулев. Така че, предстои ново печатане на пари. Така САЩ ще налеят нови 600 млрд. $ от Федералния резерв в икономиката на страната, защото при очакван БВП от 2, 5-3%, реално за последните три месеца са отчетени 2%. Крайния ефект ще е предимно за кредитополучателите, чрез намаляване на лихвите по кредитите, но най- важния е, дългосрочното понижаване на курс $/ЕUR. Но тези планувани милиарди /като вече дадените 1, 700 блрд./ ще имат РЕАЛЕН ефект, само ако започнат РЕАЛНО да добавят стойност. Та, в игрите на Големите има много, като Мъглявината Андромеда за нас и....
30 Ноември 2010 23:59
Ето и нещо еретично - Фондът за гарантиране на влоговете на физическите лица поставя ограничение, че гарантира от 1-1-2011 влогове с ефективна доходност на годишна база от не повече от 6%, като с месечна стъпка от 0.5% го сваля до 1% (или до лихвата за рефинансиране на ЕЦБ, ако е по-висока) до края на годината.
В края на краищата, който иска да печели - носи и риск от загуба...
01 Декември 2010 19:36
Хърсев, я вместо да плещиш глупости, вземи да обясниш наистина ли си взел дейно участие в разработването на плана "Ран - Ът" който цели унищожението на България
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД