:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,018
Активни 419
Страници 7,921
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Позитивното черно

По някаква си слука доста дни не бях слизал от "Младост" в София. И сега, когато снегът дойде, градът ми се представи отчужден и някак вътрешно заледен. А черните знамена върху лицето на Академията направо ме сепнаха. Признавам - мислех, че са ги свалили. Дотолкова скандалът се рутинира и дотолкова трябваше вече да се е слял с другите скандали, които кипват всеки ден. Навярно това е и предназначението на повечето от тях - по аналогия с проверения огнеборски метод "пожар срещу пожар".

Но знамената са си там. Българската наука остава в траур по своето бъдеще. Темата е вече стара, няма в нея новина. Схватката с амбицираната и заинатена власт така се е затегнала, че нищо чудно да приключи едва когато някой от двамата... падне. Ако е властта - нищо ново. Ако е Академията - ще е за първи път. За първи път някое управление гледа на БАН и на науката въобще (както и на киното, и на културата, на университетите и на образованието) като на подкожна мазнина, която трябва да се разгради и да се усвои - естествено че от "мускулите", от силовите структури на изтощената държава.

Същевременно на адреса на властта пристигат тревожни писма от светила на световната наука - учени от цял свят, нобелови лауреати, научни институти и институции, академии, организации. Подателите им загрижено и добросъвестно обясняват на тукашните управници, че погромът срещу българската наука ще бъде съдбоносен за нацията, че ако БАН не остане важна част от бъдещето на България, това бъдеще ще е печално.

Тези адреси странно



напомнят обръщенията на световната общност



в защита на политически затворници и дисиденти от различни десетилетия на ХХ век. Обикновено получателите им са били тоталитарни режими, мрачно запомнили се правителства и диктатори (Франко, Брежнев, Пиночет и т.н.), а обект на подобна закрила - хора от различен политически цвят, с различна съдба и различна диря в световния живот: Сако и Ванцети, Георги Димитров, Анжела Дейвис, Андрей Сахаров. Това си спомням на прима виста. Днес те са и различно оценени от времето, но акциите в тяхна подкрепа имат общ дух: да се предотврати потъпкването на справедливостта и разума, което застрашава не само личността, но и обществото. За всички е ясно, че при днешното българско училище и пълното пренебрегване на образованието едва ли ще се изградят светли умове, които отново да създадат някакво книжовно дружество на утрешна България.

Тези писма се третират като класифицирана информация, която едва ли ще бъде прочетена - дори не и в парламента. Те само усилват усещането за траур, което се спуща над всичко: покойник ли е наистина българската наука, та отвсякъде заваляха похвални оценки и слова?

В общо взето пълната с каква ли не чернилка национална летопис този черен (на цвят) протест не се среща често. На тази страница преди години припомнях отчаяния и тържествен жест на знаменития поборник и гражданин Петко Киряков - Капитан Петко Войвода. В самия край на ХIХ век той развява от балкона на варненската си къща голямо черно знаме с надпис:



"Погребаха България"



Войводата е разярен от драстичния антинароден акт на тогавашното правителство, което за да извърши откупуването на южнобългарските железници, сключва скандалния по своите условия "австрийски" заем. Изборът е направен напук на добрите оферти от цяла Европа. (Комисионата е в състояние да обясни повечето загадки в последния век и нещо от нашата история.) Пребит в подземията на варненския форт, съкрушен физически, смазан, калян, разтерзан от политическите си противници и от довчерашните колаборационисти с поробителя, Капитан Петко Войвода протестира срещу този произвол над националните интереси. В онова време печалният му, почти предсмъртен рицарски жест, е единствен реванш на общобългарската съвест над разврата в българската политика.Затова и черното му знаме е на особена страница не само в неговата героична и доволно атрактивна биография, но и в цялата наша история.

Сега откривам, че за "онова" знаме съм писал по-разпалено и страстно, а днешните приемам някак по-равно, хладнокръвно: да се внушават на управници чест и отговорност е само загуба на време. Управниците губят честта си охотно, даже сладострастно. А отговорността им никога не се разпростира върху отмъкнатото.



Прочее, има една връзка, която също се превръща в историческа



И тогава, и сега на мода е Инфраструктурата. В миналото - железницата, днес - Магистралите. Този Приоритет налага жертви: здраве, култура, образование, наука. С Него бива контриран всеки опит на обществената свяст да се застъпи срещу тяхното съсипване. Милиардите трябва да минат през ситото на властта, най-банално - да изтекат като пясък. Но да остане процентът злато, който се в този пясък съдържа. Да премине в правилните джобове и сейфове. Пред този интерес националните интереси просто... не са интересни.

Аналогии всякакви, но фиксирането върху магистралите извиква и друг - тоже исторически - сърбеж. Един народ започна с магистрали, после се оказа, че ги е полагал върху кости. Костите на политически противници, на учени, интелигенти, "непълноценни" народности, изкарани от първите лагери на Третия райх и оставили живота си по трасетата на величествените проекти. Къде го заведоха те, дори не искам да мисля. Страхувам се, че и нашите, с главната буква, ще легнат върху костите на бедни, на болни, на възрастни, които с живота си ще платят цената им. Дано поне тези магистрали наистина водят нанякъде, а не са само алиби на властта за всичко несъстояло се и пропиляно в сумрака на днешния ни живот.

И накрая нещо позитивно: ако питате мене, по-добре черни знамена, отколкото бели.
49
5709
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
16 Декември 2010 19:56
Белите знамена са избледнели от времето и сълзите черни...
----------------------------------------- --------------------------------
Блогът на Генек

16 Декември 2010 20:14
.
16 Декември 2010 20:19

16 Декември 2010 20:20
Едно от тези писма на учени - първото на страницата протестната петиция
(в БГ превод - http://www.science.nauka2010.com/pisma/fr oehlich_bg.html)
е било предложено на в. Сега още преди 3 седмици...

Но, както се казва - по-добре късно, отколкото никога...

Благодарности на Калин Донков!
16 Декември 2010 22:16
Много естествена е тази аналогия за магистралите между сегашното време и "славните" години в мюнхенските бирарии през 30-те. Трябват лишения в името на голяма цел. Колкото по-голяма, толкова по-големи лишения. А всеки ще се съгласи, че магистралите са нещо мноооооого голямо. Изкуството иска жертви. Изкуството на политическия популизъм - също. Броят на жертвите ще се уточнява от следващото - различно от това - правителство. Този брой не е от значение сега. за Калин Донков.
16 Декември 2010 22:54
Трябват лишения в името на голяма цел. Колкото по-голяма, толкова по-големи лишения. А всеки ще се съгласи, че магистралите са нещо мноооооого голямо. Изкуството иска жертви.


Витлееме..не те разбрах.Визираш строителството на аутобаните в Германия или що?!..ми какви жертви?!По време на строителството им безработицата вамалява ПЕТ ПЪТИ, а сердинят доход се увеличава четири!
16 Декември 2010 22:55
За първи път някое управление гледа на БАН и на науката въобще (както и на киното, и на културата, на университетите и на образованието) като на подкожна мазнина, която трябва да се разгради и да се усвои - естествено че от "мускулите", от силовите структури на изтощената държава.

Не е за първи път, а продължава от много години. [/quote]
16 Декември 2010 23:02
Драги учени!

През годините на прехода се случиха събития и протичаха процеси, които занижиха качеството на живот в българското общество. Условията на труд се влошаваха. Техниката безнадеждно се амортизираше и остаряваше морално, а модерните западни инструменти ставаха все по-скъпи. Имахме нужда от хитроумни и евтини нововъведения, но нямаше кой да ни ги изобрети. Качеството на храната се влошаваше (с нея и нашето здраве), но нямаше кой да изследва последствията от консумацията на все по-разнообразните химически препарати, които се влагаха във все по-големи обеми в нея. Селското ни стопанство не се развиваше, а вървеше назад, но нямаше кой да направи качествен анализ на ситуацията и да предложи решение. Редица други перспективни научни отрасли като оптиката, изчислителната техника и генетиката изчезнаха от полезрението на българина. Социологията проспа моралното деградиране на подрастващите. За икономически науки и дума не може да става. Археологическите сведения, колкото и да са оскъдни, са достатъчни за сглобяването на стройни хипотези и доказването на сензационни теории, които обаче нямаше на кого да хрумнат.


Благодаря, но аз нямам нужда от такъв БАН. Ако поне искате да излезете достойно от тази ситуация, не се събирайте на протести, а се съберете и направете една равносметка за вашата дейност по време на прехода. Съставете и представете на населението един стегнат отчет за стореното от вас през тези години.


Не се оправдавайте, че е нямало средства, следователно не сте можели да работите както трябва. Вие сте ума на нацията, би трябвало първи да съобразите новата обстановка и че в нея не парите правят открития, а откритията правят пари.


А пък онези на запад май ви купиха. Предложиха ви много високи заплати и най-добрите от вас се полакомиха. И отидоха да изобретяват на запад, който после започна да внася скъпо вашите изобретения обратно тук. Сега не знам защо се правят на ударени и ви изпращат съчувствени писма, може пък да имат интерес да сте си все такива, да не ги конкурирате а да им давате плодовете на своя труд за жълти стотинки, които ние да изплатим после с чудовищна лихва.


Така ще е, за всички е зле, не само за вас. Поне бъдете солидарни с простолюдието и не се оплаквайте много, стискайте зъби. А ако все пак в последния момент ви хрумне някое гениално решение - не бързайте да тичате да го продавате навън за пари, споделете го с народа, дайте го безплатно.




Редактирано от - otnesen на 16/12/2010 г/ 23:20:08

16 Декември 2010 23:25
Отнесен би бил прав, ако имаше държавна политика за развитието на обществото. А такава нямаше, няма и сега. Идеята беше да се съсипят милиарди, за да може да се откраднат милиони. И майната им на законите!
17 Декември 2010 00:05
.... за пръв път от много време КД не мрънка ...
17 Декември 2010 00:21
я вижте каква стана тя:когато учителите излязоха, унитата и бан си траяха.същото е и с езика ни; когато пея, че с думата "приоритет" с източва още една капка кръв от майчин език, никой не чува:страшното е, че го правят поети и писатели, донякъде , ама и на тях не е простено, хамалите, не им е простено и на тях, защото езикът ни вълшебен.днес черно на бан, както я караме, няма защо да плачем:ще го до почерним е бг езика(ще ме изтриете ли пак, че ме боли за най-милото ми, патриоти недни)не мога да уважавам някой, който съсипва майчин език.сега ще ми наскачат опонентите, утре като станат китайците господари на света юе му викате на приоритета:чинчанчун:ясен ли съм каква шизофрения ни блъска, господа опоненти:язък, че бг майка ви е раждала.
17 Декември 2010 01:49
otnesen: Ама ти съвсем не си наясно, бе братчед. У БАН полезни работи (нарича се приложна наука) не се правят (селско стопанство, индустрия, храни, здраве, тинтири - минтири). Там се развива фундаментална наука. Това е наука, от която може в близките 100 години да излезе нещо полезно. Но това, полезното, когато и да излезе, ще излезе някъде в развитите държави. Та значи нашите учени от БАН изнамират неща (и то много интересни) , които ще облагодетелстват тези развити държави. Но заплатите, парното, консумативите и т.н. се плащат от данъците на населението на БГ. Та значи БГ плаща, за да може да развива и облагодетелства развитите страни. И после БГ купува от тези страни на висока цена продукти, които веднъж са платени от БГ (заплати, консумативи и т.н. на БАНците). Затова аз казах, че в БГ трябва да има само приложна наука.. За да не изтича национален доход към развитите страни.
17 Декември 2010 01:55
otnesen, но в едно си прав: готините хора от БАН отдавна се изнесоха на Запад, или на Изток, или на Север, или на Юг. Сега там са останали хора (голямата част), които и фундаментална наука не могат да правят; а тези, останалите, които могат да правят фундаментална наука, чакат "положението да се оправи", т.е. чакат да паднат на коча онези работи, дет се клатят.
А има хора в БАН, които и сега са си много добре: тлъсти заплати, даване под наем на имоти срещу пари под масата и т.н. (тез дет Дянков нарече "феодални старци". Те сега гледат да не изтърват кокала, и подлъгват малкото кадърни хора в БАН да се борят срещу себе си и своите интереси.
17 Декември 2010 04:16
Благодаря за статията!

*
Пътищата в България са лоши, но стопанските познания и умения на предприемачите, бюрократите и политиците са сто пъти по-лоши. Благодарение на тази липса на елементарна грамотност сме на този хал. Само абсолютен невежа би унищожил образованието и науката, които са предпоставка за увеличаване на производителността на труда, която пък е единствения начин да не свършим на бунището на историята...

Тъпота с взлом.

*
Между другото - магистралите са проява на върховна глупост. Те са на загуба, защото по тях няма какво да се движи при липсата на производство. Междувремено работниците биват платени с последните капки кръв на данъкоплатеца, за да могат да си купят вносни продукти, защото последните са по-евтини от българските им аналози. Ето тук се крие причината за комбинацията от инфлация и анемиченен 'растеж'. А в основата на всичко това е изкуствено завишения фиксиран курс на лева спрямо еврото.
17 Декември 2010 04:59
Драги господин Донков,

Познавам Ви още от времето, когато Вие успявахте да развенчаете партийната догма за "голямата правда", противопоставяйки й своите "Частни случаи" и "Ранни мемоари". Дори имах щастието да Ви срещна на една дискусия, организирана от списание "Септември", на която няколко писатели и няколко математици обсъждахме предметите на своето творчество - ние научната истина, а вие художествената правда. По онова време Вашата публицистика беше едно от малкото цветни петънца върху едноцветното знаме на демагогията. Ние, Вашите читатели, Ви ценехме, защото това цветно петънце лекуваше от политическия далтонизъм, да не кажа от политическата слепота.

И ето че днес, след тридесет години, нас отново ни събраха истината и правдата. Събра ни черното знаме, провесено от балкона на БАН, бележещо траур и по българската наука, и по българската култура, и по българското изкуство. Уви, политическата слепота се оказа надпартийна! Оказа се, че демократичните избори могат да удавят свободната мисъл не по зле от идеологическите репресии. Допускали ли сте тогава, че идейният догматизъм, срещу който воювахте - сковаващ като броня, ще бъде заменен от повсеместната простащина - дифузна и задушаваща като мъгла?

Още навремето Вие ме пленихте с неочакваните, понякога дори парадоксални обрати на разказа. И ето, аз за пореден път се убеждавам, че сте останали верен на таланта си. В това си есе Вие опоетизирвате нюансите на черното по маниера на най-добрите художници. Размислите Ви започват в гъсто черно - трагично, както му отива, за да завършат с една шекспировска възхвала на чернотата -

и тъй блести от много тъмнота,
че мракът ни се струва красота.

Вие поддържате моята вяра, че и в най-дълбокия мрак може да заблещука огънче, макар и на километри, докато в мъгла - никога!
17 Декември 2010 05:05
Българската наука остава в траур по своето бъдеще.


Черното е цвета, към който съм алергичен. С две думи не го харесвам, ама никак.
Статията е много, много тъжна. Но, като се замисли човек...
Имаме университети, които като че ли помагат на хората по-лесно да емигрират?!
Имаме БАН, та по-лесно да "изтичат мозъците" в чужбина последните 20 години?!
Правим пътища, по които някога пътуващите българи ще бъдат малцинство?!
Имаме държава, която е в траур за бъдещето на чедата си?!
17 Декември 2010 06:09
"Пребит в подземията на варненския форт, съкрушен физически, смазан, калян, разтерзан от политическите си противници и от довчерашните колаборационисти с поробителя, Капитан Петко Войвода протестира срещу този произвол над националните интереси. В онова време печалният му, почти предсмъртен рицарски жест, е единствен реванш на общобългарската съвест над разврата в българската политика.Затова и черното му знаме е на особена страница не само в неговата героична и доволно атрактивна биография, но и в цялата наша история."
***
Авторе, .
И...каква ли щеше да е съдбата на Апостола, ако не беше предаден, осъден и "погребан" от българи, а приятели?
Едва ли по-различна от тази на един от малцината наистина национални български герои като Петко войвода.
Едва ли.
Прекалено много Рогати е имало и все още има / и най-остроъгълните от тех под път и над път, и за щело и нещело подпитват за боз курт-а/ в майка България.
И наивници, де са апцолютно убедени, че вчерашнийот пазач на Тато е утрешнийот ни Месия.
Бог да пази България!
17 Декември 2010 08:17
левски е издаден от сиромах изполичар, предаден е по късно в идентификация и е осъден неправомерно и не по турско право а защото е душманин на господари и поборник за народ от роби, магистралите пък са търговски пътища за стоки возени от тир, и ползата им е огромна, една винетка само, инак стоката ще стане скъпа, и не хитлер ги строи, той само ги открива, зад гърба на икономическия архитект стоят пари, много, а в европа ги строят през петдесета, сега само разширяват, защото никое село, град не ще дим и грохот, що българите ни касае има тренд отдавна, да останем без родина, и просто е дошло времето на живков, да живков хитреца дето го подбрали че е тъп и не опасен и никое лоби да не надделее, и после ги изчистил до един,
17 Декември 2010 08:35
17 Декември 2010 09:04
аха, новината е една, днес без родина тия де ги пъдят, утре пъдярите, каквото за всички е за всички, причините и механизмите са непроницаемо поле но сълзите са за всички
17 Декември 2010 09:59
otnesen Някои още живеят в 80-те години на XX век
17 Декември 2010 10:42
връо е по магистрала, метам се на 4д беемвето и след два деня съм у хаагротердам, пием си кафето и обратно за 2 часа и 60 евра
17 Декември 2010 11:15
Уважаеми форумци, дълго време чета Вашите коментари.Харесвам и Калин Донков.За голямо мое съжаление никъде не прочетох идея за това как да променим нещата.На 63 години съм и този модел на обществото не ми харесва.Аз не възприемам България като моя родина, защото не притежавам нищо от нея, което да зависи само от МЕН.Това, което искам да имам е МОЕ ПАРЧЕ РОДИНА!, което да направя райска градина с моя труд.Имам и съмишленици, но бих искала да имам и сътворци.Препоръчвам ви да прочетете книгите на Владимир Мегре за Анастасия.А още по-горещо го препоръчвам на Калин Донков/ако чете този форум/.С неговата интелигентност ще разбере идеята.
17 Декември 2010 11:37
Много! Ама, много се е отнесъл Отнесения - тотално подменя фактите и отговорностите.
Учените не били модернизирали техниката и инструментите за произдводството!? Как да стане, когато по това време всичко беше за продан - за по един долар или се подаряваше на приближените на Костовци срещу комисионни. Имущество за милиарди се приватизира за жълти стотинки.
Учените не развивали селското стопанство и то било тръгнало назад!? Ами тия "сини" малоумници като Фил Кенеди и Жельо Желев дето устроиха погрома над селското стопанство и го върнаха два века назад, да не би да са член -кореспонденти на БАН!?
Не учените, а продажниците на България затриха цели отрасли - машиностроенето - каростроене, металорежещи машини, оптика, електроника, химическа промишленост, текстилна и обувна промишленост.....!?
Не българските учени замислиха псевдо-пазарните промени в България, а хранениците на Сорос, на Световната банка и Международния валутен фонд. Те са около и над нас, не ги ли виждате, господа, "отнесени"!?
Всичко, което се случи и ще се случва на България е заради продажните ни политици - майцепродавци и отцеругатели. Те са, които направиха науката и образованието мръсна дума и я натиката в калта.
Да обвиняваш учения, образования, че не се е слял и "солидаризирал с простолюдието", с лупените и продажниците - ТОВА ВЕЧЕ Е НИЗОСТ!
17 Декември 2010 11:38
stefpop, това е най-простата част - купете си парче земя и правете с нея каквото желаете. Ама проблема е, че трябват пари, нали? Че няма някой над нас, който да ни казва какво да правим, да ни спуска подаяния и най-вече да ни освобождава от отговорност. Нали така? Искаме... и дотам.

Честна дума не виждам с какви очи имате претенции към реалността, след като точно Вашето поколение проспа, буквално проспа реалното измерение на прехода. И не го разбра. И сега го отрича. Вместо да се напънете малко и да се промените за пример на следващите поколения. Да, ама не.

Сега ревем за морална деградация на подрастващите, а къде бяха тяхните дядовци, баби, лели? Къде беше обратния пример? Жалко е, когато възрастните хора, старейшините, които по идея уж били най-мъдри, се превърнат в оглупяли и емоционални реакционери, които отхвърлят всичко ново, само защото са вярвали, че цял живот Месията/Държавата ще ги дундурка. И съответно се хвърлят да гласуват за всеки нов Месия (или прост пожарникар), който обещае, че ще ги "оправи". Ама била загивала нацията.... не уважаеми - вие, вашите поколения с вашите претенции на фона на тоталното неразбиране на прехода и ценностите на капитализма, вие сте тези, които влачат нещата назад. Защото изобщо не разбирате, че иде реч за индивидуализъм, не овехтялия колективизъм, когото ръждясалите спомени превръщат в идеализиран Рай.

А децата и внуците попиват от вашата мъдрост... и после се чудите и се маете откъде тази безволевост, безинициативност у младите... откъде тази апатия, тази примиреност... откъде тази несигурност, агресия, социално отшелничество, алкохолизъм, наркомании?? Оттам - от вашата неспособност да предпазите младите от когнитивния дисонанс, който ги смля и превърна в социални отпадъци.

За БАН просто не ми се коментира - otnesen ви го е казал прекрасно
17 Декември 2010 11:39
Да обвиняваш учения, образования, че не се е слял и "солидаризирал с простолюдието", с лупените и продажниците - ТОВА ВЕЧЕ Е НИЗОСТ!

Добре де, а тогава какво е "ученият и образованият" да иска същото това простолюдие да го издържа, а?

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
17 Декември 2010 11:43
Ето, дядо Заре илюстрира прекрасно моята теза. Къде бяха истинските учени, учените-иноватори, които сами мислят, разработват и продават разработките си, а не чакат "някой отгоре" да им разреши и да делегира бюджетче за целта. Моите уважения, но е мнооооого удобно учените и интелигенцията да стоят "встрани", между властимащите и гласоподавателя и постарому да искат да са етичен законодател на обществото, само защото видите ли били интелигенция. И когато това им се откаже, защото няма какво да се лъжем БАН в лицето на Президиума и неговия фронтмен Съботинов е тотално непродуктивна институция. Институтите са институти, но никой още не е обяснил защо трябва да има една лакома и претенциозна шапка, на която да се наливат пари без въпроси.
17 Декември 2010 11:48
Всъщност всички тези полемики са смешни. БАН не може да претендира, че е "науката". Всичките им претенции се основават на това допускане, а то е нереално. Ако БАН са науката, значи в България няма истинска и ориентирана към пазара наука.
17 Декември 2010 12:01
БАН е научна организация обединяваща институти и учени.
И като всяка организация има общ орган за управление, който в случая е общото събрание.
Във това общо събрание всеки институт излъчва свои представители.
Каква продуктивност се очаква от общото събрание и как да се измери?
Интересен показател би бил например средното ниво на научна продукция на членовете на общото събрание към средната за БАН или за България ако щете.

И все пак БАН дава над 60% от световнопризнатата научна продукция в България, а зависимостта между научните изследвания и просперитета на едно общество, ако не се чувства, то просто няма смилъл да се обяснява.
17 Декември 2010 12:04
.
17 Декември 2010 12:09
анастасия, висариони, отшелници и манастири и еко живот в придосъобразна жилищна среда, май кибуци вече няма
17 Декември 2010 12:18
За връзката с бизнеса да кажа нещо.

Когато си купим електронно устроиство в което има някакъв чип, за нас това е пазарно ориентирания продукт.

За нас като клиети това е най-новото поколение продукт, но за производителя не е така. За да бъде един високотехнологиен прокукт конкурентен, се работи с по няколко поколения напред.

Т.е. ако през 3 години се появява ново поколение продукт и фирмата разработва 5 поколения напред, то с колко години напред се мисли?

Това корпоративна наука, а тя стъпва върху фундаменталната наука.

Коя фирма в България разработва продукти за след 15-на години напред, че да бъде конкурентоспособна в пазара на високотехнологични продукти?

Научните разработки имат и широка практическа полза, а в този смисъл възниква въпросът: Има ли задача поставена от държавата на БАН, с която БАН не успява да се справи?
17 Декември 2010 14:01
световнопризнатата научна продукция
призната в кой свят? в третия ли?
17 Декември 2010 14:05
Тази страна дето е строила магистрала върху костите на политически противници е била и продължава да бъде авангарда на икономиката на Европа.
Бъдещето на една страна се строи винаги върху костите на предшествениците.
Строежа на нормална инфраструктура (в частност на магистрали) е изключителна важна в този момемт за измъкване на България от блатото на ориенталщината.
Всяко нещо си отива с черни байряци като му дойде времето. За някои (Ботев, Левски) то изтича в младините, за други ( БСП ) и сто години не стигат.
БАН - вечна и памет, ще я изпратим с черни байряци (като всеки мъртвец) и облекчение, ще се премахне вонята и на разложен труп и ще полъхне свеж въздух за хората на науката от които България, сега, има огромна нужда. Не "наука" за "научни" публикации в годишници с 5 екземпляра тираж, а наука за управлението, за производството, за търговията, за интеграцията в и извън страната, наука нужна днес и утре, а не в перепективата на далечното светло бъдеще, очертано от някоя измислена юдейска религия или идеология.
17 Декември 2010 15:20
Добре де, а тогава какво е "ученият и образованият" да иска същото това простолюдие да го издържа, а?

Пролетарски глупости на филийки.
17 Декември 2010 15:26
Eх @Математик, колко му е било навремето да прочетеш поръчания и окъпан от цензурата "Частен случай" на К.Донков и да въздъхнеш облекчен "Правда НЕ на дне моря", а днес да се захласваш по пасторален О Хенри....
17 Декември 2010 15:51
sharp007 и на вас благодаря за илюстрацията. Остава да разберете, че фокуса е именно в това "обединяване". Кой днес има изгода науката да е "обединена", т.е. централизирана? Мисля, че не е нужно да се коментира повече.

Президиума на БАН не е БАН. Президиума на БАН не представлява науката, единствено себе си. Там е и проблема.
17 Декември 2010 15:55
Математик, опитайте с криптография
17 Декември 2010 17:47
Дядо Заре: "Да обвиняваш учения, образования, че не се е слял и "солидаризирал с простолюдието", с лупените и продажниците - ТОВА ВЕЧЕ Е НИЗОСТ!"

Математик: "Извинявайте, днес е петък, пазарен ден. Къде по-точно е пазарът в България, та да се ориентирам към него?"

Тези две горни изказвания са от БАНяджии, или поне защитници на БАН. Арогантност, нахалство, незачитане на чуждото мнение, свръх-високо самомнение, и нищо друго. Това е БАН. Наитина мирише на мърша, както е казал Бай Иван.


"Интересен показател би бил например средното ниво на научна продукция на членовете на общото събрание към средната за БАН или за България ако щете."
Нищо интересно няма. След като тези "членове на общото събрание" насочват паричните потоци в БАН, ще имат хиляди публикации, за които не са си мръднали пръста - просто ги пишат като съавтори.
17 Декември 2010 19:03
babajaga2-2 Това е БАН. Наитина мирише на мърша, както е казал Бай Иван.


Арогантност, нахалство, незачитане на чуждото мнение, свръх-високо самомнение, и нищо друго.
17 Декември 2010 19:17
***

Жалко.
Благодаря, Донков!

Редактирано от - sybil на 17/12/2010 г/ 21:29:36

18 Декември 2010 00:53
за К.Донков и тази седмица. Жалко, че се налага на творци като него да се занимават и със злободневното. Факт е, че "злободневното" трае вече 20 год и се превръща вече в "епоха" и спираме да мислим за него като за ефимерно, мимолетно, кратковременно.
18 Декември 2010 04:17
До Draco: Лошо е, че си се научил да пишеш преди да си се научил да четеш.
Щото в противен случай, щеше да си прочел какво пишеше в този форум преди няколко месеца и нямаше да досаждаш с настоящите си глупости.
***
Да припомня това, което една форумка го обясни с думи прости.
За да има добри учители трябва да има добри университетски преподаватели, а за да има добри университетски преподаватели трябва да има някаква научна дейност. Повечето от научната дейност у нас е в БАН. Унищожаването на БАН и висшето образование ни обрича на мизерия, обезличаване и смърт. Причината е, че образованите работници са предпоставка (необходима, но не единствена!), за повишаване на производителността, която изглежда е алфата и омегата в съвремения свят.
***
Ясно ли ти е за кого е черният креп? ЗА ТЕБЕ И ЗА ВСИЧКИ НАС.
18 Декември 2010 10:45
За част от хората, подкрепящи войнстващото невежество, може да се каже едно "Свещена простота!" (както Ян Хус е казал за бабичката, добавяща съчки към кладата). За други от тези хора обаче не е възможно и такова извинение.


Редактирано от - бавно загряващ на 18/12/2010 г/ 21:58:29

19 Декември 2010 04:17
на английски има един израз, който свободно се превежда като "хапе като прерязана на две змия", та това е което се види от БАНяджиите тука, само дето хапането им виртуално, също като и науката им.
19 Декември 2010 13:05
Първо декларация за липса на личен интерес по отношение БАН, но с изключителни интереси и отношение към науката.
Но по отношение БАН имам преки наблюдения, че има НЯКОИ места там, където не се работи ефективно. Че трябва реорганизация. Че не може по старому. По-добре е да има разделяне на фундаменталните от приложните науки. Приложните трябва да умеят да изкарват пари. Трябва да ги улеснят и да ги стимулират да правят наука, пари, чрез проекти, договори. А фундаменталните трябва да са съсредоточени около учени, школи, университети, да са "маята" за създаване на учени и да са финансирани от държавата, но без "парадиране" и "грандоманщина" за мащабите.
19 Декември 2010 22:17
Mrx++, "Къде е границата между приложна и фундаментална наука и как можеш да правиш само приложна наука? Като четеш статии от научната литература? Ама там е повечето фундаментална наука и не всичко се казва."
Между приложната и фундаменталната наука няма рязка граница, но има една много ясна разлика, и тя е в продукта: продукт на фундаменталната наука са нови знания (които рядко имат непосредствено приложение в момента в който е генерирано това ново знание), продукт на приложната наука е нещо което прави живота на хората по-лесен, което има отражение в техния всекидневен живот. И никой не е говорил да се прави само приложна наука, а да не се прави само фундаментална наука, както е сега в БАН. Не вярвам в някой законопроект за БАН да има забрана за правене на фундаментална наука. Но акцентът трябва да се сложи на приложността.
А да се прави приложна наука без да се прави преди това съответната фундаментална наука (съответната на приложението) може: и не само чрез четене на статии. Може да се повика временно някой, който е вещ в съответната фундаментална наука, като съветник (експерт) в областта; може да се пратят хора от БГ на средносрочна специализация в съответния научен център или фирма, за да усвоят необходимото и много други форми. И всичките тези форми са много по-евтини от правенето в БГ на фундаментална наука. Още повече че в БАН даже фундаменталната наука няма ясни приоритети, та после да може да се приложи в някаква приложна наука - всеки от БАН си чука такава наука, каквато на него лично му е интересна.
"1. Трябва ли: а) да се реформира БАН (дори толцък мъ-ъ-ъ-ничко), или б) всичко трябва да си остане абсолЮтно по старому, без никакви изменения?
Отговорът е утвърдителен, но от хора, които знаят какво е БАН, какво е фундаментална и приложна наука, които имат опит в чужбина, знаят как е утстроена науката там."
Та кой е този, който "знаят какво е БАН", и който има желание да направи някакви реформи? Няма такъв субект. Ти пак ни пробутваш старата песен: "То БАН трябва да се реформира, ама от самите БАНци". Самите БАНци нямат никакъв стимул да направят реформи в БАН (ако им даваха достатъчно пари, разбира се). Ако се остави на самите БАНци, до второ пришествие ще се занимавате с фундаментална наука, която съответства на
личните интереси на всеки БАНец (не случайно дефиницията за БАН е: място, където личното лЮбопитство се задоволява за сметка на данъкоплатеца).
И не ми размахвай тезата: "Ама в чужбина се прави по друг начин, вижте как го правят в Германия, УСА, Япония и т.н.". Има много разлики между тези страни и БГ, но в случая е важното, че БГ е бедна страна.
19 Декември 2010 23:49
идеята да се раздвижат феодалните старци и да бъдат контролирани изкъсо, че да прахосват по малко пари на данъкоплатеца е добра.
воят показва, че никога не са знаели в коя държава съществуват, чии средства консумират и какво освен голям праз дават на обществото.

Редактирано от - острилката на 20/12/2010 г/ 00:01:16

20 Декември 2010 17:20
Babajaga2-2 изригва "компетентност"! Първо членовете на Общото събрание са пратени там от Общите събрания на институтите на БАН, а не са назначени! Второ каква им е продукцията и компетентността се проверява например в SCOPUS, а не в главата на вещиците! И трето излиза, че Бате Бойко май "строи" магистралите, защото багеристите го пишат за съавтор? Не дрънкайте абсурди, защото ще вземете да си повярвате, а от глупостта връщане няма!...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД