Цвета Караянчева е машинен инженер. Завършила е мениджмънт в Open University в Лондон. Била е прокурист на "Формопласт-Кърджали". Основател и областен лидер на ГЕРБ. За последните 8 г. тя е първият депутат от района на Кърджали от българския етнос.
- Г-жо Караянчева, познавате ли се вече всички 117 депутати от групата на ГЕРБ?
- За една година сме се опознали с всички колеги. Нямаме проблем с комуникациите. Мисля, че сформирахме добър екип. В началото бяхме малко по-плахи, сега започваме да работим по-смело. Защото ние не сме професионални политици, не сме като колегите, които са с 20-годишен стаж в парламента. Но мисля, че това е по-ценното, защото ние имаме какво да покажем от живия живот. Ако се капсулираш в парламента и дълго време останеш тук, ти губиш реалната представа за живота на хората. И е ценно, когато можеш да пренесеш атмосферата от района, в който живееш и работиш, тук, в парламента.
- Кои според вас са най-колоритните депутати в ПГ? Вие нямате практика да си правите семинари, както други групи, но все пак имате ли някои сбирки, в които да видите колегите си в неформална обстановка?
- Наистина не сме имали семинари, но поддържаме една много непринудена атмосфера и в залата, и извън нея. Познаваме се по интереси, по характери. Имаме футболни фен клубове - на "Левски" и ЦСКА. Още в началото на парламентарната година през 2009 г. се раздадоха клубни карти на двата отбора. Аз не съм фен на нито един. Има професионални групи от депутати в зависимост от комисиите, в които работят. Много интересно е, когато попаднеш от една в друга комисия. Аз например бях в комисията по икономика и енергетика, понеже съм инженер по професия, а в последните няколко месеца ми се наложи да работя в комисията по правни въпроси. Много интересна материя, за мен е много обогатяващо.
- Вие сте депутат от Кърджали, но не само там хората са много сериозно ударени от кризата. Какви са въпросите, които най-често ви задават избирателите?
- Както всички колеги от ГЕРБ, и аз имам приемна. Приемните ни обаче се превръщат в бюра по труда. Идват хора да търсят работа. Което е много трудно и за нас, защото няма как да помогнеш. Времената наистина са трудни, опитваме се да помагаме колкото можем, но на двама-трима. Идват и с много имотни или земеделски проблеми. В нашия район покупателната способност е на много ниско ниво, заплатите са много ниски. Има безработица. Много падна ръстът на поръчките на машиностроителните предприятия. За съжаление кметовете в Кърджалийско не са така далновидни за развитието на района. Защото имахме възможност да наблюдаваме работата два мандата на кърджалийския кмет. Той е млад човек, започна с амбиции, но накрая нещата не се получиха както трябва. Дори в програмата му беше заложено, че трябва да има ноу-хау, нови предприятия, щеше да кани инвеститори. В крайна сметка всичко стигна до един пазар на производителите, на който сега му берем кахърите. Другият е прочутото Водно огледало, но не искам да говоря за него, защото стана историческо. Не се мисли в посока първо да се види по какъв начин могат да се връщат разходите за дадена инвестиция и тогава да се прави. Това е практика на кметското управление в Кърджалийско.
- Казват ли ви хората: "Какви ги върши ГЕРБ в София"?
- Не, такъв въпрос не са ми задавали. Правим много срещи със структурите, имат много въпроси. Основно в Кърджалийско се вълнуват от Изборния кодекс. И по тази причина последните два месеца от годината интензивно работих по него, защитавах го като вносител. Защото наистина проблемът с изборния туризъм и с манипулациите при вота е голям бич за местните хора. Защото, виждайки, че други хора определят бъдещето им, те се демотивират и не искат да идат да гласуват. Същото е и с избирателите на ДПС. Макар че колегите тук говорят за човешки права, техните гласоподаватели не искат да идват други хора и да им определят бъдещето. От 30 човека в едно село стават 300 избиратели. И мога да ви кажа точно какъв е механизмът. Хайде, да речем ще дойдат два автобуса, ще станат 100 човека. Но кметът разполага с данните от личните карти на останалите 300, които са регистрирани по постоянен адрес, но те въобще не идват. И когато комисията - знаете че БСП и ДПС вървят заедно - е от хора, които си помагат, те не си спъват работата. Попълват ЕГН-тата, пускат бюлетините и в 9 часа сутринта има 300 гласували и изборният ден е приключил. По този начин се печелят избори.
- Смятате ли, че на тази практика ще се сложи край на тези местни избори? Президентът наложи вето на изискванията за уседналост, не е съгласен с премахването на избора на районните кметове, гласуването чрез интернет.
- На практика изборните машинации, които в годините са се развивали, ние не можем да ги отрежем с нож, но имаме политическата воля да ги прекъснем. Това вето беше очаквано. Още един път се доказва, че президентът връща жеста на ДПС, с чиито гласове беше избран 2005 г. Не можем да пренебрегваме желанията на хората, които живеят в България, да определят своята съдба. Предстои групата на ГЕРБ да се събере и да обсъди ветото на президента и чак след това ще имаме отговор, който ще внесем и в пленарната зала.
- От ДПС казват: "Вие основно се вглеждате във външния изборен туризъм, но не правите нищо за вътрешния". Местят ли се избиратели и към Кърджалийско?
- Вътрешният туризъм не е насочен към Кърджалийско. Ние имаме основно проблеми с външния. Но вътрешният туризъм е проблем на морските общини. Сега променяме закона за ГРАО. За да се регистрираш на определен адрес, трябва да имаш съгласието на собственика, договора за наем или договора за собственост. Досега не е правено такова нещо.
- Защо не направихте тази промяна по-рано, за да се избегнат всички спекулации с преместване на избиратели?
- Защото вървят заедно. В допълнителните разпоредби на Изборния кодекс записахме промени в закона за гражданската регистрация. Но аз се учудвам, че колегите от опозицията, които се оплакват от тези неща, не са направили промяната досега. Защото така им е отървало. Защото има наистина адреси, на които са регистрирани над 50-60 души. За съжаление, това се е допускало досега.
- Какви са амбициите на ГЕРБ за Кърджали, ще се борите ли за кмет на общината?
- Ние ще се борим за кмет във всички общини и във всяко едно населено място. Където има възможност да се издигне кандидат за кмет, ние ще имаме предложение. Защото структурата на ГЕРБ в Кърджали е много голяма, имаме 7 общински структури, имаме членове от различни етноси. В Кърджали ГЕРБ има над 1300 членове. Тези хора в продължение на 4 г. не са набирани накуп и без принципи. В първите години в нашия район, като кажеш, че си от ГЕРБ, ти се смееха, заплашваха те и те изгонваха от работа. Сега вече хората взеха въздух, видяха, че нито ще съборим джамиите, нито ще им сменим имената. Напрежение в Кърджалийско няма.
- Колко места мислите, че можете да получите от тези 7 общини в Кърджалийска област?
- Надяваме се поне половината да спечелим. Мисля, че имаме ресурс да спечелим и кметското място в Кърджали. Не говорим за кмет турчин, българин или от друг етнос. Говорим за качествен човек, който ще бъде подкрепен от всички.
- Търсят ли се алтернативи за тютюнопроизводството в региона и ще се намерят ли пари за системите за напояване?
- Имахме среща в Кърджали с представители на министерството на земеделието. В областта са направили хидромелиоративна карта, в която са отбелязани всички водоеми, които има смисъл да се възстановят. Като първа задача това ще бъдат водоемите в Чакаларово и Тихомир, които са в община Кирково. Предстоят различни дейности по възстановяване на ВиК мрежи в различни села в областта. Става дума за малки суми, които ще бъдат осигурени от ВиК. Ще помогнем на хората да направят сдружения, с които ще могат да кандидатстват за реализиране на напоителни системи. До края на януари ще влязат в пленарната зала и поправки в закона за тютюна, които премахват изискването само лицензирани фирми да изкупуват тютюна. Това ще доведе до освобождаване на пазара на тютюна и тютюнопроизводителите ще могат да получат конкурентни цени за своята продукция.
Приемните ни обаче се превръщат в бюра по труда. Идват хора да търсят работа.
Ами вие какво искате!? Да идват хората и да ви пеят осанна ли?!