ГЕРБ направи отстъпление от идеите си за Изборния кодекс по едни от най-спорните текстове при второто четене на законопроекта в правната комисия. Но от опозицията смятат, че това не е достатъчно, за да ги откаже от намерението да атакуват кодекса пред КС.
Управляващите склониха да снижат границата, при която кметовете ще се назначават служебно. Това ще става в селищата с под 350 жители, а не както се предвиждаше - с под 500 жители. Според Мая Манолова от БСП това е начин голяма част от населението да бъде демотивирано да гласува. В кодекса изрично бе записано, че през 2011 г. местният и президентският вот ще бъдат в един ден.
ГЕРБ смъкна и границата за преференции. Предложението беше за 20% за парламентарни избори, но сега ще е 12%. За евровота бе предвидена преференция от 10%, след дебат управляващите склониха на 6%.
Въпреки несъгласието на БСП се реши освен интегрална бюлетина, да се запази и бялата бюлетина за парламентарни избори. Според левицата бялата бюлетина е начин за контролиране на вота, защото се раздава предварително, гласува се в индианска нишка и по много други начини се влияе на вота. В комисията обаче направиха експеримент с реална бюлетина за преференциално гласуване според участниците в изборите през 2009 г., когато тя бе дълга почти метър. Затова решиха, че ще запазят и белите бюлетини. Те ще могат да се изнасят от "тъмните стаички" само за хора с определение от ТЕЛК, за да гласуват от домовете си.
За общини с до 30 000 жители няма да се намалява броят на общинските съветници, но за по-големите той ще бъде снижен с 20%, което пък ще увеличи тежестта на всеки глас. Срещу това възразяват и сините, и червените. Екатерина Михайлова съобщи в правната комисия, че при това положение в общини като Сандански една в общинския съвет ще бъде представена само една партия според резултатите от последния вот и това ще е Евророма. Шефката на правната комисия Искра Фидосова обяви, че може да прати Изборния кодекс на Венецианската комисия, след като бъде приет.
|
|