Държавата се източва, и то в умопомрачителни мащаби. Човек трудно може да си представи, че доказано и потвърдено от съда отделни фирми дължат на хазната стотици милиони левове. Софийската "Мас 3" ООД например има да плаща 130 млн. лв. За по-малко от година регистрация по ДДС - от октомври 2008 г. до август 2009 г. "Спарадок" ЕООД, регистрирана в блок 701 в "Люлин", е натрупала дългове за 200 млн. лв. Фирмата фантом "Транслимитид" ("Унитренд") бие всички рекорди - 398 млн. лв. неплатени данъци и осигуровки.
Това са само 3 от регистрираните в черния списък на НАП 10 391 фирми и граждани - безнадеждни клиенти на данъчните, които дължат общо към 9 млрд. лв. Само трите софийски фирми са завлекли хазната със сума, която е два пъти по-голяма от бюджета на цялата съдебна власт в България. Това са стотици милиони, които не са се изпарили, а са напълнили конкретни джобове.
Случаят "Транслимитид" ("Унитренд") е христоматиен пример за това как данъчни задължения за стотици милиони могат да се прехвърлят в една куха фирма фантом, от която няма и следа. Мажоритарен собственик на "Унитренд" е някой си Георги Сулев, а съдружниците му са офшорки от Самоа и Ниуе. Самата "Транслимитид" не е теглила ДДС и не е фактурирала нищо, но купува множеството задлъжнели фирми, а с тях - и близо 400 млн. лв. дългове. От НАП твърдят, че са предприели всички мерки, след като разкрили схемата - запорирали са сметки, отнели са паспорта на собственика на "Транслимитид" и са наложили възбрана на имуществото му. Въпросът е обаче защо не са пресекли схемата още преди 5-6 години, докато тя е действала. В момента това е просто поредният случай, потънал безславно в прокуратурата.
Друг казус - трима българи от ромски произход имат на свое име 128 фирми, които дължат на хазната общо 150 млн. лв. "Едното лице има 25 фирми със задължения от 45 млн. лв., другото е с 54 фирми, които дължат 37 млн. лв., а третото - 49 фирми с дългове за 68 млн. лв.", казаха от НАП. От публичните регистри на агенцията се вижда, че става дума за братята Радослав и Светослав Начеви, които дължат на хазната общо 82 млн. лв., а също и за Данаил Величков от Лом. Плетеницата от техни фирми вероятно води към най-различни познати и непознати бизнесмени.
КАРЕ........................................................................
Бизнесът на "чистачите"
"Изчистването" на неплатени данъци и осигуровки е един от най-доходоносните браншове на родната икономика от години. Цялата държавна машина не е способна да пресече печално известната елементарна схема, при която фирми с огромни дългове към хазната се прехвърлят на роми, социално слаби, тежко болни или хора с психически проблеми или без никакво имущество, от които не може да се събере нищо.
Интернет е пълен с обяви като тази: "Оказваме професионално юридическо съдействие на фирми и търговски дружества, натрупали големи задължения към НАП, НОИ и към контрагенти. Освобождаваме от длъжност и отговорност настоящия собственик в рамките на три часа. Съдействаме на фирми и дружества със задължения от всички бизнес сектори и региони на страната. Ако дружеството притежава активи, настоящият собственик ги прехвърля на свои доверени лица преди прехвърлителната процедура с нас. Нас активи, ако има такива, не ни интересуват. Единствено при нас отпада солидарната отговорност. Гарантираме напълно освобождаване на клиента от отговорност след сделката. Покупко-продажбата се извършва в гр. Велико Търново. Четвърта година работим с адвокатска кантора от този град и нямаме досега отказ от Агенция по вписвания за наша сделка. Нямаме възможност да съдействаме на фирми с кредити от банкови институции. Цената, която фирмата длъжник заплаща на нас за тази услуга, е: 7000 лв. за задължения до 80 000 лв. или 10% от стойността на задължения над 80 000 лв. Дейността, която извършваме, е разрешена от Търговския закон. Подател Евгени Сираков - 0885 528 653, 0878 518 653".
Обявата е пределно ясна и очевидно този, който я е публикувал, не се безпокои от нищо.
..........................................................................
Данъчните от години настояват за законодателни промени, с помощта на които да се преборят с подобни схеми. Опити се правят най-малкото от края на управлението на кабинета "Сакскобургготски", а по времето на тройната коалиция в парламента дори бяха внасяни готови проекти за промяна на закони. Но управляващите тогава така и не дадоха шанс на мерките, подготвени от НАП. Те получават зелена светлина едва сега, при кабинета "Борисов". Преди няколко седмици Министерският съвет внесе в Народното събрание промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Инициативността на властта за борба с данъчната престъпност е похвална и в същото време - до голяма степен двулична. Защото и в момента има куп текстове и в ДОПК, и в Наказателния кодекс, които позволяват да се пребори почти всяко данъчно и търговско нарушение или престъпление. Например търговец, управител или представител на търговско дружество, който изпадне в неплатежоспособност и до 30 дни не обяви това в съда, се наказва със затвор до три години или с глоба до пет хиляди лева. Лице, което избегне плащането на данъци в големи размери чрез преобразуване на търговско дружество, чрез извършване на сделка с търговско предприятие и т.н., се наказва със затвор от 1 до 6 години, а ако данъчните задължения са в особено големи размери, т.е. над 12 000 лв., затворът е от 3 до 8 години и конфискация на част или цялото имущество.
Големият въпрос е защо бизнесмените, които стоят зад "Транслимитид", зад братя Начеви, зад Данаил Величков, не са в затвора, а продължават да откриват дискотеки, да строят хотели и да купуват джипове на данъчни инспекторки. Престъпната мрежа до такава степен е прояла всички държавни ведомства - от централите на Министерството на финансите и МВР до прокуратурата, че дори в ДОПК поименно да се запишат имената на измамниците, заслужаващи решетки, те пак няма да влязат в затвора.
Причината е много проста - държавната машина не желае да прилага закона и да лови ДДС мафията. Най-кратко казано - с едната ръка данъчните пишат мерки за борба с източването на хазната, а с другата подписват платежни за връщане на ДДС на измамници.
.......................................................................................................
ЗАГЛАВИЕ
Какво се кове в новия арсенал на НАП
Народното събрание вече се занимава с няколко конкретни идеи за борба с голямото източване, оформени от НАП и Министерството на финансите. Едно от предложенията трябва да затрудни тарикатите, които правят фирма, товарят я с всевъзможни борчове, източват каквото могат и после я прехвърлят на някой гол, бос или невнятен "бизнесмен".
То предвижда, ако предприемач реши да прекрати, прехвърли или преобразува фирмата си, той да предупреди НАП, а тя в 60-дневен срок да провери какво е положението. Сега данъчните разполагат само със 7 дни да установят задълженията на фирмата и да вземат мерки, ако има опасност хазната да не си получи парите. Новият двумесечен срок ще позволи на НАП да се опита да събере вземанията си, като наложи обезпечения - запор на банкови сметки, възбрана на имущество и т.н. Бизнесът вече възрази, че това ще забави
покупко-продажбите на фирми
"Ако накараме инвеститор да чака 2 месеца, той може и да се откаже", оплакват се предприемачи. От МФ обаче са категорични, че сериозните сделки по прехвърляне на бизнес се обмислят с месеци и дори години и в случая изчакването с два месеца не може да е никаква пречка за коректния бизнес. Вярно е, че мярката не би била чак такава пречка за бизнеса, но няма да спре и измамниците. В крайна сметка данъчните могат да наложат обезпечение, но само ако има налично имущество и то не е разпродадено предварително. Освен това мярката е неприложима, ако се прехвърлят дялове от дружества, а не цели фирми. И най-важното - тя не работи и ако от самото начало за собственик и управител на фирмата фиктивно се постави социално слаб, а всъщност цялата работа на дружеството се ръководи от друг.
МФ предлага още управители, прокуристи и други членове на управата на фирми, докарани до фалит, да не могат да застават начело на нови фирми. Този текст предизвиква най-малко спорове, но ефектите от него също ще бъдат ограничени. Ромите, управители на по 50-100 фирми, вероятно ще трябва да излязат от тях след промените. Но нищо не пречи в измамническите мрежи да бъдат омотани нови кохорти от социално слаби българи. Както е известно, те са достатъчно на брой.
МФ предлага още всяко лице, което е член на управата на фирма,
да плати от джоба си или с имотите си
невнесените данъци и осигуровки, ако е укрило факти и това впоследствие е затруднило събирането на задълженията му. Същото е наказанието и за шефовете на фирми, ако разпродадат на безценица имуществото на фирмата на "доверени лица", така че данъчните да не могат да си съберат парите. Този текст в закона обаче и в момента съществува, макар да обхваща само управителите. Според поправките наказанието вече ще може да се прилага и към всички останали отговорни лица в една фирма, включително прокуристи, търговски представители и т.н., за да няма измъкване. Само че има една важна особеност - дори ако само текстът за управителите се прилагаше досега както трябва, отдавна източването на фирми с цел неплащане на данъци трябваше да бъде сведено до минимум. Проблемът е, че държавната машина трудно заработва в случаите, когато собствениците и управителите на фирми почнат да ги източват. За да се докаже умишленото източване, трябва всеки - от данъчния инспектор, през полицая, прокурора и оценителя до върховния съдия, да има волята да си свърши работата. Иначе няма как да се докаже, че измамникът се е разделил с имущество на фирмата си "безвъзмездно или по цени, значително по-ниски от пазарните, вследствие на което имуществото му е намаляло и по тази причина не са изплатени публични задължения".
Четвъртата поправка ще даде възможност на данъчните да засилят
РОС - ревизиите при особени случаи
Необичайното при тях е, че ревизорът сам определя основата, т.е. постъпленията на фирмата, които се облагат с данък. Например, ако един супермаркет е отчел счетоводно оборот за деня от 500 лв., а всъщност е събрал от клиентите си 50 000 лв., данъчните имат право да не се съобразят с отчетените 500 лв., а да изчислят сами реалния оборот на магазина и да обложат него. Такъв подход в момента се прилага при груби нарушения като например неподаване на декларация, наличие на данни за укрити приходи или доходи, използване на фалшиви документи и т.н. Новото в поправките е, че РОС ще се прави и ако фирмата откаже достъп до важни данни, съхранени на дискове или компютри, а също и ако разминаването между счетоводно отчетения оборот и парите в касата е повече от 10%, при положение че над 50% от плащанията към фирмата са в брой.
Една от малкото наистина решителни промени, които предлага МФ, е възможността "ревизии при особени случаи" да се правят не само за данъци, но и за осигуровки. Това значи, че ако двама строители работят на два подобни обекта и единият получава на хартия 300 лв. заплата, а другият - 900 лв., данъчните ще могат по аналогия да начислят осигуровки и на първия работник върху заплата 900 лв. "Няма логика, ако за целите на данъчното облагане успеем да докажем, че истинският оборот на фирмата е тройно по-висок от отчетения, да начисляваме само данъци върху този реален оборот, но не и осигуровки", обясниха от НАП. Ако агенцията има воля да прилага новата разпоредба, тя има шанс да ограничи проблема с укриването на осигуровки в огромни размери, както е в момента.
Промяната, предизвикваща най-силен отпор у депутатите юристи, гласи, че решения на административния съд по ревизионен акт, установяващи
задължения под 5000 лв.,
няма да могат да се обжалват. Опонентите на МФ твърдят, че тази мярка означава отказ от правосъдие. Тя обаче реално е предложена не от НАП, а от Върховния административен съд и цели да го разтовари от дела с нисък материален интерес. Всъщност предложението е разумно и в него няма нищо скандално. Причината е, че ревизионните актове на НАП се обжалват първо по административен ред в рамките на НАП, но пред орган (дирекция "Обжалване и управление на изпълнението"), различен от този, който е издал акта. Впоследствие решенията на ОУИ могат да се оспорят пред административния съд и ВАС. Това значи, че ако отпадне ВАС като трета инстанция за данъчни актове под 5000 лв., за тях пак ще остане двуинстанционното производство - пред ОУИ към НАП и пред административния съд. Не трябва да се забравя, че същата схема работи например при обществените поръчки. Те се обжалват първо по административен ред - пред Комисията за защита на конкуренцията, а нейното решение може да се оспори само пред 3-членен състав на ВАС, чието решение е окончателно. Тоест и това производство е двуинстанционно, независимо че става дума за дела с много по-голям материален интерес, стигащ дори до милиони левове.
Сериозна стъпка напред ще се направи и ако мнозинството приеме
забраната на разплащанията в брой
над 5000 лв., както предлага МФ. Така "бедняците", които живеят на една заплата от 240 лв., но пък имат палати, яхти и мощни джипове, все по-трудно ще доказват милионите си със заеми от приятели. Ако подобен хитрец пробва да излъже, че луксозното му имущество е платено със заеми от роднини и липсват банковите преводи на сумите, данъчните автоматично ще го обложат с налог върху целия размер на недекларираните му доходи. Фиктивните търговски сделки, които се ползват, за да се точи ДДС, също ще се затруднят. Неотдавна на данъчните им се случило при проверка на фирма да бъде отчетен паричен поток в размер на 70 млн. лв. в брой. След новите поправки при подобна ситуация 50% от сумата, т.е. 35 млн. лв., да бъдат конфискувани като глоба.
Когато данъчните и полицията стигнат до истинския притежател на затънала в дългове към хазната фирма, често се натъкват на хора, от които няма какво да вземат, дори ако ги тикнат в затвора. |