Живко Георгиев е роден през 1955 г. Завършил е социология в СУ. Директор е по изследванията в ББСС "Галъп". Женен, с две деца.
-------
- Г-н Георгиев, какво става с рейтинга на премиера? Още малко и доверието към него ще падне под това на основния му враг - Георги Първанов.
- Лоша работа. Изследванията регистрират това, което можеше да се очаква. Нямам усещането дори че целият потенциал на отшумяващите, но осмислени все повече от хората скандали е изконсумирал своя ефект. Нужно е време. Този тип скандали не са от тези, които остават без трайни следи, които лесно се забравят. Отгоре на всичко и други неблагополучия работят в тази посока.
- Това означава ли, че рейтингът на премиера може да продължи да пада?
- Всеки рейтинг може да продължи да пада. Опитът ми показва, че има доста силна инерция в тези движения. Тенденцията към спад много трудно се обръща. Може да се ускорява, но трудно се обръща. Магията изчезва. Тя изчезва бавно, макар че в интерес на истината премиерът продължава да развива комуникативните си умения. Това, което се случва, е от такова естество, че само с успешна публична комуникация няма да съумее да върне онова упование, на което се радваше в началото на мандата. Пък и далеч преди това. Надеждите не се сбъднаха.
- Какви са шансовете на Цветан Цветанов да излезе с достойнство от скандала и дори да се кандидатира за президент?
- Да излезе достойно от скандала шансове има. Оставката е достоен ход. Според мен тепърва ще възникват въпроси към Цветанов, още повече че стават все по-конкретни. А вицепремиерът притежава удивителната способност да не отговаря.
- Според последните проучвания на "Галъп" с по-висок рейтинг от Борисов е министър Росен Плевнелиев. Възможно ли е пък той да получи номинация за президент?
- Рейтингът не е единственият измерител при една такава надпревара, каквато са президентските избори. Има рейтинги всякакви. Някои са относително високи, но не достатъчно плътни. Или казано по-човешки - кухи са до голяма степен. Те просто са оценка, че някой добре си върши работата в сферата на неговите отговорности. Други са високи, защото успяваме да правим добро впечатление. Не намеквам за рейтинга на Кристалина Георгиева, но такъв беше и рейтингът на Симеон Сакскобургготски в определен период от време. Случвало се е и други политици да имат такива високи рейтинги. Плевнелиев е относително незасегнат от скандалите, друсащи ключови фигури на правителството и на ГЕРБ през последните месеци. До голяма степен това формира негови конкурентни преимущества. Но това още не значи, че е добро решение в ситуация на реални президентски избори.
- По-рано прогнозирахте, че след изборите групата на ГЕРБ може да се разцепи заради вътрешно напрежение. Заради противоположни лобистки интереси ли ще стане това, предимно за местния вот?
- Местните избори винаги са били важен тест за политическите партии в страната. Дори по-консолидирани от ГЕРБ не са успявали да постигнат достатъчна хомогенност на позициите си на местно равнище, тъй като на местна почва се изявяват и други типове интереси. Би било малко чудо, ако ГЕРБ успее навсякъде, при това безпроблемно, да участва с един-единствен кандидат, и то този, който е еднакво добре приет от местните структури и централното ръководство. Предстои да го видим, но борби ще има, както и в другите политически сили. Дори ДПС този път ще се включи в тази надпревара. Мисля, че сериозни центробежни тенденции в ГЕРБ ще настъпят, ако не се случи добро представяне на местните и президентски избори. Това би било часът на изпитание за стабилността на тази политическа формация.
- Какво би могло да се случи?
- Всичко, което се е случвало през последните 20 г., може да се случи. ГЕРБ все още не е докрай изградено политическо тяло. Той има ясен политически вертикал, но не са ясни хоризонталните му измерения. Аз не се наемам да твърдя какъв е твърдият електорат на ГЕРБ. Това е една неизвестна, която ни предстои да разберем в бъдеще. Ние виждаме, че тече процес на разочарование, на отлив, той вероятно ще продължава и ще се забави, когато достигнем моментните параметри на твърдото ядро. Но темпото, с което ГЕРБ губи подкрепа, показва, че все още сме далече от тази величина. Естествено, това ядро ще зависи не толкова от бъдещи избори, а от начина, по който правителството на ГЕРБ продължава да функционира що-годе окуражаващо за симпатизантите си в близките месеци. От два три-месеца нашето усещане е, че системата губи управляемост. Нещата се случват въпреки ГЕРБ, независимо от тях. Дори премиерът със своя личен чар и комуникативни умения не успява да гаси пожарите, които други негови подчинени палят.
- Много ли са или са малко вариантите, в които ГЕРБ може да се провали?
- Зависи как ще дефинираме провала. Но във всички случаи категоричен провал би било, ако ГЕРБ не успее да възпроизведе резултатите от местните избори през 2007 г. Провал би било и всяко по-лошо представяне от публично обявените цели на партията. Рано или късно тя ще обяви такива. Ако се случи обаче провал на президентските и на местните избори, това няма как да бъде интерпретирано по друг начин освен като провал.
- Около 40% от хората казват, че са изгубили представа какво точно се случва и на кого симпатизират. Те обаче не преливат доверието си към БСП. Възможно ли е да прелеят доверие към сравнително непозната за тях партия като тази, която подкрепя Алексей Петров?
- Тези, които се отливат от ГЕРБ, навярно дълго време ще ги регистрираме като хора, които твърдят, че не биха гласували или не знаят за кого да гласуват. И най-вероятно те реално няма да гласуват. Засега, ако запази характеристиката си отливът от ГЕРБ, той вещае едно със сигурност - по-ниска от възможната избирателна активност. Но няма съмнение, че част от тези, които вече са разочаровани, ще развият към момента на изборите и мотивация за негативен или протестен вот. И това ще ги превърне в потенциален електорат на различни политически сили, може и на Алексей Петров, част от тях може на БСП, друга - на сините. А на местните избори ще има и други алтернативи, появили се по чисто местна логика.
- Царят, Софиянски и Доган запазиха добрите си отношения с Бойко Борисов. Дали пък в последния момент няма да се появи завера на десните, която да изненада неприятно БСП?
- Много е хипотетичен този вариант. Няма особена логика Бойко Борисов да бъде особено търсен партньор. Той може да търси. Той има нужда да търси. Защото по-скоро ще губи партньори оттук нататък, не само сините. Той може да загуби и "Атака".
- Как да си обясним необяснимата любов на шестимата независими депутати към групата на ГЕРБ. Дали пък не за да се освободи ГЕРБ от "Атака", която му създава лош имидж в Европа?
- Не знам тези свободолюбиви души какъв позитивен имидж ще донесат на ГЕРБ. В България всичко става ясно. Но истината е, че съюзът с "Атака" е неудобен не само за Бойко, той е неудобен и за "Атака". Мина периодът, когато ГЕРБ беше способен да провокира автентична любов в потенциалните си политически партньори. Оттук нататък само платената любов им остава.
- Изпусната ли е от контрол ситуацията в обществото и да се очакват ли още бомби и провокации до изборите?
- Имаме момент на пауза. Но е натрупан толкова експлозивен материал, че ако не гръмне до изборите, е опасно да се съхранява. Но даже не тези скандали са рисковите. По-рисково е това, което се случва с хала на българите. Там е пълна безпомощност. Вече не виждам как и по какъв начин тази спирала на инфлацията ще бъде овладяна. А това в комбинация със скандалите от СРС-тата усилва техния ефект. Това може да води ГЕРБ само в една посока - надолу. И думите от публичната комуникация просто увисват във въздуха. В един момент ще станеш безинтересен.
- Слаб ли е икономическият екип на премиера, какво сочат вашите данни?
- По отношение на обществено доверие този екип никога не се е ползвал с особен респект. Икономическият екип се сниши. Него го няма. От това Дянков само печели. Той единствен си извлече някаква поука със свърхговорене. Но това не помага. Целият проблем е, че правителството няма визия, няма идеи. Избрало е стратегията на изчакване, чакаме в чакалнята на Шенген, чакаме в чакалнята да мине кризата, препоръчва ни се да стискаме зъби..., това не е лидерско поведение. Чингиз хан не е станал лидер, защото е апелирал да се чака в степите на Средна Азия. Лидер е този, който води, а не този, който те довежда до една чакалня и апелира към твоето търпение. Единственото смислено, което се случва в икономиката, е въпреки правителството.
Редактирано от - beagle на 14/2/2011 г/ 19:46:40