:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,114
Активни 454
Страници 6,017
За един ден 1,302,066
Евросъюз

Разбра ли премиерът защо бе в Брюксел?

Ролята на България в новия постоянен механизъм за спасителни финансови операции в ЕС е като на магарето, поканено на сватба
България загуби интерес към Европа, а Европейският съвет не забеляза нейното присъствие (или отсъствие) на последната си среща на високо равнище. Премиерът Борисов се разходи в края на миналата седмица до Брюксел, колкото да не му пишат неизвинено отсъствие. Зареян в мисли далеч от дневния ред на срещата, той предпочете да си чати с българската публика за агенти и досиета, вместо да внимава какво се обсъжда в Съвета. Така България за кой ли път одобри нещо, което не разбира, за да не се изложи, че е несхватлива.

Става дума да се промени основният договор на ЕС, като се задължат финансово по-дисциплинираните държави да спасяват по-разпасаните, когато възникне въпросът



кой ще връща парите



на големите банки. Смисълът е да не се допусне фалит на банки под предлог да не фалират държави. Европейците пък трябва да повярват, че основната грижа е за техните спестявания и доходи в евро, защото рухне ли еврото, ще завлече всички. В момента дълговете на закъсалите държави само към германските банки наближават 400 млрд. евро и няма нищо чудно, че главен двигател на промяната на договора е не друг, а точно Германия. България се чувства встрани от горещата тема, защото нейният външен дълг е само 15% от брутния й вътрешен продукт, а допустимият праг, който много държави в ЕС отдавна са преминали, е 60%. Докато тя се е стискала, други са прилагали принципа, че когато се вземат заеми, трябва да се взема много, за да се тревожат после други как ще ги връщат.

Спомняте ли си какъв чудовищен външен дълг остави Тодор Живков на България преди 21 години - около 10 млрд. долара. На човек се падаха по 1250 долара (при население 8 млн. жители). Сумата изглеждаше страховита и наистина влоговете на населението бяха пребъркани и доходите опоскани, под предлог че била дошла една хиперинфлация, която ги изяла. Днес всички разбират, че са станали жертва на вътрешен грабеж, но тогава в криминално-финансовата мътилка се бистреха главно политически лозунги. Какво се случва сега със закъсалите държави в ЕС? Да вземем за пример Ирландия, която със своето население от 4,6 млн. души е съпоставима със смаляващата се България. Спешната финансова кръпка от 85 млрд. евро, пришита от държавите в еврозоната върху нейния презрял външен дълг, означава помощ от 18 500 евро за всеки ирландец. Но ирландците не се радват, защото над главата на всеки тежи дълг от половин милион евро. Това е истината за ирландското икономическо чудо, която само потвърждава, че чудеса не стават. С чужди пари всеки може да забогатее, но лошото е, когато дойде време да се връщат.



Ролята на България в новия постоянен механизъм



за спасителни финансови операции в ЕС, който ще действа от 1 януари 2013 г., е като на магарето, поканено на сватба. Ще не ще, тя ще носи последиците по две причини: Първо, ще бъде следена със същата строгост, която се проявява сега към недисциплинираните държави, затънали в неплатими дългове; Второ, постепенно ще пристъпи към плащане на чужди борчове, като на първо време това ще става чрез бюджета на Еврокомисията, а сетне и чрез преки вноски (когато влезе в еврозоната). Примерът на Словакия, която също е съпоставима с нея чрез населението си от 5,4 млн. души, е повече от поучителен - тя е принудена да взема заеми, за да изплаща "своя" дял от 800 млн. евро в спасителния план за Гърция, т.е. взема заеми, за да плаща чужди заеми.

Премиерът Борисов обаче се върна доволен от срещата в Брюксел, защото според твърдението му европейските държави приели неговата инициатива да не вписват разходите за пенсионни реформи като добавки към бюджетния дефицит. Темата въобще не фигурираше в дневния ред, но наистина служители в ЕК изказаха подкрепа.



Да се радваме ли?



Може би да, доколкото България получава шанс да слезе под наказателния праг от 3% бюджетен дефицит (при сегашни 3,8%) и да стане отличничка и по този показател. След което би получила право отново да се кандидатира за еврозоната, където и без това е длъжна да влезе. Бедата е, че ако има наистина неподходящ момент да се натиска за еврозоната, това е точно сега. Никой не знае какво би се случило през идните години в прекалено напрегнатите финансови взаимоотношения в еврозоната. Така например все повече става ясно, че гаранционният механизъм от 750 млрд. евро (от които 250 млрд. евро от МВФ), въобще няма да стигне и вероятно няма да събере повече от 410 млрд. евро. Закъсалите държави ще участват само на хартия, защото самите те ще получават помощи. По-стабилните пък ще трябва да гарантират на 120% всяка издадена облигация и по този начин ще блокират резерв, който на практика ще е неизползваем. Дълговата лавина продължава да расте и не е ясно докога. През 2011 г. държавите от еврозоната ще трябва да изплатят 560 млрд. евро дългове, които ще бъдат с 45 млрд. повече от 2010 г.

България със своя лев, който играе ролята на квазиевро благодарение на валутния борд, се чувства временно на завет от най-бурните ветрове. Нейното спокойствие обаче може да бъде пометено във всеки момент. Единственото, на което може да се надява, е държавните й ръководители поне навреме да я предупредят. Те обаче трябва да бъдат нащрек, когато участват в европейските форуми, а не да се разсейват със залъгалки за убиване на времето.
20
4061
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
20 Декември 2010 19:33
Борисов се връща няколко пъти към темата в "Нека говорят". Остави впечатлението, че е внимавал в Брюксел.
Лично за мен е по-интересен въпросът за промените в ЕС към политически съюз. Мисля, че това е стратегическият въпрос, върху който следва да се концентрира вниманието на правителството.
20 Декември 2010 20:32
Примерът на Словакия, която също е съпоставима с нея чрез населението си от 5, 4 млн. души, е повече от поучителен - тя е принудена да взема заеми, за да изплаща "своя" дял от 800 млн. евро в спасителния план за Гърция, т.е. взема заеми, за да плаща чужди заеми.

Яко. Жалко, че Биби пак не е разбрал. А уж все се хвали, че сме за пример с икономическите си показатели. Покрай хвалбите не се усеща, че така дава заявка да сме донор за закъсалите гърци и сие.
За което европартньорите му ще го потупат по рамото...какво значение има, че народът ще плаща масрафа. Всъщност не, народът не плаща, Той плаща заплати, Той плаща пенсии, Той финансира магистрали.
20 Декември 2010 20:34
Като се имат предвид доста несвързаните му изреченияІграматическиІ трудно може да се приеме , че е внимавал в Брюксел, още повече останах с впечатлението, че темата изобщо му е "тъмна".Простено му е , той е "учил" да гаси пожари, а в Симеоново икономика се учи като "зачот", т.е. чел ни чел фел.Пък за сега на държавата е"и и ма"ата, важното е аз да си оправя положението.
20 Декември 2010 22:42
В зората на димукрацията ми разправяха уж истински случай, който ми звучеше като виц.
Някакъв прошляк, се обадил от чужбина за сметка на баба си и докато тя се дзверела какво и говори операторката - нашичкия се провикнал в слушалката "бабо, кажи "Йес" и бабата ....платила една пенцийка сетне женицата за разговора с унуката си.
Нашия случай едва ли ще е до плащане на една пенцийка.

Редактирано от - Old_BG на 20/12/2010 г/ 23:09:51

20 Декември 2010 23:28
Нямам увереност разбрал ли е Бойко защо е бил в Брюксел, но го уверявам, че като мъжкар е крайно време да разбере, че е от женската страна на тая сватба с EURото.
Мда. Женим доброто момиче.
Щото, добрите момичета ги женим, а лошите си правят каквото искат.
20 Декември 2010 23:45
Песента на Бройко е ясно: Ивропата каза туй, Ивропата каза унуй... Т'ва е! Радостни възгласи у Уорлик!...
21 Декември 2010 07:17
ПРЕДИ да замине за Брюксел Боко отговаряше за посланиците-гебешники "Ми що? Кво им е?"
СЛЕД връщане от Брюксел Божо и Павлин дадоха оставки.
Иде ред и на гебешния дипломарят.
Значи е имало полза от ходенето...
21 Декември 2010 09:37
За пореден път се догазва невъзможността за управление на ГЕРБ.

Автора на статията е много прав , като казва , че Боко е бил там само за присъствие. Какво разбира той завалишкия от финанси?
Ми той е обикновен пожарникар , това е голата истина и няма за какво да му се сърдим (толкоз му е матеряла у главата) , ама тези дето го подкрепят и до днес искам да ги питам : когато през 2013 започне донорството да харантутим гърци, ирландци, испанци, португалци и т.н, ВИЕ доброволно ли ще си давате заплатите в името на ЕС ?
21 Декември 2010 09:41
Той още не е разбрал защо е премиер, вие за детайли питате...
----------------------------------------- -----
Блогът на Генек
21 Декември 2010 11:20
Мен пък ми се струва, че тоз автор тряваше да вземе отношение по въпроса с доносниците и сътрудниците на ДС. Ама ей на - не ще. И днес статията му е най - доле в рубриката, за разлика от друг път Тюх.
21 Декември 2010 13:35

Браво на Терзиев!

Това ми хареса най-много:
България се чувства встрани от горещата тема, защото нейният външен дълг е само 15% от брутния й вътрешен продукт, а допустимият праг, който много държави в ЕС отдавна са преминали, е 60%. Докато тя се е стискала, други са прилагали принципа, че когато се вземат заеми, трябва да се взема много, за да се тревожат после други как ще ги връщат.




____________________________
Кредитът - модерното робство
21 Декември 2010 13:40
Юнкер, щото е навътре в нещата ли?
21 Декември 2010 14:45
Недейте така, на въпросната среща Бойко Борисов за пръв път е разговарял с колегите си премиери на английски език. Снощи в предаването "Господари на ефира", показаха целия му разговор (общо четири думи): "Левски-Спортинг, уан-зероу".
21 Декември 2010 15:04
"Единственото, на което може да се надява /България/, е държавните й ръководители поне навреме да я предупредят. Те обаче трябва да бъдат нащрек , когато участват в европейските форуми , а не да се разсейват със залъгалки за убиване на времето."

Всяко зло , за добро ! После ще умуваме , над тотала ...
21 Декември 2010 16:10
Примерът на Словакия, която също е съпоставима с нея чрез населението си от 5, 4 млн. души, е повече от поучителен - тя е принудена да взема заеми, за да изплаща "своя" дял от 800 млн. евро в спасителния план за Гърция, т.е. взема заеми, за да плаща чужди заеми.

Аз ли съм в грешка или автора? Щото по мои спомени Словакия отказа да плаща тоя масраф и от Брюксел безутешно виеха с вопли за "европейската солидарност".
И в тая връзка ние набутахме ли се като послушни добичета (то че "йесмените" са ни набутали, ясно) и с колко?
21 Декември 2010 17:15
Браун, ами да - баш вътре си е човека! И гледам, все министър прецедателот му е забучен на острото перо. Ама стой та гледай как тая седмица и Дмитри Иванов деликатно ще заобиколи темата
21 Декември 2010 18:41
„Единственото, на което може да се надява, е държавните й ръководители поне навреме да я предупредят”
- Е, и какво като я предупредят? За да си настроим навреме инструментите за траурния марш?
За желаещите да репетират отсега – ето линка:
http://www.youtube.com/watch?v=QbB_JIGZpk 0
21 Декември 2010 19:05
"Къде са заводите, селското стопанство, производството"
- Преди години ми се случи да присъствам на разговор между високопоставен представител на Европейската банка за възстановяване и развитие (EBRD) и чуждестранна икономическа делегация на проучвателна мисия в България. Та въпросният чиновник от EBRD заяви ва делегацията в прав текст: "Нашата банка не се интересува дали след сто години ще има държава България - нас ни интересува тук да има пътища, инфраструктура."
Какви заводи, какво производство?!! Нали послушно ликвидирахме всичко? Откъде да се вземе производство сега?
21 Декември 2010 19:54
Нени Миноно мили ,
Срещнал си се с копие на нашенския Вдянков- еничер , като всякак ...
22 Декември 2010 18:46
Е, г-н Терзиев, дали ББ е разбрал защо е в Брюксел е ясно. Но още по-ясно е защо Вие сте там ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД