:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,436
Активни 763
Страници 22,001
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Vox populi

Без съмнение наред с хилядите неуредени и недовършени държавни дела, България се откроява сред страните в Европа с подредената си и стабилна данъчна система. За разлика от новите големи европейски братя, които се задъхват под тежестта на прекомерен дълг, практически неуправляеми дефицити и хем тромави, хем лакоми фискални системи, ние излизаме от кризата без сериозни поражения на фиска. Това е предимство, което трябва да запазим, защото вече берем първите му плодове. Ниски и лесни за обслужване преки данъци, ясни и разумни косвени данъци - шепа държави могат да се похвалят с това. Изглежда, стигаме до консенсус, че финансовата стабилност, както фиксираният лев, трябва да се гарантира с правила, които по аналогия вече наричаме

фискален борд

Не е ясно кой какво вижда зад този етикет. За да обоснове искания вот на доверие, правителството заяви идеи, които скоро щяло да свърже в един законодателен пакет. Ясно, че фискалният борд няма да е борд (съвет, комитет). То и валутният ни борд не е. Само така му викаме от едно време, когато измислили този начин за гарантиране на валутна стабилност: правото на централната банка да издава пари се отнемало и се давало на един съвет, съставен главно от чуждоземни банкери, които се събирали край Женевското езеро, за да управляват националния валутен резерв и да следят да се спазва твърдото правило - всеки нов паричен знак да се емитира само ако във валутния резерв вече е постъпило достатъчно злато или резервна валута, която го обезпечава. Над 12 години българската практика доказва, че и без чуждестранен комитет, дори и далеч от Женевското езеро, правилата могат да се спазват, ако нямат вратички.

Какви ще са фискалните правила,

които ще охраняват финансовата стабилност така твърдо, както пазим (валутната) стойност на лева? Проблемът е, че фискалната стабилност не може да се изрази с едно твърдо правило, както 1 лев = 1 марка (= 0.51129 евро). Нужна е система от правила и правен режим, който да не дава на парламента възможност да ги прекрачва. Имаме съгласие за първото от тези правила: десятъка. Доходите в България се облагат с пропорционален ("плосък") данък от 10%. (Веднъж обложен, доход се облага пак при получателя му с 5%.) Това не е достатъчно, защото държавата разполага с много други форми за облагане. Трябва да има предел за

максималната данъчна тежест

Засега държавата хитрува и си запазва възможността да вдига ДДС и акцизи, осигурителни данъци, такси и преки плащания. Гарантираната фискална стабилност ще е чист блъф, ако не ограничим частта от брутния продукт, който държавата има право да изземва в бюджета. Самият десятък идва от древността с идеята за разпределение на дохода между държавата, собственика на земята и онзи, който я обработва. Понеже чистият доход от земеделска дейност е около 1/3 от цялата продукция (33.3%), десятъкът е 1/3 от чистия доход. Т.е. "естественият" максимум от брутния продукт, който може да си позволи да изземе държавата, без да пречи на стопаните да произвеждат, е 33.33%. Като отчетем обезценката на парите, с които мерим продукта, стигаме до предел към 40% от брутния продукт. С облагане над 40% държавата ще спъва стопанството. Има държави с по-голяма норма на облагане, но те връщат част от взетото обратно на производителя със субсидии. Но те кривят пазара и цените. Субсидии трябва да се дават само за да балансират тежки пазарни аномалии. 40% пределна данъчна тежест е едно добро фискално правило. Остава да ограничим дефицита и дълга, защото освен от данъци, държавата може да пълни бюджета и като трупа дълг за обща сметка. Тук пределите вече са наложени в европейския Пакт за стабилност - дефицит до 3% и държавен дълг до 60% от брутния продукт. Други правила не трябват, ако спазваме изброените до тук. А

данъчният референдум е опасен

и по-добре да се оплеви от законопроекта за фискален борд. Гласът на народа е много ценен, когато ни открива древните мъдрости, но страда от неразумни емоции, детска жестокост и интуитивна алчност; тях гали всеки популист. Осъзнали това, бащите на днешната демокрация стигат до принципа за представителна власт. Демосът бързо екзалтира и спира да мисли, щом го повлече поривът на тълпата.

Ако властва пряко, той гази разум, закон и ред, влюбва се в безмозъчни водачи, създава гилотината и прекарва през нея и най-светлия ум, ако се изправи срещу вълната на народната волност. На референдум българите щяха да последват магнетичния Общи и сами биха обесили неземно различния от тях Левски. После щяха да съжаляват, както днес мнозинството хленчи, щом си спомни кому е вярвало сляпо и е дарувало абсолютно парламентарно мнозинство. Когато една законова норма докаже своята цел и полза, зад нея застава невидим, но твърд консенсус. Без да е записано, че само референдум ще променя курса на лева, никой не би посмял да девалвира лева: вълната от недоволството на ограбваните ще го помете от власт. Консенсусът, а не референдумът гарантира стабилността.
55
5400
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
55
 Видими 
23 Януари 2011 19:24
...ние излизаме от кризата без сериозни поражения .....

Прочетох ЦЯЛАТа статия, ама още това съждение, то е горе-долу в намчалото ме хвърли в размисъл?!
23 Януари 2011 19:40
нали тя кризата вече свърши
23 Януари 2011 20:42
г-н хърсев, нали само преди 2-3 месеца писахте, че ще сме в депресия няколко години и чак след това ще излизем от кризата?!?! защо сега решихте, че излизаме от кризата?
23 Януари 2011 21:15
Ще да е някаква депресивно-манийна кризичка нашата
23 Януари 2011 22:07
Е те, за късопаметни икономишчета..

Редактирано от - Angel Kovachev на 23/1/2011 г/ 22:08:55

23 Януари 2011 22:22
на 5 ракии на всеки му се види изхода от Кризата
23 Януари 2011 22:30
Правилно, референдумите у нас - изобщо - са глупост.

Но по-нанатък всичко е вятър и мъгла. Излизане от кризата засега няма да има предимно по вина на Герб, фискът беше стабилен до 2009 г. благодарение на предишния кабинет, но Герб ще му разкаже играта.
23 Януари 2011 22:49
фискът беше стабилен до 2009 г. благодарение на предишния кабинет

Фискът е имал структурен дефицит през 2007 и 2008 г., което означава, че фискът е бил неустойчив в дългосрочен период.
23 Януари 2011 22:52
Тази статия е погрешна или вредна в толкова много отношения, че е трудно да реша откъде да започна...
1. Нормативно: пряката демокрацията била лоша?
2. Позитивно: демосът бил умен да избира стражи на обществения интерес, но недостатъчно, за да взема решения сам.
3. Позитивно: а кой ще бъде стража на стражата, както казват мойте приятели римляните?
4. Позитивно: та как достигнахме до вълшебното число 40%? И защо повече или по-малко е вредно за обществото?
5. Позитивно: що за идея е да си вържеш ръцете независимо от обстоятествата, в които може да се окажеш - война, земетресения, наводнения и т.н.?
6. Позитивно: не е ли по-добре да има ограничения за начина, по който могат да се правят промени в данъчната система (2/3 парламентално мнозинство, 66% мнозинтсво на референдум и т.н.)?
7. Нормативно: на нас каква система ни трябва - регресивна, прогресивна или плоска. Щото настоящата не е плоска, мили хора. Богатият оделя да речем 50% от дохода за потребление и от тях държавата да речем взема половината с ДДС и други. Бедният отделя 100% от дохода си за потребление и пак му се отнемат половината... и к'жо станА? Бедният е облежен с 50% данък, докато богатият с 25% данък.
Единственото, за което съм съгласен с Хърсев е, че не преките, а непреките данъци за ключови за приходите в бюджета. С други думи, идеята е точно като всички други на настоящите и заслужава същото отношение...
23 Януари 2011 23:34
Деля статията на 3 части:
1. "Хвалебствена" третина където показваме на закъсалата Европа как по средния ... път, по който се върви у нас всичко е по мед и масло. (А основание за тази оценка - от Бога)
2. "Поучителна" третина където показваме с примери как старите тактики за лов на мамути са валидни и при производство на компютри и космически кораби (все едно е в крайна сметка)
3. "Предупредителна" третина където хвалим олигархичната система защото у нас (а май и не само у нас) народа не е дозрял до това да знае какво да прави със свободата си.
.... Само не разбирам - като заглавието е за третата третина - защо са първите две ??
24 Януари 2011 00:15
Еее, колега.. Как иначе да стигне/м /?!/ до “консенсус“?
24 Януари 2011 00:51
За пореден път манипулирана статрия.Пълен буламач. Не
може човек да го разбире какво мисли. Наистина преди
1-2 месеца писа, че световната икономика я очаква поредица
от тежки и дълги кризи, че сме се намирали в дълбоката
яма, в дупката където е тъмно и страшно.
Сега ни замайва с ниски и лесни за обслужване данъци.
Че само шепа държави могат да се похвалят за това.
Това момче като че ли хептен е изперкало. Или гледа
да напише нещо само за хонорара си.
24 Януари 2011 02:02
Отговорът на провалите и прахосничеството в частния сектор, които причиниха кризата, беше намерен в затягане на финансовата дисциплина в публичния сектор! Последствията почти сигурно ще бъдат забавен растеж и доста по-дълго забавяне на овладяването на безработицата и намаляването й до приемливи нива.
........
Сред политиците стана модерно да проповядват добродетелите на болката и страданието, защото без всякакво съмнение онези, върху които те се стоварват, са обикновените хора – бедните и бъдещото поколение.
........
да престанем да се съобразяваме с така наречените финансови магьосници, които ни забъркаха в тази каша – и които сега настояват за затягане на финансовата дисциплина и отлагане на преструктурирането – и да започнем да се опираме на здравия разум.

Джоузеф Стиглиц
Натиснете тук
24 Януари 2011 04:39
Я на Чарли паса да върна..

Cats form their visual synapses from the moment their eyes open, when they are two to three days old. If they do not get certain inputs at that early stage, the brain circuits never get made. A kitten who sees only horizontal lines at this age will bump into table legs the rest of its life. Models necessitate and reinforce this applied blindness.
That analogy may seem insulting. Scholars, including economists, manage to steer clear of such undignified behavior. But the refusal to see what is in front of them can at times be profound, as we saw in chapter 1, when Robert Shiller’s and Raghuram Rajan’s warnings were rejected with hostility, precisely because they ran afoul of the widely accepted view that whatever markets did was ever and always virtuous—a clear example of experimenter bias, of rejecting new data because they do not fit a preferred paradigm.


“ECONNED: HOW UNENLIGHTENED SELF INTEREST UNDERMINED DEMOCRACY AND CORRUPTED CAPITALISM“ YVES SMITH

Редактирано от - Angel Kovachev на 24/1/2011 г/ 04:43:47

24 Януари 2011 06:37
Отново непремерени глупости! В Швейцария, където народът управлява пряко, нищо подобно не се е случило. Тази теза, че народът е прост, алчен, невеж, че не бива да участва в управлението, е стара колкото света. И тя изключва варианта, че народът може да се учи, да се поучава, да се образова, да постъпва отговорно, да участва във все по-голяма степен в собственото си управление. Да се слушат чужди съветници може. Да се се играе по свирката на лобисти на мафиоти може. Да управляват простаци и неграмотници депутати може. Да се попита народът как мисли не може. Не може да се попита- трябва ли правителството да има национална програма за индустриализация, защото ако народът каже, че трябва, то тогава какво ще прави правителството? Нали няма да може да угоди на чуждите съветници!
24 Януари 2011 07:29

Този път и аз ще кажа на Хърсев и ще се солидаризирам с преждеизказалите се форумци (изключая Чичо Фичо, който изглежда все още не е разбрал, че Станишевите фискални излишъци се дължаха на данъчни постъпления върху потребление базирано на дългове, дългове, които тепърва и години напред ще има да изплащаме).

24 Януари 2011 08:02
Аз малко трудно си го представям това с референдума за данъците...
Хората ще гласуват колко процента да е ДДС-то ли? И данъкът върху доходите ли?
Че нали поне 95% ще искат да е 0%?
Как ще стане тази работа?
24 Януари 2011 08:42
Човек и д-р по икономика да е, пак може да не разбира причинно-следствени неща. Данъците са следствие на желание за осигуряване на определени услуги чрез общо покриване на разходите за тях. Един референдум с пряк въпрос за по-високи или ниски данъци е очевидна глупост. Един добре подготвен референдум за обхвата на определени услуги плащани с данъци е друго нещо. Естествено истински референдум, с изясняване какво ще се получава, колко ще струва и кой какво ще трябва да дава. А при истински референдуми популизмът изчезва. Тоест няма да има такива неща, защото плебсът твърдо вярва в безплатния обяд и Месията дето ще му го осигурява.
24 Януари 2011 09:07
При един референдум точно популизма ще избие, доказва го идването на ГЕРБ на власт. Друго се чудя, ако за такива неща почнем да правим референдуми, то за какво ни е парламент?
24 Януари 2011 09:51
Пенка:
Станишевите фискални излишъци се дължаха на данъчни постъпления върху потребление базирано на дългове,

Много вярно !
24 Януари 2011 10:02
И чужди инвестиции във финанси, недвижими имоти, строителство и търговия

Натиснете тук
24 Януари 2011 10:14
... На референдум българите щяха да последват магнетичния Общи и сами биха обесили неземно различния от тях Левски. ...

Г-н Хърсев, вие нормален ли сте
24 Януари 2011 10:40
"....Ниски и лесни за обслужване преки данъци, ясни и разумни косвени данъци - шепа държави могат да се похвалят с това. Изглежда, стигаме до консенсус, че финансовата стабилност, както фиксираният лев, трябва да се гарантира с правила, които по аналогия вече наричаме"....
Колко високопарно, а може простичко. Съкращеието БДГД описва същността.
Няма го "разписвам", да не влизам в противоречие с правилата на форума.

Това с "борда" започна да ми омръзва.
Същността на борда е "шина". Да поясня. Става злопулука. Чупиш си примерно крак. Неоходемо е да се слажи шина да се обездвижи за да зарасне. Само че да продължиш и след това с нея едва ли е разумно. Още по малко на "състезание"

Какво направи Дянков с лансирането на "рефереднум".
Първо предизвика обществено обсъждане на темата за данъците. Определено необходимо. Но в "цялост". Не само преките данъци, а "данъчната система" в цялост. Колко пари са необходими. С преки или с коствени данъци трябва да се събират. Колко трябва да плащат гражданите, колко "корпорациите" доходи или потребление трябва да се облага, за какво, кои трябва да има облекчени ставки и т.н.
Второ "вдига летвата" пред "опозицията". Фарсира демонстрилането на това кой-кой е, чии интереси защитава и за какво се бори. Охпределено полезно.
Трето ..... хайде стига толкова за сега
24 Януари 2011 10:44
Галя
Да знаеш дали има разбирка и с ВЕИ?
24 Януари 2011 10:52
И чужди инвестиции във финанси, недвижими имоти, строителство и търговия

Точно така! Но в линка трябваше да има отделни разбивки за строителния сектор (имоти, строителство) и финанси и търговия.
За да е напълно ясно на какво се дължеше бума в чуждите инвестиции - имотния балон.
24 Януари 2011 11:01
... ясни и разумни косвени данъци ...



моля ясни и разумни косвени данъци някой друг пъ! като жителите на всяка друга проядена от корупция държава абсурдистанеца е натоварен с безчет косвени данъци - като почнем от всевъзможните държавни такси събирани в кеш и във загубено време (примерно за честите смени на лични документи), минем през задължителните рушвети за нещата, за които вече са ти събрани данъци като здравеопазване, детски грижи, образование, и стигнем до разплутите сметки за комунални услуги, от които партийните каси получават отчисления, а в замяна държавата ги налага на потребителя с цялата си тежест.


няма нищо ясно и разумно тука, иначе щяхме ли не само да сме последни, а и да продължаваме да изоставаме?

24 Януари 2011 11:49
Без да е записано, че само референдум ще променя курса на лева, никой не би посмял да девалвира лева: вълната от недоволството на ограбваните ще го помете от власт. Консенсусът, а не референдумът гарантира стабилността.



да, ама консенсус няма. има жертви и грабители държани в едно нестабилно цяло от редица изчезващи фактори. олигархията, която ни граби чрез подставени политици, винаги може да жертва някоя от пионките си, за да направи и най-голямата свинщина, вкл. поредно заиграване с курса на лева, а после да ни пробута поредния месия от фарбиката за розови илюзии.


единствения гарант за стабилността на абсурдистан са силните чуждестранни интереси у нас. те толерират властта да граби туземците, но ще реагират много остро на всяко нейно действие, което влияе отрицателно на стойността на активите им и на способността им да си правят печалбите.

24 Януари 2011 12:53

има жертви и грабители държани в едно нестабилно цяло

Е що бе, не е ли добре да сме обединени?! Един президент даже май имаше такова мото едно - обединител на нацията.

24 Януари 2011 12:59
А може ли с референдум да се отмени Великото Народно Събрание?
24 Януари 2011 13:56
Тъй, тъй... Направо песен. Все повече се убеждавам във величието на беее-гетото.
24 Януари 2011 14:27
Гласът на Нацията е желателно да се взима под внимание!
24 Януари 2011 14:52
"Изглежда, стигаме до консенсус, че финансовата стабилност, както фиксираният лев, трябва да се гарантира с правила, които по аналогия вече наричаме

фискален борд"


Абе колеги, кога го обсъдихме тоя въпрос, кога стигнахме до консенсус?
И всъщност кои сме тия ния - всичките 7 милиона ли, или само Хампарцумян, Пицко, Златев, Хърсев и ИПИ?
Или може би Хърсев и негови приятели по чашка(ако пие де)?
24 Януари 2011 15:00
Демосът бързо екзалтира и спира да мисли, щом го повлече поривът на тълпата.
Ако властва пряко, той гази разум, закон и ред, влюбва се в безмозъчни водачи, създава гилотината и прекарва през нея и най-светлия ум, ако се изправи срещу вълната на народната волност.

Хърсев може и да е добър икономист (не мога да се произнеса, защото не съм специалист по темата), но когато става дума за общество, история, законодателство, парламентаризъм и т.н., показва пълна некомпетентност и върховна примитивност на мисленето.
24 Януари 2011 15:01
някои неща са толкова вбесяващи, че човек загърбва принципи(ако въобще смисъла им не е точно в това) ..толкова Пошло произведение не помня да съм чел, дори от Хърсев, пиша това, само за да помоля за цензура, пък било и "пазарна" и моля да не се излиза с довод за личния подбор при четене, такива пасквили ме натоварват, а представата, че е прочетено от хиляди хора, някои от които повърхностно запечатали тази помия в главата си като формирано мнение. ужасяващо е. Хърсев, вън.
24 Януари 2011 15:15
Абе колеги, кога го обсъдихме тоя въпрос, кога стигнахме до консенсус?
И всъщност кои сме тия ния - всичките 7 милиона ли, или само Хампарцумян, Пицко, Златев, Хърсев и ИПИ?

Popangelov,
Това, което е полезно за Хампарцумян, е полезно и за всички българи. Още ли не си научил този урок?
Виж също какъв отговор ти дава бащата на шоковата терепапия Джефри Сакс
Натиснете тук

Редактирано от - galia2 на 24/1/2011 г/ 15:30:45

24 Януари 2011 15:27
Дежфри предполагам е производно от déjà free?
В такъв случай фамилията трябва да е Секс!
24 Януари 2011 15:58
Някакво разпищолване ли се усеща относно инж.-химик Хампарцумян? А знаете ли кой друг е Инж.-Химик?
24 Януари 2011 16:03
Г-н Хърсев моля обяснете кой е прав. Станишев изнася данни че неговото правителство събирало 39.63% от БВП докато това на ББ 33.6% което според него 6% са откраднати. Според мен е точно обратното - Станишев е открадвал тези пари, защото за 4 год. не се виждат в какво са вложени около 8 милиарда от надвзетите 12.
24 Януари 2011 16:06

Това, което е полезно за Хампарцумян, е полезно и за всички българи.

Апцолютно! Всички, заедно, обединени, крачим във единен строй! Шефа на най-голямата банка и Пена от Прокатния, рамо до рамо. Еееехххх, пей сърце, мечтата ми се сбъдна! Тази вечер ше спя мноооого по-спокойна и сигурна за бъдещето си. Щот ше знам, че Левон мисли и за мен, мислейки за себе си.

24 Януари 2011 16:33
Абсурдно е да се залага максимално преразпределяне като процент от БВП. Защото това е очаквано БВП, а не реално. То е все едно да се заложи със закон бъдещето. Просто е абсурдно.
24 Януари 2011 16:49
Тази вечер ше спя мноооого по-спокойна и сигурна за бъдещето си. Щот ше знам, че Левон мисли и за мен, мислейки за себе си.

Eто това е правилно научен урок. Но понеже има лоши ученици като Popangelov, в конституцията трябва да запишем, че е забранено печалбата на Левон да се намалява. А после ще се запитаме има ли полза Левон от здравеопазване и ще действаме съгласно научения урок.
24 Януари 2011 16:51
А знаете ли кой друг е Инж.-Химик?
Дянков?
24 Януари 2011 16:54
То, и съвокупяването е обединение, но зависи все пак дали някой плаща. Пък и пустите му венеречески болести, не се намери лек за тях, веднъж и завинаги.
24 Януари 2011 16:55
пише си Инж.-Химик.
24 Януари 2011 17:38
Икономистите отдавна са се разпищолили и са решили, че могат да дават съвети за всичко. Емил Хърсев също е ампутиран от качеството скромност.
Сетих се за един случай, където навремето един заместник кмет по нашия край въртеше целия Общински съвет на пръста си, казвайки за всяко нещо дали може или не може, като за целта цитираше точния член, параграф, алинея и точка от съответния закон. Човекът беше взел диплома за юрист с предимството на баща му за активен борец, но никога не беше практикувал. Правеше той каквото си иска до момента, докато един не се беше сетил да провери има ли точно такъв член и параграф и такъв закон. И тогава го хванаха, че си измисля и закони и параграфи. Същата работа е и с икономистите. Измислят си и закони и закономерности и дават всякакви отговори на неикономически въпроси от гледна точка на икономическата лъженаука.
24 Януари 2011 18:09
Малко либертарианска пропаганда в духа на днешната статия на Емо (за съжаление, мързи ме да преведа целия текст, но повечето от вас или знаят английски или могат да го преведат "дърварски" чрез интернета и "гепят" идеята.
Commentary: The war of the 'we' against the 'me'
Union Leader ^ | August 19 2002 | P.J. O’ROURKE

Posted on August 19, 2002 7:26:29 AM by 2Trievers



FREEDOM IS MOSTLY about responsibility. My house, my car, my family may be a lot of responsibility, but I would rather take that responsibility than have any of you dating my wife or backing my car into phone poles or leaving your dirty socks on my bedroom floor.

There is a certain selfishness in libertarianism. But it’s common sense, really, more than common selfishness, that drives the libertarian philosophy. We are not ants or bees. We do not reason or love or live or die collectively. When Elizabeth Hurley has a torrid love affair, I don’t get the pleasure. So why should I get the bill for child support?

In libertarianism there is, frankly, an element of despair, because we know that people aren’t good. We know that people are sneaky, people are greedy, people are cruel. Yet we, as Libertarians, want to turn people loose to do whatever they want. We want that because we also know that no matter what bad things individuals do, they are better than the things that get done to individuals by the collective will.

And I don’t even mean the really gross manifestations of the collective will such as totalitarianism or public television. I mean, imagine a rich farmer going door to door in your suburb, trying to get huge subsidies from you, out of your grocery money. Imagine a steel tycoon down at the docks in Long Beach trying to impose a one-man tariff on cheap foreign steel. Imagine Enron trying to cheat the whole nation without the help of an impenetrable tax code, obscurantist accounting principles, and the dark powers of the Securities and Exchange Commission. It couldn’t be done.

Real evil is coercive, and an individual does not have the power of coercion that a government has. Voluntary good is done by individuals, for the benefit of individuals. Some of that voluntary good is going to be tasteless and dumb and shortsighted. But the ugliest strip mall is better than the most beautiful gulag.

Libertarians have a lot of things to fight. Libertarians must fight the herd instinct. Libertarians must fight not only instinct but ideas. And two of the most ingrained ideas in the human mind are the idea of collective entitlement and the idea of zero-sum outcomes.

Collective entitlement is the notion that I am owed something, not because of what I made or did, but because I belong to a category. I am owed something because I’m a member of the proletariat who deserves the fruits of capital, a member of the female sex who deserves affirmative action, an African American who deserves slavery-reparations, an American Indian who deserves the whole darn country. Notice how the idea of collective entitlement is much more popular than the idea of collective forfeiture. Very, very rarely does somebody volunteer to go to jail because the other members of his ethnic group have been running the protection rackets in Brooklyn for decades.

And then there are zero-sum outcomes — the notion that whatever it is you’ve got, you’ve got it because you took it from me. It’s easy enough to see where zero-sum thinking comes from, but the era that it came from is over. Libertarianism comes from a different place — a place that most people don’t understand and other people don’t believe in.

Libertarianism comes from the place that is in between taking and being given. And hardly anybody wants to go to that place. It’s full of work and worry. And yet, I feel hope. I do think there is a future for the free individual, whether he wants it or not. And the reason that I say so is because of something that’s right outside — America.

Hardly anyone wanted to come to America. Even the original inhabitants were just following a mammoth farther than they meant to. The rest of us were dragged here as slaves and bondservants. We were exiled here as heretics and criminals. We were chased here by poverty and oppression. And we came here because no place else would take us. We’re a bunch of losers and bums, the off-scourings of the planet. And now we are the richest and most powerful nation in the world. Why? Is it because we’re collectively good? No. It’s because we’re individually free.

— P.J. O’Rourke is an author and humorist who lives in southern New Hampshire. This column was excerpted from a speech he gave in Washington in May.




24 Януари 2011 23:19
galia,
ами то цялото правителство са химик. инж. с изключение
на един-двама. Все едно са излязли от химическо
чистене.
25 Януари 2011 08:16
химик. инж.
може, Инж.-Химик в Правителството е само Един!
25 Януари 2011 10:39

А дали няма да е добре въпросният инж. химик, поради "заслугите" в кредитното дело, да бъде преатестиран като инж. АЛхимик?!

25 Януари 2011 12:54
ние излизаме от кризата без сериозни поражения на фиска

ърсевщини.....
А страхотните поражения върху населението?
А дали фискът съществува заради хората или хората съществуват в някои болни мозъци, за да поддържат фиска?

________________________________ ____
New world Order = Assange
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД