Имам мечта - тайните служби, които и да било, ама да са много тайни и много важни, да ми поверят някоя своя изключително важна тайна. И аз, след като й се полюбувам минута-две, да я разкажа на цял свят. Не го искам, за да конкурирам Асанж, а принципно. Ще ми се да отнема на тайните служби поне една от причините да се смятат за тайни и важни. Така, лека-полека, една по една - да отпаднат причините изобщо да съществуват. Вярвам, че пътят към възможен просперитет и оцеляване на цивилизацията ни минава през тази еволюция - държавите отмират, а всички тайни стават явни с лекотата, с която дете натиска клавишчета по компютърната клавиатура.
Мнозина ще кажат - утопист си, драги, невъзможно е. Аз обаче ни ще се засегна, ни ще се откажа от мечтата. Добре знам, че хората - не че обичат тайните служби, но са някак убедени в тяхната неотделимост от всяка човешка организация и бюджет. Че питаят към тях респекта на редовия туземец към пушещото гърне в колибата на шамана. Хората вярват, че тези дълбоко законспирирани служби вършат суперважни, обвити в мрак дела. И че държавите никога, ама никога няма да се откажат от този едва ли не свой кофраж, едва ли не скелет на собствената анатомия.
Аз мисля, че основната истинска функция на службите е да крепят властта на властта. И толкоз. И че докато властта има таен килер,
където държи смрадливички тайни,
докопани от тайните служби, то самата тя не заслужава голямо доверие, защото: 1) Неизбежно се чувства по-важна и по-умна от гражданството и съответно развива порока на надменността; 2) Самата тя понамирисва от близкия си досег с намирисващите тайни.
И нонстоп се случват нелепи случки, които подхранват бръмтежа на медиите и безполезната държавническата суетня като тази с посланиците агенти. Ще ни занимават странни назначения и още по-странни оставки като тази на министър Божидар Димитров. Извинете, но аз тъкмо да зауважавам властта, която реже ленти, строи пътища и лови бандити, и тя ми предлага сеанс по "Не се сърди, човече" в някакъв дондуковски пристъп на инфантилизъм... Че ако Божидар Димитров е качествен министър и си гледа работата, не е ли без значение какво точно е правил преди 9-и септем..., пфу, грешка - 10 ноември 1989-а? А ако не е качествен и не си я гледа, то не трябва ли просто да бъде уволнен за това и само за това? А ако не е редно поради лустрационна целесъобразност и външнополитическа съответливост да бъде министър един съпричастен на бившите тайни служби човек, то защо го туриха? Нали знаеха кой е? Нали всички бяха информирани, нали самият той нееднократно разказа как разузнавал за отечеството и служил самоотвержено на попрището
на Джеймс Бонд и д-р Зорге?
Ако целта е хората в дипломатическия ни корпус и Министерския съвет да имат правилно минало, за да правим добро впечатление на тайните служби на държавите, които ни ръководят към този момент, тогава, извинете, не е ли по-хубаво те да си ги назначават? Нали само така, при тази гъста мрежа сътрудници на ДС, ще спестим възможните кадрови грешки още изначално? В такъв случай, ако назначеният е правилен, то му се прощава - сработват неща, които се наричат "приоритет", "дипломатическа политика" и т.н. Работата е там, че на тайните служби това им е спецификата - те вадят едни тайни, а стаяват други. Така е било, така е, така ще бъде - докато ги има. Ако някои тайни не са много верни, те малко ги редактират и тайните стават като истински. Така стана с данните за производство на оръжие за масово поразяване в Ирак - затуй, ако помните, дори война се води. Така стана и с един борец за свобода от Косово - Хашим Тачи. Хашим Тачи се бореше с пушка в ръка, макар някои диктаторски сръбски медии да твърдяха, че е мафиот и главорез.
Сега докладчикът на Съвета на Европа Дик Марти написа доклад, в който направо твърди, че Хашим Тачи не само е мафиот, ами е продавал вътрешни органи, взети от несъгласни с това цигани и сърби. Хашим Тачи обаче и избори спечели, и премиер стана, и си добрува по най-нелустриран начин, защото... Всъщност Дик Марти казва защо за швейцарския всекидневник "Le Temps": "Многобройни доклади на разузнавателните служби, на германската, британската, италианската и гръцката, както и доклади на ФБР на САЩ са били изпратени до външните министри на различни страни" - твърди той. Но - забележете: "Те обаче са дали приоритет на дипломатическата политика може би защото са смятали, че миналото трябва да бъде забравено."
А миналото е работа изменчива, както твърди Оруел.
Едно е да си продавал бъбреци - малко бизнес,
нищо лично. Друго е да си давал зачоти по марксизъм-ленинизъм.
Та да се върнем към тайните служби - или нищо, или нищо добро за тях. Светът ще са оправи само когато се преквалифицират във водопроводчици и преводачи. А който заповтаря, че съм утопист - ще му кажа - ти си заслепеният, братко. От временна исторически девиация. Сигурно и инките са били така - вярвали, че върховният Инка е полубог, и метели пред него планините, да не се напраши. Мислели, че така е било и така ще бъде довека. Тайните служби - кипу-камайоци и шаманите го потвърждавали ката ден. После дошъл Писаро и оцапал работата. Или Асанж.
|
|