:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,384
Активни 448
Страници 8,287
За един ден 1,302,066
Упадък

Следващата политическа алтернатива няма да е зелена

Екологичните протести преди две години се оказаха мимолетни
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
През 2008 г. активисти на Зелената партия протестираха пред МС срещу незаконните заменки. Сега никой не протестира.
Архитектите на партийното задкулисие могат да бъдат спокойни. Гражданска алтернатива, групирана около зелените идеи, не може да се формира. Зад този храст няма заек, поне засега.

А каква еуфория цареше и какви смели прогнози се правеха само преди две години? Бяха времена на безскрупулната кражба на земя. Тройната коалиция вършееше с прословутите заменки, не остана пясък на брега, ни дърво в планината. Младежи протестираха, блогъри творяха гневни статии, политолози се правеха на хипита и крещяха: "Гора, а не бетон!". Твърдеше се, че повсеместното погубване на природата отприщва гражданска енергия, която ще формира политическо представителство. Имаше един ценностен момент в зеления гняв, възпитан сякаш в годините на прехода, а оттам и устойчив - върху доскоро девствените кътчета никнеха грозни мутренски хотели. Младите



протестираха срещу кича и мутризацията на живота



Най-значимата изява на зеленото недоволство бе януарският митинг през 2009 г. Той обедини различни съсловия, издигна разнопосочни цели, но като най-значим се открои екологичният проблем. Появи се партия "Зелените", която без опит, ресурси и медиен достъп взе не малко гласове в големите градове. Социолозите нарекоха този вот "интелигентен", "перспективен", на активни и образовани хора. Заговориха за "зелена електорална ниша". Имаше такава, щом по познатия ченгеджийски сценарий се появиха няколко паралелни зелени партии, една от които се коалира с НДСВ.

Взаимна дискредитация не се получи, тъй като обществото не ги забеляза. Много от последователите на тези формации бяха млади хора. На тях имена като Александър Каракачанов, Христо Порточанов и други подобни бяха непознати, за да знаят, че роенето никога не е спирало. Бумът на технологиите, погубването на жизнената среда, проблемите в градовете и консуматорските навици предизвикват противоположни реакции навсякъде по света. Изглеждаше, че и у нас зеленото ще узрее.

В момента обаче на зеления фронт е тихо. А проблемите са същите и все така остри. Спря да се строи ли, кичът ли изчезна?



Мутрите ли ги няма?



В Стара планина, Пирин и Родопите се сече. Камионите преливат от трупи, никога не са спирали. ГЕРБ върна заменките, а преди да го стори, застрояването продължи върху евтино продадена земя. Прочутата хайка срещу незаконните градежи ритуално жертва един отдавна неработещ хотел, както и скромна барака на случаен байчо. Тровим се с ужасни храни. В София, Варна, Пловдив и Бургас не се диша. Все стари проблеми и все така без воля за решаване. Но къде са зелените, къде са лидерите им, хилядите омерзени хора?

Не че ги няма. Във Варна натискат кмета да въведе регистър на дърветата, в Пазарджик се борят срещу депо за боклук, в Стара Загора - за чист въздух. Но голямата, гневна и мотивирана да брани интереса си маса от хора я няма. Липсва енергия, която да формира политическа алтернатива. Умора? Липса на водачи? Осъзнаване на безнадеждност? Каквато и да е причината, зеленият протест се оказа еднодневка. Преживя пик на търсенето и влезе в период на застой. Това вече не е политика,



това е маркетинг,



който движи електоралното махало. Ако все пак е политика, иде реч за отчаяно търсене на алтернатива, все някаква, без да се осъзнава, че точно екологията може да я формира. Така не могат се родят нито идеи, нито значима реакция, нито общност от интереси и стремеж те да бъдат отстоявани.

"Зелената вълна" през 2009 г. е била протест срещу застрояването, но мимолетен, колкото да прогони тройната коалиция, без заряд да отстоява принципите заради самите тях. Това не са били процеси, които текат "отдолу" в обществото и водят до нещо трайно. Промяна ще има тогава, когато гражданските каузи, сред които и зелената, не излязат в почивка.

Нещо любопитно се случва в интернет. Не бива да го пренебрегваме, тъй като социалните електронни мрежи ще оказват все по-решаващо въздействие върху гражданската активност. Блоговете и форумите, в които най-силно кипеше зеленият гняв, днес недоволстват срещу подслушването. Бурно, мащабно, напоително, че чак прилича на професионално революционерство. Но по-голямата беда е, че така



гражданският гняв рискува да бъде подчинен от политиците,



стига да бъдат достатъчно хитри. В момента в България не се подслушва по-малко от времето на Румен Петков например. Но ГЕРБ имаше глупостта да признае слухтенето и да го издигне в доктрина. Блоговете изведнъж "откриха" този проблем и забравиха всякакви други. Включително и екологичния. Ами утре, ако се появи власт, която преднамерено хлъзне гражданското недоволство в безопасна посока? За да го направлява и прикрива далеч по-големи безобразия? Или вече се е появила такава власт?

Бдителните граждани би трябвало да си задават тези въпроси. Другото са стари новини от новите вестници.
36
3156
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
14 Февруари 2011 20:07
Проблема не е в политиката, а в обществото. То вече няма ценностна система, съсипано е. Енергия у по-интелигентните не липсва, просто се насочва в емиграция, или поне тази на децата. В полуграмотните селяндури, чалми, циганьори и пенсионери бъдеще никой не вижда, а и не сика децата му да израстнат в гето.
14 Февруари 2011 20:10
Екологичните проблеми са важни, но те са периферни, особено за общество с натрупани много по-базисни въпроси. Когато едно общество е оставено да се храни с въздух и гола вода, то едва ли точно те го интересуват. По-скоро не го интересуват.
-
"Зелените" идеи са заместителни за реални политически тези при недоволства от фрустрации. Те са безобидни и реално безопасни за системата. Същевременно финансирането на такива организации носи възвращаемост, защото, мимикриращи, като "граждански инструмент" се използват, като оръдие срещу един или друг бизнеспроект на конкурентите. Не напразно, когато трябваше да спират един или друг хотел или лифт бяха най активни.
-
"Зелените" разцъфтяха като безопасен заместител през 1988-1989 г.. В това им качество ги насърчаваха и през 2007-2008 г..
И в двата случая от чужди държави пристигаха едни пари за "зелена" дейност и това определи, както активността им, така и нацеплението.
Сега не знам доколко все още ги финансират от чужбина, но май са се ориентирали към разни екопроекти, които дават по-бърза и ефективна финансова възвращаемост. Още повече, че преди да почнат да се правят на политици, участниците в тези партии се изявяваха, като НПО-та създадени с цел усвояване на пари по проекти.

Редактирано от - Brightman на 14/2/2011 г/ 20:12:36

14 Февруари 2011 20:26
Следващата политическа алтернатива няма да е зелена
..и по-добре!..
14 Февруари 2011 21:05
Според слухове носещи се сред журналистическите среди, Цветелинка работела по създаването на нова партия, при това с активната помощ и подкрепа на сътрудници от посолството на САЩ. Освен това имала интерес към инвестиции в "зелените" технологии, и няма да е учудващо ако и партията и се окаже "зелена", това разбира се ако слуховете се потвърдят. За последните активни зелени - тези от ПП "Зелените" които участваха на последните парламентрни избори, имаше информация, че са финансирани от Прокопиев, но за съжаление не съм срещал потвърждение от друг източник.

Редактирано от - kasapina на 14/2/2011 г/ 21:13:49

14 Февруари 2011 21:29
калибар, Брайти -


"Следващата политическа алтернатива няма да е зелена"



Абе само да не червена, че доста й сърбахме попарата ...
14 Февруари 2011 22:21
Да взема и аз да кажа нещо като член-съучредител на партия "Зелените", може ли?
Колкото и да ми е тъжно и неприятно, статията на Диян Божидаров е точна и вярна както в наблюденията си, така и в изводите си. Енергията зад екопротестите, която породи надежда, че може да прерасне и в политическо движение, явно се оказа недостатъчна. В момента партията е доста далеч от нивото на активност, което имаше през 2009. Все си мисля, че може би нямаше да стане така, ако на изборите беше преминала единия процент, който осигурява държавно финансиране и оттам - възможност за нормална работа, защото енергията и времето на доброволците все пак разбираемо се изчерпват в един момент.
Колкото до финансирането от Прокопиев - аз лично не съм го видял. И понеже лично съм участвал в предизборната кампания, знам как събирахме пари за депозитите и как нямаше за нищо друго. Така че не се връзвайте на подобни щуротии.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
14 Февруари 2011 23:18
Относно "финансирането" на партия Зелените, подкрепям "руританец" - такова от спекулативно посочваните индивиди не е имало. Нито е имало такова по линията на НПО от фондове за природозащита. Средствата (100 000 лв за участие общо на двата избора) бяха събирани от предварително платен за година напред членски внос от голяма част от членовете и дребни дарения от граждани. И макар че парите бяха голям проблем, не това беше Проблемът. За съжаление Зелените не съумяха да се организират и заработят като истинска политическа партия в моментите, в които това беше от решаващо значение.
Прав е и авторът на статията - у нас никога не е имало солидна основа зеленото движение. Партията на Каракачанов съществува само за цвят в нишата, а тази на Порточанов - кой го знае
Имаше и една партия на бизнесмени - "Зелена България". Наемаха подневно момичета и момчета за предизборната си кампания, а също и за импровизирани "протести" срещу... тютюнопушенето, замърсяването на въздуха, глобалното затопляне... Засега толкоз. Ще видим какво ще предложи бъдещето.
14 Февруари 2011 23:25
За съжаление Зелените не съумяха да се организират и заработят като истинска политическа партия в моментите, в които това беше от решаващо значение.

Така е, keen. И мисля, че вече разбирам защо. Ама да не превръщаме форума на "Сега" във вътрешнопартиен

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
14 Февруари 2011 23:35
Руританец,
просто проблемите, които ви вълнуват ще станат актуални, когато, като общество постигнем някакъв що годе нормален жизнен стандарт. Не може при положение, че 2 000 000 българи (30% от българите) са извън системата на здравеопазване, че пенсионната система престава да пенсионира, че цените растат, а доходите падат и т.н. ежедневни неща, пряко засягащи всеки българин, той да се интересува от кафявите мечки в Родопите. Няма как да се интересува от комфорта на пилците в резерватите, при положение, че пилците в магазините стават недостъпни за него.
14 Февруари 2011 23:38
А ще става по-зле. Не знам дали гледаш Канал 1 на телевизията, но пред очите ни от две седмици се разиграва кампания, която е проявление на корупция и лобизъм имаща за цел да разруши и малкото остатък от здравеопазване в България - Спешната помощ.
-
Не знам кой с какви пари, колко, и точно на кого плаща под масата в държавната телевизия, но тече кампания за обслужване на частни интереси, целяща да унищожи държавната спешна помощ и разграби линейките, апаратурата и най-вече бюджетните пари за спешност. От което последиците ще бъдат трагични.
-
Не знам точно кой е корумпираният в Канал 1, но по всичко личи, че е някой от шефовете, отговарящ за новините през уикендите и сутрешните блокове. Ако скоро Цецо не ни представи резултати по въпроса, то язък за милионите на МВР и ДАНС и хвалбите за борба с корупцията.
14 Февруари 2011 23:41
Зеленото не е следващата изборна вълна - така е. Но зеленото ще се съдържа във всяка следваща изборна вълна.
15 Февруари 2011 00:38
Наемаха подневно момичета и момчета за предизборната си кампания, а също и за импровизирани "протести" срещу... тютюнопушенето...

От това става виц. Питат един "протестиращ" защо протестира срещу тютюнопушенето, а той отговаря - за да си искарам пари за цигари.
15 Февруари 2011 01:59
BRIGHTMAN,
/:/ "...Не знам кой с какви пари, колко, и точно на кого плаща под масата в държавната телевизия, но тече кампания за обслужване на частни интереси..."
............................... ............................... ............................... .........................
Въххх, недей тъй, бре!
Наливаш вода в мелницата на Сидеров- по казуса Л. Маринкова в държавното("общественото"!) БНР и в частната ТВ "Канал 3"!
Как може да ти мине през ум мисъл на Сидеров!
Стегни се!
15 Февруари 2011 02:28
"Мисъл" на Сидеров!? Хм!...Да беше казал "рефлекс", по-истинско щеше да звучи някак!...
15 Февруари 2011 02:47
Брайтмане,
Ако си следил "Зелените", би трябвало да знаеш, че програмата им съвсем не се свеждаше до комфорта на кафявите мечки, а предлагаше абсолютно радикални административни реформи, например, както и съвършено различно изборно законодателство. Да не говорим колко пряко опазването на природата засяга живота, здравето и благополучието на местните общности. През зимата на 2009 тази партия се развиваше доста устремно, аз имах надежди и съответно вложих доста време и усилия в нея, но лошият изборен резултат, известна доза зелен шаманизъм и едно упорито желание да се прави някакъв странен хибрид между партия и НПО, скофтиха нещата.
Така или иначе, потенциалът се оказа недостатъчен, системната съпротива срещу новото явление беше силна, а и липсата на опит, в ред случаи дори на елементарно политическо образование, си каза думата. В един момент за "Зелените" се оказа по-важно или може би просто по-привлекателно да протестират с противогази срещу Путин, отколкото да разработват собствени политики, да изграждат вътрешнопартийна инфраструктура и да търсят разширяване на социалната си база. Жалко, но какво да се прави.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
15 Февруари 2011 03:16
Параграфе,
говоря за държавната БНТ 1 (т.е. Канал 1), а не за Канал 3. Точно в държавната телевизия (само в нея) в новините през уикендите и някой от сутрешните блокове от 2 седмици тече явно корупционно поръчана на някой от шефовете на новините през уикендите, кампания за разбиване на държавната Спешна помощ и разграбване на линейките и апаратурата й от частници. Тече кампания за унищожаване на малкото останало от държавното здравеопазване.
15 Февруари 2011 03:31
Руританец,
тогава (2009) четох програмата на "Зелените". Вече съм я забравил, но това, което оставаше в съзнанието бе впечатлението за крайна русофобия (ни в клин ни в ръкав за една екопартия) и опозиция на АЕЦ (нещо, като римейк на ДСБ).
-
Това, обаче с което "Зелените" се свързваха (независимо дали го правеха те или други), бе блокирането на Орлов мост, разхождането на кашони заради спирането на движението по Раковска и няколко рехави "протеста" срещу строежа на някакъв хотел, на лифт и нещо за Натура, дето така и не се разбра точно какво. Имаше и защита на някакви птици в някакво езеро, пак за да се препятства строеж.
-
Та това за което говоря не е толкова писаната програма на "Зелените", колкото впечатлението за каузите си, които създаваха, чрез името и изявите си.
15 Февруари 2011 03:40
В един момент за "Зелените" се оказа по-важно или може би просто по-привлекателно да протестират с противогази срещу Путин, отколкото да разработват собствени политики, да изграждат вътрешнопартийна инфраструктура

Сега ти дочетох постинга и виждам, че и ти си го казал. Не ви знам кухнята, но защо ли, като четох това се сетих за лицето Гамизов ?
15 Февруари 2011 03:49
А резултатът ви от половин процент съвсем не бе лош. Това си е постижение при положение, че имахте само няколко телевизионни изяви, но не и активна кампания. А и горната граница за една зелена партия, който може да достигне при всякакви благоприятни условия и в най-зелената политически страна (богато и задоволено общество, финансиране и медии на корем) едва ли надхвърля 7-8 %.
15 Февруари 2011 06:32
Проблемът на бг зелените е, че се ситуират вдясно, което е нон сенс. Докато не се осеферят, ще си стоят в гетото. Не може да отстояваш интересите на обществото, а да си ортак с партиите на бизнеса.
15 Февруари 2011 07:02
Всъщност, Брайтмане, има едни интересни проучвания в страните от ЕС какъв процент от хората имат поне някаква представа какво е "Натура 2000". Оказва се, че в България този процент е най-висок. Което несъмнено се дължи на активните протести. През 2008-9 съвсем не бяха рехави - изрехавяха после. Това Диян Божидаров го е описал горе.
Кампанията на Зелените се съсредоточи преди всичко на улицата - за друго нямаше пари. Аз съм стоял с часове на щандовете, разговарял съм с много хора, които идваха, разпитваха и се интересуваха. И до днес смятам, че това е добра тактика (и не случайно Синята Коалиция почти веднага започна да я копира, та даже си тури щандовете на същите места като нашите). Разбира се, само с нея не става. Но знаете ли какви бяха (и ще бъдат) цените за половин минутка репортаж в "обществените" БНР и БНТ, които иначе издържаме с данъците си?

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
15 Февруари 2011 07:11
Що се отнася до принципните електорални резултати за зелените партии - разбира се, никоя досега не е печелила избори, ако за това иде реч. Но не е и нужно. Със стабилни електорални резултати една зелена партия може да оказва сериозно въздействие върху националната и паневропейската политика.
До момента, мисля, най-добрият електорален резултат за зелена партия е на френските зелени от последните избори за европарламент - 16 %.


---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
15 Февруари 2011 07:11
А с казаното от лелемалето аз лично съм съгласен. По евроизборите имаше един изключително добър барометър, който с редица доста конкретни и подробни въпроси определяше политическата ти позиция и намираше най-близката до нея партия, участваща в изборите ("Зелените" не бяха включени). Аз, като си дадох отговорите, се оказах най-близо до холандската Зелена левица. Но навярно съм бил изключение. И досега си спомням с крива усмивка една първа среща за създаване на местна партийна организация, когато една жена с известно неудобство попита: "Ама те по принцип зелените партии в Европа са такива едни леви; ние тука ще си бъдем десни, нали?"

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press

Редактирано от - Руританец на 15/2/2011 г/ 07:37:43

15 Февруари 2011 07:54
Статията е точна и вярна.
Зелените бяха използвани, ополитизирани, развратени от роля във властта.
За автора -
И за интелигентните коментари на колегите -
15 Февруари 2011 08:32
Просто след изборният им провал и там не се пое политическа отговорност, като доказаха че тази организация е поредното политическо ООД в България. Какви инициативи, какъв ентусиазъм и каква енергия може да се очаква около няколко провалени съпредседатели

Редактирано от - maxilianus на 15/2/2011 г/ 08:46:52

15 Февруари 2011 09:16
Зелените ми бяха симпатични в началото. Политика обаче не се прави само със симпатии - такива са правилата в целия свят. Не успяха да се разширят по никакъв начин и си мислеха, че първоначалната енергия ще съществува вечно, ама няма такива закони във физиката. За да успеят трябваше да се развият политически по места, дори и с риска да допуснат грешки, защото си останаха шепа хора, с прогресивно намаляваща инерция. Жалко, защото по този начин убиват цялостната идея за зелените върху която можеше да се надгражда. Колкото и хубава идея да имаш тя не може да се развива в идеална среда, а се постига с мръсни политически средства
15 Февруари 2011 10:32
Следващата политическа алтернатива няма да е зелена

И слава Богу! Зелени в правителството означава нови екологични данъци, такси и ограничения. Както и скъп ток и горива.

15 Февруари 2011 10:41
Доколкото може да се твърди със сигурност екологичното движение произлиза от д-р Александър Кинг и лорд Соли Цукерман от CSAG на Кембриджския университет през средата на 60 години на миналия век./създатели и на Римския клуб/.В действителност масово движение в САЩ се организира от Rockfeller Brothers Fund и някои други през 69-70/като битка срещу конкуренти например-платените студентски демонстрации от Дюпон/. В европейското развитие на движението даже намесват и зетя на Косигин-Джермен Гвишиани. Т.е.зелените са си тръгнали платени и с определени интереси. Доколко ще ни убедят в обратното, не знам , защото и някои от научните им тези са спорни.
15 Февруари 2011 10:54
Преди още да съм прочел статията бързам да отбележа, че тия на снимката с кръстовете на зелен фон са от фалшивата зелена партия, нямат нищо общо с истинската зелена партия "Зелените"
15 Февруари 2011 10:57
Следващата политическа алтернатива няма да е зелена ???
Днешните политически партии не са алтернатива!

Партията която озакони интернет гласуване за избори и каквито и да е референдуми - предполагам - е следващата алтернатива в БГ или другаде по света!

15 Февруари 2011 12:37
Най-значимата изява на зеленото недоволство бе януарският митинг през 2009 г.

Кой бе ? Оня от 14 януари ли ? Дето се събраха 50 човека, предимно студенти, които не бяха в състояние членоразделно да формулират исканията си ?

15 Февруари 2011 13:34
Зелените били десни?
Е какви да се определят, когато партията на най-едрия капитал заема цялото ляво пространство?
У нас лявото и дясното са както въртенето на главата.
Затуй следва да не се паралелират с европейските такиви.

Всеки, който мисли за прогреса на нашата държава все още трябва да е десен, защото Преходът към нормална пазарна среда все още не е извършен.
Преди имахме мафия-държава, а след 1990та те се обърнаха: държава-мафия.
Едва когато икономиката започне да бъде определяна от свободно конкуриращ се частен капитал, ще може да се появят леви и десни роли.
15 Февруари 2011 13:39
И друго, Зелената концепция за организация на обществото е Рационална, поради което в настоящата ирационална политическа среда у нас, за нея няма сцена за развитие.
Поради тоталния контрол върху общественото мнение чрез безогледна злоупотреба с мас-медиите, населението е напълно дезориентирано за това какви ценности може да има и цели, които би могло да си поставя.
15 Февруари 2011 13:45
Може и да ги виждат като "десни", но единствено в тяхната програма се говори за нарастващо благосъстояние на обществото, което е подчертано забранена теза в българската политика.
Защото рационално управление на ресурсите е възможно само в проспериращо общество. В условия на оцеляване идеята за справедливост се силно "биологизира"
15 Февруари 2011 15:38
тяхната програма се говори за нарастващо благосъстояние на общестото..

Не така бе, най-добрата програма всъщност беше на един пич-преведена дословно от немски.. Германската Програма!! Тя е най-хубавата...
16 Февруари 2011 00:14
В статията има ценни наблюдения. Едно от тях е, че Зелените предлагат ценностна алтернатива. Ако продължат да го правят, няма да имат нужда от "зелена" вълна в политиката. Ще ги издигне вълната на желанието за стойностна промяна в обществото и политиката, алтернатива на блудкавата пост-кадесарска политическа действителност.
И, Руританец, слава богу, че Зелените не се топнаха в нея и не станаха "истинска партия". Това би ги лишило от единствената им атрактивна идентичност да бъдат различни. Не ги мислите, времето е през тях. Давал съм им пари, и пак ще им давам, докато са свестни и различни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД