:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,064
Активни 583
Страници 30,629
За един ден 1,302,066
Интервю

ВСС не може да привиква съдия за обяснения по делата му

4672 искания за достъп до телефонни разпечатки и интернет трафик са постъпили в Софийския районен съд от май досега, казва председателят му Красимир Влахов
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Красимир Влахов
Красимир Влахов е председател на Софийския районен съд, който е най-големият районен съд в страната. Встъпи в длъжност в края на 2008 г. Роден е през 1972 г. Завършил е право в СУ ,,Св. Климент Охридски". Започва кариерата си в началото на 1996 г. като младши съдия в Софийския градски съд. През октомври 1997 г. става районен съдия, а четири години по-късно е назначен и за зам.-председател и ръководител на Гражданската колегия в СРС. От началото на 2004 г. е в СГС.





- Съдия Влахов, Висшият съдебен съвет реши да провери делото "Наглите", което бе отложено още на първото заседание, като привика на обяснение съдията. Как гледате на този прецедент? (Интервюто бе взето преди ВСС да реши да отиде на място в съда днес, бел.ред.)

- Изненадах се, защото от прочетеното в медиите останах с впечатление, че причините за отлагане са извън съда. Когато се следят т.нар. обществено интересни дела, добре е подходът да е комплексен - да се преценява работата на всички ангажирани институции от началото на разследването. Доколкото си спомням, по това дело първоначално внесеният обвинителен акт беше върнат на прокуратурата. Това също се отразява на срочното приключване на делото и би било добре проверката на ВСС да обхване и периода преди внасяне на делото в съда.

- Такъв подход на ВСС не може ли да се тълкува като вид натиск?

- Не мисля, че става дума за оказване на натиск делото да бъде решено по определен начин, а само да не се допуска неоправдано забавяне на разглеждането му. Това е административен въпрос. Но аз смятам, че такава проверка ангажира компетентността на административното ръководство на съда и на Инспектората към ВСС, който според Закона за съдебната власт проверява организацията по образуването и движението на делата. Не съм сигурен, че ВСС разполага с компетентност да проверява движението на определено дело, ако няма образувано дисциплинарно производство срещу конкретен магистрат или административен ръководител. При липса на такова производство не виждам и основание съдия да бъде привикван, при това публично, да дава обяснения за начина, по който е процедирал като докладчик.

- СРС разрешава достъп на МВР и ДАНС до съхраняваните от операторите данни за телефонни контакти и интернет трафика. Каква е статистиката и какво показва анализът й?

- От влизане в сила на промените в Закона за електронните съобщения през май т.г. (когато започнахме да даваме такива разрешения) до края на ноември в СРС са постъпили 4672 искания, по които в 1023 случая са постановени откази.

- Кога се отказва?

- Най-общо казано - когато длъжностното лице, подписало искането, не е надлежно оторизирано, когато се прави за разкриване на престъпления, които не са тежки, когато исканията се правят в хода на вече образувано досъдебно наказателно производство.

- Прави ли ви впечатление, че в едно искане има повече от един телефонен номер или един IP адрес? Съдът може ли да даде гаранция, че те са свързани с конкретното лице и престъпление и не се правят злоупотреби?

- Съдът няма как да извърши такава проверка. Ние правим външна и формална проверка за законовите предпоставки, при които се дава разрешение. А в искането винаги се твърди някаква връзка, поне предполагаема, между многото телефонни номера и IP адреси.

- Остава ли ви усещането, че сме тотално следени и подслушвани?

- Не, не мога да кажа това. По-скоро усещането е, че данните за мащабите на престъпната дейност у нас са стряскащи.

- Какво става с ремонта на сградата на бившето ГУСВ, където трябва да се пренесе СРС? Май само слушаме гръмки обещания от изпълнителната власт.

- Няма новина. Имаме само обещания за финансирането на ремонта на сградата на ГУСВ през 2011 г. Само по себе си отпускането на тези средства все още не означава преместване. Защото тепърва трябва да се открие процедура за провеждане на обществена поръчка, решението подлежи на обжалване и едва след това могат да започнат строително-монтажните работи. Дори и утре да се получат парите, физическото преместване на гражданските отделения може да бъде факт края на 2012 г.

- При обсъждането на бюджета на съдебната власт в парламентарната правна комисия се чу, че ако бъде приет предложеният от правителството вариант, пари за СРС няма да има.

- По въпроса са водени разговори и имам очакванията, че тези пари ще бъдат отпуснати целево, специално за нуждите на СРС. Поискали сме по-малко от 7 млн. лв. въз основа на най-пестеливи изчисления. За да е ясно за какво става дума, ще си позволя да съпоставя тази сума с параметрите на реализирани приходи на нашия съд. За настоящата година в бюджета са заложени приходи от дейността на СРС от държавни такси 14 млн. лв. Към 30 ноември вече са реализирани повече от 23 млн. лв. Т.е. до момента чистата печалба на държавата от дейността на този съд е 8.6 млн. лв. Имаме всички основания да очакваме, че сумата ще достигне 10 млн. лв. към 31 декември. Това означава, че парите, които са нужни този съд да функционира що годе нормално, се реализират с чистите приходи за неговата дейност за по-малко от година. Но която и да е правораздавателна институция не е източник на финансиране на държавата и не е държавно предприятие. Тя е част от самата държава.

- Ако не ви отпуснат парите?

- Ще продължим да работим, доколкото е възможно при тези условия и при непрекъснато увеличаващия се обем на работа. Немислимо е да откажем да изпълняваме задълженията си, защото материалните условия не са подходящи.

- Не е ли абсурдно, че вече повече от десетилетие проблемът със сградата на СРС стои нерешен? И пореден премиер само обещава.

- Толкова е абсурдно, че дори ми е неудобно да отговарям на въпроса. Проблемът е познат до степен на баналност.

- Какво е натоварването в СРС?

- Приблизително един граждански съдия получава 100 дела месечно, а един наказателен - по 50. Натоварването е твърде сериозно. Към 30 ноември общият брой на постъпилите граждански дела е около 75 000, а на наказателните надхвърли 20 000. За цялата м.г. гражданските бяха 73 700, а наказателните - 20 000. След един месец, защото декември по традиция е много натоварен, значително ще надхвърлим постъпленията за м.г, които пък бяха значително повече в сравнение с 2008 г. А сме на практика с непроменен числен състав на съдии и служители.

- При това натоварване и при тези приходи ще има ли допълнително възнаграждение за СРС?

- Ще има по силата на решение на ВСС, което се отнася за всички органи на съдебната власт. Избраният подход от ВСС е много по-честен в сравнение с този, при който се възлага на административни ръководители на практика да раздадат 13-а заплата под формата на индивидуални парични награди. Решението на ВСС кореспондира в крайна сметка с подхода на изпълнителната власт. Само ден преди това социалният министър Тотю Младенов обяви, че във всички държавни учреждения, в които има икономии, може да бъде раздадена 13-а заплата. Само не разбрах защо взетото решение по отношение на магистратите бе възприето едва ли не като скандално, а за чиновниците - не. Това е двоен стандарт, който намирам за недопустим.

- Като говорим за натовареност, сега се върти идеята да се закрият най-слабо натоварените съдилища. СРС е най-натовареният съд, какво ще помогне, ако бъдат закрити слабо натоварените?

- Радвам се, че най-накрая започна дебат за натовареността. Но не трябва това да доведе до лековато и прибързано закриване на районни съдилища под предлог, че са слабо натоварени. Защото те в големия брой случаи са разположени в трудно достъпни райони, с недобра инфраструктура. И ако се стигне до закриването им, най-често възрастните хора от тези населени места ще бъдат принудени да пътуват до големия град, в който е съдът, а това е свързано с време и пари. Преценката за броя на съдилищата и съдебните райони трябва да се направи комплексно, като се изхожда от икономически, социални фактори, криминогенната обстановка в съответния район, инфраструктурата и т.н.

Лесно е да завиждаме на колегите от тези съдилища, защото работят малко. Да го кажем направо - никой не иска да ходи да работи там. Опашката от кандидати е за големите и натоварени съдилища. Всъщност не са проблем малко натоварените съдилища. Проблем са много натоварените съдилища, които не са обезпечени кадрово и материално. Защото ако закрием РС в Брезник или Малко Търново, няма да решим проблема на СРС, а само ще създадем проблем на населението от съответните региони, които ще имат затруднен достъп до правосъдие. Необходимо е, след като се анализира натовареността на съдилищата на базата на единна съдебна статистика, да се предприеме комплекс от мерки, насочени към поне частично изравняване на натовареността - например прехвърляне на щатове и преразглеждане на границите на някои съдебни райони.

- Как така броят на делата расте, а хората не вярват на съдебната система? Очевидно отнасят всеки проблем до съдебната зала.

- Трудно е да се обясни този феномен. В СРС е създаден първият в страната център за спогодби и медиация към съд и имаме цялата необходима организация да помогнем на страните в един правен спор да избегнат делото чрез постигане на помирение. За съжаление тази възможност се ползва много слабо. Хората искат съд, ако може до 4-а инстанция. Медиацията предполага култура на общуване, диалог, взаимни отстъпки - все неща, които болезнено липсват на нашето общество.
16
3135
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
05 Декември 2010 19:05
а може да цоцате космически заплати за средния българин
и да не подлежите на никакъв контрол при нулева полза от вас за обществото а?
05 Декември 2010 20:31
"ВСС не може да привиква съдия за обяснения по делата му" - тогава следва важният въпрос - Кой може да търси отговорност на един съдия? Филанкишията? Аааа забравих, те са безпогрешни и все отсъждат право, даже когато криво стоят и 600 кг наркотици ги обявяват за еднократна доза ; )

Значи, да обобщя:

1 Съдията никога не греши.
2. Когато съдията греши, погледни точка 1
05 Декември 2010 22:59
Нещата могат сравнително лесно да се регламентират:
- когато горна инстанция промени или отмени решение на долната инстанция, да следва наказание за долната инстанция;
- първата инстанция да може да обжалва решението на втората инстанция пред третата инстанция;
- когато третата инстанция промени решението на втора инстанция така, че е в унисон с решението на първата инстанция, се наказва втората инстанция, и се отменя наказанието на първата;
- когато България е осъдена в Страсбург поради решение на върховната инстанция, да следва глоба за съдиите, издали решението.
06 Декември 2010 00:22
Премерете си температурата, вземете един парацетамол на Актавис и си лягайте!
06 Декември 2010 08:01
ВСС не може да привиква съдия за обяснения по делата му

Те и за това си развяват байрака, както си знаят!И това ако е съдебна власт!Е това е и начин, да си заработват по нещо допълнително.Конституциата, конституцията трябва да се промени.Без това да стане нищо няма да се получи.В това направление трябва да се насочи българската общественост.
06 Декември 2010 08:21
Тая конституция започнаха да я четат и тълкуват, като дяволът евангелието. Кой както му оттърва.

Друг е въпросът, че тая свещенна крава, вече се превърна в догма. И също като църковните догми, не може да се промени в обозримо бъдеще. Щото пазителите на свещенната крава си пазят статуквото и хляба - нищо, че заради това 7 милиона граждани на държавата страдат.

06 Декември 2010 08:26
Всъщност, няма ли възможност да се свика Велико Народно Събрание, без да се прекратява дейността на сегашното народно събрание? Т.е. например при следващите избори да се свика ВНС, което да има 1 точка - отмяна на ВНС.. без да се спъва текущото народно събрание и цяла България за неопредлено време?

Или пак пазителите на свещенната крава ще намерят пречки?
06 Декември 2010 08:33
Това с IP адресите е несериозно. Всяко хлапе може да смени IP. Оказва се, че ни следят директно по дом. адреси , месторабота и каквото им хрумне! И никой не ги знае тия какви пари харчат. Държавата си е дала правото да ни прави на каквото поиска, без всякакъв контрол - следене, данъци, така наречените "реформи" в коя ли не област и т.н.
06 Декември 2010 10:21
Гошо от 22:59, предложението ти е твърде разумно! Значи НЯМА да се осъществи.
Велико нар.събрание може да заседава в събота, неделя, понеделник и вторник, без да се бърка на сегашното.Тъкмо няма да има в него катили като сегашните.И да е съставено от подходящи хора-прависти юристи, съдии и прокурори.Без доктори, икономисти , даскали и друга лобистка паплач...Ясно е-НЯМА да стане. На много не им уйдисва...
06 Декември 2010 10:27
Хинин - че то сегашната ситуация е много удобна, точно за юристи, съдии и прокурори. Ако ги питате тях - всичко си е много добре, имат си държава в държавата. И няма нужда от ВНС и промени в конституцията.
06 Декември 2010 11:12
Явно някои "конституционалисти" във форума искат отмяна на независимостта на съдебната власт. Той и ЦвЦв това иска, ама слава Богу не може. От елинско и римско време демокрацията не го позволява.
06 Декември 2010 11:20
..Лесно е да завиждаме на колегите от тези съдилища, защото работят малко. Да го кажем направо - никой не иска да ходи да работи там. Опашката от кандидати е за големите и натоварени съдилища..

Да се чете - Там е далаверата и големите подкупи!
..ще създадем проблем на населението от съответните региони, които ще имат затруднен достъп до правосъдие..

Да се чете - затруднен достъп до възможност да бъдат скубани.
А как може да се забави всеки опит за преустройство:

...тепърва трябва да се открие процедура за провеждане на обществена поръчка, решението подлежи на обжалване и едва след това могат да започнат строително-монтажните работи..
и утре да се получат парите, физическото преместване на гражданските отделения може да бъде факт края на 2012 г....


--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
06 Декември 2010 11:21
Като обобщя повечето мнания във форума излиза, че е най-добре някой като ББ или ЦЦ направо да казва кой е виновен и колко да бъде осъден. Така съда и прокуратурата стават напълно излишни - и икономии даже ще се направи!
П.П. Но като се замисля май ще излезе, че простите решения по правило се предлагат от прости хора...
06 Декември 2010 11:31
Неверния Тома - В сегашният си вид независимата съдебна система е пагубна за държавата. Независима до безконтролност. Това го няма никъде по света.
06 Декември 2010 11:33
Хинин,
Само да добавя.
БЕЗ АДВОКАТИ-И-И-И-И!!!!!!
При създаването на закони първата работа на всеки адвокат е да си изкове една задна вратичка. И това е една от причините да сме на тоя хал.
06 Декември 2010 19:41
Ех, съдия Влахов, тъкмо щях да Ви похваля, че сте свестен на фона на цялата съдийска пасмина начело с Жоро Колев и ВСС, а то и Вие сте за бонусите за всички в съдебната система. От какво ги икономисахте, от рушвети ли? Такъв цинизъм - реализирали икономии! Те затова и в новия бюджет Ви гласуваха 10 милиона повече за 2011 г. Днес съдия се става по-трудно, отколкото митничар, защото доходите Ви от престъпна дейност стигнаха небесата. Кога преди 20 години съдиите имаха служебни коли със сини лампи и шофьори, и хиляди други привилегии. Нямаха, но имаха морал и професионализъм.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД