:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,012
Активни 740
Страници 29,577
За един ден 1,302,066

В България плащането на данъци мутира от задължение в тормоз

Крайно време е НАП и гражданите да са равнопоставени - да носят еднаква отговорност при грешки, нехайство или пренебрегване на законите
Румен Обрешков
Основният проблем в отношенията на българската държава и нейните граждани и в частност на НАП с данъкоплатците е липсата на равнопоставеност.

Наскоро НАП чрез финансовото министерство успя да внесе в парламента предложение, целящо по-силен контрол върху прехвърлянето на фирми. Чрез промени в Данъчноосигурителния процесуален кодекс (ДОПК) данъчните се опитват да преборят проблема с прехвърлянето на задлъжнели към хазната и към НОИ фирми на социално слаби лица, от които няма какво да се вземе. Желанието е хубаво, но конкретното предложение - НАП да дава чак след 60 дни разрешение за прехвърлянето на фирмата, едва ли ще реши този проблем. Със сигурност обаче



ще усложни коректните бизнес практики,



защото на фона на нормалните бизнес преструктурирания тези с цел измама са нищожна част. Най-вероятно, ако се въведе законово задължение предишните собственици да са солидарно отговорни с новите до изчистване на старите задължения към бюджета, то въпросът би се решил много по-лесно, но това показва начина на мислене на администрацията в тази държава. Администрацията си решава проблема така, както на нея й е най-лесно, без да се интересува как ще се отрази това на данъкоплатците и бизнес климата и дали по този начин няма да загубим повече данъчни постъпления, отколкото очакваме от тази мярка. Тук виждаме и първата неравнопоставеност -



НАП иска все по-дълги срокове за себе си,



а в някои случаи данъкоплатците имат само един ден за подаване на информация (изплащане на заплати и подаване на болнични листове).

Опитите на НАП да решава проблеми със събираемостта на приходите трябва да вървят паралелно с повишаване на отговорността на самата данъчна администрация към бизнеса. Защото сега има много несъвършенства в законите и практиката, които НАП и не помислят да оправят.

Не се е появявал например никакъв икономически анализ за необходимостта от свързването на всички касови апарати с данъчните. И ако за част от тях (бензиностанциите) има някаква логика, то едва ли това важи и за малкото магазинче в някое село. Този, който прави някакво предложение, трябва да стои зад него със солидни аргументи, по възможност подплатени с анализи и цифри.

Към работата на самата приходна администрация бизнесът отдавна има доста критики. А и не само към данъчната. У нас има много ведомства, които също като НАП си позволяват да издават указания, тълкуващи закони и наредби. Още повече че се е случвало НАП



да издава две напълно противоположни указания



по един и същ въпрос. Като например това дали плащането на задатък (гаранционната сума при подписване на договор за наем) е сделка, която трябва да се обложи с ДДС или не. Години наред се приемаше, че задатъкът не е сделка и следователно не се облага с ДДС. Даже имаше указание на НАП в тази посока. Една година след това - при все още същия изпълнителен директор на НАП, излезе абсолютно противоположно указание, без междувременно да има никакви законодателни промени. Това говори или за некомпетентност, или за тенденциозна фискална насоченост на указанията. Същият бе случаят и с прословутото указание 24-00-7 от миналата година, което се опитваше да събира осигуровки от хора без доходи.

По своята същност указанието не е нормативен акт и е задължително само за служителите на НАП. И забележете - самите указания не се цитират никъде в данъчните актове, които издава НАП, там се цитира само съответният член от закона.

Оттук стигаме до следващия проблем - НАП санкционира хората и фирмите административно, с административен акт, а те, ако възразяват, трябва да съдят агенцията по общия ред, защото обжалванията по административен ред стават пред същата администрация и в огромен процент от случаите се потвърждава първоначалното становище. Това не е някакво недоглеждане на законодателя, а по-скоро правило в България, и то в много области. По този начин държавата лесно си събира средствата - тя може да ти запорира сметки, да ти отнеме активи, а ти трябва да минаваш през съда, което е далеч по-бавно. Логично възниква въпросът



защо съдът да не налага санкцията вместо НАП,



за да бъдат всички равнопоставени? Или ако това изглежда неприемливо, защо сегашните инспекторати да не бъдат независими органи, пред които гражданите и фирмите могат да се оплачат. Сега инспекторатите са част от съответното ведомство и когато решат да правят проверка по нечий сигнал, не могат да вършат своята работа безпристрастно. Съвсем друго ще е, ако бъдат към някой независим орган и техните възнаграждения зависят от откритите нарушения в работата на администрацията.

Друг вариант може да бъде Данъчният арбитраж. Такъв орган съществува в Дания, изграден е като независима институция и над 80% от случаите се решават там и не стигат до съда.

Въпросът с обжалването на актовете на данъчната или някоя друга администрация също доста затормозява гражданите и фирмите. При сегашния режим дори издаден от някоя държавна служба акт да падне в съда,



няма никакви санкции за служителя, който го е издал



Принципно в България длъжностните лица не носят никаква персонална отговорност. А данъкоплатецът винаги го отнася - дори да се оплаче в Страсбург и спечели делото, държавата ще му плати, вземайки парите от останалите данъкоплатци. Трябва да се въведат глоби за служители, които издават актове, които впоследствие падат при обжалване. Трябва и санкциите, които държавата плаща като обезщетения и лихви, да са за сметка на фонд "Работна заплата" на даденото учреждение. Така всички работещи в тези структури ще се стараят да не издават с лека ръка незаконосъобразни актове.

В НАП е крайно време да се създаде единна онлайн система за следене на ревизионния процес. Така всички актове, а и всички документи, които издава данъчната администрация в един ревизионен процес, ще могат да се регистрират и ще е ясно кое нещо на коя дата е издадено и откога влиза в сила. И това трябва да е достъпно за всички заинтересовани страни (включително и инспектората). Защото у нас е доста широко разпространена практиката да се издават със закъснение актове, да не се възстановява навреме ДДС и т.н. Единственото, което може да поиска данъкоплатецът в такъв случай, са някакви лихви за забавянето. Но доказването на закъснението от страна на администрацията е доста трудоемка работа.

Да не говорим за навика на данъчната администрация, когато някой неин служител излезе в отпуск, никой да не му поема случаите. Чакат го да се върне. Вероятно заради порочната система за допълнителното материално стимулиране, която е зависима от разкритите от всеки данъчен случаи, или просто поради незаинтересованост и слаб управленски контрол.

Обичайна практика в НАП е и да няма единна методология за разрешаване на идентични казуси. Често се случва данъчни служители, работещи в две съседни стаи,



да реагират по различен начин на един и същ казус,



независимо какви указания са издадени.

И не само това. НАП например упорства много по отношение на т.нар. обвързващи отговори. В момента, ако някой добросъвестен предприемач зададе въпрос на НАП как да постъпи в един или друг случай, те не са длъжни да му отговорят. Дори да отговорят, това не ги обвързва с нищо, защото винаги в отговора пише, че се отговаря по принцип. Може да се случи на фирма да се направи ревизия и проверяващият да реши нещо по казус, който друг негов колега преди това е тълкувал по друг начин. Затова трябва да се въведе системата на предварителното обвързващо становище - начинът, по който НАП писмено ти е препоръчал да действаш, да е задължителен за цялата данъчна администрация. Забележете - тук изобщо не става въпрос за недобросъвестни фирми, които са решили да мамят хазната. А за бизнесмени, които са си направили труда предварително да питат как да постъпят, така че да спазят закона.

Но у нас е така - може години наред да не си плащал ДДС на държавата и никой данъчен няма да се сети да те проверява. А когато решиш да си поискаш обратно внесеното ДДС, ти правят такива проверки, че почваш да съжаляваш за това, че си решил да спазваш законите.

За разлика от философския въпрос за кокошката и яйцето, то по този за човека и държавата няма спор. Първо е възникнал човекът, а после държавата (за голямо неудоволствие на някои политици и чиновници). В един момент хората са осъзнали, че им трябва регулатор на отношенията между тях и че ще трябва да изберат няколко човека, които да поемат тази роля. През вековете държавата се е разраствала и ставала все по-тиранична. Най-накрая през 20-и век все повече общества откривали, че най-добрата форма за управление е демокрацията и най-важен е интересът на отделния човек и на обществото като цяло, а не имагинерният интерес на държавата като такава. Това най-добре се вижда в законите, които действат на територията на дадена държава. Дали те защитават интересите на гражданите, които със своите данъци финансират съществуването на държавата, или защитават интересите на чиновници и политици, които управляват тези средства?



*Авторът е счетоводител и финансов консултант. Още коментари от Румен Обрешков за животозастраховане, счетоводни услуги и данъци - на http://blog.andiel.com/
Снимка: Булфото
Плащането на данъците често се превръща в тормоз и коректните граждани и бизнесмени започват да съжаляват за това, че спазват законите.
22
4445
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
09 Януари 2011 19:35
И Андрешко го има още у нас, и бирниците също не са порасли в данъчната (и личната си) култура, факт!
09 Януари 2011 20:05
Да , ама с КАТ и МВР не сме в тъй , като с НАП ...
09 Януари 2011 20:11
Рогатия,
какъв данък не си е платил Андрешко?
А хитрините при неплащането на данъци са разбираеми. Част от войната между родината и държавата. Не се плащат данъци, за да останат парите в родината. Иначе не знаеш държавата къде ще ги похарчи.
---------------------------------------
Блогът на Генек

09 Януари 2011 22:30
личи си, че човекъ е професионалист и всекидневно е на "фронтовата" линия
10 Януари 2011 00:07
Та ще отговори ли някой знаещ , за какво се разходват данъците?
Някой има ли спомен от детството си за бирникь с избелели ръкавели , с едно държавно костюмче за 5 години?
Защото, държавен служител е ставал тоя, който е бил болен, куц , та не може да си изкарва хляба.
Сега като влезеш в НАП имаш чуството, че си на модно ревю.
Държавата днес има все повече потребности и се индексират заплати с инфлация.
Явно, андрешково е времето и днес.Съдират се десет кожи от бедния , а богатия не му пада и косъм от главата, той само получава от държавата..

10 Януари 2011 00:47
В цял свят се плащат данъци ние трябва ли да правим изключение?
10 Януари 2011 01:05
Добър анализ, задълбочен. Чиновиниците, особено в някои ведомства, са силно привилегировани, а гражданите са с поставени в много пасивна позиция, често незащитима от произвол. Това въобще не е демокрация.
10 Януари 2011 01:23
Аз като служител на НАП със чиста съвест мога да заявя.

РИБАТА СЕ ВМИРИСВА ОТ ГЛАВАТА, НЕ НАЧАЛНИЦИ, А МЪРША ТУЙ ЩЕ КАЖА И ЩЕ СВЪРША.
10 Януари 2011 05:53
Трябва да се въведат глоби за служители, които издават актове, които впоследствие падат при обжалване. Трябва и санкциите, които държавата плаща като обезщетения и лихви, да са за сметка на фонд "Работна заплата" на даденото учреждение.

10 Януари 2011 07:56
Опитал се е да поразрови уважаемия счетовед и консултант, ама се е ограничил до поглед от неговата си камбанария.И предлага лечение на симптомите , а не на болестта.
10 Януари 2011 09:24
E, Бирник - кой където го сърби - там се чеше. Истини е рекъл човека - за това поне спор няма. И не е негова работа да оправя държавните бакии - не е малко и това, че е дефинирал проблемите, пък и идеи за решаване има.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>
"Държавата трябва да съществува за благото на народа, а не народът за благото на държавата."
Айнщайн
10 Януари 2011 10:05
На този човечец явно не са му ясни доста неща. Първо за указанията. При наличие на елементарни познания по право би следвало да се знае, че извън съда само органът, издал нормативен акт, има право да го тълкува. Затова естествено указанията да важат само за служителите. Що се отнася до отговорите, първо не е вярно, че не се отговаря в едномесечен срок, с изключение на изгубена кореспонденция (от въвеждането на ПП "Архимед" преди 4-5 години не се е случвало, освен умишлено). Второ, и преди въвеждането на 60 дневния срок, ако съдът прилагаше нормата при прехвърляне на предприятие задължително да се иска съгласие на кредиторите, каквото несъмнено е и държавата, сделки с натрупали вече задължения фирми нямаше да могат да се осъществят. Трето, а я да видим защо един счетоводител осчетоводява няколко еднакви операция по различен начин с цел минимизиране на данъчното задължение ? Естествено е да има изразявани различни становища по един казус. Това е налице когато законът е неясен и дава място за тълкуване. И това е така защото от подготвянето на един текст от експерт и преминавайки пред различни комисии, други експерти и т.н., приетата модификация няма почти нищо общо с оригинала.
Какво има против административното обжалване преди съдебното такова автора, не става много ясно. Не му харесват решенията на дирекции "ОУИ" ? Нека да отговори, колко от потвърдените в ОУИ ревизионни актове са били отменени от съда ? От окръжен или ВАС ?
Искането за санкция на служителя при паднал акт меко казано е малоумие. Санкция трябва да има само в случаите когато служителят е действал недобросъвестно и умишлено е издал акт с пороци и с цел неговото отменяне от съда. Именно за това е и обжалването първо пред дирекции "ОУИ", чиято основна цел е контрол върху качеството на издадените актове. Ако издадения акт е боклук, то той се отменя и връща със задължителни указания за нова ревизия.....
10 Януари 2011 10:06
От тази камбанария, Бирник, гледа мнозинството!
Човекът е прав, че държавните служби и потребителите на техните "услуги" не са равнопоставени! Едните седят на топло, другите мръзнат на опашката отвън докато им дойде редът! Няма да уточнявам кои са едните и кои другите.
10 Януари 2011 10:15
На тази въртележка сме всички: плащащи, неплащащи и държавата и дянков. Последния го споменавам, защото има навик да упреква непознати нему репортери по телефона, че не си плащат данъците. Та кое е по-добре,
>да плащаш за всички: за държавата и за неплащащите?
>да не плащаш, а да искаш държавата да ти оправи бакиите
Истината е, че печеливша от тази ситуация е само държавата. Това предполага еднакво отношение към отделния индивид и то е като на престъпник или баламурник. Извинете много, ама данъците (поне в по-голамата им част) не се ли изразходват целево, т.е. за подобряване на обществената и бизнес средата?! Аз като си плащам данъка за МПС се чудя къде да паркирам за да не плащам друг данък "синя зона". Примери много и най-различни. Данъкът се превърна в безусловно задължение на всеки индивид и биснес, без всякаква ангажираност на държавата (освен в събирането му).

Редактирано от - VicKing на 10/1/2011 г/ 10:20:33

10 Януари 2011 10:18
Няма да продължавам да коментирам въпросното писание, щото си имам по-важна работа.
Но явно човекът го е закъсал с счетоводството и консултациите и е решил да си направи самореклама за сметка на НАП и вестник "СЕГА" услужливо му е предоставил място. Дано обаче и да го е таксувал подобаващо.
Не, че в НАП всичко цъфти, но в счетоводните къщи още по-малко.
10 Януари 2011 10:28
"В България плащането на данъци мутира от задължение в тормоз"
Много точно е казано!В държава в която населението живее в условията на безработица и недоимък, всякакъв вид престъпност, беззаконие в действията на правораздаването, мизерия създадени и създавани от лумпени, политически недоносчета и явни нагаждачи, плащането на данъци си е явен терор от страна на държавата срещу нейните граждани.С една дума тази държава действа на привципа "Паре немаш, действай".Е що за държава е това?Държава , която е абдикирала от всякакви задължения спрямо своите граждани, работна заетост, здравеопазване, образование, лична сигурност и пенсионно осигуряване не може да претиндира, че е държава.Нека погледнем закона за пенсионното осигеряване.Питам се , как в условията на явна и скрита безработица и криминален преход през тези 21г. нашите родни "избранници"може да приемат такъв закон?За какво говори това?Ние ги избираме а те го навират.Къде и какво да правят, тези нещастни хора, принудително обречени на безработица от шепа политечески лумпени, преватизатори, червени, сини, жълти бизнесмени?Къде?Отговора излиза, че в блатото на мизерията или в трапа.Не упражнява ли тормоз така наречената "Топлофикация" срещу потребителите си, при вече явно доказаните и мошенически действия от нейна страна?
10 Януари 2011 11:32
По въпроса - ето как става къдруването в Агенция Митници - http://news.ibox.bg/news/id_104 7417107, а как е в НАП нека някой да каже дали има разлика или не.
10 Януари 2011 11:53
За статията

В правото важи постулатът, че услуга, която не я ползваш, не я плащаш. Аз имам апартамент и място на село, които не ползвам и не съм дал под наем. И въпреки надлежно подадените ми молби да бъда освободен от такса смет продължавам да си плащам като поп. Та с годините помъдрявам и все повече се убеждавам, че правото и данъчните служби са две несъвместими понятия.
10 Януари 2011 13:43
Обирник
10 Януари 2011 14:12
Рихтхофен, никаква разлика с НАП. Нали знаеш, че Менда беше шеф на Пловдив. Но тука яко се е изложила. Вярно е, че сега се обявяват конкурси, но и те се редят много лесно и същевременно дават вид на обективност и законност на назначението. Ама никой не пита служителите, дали биха си избрали същите хора за шефове, ако им де предоставеше възможност за таен вот.
Палавнико, първо прочети ЗМДТ и тогава се произнасяй.
................
ЗМДТ
Чл. 71. (Изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) Не се събира такса за:
1. (изм. - ДВ, бр. 103 от 1999 г., в сила от 01.01.2000 г., изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2004 г.) сметосъбиране и сметоизвозване, когато услугата не се предоставя от общината;
2. поддържане чистотата на териториите за обществено ползване - когато услугата не се предоставя от общината;
3. обезвреждане на битовите отпадъци и поддържане на депа за битови отпадъци и други съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци - когато няма такива.
...............
Общините имат и наредби с които уреждат събирането на таксата. И дават възможност, ако не ползваш имота, да подаваш декларация за това и те освобождоват от частта за сметосъбиране и сметоизвозване. Но не и за депото и честотата на териториите. Разходите за тях са солидарни. Но щом имаш имот, плащаш. Не искаш да плащаш, продавай. Такъв е Законът.

10 Януари 2011 17:18
Безспорно автора е много прав.Но както и при НАП в неговите съждения се прокрадва нишката на лична заинтересованост.А тя не обхваща целия проблем, а случаите засягащи предимно взаимоотношенията фирмите-НАП.Разбира се в края на статията се споменава и за обикновенните хора, но се разбира по-скоро като подсилване на по-горните редове и за да им се придаде по-голям драматизъм, без обаче да се изреждат така подробно примери на засегнати от държавната администрация хора.И ако наистина трябва да расъждаваме върху това кое е първично и кое не, то в тази класация фирмите недвусмислено заемат последното място. Проблемите обаче на физическите лица са първостепенни, а именно те са най-засегнати от административен и дори понякога от фирмен произвол.Тези несправедливости не се извършват само в НАП, които дори те заемат доста задно място в сравнение с други институции.За това решението на поблемите трябва да тръгне от друга отправна точка.Ако целта е да се гради справедливо общество.
10 Януари 2011 19:34
Толкова много глупости на едно място тая година не бях чел:
Със сигурност обаче ще усложни коректните бизнес практики, защото на фона на нормалните бизнес преструктурирания тези с цел измама са нищожна част
Авторът знае ли колко са абсолютно изрядните фирми от 350-те хиляди регистрирани? Няма такава! Авторът прави ли разлика между продажба и "преструктуриране"? Авторът учил ли е математика в трети клас и ако да, да съпостави колко дължи НАП към фирми и граждани в сравнение колко дължат последните към НАП и колко са задлъжняли помежду си фирмите. "Изрядният" бизнес със задължения, надхвърлящи БВП! Не са заеми, а разплащания. "Коректният" бизнес не може да си плати сметките! Не данъците дори, собствените си сметки!
НАП с данъкоплатците е липсата на равнопоставеност
Каква равнопоставеност!? Единият събира данъци, другият плаща. Всеки ли требе да събира данъци, че съвсем да заприличаме на мутренска държава!? Който иска абсолютна равнопоставеност и свобода, Антарктида ласкаво ще го приюти.
НАП иска все по-дълги срокове за себе си, а в някои случаи данъкоплатците имат само един ден за подаване на информация (изплащане на заплати и подаване на болнични листове).
Сравнение кон за кокошка! Ами един ден ще е срокът, що на следващия за данъкоплатеца се пораждат привилигировани права (изплащане на болнични, лечение, пенсия и др.). Дори и да стане грешка, данъкоплатецът се ползва с известни "бонуси". Грешките на НАП, при липса на добросъвестност от ответната страна, се "изправят" единствено със съдебно решение ... след три-четири години. А при съдии с компентентността на автора съдебното решение е с "неочакван" край.
"У нас има много ведомства, които също като НАП си позволяват да издават указания, тълкуващи закони и наредби." Ами всяка реномирана фирма има вътрешни правила и инструкции. Ако на авторът не му е известно, наричат се стандарти - за управление на персонала, за качество, добра производствена практика и т.н. Тоя няма да го обучавам безплатно. А тая санкция на служителя за отменен административен акт от съда е абсолютна глупост. Сега остава да се приеме, че всеки данъчен служител требе да бъде адвокат или най-малкото юристконсулт.
Апропо, Данъчният арбитраж в една морска страна като Дания какви дела гледа? Авторът да даде пример поне едно дело за "инвестиция" в голф-игрище или хотел-барака, които да са били обект на данъчния арбитраж.
През вековете държавата се е разраствала и ставала все по-тиранична
Това изкърти мивките! Повечето държави са изчезвали поради лошо управление и организация. И винаги под лозунга да премахнем тиранията.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД