Управляващите се отказаха вчера от решението си да въведат нова система за изчисляване на пенсиите на миньорите, която щеше да ги намали сериозно. Това стана при окончателното гласуване на текстове от промените в Кодекса за социално осигуряване, с които се въвежда пенсионна реформа.
Депутатите от ГЕРБ изтеглиха предложението си 3 години труд под земята да се броят за 5. Така и занапред 1 година работа под земята ще се зачита за 3 при смятането на пенсията. Макар че чакаха последния момент, ГЕРБ едва не се сблъска с ДПС кой пръв да оттегли промяната. Емануела Спасова от мнозинството успя да вземе думата преди Хасан Адемов от ДПС. Накрая парламентът гласува против предложението на Адемов и за това на ГЕРБ.
От подобно намаление на пенсиите с над 40% между първо и второ четене се спасиха и военните пилоти, подводничарите и водолазите. За тях също се предвиждаше при изчисление на пенсиите им 3 години тежък труд да се броят за 5, а не 1 за 3. Те могат да се пенсионират независимо от възрастта при само 15 г. стаж във въздуха и под водата. Военният министър Аню Ангелов обаче реагира навреме и за тях промяната беше оттеглена още в социалната комисия.
До началото на парламентарния контрол в петък депутатите успяха да приемат само един параграф от промените за пенсионната реформа, който освен изчисляването на пенсиите на работещите при най-тежки условия засяга и условията за пенсиониране на военните и полицаите. Прие се, че за пенсиониращите се по специалните закони общият изискуем стаж, от който 2/3 трябва да е специализиран, ще започне да расте от 2012 г. с по 4 месеца, докато стигне 28 г. през 2020 г. при 25 г. сега. За тях продължава да няма пенсионна възраст.
В параграфа управляващите включиха и нов текст, по който балерините, балетистите и танцьорите ще могат да се пенсионират също независимо от възрастта при 25 години стаж в културна организация. Депутатите спориха по него повече от час. Вносителката Даниела Петрова го мотивира с медицински изследвания и становищата по трудова медицина, че трудът им води до огромно физическо и психическо натоварване, сценичен стрес, амортизация на двигателния апарат. В същото време възрастни балетисти запушвали щатовете и младите нямали място за изява. Според Петрова от 3 до 7 освободени танцьори на година едва ли ще натоварят пенсионната система.
Депутатите от "Коалиция за България" Емилия Масларова и от ДПС Хасан Адемов обаче апострофираха, че има и други професии в културата с подобни проблеми след определена възраст, като циркови артисти, акробати, балансьори. И попитаха защо те да не са в групата на привилегированите. "Какво пречи на тези хора, когато са работили това, после да работят нещо друго. Как един учител може да работи някъде другаде, военните също?", попита още Масларова.
По данни на НОИ става дума за около 3000 души, които през годините ще имат право за ранно пенсиониране по новия член в кодекса. Тази нова възможност обаче не е обезпечена с по-високи вноски, както е при всички други категории тежък труд. Според Хасан Адемов от ДПС пенсията ще бъде минимална, защото осигуряване само за 25 г., и то върху много ниски заплати, няма да стигне дори за толкова. Така на практика тези пенсии ще се поемат от всички осигурени българи.
Иван Костов поиска гаранции, че вноските при осигуряването на новата привилегирована категория при пенсиониране ще отговарят на ползването на пенсиите им. "Те ще вземат много по-дълго пенсии, ако се пенсионират на 45 г. или 47 г. И осигуровките на тези хора трябва да са много по-високи. Иначе всички ние ще трябва да плащаме техните пенсии. След едно изключение тръгват всички останали и спиране няма да има", обясни Костов.
БЪРКОТИЯ
Сега танцьорите се пенсионират по правилата на втора категория труд и от години настояват за по-облекчен режим. С новите текстове трудът им вече няма да се зачита според категории, а ще зависи само от стажа. Подобна е системата при военни и полицаи, но техният стаж се преизчислява, което носи по-високи пенсии. При танцьорите това няма да се прави.
|
|