:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,101
Активни 446
Страници 8,004
За един ден 1,302,066
Глобално

Свят без лидер е по-опасен от Студената война

Липсата на империя прави съвременността ни турбулентна, а ако Америка започне да страни от международните си отговорности, това може да има пагубни последици
Робърт Каплан
Валутни войни. Терористични нападения. Военни конфликти. Диктаторски режими в гонитба за ядрено оръжие. Разпадащи се държави. А сега и масово изтичане на секретни документи. Каква е причината за тази турбулентност?

Липсата на империя. По време на Студената война светът бе разделен на две имперски системи - съветската и американската. Съветската империя, наследница на Киевска Рус, средновековна Москва и династичната държава на Романови, покриваше Източна Европа, Кавказ и Средна Азия. Тя подкрепяше и някои режими в Африка, Близкия изток и Латинска Америка. Американската империя - наследница на морските държави Венеция и Великобритания - също подкрепяше съюзници, особено в Западна Европа и Източна Азия. Придържайки се към традициите на Римската империя, която държеше гарнизони в провинциите, Вашингтон бе разположил бази в Западна Германия, Турция, Южна Корея и Япония. Фактически той бе обкръжил Съветския съюз.

Но разпадът на съветската империя, макар че предизвика еуфория на Запад и донесе свобода в Централна Европа,



възпламени етнически конфликти



на Балканите и Кавказ, което костваше живота на стотици хиляди хора, а милиони станаха бежанци (50 000 души загинаха само в гражданската война в Таджикистан през 90-те години, за която в американските медии само се споменаваше).

Разпадът на СССР отприщи също икономически и социален хаос в самата Русия, размъти и водите в Близкия изток. Не бе случайно, че иракският президент Саддам Хюсеин нападна Кувейт по-малко от година след падането на Берлинската стена. Пък и немислимо би било САЩ да нападнат Ирак, ако през 2003 г. съществуваше Съветският съюз - покровителят на Багдад. А и ако съветската империя не се бе разпаднала и не бе напуснала позорно Афганистан, Осама бин Ладен нямаше да намери убежище там и вероятно нямаше да има и 11 септември 2001 година. Такова бе възмездието от разпада на империята.

А сега се разклаща и втората колона, която крепеше мира по време на Студената война - САЩ. В същото време Китай и Индия не са готови и не искат да запълнят отворилата се ниша. Внезапен провал от наша страна няма да има, защото САЩ, за разлика от Съветския съюз, се крепят на икономическа и политическа свобода. Но нашата способност да поддържаме



поне минимален ред в света лека-полека увяхва



Дните на долара като резервна валута са преброени, а нашата дипломация окуця от масовото изтичане на поверителна информация.

Да вземем и военната мощ на САЩ. Сухопътните войски печелят войни, но епохата, в която театърът на конфликтите е глобален, флотът и авиацията са по-точни фактори за националната мощ (едно нападение примерно срещу Иран може да стане само с флот и авиация). Ако по времето на Рейгън САЩ имаха почти 600 бойни кораба, днес те са по-малко от 300. В същото време китайският и индийският флот нарастват ускорено. Подобни тенденции ще се засилват, защото Америка ще се спасява от фискалната криза чрез орязване на бюджета за отбрана. Засега САЩ господстват по море и въздух и това положение ще продължи още дълги години, но дистанцията между САЩ и останалите страни се съкращава.

Терористичните удари, етническата жестокост, стремежът за придобиване на страховити оръжия и публикацията на секретните материали са все дела на хора, които няма да избягат от морална отговорност. Но събитията в нашата епоха се вписват в конкретен контекст - на една изчезнала империя, която е господствала на сушата, и на друга империя, която господства по море, но открива, че все по-малко е способна да влияе върху събитията, че дори е все по-малко сигурна в каузата, за която се бори.

Това не е обвинение към външната политиката на президента Обама. Неубедителни са алтернативните варианти за действията му спрямо Северна Корея, Ирак и Иран. А и текат ожесточени дебати за действията ни в Афганистан. Но няма никакво съмнение, че постимпериалистическият свят, в който живеем,



позволява по-голяма разруха в сравнение със Студената война



Икономисването на нашата мощ, за да забавим американския залез в постиракския и постафганистанския свят, означава да избягваме изтощаващите сухопътни кампании и да се фокусираме в ролята на офшорен балансьор - нашите въздушни и морски сили да се мяркат на хоризонта, а да се намесват само при наличие на действия, които по безспорен начин застрашават нашите съюзници и световния ред като цяло. Това може и да е изгодно за Америка, но дори само сигналът за намерението да стоим настрана ще окуражи регионалните тирании, които и без това създават свой ред в някои ключови райони на света.

Северна Корея вече реализира програмата си за ядрени оръжия и дори обстрелва с артилерия южнокорейски остров, демонстрирайки по този начин ограничената мощ и на САЩ, и на Китай в полуанархичния ни свят. По време на студената война СССР държеше изкъсо Северна Корея, а флотът на САЩ господстваше в Тихия океан, сякаш той е американско езеро. Но икономическата мощ на Китай в региона плюс войните ни в Близкия изток, които отклоняват вниманието ни, променят обстановката в западната част на Тихоокеанския регион от благополучна и стабилна към по-несигурна и сложна.

Китайският флот изостава от американския с десетилетия, но това не бива да ни утешава. Току-що изпитали на гърба си асиметрична война на суша, САЩ сега трябва да очакват асиметрични предизвикателства и по море. Китай осъвременява средствата си за водене на минна война, системите си за хидролокация на дъното, както и компютърните системи, обслужващи противокорабните балистични ракети, да не говорим за дизелово-електрическите и атомните подводници. Така че в близките години Китай ще представлява по-голяма заплаха за действията на американския флот.

Що се отнася до Тайван, Китай е насочил срещу острова 1500 балистични ракети с малък радиус, въпреки че всяка седмица стотици търговски полети свързват Тайван с континента в рамките на една мирна търговия. Когато в следващите години Китай включи Тайван в пределите си, това ще бъде сигнал за появата на наистина многополюсна Източна Азия,



която е по-малко предвидима във военно отношение



В Близкия изток виждаме реален разпад на империалистическия ред от епохата на студената война. Ясно изразената израелско-арабска дихотомия, отразяваща американско-съветската дихотомия, бе заменена с по-нестабилно разпределение на силите, при което сферата на иранското влияние се разпростира от Ливан до западната част на Афганистан. Срещу него са се изправили Израел и сунитско-арабските държави. Докато Турция, която вече е ислямска и вече не е прозападна, се налага като балансираща сила.

Да, империите налагат ред, но този ред далеч не е непременно добър, както ни показва нарастващата иранска сфера на влияние. Заплахите на САЩ спрямо Иран определено са неубедителни заради имперското изтощение - резултат от кампаниите в Ирак и Афганистан. Ние вероятно вече няма да участваме в друга война в Близкия изток, дори ако този чист егоизъм доведе региона до ядрена надпревара и безизходица.

Прието е да се смята, че при отстъпването ни Китай ще засилва позициите в постамериканския свят. Този извод се прави въз основа на предпоставката, че всички империи са еднакви. Но уроците на историите ясно показват, че това не е така. И съвсем не е задължително една империя автоматично да запълни нишата, освободена от друга.



И Съветският съюз, и САЩ бяха мисионерски сили,



движени от идеали - комунизма и либералната демокрация, - чрез които можеха да поддържат глобалния ред. Докато Китай няма такъв велик идеал. Експанзията му е движена от глад за природни ресурси (въглеводороди, руди, метали), които са му необходими, за да превърне в средна класа милиардното си население.

Това може да насърчи развитието на търговските системи между страните от Индийския океан, Африка и Средна Азия, което би поддържало мира с минимална намеса на САЩ. Но кой ще запълни моралната празнота? Няма ли на Китай да му е все едно дали Техеран разработва ядрено оръжие, щом ще има достъп до иранския природен газ? Пекин може и да не харесва изцяло севернокорейския режим, който постоянно държи населението си в полугладно състояние, но Китай въпреки това го подкрепя.

В момента Пекин безплатно се възползва от факта, че флотът на САЩ защитава морските търговски пътища и гледа как ние се борим да стабилизираме Афганистан и Пакистан, за да може един ден да експлоатира природните им ресурси.

Ако студената война бе епоха на относителна стабилност, осигурена от мълчаливото разбирателство между империите, днес имаме една отслабваща империя (тоест САЩ), опитваща се да поддържа реда в един свят, в който възникват нови и понякога враждебни сили.

Американската империя винаги е била



повече структурна, отколкото духовна



Нейната мрежа от съюзи напомня аналогичните системи, изграждани от империите в миналото. Заплахите пред нейните войски в чужбина са сравними с опасностите, стоварвали се върху някогашните имперски армии, въпреки че днес американската общественост, особено след провалите в Ирак и Афганистан, изобщо не е предразположена към военни авантюри по суша, които са били типични за империите от времето на античността.

Американците нямат имперско съзнание. Но ако ние по-малко сме ангажирани със света, това може да има разрушителни последици за човечество. Разрушенията, на които сме свидетели днес, подсказват какво ще стане, ако нашата държава започне да бяга от изпълнението на своите международни отговорности.



--------------------

*Робърт Каплан е старши сътрудник в Центъра за новата американска сигурност. Автор е на 10 книги по въпросите на геополитиката, американската военна мощ и отделни региони, включително Балканите.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Екипажът на самолетоносача "Джордж Вашингтон", който е част от Седми американски флот, се събира на палубата, докато напуска базата си в Пусан, за да участва в състоялите се през юли маневри с Южна Корея. Америка ще бъдат първа военноморска сила още дълго време, но другите страни ще скъсяват дистанцията с нея.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Центърът на Шанхай е един модерен град, който по нищо не се отличава от големите западни градове. Китай е в подем, но дали ще замени съветската или американската империя, след като няма глобална мисионерска визия?
106
4580
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
106
 Видими 
20 Декември 2010 19:28
Не знаех че САЩ са наследници на Венецианската република и Британската империя, а и едва ли някой знае освен самите американци. Тия хора живеят в кокаинови облаци !
20 Декември 2010 19:38
..Американската империя - наследница на морските държави Венеция и Великобритания..

..Да вземем и военната мощ на САЩ. Сухопътните войски печелят войни..

..флотът на САЩ господстваше в Тихия океан, сякаш той е американско езеро..

..Но кой ще запълни моралната празнота?..


Господи Боже, наистина ли са толкова тъпи?
20 Декември 2010 19:39
Още един кандидат доктринер! Света сърба попарата на Збигнев Бжежински и Хенри Кисинджър и така се е напари, че ако се казваш Каплан по-добре се скрий някъде!
20 Декември 2010 19:44
При 5-6000 години човешка цивилизация да се чуди човек какво е правил света без американците, как е оцелял !?
20 Декември 2010 20:07
Много обичам еврейски масали...

И си вярват, горките, че другите /т.е. ние "гоите"/ сме готови да приемем всяка тяхна глупост. Обаче нещо понамаляха тези, които се вързват на лъжите на"богоизбраните".

20 Декември 2010 20:10
Свят без лидер е по-опасен от Студената война

Тази статия да не е публикувана заради днешния рожден ден на Сталин ?
Я знаю, что после моей смерти на мою могилу нанесут кучу мусора, но ветер истории безжалостно развеет ее! (И.В.Сталин, 1943 г.)
20 Декември 2010 20:19
До fikata47,
Може би си прав. Все пак Коба създаде Израел...
20 Декември 2010 20:20
Интересно тези юнаци винаги смятат , че без тях светът не може да се управлява.Тогава питам аз как светът е съществувал и се е управлявал преди Колумб да открие Америка и малко по късно Англия да изпрати на заточение там всичките осъдени на каторга престъпници, положили началото на прословутата днес "американска нация".Боже пази Б-я от тези юнаци и посланника им.Амин!
20 Декември 2010 20:21
Това как да го четем?
да подкрепим Другари, Лидера бащица,
оти без лидер, варварските орди ще ни погълнат

Альо,
а невидимата ръка на пазара, либерланото, вся и все младо, ценно, красиво и демократичното и так прочие ....
Къде остана тоз набор от еволюционни и хуманни ценности да попитам аз?
20 Декември 2010 20:21
Цитат "Експанзията му (на Китай) е движена от глад за природни ресурси (въглеводороди, руди, метали), които са му необходими, за да превърне в средна класа милиардното си население"
Боже... за да стане това, целия свят трябва да стане китайски! В Китай може да има поносимо разпределение на благосъстояние по два начина
1. или трябва да намалят драстично броя на населението
2. или да станат до един правоверни будистки монаси, не отдаващи значение на материалното
Ако Китай, а и целия свят не намали лакомията за материалното и не трансформира икономиката към пестеливост, трябва да търсим друга планета или да се самоизтребим.

Редактирано от - borony на 20/12/2010 г/ 20:37:13

20 Декември 2010 20:34
те ресурсите може и да стигнат. ама требе тенджурите, печките и кумпутрите да ги върнем към германскио модел ма производство.
20 Декември 2010 21:05
Аз съм стъписан. Това е геополитически шедьовър. Човека казва много верни неща.
Грешката му е, че не познава добре историята и прекалено се уповава на флот и авиация, след като емперически е доказано, че пехотата и артилерията са боговете на войната.
Да, по-времето на Колумб и великите географски открития флотът е бил безценен.
По късно ингилизите приемат през 1889 г закона за морска защита в който е залегнал принципа за "стандарта на двете сили". Според този принцип английския флот трябва да се развнява на сборът от следващите го два. През същата 1889 г британския флот е дори колкото 5-те следващи го флота. Другите велики сили обаче не закъсняват и само след 10 години британския флот е колкото френския и руския, но ако някоя от великите сили направи комбина с реднеците то ингилизите остават втори.
В момента щатския флот има към 280 кораба а руския 250. Разбира се в качествено отношение американците са доста напред, но въпреки това не могат да се сравняват с Англия от 1889г в никакъв случай.
И най-важното. В момента настъпва ерата на Евразия. Суперконтинента на бъдещето където живее 60% от земното население. Там флотът е безмислен.
Огромно значение ще има "богът на войната". Реднеците ще бъдат периферия. Нека си плават до разни "г..ове на гографията" като Австралия и Нова Зеландия, но светтът ще се върти около Евразия. А там държавата КитРус ще бъде абсолютен властелин!
20 Декември 2010 21:05
До borony,
Има интересна еврейска теория / лицето с типична американска фамилия Каплан/ ти я пробутва - теорията за " златните три милиарда жители на планетата"- т.е. планетата Земя, не може да изхрани и облече повече - един милиард "златни " жители / досети кои са те/, един милиард "обслужващи" / цяла източна Европа и Азия/ и един милиард "боклуци" - Африка, Латинска Америка и Близкия Изток- резервоар за "лакеите".
Другите, излишните, те трябва да бъдат изтребени.
Моля, не ти харесва, ами еврейчето Каплан ти го е казало в прав текст.
Да, но в Пекин и Москва си имат по- различни представи и ще се сражават, не на живот, а на смърт, защото става въпрос за физическото оцеляване на милиарди човешки същества, е според евреите, те не са хора, те са нечовеци "гои", и ние сме в тази категория
20 Декември 2010 21:50
Всички коментирарат "реднеците", а забравят само едно.Нещо летя 244 дни в Космоса(Boeing X-37, върна се и пак ще излети.За разлика от "Глонас", "Булава" и т.н.А някои все още ги е страх от 6-ти или 7-ми флот.
20 Декември 2010 21:53
Само един въпрос.Колко от руските кораби са "галери"? Защото си имат "гребец".......
20 Декември 2010 21:54
До tramtaram,
Е, и, кво', да скачаме и викаме "ура".
20 Декември 2010 21:54
„Американците нямат имперско съзнание.“ - Айде бе, ама наистина ли бе?И това доживяхме.Ама я да видим корабчета плуват ли в окото ми?
Като четях статията се върнах в годините на политпросветните събрания на които някой мастит лектор ни убеждаваше че „..Чили ще бъде втора Куба..“, че „империализма ще загнива“, че „социализма ще победи“ и други бля, бля от тоя род и сам не си вярваше, ама нали трябваше да си заработи надницата на платен агитатор.Едно време и такива имаше-на щат към ОК на БКП, АОНСУ и др. дрън, дрън институции.
Сега и този ни търкаля пинизи и ни обяснява колко било хубаво да ядем доматите с коловете.
Извинявам се за неподредените си думи, но не можах да се стърпя, щото някак си изведнъж осъзнах колко безнадездно и тъпо е всичко мамка му.И много ми е жал за децата ми, щото и тях ще ги зомбират със сладки приказки за светлото бъдеще.Само че там няма да се вижда победилия комунизъм, а усмихнатата демокрация.Ще се вижда, ама чушки!Пфу, гади ми се!Ще си отворя една бира.Наздрав а всички, които са съгласни с мен.


20 Декември 2010 21:56
Мао,
Обясни, моля ти се на нас по простите, аджеба този "експерт" Каплан защо ти се струва евреин.
Само питам, не пипам
20 Декември 2010 22:01
До Mao
Не, но нещата се гледат едностранчиво.Прилича ми на някакъв "блядски" форум.
20 Декември 2010 22:02
До sbur70,
А познай до три пъти. Фамилията Каплан, е като фамилията Паси, типично българска/американска фамилия.
Това че се правиш на умряла лисица няма да помогне, ти си "гой", гаден мръсен нееврей, даже не си wasp, нямаш шанс, брато, никакъв...
20 Декември 2010 22:04
До vali cop:Една смокинова.Наздраве!
20 Декември 2010 22:12
До Mao:Нямаше ли някаква Фани Каплан в историята?
20 Декември 2010 22:14
До tramtaram,
И кое казваш е едностранчивото, нещо не схващам...
Някой не си падат по еврейско-американския модел на "демокрация".
Знам, лоши хора, анархисти, комунисти, маоисти, левичари, четат говедатата "Уикилийкс" и не вярват на CNN и фокс нюз. Гадове мръсни
20 Декември 2010 22:17
"Нямаше ли някаква Фани Каплан в историята?"
Имаше, и ...
20 Декември 2010 22:18
До Mao:"Уикилийкс" e интересно нещо.Много разкрива, ама много, мнооого.Но защо ли все неща, които служат на някой.Дали не на Каплан?
20 Декември 2010 22:20
A преди два дни реднеците сигурно за стотен път се опитаха да свалят ракета с противоракета, ама йок па се ус..аха. Некой нещо да каже а?
А некой нещо да каже, че от другата година шъ има приземяване и поне 7 години нема да има американска пилотирана космонавтика.
20 Декември 2010 22:21
Ами има мавзолей.Значи е правилна личност.Оставила е нещо след себе си.
20 Декември 2010 22:24
Sorry ZIP.Boeing X-37.И "Глонас"
20 Декември 2010 22:25
"Уикилийкс" e интересно нещо.Много разкрива, ама много, мнооого.Но защо ли все неща, които служат на някой.Дали не на Каплан?"
Може и да е, но може и да не е, ... както се казва има и приятни изненади
20 Декември 2010 22:25
Авторът е "реалполитик" и политически неоконсерватор. Стана известен по време на иракската война със статията си за миролюбието на Европа като функция на слабостта й. Повечето в статията е правилно. Именно това, от което се възмущават другарите. Но меракът на Каплан за много по-големи харчове на САЩ за военните е кауза пердута. Самите републиканци в момента искат съкращение 30-35%. А либералите по начало са против голяма военна машина.

И това е за добро. САЩ трябва да се прибере малко от източното полукълбо и да го остави да се оправя само, а да се погрижи за собственото си спасение. Да разчита повече на софт пауър-а си там. Това ще отнеме и живеца на антиамериканските сили по света, от Ал Кайда до Иран, за които именно американската военна наглост е главен възбудител. Европа е време да си отгледа нокти. Западното полукълбо и Тихият океан ще останат грижа на САЩ, докато северна Корея и КНР имат възможност да причиняват хаос.

Редактирано от - Чичо Фичо на 20/12/2010 г/ 22:29:47

20 Декември 2010 22:30
До Чичо Фичо:Един реален поглед върху нещата.
20 Декември 2010 22:38
До Mao:Например за сметките и лицата в "Gunvor"
20 Декември 2010 22:38
Прав си tramtaram,
Фичо винаги се е отличавал с "реалполитически" поглед върху нещата.
Много ми хареса сравнението между Северна Корея и Поднебесната. Каква дълбочина и широта на мисълта. Просто готов политически коментатор на CNN

Ти, какво, да не си
Е, четохме статията на такъв, стига ни за днес
20 Декември 2010 22:40
Доктринерство "ала Монро" по фичовски. Специалитет на заведението
20 Декември 2010 22:42
Преходът от империя /особено в сащския вариант/ към нормална държава е изключително труден, това е висш пилотаж в политиката. Навремето Тойнби е предчувствал залеза на Британия и именно поради тази причини особено се е интересувал от Турция и Ататюрк, защото е усещал, че турците се справят. Когато империята почне да се нормализира идва един процес, който англичаните след ВСВ наричаха управление на упадъка. Имам обаче усещането, че УСА в момента се опитва да глътне целия свят, докато трябва да се пребазира в регионална сила. Атакува в момент в който трябва да мине в отбрана. И ще плати висока цена за това.
20 Декември 2010 22:44
Значи всичко от 20-ти век е било случайно? Въздух под налягане? Оставени сме били да си се развиваме като бледи спирохети в гостоприемника им? Над 250г. възход и доминация на баш Лихварите и след като светът им е в кунките, сега се ронят сълзи, че нямало империя и имперско мислене?!
- Не гладайте какво приказват, а какво правят! - така казва мъдреците от оно време.

Псаницата по ми мяза на димка пусната в театрото. Пръдня в асансьора. Призив някакъв:
- "Трябва да искате Империята ни да се задържи, на всяка цена!" Инак - льошо...

Нямали морален императив? Ами как ще имат, след като Бога и Мамона им е единствено долара. А той се оказа зелена шума, нищо друго или по-скоро, нещо без покритие и без стойност. Е, малко бъркам - със стойността на оръжията за да го пазят и налагат на... Хайде да не казва сакралната дума с три букви...

Явно са подхванали вече Песента на сирените, въпросът е дали Аргонавтите, останалата част на света са осъзнали, че без восък в ушите няма да преживеем "демокрацията" на Лихварите. Умишлено докаран е той, светът, до там, че да бъде ограбен по-лесно - до шушка..От "богоизбраните", за да властват те над развалините му...
20 Декември 2010 22:45
Пиндостан - наследница на Венеция! О, мама мия (3), лет ми гоу
20 Декември 2010 22:49
До Mao:Не мисля че съм но според мен има различни гледни точки.А Поднебесната си има всичко:и потенциал, и ресурси, и територии(за разширяване на жизненото пространство).Дано "галерите" развият достатъчна скорост.Хохли спасите Европу.Стойте на Волгу на смерть!
20 Декември 2010 23:02
До tramtaram,
"стояли" и "будут стоят" , и не само "на Волге".
И Поднебесната и Русия ще се сражават, защото нямат друга алтернатива.
Никой не обича да е слуга и роб, на фичетата и такива като тебе, може и да им е приятно да слугуват, но има и други...
20 Декември 2010 23:05
38 мнения, и нито едно човече зад тях да има да каже нещо.Това не съм го виждал у форума последните 9 г.
20 Декември 2010 23:11
До /eko,
Ти какво очакваш, когато едно еврейчи ти казва в прав текст " Или ще ни слугувате, или ще ви е...ма..та" Какво да скачаме от радост ?!? Да се обявим за 14-то коляно на хазарите ?
20 Декември 2010 23:14
Чака да минат още девет години гледане "у форума", след което може и да напише нещо, заслужаващо си прочитането. Ама надали...
20 Декември 2010 23:17
Лека нощ.Не казахме нищо интересно според един участник, ама нейсе.Следващият път повече....
20 Декември 2010 23:18
Този път вдигам палче на Фичо
...
САЩ като наследник на Венеция и Британия, се има предвид наследник на тези държави с развит флот и вековна традиция в мореплаването, изучаването и колонизирането на далечни страни, морската търговия и дипломация. Такива държави в историята няма много. Например Русия, Китай, Индия никога не са били такива.
Твърде жалко, че повечето от коментиращите са неспособни дори да разберат текста на статията, да не кажа че са откровени олигофрени.
20 Декември 2010 23:19
Ти какво очакваш, когато едно еврейчи ти казва в прав текст " Или ще ни слугувате, или ще ви е...ма..та" Какво да скачаме от радост ?!? Да се обявим за 14-то коляно на хазарите ?

Продължавай да блъскаш главата в стената, и това е решение...
20 Декември 2010 23:21
Dinain
20 Декември 2010 23:24
Чети Динчо, чети - инак глупости пишеш. Да не би...?

Ти от коя страна на Сопата си?
20 Декември 2010 23:27
Dinain-чо, къде се буташ между шамарите
Трай си, защото палачинката има две страни, да няма после "ама аз не знаех, че може и да се обърне".
20 Декември 2010 23:35
Да се обявим за 14-то коляно на хазарите ?

Може и за по-близки роднини да се обявим. Трябва само да подходим тарикатски по въпроса. Например да врътнем роднинството през древен Египет.
Знайно е например, че древноегипетската дума "ба" означава "душа" (по-точно един от двата вида душа, носител на живота).
И ето, в езика ни тази дума е съхранена:
ри-ба - воден живот
жа-ба - блатен живот
гъ-ба - почвен живот
бу-ба - неприятен, противен живот
е-ба - давам живот
ба-ба - двойно дала живот
ба-чела (пчела)

А ако впрегнем Игнатов, и още езикови аналогии ще изнамери.
20 Декември 2010 23:38
Тава със Сирените и Аргонавтите ми хареса. Само дето не са само Сирени, ами има и един Сирен - Фичо!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД