Христина Христова е родена на 21 януари 1954 г. в с. Попица, Врачанско. По професия е социолог. Бивш министър на труда и социалните грижи в кабинета на Симеон Сакскобургготски. Председател на НДСВ.
- Г-жо Христова, кое в социалната политика на ГЕРБ ви възмущава най-много като бивш социален министър? Въпросът е негативен, понеже положителни неща почти няма.
- Именно това ме възмущава - нищоправенето. Ето, започнаха пенсионна реформа - една от най-тежките реформи, които България трябва да направи поради многото неблагоприятни тенденции в демографската ситуация. Но какво направи от реформата това правителство? Три обезпокоителни неща - увеличи осигурителната тежест с 1.8%, от 2012 г. започва да нараства с 4 месеца осигурителният стаж за всяка година и трето - национализираха се 100 млн. от професионалните пенсионни схеми. Ето това е равносметката. Какво се случва на пазара на труда? Какво се случва в политиката за семейството? Какво се случва в политиката за децата в риск? Да сте чули някоя нова програма, с която това правителство ще се запомни? Още продължават програмите, които направихме през 2002-2003 г. - "Личен асистент", "Социален асистент", "Старт в кариерата", "Помощ за пенсиониране". Така че ако нещо ме безпокои, това е нищоправенето, непрестанното критикуване на предишните и хвърлянето на цялата тежест и отговорност към 2021-2032 г. за следващи правителства. И то с прецедент в нашето законодателство. Реформи за 15-20 г. напред се залагат в стратегии, а сега се направиха законови промени за бъдещи действия, които не са започнали в момента.
- Вие първи завъртяхте тезата, че ГЕРБ завива наляво. Но може ли да се нарече ляво правителство, което товари с данъци бедните, а щади богатите?
- Аз мисля, че това е ляв завой, защото се увеличава данъчната тежест, увеличават се акцизите на цигари и горива. Увеличи се горната граница за данък сгради на общините. Увеличи се осигурителната тежест. Същевременно не виждам да се прави нищо за подкрепа на бизнеса, което е дясна политика. Мисля, че правителството на ГЕРБ отива наляво, дори като увеличава намесата на държавата в живота на хората. Тече процес на централизация на властта, обратен на цялата философия на ЕС за децентрализация на държавните и обществените дейности.
- През последните месеци обикаляте страната, обяснявате на хората колко е лош бюджетът за догодина. НДСВ като алтернатива на сегашното управление ли се възприема?
- Ние дълго време казвахме, че с ГЕРБ сме конкуренти, защото имахме голямо сходство в програмите за управление. Но те изневериха на предварителните си намерения и загубиха нашето доверие. Със своите виждания за данъчноосигурителната тежест и за облекчаване на инвестиционния процес, както и с вижданията си за правата на гражданите, ние категорично сме алтернатива на ГЕРБ.
- Като споменахте правата на гражданите, преди дни изразихте безпокойството си до ВСС и вътрешната парламентарна комисия от зачестилите прояви на полицейщина. Какво ви притеснява?
- От трибуната на парламента бяха оповестени текстове от специални разузнавателни средства при подслушването на горнооряховските лекари. И ние задаваме въпроса на ВСС и на депутатите кой даде разрешение за това и на какво основание? Има ли доказателства, че тези хора са извършили особено тежки престъпления? По каква процедура се разсекретиха тези данни? Големият политически въпрос е за прозрачността на управлението. От ГЕРБ трябва да излязат и да обяснят за какво са подслушвани тези хора. В противен случай се пораждат всевъзможни слухове, включително и този, че цялата акция е опит за дискредитиране на кмета на града, който влезе в сложни взаимоотношения със собствената си партия ГЕРБ. Там, където няма прозрачност, се раждат слуховете.
- В НДСВ изглеждате мотивирани да се върнете в голямата политическа игра. Как смятате да го постигнете? Ето, в събота се събира националният съвет на партията. Какви въпроси ще обсъдите?
- Много сериозно се готвим за предстоящите местни и президентски избори. Това беше предшествано от едногодишна вътрешнопартийна отчетно-изборна кампания. Структурите дадоха оценката си за политиката на тройната коалиция, избраха си лидери и организациите ни очакват инструкции за началото на предизборната кампания. НДСВ ще стартира предизборните си дейности още от 3 януари, от първия работен ден на следващата година. Ние сме готови със своя стратегически план, имаме планове за всеки месец до датата на изборите.
- И каква е целта ви?
- Целта е успешно представяне на местните избори. Парадоксът на НДСВ е, че за 8 години от своето съществуване 8 години е била във властта. Всеки ден е трябвало да решава управленски задачи и е неглижирала организационната си структура. Винаги са били неглижирани и местните избори - и 2007 г. и 2009 г. Искаме да поправим тази грешка. Да не говорим, че никога не сме участвали и в президентски избори и там също ще се стремим към едно много успешно представяне.
- Вече наясно ли сте със стратегията - самостоятелен кандидат за президент или подкрепа за независим с широка обществена подкрепа?
- НДСВ може спокойно да каже, че има в своите среди такива личности, които и досега са получавали по-широка обществена подкрепа от тази за политическата партия. Ние ще заложим на тези хора. Формите за явяване са три - партиен кандидат, коалиционен и обществен комитет. По този въпрос не е дебатирано. Но със сигурност ще излъчим кандидат. На националния съвет в събота ще разгледаме нашата концепция за следващия президентски кандидат. Това е виждането на НДСВ какво трябва да представлява следващият мандат. Ето, досега казвахме, че имаме социален президент. От тук нататък ние ще изградим нашите характеристики и няма да търсим длъжност за човека, а човек за този мандат.
- И как ще изглежда този кандидат според стратегията ви?
- Либерален, практичен президент. Президент, който да работи за освежаване на образа на България като страна - членка на ЕС. Либерален президент ще рече такъв, който брани правата и свободите на гражданите и създава широк простор за стопанската инициатива на хората.
- Все още ли смятате Меглена Кунева като най-подходящият кандидат за този пост?
- Не бих искала да коментирам конкретно име, докато не го обсъдим в ръководните органи на партията. Иначе се създават спекулации. Непрекъснато пристигат предложения от нашите членове и симпатизанти за най-различни имена.
- Възможно ли е на президентските избори да ви видим заедно с новото президентско движение АБВ зад общ кандидат?
- Не са обсъждани тези въпроси. Но има един стар принцип: в политиката никога не казвай "никога".
- Как тълкувате заявката на ДПС за завой надясно?
- Всъщност ние с ДПС си сътрудничим на международно ниво като членове на европейското либерално семейство. Либералното у нас се възприема по-скоро като дясно. Така че не ме учудва този анонс. Но ако направим по-дълбок анализ, възниква въпросът има ли ДПС социална база да бъде дясна партия?
- Има ли?
- Мисля, че тук може да се намери известно противоречие между завоя надясно и социално-икономическия статус на електората на ДПС.
- Голяма борба пада за запълване на центристката ниша, освободена от НДСВ. Натам се е устремило движението на Първанов, там отдавна е и ДПС. Възможно ли е да се стигне до нова тройна коалиция между НДСВ, АБВ и ДПС?
- Не е време, дори не е предизборен период, за да говорим на глас за коалиционна политика. Всичко е въпрос на преценка за това кое е най-приемливото, за да се прави добра политика за гражданите на България.
Партията на Борисов съвсем олевя
А партията на Христова съвсем се оля.
(респективно изчезна безвъзвратно в историята)