Когато става дума за рязане на ленти и показване пред хората, всички управляващи са там. Когато трябва да се поеме или търси отговорност, ги няма никакви. |
весело плава в наводнената гордост на
властта, за която отидоха 80 милиона лева
Премиерът Борисов не видя никакъв проблем, рече, че нищо кой знае какво не се е случило. Очаквахме, че в резултат на хвалбите, че именно на него столичани дължат новия път, именно той ще потърси отговорност за станалото. Но се оказа, че няма намерение. Дори предпостави резултата от работата на експертната комисия от пътната агенция, като заяви, че южната дъга е прекрасна и всичко е наред.
За два дни 16-членна комисия от експерти на агенцията и Централния институт по пътните технологии и национални и европейски норми и стандарти към агенцията похвали дъгата. Според комисията проектът решава транспортния проблем в тази част на града и има необходимите съоръжения както за отвеждане на дъждовните води от пътните платна, така и повърхностните води от територията над южната дъга чрез изграждането на водостоци. Работата била изпълнена качествено и отговаряла на всички изисквания на нормативната уредба. Причините за потопа са деретата в района, превърнати в незаконни депа за отпадъци. Липсвали и "всякакви мероприятия за успокояване на водите, като чакъло-задържатели, баражи, облицовани корита на реките и други в районите над Околовръстния път към Витоша". Кметът Йорданка Фандъкова се втурна да глобява за незаконни сметища - сякаш току-що в общината научиха за тях?! Сега сякаш забелязаха и че не са почиствани коритата на реките (въпреки че зам.-кметът Бояджийска твърди, че били почиствани),
няма канализация, няма тротоари и канавки
На всичко отгоре експертите ни говорят за необичайно обилните дъждове на 3 и 4 декември.
Всичко това ни връща към оправданията на бившата министърка на бедствията и авариите Емел Етем. За наводнението в Цар Калоян, което взе жертви, тя твърдеше, че за 8 часа се излели близо 300 литра на квадратен метър. За други бедствия пак бяха виновни хората, които не чистят, задръстените канавки и т.н. Та и днес нищо ново.
Сега поредните експерти предписват мерки - да се почистят всички дъждоотвеждащи канали, шахти и водостоци. Но има и препоръка да се проектират и изградят баластоукрепващи съоръжения за успокояване на водите на критичните реки. И тук идва естественият въпрос: защо досега не са били изградени? Кой е трябвало да ги направи? И ще бъдат ли достатъчни?
Има и куриози в тези мерки. Като например в рубриката "дългосрочни мерки" пише "столичната община в максимално кратки срокове да възложи за обследване, проектиране и изпълнение корекция на коритата на реките, почистване и възстановяване на деретата". Хем дългосрочно, хем спешно.
Предвижда се и изграждане на канализации в кварталите под Витоша - Симеоново, Драгалевци и Бояна. Чак сега ли? Защо изобщо е започнал строежът, преди това да е направено? Никой от експертите не коментира и факта, че преди да я има южната дъга, такива наводнения досега не са ставали. Сякаш за първи път в София вали пороен дъжд.
А се твърди, че за обекта са платени над 10 млн.лв. повече именно за да се предотвратяват проблемите заради липсващата канализация в баровските квартали. Ако е така, трябва да се провери какво е направено и какво не.
Премиерът Борисов често обича да възлага на ДАНС и прокуратурата какви ли не задачи.
Защо сега не ги впрегне?
Най-малкото за да установят кой контролен орган и министър не са си свършили работата? Кой е давал десетките милиони и не е осъществил надзор? При това без Борисов и строителният министър Росен Плевнелиев да се месят в работата на разследването. Още повече че е логично двамата да бъдат сред проверяваните. Историята би била тест за всички служби и правосъдието, които точно сега имат шанс да докажат, че наистина работят за хората, бюджета и справедливостта, а не за управляващите.
Иначе остават съмненията, че властта прахосва милиони само за да реже ленти и да се тупа в гърдите. А също и да напада предшествениците си само на думи, но без реално да им търси отговорност. Защото обещаната ревизия на Министерството на бедствията на Етем се проточи подозрително дълго - година и половина вече. А предстои да вали сняг на Витоша, който ще се топи. Може би рязко. Продължението го знаете. Стягайте каяците.