:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,249
Активни 503
Страници 9,152
За един ден 1,302,066
Тенденция

Гледай без гордост и предразсъдъци

Смяната на поколенията най-сетне създаде български филми, от които не ти идва да се самоубиеш. Но бюджетната тесла ще ни върне с 10 г. назад
снимка: "София Филм Фест"
"В Министерството на културата говорят, че трудно се гледат български филми. Нека да знаят - хората харесват нашето кино", заяви младият режисьор Драгомир Шолев, след като спечели Голямата награда на СФФ с дебюта си "Подслон".
Забелязах, че ми харесва всеки вторник да получавам боксофис (таблица с резултатите на най-гледаните филми в България за изминалия уикенд - б.а.), в който "Тилт" мачка холивудската конкуренция. Това продължи цели четири вторника. Нещата изглеждаха дори по-ефектно миналия април, когато излезе "Мисия Лондон", но една птичка пролет не прави - така че филмът на Митовски, който по професия и призвание е върхът на комерса, заплашваше да остане прецедент.

За щастие, "Тилт" опроверга този страх. Зрителите му са вече над 100 000 и приходите надминават размера на сумата, която обикновено се отпуска като субсидия на български игрален филм. За субсидиите ще поговорим по-надолу. Обаче за смешния български пазар, в който единствените кина са част от молове и единствените молове са в най-големите пет-шест града, сто хиляди е сериозно постижение. Погледнато обобщено в края на 2011-а - филмът ще е в топ 10 или дори топ 5 по зрители. Останалите 9 ще са холивудски продукции. Върху публиката има да се работи още. Разбрах, че въпреки 20-годишните герои, на прожекциите на "Тилт" почти не е имало съвсем млада публика. Били предимно в трийсетте и 40-те си години. Тези, които не са изгубили понятието за "българско кино". Тези, които се припознават в героите на филма (на 18-20 през 1989-а).

Налице е все пак фактът, че има глад за българска продукция. Помня преди години как кършехме пръсти, че най-касовите филми в Сърбия са сръбски, във Франция - френски, а в Чехия - чешки. Това време идва и тук и макар че идва плахо, кампанийно и с кофти трейлъри, публиката иска своето. Навсякъде. Иска в киното да се чувства у дома, да й говорят на български и филмът, в който говорят на български, да не е дублирана анимация на "Дисни".

При това положение впечатляват публикациите в медии и нови медии - блогове, форуми и т.н. Там преобладават коментари от типа "аз този не съм го гледал, ама няма и да го гледам, защото...". А също и "гледах го, но е български и затова не струва колкото еди-кой си". И също "българското кино изправи рамене като Атлас и Айн Ранд взети заедно, оле" (добре де, не с тези точно думи, предавам смисъла по памет). Казано накратко - оценките продължават да



се мятат истерично между "осанна" и "разпни го"



Мнозинството критици и кинодейци се бият в гърдите с първото, традиционно скептичните продължават да дъвчат второто.

На всички тях бих предложила просто да седнат - в краен случай може и вкъщи, пред компютъра - и без излишна патриотична гордост, но и без предразсъдъци, да изгледат няколко нови български филма. Прилагам примерен списък*. Иначе става като някои коментари във форума - "абе не съм чел статията, но минавах оттук и рекох да се изкажа".

Имаше години - и те не бяха толкова отдавна - когато бе въпрос на чест (и добър вкус) да не стъпваш на български филм. Някак тихомълком обаче българското кино навлезе в друг епизод, в който искам да съм нормален зрител и да мога от време на време да гледам наш филм на голям екран, без да изпадам в драми. Някой път ще ми хареса, друг път - не, това е в реда на нещата. От дългия филмов глад обаче публиката е озверяла - и продължава да очаква великата творба, която ще я остави стресната, трогната и очарована.

Да, промяната от ужасно към по-добро не е революционен, а еволюционен процес и няма как от Ничев и Киран Коларов да скочиш на Тарантино и Камерън. Но вече е напълно възможно да гледаш български филм и след прожекцията да не ти се ще да се самоубиеш по особено жесток начин. Донякъде заслугата за това е



навлизането на нови имена



- вместо старите, обременени кинаджии, работили планово при соца, гледаме филмите на дебютанта Виктор Чучков, дебютанта Димитър Митовски, дебютантите (в кинорежисурата) Явор Гърдев и Ивайло Христов, дебютанта Цветодар Марков, дебютанта Драгомир Шолев, дебютанта Камен Калев... Не е ли впечатляващо? Актьорският състав също е до голяма степен подменен - на екран виждаме все млади лица. Да, част от тях декламират на "витизчийски", но има и таланти.

Да, "Светът е голям и спасение дебне навсякъде", "Източни пиеси", "Стъпки в пясъка" и "Тилт" нямат потенциал за "Златна палма", нито могат да очакват сериозен отклик извън пределите на родината - но пък не те карат да псуваш огорчено на излизане от салона и да съжаляваш за осемте си лева.

Стъпка по стъпка, може би ще дойде и този филм, който ще им го забие на всички. А може би няма да дойде благодарение на гьонсуратлъка на последното правителство и неговите миналогодишни бюджетни салта. Субсидията за филми, определена като нарастваща сума със Закона за кино от 2003 г., хем не се даваше цялата, хем вече хептен няма да се даде - след миналогодишната поправка, забола в законовия текст едно пилатовско "при възможност". За подслушване пари има, за кино - не. Засега се сещам само за един пълнометражен игрален филм, успял да стигне до киносалоните без субсидия - и това е "Източни пиеси". Всъщност и той е зает на видео, монтиран в домашни условия и в крайна сметка НФЦ поема едни 40 хил. евро за прехвърлянето на лента, субтитрирането и представянето в Кан. Така че съберете две и две - ако хич няма субсидия, хич няма да има българско кино.

От друга страна, наивно е да се смята, че държавните бюджети осигуряват пълните нужди на филмопроизводството. Обичайно



субсидията покрива около 40-50%



от общия разход. Някъде повече, някъде по-малко. Останалите идват от частни партньори, от европейски фондове, от друго чуждестранно финансиране, от чужди дистрибутори. Засега средният бюджет на български филм обикаля около сумата 1-2 млн. лв. Отново напомням, че тук не говорим за старото поколение кинаджии, за които субсидията е единствена форма на разумен живот.

Но на този етап на дистрибуция, реклама и маркетинг, българското кино не е готово за самоиздръжка. (Всъщност не мисля, че някъде в Европа е предвиден такъв план за национално кино.) Без тези 50% производството съвсем ще замре. Положителната тенденция в качество и количество ще стане стръмна наклонена плоскост, кинаджиите ни ще свият перки и ще станат втори асистент-режисьори и трети оператори нейде при Варод. А зрителите ще си гледат "Агент XXL-6". Който между другото има по-голям зрителски успех от "Речта на краля"...

----

*Списък с 10 български филма, които препоръчвам за гледане. Той, разбира се, е субективен. Забележки и допълнения към него са добре дошли.

"Писмо до Америка" (2001, реж. Иглика Трифонова)

"Откраднати очи" (2004, реж. Радослав Спасов)

"Георги и пеперудите" (2004, реж. Андрей Паунов)

"Разследване" (2006, реж. Иглика Трифонова)

"Пазачът на мъртвите" (2006, реж. Илиян Симеонов)

"Шивачки" (2007, реж. Людмил Тодоров)

"Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" (2008, реж. Стефан Командарев)

"Мисия Лондон" (2010, реж. Димитър Митовски)

"Стъпки в пясъка" (2011, реж. Ивайло Христов)

"Тилт" (2011, реж. Виктор Чучков-син)
снимка: архив "Сега"
"Мисия Лондон" развали магията на зрителското безразличие: най-гледаният български филм от края на 80-те години до днес е привлякъл 376 000 души.
снимка: а+ филмс
Радина Кърджилова и режисьорът Виктор Чучков-син, и двамата дебютанти в киното, в работен момент от "Тилт".
61
6388
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
61
 Видими 
16 Март 2011 20:00
Имаше години - и те не бяха толкова отдавна - когато бе въпрос на чест (и добър вкус) да не стъпваш на български филм.

За кои години става дума? Моите спомени са от 80-те и тогава имаше хубави български гилми с многобройна публика в кино "Славейков".
16 Март 2011 20:36
Вижда се, че авторката е млад човек, който не се е разровил в история на нашето киноизкуство преди 10 номври, за да открие филми, като "Козия Рог", оригиналната версия, закупена моментално от САЩ, екранизацията на произведението на Димитър Димов, "Тютюн", "Осъдени души", също Д. Димов, с участието на Ян Енглерт и Едит Салаи (полски актьор и унгарска актриса), "Крадецът на праскови", "Рицар без броня", "Шведски крале", "Войната на таралежите", "Оркестър без име" "Мъжки времена", "Циклопът", "С дъх на бадеми", "Дами канят", "Бялата стая", "Шибил", ... и още, и още....
-
С лека ръка е елиминиран един период на отлични артисти и актриси, като Калоянчев, Парцалев, Мутафова, Невена Коканова, Катя Паскалева, Любомир Кабакчиев, Йосиф Сърчаджиев, Стойчо Мазгалов, Сотир Майноловски, Иван Налбантов, Цветана Манева, Тодор Колев, Людмила Чешмеджиева, Аня Пенчева, Анани Явашев, Жоржета Чакърова, Павел Попандов, Доротея Тончева и още много чиито имена и филмови участия са пропуснати.
Каква ЧАЛГА, каква нелепа шега с българското КИНОИЗКУСТВО.
16 Март 2011 21:00
киното ни е най-слабото на балканите - факт. за на запад от белград няма какво да говорим. но кино в българия трябва да има. трябва да го има в кината.
16 Март 2011 21:03
Защо пък само игрални филми? Лично мнение - анимационните ни филми бяха над световно равнище! Само като си припомня "Седмиците на анимационното кино" , да не отварям дума за продукцията на аниматорите -и ме хваща неистов яд! С такива таланти и имена - и останахме извън филмовото изкуство. Не че съм против игралното кино, но то не беше на висотите на анимационното ни КИНОИЗКУСТВО!

16 Март 2011 21:13
Много хора, като мен, са гледали "Тилт", "Мисия Лондон"... само заради едната надежда, че може и да стават - както тръби рекламата. За съжаление нищо не струват. "Тилт" го гледах дори 2 пъти - толкова не ми се вярваше, че е толкова кух. И след 2-рия път съм пак на мнение, че не става.
16 Март 2011 21:17
Анита очевидно пише за киното ни след 89-та, можеше и сами да се сетите предвид дискурса за финансирането, но нищо - споменете нещо и за "Калин Орелът".
Наистина имаше години, в които единствената емоция от българските филми беше срам. Срамът комай не е като да е свършил, но поне вече има далеч по-богата палитра - факт.
16 Март 2011 21:42
Онова, което липсва на Холиууд, Болиууд и Булшитууд е ИСТИНСКИЯT ЧОВЕК.

Машинарии, роботи, пришълци, космически хайдуци, ловци на человечета, фърчащи и не чинии, а липсва актьорът, човека, и так дале.

В българското кино СЪЩЕСТВУВА реалния човек, актьорът, умеещ да се превъплати, овладял сквозното действие на Константин Станиславски....
Да продължавам ли?!
Да ви пикая на екшъните и псевдоинетелектуланото киноизкуство.

Редактирано от - The Spy на 16/3/2011 г/ 21:43:26

16 Март 2011 21:52
Отидох миналата година да гледам Мисия Лондон. Преди това гледах Пазачът на мъртвите. Ще трябва да минат още доста години, преди да посмея пак да отида на български филм. Оставям настрана слабата игра, безумното операторство, кретенските декори, дрехи, гримове, сюжети и т. н. Това, което най-много ме дразни, е, че няма артист и режисьор, който поне малко да се доверява на интелекта на евентуалната си публика и държи да представи всяка своя, дори най-дребна, идейка плакатно, декларативно, буквално крещейки от екрана, сакън да не я изпусне някой.
Нямало пари? Колко струваше "Речта на краля?". Един Колин Фърт, един Джефри Ръш, една Хелена Бонъм Картър, една разказана без излишни патоси и декларативност човешка история. Ефекти ли е имало? Декори ли е имало? Анимации ли е имало? А ние
16 Март 2011 22:03
А всъщност "Мисия Лондон" е филм, койот най-добре може да бъде оценен от българските емигранти в англоезичните държави. Като такъв аз смятам, че филмът е много добър, ама за да се усети тънкият, на моменти болезнен хумор - трябва малко самоирония и обективност!
Някои почнаха да ми сравняват бюджети, "Речта на Краля" и Колин Фирт и Джефри Ръш.
Ей, алоу! Това е един филм, който е върха на годината в най-богатата и опитна киноиндустрия - Холивуд! Къде сравняваш? Младото българско кинпо трябва да извърви своя път. За това трябват пари и опит а (първото беше умишлено спъвано, а второто нямаше как да се придобие в "преходните" години), но най-вече - смяна на манталитета. Трябва поне две поколения да се извървят (едното вече оттече) за да се почне на чисто и с хъс.
Ама нъл ний все сме гении непризнати, де...
16 Март 2011 22:25
Алоу, Кептъне, щом толкова те смущава сравнението с "Речта на краля" - дадох го само за пример как не е нужно кой знае какво за свестен филм - ето ти друга база: филм, направен преди около две десетилетия малко на северозапад от София, с актьорски състав от една пуйка и двадесет циганина и пожънал световен успех. Угадал? Или и тук ние имаме да достигаме, да сменяме поколения и какво ли още не?
16 Март 2011 22:46
За Спаска
16 Март 2011 22:49
За Танаска
16 Март 2011 22:59
***
сега още повече ходенето на бг филми е есрам
агресивната реклама и изопачените данни не правят филмите хубави
наистина са кухи и само претенциозните им създатели си ги харесват..
организираните прожекции с намаление з а пенсионери и ученици/жалко че няма трудоваци/
вдигат посещаемостта..

Отврат

Редактирано от - sybil на 17/3/2011 г/ 09:57:42

16 Март 2011 23:51
'Младото българско кино трябва да извърви своя път.....' - Кептън, стига майтапи, бе...
16 Март 2011 23:54
Аве не четох статията, ма минавам и реших да се изкажа. "Мисията..." струва, на фона на останалите, Тилт още не съм го гледал, щото не ща да ходя в мола пък и не е 3Д, даже не е Д3 Напрао се чуда как прават филми в таа шибана дръжава, оле! Найс, аааа?
17 Март 2011 00:16
Някой , спомня ли се?
Търси се, търси се !!!
17 Март 2011 00:19
Команч
The spy
В българското кино СЪЩЕСТВУВА реалния човек, актьорът, умеещ да се превъплати, овладял сквозното действие на Константин Станиславски....

Разбира се, затова оскари, златни палми и фестивали се печелят все от български актьори, а не от "холивудски" такива.
На български филми избягвам да ходя, не защото са български, а защото са слаби.
17 Март 2011 01:22
На български филми избягвам да ходя, не защото са български, а защото са слаби.
Логиката е наука за правилното мислене. Утвърждение като горното предпоставя че всички български филми са слаби. Което означава че за (всеки ) български филм предикативно се твърди че е слаб(без да сте го гледали). От частно утвърждение(някои български филми са слаби), Вие правите общо заключение(всички български филми са слаби). Според третата фигура на силогизма в такива случай заключението може да бъде само частно. Нещо, което е присъщо на дадена вещ то е присъщо и на някои вещи, съдържащи се под други признаци на тази вещ.( български филм = слаб филм). Значи Вие не ходите все пак на български филми , не защото са слаби, защото са български - нещо , което противоречи на логиката и на истинността.
17 Март 2011 01:34
Двойникът е най-великия български филм. Там ще откриете защо България е на дереджето на което е. Обичам много и Оркестър без име.
17 Март 2011 02:42
Откакто гледах "Мила от Марс" напълно отказах бг кино. Тогава направих глупостта да изчета всичко за филма , и чак сетне да проверя възторжените отзиви от критици и публика. То не бяха суперлативи от зрители и бг критика, то не бяха награди от фестивали-е, как да не го гледаш... Резултатът беше потресаващ-освен загубените за живота ми 2 часа, толкова българомразки напъни ме налегнаха, че чак не искам да си спомням. Кви фестивали, кви награди-Георги Марков е описал преди трийсет години в главата си за прехласване пред снобарията в изкуството, сещате ли се, дето един пишман художник направил стена от тухли и се прехласвали навред, ах, какъв замисъл, ах какъв вътрешен заряд.
Тя, снобарията, не умира, тя е вечна. Като и притуриш родна, патриотична простотия, става лайна-или както е модерно-дзифт.
За еднименния филм нарочно пропусках всяка информация-викам си, тоя път ще го гледам непредубеден. Резултатът-пълен ужас.Няма как да приема за нормален един удивително претенциозен и слаб филм, и още повече ме дразни липсата на сетива и нормалност у зрители и критика. Какъв бг Тарантино, кви пет лева-напъните за модернизъм са доведени точно колкото разликата между Хонда и Хюндай-уж подобни имена, ама едното струва 30 хиляди, другото 3-сори Хюндайчетата не са лоши коли-е, и филма се изтърпява, с малко воля.
И там е трагедията. Случващото се с обикновените хора, драмите на всеки един от нас ще си останат за нас. Няма кой. Има едни надути млади некадърници и смешници, една суетна и претенциозна гмеж от измислени режисьори и кухи актьори-секссимволи, които творят пред камерите глупост след глупост, мила моя майно льо. И тази простотия, пред която трябва на десетата минута да станеш и се изревеш в киносалона: „Аве вие луди ли сте да ни искате пари за тая боза ве, да ни вземате пари от данъците и да ни ги пробутвате за стойност!"-се изкарва голямо кино. Проблемът не е само че българското кино произвежда пълни бози с претенции, ами май в това, че няма кой да им го каже и това минава.
Снизхождение в масс-снизхождането на голямото, истинското изкуство до проблемите на малкия човек-както през 19 век-шинели, миньори, несретници, описани от класиците. Да, " хождение в народ"се наблюдава и тук-като тематика -писма до баби и дядовци в Бг от Америка опити за разправа с миналото и настоящето на изпушили несретници, пътувания с влакове, които вървят и стигат незнайно къде и прочие Deppengeschwaetz"

Добрата новина е, че все пак Дзифт е по добър от Мила. Лошата е, че продължава патриотарското наричане на черното-бяло. От стотиците участия на фестивали филмът е зачетен на неколцина- и то на всички ot бг и на няколко в братския СССР. Българските критици-да оставим настрана бг публиката, малко или много манипулирана от тях , са все същите възторжени бг патриоти, познати ни от соца и одите за съветското кино. Все пак, по форумите, коментиращи филма се виждат и тррезви гласове-ненормално малко....

И най после една добра история!

Die Welt ist gross und Rettung lauert überall

наистина е една нормално разказана красива история със заряд. Един нормален филм без изпращялщини, за обикновения човек, за времето, през което живяхме.

Два дни пишещото братство в Бг тръпнеше дали филма ще прескочи полуфинала. Е, не успя, но не там е работата-в бг Оскар и Нобелова награда никога няма да дойдат-защо-четете Георги Марков, казал го е пак преди трийсет. Да си кажем честно, филмът не е от световна класа, макар това кви филми се промъкват до там и претендират да са-е друга тема

Аха, ама все стана чудото, оправи се бг киното, появи се бялата лястовица, ще кажат някои. Само че, тоя филм е толкова български, колкото аз съм англичанин. Е , да, режисьорът и второстепенните актьори са българи и има снимки от България-и толкоз. В него има само някакво Боянско участие, все едно е екшън с Долф Лунгрен, сниман у нас. Илия Траянов отдавна е немец по култура и светоусещане, немец е и актьорът играещ главния герой, а бай Дан е великолепният сръбски актьор Мики Манойлович Филмът по торентите и в цял свят се разпространява с немското и английското заглавие.
Сиреч, нормалността на филма е дошла отвън-не е наша, бг заслуга. Така, че засега-спасение няма, колкото и да е голям света
...
Източни пиеси-3, 5-поносимо слаб-слаби актъори, слаб сценарий, аве-...

И върхът на черешата. Мисията Лондон. След 2 години криене по торенти, след огромната рекламна кампания-едно голямо нищо. Толкова плоска работа, едва ли бг кино помни по-слабо екраниране на успешен роман. Полученото е като тест за олигофрения-харесваш--вляво, в строя, не харесваш-не си бг.Масов кретенизъм, направо ти идва да се гръмнеш от това бг кино.

17 Март 2011 02:56
Наум: едва ли бг кино помни по-слабо екраниране на успешен роман.

...
17 Март 2011 03:26
не бях гледал бълг. филми може би от "Вчера", и статията ме накара сериозно да се поровя из нета докато открия флагмана на мод. бълг. кино "Източни пиеси"-награден на много фестивали и с прекалени суперлативи от всякъде, О БОЖЕ, Сигурен съм че още толкова време няма да правя нови опити за самоубийство. ПРЪСТЧЕТО не е палец-а познай до три пъти какво е имал предвид автора???
17 Март 2011 03:57
Капитан Немо, "Мисия Лондон"‌ страда от липса на сюжет, слаба актьорска игра и е наситен с дебелашки хумор. Да, сцените са напълно реални и затова се гледа, но няма нужда да ги превъзнасяме.
Някой каза ли нещо за "Хълма на Боровинките"?
17 Март 2011 04:22
Не съм гледал "Мисия Лондон", но книжлето е боклук. Авторът сам е бил назначен на дип. служба без никаква подготовка, по втория начин - като рода на бившия премиер Д. Попов. Вярвам на колегите, които оценяват и филма като боклук.

В Ню Йорк имаме фестивал на бълг. филм и гледахме по-миналата година "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" (боклук в стил "Сезонът на канарчетата'), "Дзифт" (остроумен, добре заснет черен филм, но без връзка с България или с каквато и да е човешка реалност), "Източни пиеси" (любителски полудокументален с мизирабълска атмосфера).

17 Март 2011 04:23
аз исках, но се чудех дали да пиша, след Наум дето бърка в раната....
Хълма на боровинките не само тук, а изобщо в класациите не слагат, ами това е невероятен филм чудо отвсякъде!
от изброените 10 - 5 съм гледала и всеки от тях имаше попадениа - мога да ги изброя, но те са само запомнящи се моменти и не правят филма.
17 Март 2011 04:25
Ето, сега и Фичо писал - Седмица на бълг кино... без Хълма на боровинките?! Сега погледнах - правен е 2001 г,
17 Март 2011 04:42
Да, хълмът е един от малкото читави неща за последните години, но авторката му е лют враг, потърси в нета рецензията. Филмът бил апотеоз на бг нихилизъм, си спомням, че беше писала. А уникално-идиотските-олигофренск и бг филми, плод на децата на много изстрадалата бг художествено-творческа интелигенция-шедъоври. Иде реч за нещо отдавна познато и много дразнещо. Иска да гледаме бг филмите без предразсъдъци, но ако не бяха български, а примерно, македонски авторите им, щеше да ги размаже, и щеше да е права. Но понеже са бг и тя тряя да ходи на коктейли и премиери и да е на ти с тях-ооо, прелестно. Нещо като спортния журналист от Труд Памуков, единица мярка за сервизна журналистика с патриотарско амплоа.Сега, вижте, те не са чак толкова добри, но трябва време и много пари, пари дай, бедни българино, и децата на същата тази интелигенция ще ви ги върнат многократно.Айде, възгеч.

Маймуни през зимата(2008)

Айде пак поредният супер бг филм, радушно приет от критиката. Айде пак, естествено, филмът е определян за шедьовър, за силно въздействащ, публиката плачела, абе изобщо- потресаващ. Айде пак е правен от синове и дъщери на хора от гилдията, хвален от други такива от нея и осребрен от сътрапезници на родата. Нали всички, които дават субсидиите, са от един отбор и се поддържат. Айде пак имаме бяла лястовица, нова надежда за съживяване на бг киното и прочие оптимистични словонаброски. За категоричен аргумент се сочи, естествено, награждаването му на разни кинофестивали.
Не съм чел разказите от сценария на Мария Станева, но от видяното ми се струва, че сюжетите са инфантилни, а историите съшити с бели конци. Един наивитет и пошъл феминизъм, като от зората на хипарството, се носи от тази филмирана история. Този филм би могъл да мине за читав, ако беше направен преди трийсет години, но днес е като блог, пълен с лексиконни мъдрости. Безнадеждно ретро, кофти бг менте на сериозни образци от преди десетина-двайсет години. Тегаво действие, изкуствен диалог, надути претенциозни метафори, като във всяка наша боза от последните десет години.
Има и някои проблясъци, всъщност, не е идеално лош-защото бг филмите могат да направят прогресивна обратна класация, която край няма. Всеки следващ е по-лош от предния.
Това не е киното за обикновения човек, нито неговата и наша история за времето. Това е история, като за читател на женско списание.За сравнението с дебюти на Запад от нас, направени от по млади режисьори-вж по долу

Но онова, което е интересно е как така редица капацитети възхваляват тази посредственост? Ами още от соца я имат тази склонност към претенциозна интелектуалщина. Георги Марков беше писал, че Антономанията(от Антониони) е широко разпространена сред нашите кинодейци, защото посредствеността ляга на тяхната куха и показна суетност и от нея следват само фалшиви и префърцунени интелектуални бози. Марков пише за Антониони" Дълги, безкрайно скучни кадри, претенциозно глупава игра с камерата, самоцелни фотографски решения, инфантилен диалог и посредствена до ушите маниерност"
Всичко това май важи и с днешна дата за поредния бг филм и нищо не се е променило от времената на Марков и Антониони и антонионщината
Колкото до наградите-не ми се пише. Вижте есето на Марков " Изобразителни паралели" Там е казано всичко. Бъдещето отсява всяка плява. Винаги са се намирали хора да търсят естетическото там, където го няма. Снобарията и суетата са по естествено състояние в тези среди от нормалността.
Всъщност, иде реч за една производствена находчивост. Не е луд лудия, дето....ама много маймуни станахме в тая люта зима.


Преди 4 години сравних бг дебюта на Мила от майната си с два западно от трън филма
The Trap, Клопка(2007)-Сърбия и Ко

Мото(реплика от филма)

„Представях си, ако животът е като филм и да можеш да го спираш и връщаш назад, където си пожелаеш, и да започваш отново оттам, откъдето искаш..”

Един филм на Сердан Голубович (род1972). Ето какво казва самият той "Клопка е семейна драма с елементи на трилър: историята на човек, изправил се пред дилема – дали да убие и така да спаси детето си, или да остави жертвата жива и да вижда как синът му умира. Това е рядко сурова, мрачна и напрегната семейна драма. За мен тази рефлексия за обществото, в което живеем, е особено важна."

Това, което няма как да каже е, че е направил убийствено добър филм. Действието започва спокойно и постепенно се насища, диалогът е ярък и всяка реплика особено важна. Детайлите са пипнати до най-голяма подробност. Филмът те оставя без дъх, разтърсва и облагородява. Филмът е като едно преживяване, което пречиства чрез страдание.

Grbavica(Гърбавица)-2006 -Босна, на още по младата Ясмила Жбанич(р.1974)

Мото

"Битката с ежедневието е най-добрият начин да си го върнеш на съдбата ...

Тя, за филма- Гърбавица" е филм "за старите и новите рани". Но също така и "пътуване в бъдещето".
За този филм няма да кажа нищо-наградите му говорят достатъчно. Филмът е също великолепно направен, разтърсващ и многопастов.

И двамата режисьори са новаци от ексЮгославия. И двата филма са нискобюджетни, и двата филма са направени около случващото се с обикновените хора и двата са дълбоко хуманни. Анонсът на "Клопка" беше, че това е история която може да се случи на всеки от нас и всъщност е картината на източноевропейските общества в преход. И двата филма са центрирани към

истината за времето.

Но ги правят на запад от нас, а не у нас!

И там е трагедията.
Много размисли отваря тези филми и съпоставката им с нас. Защо те могат, а ние-не? Традиции-ами нали и ние имаме, уж. Страданието на войните? По малко ли страдат българите днес, натирени по четирите краища на света? Или тези тук, в битка със средновековието?

17 Март 2011 05:44
КИНОТО‌ ПО‌ МОЕ‌ ВРЕМЕ
Имахме с приятели на времето глупавия навик да посещаваме всеки понеделник филмовите примиери...ами по онова време (60-80те на миналия век), другарки и другари ние бяхме гладни за информация...имаше две програми на телевизията (съветската не я броя, защото кой ще ти гледа съветска телевизия...пфффф) състезаващи се коя да пусне по-тъпи предавания (изключение правеше Великден, когато телевизията трябваше да бъде нещо по-предпочитано от посещение на черква). Културните събития със субстанция бяха по-рядки и от месечните неразположения на бременна жена.
Нямаше, значи, интернет, видиотеки и торенти, нямаше компютърни игри, нямаше "Скайп", нямаше форуми и всичките онези алтернативни развлечения които съществуват днес. Животът си беше по "натурален" и "виртуланото" общуване не съществуваше. Та нашето поколение предимно четеше книги, ходеше чат-пат на театър, опера или балет, ходеше на кино, слушаше музика и най-вече се шибаше с олимпийски темпове ( сексът тогава си беше напълно безплатен и следователно най-любимото занимание за подрастващите млади дихатели).
Е, имаше и друг вид младежи и девойки, които вместо да консумират "културни стоки" предпочитаха чашката, юнашките песни, екскурзиите по планините или пък си имаха разни по-практични хобита като корабомеделизъм и авиомоделизъм, както и посещаването на комсомолски събрания, ама това си е друга бира.
Моята компания беше от първия вид. Ние си падахме нещо като културоконсуматори с апетит. Да де, ама тогава всяка седмица пускаха приблизително по2 до 3 премиери. В общи линии, другарите от киноразпространението гледаха да балансират нещата и ние получавахме по един западен, един източен ( български или съветски) и един от някъде си другаде филм. Толкова. Тъй като, в интерес на истината билетите бяха на символични цени от 20 (даже нещо си спомням и за "ученически" по 12ст...ако не ме лъже паметта) до 35 стотинки киносалоните бяха винаги пълни на качественните прожекции и дори полупълни на боклучавите.
Гледал съм, барем 70-80% от всички български филми произведени в онези години и имам, един вид поглед над българската кинематография от социалистическия и период. Ако мога с две думи да го синтезирам то те ще са: ПРЕТЕНЦИОЗНА‌ СКУКА. Като се занижат там онези ми ти лирични отклонения, като започнат да дават героя падащ в забавен кадър около пет-шест минути (‌сниман барем с три различни камери) и като почнат онези изгъзени диалози, които никой нормален човек, в нормална обстановка не би провел и направо ти се доповръща. Идвало ми е стана и да викна: Хайде, бе, разбрахме ти тънкия намек...давай, давай, давай...никаква динамика, никакво практическо редактиране не се забелязваше, сякаш са промили лентите и каквото излязло-излязло...дай да го навържем и толкова. Най-трагичното е, че болшинството от филмите бяха предназначени за "интелектуалци". С едни такива завоалирани ужким послания с философска дълбочина, която Гуджо не би могъл да разбере понеже не е възвишен. Артистите пък се надвикваха с модулиран глас и смятаха, че колкото по-алтериран е гласът им, толкова по-големи артисти са. Рядко ще намериш някой герой от този период, който да не звучи кухо и претенциозно. Имаше едно мъъничко пробуждане по едно време когато си спомням, че Руси Чанев малко поразчупи калъпа с "Авантаж", до известна степен Ицко Финци, Васко Михайлов, моята съученичка Мадлен Чолакова, Невена Коканова, хумористичния тандем Павел Попандов и Велко Кънев ( онзи третия - Мамалев разваляше пейзажа с преиграване и селяндурска нахаканост) ...но в общи линии пълна скръб, ви казвам. Един понеделник бяхме с Мики, Краси, Крето и Ира на премиерата на "Най-големия грях" в кино "Славейков" ( където обикновенно прожектираха родните премиери) и аз просто заспах някъде към средата...след филма някакъв интелектуален екип от телевизията взимаше интервюта от зрителите и когато ме попитаха мен, аз отговорих:‌ "Разбрах защо този филм носи това име - хитро, хитро... разбира се моето мнение не беше пуснато в ефир ( по онова време не можеше да се критикува остро българското кино...не можеше и това си е...горките кинокритици трябва да са били абсолютни факири за да могат да кажат нещо смислено за тази плачевна кинематография).
Най-трагичното беше, както ви казвам, помпозността с която дефилираха тези ми ти родни Бергмановци и Фелинита. Държаха се и в живота като недоразбрани гении, чиито идеи са толкова възвишени, че могат да бъдат докоснати само от "посветени".
Гледах и дузина от новите филми и да ви кажа честно нищо не се е променило към по-добро...този прехвален "Дзифт" беше изкуственно тарикатски, пресилено вулгаризиран и героите бяха докарани до комиксово присъствие. Толкова изкуственно, че чак ти иде да седнеш да напишеш сам един сценарий и да им кажеш: А бе, господа интелектуалци, ние обикновените хора говорим ей тъй...ама, ме е страх, че те ще намерят начин да го изкилиферчат и направят "филм за студийно кино" със скрити послания и псевдокостуришки алегории.
17 Март 2011 06:35
Гледах.
Ни гордост, само усещам предразсъдъците на авторката към "обременените от социализма" кинаджии.
За тия "очи" няма да говоря - хем лъжлив, хем зле направен сладникаво-глуповат филм /извинявам се, че употребяван думата за тия недоносчета, ама.../
Другите са на ниво "Забранено за възрастни" или друг банален филм, правен по поръчка.
Просто липсва ЧОВЕШКОТО. Има екшънннннннннннн, има дупшънннннннннннн, има какви ли не вселенски "проблеми" - няма човещина в тях.
Модерно студени и безжизнени.
Имам приятел, който преподава на горен курс по-специален предмет. Та понякога пишат есета върху произведения на изкуството. И отдавна не е поразен от исканията на учениците да им пуска "стари" български филми - та да пишат по тях.
"Сбогом, приятели", "Момчето си отива", "Два диоптъра далекогледство" и тъй нататък...
Един "Шивачки" гледали по-така - с интерес.
------------------------------- -----------------------
Блогът на Генек
17 Март 2011 06:52
дупшънннннннннннн


Но коммент, казано на чист български!

Генек, така ме разсмя, че ми оправи настроението за целия ден! Благодаря за което.

17 Март 2011 08:37
Повремето на соца мнението ми за българските филми беше подобно на това на Gratzian. Е имаше някои действително хубави филми, но нашите артистио не се научиха естествено да говорят. Не може да им излзе от акъла, че са пред камера. А и диалогът е изкуствен. Силно се надявах, че след 1989г. ще се появят по-добри филми, но общо взето недъзите си остават. "Мисия Лондон" е един шарж, затова има успех. Другите филми почти не съм ги гледал. Общо взето мнението ми съвпада с това на Фичо. Преди 1989г. наистена пускаха малко западни филми, но бяха отбрани. Сега телевизията е залята от американски буламач. Особено зле са комедиите - не знаеш да се смееш или да заспиш. Няма ги блестящите комедии на Фернандел, Сорди, Тото, Луи дьо Фюнес, Джак Лемън ("Някои го обичаха горещо".
17 Март 2011 09:04
По мое време се питаше, филмът хубав ли е и ли е български.
Шегата настрана, защо Дзифт не е в списъка?
17 Март 2011 09:14
***

Редактирано от - sybil на 17/3/2011 г/ 09:59:56

17 Март 2011 09:32
Грациан,
17 Март 2011 09:32
"Киното по моето време... "... Грациане, в общи линии съм съгласен с обяснението Ви, защо не трябва да се гледат повечето български филми, тогавашни и сегашни. Позволявам си да добавя към коментара Ви и една вметка. Студийните прожекции (в бившето кино "Витоша" най-вече) на чужди кинематографии показваха огромната пропаст между нашето кино и чуждите филми. Действително те бяха представителна извадка от съответната страна, но бяха ориентир, към който родните "кинаджии" ТРЯБВАШЕ да се стремят. Само като си припомня показваните филми от Полша, Швеция, Франция, Япония, Англия и т.н. Огромна пропаст зее между техни и наши филми, откъдето и да погледнеш: сюжет, техника, актьорско майсторство... Затова и изразът: "Хубав, ама български!" Поради тези причини предпочитах да ходя на тези седмици (трудничко се намираха билети за прожекциите предварително!) или в "Култура" на анимационните филми. Анимациите бяха на и над световно ниво, както и създателите им. [/quote]

17 Март 2011 09:38
По-нагоре някой се е изказал ласкаво за българското анимационно кино. Може много да се говори по темата, но в 3-4 изречения.
Няколко забавни филмчета на Д.Донев не правят българско анимационно кино. Разни Чоко и Боко и Планета на съкровищата са на нивото на световната анимация, колкото метрото е на нивото на праните гащи на Айфел закачени на кулата му. Никога не е имало свестна БГ анимация. Гледахме Семейство Мейзга, Заека с карираните уши, Приказки под шипковия храст и още куп унгарски, чешки, полски и естествено руски мулташки. За великото щастие да попаднем на Пинко, Патето Яки, Дюдю, Уди Кълвача, Том и Джери няма да говорим. В целия соц ние бяхме на опашката – едино (трудно гледаемо до край) подобие на пълнометражен филм и никакви опити за серийно анимационно кино поне на нивото на унгарското Семейство Мейзга. В момента няколко човека са приватизирали държавната субсидия за аним. кино и си прибират кинтите с имитация на дейност. Мастити бивши псевдовеличия в наща анимация, дето никой не им е гледал филмите, както на времето, така и сега. Вече предават далаверата по семейна линия и синчетата им печелят „конкурсите” по държавните субсидии . Най обикновени редови аниматори в България също няма. Разбягаха се. У нас е невъзможно да се внесе поне чужд проект за изпълнение – няма кой да бачка, хората или са некадърни или нямат елементарен опит за да покрият тестовете. Айде че мн се разплямпах.
17 Март 2011 09:49
Боже, накои от вас пак са се развихрили без особено да коментират по темата. Никой не е казал, че българското кино е станало изведнъж страхотно, настигнало е американското, френското, сръбското и т.н. Идеята обаче е, че се прави нещо, има нови лица (добри или слаби), кинаджиите разбраха, че да правиш маркетинг на филма и събираш средства от продуктово позициониране не е срамно. Лека-полека излизаме от модела на правене на кино, в който бизнес е мръсна дума и в който важните хора са "феодални старчета". Лека-полека българското кино откри интернет и необятните му възможности за предаване от уста на уста. Хем всеки мрънка, че българските филми досега са мизерно направени, хем мащабна продукция като Мисия Лондон е оплюта, че била прекалено комерсиална и простовата.

Никой не отрича достойнствата на по старите БГ филми, просто те бяха направени в една епоха, която е отминала по една или друга причина. Затова стига сте мрънкали сополиво защо аджеба няма филми, а спестете от една шопска салата и една бира и отидете на кино вместо да крадете от Замунда. А, Spy, говориш абсолютни глупости - на американското му кино му липсвало истинският човек - това че мас медиите те заливат с помия от типа на Трансформърс и Аватар и ти гледаш овчо, без да потърсиш нещо друго, не значи, че го няма. Американското кино, освен хилядите малоумни роботски филми и плитки екшъни е родило и стотици велики филми (и продължава да ражда). Просто трябва да се огледаш малко. Дет се казва в Американски прелести - Look Closer.
17 Март 2011 09:55
мдам.
не гледам кино - не само нашенско, а никакво. след 12-14 часа дневно пред монитор предпочитам хартиената книга, като се прибера в къщи. пред филма предпочитам книгата и досега не съм попаднал на филм, който да ми достави по-голямо удоволствие от книгата.
-
"мисия лондон" не съм я чел и съм сигурен, че никой от съучениците на голямата ми дъщеря (11 клас) не е. малката също не е - тя чете приказки още. за мен по-големият проблем е, че децата не четат. кинаджиите реват, че нямали субсидия. книгите са от десетилетия захвърлени да се оправят както могат и никой не мисли да ги субсидира. изкараха ги от книжарниците навън, на сергиите, после решиха, че и на славейков няма място за тях...
-
а цялото ни възраждане започва не с друго, а с една книга. крита, препрочитана и преписвана.
17 Март 2011 10:01
"Садо-мазо" стилистиката на Анита добре пасва на темата. Все пак сериалите ще победят, а другото кино още дълго ще носи белезите на постсоциалистческата депресия между бюджетната немощ и липсата на интерес от страна на спекулативния капитал.
17 Март 2011 10:03
Чичо Фичо според мен е дал много точна характеристика на българския филм и то от човек, който би трябвало да се радва като види нещо българско. Напоследък, като свърши прожекцията на български филм си казвам:"Защо вместо да дам тия пари на някой клошар, аз ги дадох за билет??"
А, щах да забравя аФторката е пропуснала в десятката великата глупост наречена "Дзифт".
17 Март 2011 10:33
Дъ спай-пак се е объркАл-Автора пише за съвремени филми.
gratzian-е, съгласен съм с теб само за Дзифт/мн. калпав/, но две програми имаше не 60 те и 80-те г. на миналия век, защото:"...Ефир 2 е името на Втора програма на Българска национална телевизия от 1992 до 2000 г....." А ти кво искаше да кажеш с това голямото писание???

В десятката мога да прибавя Хълма на боровинките и Черната лястовица, и да извадя Мисия Лондон.

Редактирано от - havamal на 17/3/2011 г/ 10:36:22

17 Март 2011 11:01
Много приятни за четене са коментарите. Ползата от статията е това, че ги предизвиква. Един скромен и вероятно банален извод: тази възможност (да пишем и коментираме) е резултат на развитие на технологиите (в глобален мащаб), а не на социалното и обществено развитие ("демокрация", "пазарна икономика", "киноизкуство" в региона. За мен като кинолюбител: "Авантаж" и "Мера според мера" са най-добрите български филми за периода от "Българан е галант" до "Мисия Лондон". Нямаме си Анджей Вайда и Милош Форман, за съжаление.
17 Март 2011 11:22
И още нещо, когато става дума за изкуство (включително киноизкуство) няма отминала епоха. (tantus)
17 Март 2011 12:10
Наум -
17 Март 2011 13:24
Нищо приятно няма за четене в коментарите, Майки.
Възпроизвеждане на стари клиширани мнения - все едно, че темата на статията е "Какво мислите за българското кино въобще".
А темата е друга, тя е за това, че има някакъв видим, при това отчетен от обективен критерий (продажби), наченък на промяна, както и че за да се развие тази промяна, е нужна определена подкрепа от държавата, която обаче липсва (и подкрепата, и държавата).
Толкова, ама никой не коментира статията, ами се дъвчат стари локуми.
17 Март 2011 13:27

"Не съм гледал "Мисия Лондон", но книжлето е боклук"

Чичо Фичо, тук много хора те недолюбват, но аз смятам, че оценките ти са много точни. И книгата е боклук и филма , ако не съвсем боклук е една пародия без особена стойност. А Попов и през плет не е виждал истинска литература, камо ли да е писал. From the horse's mouth, повярвай ми.
17 Март 2011 13:43
Така е, като се пънат да правят шедьоври.А на нас гении не ни трябват.
17 Март 2011 14:10
Ако изброените от автора на статията филми с бяха появили в периода 1992-1995 г., това щешеда е нормална фаза в развитието на българското кино. Смяна на поколения, нови хора, нови виждания и търсения. Обаче сега сме 2011 г. И тези филми показват колко сме изостанали в развитието си. Ако това са филми, които стават за гледане и за които можем да говорим като за съживяване на българското кино, то наистина сме много зле! 2011 г. е и аз не искам да гледам филми, които биха изглеждали нормално преди 15-20 години!
Имало много нови лица, всички дебютанти-единственото, което ги обединява е че явно никога не са гледали хубави филми! Само с мерак не става! И не е само въпрос на пари-на тези колкото и да им дадеш, резултатът ще е същия!
Отивам да си свалям азиатски филми от торентите, в България просто няма нищо за гледане.
17 Март 2011 14:26
Марков пише за Антониони" Дълги, безкрайно скучни кадри, претенциозно глупава игра с камерата, самоцелни фотографски решения, инфантилен диалог и посредствена до ушите маниерност"


Може би, но Антониони и филмите му ги познават всички, не само кинаджиите по света. Докато Г.Марков го познаваме само у нас, а по света знаят само за чадъра. А мнението му относно Антониони е като въшка на чело.


Michael_P
Не трябва да забравяме, че всяко произведение на изкуството се възприема различно в зависимост от периода на живота си, в който го срещаме и възприемаме. Затова класическо е това произведение на изкуството, което се възприема по един и същи начин, независимо кога се срещаме с него.

П.П. В списъка го няма "Стъпки в пясъка".
17 Март 2011 14:38
Искам да благодаря за инфото за Хълмът на боровинките. В момента го гледам в тубата!! Велик! Българите нямат нужда от филми за циганите à la Кустурица. Достатъчно е да правят филми за себе си.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД