:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,431
Активни 444
Страници 8,334
За един ден 1,302,066
Парадокси

Младите лекари учат тук, за да работят в ЕС

Те специализират при унизителни условия, голяма част от тях дори не получават заплати
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Възрастните лекари протестират. Младите направо напускат
Печално известен факт е, че в България вече няма достатъчно медицински сестри. На 100 000 души население се падат 421 сестри, или почти два пъти по-малко от средното за ЕС. Сравнително отскоро обаче започна да се говори, че и лекарите ще ги последват. В момента страната ни със своите 361 лекари на 100 000 души е дори над средните показатели за Евросъюза. Лекарите обаче все по-масово отиват да работят в ЕС. Нещо повече - напускат младите кадри, а в България средната възраст на лекарите все повече клони към предпенсионната.

"Над 50% от нас специализират с мисълта, че ще работят навън, където за няколко месеца ще си избият разходите по обучението тук", казва д-р Спартак Вълев, зам.-председател на асоциация "Български лекари за европейски стандарт на специализация". Проблемът според него ще настъпи след 10-ина години, когато масата от сега практикуващите лекари вече не работи. Идеално време държавата да вземе мерки, за да задържи тези, които в момента завършват и специализират.

Въпреки че и здравният министър Стефан Константинов обяви, че за да има страната ни медицински кадри, трябва да се води политика, която да задържи тук младите, МЗ към момента показва друго. За 2011 г. министерството е отпуснало



едва 100 бройки за специализации, платени от държавата,



при 368 за миналата година. Местата за платени от самите лекари специализации през 2010 г. са 587, а тази година са само 295. Според МЗ намалението се дължи на липса на пари и на интерес от страна на лекарите.

"Няма как хората да искат да специализират при тези условия. На тези, които са на държавна поръчка, времето на специализации все още не се брои за трудов стаж. При платеното си плащаш по 180 лв. на месец, а болницата, в която специализираш, трябва да плаща поне 1.5 минимални работни заплати. Но нито една болница не изпълнява тази клауза в наредбата на МЗ, единствената е "Токуда", която плаща по 360 лв. на месец", обяснява Даниела Петрова, председател на асоциацията на специализиращите лекари. Отделно и платените специализанти нямат трудов стаж, нито осигуровки.

Петрова е на 28 години, специализира нефрология във Военна болница в платената форма и също не получава заплата. "Издържам се с усилията на 2 семейства и работя на втора работа. До 14 ч. съм заета със специализацията, а след това работя във фармацевтична фирма като медицински представител", обяснява тя. За 4-те години специализация младата лекарка ще плати близо 9000 лв., без да получи никакви пари, без трудов стаж и осигуровки. Засега не казва, че ще напусне България. "Но има примери, при които след влагането на тези пари човек с вече придобита специалност е назначен на 550 лв. заплата. Представете си кога ще бъдат върнати те", казва Петрова.



"Кой нормален човек ще остане тук да си плаща,



за да работи след това за заплата под тази на продавач", чуди се тя.

Проблемът при специализантите е, че по силата на доскоро действащото законодателство между МЗ, болницата, в която се специализира, и младия лекар, се подписва договор за обучение, който според лекарите по смисъла на Кодекса на труда не задължава болниците да плащат заплата, а периодът на обучението не се счита за трудов стаж.

От здравното министерство признават, че проблем действително е имало. През лятото обаче са гласувани промени в Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравето, които гласят, че времето за придобиване на специалност се зачита за трудов стаж, което значи, че лекарите трябва да получават и всички осигуровки. "Така по отношение на местата, финансирани от държавата, МЗ повишава издръжката заради осигуровките, а за платените болниците трябва да започнат да внасят осигуровки. Промяната ще важи за всички - както и за тези, които тепърва започват специализация, така и за тези в заварено положение", казва Пепа Василева, шеф на отдел "Образование и квалификация" в здравното министерство.

Промяна има и в наредбата за специализациите. "С последната заповед за определяне на бройките за 2011 г. е отчетена и възможността на лечебните заведения да плащат на специализантите, приети платено обучение. По принцип още от 2006 г. е регламентирано, че те трябва да получават пари за работата си, но болниците не спазват условието", обяснява Василева. Доскоро размерът на възнаграждението за специализантите не е бил фиксиран в договора, който те сключват с тях, което е служело като основание на клиниките да твърдят, че текстът е неясен и да не плащат. Затова вече в договора се фиксира размерът на възнаграждението - минимум 1.5 минимални работни заплати.

Василева



обяснява ограничените места с липса на интерес



- за последните 4 години, откакто е в сила новата наредба, има определени 8443 места за лекари, като в тях се включват и докторантури и аспирантури. Понастоящем специализират едва 2518 лекари. Основната причина за малкото бройки, финансирани сега от държавата - 100, обаче е липсата на достатъчно пари в министерството, признава тя. МЗ плаща колкото и платените специализанти - по 180 лв. на месец на болниците, 2 минимални заплати месечно и осигуровки. Местата са малко и защото изрично е искано съгласието на директорите на болници, които ще приемат платени специализанти, че ще им плащат. Тези, които нямат пари, не са получили места. "Ако не гарантират, че ще дават заплата и осигуровки, не получават специализанти", обяснява експертът от МЗ.

При специализиращите държавна поръчка поетите от МЗ разходи не са даром. След получаването на специалност



лекарите са задължително обвързани с разпределение



по преценка на държавата, а при отказ са длъжни да върнат цялата сума, вложена в тях по време на специализацията. Самото разпределение трае колкото специализацията - 3, 4 или 5 години. Това правило е от 2006 г. и досега има един завършил по новата система. Той е от Стара Загора, специализирал е във Варна и е разпределен в Бургас. През 1970 г. може би това се приемало по-нормално, но сега лекарите имат по-голям избор и не е трудно да решат да си плащат и след това да заминат за Европа, вместо да учат безплатно, а след това да бъдат разпределени на място, в което не биха искали да живеят, особено ако имат семейство и деца.

"Всички искат да са в София и да са в университетски болници, но хора има в цяла България и те също искат качествено лечение. След като държавата инвестира публичен ресурс в обучението на някой, каква е ползата на обществото, ако той няма задължения след това?", отвръща представителят на държавата. Кой къде да бъде пратен, се решава след проучвания чрез районните центрове по здравеопазване къде какви потребности има. "Лекари ще се пращат там, където има най-голяма нужда, без значение чия е собствеността на болницата - държавна или общинска", обещава Василева.

Заради тези разпределения младите лекари не настояват толкова държавата да плаща специализациите им, колкото да имат право да подписват трудов договор с болниците, в които работят, и съответно - да получават заплата и трудов стаж. Василева обаче отвръща, че това е невъзможно, а договорите за обучение вече са достатъчно основание за осигуряване. Естествено, отделен е и въпросът нужно ли е да има платени специализации, при положение че излиза, че младите лекари трябва да си плащат, за да работят.

"В ЕС специализантите получават минимум 80% от заплатата на лекар със специалност и са правоспособни, с определени нива на компетентност", твърдят младите лекари. Освен това в ЕС лесно си набавят липсващи кадри от Източна Европа. "Това е свободен пазар, няма граници. Как една болница в Англия, Германия или Франция може да се състезава с българска?", казва Спартак Вълев.



Дефицитните специалности



Въпреки възприетото схващане, че анестезиологията, микробиологията, вирусологията и дори хирургията са сред изчезващите специалности, от МЗ смятат друго. Според ведомството най-дефицитни и най-приоритетни специалности са патология, спешна медицина и инфекциозни болести. Затова и за тях са определени най-много места по държавна поръчка, влиза се без конкурс, а заплащането е по-високо - 3 минимални заплати. И въпреки това специализантите по патология например са малко - предни години не е имало нито един и едва тази са вече 7-8 вероятно заради натиска на здравната каса върху болниците да имат такива специалисти.

"Интересното е, че анестезиологията е сред най-търсените в момента специалности, отпускат се много места и всички се заемат", твърди Пепа Василева. Единственото обяснение за интереса към тази специалност е отново масовото търсене на анестезиолози в последните години заради изискванията на здравната каса. Иначе освен анестезиологията най-търсените специалности са кардиология и ендокринология.

Каквото и да коства на младите лекари да получат специалност, проблемът не е само за тях. Беден или безработен лекар няма - той ще намери адекватна реализация тук или в чужбина. Най-големият проблем е за пациентите - те са тези, които ще страдат от финансовите издевателства над настоящите специализанти и бъдещи техни лекари.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Апаратурата и ремонтите на лечебни заведения са важни. Ако няма обаче кой да работи в тях, цялото рязане на ленти е нахалост.
67
8005
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
67
 Видими 
14 Февруари 2011 19:31
Как така рязането на ленти, ще е нахалост? Ами усвоените пари за строителство. Има файда има. А от някой млад лекар какви пари да усвоиш, и каква лента да му срежеш?
14 Февруари 2011 19:49
До 20-на години проблема с младите лекари ще се реши от само себе си. И с младите по-принцип.
14 Февруари 2011 20:02
Калибардавърчо, много точно!
Никъде няма съвършена здравна система по света, но има една, доказано НЕсъвършена и направо порочна - българската.
За сметка на това е доказано, че няма никакъв шанс да се оправи тази система в разумни срокове (разумни = срока на съществуване на "държавата" като такава, преди настъпване на перманентна тотална анархия, тип Конго и Судан).
14 Февруари 2011 20:18
Никакъв Судан и никакво Конго! Българинът е издържлив, ще издържи и без лекари, и без учители, без БАН и без СУ и т.н.. По турско все лекари и учители е имало, ама ха! Знахари и килийно образование, това стига, даже е много. Но народът е издържал. Сега пак ще издържи, и даже ще храни около два пъти повече цигани. Докато дойдат турците или сърбите или гърците да сложат нещата на мястото му.
Млад лекар, който знае малко чужди езици, трябва да е луд да стои в БГ!
14 Февруари 2011 20:32
г-жа Здравкова, още ли не сте се досетили, че университетското образование тук все още не е забранено и не е обявено за непазарно и тоталитарно единствено защото служи за износ на националния доход? На консуматорите на млади специалисти е много по-изгодно да ги получат обучени и готови за работа, а не сами да ги обучават.
14 Февруари 2011 20:34
Този път Янина е слаба , разхвърляна и се лута из второстепенни проблеми.
14 Февруари 2011 20:51
Проблемът не е в специализацията , а в това - какво ги чака лекарите СЛЕД специализацията ! Проблемът е , че като цяло медицината вече е супер неатрактивна професия . Зле пратена за мнозинството лекари , работа във все по-лоши и по-лоши условия , управление , което не само е абдикирало от здравеопазването , но което активно провежда политика на очерняне и принизяване на лекарите... В крайна сметка целокупното БГ население има такова отношение към лекарите си , каквото няма и в най-изостаналата страна от Третия Свят... Кой лекар би искал кариерата му да мине в такава среда? .... Втори проблем , който Янина въобще не е допряла е все по-ниското професионално ниво на останалите в БГ лекари. И кои са причините за това ? Смазващото ежедневие , липсата на финасови възможности за усъвършенстване и квалификация , липсата на мотивация... Потомствената и роднинската синджир марка в големите , и най-вече в Университетските болници , където атрактивните позиции се пазят за синчетата и внуците , независимо от техните способности... Огромното разслоение в заплащането между едни и други специалности...Това , че болниците щели да бъдат задължени да плащат осигуровки на специализантите , както и това , специализацията да им се признава за трудов стаж , е добре , но твърде незначително , че да му се обръща такова внимание. Това няма да премахне катастрофата в медицината. При катастрофа се действа с радикални мерки , каквито нито предишните управления можеха да предприемат , хеле пък това малоумно сегашното...
14 Февруари 2011 20:55
Тъй, тъй, а знаете ли как се специализира в Америка, например? И колко струва? И как се връща стюдънт лоан? Да знаете колко получава един постдокторъл?
14 Февруари 2011 21:04
Еми като на почит са физкултурниците и милюцюнерите, а лекари, учители, инженери и т.н са "льоши некадърни и ламтят за пари" така ще е, то и мед.сестри няма да останат в БГ какво остава за лекари
14 Февруари 2011 21:17
Друг изключително тежък проблем е упадъка в качеството на висшето медицинско образование за последните 20 години. Защо и как ? Добре е известно - на първо място аз бих поставил корупцията във Висшите медицински университети , един от директните критерии за което е отлива на гърци и турци от следване в Б-я /Наскоро дори Турция , за наш срам и позор , въведе приравнителни изпити за новозавършилите в България медицина турци , нещо което преди това бяха въвели и гърците... Осмислете добре какво значи това !! Срам , срам.. Корупцията на някои катедри и преподаватели в Б-я вече е стигнала до Пелопонес и дълбокия Анадол.../Та поради това се стига до масова несъстоятелност на съсловието у нас. Има много болници , където например една рутинна лекарска манипулация или дейност по западните стандарти , може да се извършва само от един специалист. И когато той не е в наличност настъпва катастрофа. ... Тук във Франция , един французин специализант , едно че взима заплата близка до тази на лекар , но и може да извършва практически нещо , за които 95 % от "опитните4 специалисти в Б-я могат само да мечтаят , примигват и мърморят... Това са фактите . Тук , ако разберат за случая с 2 годишното детенце , умряло от Дихателна Недостатъчност в столична поликлиника , сред поне 20-30 доктори, биха се гръмнали направо как е възможно !?!? Как сред толкова "специалисти" по обща медицина не се е намерил един да интубира детенцето , да му включат бутилка с кислород и да го обдишват докато дойде линейката... Това просто е абсурд Какво е това здравно заведение , било то и поликлиника , където има сюр бюлюк изисквани глупости , а няма един спешен шкаф с ларингоскоп , тръби за интубация , бутилка с кислород - оборудване за 2-3 хиляди лева , не повече. С което обаче се спасява човешки живот при инцидент ! Какъв срам ! На запад такива манипулации се извършват от парамедици , тук във Франция е SMUR .... А в тази "поликлиника" ли , ДКЦ ли не се е намерил един лекар с минималната компетентност на един френски парамедик... Това е пълно безобразие , и този случай показва че има и тежки проблеми сред нашето съсловие опиращи до понятие като професионализъм , умение , поемане на отговорност... Та така с фактите. И те не са в наша полза. Преди да се променят условията за специализация има други много по-тежки и спешни въпроси за решаване.
14 Февруари 2011 21:18
Момето специализантка да се благодари на съдбата си, че са я взели на работа , като медицински консултант на фармацевтична фирма. То явно и фирмата е толкова фармацевтична щом е взела някой без специалност (при толкова пенционери-професори?!) за консултант, но нейсе... темата е друга.
***
‌За нейно успокоение ще кажа само че на Запад я чакат с разтворени обятия - особено ако може да се самоиздържа докато си вземе приравнителните и си намери нишата на гъза на географията.
14 Февруари 2011 21:21
Браво, г-жо Здравкова, че повдигате този много важен за страната въпрос. Следдипломното обучение и специализацията на лекарите отдавна се е превърнало в ужасно преживяване за младите лекари. Добре сте го описали. Вече повече от десет години тази дейност е организирана само в интерес на медицинските университети, и същевременно в ущърб и на специализантите и обществото, които за да си осигурят работа и парични постъпления, превърнаха специализацията на лекарите в ад. За да специализират младите са принудени да работят без заплащане и без осигуровки по 4-5 години. Плащат такси и рушвети за обучението си, а нямат доходи. През това време трябва да живеят в градовете с медицински университети, често на квартира, на издръжка от родители и близки. Едва от две години беше променена наредбата и болниците в които специализират бяха задължени да плащат по 2 МРЗ на специализантите. Но виждаме, че болниците не са изпълнявали и това си минимално задължение. Директорите им вече са свикнали на робския труд на специализантите и не желаят да се променят. Затова смятам, че младите лекари правят добре, като напускат България и търсят по-добър живот в чужбина. Единствената грешка, която правят някои, е ако първо специализират тук и след това емигрират. Трябва да емигрират веднага след завършването си и да специализират в чужбина. Така ще си спестят мъките и униженията. Работа ще има за всички.
14 Февруари 2011 21:22
"Лекари ще се пращат там, където има най-голяма нужда, без значение чия е собствеността на болницата - държавна или общинска", обещава Василева.
И как ще ги пратиш, не е 1984, освен в главата ти..
14 Февруари 2011 21:26
Mukta когато фактите говорят и боговете мълчат. Само че кел файда. За причините всички се догаждат, но политкоректно си мълчат. Зъболекарите не са импресионисти, но и лекарите не са идеалисти... Лошо за тях самите е когато разсъждават като сини политкомисари.
14 Февруари 2011 21:37
сип-е - няма никой да ги праща. Като няма работа - сами ще отидат. Мен като ме пратиха в девета глуха през 81, пък после на селскостопанска бригада, после пък в строителството (вярно, плашаха ми по две заплати). За капак ме взеха и запас когато си мислех, че съм отбил дълга си към тоя що клати гората. Като се озовах на Запад зора не беше по-малък. Кой да ми храни децата? Цар далеко, бог - високо. Това обаче са лични истории без връзка с темата. Като си нямаш крава, пиеш гола водица и ръгаш с рогата. Ама това, онова - това е.
14 Февруари 2011 21:37
Освен това в ЕС лесно си набавят липсващи кадри от Източна Европа.

хайде тази пепа да даде някакви данни как от западна европа се заприпкали да вземат български лекари. те за техните си нямат работа, българи ще вземат
14 Февруари 2011 21:46
Глупости на търкалета Припкат , не , ами припкат ! Търсят точно това , което им липсва. Наемат фирми за рекрутман и им плащат сериозни пари за всяка "глава" от изтока...и това като процес ще се задълбочава и при тях. Защото и тука има недостиг на лекари. Но защо богата Франция да се ръси за още по-високи лекарски заплати , да привлича французи да следват медицина , когато недостига може да се попълни за жълти стотинки от Румъния , Полша , България... Българската държава плаща медицинското образование на лекари ... работещи за Франция !
14 Февруари 2011 22:24
Drug, "Германските лекари напускат страната заради ниско заплащане и претоварването с работа, предаде БНР. Те работят седмично по 60-70 часа. В болниците в Германия има 5000 свободни работни места за доктори."
А за приравнителните изпити: редица от моите най-добри студенти - германци от ГДР (тогава работех в Медицински Институт (Сега Университет) пресякоха границата (нелегално, с риск на живота) и млади и пресни се озоваха в Зап Германия. Тогава и семейство нямаш, та с малко пари се задоволяваш докато минеш приравнителните. После не ги назначиха в Берлин, но полека полека се оправиха и сега са в прекрасни институти и болници.
Та: лекари, като хванете с едната ръка тапията, с другата хванете билета за Терминалите. Никаква специалност в БГ, там ще си вземете приравнителните и там ще специализирате.
14 Февруари 2011 22:25
веднага след 1989 г. се приказваха глупави приказки как ще заприпкат заради евтината инженерна работна ръка сименс филипс мерцедес и не знам кой си. заводи ще построят инситути заплати по 10000 долара и нагоре.
колко дойдоха, построиха, дадоха, и т.н. всеки знае.
сега пак отвреме навремв като се поизпишат журналистите почват старите припеви на нов глас: българските специалисти ще избягат на запад, ще останем без специалисти. да избягат ама никой не ги ще.
удивително нито един не посочва абсолютно никакви данни но си продължават да си пеят. ще отидат на запад, преритали са на запад за българи. любовни мечти от лист ференц. добре звучи дори прекрасно но само на пиано.
14 Февруари 2011 22:28
Глупости МилЮционер - скрий се !
14 Февруари 2011 22:38
На , чети , само за 2010 над 500 лекари са заминали... При общ брой от около 30 хиляди лекари в страната /много от тях непрактикуващи клинична медицина/ , това прави само за една година са се изнесли близо 2 % от всички лекари в страната... А предните години ? А тази ... ??
14 Февруари 2011 22:39
Натиснете тук
14 Февруари 2011 23:00
babin-2 солидаризирам се с последната част от постинга ти, макар и с мъка заради татковината и артисалите там. Губи ми се връзката обаче в началото и средата. Наистина, нямам германски експириънс (само италиански, канадски и щатски) и не съм бегАл рискувайки живот, щото не си заслужава за парАта да си угробиш главАта, но - въпрос на демократичен привкус. В крайна сметка сравнението на приравнителните изпити на бегАлите през (под или над) стената германци в Германия тогава с днешната безработна перспектива пред завършилия медицина в страна ДНЕС печално известна в много отношения на Запад са меко казано от рода на "сравнил хрень с пальцем!". Но нали требе да има принос в дискусията, па и да ни знаят и уважават.
14 Февруари 2011 23:13
Drug, ами аз заради туй дадох бележката в началото за 5000 липсващи дофтори в Германско. Пък аз познавам само един дофтор дето не си намери работа и се върна, ама беше псих(иатър). Другите полека - лека се уредиха и останаха.
14 Февруари 2011 23:37
Сега пък трябва ли да повтарям за странното ти сравнение (освен ако бегалите от Източен в Западен Берлин твои студенти са били българи!?). Апропо, къде бягат германските лекари?
14 Февруари 2011 23:37
За разлика от нас Германия търси интернисти, а заплащането е 6 000 евро месечно, отбеляза д-р Ленков. Той обясни, че нежеланието да се специализира в тези медицински специалности се дължи на ниското заплащане у нас. Става така, че един лекар учи 6 години, специализира още 4 години и накрая получава 700 лева заплата. „Как да задържим лекарите, след като в Европа те получават 6 000 евро", попита д-р Димитър Ленков./Дарик радио


***
Преди две години бившето ми ДжиПи офейка в Германия с цялото си семейство и няма никакво намерение повече да се вясва в България. Чудно ми е как разни малоумници приравняват всеки до собственото си мизерно ниво и не могат да повярват, че добрите наши лекари не мият чинии и клозети в европейските страни.



Редактирано от - sybil на 15/2/2011 г/ 01:16:09

14 Февруари 2011 23:49
aldycrown, ще ти бъда задължен за разяснение относно ужасния смисъл. За мен ужаса би бил пълен ако и когато на д-ра ленков започнат да му плащат 6000 еуро. Само че ужаса ще бъде за лекуваните от него и всички останали дето дори не се лекуват. Ленковци пък събират рушвети за разлика от лекарите в Германия, например. И наверно повече отколкото заслужават!
14 Февруари 2011 23:57
Ужасното е, че се съсипва и малкото, което е останало от нашата здравна система и хората, които я представляват. Вместо да се извърши умна и резултатна здравна реформа, ние затъваме в блатото до шия. Не е ли отчайващо нивото на останалите лекари, психологията и манталитета им, а и много от кадърните са обезверени, уплашени, парализирани, за да смеят да поемат някакъв риск, заради някаква си "Хипократова клетва" и мизерно заплащане. Абе с една дума Абсурдистан.
15 Февруари 2011 00:34
aldycrown, съгласен, но "Хипократовата клетва" е измислена точно за да противостои на едноличните търговци в медицината и да даде шанс на тези, които не могат да платят д-р ленковата мечтана заплата. А, те за съжаление са мнозинството не само в БГ.
15 Февруари 2011 00:53
Пациентите отвръщат - насилието над лекари ескалира


Drug
Това идиотско заглавие как го приемаш?
Звучи ми като "Другарке, ама Иванчо започна пръв"
В Абсурдистан е така, свиквайте деца, докато пораснете да избягате в нормалния свят.
15 Февруари 2011 01:14
Пълно малоумие е специализантите не само да работят без пари, но и да си плащат за обучението. Това не са студенти, а лекари.
То само това да беше...
15 Февруари 2011 01:59
aldy - намирам го в тон с обстановката, в която живее българина. Същия кабинет, само преди 20 години. Един бодигард разби вратата на УНГ спешния кабинет с шут защото "Шефа не мое да чека!" И не разбирам връзката с моите постинги.
***
Oracle, естествено е безумно да караш практикуващ лекар да си плаща за това, че лекува. И в БГ не само че ти плащаха, но и ти се водеше трудов стаж дори при аспирантура за научна степен. Днес в BG победи това за което такива като теб рипаха. Междувременно, къде в САЩ ти плащат за да правиш мастърс или Ph.D.?
15 Февруари 2011 02:44
много вожд малко индианец
лекарите да питат гинеколозите защо не са се родили 3 млн бьлгари през последните 20 години поради аборти
и да питат комунистите защо няма заводи за медицинска апаратура пьк било то и произвеждана по лиценз или в кооперациа с водещи производители
15 Февруари 2011 02:51
които не храни своя армия храни армията на другите
казано с други думи
които не отглежда свои деца отглежда децата на другите
които пречи на другите да отглеждат свои деца се нарича геноцид
питаите евреите и арменците
15 Февруари 2011 07:00
Проблем за младите лекари няма.
Те сравняват и избират. Имат възможност да избират и избират.
Проблемите ще са за тези, които сега са на 30-40 години.
Ако и те не изберат!
------------------------
Блогът на Генек
15 Февруари 2011 08:28
при капитализма безплатен е само секс със собствената трътлеста (или кльощава) съпруга .
за всичко останало се плаща, вкл. образование.
15 Февруари 2011 08:37
Да си кажа пак и директно за да не стават грешки.

Българченцето вътрешно дълбоко презира интелектуалния труд и го третира като бягство от истинския тежък физически труд, а не като вид дейност, благодарение на който да работи по-ефективно. Поради това обществото никога няма да оцени по достойнство интелигенцията си.
От друга страна си мечтае децата му да не се мъчат и да ги уреди с нещо по-лекичко и гледа да ги изучи, т.е. да вземат диплома за висшисти и да се уредят на топличко с по-мързелива работа, каквато сапоред разбиранията му е тази на образованите.
Крайният резултат: българинът ще изучи децата си за да не се мъчат на ниската заплата, която е готов да им плати и да се махнат в чужбина за да са шпо-добре материално.
След което ще се хвали на всички близки и познати колко е умен.
Междувременноо у нас умните ще са все по-малко, а глупаците все повече.
15 Февруари 2011 08:52
А не е ли така и с инженерите?
15 Февруари 2011 09:42
Никаква специалност в БГ, там ще си вземете приравнителните и там ще специализирате.

За български лекар, завършил с диплома, нямащ още специалност - в Германия не се изисква никакво приравняване чрез изпит. Изисква се единствено германска апробация и толкова. Ходеха да се явяват пред една комисия в лекарската камара - да ги видят кои са, как говорят немски и дали въобще като хора стават да бъдат немски лекари. Общ лекарски разговор по принцип. Сега апробацията се дава автоматично. Започват веднага работа като Assistenzarzt, демек ординатор и съответно със заплата на такъв. И работят вече по специалността, която са си избрали. И не ги издържат две семейства като в статията.
На мой приятел-лекар дъщерята завърши медицина 2008 в София и дойде веднага в Германия. Започна неврология/психиатрия в една от ландесклиниките. Беше завършила немската в София и и беше сравнително лесно с езика. Въпреки това и придадоха един (неин) колега-лекар, българин, да я обучава по немски в първите месеци. Липсата на лекари в Германия в момента е огромна. Германските лекари отиват в Швейцария главно. И не само лекари, а всякакви медицински специалности. По същия начин както българите отиват в чужбина. С тази разлика, че скокът на българина за чужбина е доста надалеч и най-често необратим. Германецът не сменя нито език, нито култура.
15 Февруари 2011 09:54
Да припомним едно число - 1 661 553 хил. лева. Това е сумата на планираните за 2011 здравноосигурителни вноски, т.е. това, което обществото ни заделя за здравеопазване. Като сме съгласни да плащаме само толкова, очевидно няма как да задържим тук много на брой добри лекари. Много лекари, чиито качества не им позволяват да си намерят работа в чужбина - да. Малко на брой добри лекари, които и тук получават добри доходи - на частна практика, в частни клиники или в добри и добре управляване държавни болници - да. Но много и добри лекари - не. Съответно при добри лекари ще се попада или след дълго чакане, или с доплащане.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
15 Февруари 2011 10:05
А не е ли така и с инженерите?

Не е така. В Германия с инженерите е много по-зле. Просто няма хора, които да искат да следват инженерство, ако да речем не са от стар инженерски род или по друго стечение на обстоятелствата в полза на инженерството. Всеки иска бизнес администрация, право и психология. Най-общо казано. Затова е момента има над 30.000 места за инженери - машинни, електро-, -химици и по принцип всякакви инженери. Езикът е условие. Прословутата конската опера.
15 Февруари 2011 10:20
Не бойте се, което е кадърно и може, си стои у дома и си дипли пачките! По-голяма мандра за лекарите по света няма. Е, верно, не е за всички, но нямам как, така ще бъде.
Пък разните новозавършили на ниво JP - прав им път. Ако имат дупе, да се научат на гърба на чужденците и да си се върнат квалифицирани и паралии. Няма лошо .
15 Февруари 2011 11:02
Не виждам нещо неочаквано при лекарите. Бягството от България си е обща тенденция за всички в България и даже лекарите позакъсняха с бягството си от България. Страшно ли е - страшно е, в съвсем обозримо бъдеще - примерно след 30-40 години, България няма да я има като държава на българите. Изтичането на мозъци също не е нещо нов. Един от начините една държава да става все по-богата, за сметка на други държави е точно този - по-бедната държава плаща за обучението ня някой, който после бяга от тази държава в някоя по-богата. Естествено, че и за България е така - една от причините да сме най-бедни в ЕС е защото платихме за обучението на избягалите от България. В този смисъл може би е грешка в България обучението да е безплатно. По-добре е за всеки да се плаща за обучението, а после да работи, където иска.
15 Февруари 2011 11:51
Разпад ли ? Ша са опраим ...
15 Февруари 2011 12:01
15 Февруари 2011 12:08
Кво ривете бре? Стига ни само един д-р Тошков, не ни треба никой повече. Тоя лекува всичко...!
15 Февруари 2011 12:45
Индиецът д-р Прабджот Синг Чийма започна работа в Спешно-приемно отделение
Сега от тевна Индия, скоро и от слънчеви Малави, Руанда и Бурунди!
15 Февруари 2011 13:02
Пази Боже да те лекува "светило", диплещо дебели пачки... На по-младите лекари с някакви остатъци от идеализъм може да се разчита много повече. Но за да останат тук все пак трябва да получават и нормални за квалификацията си заплати, и нормално отношение от страна на пациентите... След като обществото не иска това, може би трябва лечението в някои болници да се дофинансира от допълнителни доброволни здравни фондове. Пък "обществото" да си доплаща "под масата" на светилата... Само накрая да не се окаже неприятно изненадано, какво топ-лечение е получило.
15 Февруари 2011 13:06
Плащай, Тръндафилке, плащай. Това ти е и основната свобода, греби с шепи.
15 Февруари 2011 13:37
какви запалти
добьр ли е лекарският екип в една болница пациентите отиват там и ги лекуват
за да е добьр екипа трябва добри специалисти които да обучават специализантите и да продьлжат лекуването на повече пациенти
зад всияка болница стоят имена и защитават името на боницата и обучилите ги специалисти
при апаратурата за болници е сьщото зад всяко нещо стои фирма производител с инженери техници и специалисти
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД