:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,288
Активни 764
Страници 29,853
За един ден 1,302,066
Поуки

От кината ще остане само споменът

Десетилетие след приватизацията на "Сердика", "Изток", "Европа палас" и др. се превърнаха в базари, хипермаркети или просто апетитни парцели за строеж
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Бившето кино "Изток" вече е далеч по-материалната "Била".
Всичко хубаво си има край: преди броени дни обяви фалит легендарното студио "Метро Голдуин Майер". Компанията е основана 1924 г. и притежава правата върху над 4000 филма, сред които "Отнесени от вихъра" и тези за Джеймс Бонд, а ревящия им лъв ще разпознае всеки зрител на планетата, живял поне малко в XX век.

Също така е очевидно, че киното ще умре. Това се е очаквало и през 40-те години - заради войната, през 50-те - заради монополите, през 60-те - заради новия изказ и контракултурата, а също и през 70-те заради телевизията, 80-те заради видеото, 90-те заради DVD и домашните кина, а днес - заради интернет и интернет пиратството.

В крайна сметка, слуховете за смъртта на седмото изкуство остават преувеличени.

Не така обаче стоят нещата с местата в центъра на София, символизирали киното в продължение на десетилетия. Тези дни се пише



финалната глава от сагата,



започнала още през 1998 г и наречена "приватизация на държавните кина". С жълто-червени транспаранти на Billa, появяващи се там, дето някога е имало ръчно рисувани плакати на "Империята отвръща на удара"...

Ако питате днешната публика, тя даже и не помни старите зле отоплени, с неудобни столове, лошо озвучени и мърляви "градски" кина, много от които правеха антракт за смяна на рулоните. Специално в София днес има повече на брой кинозали (над 50) от когато и да било, друг е въпросът, че те са накамарени в пет мултиплекса, три от които са част от молове, три - в далечните покрайнини на града, труднодостъпни без автомобил.

Не намирам нищо луксозно в това да пътувам половин час и да се въртя още половин в подземен паркинг, вместо да изляза в 6 без 15 и в 6 да съм пред екрана. А и, практично погледнато, като ходиш на кино, в колко зали едновременно гледаш филм? Чудя се колко души всъщност ги кефи "комплексната услуга". Какъв беше проблемът да си купиш пуканки от байчото пред входа? Познавам и хора, отказали се от посещение на "Арена" точно заради нейния долби-хипер-мега-съраунд саунд.

Всъщност повечето отказали се от посещение на филм изобщо, са във възрастовата група над 30 - и цената на билета за тях е цената на прехода. През 1989 г., при средна заплата около 280 лв., билетчето за кино струваше 60-80 ст. (добавката за "дълъг филм", която вдига цената над лев, беше нищожно рядко явление). Днес най-евтиният, промоционален билет в еди-кой си ден и част от седмицата, е точно 1% от т. нар. "средна" заплата. Сметнете съотношението сами.

Но причините някогашните кина да изчезнат, вместо да бъдат модернизирани, са други.

През 1998 г., със заповед на културния министър Емма Москова те са прехвърлени към Министерството на промишлеността с цел бъдат приватизирани от частни киноразпространители. В провинцията това стана на парче - и резултатите са печално известни, кината се превърнаха в базари, бингозали или просто апетитни парцели за строеж. В София тогава имаше 33 киносалона (доста от тях частни, хлопнали по-късно кепенците по финансови и други причини).



От тях 11 сгради с общо 16 зали за прожекции



бяха в активите на приватизиращата се "София филм": "Сердика", "Изток", "Европа Палас", "Москва", "Ново кино Славейков", "Глобус", "Витоша", "Модерен театър", "Урвич", "Мир".

Три години по-късно се разля шампанското за сделката - "Бългериан технолоджис" купи 75% от капитала на "София филм" за 4 712 000 лв. Фирмата, чиито консултанти дебело подчертаваха, че е регистрирана в България, всъщност е собственост на панамската офшорка "Лингуапланет". Зад нея седи гръцката Tanweer Group, основана през 1985 г. и специализирана в дистрибуцията и производството на филми и тв програми в средиземноморските страни. Да, ама не - никаква филмова дистрибуция и производство не произтече от сделката,

Договорът бе букет от предприватизационни обещания - от инвестиции и запазване на работните и зрителските места в салоните, до забрана за промяна на дейността и прожектиране на родни, европейски и задокеански филми в строго определени пропорции. Обаче веднага след подписването "инвеститорът" от Панама започна да спира парното в кината, а по-късно пусна кепенците и окачи табели "Киното е в ремонт" и "Киното е в лятна ваканция". Някои от тези пожълтели табели седяха на немитите витрини с години.

Междувременно "Бългериан технолоджис" препродаде приватизираното имущество на други компании, а АСК се сети, че трябва да събира неустойки, и



наложи глоба от 8 милиона лева



И какво от това? Фирмата купувач вече бе обявила и себе си, и "София филм" в ликвидация, замитайки следите...

Край на първо действие. Завеса.

По-малките и незабележими салони първи се сдобиха с ново предназначение. Този процес дори изпревари приватизацията на "София филм" - демокрацията и реституцията вече бяха пратили в запаса кина като "Рекс", "Аура", "Севастопол", "Иван Вазов", "Георги Димитров", "Красно село", "Македония" - днес фолкклубове, магазини за дрехи първа и втора употреба, казина или просто руини. Същото се случи и с приватизираните "Славейков" и "Глобус" - които бяха и паметници на културата.

Само "Витоша" донякъде запази аурата на културен институт - вътре е най-голямата книжарница "Хеликон". "Мир" на "Денкоглу", перлата в короната на "София филм", което през 90-те от изоставено лятно кино се превърна в модерен закрит киносалон, днес е платен паркинг сред вирнати като кукиш калкани - и тази сцена най-ясно символизира ужаса на случващото се.

По-сложно бе с големите обекти. Четири от кината "Бългериан технолоджис" препродаде на "Пеликан ритейл" - част от инвестиционния фонд "Икуест", нашумял по царско време - и разпродал до шушка активите си напоследък. Това бяха "Сердика", "Изток", "Европа палас" и кварталното "Урвич" (в Хиподрума). Именно върху техните стъкла пожълтелите табели останаха близо десетилетие, за да бъдат заменени от активна строително-ремонтна дейност в последните месеци.

В "Изток", вече е ясно на всички от квартала, отваря врати супермаркет - киното



бе продадено на веригата Billa



Последният собственик на "Сердика" бе "Еквилибриум", която апортира собствеността на "Тера тур сервиз" - фирма на Васил Златев Петков, баща на шефа на "Лукойл" Валентин Златев. Справка с имотния регистър сочи, че сделката е за 25 милиона, като в нея влиза и някогашният хотел "Сердика", и останалите части от парцела. Преди това "Пеликан ритейл" е взела за някогашното най-голямо софийско кино 5 млн. от "Еквилибриум". Помните ли, че толкова струваше цялата "София филм" десетина години по-рано?

На 10 ноември т.г. бе продадено още едно кино от портфолиото на "Икуест" - "Европа палас" ("Димитър Благоев"), което също е паметник на културата. Купи го "Логос НК", собственост на Нана Адамишвили и Кетеван Коблианидзе - очевидно граждани на бившия СССР, за 3 млн. лв.



------

КАРЕ

Как затрихме най-старото кино в Европа

Според справка с "Гинес" най-старото действащо кино е "Пионер" в полския гр. Шчечин. То отваря врати на 26 септември 1909 г., първоначално под името "Хелиос". В момента малкото салонче е популярно с това, че влюбени двойки могат да го наемат за "частни" вечерни прожекции. А можеше на негово място да е българското "Модерен театър", завъртяло киномашината още на 4 януари 1908-а...

Италианецът Карло Вакаро купува двуетажната сграда на бул. "Мария Луиза" и възлага на арх. Димитър Начев да я превърне в киносалон с партер и балкон, с космическите за времето 700 места. Директор на кинотеатъра става унгарецът Аладар Отай. В първата третина на века "Модерен театър" се изявява като главен доставчик на филми от Европа и Америка за другите софийски киносалони. Той е също и първият Национален киноцентър и звукозаписна компания. Там са създадени ранните български филми. Пак там Фондация "Българско дело" полага основите на кинообразованието. До 90-те години на четвъртия етаж се пазеше лабораторията, където са промивани лентите на "Българан е галант". В сградата се помещавала и прочутата фирма за звукозаписи "Панавия", увековечила гласа на Аспарух Лешников.

През 1947 г. киното е преименувано на "Цанко Церковски", връщат му старото име в края на века. За да затвори завинаги врати през 2003 г. Стопанин на "Модерен театър" от 2004 г. е "Кохав" - собственост на две регистрирани извън страната фирми - "Крокет" и "България дивелъпмънт и туризъм". Сградата е поредният паметник на културата, оставен да се руши; а с нея - и историята на българското кино.
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Бившето кино "Модерен театър" е поредният паметник на културата, оставен да се руши.
87
10565
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
87
 Видими 
28 Ноември 2010 20:05
=
28 Ноември 2010 20:10
'С жълто-червени транспаранти на Billa, появяващи се там, дето някога е имало ръчно рисувани плакати на "Империята отвръща на удара"...'
E, aвторе, не отвърна ли ?......

28 Ноември 2010 20:17
Вместо с разрухата на българската памет и култура, всички останали медии се занимават с какви пари Веждито ходил в Италия
28 Ноември 2010 20:28
анита
28 Ноември 2010 20:37
това кино модерен театър в софия ли е? не го знам.
28 Ноември 2010 20:53
Рекс е Млада гвардия.
28 Ноември 2010 20:58
за мен форматът мултиплекс е по-модерен. Няколко малки по-уютни кинозали с различни прожекции - може да се избира. Кината са нови и комфортни, има удобни кафенета, сервизни помещения. Не е задължително да се въртиш половин час по паркинга, можеш да отидеш и с градски транспорт. Още повече, че при DVD във всеки дом, хората посещават кинозалите много по-рядко.
И не проумявам каква е връзката с разрухата на културата в случая?
28 Ноември 2010 20:58
Що бе, във Варна си има кина - моловете с по няколко зали, фестивалното кино (ФК).

Да не говорим на аба, ето програмата на кината във Варна днес, неделя, 28 ноември. Дават общо 16 филма, (поне) три са български, един 3D, начало на прожекциите - от 11 до 22.20 ч. В най-търсеното време, 20-21 ч., се дават над десет филма едновременно. Има над 10 работещи киносалона, но има и неизползвани.

Безпощадно
Гранд Мол Варна - Кино Арена - 12:00, 14:10, 16:20, 18:30, 20:40, 22:50 ч.

Алфа и Омега
Мол Варна - Кино Арена - 11:15, 13:10, 15:10, 17:15, 19:15 ч.
Гранд Мол Варна - Кино Арена - 11:50, 13:50, 15:45, 17:50 ч.

Артур и войната на двата свята
Мол Варна - Кино Арена - 11:30 ч.
Гранд Мол Варна - Кино Арена - 11:00 ч.

Неудържим
Мол Варна - Кино Арена - 14:20, 18:50, 20:50, 22:10, 23:00 ч.
Гранд Мол Варна - Кино Арена - 15:30, 19:30, 20:50, 22:45 ч.

HDSP: Лов на дребни хищници
ФК - 18:00, 20:00 ч.

МИСИЯ ЛОНДОН
ФК - 18:00, 20:00 ч.

Убийствен пъзел 7
Мол Варна - Кино Арена - 16:00, 18:15, 20:10, 21:10, 23:10 ч.
Гранд Мол Варна - Кино Арена - 13:10, 15:00, 16:50, 18:40, 19:45, 21:40 ч.

Хари Потър и даровете на смъртта, част 1
Мол Варна - Кино Арена - 11:00, 12:40, 14:10, 15:30, 17:00, 18:30, 20:00, 21:45, 23:00 ч.
Гранд Мол Варна - Кино Арена - 11:30, 13:00, 14:30, 16:00, 17:30, 19:00, 20:30, 22:00 ч.

неЧестна игра
Мол Варна - Кино Арена - 15:45, 22:30 ч.

Път с предимство
Мол Варна - Кино Арена - 12:20, 14:30, 16:40, 18:40, 20:45, 22:50 ч.
Гранд Мол Варна - Кино Арена - 11:40, 13:40, 15:50, 20:20 ч.

Следващите три дни
Гранд Мол Варна - Кино Арена - 12:20, 14:50, 17:40, 20:10, 22:40 ч.
Мол Варна - Кино Арена - 11:10, 14:00, 16:30, 19:00, 21:30 ч.

Step up 3D
Мол Варна - Кино Арена - 13:40 ч.

Пак ли ти?
Гранд Мол Варна - Кино Арена - 11:10, 13:20, 17:20, 21:20 ч.
Мол Варна - Кино Арена - 11:10, 13:20, 18:00, 20:20 ч.

Яж, моли се, обичай
Мол Варна - Кино Арена - 11:40, 16:10 ч.

БСП - Бесни Страшни Пенсии
Гранд Мол Варна - Кино Арена - 22:20 ч.

Градът
Гранд Мол Варна - Кино Арена - 18:00 ч.

Редактирано от - Чичо Фичо на 28/11/2010 г/ 21:38:13

28 Ноември 2010 21:00
Цанко Церковски, ясно. А кое беше другото до него, бяха два киносалона на разстояние една пряка само, другото беше по-близко до Екзарх Йосиф.

Тези дни си говорих с едно другарче, дето пък не си спомня кино Солун. Язък!
28 Ноември 2010 21:05
От кината ще остане само споменът [/maroon
Да се молим Богу, и от България да не остане само спомен!
28 Ноември 2010 21:08
Абе, кой ти гледа днес кината - важното е да има чалга клубове . Там се твори днес БГ. Зейнали за кината ... ДС е виновна и толкоз.
28 Ноември 2010 21:10
"Отдих и култура"
28 Ноември 2010 21:20
На Екзарх Йосиф беше Севастопол, до дома на киното. Освен Солун, там самата сграда вече я няма, имаше Иван Вазов /на петте кьошета/, Левски /те бяха две - на Заимов и Ботевградско шосе/, Христо Ботев, Освобождение, Асен Златаров, Хаджи Димитър /вътре имаше пернишка печка/, Георги Димитров. те бяха за следпремиерни филми.
На Алабин срещу димитър Благоев /там за пръв път пуснаха Междузвездните войни/, беше Москва, предимно за съветски филми.
А мнооого отдавна имаше лятно кино Шипка - на мястото на руския дом на културата на Шипка, Студентски дом, дето билетите бяха по 12 ст.
Всъщност по чудо са оцелели Одеон и Влайкова.
28 Ноември 2010 21:21
От статията разбрах, че замяната на "старите зле отоплени, с неудобни столове, лошо озвучени и мърляви "градски" кина" с повече на брой по-комфортни и с модерна техника киносалони е упадък на киното. Не се казва кой е виновен, но ние си знаем. Не се казва и какво е решението, но ние също си го знаем - интелигентска власт плюс газификация на цялата страна

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
28 Ноември 2010 21:21
Одеон - кинотечно кино Дружба, n'est-ce pas?
За Манрико - хубаво е да си имаш кино на стотина метра от къщата ти, пък дори и няколко. Като се замисля - кварталните ми кина бяха - Витоша, Млада Гвардия, Иван Вазов, Солун, Димитър Благоев, Москва. Цанко Церковски и Отдих и култура ми бяха малко далечко. Визирам района на НДК - откъм Витоша. Берекет!
А сега - на едиквоси на географията. И как няма да оскотява народът и да играе на разните му там игри пред компютъра....

Редактирано от - Геновева на 28/11/2010 г/ 21:25:30

28 Ноември 2010 21:34
София бе киното на Мария Луиза, по към Екзарх Йосиф.На Регентска бе Левски, а на Ботевградско шосе Христо Ботев, а не 2 кина Левски.
28 Ноември 2010 21:44

Не забравяйте кината” Млада гвардия”, ”Аура”, ”Аврора” и”Кирил и Методий”, моля!
28 Ноември 2010 21:46
Я тук малко освежителен материал.
Не е пълен обаче, аз имам още спомени и наблюдения. Главно за кината по крайните квартали.
28 Ноември 2010 21:49
В Лиляна Димитрова имаше кино, но то беше на един чаршаф.
28 Ноември 2010 21:51
Къде беше тази Аврора, прочие? За Кирил и Методий имам някакъв смътен спомен, ходила съм там, непременно.
28 Ноември 2010 21:51
ми "Петър Берон"
28 Ноември 2010 21:51
Лятното кино в парка срещу радиото... Що семки сме изяли в него, що мадами сме държали за ръцете...
А лятното кино в Летния театър... Билети се продават до откат, а като нсе намериш място - зад екрана, оттам можеш да гледаш как Зоро се фехтува с лявата ръка...
Права е, права госпожа Геновева, искам да имам кино в махалата, а не да ходя на майната си...
Ама пита ли ме някой? Ай млъкни сърце!
28 Ноември 2010 21:57
кино Централна гара. Имаше Ла страда и Бежово кино, но те са несоциалистически.
28 Ноември 2010 21:59
И в Партийния дом киното беше несоциалистическо, макар да звучи като каламбур.
28 Ноември 2010 22:01
Киносалон имаше и в Малашевци, бре!
В Княжево, в Горна баня - също, хайде Красно село по в центъра иде. Не съм сигурна за Бояна, но май и там имаше.
Имаше кина и в читалище Светлина, в читалище Отец Паисий (от гара Подуене се качваше по Слатинския хълм пеша, разбира се), в Захарна фабрика, ох, и в някакви работнически общежития, ама не си му спомням името.
Ако от това изброяване ви обхванат някакви съмнения за познанията ми, да докладвам - в последните класове на гимназията заедно с моя съученичка търчахме по кината не само в петък (петък беше денят, когато се сменяха филмите и в околните до нас луксозни салони бяха само премиери). Държахме да повтаряме хубавите филми. Затова взимахме петъчния брой на вестника и гледахме къде повтарят някой от любимите ни филми. Нема гугълмугъл, нема справки, то тогава и телефони нямахме в къщи. Отиваме в съответния квартал, обикновено крайната спирка на трамвая, разпитваме живущите и намираме киното. Така сме гледали кино в салон с публика около 10-на души.
Повтаряхме филмите. Спомням си личния ни рекорд - 6 пъти гледахме филма Вещицата (за който си го спомня, с Марина Влади и Морис Рьоне).
Офф топик - и всяка събота в Студио Музика на зала България.
Такива деца се въдеха тогава.

До централна гара киното май се викаше Освобождение, но не съм сигурна.
Най-опасно ми се стори посещението в Аура, не знам защо...

Редактирано от - Геновева на 28/11/2010 г/ 22:02:40

28 Ноември 2010 22:03

Във "Влайкова" съм гледал "if...."


28 Ноември 2010 22:04
Според мен до 90 г. и киното на Руския център беше в седмичната програма на кината. То функционира и сега, но не е на същия принцип.
28 Ноември 2010 22:18

Кирил и Методий беше някъде след старото колело на трамвай 4, а Аврора беше след градинката Св.Троица, Геновева.Ама спомените избледняват вече и ще помоля за снизхождение , ако не съм точен.
28 Ноември 2010 22:25
Точно така, в Красна поляна беше. И там съм ходила.
28 Ноември 2010 22:28
Най обичах кино "Мир".Вместо седалки имаше дървени пейки, но това се компенсираше стократно от това, че вътре можеше да се пуши.
28 Ноември 2010 22:29
Кино "Влайкова" е единственото оцеляло до днес старо кино.
Заедно с читалището работи само като кино вече над 80 години.
И всичко това благодарение на ясната и твърда воля на една достойна жена...
28 Ноември 2010 22:30
собственост на Нана Адамишвили и Кетеван Коблианидзе - очевидно граждани на бившия СССР, за 3 млн. лв.


Авторката е отдала дан, на модата. Всичко идващо от СССР е лошо. Но. Защо да е очевидно, че са от бившия СССР, а да не е очевАдно , че са от настояща Джорджия(Саакашвилиландия)
28 Ноември 2010 22:35
В кино "Красно село" в един сръбски филм главният герой стисна на една засукана мома циците. Мина и в гръб и хоп за цоцките. Страхотна еротика. Помнех и името на филма, но съм го забравил.
28 Ноември 2010 22:38
По-важното е никога да не забравяш хващането за циците изотзад...
28 Ноември 2010 22:43
А заедно със старите кина си отиде и приключението да си намериш билет в последния момент, хвърляйки се от минувач на минувач с трескавото "Повече билети?"...
28 Ноември 2010 22:43
Изодзадзе - дай Бог да го не забравя!
28 Ноември 2010 22:45
Е*а си, как се казваше тоя филм, бе? Най-големият бандит в квартала ни заведе там масово. Само за да гледаме как я гепи с шепите. Събрахме му пари за неговия билет естествено.

Редактирано от - sybil на 28/11/2010 г/ 22:53:59

28 Ноември 2010 22:52
Снимки:
Натиснете тук
28 Ноември 2010 22:53
Мимолетните еротични сцени, оцелели от ножиците на цензурата, се коментираха дълго време и често бяха единствената причина да се гледа некой филм.
Повечето бяха пощадени за да се покаже разюзданият западен начин на живот...
28 Ноември 2010 23:04
Прогрес, какво да правиш. И парни локомотиви имаше и папуци се продаваха ... ама ги няма вече. Културата не се състои само от обекти на културата, но и от хора на културата. Има ли хора - обекти ще се направят ... ама и хоравече няма.
Да не плачем за старите кина - дошло им е времето. Но виж - за старата култура си струва да пророним сълза. Защото в последно време все по-рядко се раждат великани и все повече джуджета се въздигат на пиедестали. Такова е времето ...
28 Ноември 2010 23:06
Моля, моля.
Софийските кина ги откраднаха генетично увредените отрочета на разузнавачите от Първо Главно за 5 млн лева со обещания за "инвестиции".
Там е галфона Жоро Крумов, Стефчо Нинов и още няколко по-дърти лисугери.
Никакъв проблем не е да им извадят папирите и ги подгонят когато им дойде времето-
Дотогава ще ги оставят да треперкат и се потят деня и нощя, очаквайки качулките.
28 Ноември 2010 23:20
Билет за кино най-скъпия струваше 0.35 ст. на балкона в кино Д.Благоев и това някъде до 1980 г. със сигурност. Същите цени имаха билетите и в другите кина на ГУ "Кинефикация" - тогава така се казваше организацията която ги стопанисваше. За инфо на по-младите и белия хляб струваше 0.36 ст. тогава.

america1332002 - кино Модерен театър по това време се казваше кино Цанко Церковски, сега сградата се саморазрушава. Там първоначално имаше един салон а по късно направиха три салона. един на балкона отделен след реконструкция и един в мазето, където преди беше склад за техника.

По бул. М.Луиза към халите от страната на Ц. Церковски киното се казваше София и имаше два салона голям за публика и малък за богоизбрани и понякога за публика.

По Е.Йосиф преди Дома на киното беше кино Севастопол. Сега вече го няма има дупка.

В Дома на киното простосмъртни не влизаха, само дейци.

Кино Сердика имаше към 700 места и салона се пълнеше почти на всяка прожекция.

Кино Левски - на ул. Янко Сакъзов и кино Витоша бяха студийни кина

Влайкова първоначално беше филмотечно, но по късно кино Дружба - сега Одеон стана филмотечно

кино Рекс по татово време беше кино Млада гвардия. сега май магазин за парцалки.

На ул. Солунска беше кино Солун - сега някаква нова сграда ако не се лъжа.

кино Аура беше на бул. Стамболийски близо до новия Дворец на децата.

киното до Централна гара наистина се казваше Освобождение

в читалището в кв. Стрелбище киното се казваше Светлина.

Кино Георги Димитров - сега чалга клуб

кино Асен Златаров на бул. Хр. Ботев- вече го няма.







28 Ноември 2010 23:26
Плакатите за филмите наистина се рисуваха ръчно от трима-четирима художници. Ателиетата им бяха на тавана на кино Севастопол, в кино Кр.село, в кино София и в кино Славейков - на пл. Славейков. Някои от плакатите бяха истински шедьоври но за съжаление върху платната се нанасяше нов грунд и се рисуваше нов плакат Едва ли има нещо запазено.
28 Ноември 2010 23:28
Добре си бяха кината в центъра и по кварталите. Излезеш от къщи и след 5-10 минути ходене пеша си в киното.
Кино Славейков и кино Култура първи и втори салон. Сега едното е Техномаркет, а другото е Мултирама. До тях на Алабин кино Москаа и Димитър Благоев, на Витоша кино Млада гвардия сега магазин на два етажа и самото кино Витоша. Кино Цанко Церковски и до него кино София, като едното имаше два салона. Кино Севастопол срещу Централна баня. Кино Дружба на Попа, а как се казваше киното на Петте кьошета /Големите/ - Иван Вазов ли беше. Кино Аура на Стамболийски също ли го затвориха? Кино Македония срещу Халите. Кино Левски, кино Сердика, кина, кина, ... и все препълнени бяха. Заставаш пред входа и се надяваш да ти препродадат билети. А как се казваше киното на Христо Ботев и ако бе бъркам ул. Козлодуй? Мисля, че беше на читалище?
28 Ноември 2010 23:31
Абе, тъй и тъй спомени - как се казваше това кино до транспортна болница? И на Скобелев, до 5-те кьошета - това май "Иван Вазов" беше ? Сега там казино джаскат май. Да не забравим и кино "Македония" ва Жданов/Пиротска .
За тогавашна 800 хил. София - бая кина. Днес на 2.5 млн. я има , я няма 5-6 .
28 Ноември 2010 23:32
Кино "Сердика" беше към 900 места - 30 реда по 28-30 стола.
Даже и ние тука от Сухата река си имахме кино.
"Христо Ботев" се казваше...
Като влизаш в София по Ботевградското шосе, току зад първия блок вляво.
Там си провеждахме повечето училищни празници и рецитали.
Още си стои, но не знам какво е сега.
Знам само, че не е кино вече...
28 Ноември 2010 23:40
А имаше и една лятна естрада, така нареченото Монте Карло, където също съм гледал и филми, макат и рядко.
28 Ноември 2010 23:40
В "Култура" първи салон даваха рисувани филмчета и режимът беше либерален - срещу билетче от двайсе стинки можеше да зяпаш часове.
Виж, във втори салон нещата седяха малко по-иначе...
Там прожектираха нАучно-популярни филми и се говореше, че ходят предимно педераси...
Един от съседния клас раздуваше, как отишъл смело там да гледа нещо, попаднал естествено на педерас некъв дето му предложил да му направи чекия, но нашия, мислейки че става дума за джобно ножче, рекъл - аа, мерси, едно момче от квартала прави...
28 Ноември 2010 23:44
В "Култура" гледах на Деникен "Спомени от бъдещето". Много ситен съм бил и не съм представлявал интерес за педерастите.
28 Ноември 2010 23:56
а аз гледах в този салон вулканите на Харун Тазиев - Срещи с дявола май беше заглавието. Освен това едни френски филмчета - муви илюстрация на музиката на Клод Дебюси с природни фрагменти в едър план, може би не съм ясна, но досега си спомням кадрите с едно движещо се листо в ручей, което постепенно потъваше - беше, както следва и да се очаква, към Отражения по водата. И до днес, като слушам Дебюси, го виждам туй листо - звучи натегнато, но е вярно.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД