:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,977
Активни 340
Страници 7,880
За един ден 1,302,066
Съдба

Животът в дом за деца е ад, от който измъкване има

Шансът да излезеш човек от институцията е да се оправиш сам, разказва Венцислав Миланов, един от малкото сираци, влезли в университет
Снимка: "Байландо"
Венцислав Миланов на сцената на "Байландо" с дуетната си половинка Нели Рангелова, с която стигна до финала. Венци събира пари за следването си в България, но мечтае за магистратура в Англия и кариера на автомобилен дизайнер зад граница. Езиков център вече му е предложил да учи английски безплатно при тях.
"Когато порасна, искам да стана известен, за да помагам на хората", пише едва 7-годишен изоставеният в дом още като бебе Венцислав Миланов в книгата за пациенти в болницата, в която го лекуват. По онова време Венци расте в поредния си дом, макар че уж е от късметлиите, защото е осиновен. "Майка ми беше много болна жена, диабетик и като всеки диабетик често боледуваше. Затова и след осиновяването пак съм бил по домовете", разказва без грам злоба срещу съдбата си Венци.

Венци обаче не затъва като повечето деца, израснали в институции, в блатото на неграмотността и асоциалното поведение. Днес е на 26 г. и е първият възпитаник на дома в Дупница, приет да учи висше образование. Стигнал е до трети курс в Техническия университет в София, специалност "Автомобилен дизайн", но повече не може да издържа финансово. Наложило му се да прекъсне преди последния семестър заради крайна липса на средства. Той беше един от финалистите на благотворителното шоу "Байландо" по Нова ТВ, където българи с проблеми танцуваха и пяха с известни хора, за да се сбъднат мечтите им. Изявяваше се в дует с поп примата Нели Рангелова. Неговата мечта, естествено, беше да събере средства, за да продължи образованието си.

Венци живее в София на свободен наем. Досега работил и въпреки това гладувал. "Ям по веднъж на ден, а понякога и през ден. За нормална издръжка на един студент трябват поне 1000 лв. - за ежедневни разходи, за образованието. Да си ходи той на лекции, да си купува материали, без да се притеснява. При нас е много скъпо, защото всички материали си купуваме сами за макетите, които правим. Моделин, гипс, всичко", казва Венцислав. В първи и втори курс вземал наследствена пенсия от 70 лв. и стипендия от 80 лв. Така изтърпял година. Тогава живял и на общежитие.

"Но нещата станаха малко по-така, доста гладувах и се наложи да започна работа", разказва той. През тази година кризата му изиграла лоша шега. Хващал се при четирима работодатели като готвач, сервитьор, барман, но първият не му платил две заплати, другите му дали по-малко от договореното. За капак преживял и тежка операция и така се стигнало до прекъсването на следването. Тежи му и че няма свестен компютър, с който да прави проектите си. Инженер без компютър е като без ръце, смята Венци. Твърди, че се старае, прави своите проекти



като преди 30 години - на ръка



И признава, че преподавателите го разбират, дори оценяват старанието му и му вдигат по малко оценките.

"Когато напусках дома, много се чудих какво ще правя. Нямам пари, нямам квартира, нямам нищо", обяснява съдбата на сираците Венци. На него обаче след серията удари съдбата най-накрая му се усмихва. Обаждат му се от Би Ти Ви да участва в несъществуващото вече предаване "Вот на доверие". Сещат се за Венци, защото се оказва един от дарителите на първата благотворителна акция "Българската коледа" през 2003 г. Тогава той използва таланта си на художник, прави изложба и парите от продадените картини дарява на кампанията, която осма година събира средства за подпомагане на лечението на болни деца.

От "Вот на доверие" Венцислав печели 6700 лв. Горе-долу толкова е годишната издръжка на едно изоставено в дом дете. "Беше напълно нормална сума, с която да стартирам в живота. Излязох на общежитие, подпомогнах си напускането на дома. Ако не беше тази игра и това участие, аз не знаех къде щях да бъда, тъй като държавата в този момент не прави абсолютно нищо за тези деца", категоричен е Венци. Докато расте в дома, той завършва машинен техникум, после се записва в тогавашния педагогически колеж в Дупница, но не го завършва, защото решава, че иска да учи в София. Приемат го в Техническия университет, където си избира автомобилния дизайн заради връзката с рисуването и със специалността му от техникума.

"Някъде в IX-X клас реших, че трябва да направя нещо с живота си, да уча по-нагоре. Започнах да уча много повече, да си оправя успеха. Тогава си подобрих оценките, бях отличник на випуска", разказва Венци. Твърди, че по онова време изобщо не можело да се разчита на грижата на възпитателите в дома. Принципът на оцеляване бил - помогни си сам, за да ти помогне и Господ. "В онези времена, когато бях по-малък, в тези институции грижите за децата ги нямаше никакви. Сега от "Закрила на детето" правят проверки, малко по-богати дарители и прочие дават дарения в домовете. Когато аз бях малък,



живеехме в стаи по 17-18 души



Бяхме една обикновена казарма", казва Венци. Според него сега домовете са малко по-нормални, въпреки че е срещу тези институции, както и да са преустроени. Категоричен е, че там се краде, не се обръща внимание на децата. "Дори на тези, които искат да правят нещо в живота си, не им се обръща внимание. Аз съм това, което съм, благодарение на нещата, които съм се опитвал да правя сам, докато другите спят", категоричен е Венци. Той сам се учи да рисува и да пее на тавана на дома или в някоя свободна стая.

Днес държавата вече има цяла програма за деинституционализация, която предвижда за 15 години да бъдат закрити всички видове домове за изоставени деца у нас, а те да се отглеждат в семейна среда или в близка до семейната. Проблемите обаче вече започват. Кметове не желаят да кандидатстват с проекти, за да получат финансиране, понеже си имали по-големи приоритети. Няма и никаква яснота какво ще се случи с услугите, след като се изчерпат парите по европрограми и заеми от Световната банка, с които се осигурява финансирането им на старта. Вече има закъсали проекти, финансирани с пари от Европа, които сега се чудят как да оцелеят без средства.

В бързането да отчетат дейност от социалното министерство натискат промените да станат прекалено бързо и така има голяма опасност деца да се връщат в семейства, напълно неподготвени да бъдат отговорни родители, предупреждават директори на домове. Стигна се дори до абсурда ресорният социален зам.-министър Валентина Симеонова да обяви, че се обмисля забрана за разсиновяванията, вместо да се мисли за обучение на кандидат-осиновителите по примера на приемните семейства. Неслучайно при тях на 10 минали през обучение твърди в желанието си остават 1-2. А подобна забрана в никакъв случай няма да накара осиновителите, които не желаят да се грижат за осиновеното си дете, да го правят добре. Същото е положението и с връщането на малчуганите в биологичните им семейства, които, щом веднъж са ги изоставили, едва ли ще се спрат да го направят втори път.

Според Венцислав политиката към изоставените деца у нас е грешна, защото се прави от хора, които



никога не са видели системата



отвътре. "Най-доброто решение е, когато една майка още в самия родилен дом започне да се чуди дали да задържи детето си, или да го изостави, да я поемат социалните служби, да й предложат необходимите програми, пари. Защото липсата на средства е проблемът, срещу който много майки застават. Ако нямат пари, как да отглеждат едно бебе? И логично много майки още в родилния дом искат да го изоставят. Много майки се страхуват, че е извънбрачно детето, че вкъщи не ги искат. С разговор с майката, с бащата, с бабата, с дядото, с някакви програми вероятно много от тези деца няма да бъдат изоставени в домовете", казва Венци, който за себе си знае, че е роден и изоставен в град Бобошево. Не знае от кого. Минава през вече закрития дом в Слатино, където изкарва от първи до трети клас. После две години расте в семейна среда при осиновителката си в Бобов дол. Но го застига вторият удар на съдбата. Започват здравословните проблеми на майка му, отказват бъбреците й, получава пълна слепота и глухота. С ходатайството на доктор стига до дома в Дупница, където расте, докато завърши средното си образование.

Превенцията вече е една от основните стратегии на политиката за деинституализация, като създаване на звената "Майка и бебе" например. В тях родилките, поети от отделенията, имат 6 месеца да осъзнаят искат ли да задържат бебето си и могат ли да му осигурят адекватни грижи. В България все повече навлизат услугите за изоставени деца от нов тип - сега е на мода приемната грижа, правят се защитени жилища, центрове за обществена подкрепа, където обаче е регламентирана помощ за майка и дете, но никой не работи с бащите. А те също трябва да бъдат част от семейството. Има вече и жилища, в които излизащи от домовете деца могат да получат още 6 месеца покрив, докато си стъпят на краката, намерят си работа и вземат живота си в ръце.
Снимка: Личен архив
Вместо да се сърди на съдбата за това, което тя му е отнела, Венци използва максимално това, което му е дала. В случая се опитва да припечели някой лев с музикалния си талант, като весели гостите в заведение.
Снимка: Архив "Сега"
Държавата бърза да закрие домовете за деца, но бъдещето на алтернативните услуги не е съвсем сигурно финансово.
15
5169
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
16 Декември 2010 20:34
Животът може да бъде ад и в някои семейства, както напоследък честа виждаме.
16 Декември 2010 23:56
"Толкова ли са били различни тези двете Българии, или просто времената се менят в тази мрачна посока..."

И двете твърдения са верни, Геновева. Ужасяващо е, но е факт. Вместо човещината и съпричастността да се увеличават и развиват с времето, се случи точно обратното. И ако преди години сираците и децата с един родител бяха някакво изключение, то сега това е масово явление. Семейството е в криза, моралът е в криза... Държавата нехае, църквата никаква я няма, бездуховността води младите до отчаяние. Те растат без авторитети, без достойни за подражание примери /без да броим Азис и Златките/, без топлота, без съпричастно и любящо семейство. После упрекваме младите, че били наркомани, престъпници, че напускали родината си. А всъщност всички ние сме виновни. Народът ни, вкопчил се в ежедневното си оцеляване, губи най-важното - децата си. И никой никога няма да ни ги върне. А ние нямаме никакво оправдание, защото българите са преживели какво ли не - кланета, робство, войни, но никога и за миг не са забравяли кое е най-важното, за което си струва да живеят и, ако се налага, да умрат. Ние обаче забравихме и ще си платим за това.
17 Декември 2010 00:59
Доколкото разбирам, наистина е събитие да се завърши висше образование, ако днес си дете от дом за изоставени деца. В същия техникум в Дупница е завършил едно момче с което се запознах наскоро, Александър Миланов. Преполагам Венци го познава. Това, което чух от Александър за домовете в България е с пъти по-лошо от написаното в статията. Той твърд, че сексуалното насилие над децата, някои от тях на по 10 години (и от двата пола), било ежедневие.

Пиша го така открито, защото Александър каза, че говорил в медиите по този въпрос нееднократно и че няма нищо против да говори отново. Откритостта му по тези въпроси дразнела бившите му съученици от тези домове - всеки си има причина за това, предполагам. Неговата идея е, че в България подобни домове трябва да се закрият веднага. Дали това е така или не е дело с което трябва да се заемат компетентните организации у нас. Според него е имало момичета забременели от персонала на домовете, които са били на по 14 години. Когато го попитах какво става с тези деца, отговорът беше - изритват ги на улицата, бременни не могат да живеят в домовете. Изхвърлени на улиците бременни деца, без семейства??? Ние в ЕС ли сме или не?

Редактирано от - Нели на 17/12/2010 г/ 07:18:28

17 Декември 2010 06:42
...сексуалното насилие над децата там, дори на по 10 години (и двата пола), било ежедневие.

Пропуснала си да отбележиш "след 10 ноември 1989г" !
Защото преди това ако се случеше такова нещо се отиваше в затвора за 10-15 години най-малко и гадовете ги беше страх и бе голяма рядкост такова нещо да се случи!
*
А от доц. Янчев и аз имам най-добри спомени - присъствах на един разговор между него и една циганка в кабинета му . Около 10 минути я разпитва за заболяването и през цялото време разговаряха на цигански ! Когато асистентите му го запитаха откъде знае така добре езика , синът на циганката отговори , потупвайки доцента приятелски по рамоното :"Ний сме завършили заедно Академията бе бате !" Много скромен , много естествен , въобще прекрасен лекар и Човек !
*
Преди издръжката , ученето и следването на деца без родители не е било проблем - Държавата , макар и социалистическа се е грижела за тях ! Сега държавата е мащеха дори за деца с двама родители !

Редактирано от - Чок觧 на 17/12/2010 г/ 06:48:54

17 Декември 2010 07:22
Вярно, че момчето за което говоря е излязло от системата на домовете на 16 години, т.е. в 1999.

Големият проблем с насилията срещу децата от домовете идва от обидно ниската квалификация на персонала в тях. Гледали сме го на документални филми, четохме го във връзка с онзи дом за умствено изоставени деца в Могилино в 2008, където децата години наред са били недохранвани. Не става въпрос дори за образование, те физически трудно са оцелявали. Тези домове са по правило в отдалечени от големите градове места, където властват месните закони и хора, където няма закони, обществено мнение и оргнизации, които да се грижат за детските права и развитие. В допълнение, никой завършил висше образование не иска да прекарва живота си на подобно място.
17 Декември 2010 08:45

И ако държавата продължава да намалява броя на персонала, който се грижи за тези деца, а също и възнаграждението им, нещата ще стават още по-зле. Когато 1 човек се грижи за 15 деца, нямащи никакви пари (освен 30 лв., които им отпуска държавата на месец)не мисля, че ще има голям успех във възпитанието и обучението им.
17 Декември 2010 09:53
Чета Геновева и си мисля: Тоя пък Смирненски какви глупости е писал за малки кибритопродавачки, за гладни деца гледащи витрините и други??!!
17 Декември 2010 13:44
Сирак, но с някакви близки (и дори може би някакво наследство, къща, в която да живее, след като напусне дома, и пр.) и дете без дом и близки са леко различни неща.
Макар че със сигурност черната боя бива засилвана при представянето на нещата. Характерно за България, че даже и неизбежно. ; )
П.П. Верно ли студент с по-малко от хиляда лева не може да се издържа? Има цели семейства, които общо изцкарват по толкова, че и по-малко, интересно техните деца как ли учат.

Редактирано от - plod4e на 17/12/2010 г/ 13:47:49

17 Декември 2010 14:55
Безумци! Изхвърлиха психично болните на улицата, сега е ред на децата да се редят пред кофите за боклук.
17 Декември 2010 15:00
Ахъ. Няма дом, няма проблем. Близките на психично болните да се оправят.
Същото и за децата на родители, които не се грижат добре за тях, за децата с увреждания и пр.
Не че нещата трябва да останат, както са сега, ама закриването на домовете е най-лесното решение. Не знам що така не са сетили за него досега.
17 Декември 2010 15:16
Смирненски пишеше за малката цветопродавачка. Приказката за малката кибритопродавачка е на Андерсен.
17 Декември 2010 18:04
Нели, извинявай, но си в грешка. Големият български поет Христо Смирненски има прекрасно стихотворение за малката бедна продавачка на цветя. Не бъди чукча, четенето не вреди, а даже и помага... 8)
17 Декември 2010 19:01
Мао, я сега малко по-спокойно и не толкова емоционално се върна по-горе и прочети какво точно съм написала. После може и да се извиниш.
17 Декември 2010 19:25
Мао, Нели не е в грешка, в грешка си ти и оттук нататък разсъждавай за четене, чукчи и прочие изтъркани лафове. Пък ако имаш достойнство трябва да се извиниш!
17 Декември 2010 19:48
Благодаря, пенелопа!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД