:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,494
Активни 437
Страници 8,397
За един ден 1,302,066
Казуси

Излизането в отпуск може да стане мисия невъзможна

Задължителният график, по който ще се почива и ще се наказват работодателите за недадени отпуски, трудно ще се спазва
СНИМКА: ИМПАКТ ПРЕС ГРУП
Не е много ясно кой ще успее да почива другата година по новия регламент на Кодекса на труда.
Не си мислете, че драмата с отпуските, която подлуди държавата тази година - като се започне от заплахите те да изгорят тотално, мине се през паническото чистене на стари дни и се стигне до привидното възтържествуване на справедливостта с решението на Конституционния съд, че натрупаните до края на 2009 г. дни няма да се губят, е приключила. Догодина ни чака още по-голяма бъркотия.

Вярно е, че никое решение на ГЕРБ не е окончателно, но ако днешните законови дадености се запазят, то още в началото на годината по фирмите трябва да се развихрят батални сцени, за да си намери всеки място в задължителния график за отпуските. Според поправките в Кодекса на труда служителят е длъжен да използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се полага. А работодателят трябва да разреши платения годишен отпуск само когато той е поискан за периода, посочен в графика. Графикът не е по желание - в него трябва да влезе целият наличен състав на фирмата. Изключения се допускат само при болест, майчинство или по производствени причини.

Да си представим следния случай: Човек трябва да излезе в отпуск по график. Но тогава негов колега е болен, а ако и двамата почиват, работата ще закъса. Съвсем естествено, работодателят няма да го пусне. Тогава служителят има право сам да определи времето за почивка само с 14-дневно предизвестие. Но тогава по график се пада почивката на друг негов колега. Така работодателят изпада в пълна безизходица - кого от двамата да не пусне в отпуск. И в двата случая ще наруши закона и трудовите инспектори ще имат право да го накажат, защото вече всички санкции се обвързват с графика. Глобата е от 1500 лв. до 15 000 лв.

В същото време



има куп неотчетени възможности човек да попадне в ситуация



по обективни причини да не може да използва достатъчно дни платен отпуск в календарната година, за която се отнася, дори да не може да попадне в задължителния график. Например ако е новоназначен във фирмата, ако за първи път започва работа и му трябват 8 месеца стаж. "А хората извън графика нямат никаква възможност да обосноват искането си за отпуск. Получава се така, че работникът не е могъл да си поиска да го ползва, а работодателят не е могъл да му откаже. И какво правим?", питат юристите.

Въпреки многократните настоявания на "Сега" Емил Мирославов, шеф на правната дирекция на социалното министерство и един от авторите на промените, отказа да даде разяснения как ще се организират почивките догодина. "Всичко е записано в закона. Нямам какво да обяснявам", отсече Мирославов. Явно е имал основание да мълчи, защото законът се оказа толкова неясен, че се наложи да се прави специална работна група, за да въведе ред в реда. Конституционният съд допълнително обърка регламента с решението си 2-годишната давност да важи за всички неползвани дни, като в същото време в кодекса остана текстът, че могат да се прехвърлят само до 10 дни, и то само за следващата година. Така излезе, че има дни, които, хем не се губят по давност, хем няма и начин да се ползват, защото кодексът не го разрешава.



Самата давност също отваря доста работа на счетоводителите,



твърдят експерти. Сега в молбите за отпуск няма графа за посочване на дните от коя година ще се ползват. Като ги въвеждат, счетоводителите ползват компютърна програма, която ги разпределя автоматично - първо се вземат най-старите. Занапред според специалисти ще трябва първо да се вземат дните от предходната година, защото за тях давността ще изтече най-напред. После трябва да се мине към отпуска за настоящата година и едва след това към натрупаните преди 2010 г. дни, за които давност няма. В същото време в прословутия график предимство се дава за дните от настоящата година и към тях се включват само прехвърлените по производствени причини от предходната. Разпоредбите не предвиждат ред за включване в него на стари дни. Има само становище на социалното министерство, че нищо не пречи и те да се включват в графика. Освен това администраторите на счетоводните програми, които отчитат отпуските, имат нареждане да ги настроят така, че да броят първо дните за съответната година и да прехвърлят за следващата най-много до 10 дни, а останалите автоматично да се губят, научи "Сега". Това налага специалистите по човешки ресурси да намерят неофициален начин да отчитат и другите неизползвани дни, които не са погасени по давност, докато законодателите не намерят официален. Защото за тях Конституционният съд е категоричен, че не се губят, но в същото време няма и ред, по който да се ползват и пазят.

Между другото



правителството съвсем удобно не предвиди



задължителен график за държавните служители - същите с по 300-400 натрупани дни, заради които беше забъркана кашата с отпуските. Не посмя да пипне и прекалено дългите, на практика неизползваеми отпуски на полицаи и военни, които стигат до 60 работни дни в годината.

Не е особено ясно и



как ще се поделят тазгодишните отпуски



между стария и новия закон, тъй като промените влязоха в сила от 30 юли, а отпускът за календарната година се дели пропорционално на месеците. В момента не се знае полагаемите дни преди тази дата по стария закон ли важат, т.е. не се губят, или по новия, по който могат да се прехвърлят само 10 дни за следващата година. Вероятно и този проблем ще се решава от работната група.

В цялата бъркотия има и още едно утежняващо обстоятелство - в новите текстове на Кодекса на труда вече пише, че служителят е длъжен да си поиска почивката в календарната година, за която се отнася. Юристи тълкуват този текст като възможност непоисканите дни да изгорят въпреки давността с аргумента, че човекът не е изпълнил задължението си. Затова съветват всеки да подаде молба за оставащия му отпуск тази година, а работодателят аргументирано да му я откаже. От догодина по принцип молби за отпуски задължително ще трябва да се подават за времето, за което се полагат по график. Защото работникът е длъжен да си го поиска тогава, а работодателят е длъжен да го пусне или съответно да откаже, но аргументирано. "Само чрез писмено волеизявление на двете страни може да се отчете, че произтичащите от закона задължения и права са ползвани", обясняват юристи. Ако това не стане, пак стигаме до казуса за дните, които не са ползвани, но няма ред да се прехвърлят за следващ период и да се отчитат, а в същото време работодателят дължи за тях обезщетение при напускане. Защото решението на Конституционния съд е ясно: при прекратяване на правоотношенията работодателят дължи обезщетение за всички неползвани дни отпуск, които не са изтекли по давност.

Когато излезе решението на Конституционния съд, социалният министър Тотю Младенов побърза да заяви, че го приема и няма да подлага Кодекса на труда на нов ремонт. Пригласяха му и депутатите от ГЕРБ. Сега обаче е ясно, че без промени няма да се мине. За експертите най-голямото объркване в новите разпоредби е въвеждането едновременно на давност и на правото да се прехвърлят само до 10 дни за следващата година.



Решенията според тях са две



Първото е да се премахне давността и така да е ясно, че който не си ползва всички дни в календарната година, за която се отнасят, губи неизползваните. Това обаче създава прекалено честа възможност за отнемане на права. Второто решение е да остане давността, но да няма ограничение на прехвърлените дни, както е било до 1993 г. Така няма да се стига до драстични натрупвания, защото след 2 години дните ще горят. В същото време хората ще имат стимул да си ползват почивките, за да не ги загубят в даден момент.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Социалният министър Тотю Младенов още не може да излезе от кашата с отпуските, която кабинетът сам забърка.
12
5004
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
20 Декември 2010 20:32
Искам само да попитам, парите за платения отпуск не са ли предвидени в бюджета на съответното предприятие за годината? При неизползването на отпуска те не се ли прехвърлят в следващите години до прекъсването на трудовия договор?
Неизплащането на обезщетението за неизползван отпуск ми понамирисва на кражба от работника, защото тези пари се вземат от работатната заплата (работникът получава по-ниска РЗ, за да може един месец да има заплата, без да е работил). Нека отпускът да не може да се използва следващите години, но обезщетението трябва да се изплати още същата година!
Цялата каша произтече от желанието на ББ да уволнява, но се стресна, че трябва много отпуски да изплаща!
Ако греша, нека някой ме поправи...
20 Декември 2010 20:40
Бля-бля-бля. Стига с тези малоумни статии и размишления. Нещата не са толкова трагични и объркани. Аз ръководя 35 човека в рамките на държавно учреждение. Всеки си ползва отпуската когато пожелае, по графика който си е направил и няма никакви проблеми. А иначе от мухата слон винаги може да се направи
20 Декември 2010 21:33
Да напомним на авторите на статията, че България не е първата страна в която отпуските се взимат или горят. Такива са почти всички страни в ЕС, а и много други. Така че може да не направи. Може да не е лесно, то и клозета да влезеш не е съвсем лесно, трябва малко напъване.
20 Декември 2010 21:48
Има още проблеми, освен описаните в статията, които с този график остават нерешими и вместо Кодекса на труда да защитава правата на работниците, на практика пак има орязване на права. На практика този задължителен график, който да се изготвя в началото на годината е практически невъзможен, ако става въпрос за точни дати. Виж ако напишеш, че ще ползваш 5 дни през първото тримесечие, 15 дни през следващите 6 месеца и 5 дни през последното тримесечие, това какво е? График ли е или не? А график ли е да напишеш, че ще ползваш 20 дни през 2001 година? Практически никой не знае в началото на годината кога точно ще ползва примерно по-дълга лятна отпуска, за да отиде на море, примерно - това обикновено не зависи само от него. Никога не се знае предварително и за късите отпуски, за по ден-два, които се искат при необходимост и също никога не се знаят предварително в началото на годината. И не е само това.
21 Декември 2010 09:45
Balaod, извинявам се ама пишеш глупости или си единствения в тази дъжава!
21 Декември 2010 10:46
Balaod-при теб или някое ТРЗ прави компромис със закона за да няма текущи проблеми с колегите или те са доволно насрани и всичко ще прежалягт за мижавите 400-500лв. дето получават. извинявай ама какма е средната възраст на персонала ти или по-точно колко са над 50г.???
21 Декември 2010 11:15
Балаод, ..има нещо малроумно, и то май е твоето мнение, а не статията.
Частните работодатели ГЛЕДАТ КАК ДА НЕ пускат в отпуска, в по-голямата си част...и именно така ощетяваме с тоя закон работниците..
Ама кво ли ти говоря-та ти си си написал какво ти е нивото...командваш 53 души в Държавна служба.. ми ясен си отвсякъде.
И като интелект, и като мислене..
21 Декември 2010 12:15
Този закон ще коментирам с фразата:
Кучетата си лаят, кервана си върви.
21 Декември 2010 12:30
Кодекс на труда
Чл. 173.
...
(7) Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово писмено искане или съгласие:
...
3. в случай че работникът или служителят не е поискал отпуска до 5 работни дни след определената в графика по ал. 1 начална дата за ползването му.

Излиза, че всеки трябва да знае още в началото на годината точната начална дата на излизането си в отпуск, вкл. и да знае какви промени в работните дни ще направи правителството, за да знае и колко дни ще му трябват. Аз не познавам човек, който да знае това в началото на годината. Няма да можеш да планираш отпуск от 10 работни дни в края на август, а ще трябва да планираш точните 10 работни дни - например от 15 август 2011 до 26 август 2011!!! Това е невъзможно да се направи през януари. Или друго брат ти ще се жени през април, но още не е определил дата за сватбата или през март научаваш, че ще ти трябват два дни за през септември за тази сватба. Случаи много, а Кодекса ги забранява!!!
21 Декември 2010 12:35
Основният недостатък на промените, които ГЕРБ и АТАКА направиха в Кодекса на труда по отношение на отпуските е, че ги направиха принудителни за работника, който вече няма да може да излезе в отпуск, когато му се налага. Всъщност това не е неочаквано - полицейщината вкарана в Кодекса на труда води до точно такива командни решения. Учудващо е как досега Конституционния съд не е сезиран да отмени тези промени от гледна точка на отнетите права на работниците да ползват отпуск, когато има се налага с съгласието на работодателя, разбира се.
21 Декември 2010 15:16
Това е едно от малките добре уредени работи при соца. До 30.09. на следващата година трябва да си използвал отпуската си за предходната година. Ако работодателят не ти я е дал до тази дата, няма да ти е даде и след тази дата. Затова по закон излизаш веднага с писменно уведомление от поне седмица предварително. Не си ли пък подал молба до тази дата, губиш отпуската. Графика трябва да е пожелателен, а не принудителен.
21 Декември 2010 16:22
Джордж Оруел, "1984"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД