:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,752
Активни 734
Страници 21,317
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Тъпа репресия

И преди съм оспорвал безсмислената репресия, която под давление от НАП съвсем скоро ще стане част от закон. Грози ни забрана да прехвърляме собствеността във фирми без разрешение на данъчните. За да разрешат прехвърлянето, те ще искат два месеца да проверят фирмата и има ли тя дългове към държавата. Темата мълком се подминава и от работодателските съюзи, и от браншовите организации на бизнеса, пък и от хората със здрав разум, които ще засегне планираната забрана. Има



няколко обяснения



за привидната липса на интерес. Първото: ограничението не е толкова страшно; като продавам фирмата, все ще изчакам два месеца за данъчна проверка. Друго: неприятно е новото ограничение, но го приветствам, нека мачкат измамниците. Третото: мен не ме засяга. Аз в моята фирма си работя и не я продавам; да мислят, които имат фирми за прехвърляне. И нито един от мисловните прийоми на преклонената главица не поставя под въпрос дали изобщо е нужно ограничение на сделките с акции и дялове. От известно време данъчните активно раздухват една



медийна лакардия,



разказвана като мотивация за новия репресивен режим. Няма начин да не сте чували раздумката "клошар дължи милиони". Много е атрактивна. Като обелим драматургията, остава семпла същина: Един измамник, на име Ганьо, имал фирма Интрига ООД. От нейно име сключвал сделки, стоки купувал и плащал пари, трупал дълг към хазната, въртял измами с ДДС, което точел и завличал или пък начислявал, но не плащал. После намерил несретник, примерно Манго, дал му някой лев да се почерпи, прехвърлил му дяловете в Интрига ООД, вписал го за управител и хванал пътя. Когато стражите на фиска погнали Интрига ООД, хванали Манго, но не могли да вземат на босия опинците. Те останали с пръст в устата, Манго - с милиони дълг към хазната. За да спрат в бъдеще тези измами, бирниците искат без тяхно съгласие да не може никой да прехвърля задлъжнели фирми. Така няма да може да се изплъзне истинският виновник за неплатения дълг към държавата. Тук е мястото да видим (ако можем), че



историята е бъкана с блъфове



Като начало: прехвърлянето на фирмата не променя нищо, а отговорността е лична. Ако Ганьо е извършил престъпление или друго нарушение, докато е бил собственик и управител на Интрига ООД, той си носи отговорността, дори след като прехвърли фирмата и длъжността на Манго. Ако имат защо да го гонят и ако имат вземане към него, данъчните имат същите права и след като е прехвърлил Интрига ООД. Второ: ако нищо лошо не е сторил, новият собственик Манго никому нищо не дължи. Не е вярно, че дългът на Интрига е дълг на Манго, нищо че "така казаха по телевизията"; това е смисълът на ограничената отговорност на съдружника и акционера за задълженията на дружеството.



Какво печели измамникът,



ако прехвърли другиму свръхзадлъжняла фирма? Две неща: първо, спасява се от последиците на бъдещ фалит. Тъй като Интрига ООД ще фалира, когато Манго е вече собственик и управител, тарикатът Ганьо няма да загуби онези права, от които законът лишава фалиралия. И второ: с прехвърлянето друг поема неприятните задължения по ДОПК: да дава справки, обяснения, да го проверяват, ревизират и пр.; за неизправно счетоводство, липсващи дневници, касови апарати и пр. данъчните могат да глобяват само клошара Манго - той е управител на затъналото дружество, когато почнат проверките и завалят актовете. Отговорността на измамника не се е изпарила, но е по-трудно да се докаже.



Проблемът не е в прехвърлянето,



а в (не)способността на данъчните да следят в реално време задълженията на фирмите и да спрат измамите преди за държавата да са настъпили вреди (напр. да предотвратят възстановяване и прихващане на фиктивен ДДС кредит). Затрудненото прехвърляне на акции и дялове няма да спре измамите. Мошеникът Ганьо може отначало да регистрира на името на клошара Манго фирмата, която ще служи за подлите му цели. Измамникът може да прилъже някого да подписва всякакви документи, стига да му дава по някой лев. Кому тогава е нужен ограничителният режим? Бирниците (си мислят, че) печелят време да спрат част от измамите и си намират оправдание за онези 9 милиарда лева вземания на бюджета, които никога няма да бъдат събрани. Голяма част от тях всъщност са сухи държавни пари, които данъчните са изпуснали да изтекат. За да се посочи друг виновен за това, че бирниците губят битката с измамниците, ще се ограничат правата на милиони съдружници и акционери в стотиците хиляди български фирми, ще се пропилеят милиони левове за цяла лавина нови проверки, ще трябва да се назначат нови две-три хиляди бирници, за да поемат нарасналата работа в данъчните служби. Тъпо е, много тъпо.

П.С. Две добри думи за нашите данъчни служби. Данъчните измами не са само български проблем. Със същите трикове точат бюджетите на всички страни по света. У нас измамите са доста по-малко от средното за Европа. А разрешителният режим, който налага данъчна проверка преди да се впише прехвърляне на акции и дялове, ще сложи край на друг вид измама: кражбата на фирми ще е невъзможна. Като вземат да го проверяват, понеже щял да си прехвърля фирмата, истинският собственик ще се усети, преди да се го обрали.
57
9361
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
57
 Видими 
06 Февруари 2011 19:55
Като цяло отново вината е на мързеливите и малоумни държавни служители, а не на последно място и подкупни. Как за толкова години все те са невинни и наивни?!? Искат друг да им свърши работата а те да си отчитат дейност.
06 Февруари 2011 20:06
е ми хубу докторе
как държавата да измами измамниците да не мамят държавата и да не пипат сухата пара
тук и сега
това се види невъзможно
и штом не може
нека либерално
дайте да дадеме
06 Февруари 2011 20:07
Г-н Хърсев,
голям боламач ми стана в главата, ама за по направо
с удоволствие бих вкарал в дранголника мошеника
Ганио и клошара Манго и то в една килия.
06 Февруари 2011 20:08
Целия вой показва, че това всъщост е едно добро решение.
06 Февруари 2011 20:21
Всъщност изобщо не е добро решение, защото българската овча мисъл от двадесет години работи по една проста и порочна формула : за да не могат двайсе души да правят нещо, ще прекараме два милиона почтени души. Това никъде го няма по света. Има си достатъчно механизми в законите (и в статията е посочено), с които могат да преборят тези измами.
06 Февруари 2011 20:21
Може ли някой да обясни, защо се промени схемата с отделна ДДС-цметка в банката? Това беше отменено преди 3-4 години.
Тогава плащаш по една сметка стойността по фактурата, а в друга ДДС-то?
06 Февруари 2011 21:21
Острилке?! Кво точно и как се показва, че не разбрах?!...а това е така и Хърсев .."разрешителният режим, който налага данъчна проверка преди да се впише прехвърляне на акции и дялове, ще сложи край на друг вид измама: кражбата на фирми ще е невъзможна.."!
06 Февруари 2011 21:27
Ся, знаем, че регулациите са недолюбвана тема, еле па от банкери и финансисти. Някак си ще им паднат консултантските...но, в една държава, която е разграден двор и закона е "врата у поле" тези регулации са полезни. И нищо чудно да ги видим и на европейско ниво. Па нека гусин Хърсев си риве - кервана си върви...
06 Февруари 2011 21:51
Проблемът не е в прехвърлянето, а в (не)способността на данъчните да следят в реално време задълженията на фирмите и да спрат измамите преди за държавата да са настъпили вреди (напр. да предотвратят възстановяване и прихващане на фиктивен ДДС кредит).
Апологетите на банковата тайна, търговската тайна и др. видове тайни измами как го разбират това "реално време"? Това че данъчните имат трески за дялане, не значи, че са неспособни. По същата логика може да се твърди, че бизнесът е неспособен, що не предоставя отчетите си в реално време.
Тази "репресия" е цената, когато пишман икономисти проповядват сульо и пульо да прави бизнес с капитал от 2 лв. В нормалните страни, граждани с икономически престъпления, дори с една неотчетена царевица, не се допускат на пазара, за да не се изкушат отново.
06 Февруари 2011 21:54
Хърсев
нормална легална сделка по прехвърляне на дялове или цели фирми в сериозния бизнес се подготвя повече от 2 месеца така че няма съществен проблем да се изчака подобна справка от данъчните.
06 Февруари 2011 22:24
Подписвам се под статията на г-н Хърсев. Отговорноста на управителя в минало време не се сваля с продажбата на фирмата. Фирмата отговаря само в рамките на наличните си средства. Така, че фирмата и да не е продадена, ако няма активи НАП нищо не може да вземе. И аз съм се чудел защо вместо да продава фирма, този който прави фокусите, не си направи фирма с подставен собственик (Манго) и в определеното време да го даде на късо. Определеното от НАП време за прехвърляне ще определи и кога ще изпържат Манго. В същност на Манго ще му е гот и преди и по време на изпържването - дреме му на обрязаната част.
Не може да стане измама с ДДС на крупна сума без инспектор от НАП да не е участник в измамата, а колко души обслужва над него зависи на какво ниво е в йеархията.
06 Февруари 2011 22:32
И аз съм се чудел защо вместо да продава фирма, този който прави фокусите, не си направи фирма с подставен собственик (Манго) и в определеното време да го даде на късо.

струва ми се, че с напълно подставена фирма на Манго все пак по-трудно се взимат корпоративни кредити.
06 Февруари 2011 22:38
Хърсев е абсолютно прав!!! Данъчните пуснаха поредната си димка за отвличане на вниманието от тях.
Всеки един, който е в мармалада (а не само във форумите), знае много добре, че вината си е единствено и само на НАП, че е проспала (дали е неволно???) елементарни неща (за които тровят живота на дребния бизнес) ЕЖЕДНЕВНО и е разрешавала възстановяване на ДДС без основание (сега го признават, нали!?). Говорят за числа от порядъка на десетки, та чак и 410 мио лева ???? Ей, някой тук от преждеговорившите наясно ли е как се възстановява ДДС в общ размер на тия милиони бе? За колко време (ДДС декларациите са на всеки 30 дни), от колко облагаем оборот? (за всеки 100 лв. данъчен кредит трябва да има сделки с облагаема стойност от 500 лв. (и то нето по отношение на ДДС) - в случая с 410те мио - това са сделки за над 2 млрд. лева бре (минимум, най-вероятно са с 4-5 пъти по-голяма стойност). Та, многознайковци - това не е направено от дребни риби, които са били неизвестни на НАП до вчера - това са приказки и филми за малоумници, уважаеми колеги... Самият факт, че ви занимават само с имената на циганетата, а никой и дума не обелва за тия, дето са били на чучура преди Манго....Наивници
06 Февруари 2011 23:18
Според мен Хърсев е заел вярната позиция. В 99% от случаите вината за безобразията при и след прехвърляне на фирми на мангасари и отрепки е на данъчните и прокуратурата.
06 Февруари 2011 23:54
В 99% от случаите вината за безобразията при и след прехвърляне на фирми на мангасари и отрепки е на данъчните и прокуратурата
Защото данъчните и прокурорите са вписвали фирмите в регистъра (още не е завършен, а вече се спряга да стане таен), изповядвали са прехвърлянето/преразпределениет о на дялове и активи и са изготвяли годишните отчети на фирмите? Да не би да очакваш всяка продажба, всяка фактура да става със заверка на прокурор. Ачик съдебен процес! Не че съдебната система не е задръстена от простотиите на волунтаристичното разбиране на "свободния пазар", сега остава да се задръсти и пазарът, какъвто и да е той.
Къде става дума за възстановяване на ДДС? В 90% от случаите фирмите просто си го дължат ДДС-то, и не само него - дължат кредити към банките, осигуровки, задължения към партньори.
Апропо, прокуратурата като влезна в Кремиковци, к'во стана!? Над 2 млрд. лв. задължения към НОИ дали бяха издължени? Дали държавата беше пръв кредитор!? Да не е имало едни разговори от сорта Танов-Борисов, но без набирания на ЕГН-та, а на банкови сметки извън страната? Па и набирачът беше обявен за данъкоплатец на годината.
06 Февруари 2011 23:59
Една Пешка е от ясен по-ясен
Отврат директно обяснява замисъла, заради "една шепа" НЕслучайни тарикати ще прекараме всички редовни, за да демонстрираме активност
07 Февруари 2011 00:11
Какво печели измамникът,

ако прехвърли другиму свръхзадлъжняла фирма? Две неща: първо, спасява се от последиците на бъдещ фалит. Тъй като Интрига ООД ще фалира, когато Манго е вече собственик и управител, тарикатът Ганьо няма да загуби онези права, от които законът лишава фалиралия.


Това не е съвсем вярно, защото според ТЗ за бившия управител или изпълнителен директор важи двегодишен срок, в който ако бившата управлявана фирма фалира и има неизплатени задължения, на бившите управляващи им се налагат ограничения - не могат да бъдат управители, изпълнителни директори, не могат да бъдат в управителни тела и пр. Та какво е казано по талавизията или в някоя газета, няма никакво значение, освен ако не се търсят "странични" ефекти.

ще се пропилеят милиони левове за цяла лавина нови проверки, ще трябва да се назначат нови две-три хиляди бирници, за да поемат нарасналата работа в данъчните служби


Ами законите на Паркинсън, ни повече, ни по-малко.

Редактирано от - aldycrown на 07/2/2011 г/ 00:19:52

07 Февруари 2011 02:09
Хърсев
Отврат (доживях) в абсолютно прав - практика в България е, и не само в държавна администрация, поради собствена импотентност да се прехвърля вината и тежестта върху клиентите (фирмите, в случая). Същото правят банки, телекомуникации, топло-и-електрофикации и други "големи".
нормална легална сделка по прехвърляне на дялове или цели фирми в сериозния бизнес се подготвя повече от 2 месеца

Софти, не се излагай, молим. Дори да приемем, че е така и става дума все за едър бизнес (mergers & acquisitions) - нали първо трябва да се договори сделката, и чак когато са стиснати ръцете и са готови финалните драфтове на договорите, ще можеш да декларираш пред НАП точни параметри - какво точно, на кого и срещу какво, ще се прехвърля? И после ще чакаш още 2 месеца данъчните да правят проверка на сделката? Общо 4 месеца поне - демек ставаш като африканска държава.
07 Февруари 2011 02:09
Истината е че в НАП няма кадри и го карат колкото да не заспят. Добре го е казал човека че НАП не могат в реално време да следят далаверите. Как ще могат? Нямат идеи, нямат софтуер, а този дето го имат или е от зората на изч. техника или нямат квалификация да го ползват. И един показателен пример: на сайта на НАП намираме прясно написан софтуер за подаване на VIES и ДДС деклараций направен на ..... CLIPPER (виж линка: Натиснете тук). Пак добре че нямаше изисквания за хардуер от сорта на Правец 8Д или 'по-мощната машина' на ИЗОТ Импекс.
07 Февруари 2011 02:11
нормална легална сделка по прехвърляне на дялове или цели фирми в сериозния бизнес се подготвя повече от 2 месеца

Още нещо - прехвърлял съм собственост на фирми в рамките на един и същ холдинг по 3 на седмица. Активи от една фирма в друга - още повече. Явно не си много веща в корпоративните дела.
07 Февруари 2011 02:14
Калибърда...таковата, НАП доскоро изискваха да им се носи месечно информацията на дискета И на хартия. Не знам дали вече приемат CD, преди година още не бяха стигнали до тази технология.
07 Февруари 2011 04:37
А какво пречи при прехвърляне на фирма, данъчните да започват проверка на фирмата СЛЕД ПРЕХВЪРЛЯНЕТО И - така хем ще излови мошениците, хем ще спре порочната практика?...
07 Февруари 2011 07:41
Нуждата от "продаване" на фирми със задължения май се корени и в някои членове на НК. Например:

Чл. 227б. (1) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1998 г., бр. 75 от 2006 г.) Търговец, който изпадне в неплатежоспособност и в 30-дневен срок от спиране на плащанията не заяви това пред съда, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба до пет хиляди лева.

(2) С наказанието по ал. 1 се наказват и лицата, които управляват и представляват търговското дружество или кооперация, ако в 15-дневен срок от спиране на плащанията не са поискали от съда да открие производство по несъстоятелност.

или

Чл. 227д. (1) Търговец, който:

1. не е водил търговските си дела с грижата на добър търговец или е участвал в очевидно рискови сделки, които не влизат в кръга на обикновената му дейност;

2. правил е лични, семейни или други разходи, очевидно неприсъщи и несвързани с дейността и несъобразени с имущественото му състояние;

3. пропуснал е да състави или е съставил неправилен годишен счетоводен отчет и баланс, като е бил длъжен да направи това,

поради което е обявен в несъстоятелност и от това са последвали щети за кредиторите, се наказва за непредпазлив банкрут с лишаване от свобода до две години, като съдът може да постанови и лишаване от права по чл. 37, ал. 1, т. 6 и 7 .
....
и т.н.
------
Рано или късно една фирма-бушон ще изпадне в неплатежеспособност. Пък тогава почват разни неприятности с прокурор, кредитори и т. н. Друго си е Манго да отговаря... Братя Диневи излязоха чисти като сълза след като предварително се отърваха от дяловете си в оная фирма за продажба на яхти.
07 Февруари 2011 07:46
НАП доскоро изискваха да им се носи месечно информацията на дискета И на хартия. Не знам дали вече приемат CD, преди година още не бяха стигнали до тази технология.

Все още тази практика съществува, поне що се отнася до подаване на декл. № 6 относно изплатени и удъргани осигуровки и данъци /които се подават или на хартия, или на дискета и хартия, но не може само на дискета/. А уж сме в ерата на флашките....
07 Февруари 2011 08:43
Колко фирми се продават годишно в България?
07 Февруари 2011 09:04
Хърсев, на приказка е лесно - нямало смисъл от 2та месеца ревизия при продажба на фирма. Ако вие бяхте данъчен какво бихте направили веднага/щото и в момента се точи ддс по този легален начин/?


Редактирано от - alabala12 на 07/2/2011 г/ 09:06:10

07 Февруари 2011 09:23
Казвал съм го и ще го повторя. Крупни данъчни измами без участието на инсайдър в НАП са практически невъзможни. Зад всяка от нашумелите измами стои поне по един анонимен или не човек вътре в системата. Това от една страна.
От друга страна, представете си, че успешно и щастливо сте ужилили фиска с 10-20 милиона. Тази радостна вест няма да остане дълго в тайна, макар че данъчните власти или следствието ще научат последни. Този, който се е ощастливил с този пай, може с голяма вероятност да очаква, че ще бъде обект на атака от страна на "Наглите" или подобни на тях аверчета. Освен ако ... Освен ако и той не е в схемата и не се отчел там, където трябва, с колкото трябва срещу протекция и спокойствие.
От трета страна, мултиплициран, ефектът на данъчните измами освен че дълбоко ни бърка в джобовете, обърква и ... статистиката. Нам се струва, че сме доста по-близо до светлото бъдеще на растеж и разцвет, отколкото сме наистина.
От четвърта страна, мащабни данъчни измами в скромен фиск като нашия водят до това, щото държавата се лишава от необходимия за належащите реформи ресурс. По този начин, проблемът с данъчните измами се превръща в структурен проблем - той има вече не количествен, а качествен характер. Въпрос на съотношения.
От пета страна, макар и ниско вероятно развитие, възможно е част от служителите, заети с противодействието на тези измами, или други да предпочетат вместо трудния пробив на политическите, съдебни и корпоративни чадъри пряката регулация. Ще осъмнем с черни ескадрони или ултралеви терористи, които ще отвличат или разстрелват тарикатите за назидание на останалите.
07 Февруари 2011 09:52
Софти, не се излагай, молим. Дори да приемем, че е така и става дума все за едър бизнес (mergers & acquisitions) - нали първо трябва да се договори сделката, и чак когато са стиснати ръцете и са готови финалните драфтове на договорите, ще можеш да декларираш пред НАП точни параметри - какво точно, на кого и срещу какво, ще се прехвърля?

Динка защо се изказваш толкова неподготвен?
Нищо сложно няма в тази процедура. Даже е как да кажа - по чистоплътно. Като се вземат предвид схемите за източвания.
(само да не помислиш, че работя в НАП)
07 Февруари 2011 09:53
начи като се ограничи прехвърлянето на фирми ще се спре точенето на ддс?
я да видим отчета на благоевградбт:
Увеличението на продажбите за износ е с 69% на годишна база до 125, 1 млн. лв. На износа се падат 72% от продажбите.

Основната част от износа е реализиран за страни, ползващи за разплащане щатския долар (83 млн. щатски долара), докато износът в евро е за едва 1, 35 млн. евро през 2010 г., като дори намалява спрямо 2, 05 млн. лв. през 2009 г.

Износът е осъществен към страни от Близкия и Средния изток, ОНД и Балканските страни.

Продажбите за вътрешния пазар отчитат намаление с 45% на годишна база до 38, 9 млн. лв. за 2010 г.

верно бе - ръст на износа и на бвп

________________________________ _______________________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
07 Февруари 2011 10:08
верно бе - ръст на износа и на бвп

rki
не разбрах какво точно искаш да кажеш и каква е връзката на примера ти с темата?
ако износът е реален ддс подлежи на връщане по закон след проверка както в почти всички страни. Цените може да са се повишили заради курсовите разлики при преизчисленията на доларовите обороти към левови. За да отчиташ ръст на износа трябва да смяташ и обемите на продукта, не само цена във валута.
07 Февруари 2011 10:22
фиктивен износ софти - фиктивен износ - покровителстван от най-високо държавно ниво.
затова требе се ограничат максимум правата на фирмаджиите - да не могат дори да се почешат, без да имат изрично разрешение от нап, ам, нои, ит и т.н.


________________________________ _______________________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
07 Февруари 2011 10:28
да не могат дори да се почешат


ох, горките
07 Февруари 2011 10:31
Има прост и безкрайно ефективен начин да бъдат спестени страданията на "бизнесмените" от двумесечната проверка и прочия репресии. Пълна, категорична и безсрочна забрана на продажбата/прехвърлянето на мажоритарни дялове. Основал си фирма, в която си мажоритарен собственик? Носиш си доживот пълната отговорност за нея. Искаш да материализираш част от нематериалните й активи, пък и да снемеш част от оговорността си? Прего. Бъдещият ти нов съдружник поръчва одит - задължително дю дилижънс при фирми над определен размер - и оценка, апортира реални ценности и/или внася пари в доверителна сметка, пререгистрирате, ставаш миноритарен собственик. Няма страдания, няма вопли, няма мъчителни упражнения по темата как цял живот да крадем от държавата и кредиторите
07 Февруари 2011 10:34
У нас измамите са доста по-малко от средното за Европа.
Зависи как се измерват. Може и да са няколко пъти по-голями от средното за Европа, а не да са под средното за Европа.
07 Февруари 2011 10:39
otvrat
06.2.2011 г. 20:21:50
Всъщност изобщо не е добро решение, защото българската овча мисъл от двадесет години работи по една проста и порочна формула : за да не могат двайсе души да правят нещо, ще прекараме два милиона почтени души.

Така, по същата формула, заради няколко хиляди осъдени, 3-4 милиона са принудени да вадят свидетелства за съдимост срещу скромните 5, 50 лв и загубата на няколко часа време...
Пак по същата формула милиони шофьори бяха принудени да сменят табелите срещу 10 пъти повече пари и време, а колегата Митев пресметна, че загубите са за над 100 млн лв...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
07 Февруари 2011 10:46
rki,
Дай малко разяснение на тезата си. Според теб фиктивният износ само на хартия ли е или това е прикрито вътрешно потребление.
07 Февруари 2011 10:56
...хайде сега да обсъдеми следния казус
- приемаме, че тази регулация (данъчна проверка преди прехвърляне на дялове) ще важи за всички търговци, описани в ТЗ;
- срокът за данъчна проверка се фиксира на 2 месеца;
Проблем - когато държавата прехвърля дяловете си при приватизация или продажба на остатъчни дялове (1) това ще важи ли (2) тъй като по правило държавата има задължения (всякакви) какво правим;
втори проблем - продажба на публични дружества члез борсата - т.н. пакетни сделки за по-голям процент от капитала - това попада ли и как попада в тази регулация?
трети проблем - на какво основание държавен орган (НАП) се намесва в облигационно отношение ? В каква форма НАП ще даде "разрешението си"? Как и дали Агенцията по вписванията ще вземе предвид това "мнение" - отбележете, че прехвърлянетовече не става на закрито съдебно заседание, а в Агенцията.
...
Очевидно НАП има някакъв проблем със събирането на вземанията и търси решение - дали това е най-доброто, дали изобщо ще задейства...
07 Февруари 2011 11:00
Бел. на модератора: Моля, пишете на кирилица или Натиснете тук

Редактирано от - sybil на 07/2/2011 г/ 12:20:08

07 Февруари 2011 11:02
Проблемът не е в прехвърлянето, а в (не)способността на данъчните

Хърсев
Това е самата истина.
Именно поради безкадърието на администрацията, същата тази администрация измисля и въвежда ограничения, а ние сме кретените които хем плащат хем обслужват администрацията
07 Февруари 2011 11:07
Казусът на колегата Бекмесер е интересен, но не особено актуален, тъй като член 77 от данъчно-процесуалния кодекс не е нов, само срокът в него се променя от 7 на 60 дни. Въпросът е трябвало да бъде зададен circa 2006 година.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
07 Февруари 2011 11:12
След като има "ограничена отговорност", трябва да има и някакви законови спирачки пред неограничената безотговорност. Аз лично съм против принципа на ограничената отговорност - като правиш бизнес, трябва да го правиш за своя сметка и свой риск. А сега как е: ако спечелиш, печелиш само ти, ако загубиш - губят тези, които са имали неблагоразумието да правят бизнес с теб. В статията става въпрос за загубите на държавата, но още по-големи са загубите на коректни фирми и физически лица, които имат вземания от "ограничено отговорни" мошеници. Бил съм свидетел на няколко такива случая - ООД задлъжнява към някого, но отказва да си плати задълженията. Измаменият завежда дело и го спечелва, но мошениците през това време прехвърлят дейността на друга своя фирма, както и активите на задлъжнялата. И като ги осъдят, обявяват неплатежоспособност. По закон сделки със свързани фирми една година преди обявяването на неплатежоспособност са недействителни, но те винаги успяват да бавят делото повече от година след прехвърлянето. И изправната страна пие една студена вода.
Хърсев уж се пише десен икономист, но в случая защитава типично левичарски позиции - един да пие, друг да плаща. Дано се наеме да обясни в някоя друга статия какъв е точно смисъла от "ограничената отговорност" за бизнеса и иикономиката като цяло и дали ползата или вредата от нея е по-голяма.
07 Февруари 2011 11:13
втори проблем - продажба на публични дружества члез борсата - т.н. пакетни сделки за по-голям процент от капитала - това попада ли и как попада в тази регулация?


за да си листнеш дружеството на някоя международна борса проверките, одитите и отчетностите са десетократно по-сложни.
07 Февруари 2011 11:29
Според теб фиктивният износ само на хартия ли е или това е прикрито вътрешно потребление.

не ми е ясен въпросът ти - в крайна сметка за фиска няма значение дали това което е изнесено по документ е реализирано на вътрешния пазар или то просто никога не е съществувало - и в двата случая ддс-то се източва - в случая с цигарите и акциза тоже

________________________________ _______________________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
07 Февруари 2011 12:32
rki,
Така е от гледна точка на измамите с ДДС. Но на мен ми е интересно как това изкривява данните ни за производството (и износа) и вътрешното потребление. Едно от твърденията на Дянков, с което рисува светлото бъдеще е, че износът ще изтегли икономиката. Но аз лично не виждам как фиктивен износ ще тегли влака. От друга страна важно е да знаем с колко се е свило (реално) вътрешното потребление в страната. Защото това има отношение и към мечтаното оживление, но и към качеството на живот, в крайна сметка.
07 Февруари 2011 12:33
за да си листнеш дружеството на някоя международна борса проверките, одитите и отчетностите са десетократно по-сложни.

...нежний повей, те и на нашата борса са доста сложни - но написаното от вас са общи приказки - аз не питам за етапа на листването, нито за периодичните отчети и информации, дето трябва да се дават ( апропо, там никъде няма документ, наречен "данъчна проверка" или "проверка от НАП", питам за момента на самата сделка на пода на борсата -> ето аз купувам 1 000 000 акции, които Нежний повей ми продава (сделката става чрез двама инвестиционни посредници) на борсата, та въпросът е - кой, кога и защо ще представя докюмента от НАП ?
07 Февруари 2011 12:44
та въпросът е - кой, кога и защо ще представя докюмента от НАП ?

в момента не зная и не мога да ти отговоря.
07 Февруари 2011 12:50
. Едно от твърденията на Дянков, с което рисува светлото бъдеще е, че износът ще изтегли икономиката.

той дянката много неща твърди гледай го какво прави -ще видиш, че не му пука дали икономиката ще върви или не - важното е от някъде да влизат пари в бюджета, за да има за нашите хора, пък после ако ще и потоп.

________________________________ _______________________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
07 Февруари 2011 12:57
питам за момента на самата сделка на пода на борсата -> ето аз купувам 1 000 000 акции, които Нежний повей ми продава (сделката става чрез двама инвестиционни посредници) на борсата, та въпросът е - кой, кога и защо ще представя докюмента от НАП ?

тук има по интересн момент - накъде ще отиде цената на акциите за тия два месеца проверка от нап и ако нап не даде разрешение какво ще се случи?

________________________________ _______________________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
07 Февруари 2011 12:58
Хърсев уж се пише десен икономист, но в случая защитава типично левичарски позиции - един да пие, друг да плаща.

Да бе само Хърсев... Целият ни комунистически преход към капитализъм е построен върху криминални и порочни схващания. За нормалното капиталистическо съзнание - лично и обществено - собствеността е преди всичко отговорност. Отговорността на собственика, на капиталиста се култивира като висша социална ценност, вгражда се дълбоко в системата на правото, а обезпечителното производство се разглежда като една от най-важните му части. А "наште" комуняги изначално разглеждат собствеността като обект на престъпление по подразбиране и източник за незаконно богатство по определение. Те така те, да не се чудите излишно защо нещата у нас вървят все накриво
07 Февруари 2011 13:12
Хърсев
До колкото си спомням ( преди 10 години имах малка фирма) 100% отговорност носи само ЕТ. И когато се прехвърли (продаде), отговорността е на новия собственик. В ООД се носи финансова отговорност до стойността на капитала на дружеството. Не знам точно как е в АД. Така че, според мен има логика в това, да се прави предварителна проверка преди финализиране на продажба на фирма.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД