:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,135
Активни 418
Страници 5,038
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Управлението не е само строителство на магистрали и зали

Идва времето, когато БСП може много сериозно да заяви своите претенции към Столичната община, казва депутатът от левицата Димчо Михалевски
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Димчо Михалевски
Димчо Михалевски е роден на 24 октомври 1965 г. в Кърджали. По професия е инженер. Депутат в 41-вото Народно събрание от "Коалиция на България". В кабинета "Станишев" бе зам.-министър на регионалната политика.
-----
-Г-н Михалевски, във вашия район има ли преселение на избиратели и защо ГЕРБ пренебрегна проблема "вътрешен изборен туризъм"?
-Специално в Смолян не се наблюдава такава тенденция, но има други райони в страната, където това се случва. Предимно по Черноморието, в някои от смесените райони и в някои по-малки общини, където регистрацията на 100, 200 или 500 души реално може да повлияе на вота. Една от възможните реакции при тези обезпокояващи данни бе да предложим срокът за уседналост да не е 12, а 24 месеца, за да се обезсмислят тези хаотични и не толкова хаотични движения в страната. Защо го пренебрегнаха? Това е въпрос, на който те трябва да отговорят. Според мен не е от недоглеждане.
-БСП мести ли групи избиратели? Имате ли визия кои общини задължително искате да управлявате? В София и Пловдив например нямате кмет от 1990 г., Кърджали също е мираж за вашата партия?
-Ние не местим и никога не сме местили избиратели. Нашата политика и подходът към местната власт са коренно различни. Неслучайно в годините БСП е най-широко представената партия в местната власт. В София и Пловдив - две от най-големите общини, БСП наистина не е печелила изборите. Но смятам, че идва времето, когато БСП може много сериозно да заяви своите претенции като визия. Специално за столицата след дългото управление на десните и след петгодишното управление на ГЕРБ нищо сериозно не се решава. Свидетели сме на пиар акции за непрекъснато прокламиране на инфраструктурни проекти, но те се финансират от държавата. И тук е един от много интересните въпроси, по който ще стане дебат в следващите години - дали Столичната община успява да си събере данъците както трябва и да ги използва по най-добрия начин. Има доста опасения и данни, че има доста условия за злоупотреби. И вторият въпрос е защо толкова пъти през м.г. София получаваше "подаръци" от централната власт. С няколко министерски решения се осигуриха десетки милиони левове за Столичната община, а в момента се готви промяна на ОП "Транспорт", с която да бъде направен още един подарък и държавата да замести необходимото финансиране по проекта за метрополитена. Ето един хубав дебат, който ние ще заложим, за да покажем, че можем да управляваме по-добре българската столица. Кърджали е специфичен. Знаете, че там съотношението на силите винаги е било трудно за партиите извън ДПС. За съжаление тяхното управление доведе до това много хора извън техния електорат да напуснат общината и града. Моето лично мнение е, че е променено съотношението и ще бъде много трудно да се преодолее този монопол.
-БСП организира подписка срещу избирателния кодекс и данък "колиба". Как ще я използвате през 2011 г.?
-Самият данък "колиба" беше един много показателен пример как разсъждават сега властимащите. В България има 3.3 млн. жилища. Потенциално от този данък ще се съберат 3-4 млн. лв. Подходът на управляващите е много странен, като казват, че трябвало да има равнопоставеност. Каква е тази равнопоставеност, като натоварваме бедните, а не натоварваме богатите?! Събрани са около 400 000 гласа. Чувството за апатия все повече обхваща големи кръгове от населението, а това е идеалната среда, която върхът на управлението иска да създаде за себе си. Нашият премиер заяви: "Аз наблюдавам всички". Моят въпрос е: кой наблюдава теб. Никой.
-Дали 2011 г. няма да се раздели на две - живот преди и след вота?
-Тук ще припомня изказване на финансовия министър, който каза, че България е една от страните, която не вдига данъците и това е едно от големите предимства на нашата държава. Само че забележете колко неравнопоставено и цинично е това. Държавата не вдига данъците, но дефицитите в бюджета за следващата година, които се очертават, си ги финансира с увеличени възможности за привличане на нов държавен дълг. Това са 3.9 млрд. лв. за следващата година. Близо 700 млн. лв. са заложени в бюджета като право на агенции и министерства да извършат разходи, но да не ги платят. Станаха 4.6 млрд. лв. И това нещо държавата го прави, защото има ниско ниво на дълга, за което работиха три правителства преди това. При общините също има дефицити. Прагът за обслужване на дълговете им обаче беше намален от 25 на 15% от местните приходи. Т.е. намалихме им възможността да могат да привличат нов дълг и цинично им казахме - хайде, даваме ви възможност да вдигате данъците. Това е циничен подход. Дълговете на общините към различни доставчици се увеличиха, от 110 млн. лв. в началото на мандата в момента са от порядъка на 190 млн. лв. Докато държавата през юни 2009 г. дължеше 38 млн. лв. на доставчици, към 1 декември 2010 г. дължи 690 млн. лв. Но това е пиарът. Не можеш да залагаш само на зали, на магистрали и на бали с боклук. И с 5-6 национални обекта да се изчерпят целите ти.
-Като бивш зам.-министър на регионалното развитие можете ли да кажете дали все още е актуален проектът за втори градски център в София?
-Това правителство практически не е направило нищо по този проект. Още повече че в началото го използва като спекулация, че са спестили 5 млн. евро. Нищо не са спестили, защото на Доминик Перо се дължеше сума от 150 000 евро. Проектът имаше значение и заради съотношението между него и спортната зала, която се изгражда в близост. Тези два проекта вървяха паралелно, защото проектът за спортната зала беше подготвен от предишното правителство. Изключително цинична беше спекулацията със стойността на залата. Защо? Тя беше на стойност 107 млн. лв. на етап инженеринг. Но с много ясни параметри - каква да е разгънатата площ, около 60 000 кв. м; колко да са местата в залата - 16 000; колко прилежаща инфраструктура като открити и закрити паркинги - 5000. Комуникационно "4-ти километър" е много проблематичен. Представете си, ако има едно мероприятие с 16 000 зрители. Тапата ще бъде невъобразима. И това нещо се разглеждаше в аспект с втория градски център. Тук ще отбележа, че "намалената" цена на 90 млн. лв. доведе до намаление на ключови параметри. От 60 000 залата падна на 48 000 кв. м застроена площ, т.е. падна с 20%, намалиха се рязко откритите паркинги и се премахнаха закритите, намалиха се зрителските места на 12 500. Като човек, изкушен от математиката, пресметнах, че намалението не трябваше да е със 17 млн., а с 37 млн. лв.
-Непосредствено до спортната зала са прословутите имоти на БАН. Разглеждахте ли ги като част от големия проект за втори градски център по ваше време?
-Вторият градски център е от другата страна върху терена на бившия щаб на Първа армия. Той е достатъчно голям - 640 дка. Имотите на БАН в района на "Плиска" са друга тема. Смятам, че е недопустимо да се посегне на тях. Ще срещне категоричната ни съпротива, ако някой се опита да го направи. Ние никога не сме разглеждали разширяване на проекта в посока на имотите на БАН. Напротив - цялата функция беше прехвърлена към района на бившите казарми. Финансовите разчети бяха на плоскостта да не се натоварва републиканският бюджет, а да се търсят форми на публично-частно партньорство.
-Премиерът постоянно говори за ударно усвояване на еврофондовете. Така ли е?
-Тази тема трябва да се изчисти от политически спекулации, защото е в национален интерес. Една от тежките спекулации, с които управляващите се опитват да обяснят ниското усвояване, е, че предишните не успели нищо да усвоят. Година и половина отне подготовката на проектите, на обществените поръчки. За 17 месеца от 1.26% към 15 декември сме на 9.1%. От този процент е коректно да изкараме парите по програмата "Джеръми", защото това са 200 млн. евро, които ние преведохме в Люксембург, те ни ги връщат и тези пари кротко лежат по сметка на Националния фонд и към днешна дата. На нас обаче ни ги представят като контрактувани. Тези пари са от порядъка на 2%. Свалете ги и стават 7%. Като махнете 1.3% от нашия мандат, остават 5.9%. Да усвоиш за 17 месеца 5.9%, които са 1/3 от мандата, означава, че едва ли ще можем за целия мандат да минем 25%.
-Налага ли се задействане на план Б за интегрираната система за столичните отпадъци?
-Година и пет месеца след голямото прокламиране, че сме готови с този проект, ЕК ни прати писмо, в което ни каза: уважаеми българи, ще трябва да разделите проекта на две, защото, ако за сепариращите инсталации за депото технологиите ви горе-долу стават, то технологията ви за завода за преработка на отпадъци са необосновани, архаични, прекалено скъпи и ние не искаме да ги финансираме. Което означава, че може да започнете действията по сепариращата инсталация и по депото, но другото си го преработете. А това означава, че минава за финансиране в следващия планов период след 2014 г. Само че, като не знаем каква ще е технологията на завода, не можем да работим по другите два компонента. Което в крайна сметка означава пълен провал.
-Вие се отказахте от имунитета си заради разследване на проекта "Водно огледало". Какво се случва, разпитват ли ви?
-Нищо не се доказа. Доколкото имам информация, направени са техническите експертизи, разходите излизат. Направени са и финансовите експертизи, и те излизат. Само че не искат да ги приемат. МРРБ не обяснява защо. Аз ще ви обясня - защото МРРБ нямат свобода да го приемат. Те не са свободни, а са зависими хора.
11
3717
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
06 Януари 2011 19:45
Управлението има два ипостаса - ръководене и контролиране. Защо БСП е срещу контрола?
06 Януари 2011 23:51
Управлението не е само строителство на магистрали и зали

този път газетата правилно е извела за заглавие поантата на мисълта на интервюирания bakan yardımcısı.
07 Януари 2011 00:05
Намирам, че всяко управление е трипостасно- като Бог. Трето: The odium of a very lying tongue.


07 Януари 2011 00:16
Празни мисли. По Джером
07 Януари 2011 07:38
Какво стана с близнаците на другаря? Дето бяха налетели на униформен?
----------------------------------------- -----
Блогът на Генек
07 Януари 2011 08:21
А София не е "водно огледало" за твоите уста Димчооооо!
07 Януари 2011 10:01
"Управлението не е само строителство на магистрали и зали" - ами да! Вий от тройната го практикувате с мазни лафове и щастливи усмивки по лицата си, докато прибирате де що финансиране минава
07 Януари 2011 10:30
Управлението включва и изгодни (за определен човек) заменки, строителство в забранени зони, голф игрища и други полезни за народонаселението неща.
07 Януари 2011 12:16
Какво стана с близнаците на другаря? Дето бяха налетели на униформен?

Егати и злопаметния. Не бива така. Момчетата са вече превъзпитани и пречистени.
07 Януари 2011 15:02
Управлението не е само строителство на магистрали и зали - трябва и да се краде
07 Януари 2011 16:13
е много бърза Димчо, поне още 6 години ще е в опозиция....
политиката си има закони, това е наука не е иди ми, дойди ми.....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД